3)e Êcki^cli^Sou^cmt De oorzaak van de kabinetscrisis STADS NIEUWS DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN In hel bijzonder geen overeenstemming inzake werkloosheidspoiitiek Louis Davids over leden Twee dooden bij botsing op de baan van de T.T.-races ZATERDAG 1 JULI 1939 30ste Jaargang No. 9376 Bureaus Papengracit 32. Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. Adv. en Abonn.-tarieven rie pag. X Giro 103003. Postbus 1L In aansluiting aan het bericht over het aftreden van het kabinet meldt de Regeeringspersdienst: bij de besprekingen over het voorontwerp van de begrooting voor 1940, welke ten doel hadden tot een beper king van het te verwachten tekort te geraken, is in het kabinet over de wijze, waarop dat doel ware te bereiken, geen overeenstemming ver kregen. In het bijzonder is zulks gebleken bij de beraadslagingen over de wijze, waarop op de kosten ter bestrijding van de werkloosheid en hare gevolgen een grootere vermindering beneden het eindcijfer der begrooting 1939 zou kunnen worden bereikt. Tegenóver het door een deel van het kabinet ingenomen standpunt van handhaving in de be- grooting-1940 van de tot nog toe gevolgde werkloosheidspoiitiek waren andere ministers van oordeel, dat wijziging van de tot nog toe met gemeene instemming ter zake getroffen of voorgenomen maatregelen met het oog op hun beoordeeling van den financieelen toestand thans noodzakelijk moest worden geacht en derhalve geoorloofd was. V Dc Kabinetscrisis 'Uit het bovenstaande perscommuniqué is het duidelijk, dat het kabinet n i e t is afgetreden, naar aanleiding van nieuwe eischen van den minister van Sociale Za ken, minister Romme. Het kabinet is klaarblijkelijk af getreden, omdat de katholieke ministers zich verzetten tegen een koerswijzi- g i n g, waardoor de z.g. aanpassingspoli tiek in volle kracht zou worden toegepast; waardoor het kabinet zou veriater den grondslag van zijn eigen politiek, nog bij den aanvang van dit zittingsjaar omschre ven als drieledig, nl. defensie, werkloos heidsbestrijding en sluitende begrooting. Er zal nu wel weer in den lande wor den gepropageerd, dat de katholieke mi nisters een bankroetiers-politiek wilden voeren. Deze bewering is een dwaas heid. De katholieke ministers in het ka binet, die voor de werkloosheidsbestrij ding offers vragen, voeren evenmin een bankroetiers-politiek als het g e- heele kabinet, dat offers de zwaar ste geldelijke offers vr,aagt voor de defensie! De katholieke ministers in het kabinet- Colijn staan klaarblijkelijk op het stand punt, dat voor een sterke onafhankelijk heid van ons volk groote uitgaven op het gebied van defensie, maar óók en even zeer groote uitgaven ter bestrijding van de ramp der werkloosheid gewettigd zijn. DE PUBLIEKE OPINIE Onder bovenstaand opschrift maakt mr. H. P. Marchant in de „Maasbode" nog en kele opmerkingen naar aanleiding van de zaak-Oss. Hij wijst er daarbij op, hoe een „met geraffineerde sluwheid gevoerde ac tie" de publieke opinie afschuwelijk heeft vergiftigd. „Kort voordat wij dit schreven, voerden wij een gesprek met een man van goed ver stand en van zeer rijpen leeftijd, zonder be paalde politieke kleur, bezadigd van na tuur. Hij is niet katholiek. Op onze opmer king ze scheen niet gewaagd „gij ge looft ook, dat de beide pastoors schuldig zijn!" luidde het antwoord: „ja". Op onze vraag: „welke gronden hebt gij daarvoor?" bleef hij een ander antwoord