De gisting rond Dantzig De strijd In het verre Oosten BUITENLAND ZATERDAG 1 JULI 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 Geruchten omtrent een bezoek van Hitier EEN SPOEDIGE CRISIS OP KOMST? Geschut in stelling gebracht Reuter verneemt, dat te Londen en te Parijs geruchten de ronde doen, volgens welke het te Dantzig spoedig ,ot een crisis zou kunnen komen tengevolge van de verborgen actie, die ten doel heeft Dantzig bij Duitschland te voegen. Men zou Polen willen dwingen tot optreden om het tot aanvaller van een Duitsche stad te stempelen. De actie zou worden ingeluid door een bezoek, dat Hitier omstreeks 20 juli aan de Vrije Stad zou brengen. Van officieele Duitsche zijde weigert men dit bericht van een bezoek van Hitier rechtuit tegen te spreken, doch men zegt, dat men volstrekt geen reden heeft om te veronderstellen dat het waar is, terwijl het hoogst onwaarschijnlijk is, dat de Führer dergelijke bijzonderheden zoover van te voren zou ontwerpen. Mocht, Hitier fchter besluiten een bezoek r..f 1 aal *!<j dan zou hij waar- sch^nhjk per oorlogssc' derwaar^ gaan, teneinde den Poolschen p te ver_ mijden. Reuter herinnert er voorts aan, dat nog deze week zoowel de Fransche als de Britsche regeering duidelijk hebben uit eengezet, dat zij haar verplichtingen jegens Polen zonder aarzelen zullen nakomen en dat dus iedere poging, om Dantzig by Duitschland in te lijven met schending van de bestaande verdragen, onmiddellijk een zeer gevaarlijken toestand zou veroor zaken. Alle Britsche bladen wijzen op den ernst van den toestand te Dantzig. Zij be richten over de uitdeeling van wapens en verklaren, dat er niet langer aan getwijfeld behoeft te worden, dat een vrijwilligers corps naar Sudetenduitsch model gevormd wordt. De Britsche pers maakt verder melding van het instelling brengen van geschut aan den rand van Dantzig, van Duitsche troe penbewegingen bij de Poolsohe grens en van Poolsche tegenmaatregelen. De bladen leggen er den nadruk op, dat de Britsche regeering en de geheele openbare meening vastbesloten is tegen ieder nieuwe agressie verzet te bieden. De „Daily Telegraph" schrijft: „Laat er geen misverstand bestaan een nazi-aanslag op Dantzig zou door Polen worden beschouwd als een bedrei ging van zijn veiligheid en als agressie. Een dergelijke aanslag zou het Britsche besluit van kracht doen worden. Wy zou den in een oorlog gewikkeld zijn". EEN POLITIEK VAN ENERVEERING Wie zullen de sterkste zenuwen hebben? De Poolsche pers brengt nadere bijzon derheden over de maatregelen van den Senaat van Dantzig, in het bijzonder over het oprichten van een vrijwilligers corps. Gisternacht zijn vier stukken geschut van zwaar kaliber over zee aangevoerd en 32 paarden waren noodig om dit geschut den Bishofsberg op te trekken. Deze is thans voor burgers verboden. Verder is een con- vooi paarden door Dantzig getrokken, klaar blijkelijk bestemd voor het vrijwilligers corps. De Poolsche pers bericht bovendien, dat op het gebied van de Vrije Stad in allerijl wordt gebouwd aan barakken, meer dan 3000 werklieden arbeiden hieraan. De leden van het vrijwilligerscorps zijn H. M. de Koningin bezocht Vrijdag de tentoonstelling van de vereeniging .Het Nederlandsche Trekpaard te Den Bosch. De vorstin reikte den eersten prijs, een gouden medaille, utt voor de kampioensmerrie .Contessa met veulen jonge lieden van 19 tot 23 jaar, die uit Oost-pruisen zijn gekomen en leerlingen Polytechnische school te Dantzig. Schoen- en kleermakers hebben opdracht gekregen 4000 uniformen te maken, hier voor zijn aanzienlijke sommen besteed en het leer en de stof werden door nationaal- socialistische agenten geleverd. De „Wieczor Warszawski", het orgaan van het Poolsche ministerie van financiën, schrijft, dat er twee mogelijkheden zijn, of wel een „Putsoh" ofwel een chantage met oorlog. Het tweede schijnt het meest waar schijnlijk, doch is niet het minst gevaar lijke. Het blad vervolgt met de mededee- ling, dat de nationaal-socialistische auto riteiten te Dantzig een mobilisatie van de bevolking voorbereiden. Opmerkelijk hier bij is, dat tot nu toe de Duitschers bij het voorbereiden van een „Putsch" in het ge heim te werk gingen, zooals bij Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije is geschied. Het ge- ruccht, dat gemaakt wordt rond de voor bereidingen te Dantzig doet veronder stellen, dat dit een onderdeel