dagen Historie Nationale Athletiek Wedstrijden „P „e, SPORT ZATERDAG 1 JULI 1939 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - ZAG. 13 7 EEN KWART EEUW GELEDEN BRAK DE WERELDOOR LOG UIT. ZAL DANTZIG THANS EEN TWEEDE SE- RAJEWO ZIJN? ENGELAND DOET EEN BEROEP OP DUITSCHLAND. DE ONDERHANDELINGEN TE MOS KOU. Herdenking. Alles viert tegen woordig een jubileum, waarom zou de we reldoorlog dan niet den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar werd geboren. In de afgeloopen week, op Woensdag 28 Juni, was het een halve eeuw geleden, dat het schot van Serajewo de wereld in brand schoot. Tevens werd nog een andere ver jaardag gevierd, die van het Vredesver drag van Versailles, dat 20 jaar geleden werd onderteekend. Beide verjaardagen zijn allesbehalve aanleiding tot een vreugdefeest. Integen deel, iedereen ,die zich den wereldoorlog en diens product het vredesverdrag nog herinnert, kan niets anders dan met een somber gezicht aan die periode terugden ken. Ons land is gespaard gebleven, maar het heeft een benauwden tijd meegemaakt. En het Vredesverdrag? Was is daarvan over gebleven? Het is afbraak en ruïne, geen basis meer voor het statuut van Europa; maar alle problemen, welke toen hetzij ontweken, hetzij op eenzijdige wijze wer den opgelost, doemen nu in onze dagen in honderdvoudige vergrooting en alle tege lijkertijd op. Zóó, dat men zich'zelf weer de vraag moet stellen, of het mogelijk zal zijn naar een bevredigende oplossing te streven, zonder dat Europa nogmaals aan den gruwel van den oorlog wordt prijsge geven. Dantzig. De herinnering aan den wereldoorlog is bovendien zoo somber, omdat wij thans weer opnieuw een herha ling beleven van de spanning, welke aan het uitbreken van den'krijg vóór 25 jaar voorafging. Het was het schot van den student Prin- cip, dat de wereldbrand ontketende, maar als Princip niet gesohoten had, en den aartshertog met zijn gemalin niet gedood had, zop de oorlog toch zijn losgebarsten. Het was niet de lucifer, die een catastro phe aanrichtte, het was het kruit van den haat, dat de volken naarstig hadden opge stapeld en door een willekeurige lucifer ontbrandde. Thans zijn de volken weer bezig om massa's kruit op te stapelen en men vraagt zich af, wat ditmaal de aanleiding zal worden, dat het ontploft. Zal het Dantzig zijn? De toebereidselen, welke daar gemaakt worden o.a. de oprichting van 'n vrijwilli gerscorps, dat gevoed wordt door aanvoer van jonge kerels uit Oost-Pruisen belo ven niet veel goeds. Polen toont door te genmaatregelen, dat het niet van plan is, een eventueele terugkeer van de „Vrije Stad" tot het Rijk te aocepteeren en En geland heeft er geen twijfel over gelaten, dat het in dit geval den Polen te hulp zal snellen. De „N. R. C." geeft reeds een prognose van het verloop, van een toekomstigen oorlog. „Laten wij eens veronderstellen, zoo schrijft het Wad, dat Dantzig aanleiding geeft tot een oorlog, waarin Engeland te genover Duitschland staat, dat laten wij het gunstigste geval voor Berlijn ne men Italië en Japan aan zijn zijde heeft. Dan zal binnen enkele maanden Dantzig en eventueel een groot deel van Polen in Duitsche handen zijn. De Duitschers zul len misschien nog verder opgerukt zijn en militair nog meer successen behaald hebben. Maar als zij dan een vredesaan bod zouden doen, zou Londen dat afslaan. Want het heeft geen reden dat aan te ne men, om de eenvoudige reden, dat Enge land niet te verslaan is. Duitschland kan alle denkbare successen behalen, maar het krijgt Londen niet op zijn knie. Als half Europa reeds door de Duitsche troepen bezet zou zijn, begint in Engeland de oorlogsmachinerie pas op volle toeren te draaien, om daarna nog voortdurend gestimuleerd te worden door de Amerika nen. Zooals de gevoelens nu zijn, zal En geland altijd het gevoel hebben met Duitschland als den voornaamsten tegen stander te vechten; het zal Italië en Japan eventueel als de helpers beschouwen. Lon den zal niet ophouden voordat Berlijn ge kneveld ligt en Berlijn op zijn beurt kan nooit Engeland bezetten. Juist de eiland positie van Engeland maakt het zoo sterk en in de practijk onoverwinlijk, gelijk Ja pan dat ten opzichte van Rusland is. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat de Engel- schen geen verliezen zullen lijden. Zij zul len uit het Verre Oosten verdrongen kun nen worden zonder dat zij daartegen veel kunnen doen. Voor hen is Engeland onbe reikbaar en hun strijd met de Engelschen kan ten hoogste anderen vergemakkelijken een stukje van het Britsche Imperium af te scheuren. Maar juist omdat Engeland onbereikbaar is, juist omdat de Engelschman in Berlijn zijn grooten tegenstander ziet en nooit het gevoel kan krijgen door de Duitschers ver slagen te worden, juist daarom weet hij niet van opgeven en zal hij niet treden in een Duitsch vredesvoorstel, zoolang de Duitschers nog aan de winnende hand zijn. Verslaan kunnen de Engelschen de Duit schers niet, maar van den eersten dag af zullen zij», hun tegenstander een touw om den hals doen en zij zullen zoolang wach ten tot dat deze gewurgd is. Dat kan lang duren, te meer omdat de Duitschers zich daarop voorbereid heb ben. Maar Londen heeft geen haast. Zelfs als vele ledematen uitgerukt worden, zal de Engelschman, die nu eenmaal den naam heeft een slechte verliezer te zijn, zijn hoofdtegenstander blijven vasthouden, om dat de kern van het Engelsche Rijk on aantastbaar is. De felste bombardementen zullen niet kunnen bewerkstelligen, dat een bezetting van Engeland een feit wordt. Met de zee bij de hand en de rijke bron nen van Amerika achter den rug, kunnen de Engelschen bovendien niet gewurgd worden. Indien men zich in Duitschland reken schap geeft van deze geografische waar heden en van het Engelsche karakter, dan zal men wel tot het besef moeten komen, dat de gedachte aan een korten oorlog een illusie is, waaraan men zich niet 'moet overgeven. Komt er eenmaal oorlog, dan zal het een strijd tot den laatsten adem tocht zijn". Goede wil. Het is geen opwekkend beeld, dat geschetst wordt en menigeen zal zich afvragen: Maar waarom is dat alles noodig? Is het dan noodzakelijk, dat de menschen elkander trachten te wurgen? Neen, bij eenigen goeden wil is het zelfs mogelijk, dat er een algemeene wel vaart in vrede heerschen zal. Het memo randum van Londen aan Berlijn, overhan digd op den verjaardag van den grooten oorlog, en de daarop gevolgde groote rede van den Engelschen minister lord Hali fax, laten duidelijk zien, dat het anders kan. Het bovengenoemde memorandum was het wat late antwoord van Engeland op de in April j.l. door Duitschland geda ne opzegging van het BritschDuitsche vlootverdrag. In dat antwoord wordt een beroep op Duitschland gedaan om de on derhandelingen opnieuw te openen. De Duitsche reactie is echter direct af wijzend. Duitschland is zelfs verontwaar digd en wel zeer speciaal over een bepaal de passage, welke de „Völkische Beobach- ter" een onbeschaamdheid noemt. Die pas sage raakt echter de quintessens van de ziekte, waaraan onze huidige internatio nale toestand lydt. Die passage luidt: „In het bijzonder wenscht de Britsche regeering te wetenhoe de Duitsche re geering zich voorstelt zekerheid te ver schaffen, dat eenige actie in de lijn van opzegging of wijziging van de nieuw te sluiten overeenkomst gedurende de perio dic van haar geldigheid de instemming van beide partijen zal krijgen". Hier raakt het Britsche memorandum inderdaad een der kritiekste punten van den huidigen internationalen toestand. En geland is langen tijd bereid geweest, en is dit ongetwijfeld