schuldig dan dit: „iedereen gelooft het". Ziedaar „de publieke opine". Ziedaar de afschuwelijke gevolgen van de met geraf fineerde slimheid gevoerde actie van Oss. De heer Rost van Tonningen en de zijnen, die met meesterlijk gespeelde verontwaar diging aan anderen anti-papisme verwijten, zijn er in geslaagd, de „andersdenkenden" in drommen aan hun snoer te krijgen; niet alleen de propagandisten van „de inwen dige zending", niet alleen de anti-papisten, doch ook tallooze „gematigd onverschilli gen". Het is geen wonder, dat de heer Rost van Tonningen met hartstocht vergoeding eischt voor wat zijn eerste slachtoffers, de marechaussees, hebben moeten lijden. De andere slachtoffers moeten zich zelf maar troosten: het zijn maar pastoors. Voor dit volbrachte meesterstukje ver dienen de objectieve geesten, die de zaak aan het rollen hebben gebracht, ons com pliment. La,ten wij, wanneer wij ons volk trachten te bewaren voor wat onze naburen hebben r^ioeten ondervinden, niet te vast vertrouwen op „het gezond verstand van het N<jëclerlandsche volk". In zijn woning te Amsterdam is in den afgeloopen nacht op 55-jarigen leeftijd overleden de bekende voordrachtskunste naar Louis Davids. Louis Davids werd op 19 December 1883 te Rotterdam geboren. Hij kwam voort uit het milieu van kermisluidjes en begon op achtjarigen leeftijd als „wonderkind" met zijn zusje Henriette. Reeds jong streefde hij ernaar zijn lied jes op hooger peil te brengen. Spoedig trad hij op in cabarets, eerst te Rotterdam en later ook te Amsterdam in de Warmoesstraat en de Nes. Nadat hij eenigen tijd gewerkt had bij den bekenden variété-ondernemer Chris van Haarlem, ging hij naar Duitschland en Engeland. Bij het uitbreken van den oorlog in 1914 kwam hij naar Nederland terug en vormde in de mobilisatie met de zijnen het eerste militaire cabaret-gezelschap, waarmede hij op de forten en bij het veldleger voorstel lingen gaf. Ook daarna is hij nog vele malen in het buitenland opgetreden. KERKVERVOLGING IN HET DERDE RIJK. Op tal van plaatsen worden de kruisbeelden stuk geslagen. Het officieel kerkelijk weekblad van het Bisdom Limburg, (Nr 11) bevat de vol gende mededeelingen omtrent het steeds meer toenemend aantal gevallen, waarbij kruisbeelden worden stuk geslagen. In de nacht van 25 op 26 April zijn door heiligschennende handen 9 Kruiswegsta ties van den Kruisweg van Wirzeniborn bij Mantabauer omvergeworpen en totaal ver nield. De daders zijn bekend en er is toe gezegd dat zij gestraft zullen worden en dat de schade wederom zal worden hersteld. In den nacht van 12 op 13 Mei j.l. werd het Kruisbeeld op den tweesprong van den landweg WallmerodNentershausen en SteinefrenzWeroth ontheiligd en vernield. Van een groot 'houten kruisbeeld dat op een landweg in Limburg stond, is het cor pus afgerukt dat later in een sloot lang den weg werd aangetroffen. In den nacht van 5 op 6 Mei is een Kruis beeld dat aan den buitenkant van een kleine kapel in Allmannshausen bij Monta- 'bauer was aangebracht, op heiligschennen de wijze misvormd. Het hout van het kruis De Eindhovenaar Arents- horst verongelukt, andere motorrijder zwaar gewond en eveneens overleden Op de baan van de T.T.