is van de tak- tiek van enerveering, welke sedert eenigen tijd door de Duitschers wordt toegepast en men moet derhalve voorbereid zijn op provocaties, welke grooter zijn, dan tot nu toe het geval was. Twintig Duitsche vliegtuigen hebben op weg naar Oost-Pruisen gisteren eenigen tijd boven Dantzig gecirkeld, hetgeen nog bijdroeg tot de nervositeit in de stad, die er zich reeds van bewust is, dat Poolsche kanonnen op haar gericht zij nen dat di rect over de grenzen militaire toebereid selen worden getroffen. Met den trein is een aantal legeroffi cieren in burger aangekomen, die het com mando over het vrijcorps op zich zullen nemen. Reeds patrouilleeren leden van het coyps, dat den naam Heimwehr zal dragen, in de straten. Het aantal dergenen, die thans uit Duitschland in de Vrije Stad aankomen wordt nauwelijks geëvenaard door dat van de binnenkomende jonge Polen, doch na tionaal-socialistische kringen verklaren, er werkelijk bevreesd voor te zijn, dat Polen de Duitsche taktiek zal volgen en het eerst zal toeslaan. Ofschoon hij geen verklaring heeft af gelegd, meent men te weten, dat Burck- hardt, de hooge commissaris van den Vol kenbond, den huidigen toestand zeer ern stig acht. DE BLOKKADE TE TIENTSIN Engeland moet zijn politiek geheel herzien Terwijl de aankondiging van de bespre kingen te Tokio tot een zekere ontspan ning scheen te hebben geleid, valt in mi litaire kringen en in een deel der pers een groeiende onverzettelijkheid waar te men. De woordvoerder van het leger heeft in een onderhoud met de „Japan Times" verklaard: „Als het blijkt, dat het inci dent te Tientsin niet geregeld kan worden, kon het tot een serie dergelijke inciden ten in China komen. En het incident te To kio zal nooit geregeld worden, plaatselijk noch te Tokio, als Engeland niet afziet van zijn onvriendelijke houding jegens Japan, de vergissingen van zijn politiek in het Verre Oosten niet inziet en de Japan- sche actie niet in haar geheel steunt". De „Asahi" en de „Kokoemin" melden, dat de militaire autoriteiten te Tientsin als minimum eischen, dat Engeland geheel af ziet van eën politiek, die Tsjang-Kai-Sjek gunstig gezind is. De blokkade wordt verscherpt Ongeacht de a.s. onderhandelingen te Tokio tusschen Japan en Engeland over een regeling van de Tientsin-kwestie hebben de militaire Japansche autoriteiten te Tientsin besloten de controle te versterken op het verkeer, waarmede over enkele dagen een aanvang zal worden gemaakt, met het doel de isolatie van de BritschFransche concessies te vergrooten. De nieuwe be palingen op de verkeerscontrole zouden op 1 Juli afgekondigd worien en de vol gende punten omvatten. 1. Het verkeer tusschen de Britsch Fransche concessies en de buitenwereld, dat tot dusverre geoorloofd was tusschen 6 uur des morgens en 10 uur des avonds, zal nog slechts veroorloofd worden tot half negen des avond, uitgezonderd langs de in ternationale brug, waar het verkeer toe gestaan zal zijn tot 12 uur des nachts. 2. Het verkeer langs de Yanaguchi naar de concessie zal geheel geschorst worden. 3. Het verkeer langs de Asahi naar de Fransche concessie zal éénrichtingsverkeer worden, waarbij alleen het verkeer uit de Fransche concessie langs dien weg zal zijn O^t^^teïÜng-'-Het Leger" de Houtrusthallen te Den Haag geopend. Een j ««cine waarop eest moderne militaire bewapening te bezichtigen ziclt van de exposi«®i 4. Het verkeer langs de Fuyo zal beperkt worden tot voertuigen. 5. Schepen, die de Pei stroomopwaarts van de internationale brug bevaren en schepen, die de rivier afvaren bij de Ja pansche brug zullen worden aangehouden en doorzocht bij het Japansche wacht- station op den Yamaguchi-weg. TENGHAI DOOR DE JAPANNEEZEN BEZET. De Japanneezen hebben Tenghai, ruim dertig kilometer ten Noorden van Swatau bezet, zonder bloedvergieten. Verder wordt gemeld, dat de blokkade van Foetsjau enkele dagen is uitgesteld op verzoek van de Engelschen. Zooals de Ja pansche marie-autoriteiten hadden aange raden zijn de Britsche torpedojagers gis termiddag uit Foetsjau vertrokken. De Britsche autoriteiten hebben evenwel de Japansche autoriteiten verzocht nog eenige dagen te wachten met het leggen van een versperring, aangezien de torpeda jagers terug moeten keeren om nog een aantal Engelschen aan boord te nemen. Dit ge schiedt thans en de Japanneezen zullen de haven blokkeeren, zoodra de Britsche oor logsschepen