-races te Hooghalen, gemeente Beilen, juist op de splitsing van den Mr. Linthorst Homanweg, zijn gistermiddag twee motorrijders met elkaar in botsing ge komen, ten gevolge waarvan een werd gedood en de tweede in hopeloozen toestand werd opgenomen. De motorrijder W. A. J. Arenthorst uit Eindhoven, die een Gillet-machine bereed, oefende zich op de baan voor den wed strijd, dien hij heden zou moeten rijden. Uit tegenovergestelde richting kwam de heer Van der Linde uit Utrecht geen deelnemer aan de T.T.-races eveneens per motor op den weg. Hoe het ongeval zich heeft toegedragen is nog niet met ze kerheid bekend. Volgens een lezing zou de heer Van der L. plotseling achter een auto vandaan zijn gekomen, zoodat de heer Arenthorst hem niet tijdig heeft ge zien. Volgens de andere lezing kwam .de heer Van der L. uit den Mr. Linthorst- Homanweg. De botsing was zeer hevig. A. werd op slag gedood. Van der L. werd bewusteloos opgenomen. Zijn toestand is hopeloos. Het stoffelijk overschot van A. en de ernstig gewonde Van der L. zijn naar het Wilhel- mina Ziekenhuis te Assen overgebracht Nader vernemen wij, dat de erns tig gewonde heer Van der Linde uit Utrecht kort na aankomst in het Wil- helminaziekeruhuis te Assen is over leden. Het ongeluk geschiedde n,a afloop van de officieele training voor de T.T.-races. De personenauto, waar achter vandaan Van der Linde met zijn motor plotseling te voorschijn zou zijn gekomen, was af komstig uit Noord-Brabant. Van den wa gen werd een der koplampen vernield. De bestuurder van de auto is onmiddel lijk na het ongeluk doorgereden om, naar hij zeide, een geneesheer te halen, doch de man keerde niet meer op de plaats van het ongeluk terug. Wij vernemen nog, dat de heer Arents- horst uit Eindhoven, garagehouder van beroep was. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. De heer A. zou deelne men in het de kleine klasse tot 125 ccm. op een Gilletmachine. Het ongeluk is ge beurd, anderhalf uur nadat het parcours voor het gewone verkeer was opengesteld. RAADSVACATURE BIJ DE S. D. A. P. Wegens bedanken van den heer A. Carton. De heer A. Carton, sinds 1935 lid van den gemeenteraad voor de S. D. A. P. heeft ontslag genomen als lid van den raad. Ofschoon hij zich bereid had verklaard zich opnieuw can- didaat te laten stel len voor den nieu wen raad, als hoe- ''**111111! danig hij inmiddels 1 - «R m êekozen is heeft hij thans ontslag ge- WÈÊÈÊÉ^Mk wK nomen. Hij wordt opge- volgd door den heer C. J. Piena, een jon- m gere ujt de arbei dersbeweging. De heer Piena werd 25 Aug. 1908 hier ter stede geboren en is thans werkzaam op de afd. oog-, neus- en oorheelkunde van het Academisch Ziekenhuis. AFSCHEID MEJ. A. B. J. WISSEL. Als hoofd der Breestraat-school. Mej. A. B. J. Wissel, hoofd der Meisjes- ULO-school aan de Breestraat zal aan het eind van dezen cursus het onderwijs met pensioen verlaten. In 1916 werd mej. Wissel als onderwijze res aan deze school aangesteld en op 1 Ja nuari 1922 volgde zij mej. Renaud op als hoofd. Op 14 Juli a.s. des middags te 2.30 uur zal mej. Wissel in den foyer der Stadsge hoorzaal officieel afscheid nemen. Ouders, leerlingen, oud-leerlingen en personeel der school zullen bij dit afscheid ongetwijfeld in grooten getale aanwezig zijn. ZILVEREN JUBILEUM ALG, ASSURANTIEKANTOOR HAAKSMA EN CO. Vandaag is het vjjf en twintig jaar gele den, dat de heer H. Haaksma zijn assuran tiekantoor op den Apothekersdijk begon. Hedenmorgen was het dus feest in Sta tionsweg 43, waar het kantoor thans ge vestigd is. Toen te 10 uur de firmant, de heer H. Haaksma, met zijn echtgenoote ten kan tore verscheen was dat reeds in de bloe metjes gezet en in den loop van den och tend groeide het aantal bloemstukken tot meer dan twintig. Bij zijn binnenkomen werd de heer Haaksma Sr. door zijn zoon, den heer L. P. H. Haaksma, in hartelijke woorden toe gesproken, mede uit naam van de diverse medewerkers. Een woord van geluk- werd van het voetstuk gerukt, terwijl het corpus zelf verdwenen is. In dien nacht van 7 pp 8 Mei werd het corpus van het kruisbeeld bij Elgendorf vernield. In den nacht van 22 op 23 Mei werd het corpus van het kruisbeeld van den Graaf von Schmiesing gestolen. In denzelfdien nacht is bij Horressen een kruisbeeld op heiligschennendewijze geprofaneerd. wensch, een woord van herinnering aan vroegere jaren en tenslotte het aanbieden van een blijvend aandenken aan dezen dag in den vorm van een fraaie lamp voor het privékantoor vormden den voornaam- sten inhoud van deze toespraak, waarvoor de heer Haaksma Sr. hartelijk dankzegde. Verschillende relaties toonden door het zenden van bloemstukken hun belangstel ling. Bijzonder ingenomen was de heer Haaksma met het bloemstuk van de Chi- neesche Vereeniging, Shung Hwo Hui, om dat de heer Haaksma penningmeester is van het Comité tot Hulp aan de noodlij dende burgerbevolking van China. Vanmiddag van 35 uur houdt de heer Haaksma receptie ten kantore. Daarna biedt hij zijn medewerkers een diner aan in „Zomerzorg". MILITARIA De navolgende dpi. sergeanten tit., leer lingen van de school van Reserve Offi cier der Infanterie, afkomstig van het 4e Regiment Infanterie, zijn geslaagd voor het examen voor vaandrig en worden van 3 Juli a.s. t/m 2 September d.a.v. gedeta cheerd bij de onderdeelen achter hunne namen vermeld: H. F. Buff art 4 C.B.; P. C. de Haas 4 C.B.r P. L. Zwarenstein 4 C.B.; H. Korsten 18 C.B.; H. Zierfuss Ilè 30 R.I.; J. M. Aniba le 30 R.I.; L. D. Hageman He 30 R.I.; G. C. van Riet C.B. Jag.; J. M .A. Collée Ille 30 R.I.; H. v. d. Linden HIe 26 R.I.; J. H."Obenhuijzen 16 C.B.; H. Breder- veld II C.B.; J. Teen tra Ille 12 R.I.; H. A. Coors 16 C.B.; M. P. Zaayer Ie 26 R.I.; J. K. Boogaart Ie 27 R.I.; P. Kooijstra 20 C.B.; F. Ingen Schenau Ie RW. BESCHERMT TOCH HET REDDINGS MATERIAAL. Het bestuur van de Leidsche Reddings brigade roept hierbij de medewerking van het publiek nog eens in voor de bescher ming van het in de stad geplaatste mate riaal voor de redding van drenkelingen. Telkens blijkt opnieuw, dat hiermede zeer onverantwoordelijk wordt omgegaan, daar het wordt gebruikt voor doeleinden waarvoor het niet is bestemd, terwijl het dan uit „dankbaarheid?" wordt neergewor pen waar het is gebruikt, zoodat het niet op de plaats is waar het dringend noodig kan zijn, terwijl het bovendien aan ver nieling door de niets ontziende jeugd wordt prijsgegeven. De L.R.B. doet hiervoor zoo geweldig veel belangloos werk, dat het toch niet billijk is, dat van het publiek wordt ge vraagd, te zorgen, dat de stokken, haken enz. op de plaats worden gelaten waar het behoort. Inzonderheid zou eenig toezicht door omwoners van de navolgende plaat sen zeer op prijs worden gesteld t.w.: We- versbrug, Kerkpleinbrug en Kerkbrug. Iedereen, die beseft hoe vreeselijk een ver- drinkings-ongeluk is, terwijl hulp met goed materiaal misschien mogelijk ware geweest, zal de L.R.B. willen helpen dit materiaal te beschermen. Aan den heer J. A. Verwer alhier is door het gemeentebestuur bij aanbesteding op gedragen het schilderwerk bestek VI om vattende de perceelen 5 en 6 (Stadsgehoor zaal