zijn vertrokken. Te Wentsjau is thans de blokkade vol tooid, geen enkel buitenlandsch schip ligt meer in de haven. Naar Central News meldt, worden in Kwantoeng hevige gevechten gevoerd. De compagnie, die de terugtocht van de hoofdmacht moet dekken, hield gisteroch tend ong de heuvels op 60 K.M. afstand van Swartau bezet. De Chinessche terug tocht geschiedt ordelijkè Tien Japansche oorlogsschepen hebben tevergeefs getracht nieuwe troepen aan de kust van Tsjekiang te ontschepen. EEN CHINEESCH OFFENSIEF De Chineesche troepen hebben ten Noor den van Kanton een algemeen offensief ontketend Zij rukken snel in Zuidelijke richting op langs den spoorweg Kanton Hankau in de richting van Kanton. Een Chineesoh telegram van de troepen te vel de meldt, dat dc Chineesche voorhoede een punt heeft bereikt op 11 mijl afstand van Kanton. Hetzelfde telegram meldt, dat de Chineesche troepen tegelijkertijd een aanval hebben ingezet op de steden Sin- kai, Lientang, en Hwentang, welke zij ver overd hebben an zwaren strijd, waarbij zij door krachtige Japansche defensiewerken heen moesten breken. Een ander Chi- neesch bericht meldt nog, dat de Chinee sche voorhoedetroepen Siokang hebben bereikt op 7 mijl van Kanton. DUITSCHLAND DE TSJECHEN LACHEN OM HET DUITSCHE JOURNAAL. De „Prager Zeitungsdienst" beklaagt zich er over, dat de Tsjechische bioscopen slechts actualiteiten draaien uit West- Europeesche landen, terwijl de Duitschers liever nieuws uit het Duitsche Rijk en Ita lië zouden zien. De directies der bioscopen hebben zich echter genoodzaakt gezien, de Duitsche actualiteiten, die zij na 15 Maart getracht hebben in de plaats van die uit andere landen te draaien, uit de program ma's te verwijderen, daar de „ganzenpas" en de parades de lachlust van het Tsjechi sche publiek opwekten en veelvuldig tot incidenten aanleiding gaven. ZIGEUNERS NAAR HET CONCENTRATIEKAMP. Voortdurend worden onder de Zigeuners in Oostenrijk razzia's gehouden. Zoo zijn gisteren in Stiermarken meer dan 300 Zi geuners gearresteerd. Een groot aantal „nomaden" die drie dagen geleden te Weenen waren gearresteerd, zijn naar het concentratiekamp Dachau gezonden. Ver scheidene hunner hadden niettemin een vaste woonplaats en sommigen bezaten zelfs onroerende goederen. Men vraagt zich af, of deze arrestaties niet een politiek karakter dragen en of de politie in het bij zonder onder de uit Slowakije en Hongarije afkomstige Zigeuners geheime agenten zoekt. ENGELAND EEN FANTASTISCH ALARM. Gezaghebbende Britsche kringen noemen de berichten, volgens welke het ministerie van oorlog de leden van het territoriale leger medegedeeld zou hebben, dat zij zich gereed moesten houden voor een mogelijk alarm tegen het einde van den zomer, „vol komen fantastisch". Overigens is bekend, dat volgens de twee maanden geleden gepubliceerde plan nen, een aanzienlijk aantal reservisten en soldaten van het territoriale leger oefen periodes zullen moeten doormaken van verschillende lengte, behalve de jaarlijk- sche periode, waartoe de leden van het ter ritoriale leger verplicht zijn. Daardoor zal het geregelde leger evenals het territoriale in staat zijn het hoofd te bieden aan ieder eventueel alarm in den zomer. RADIO-REDE VAN CHAMBERLAIN. Chamberlain zal Zondagavond een ra diotoespraak over den nationalen dienst houden. Hij zal het eerste deel van het weekeinde doorbrengen bij vrienden, niet ver van Londen, waar hy voortdurend in contact met Whitehal kan blijven. Zondag middag keert hij naar Downingstreet te rug en vandaar uit zal hij zijn toespraak houden. ITALIË CIANO OP 10 JULI IN SPANJE VERWACHT. Medegedeeld wordt, dat Ciano binnen kort een bezoek aan Spanje zal brengen en op 10 Juli te Barcelona zal aankomen. De Italiaansche minister van buitenland- sche zaken zal de leidende Spaansche krin gen waarschijnlijk te San Sebastian ont moeten. AMERIKA DE NEUTRALITEITSWETGEVING. Het Huis van Afgevaardigden heeft het neutraliteitsontwerp van Bloom met 200 tegen 188 stemmen aangenomen. Daarbij is het amendement van Vorys, dat het wa penembargo weer invoert doch den ver koop van oorlogswerktuigen vrijlaat, in het ontwerp van Bloom opgenomen. Het ontwerp gaat thans naar den Senaat. No het aftreden der regeering. Dr. H. Colijn, het ministerie van Algemeane de kabinetsformateur, Zaken te Den Haao begeeft zich n»~

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5