en eenige openbare scholen). Dit nummer beslaat alt vijl bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De strijd in het Verre Oosten. (2de blad). Geruchten omtrent een spoedige crisis in Dantzig. (2de blad). Binnenland De oorzaak van de Kabinetscrisis. (1st* •blad). Tentoonstelling „Ons Leger" in Den Haag. (2de blad) Officieel Duitsch bezoek aan ons land. (2de blad). Twee dooden vóór de motorraces op het circuit van Drente. (1ste blad). De voordrachtskunstenaar Louis Davids overleden. (1ste blad). VERKEERSVERBETERING IN HET CENTRUM DER STAD De uitwerking der plannen Zuid-Noord Reeds jaren geleden bleek de behoefte aan een betere verkeersverbinding van het Zuiden der stad met het Noorden, De eerste schrede daartoe werd jaren geleden gedaan door den aanleg van de Korevaarstraat, die vanuit het hart der stad een betere verbinding bewerkstel ligde met Tuinstadwijk en omgeving. Een nieuwe schrede in die richting was de verbreeding van het Gangetje, vorig jaar gevolgd door de geheele overkluizing daarvan en den aanleg van de Karne- melksbrug, welk werk eenige maanden ge leden tot stand kwam. Maar om tot het Noorden van de stad door te dringen moet er nog heel wat gebeuren. Daarvoor moet men via de Hooi gracht en de Gepekte Brug door de Peli kaanstraat. Ook dit werk zal binnen afzienbaren tijd onderhanden worden genomen. Vooral de verbreeding van de Pelikaan straat, waarvoor tal van panden moesten worden aangekocht en de vernieuwing van de Gepekte Brug beteekenen belangrijke verbeteringen. De Gepekte Brug krijgt een breedte van achttien meter, namelijk twaalf meter voor het wegverkeer, met terzijde twee voetgangerspaden van drie meter. Zij zal geheel aansluiten op de nieuwe Pelikaan straat, die een rij dek van elf meter breed te krijgt en trottoirs van drie en een halve meter. De kosten van de nieuwe Brug zijn on geveer 33.000 gulden. De brug krijgt een overspanning van negen meter en een door- vaarthoogte van 1.55 meter. Het ligt ech ter in de bedoeling deze werken in werk verschaffing te doen uitvoeern. Daardoor zal het Rijk een bijdrage uit het Werk fonds kunnen verleenen tot 85 pet. van het bedrag aan arbeidsloonen, die begroot zijn op ongeveer 10.000 gulden. Voor wat de werkzaamheden bij het af breken van de panden in de Pelikaah- straat betreft, heeft men het plan, die als normaal werk te doen uitvoeren. Maar ook een groot gedeelte van de werkzaamhe den, verbonden aan de vernieuwing van de Hooigracht wil men in werkverschaf fing doen uitvoeren. Deze verbetering be treft het gedeelte van de Hooigracht, dat gelegen is tusschen den Oude Rijn en de Nieuwstraat. De fietspaden zullen tegen de trottoirs worden gelegd, de boomen zullen verwijderd en vervangen worden door nieuwen aanplant, terwijl het wegdek wat zal zakken om op gelijk niveau te komen met de ingangen tot de perceelen, aan de Hooigracht gelegen. De totaal-kosten van dit gedeelte der in behandeling zijne plannen, welke reeds ter goedkeuring zijn toegezonden aan het de partement te Den Haag, zijn begroot op ongeveer 55.000 gulden. Zooals men ziet, zijn deze plannen van het allergrootste be lang voor de verbetering van de verkeers- mogelijkheden in onze stad. Brug, verbree ding Pelikaanstraat en verbetering van de Hooigracht met alle daarbij komende wer ken vallen in totaal in het niet onaanzien lijke bedrag van ongeveer 96.000 gulden.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1