nogin even sterke mate verdragen met Duitschland te sluiten, en dan verdragen welke zeer ver aan de Duit sche wenschen, aspiraties en eischen te ge- moet komen, en van Engelsche zijde wijd- strekkende concessies inhouden. Maar en hier komt een zeer penibel vraagteeken welke waarde hebben dergelijke over eenkomsten voor de toekomst? Men heeft in Londen practisch zwijgend toegegeven, dat Duitschland het onder den druk van de nederlaag onderteekende ver drag van Versailles stukje voor stukje uit- eenrafelde en verscheurde. De Britsche regeering had voldoende historische erva ring en kennis om te weten, dat derge lijke verdragen, zoodra de verslagene weer machtig genoeg geworden is, steeds vernietigd worden, hetzij door een oorlog, hetzij door repudiatie. En zij was hoogst waarschijnlijk erg blij, dat Duitschland het zonder oorlog deed. Londen liet Duitsch land begaan en heeft het zelfs in zeke ren zin een handje geholpen om be paalde rassistische wenschen ingewilligd te krijgen. Het Britsche verzet begon eerst, toen Duitschland Tsjecho-Slowakije overwel digde en zijn greep op Oost en Zuid-Oost- Europa niet alleen in economisch maar ook in politiek opzicht begon uit te brei den. En wellicht zou Engeland ook daarin nog, zij het onder veel sterker protest, berust hebben, als het precies had gewe ten, wat het eigenlijk aan Duitschland had, d.w.z. hoe ver het Derde Rijk zijn veroveringen wilde uitbreiden. Maar dit weten was een onmogelijkheid, eenvoudig, wijl Engeland niet het gering ste vertrouwen meer In het Duitsche woord kon en durfde stellen. Zoovele plechtig onderteekende en mondeling ge geven verzekeringen waren op zijde ge steld en nietig verklaard, dat Engeland ook voor de toekomst niet meer op een Duitsch woord kan bouwen. Vandaar het Engelsche verzoek om waarborgen,' dat een nieuw verdrag niet weer eenzijdig zal worden opgezegd. De „Msbd." wijst er terecht op, dat de groote moeilijkheid hierin is gelegen, dat krachtens de nationaal-socialistische leer, een overeenkomst immoreel wordt, zoo dra zij niet meer in het eenzijdig beoor deelde belang van het nationaal-socialis- me of van het Duitsche rijk werkt. Waar basis en norm van elke moraliteit en geoor loofdheid alleen en uitsluitend in het Duit sche volk, erger nog in de partij gelegen zijn, moeten, volgens deze opvatting, een verdrag of een verzekering ophouden te bestaan, als Hitier oordeelt, dat zij niet meer in zijn kader passen; op hetzelfde oogenblik bestaan ze ook niet meer. Der gelijke verdragen hebben dan him volle taak vervuld, zij hebben afgedaan, zijn waardeloos geworden. En met de sterke hand, met het brutale recht van den sterk ste worden zij vernietigd. In afwachting, dat een eventueel nieuw te sluiten verdrag precies hetzelfde lot ondergaat. Dat zijn nu eenmaal de beginselen van het nationaal-socialisme, door de hoogste instanties officieel verkondigd, rechtstreeks voortvloeiend uit de dogma's van deze le vens- en wereldbeschouwing. En zoolang de zaken zoo staan, kunnen v/ij niet inzien, dat eenige overeenkomst mogelijk is, waarop te bouwen valt. LondenMoskou. Een andere vraag, welke zich voordoet naar aanlei ding van het Britsche antwoord aan Ber lijn, is deze: Waarom antwoordt Londen juist nu? Het antwoord zal wel gezocht moeten worden in de vertraging, welke de onder handelingen met Rusland ondervinden. Een in de „Prawda", het blad van de Russische Communistische Partij, versche nen artikel van de hand van Zjdanov, een directen medewerker van Stalin, onthult, dat de onderhandelingen op het doode punt zijn gekomen. Al sedert verscheidene we ken zochten partijen tevergeefs naar een formule, die tegemoet kon komen aan het verlangen van Moskou, ook een duidelijke vaste garantie aan de drie Oostzeestaten Finland, Letland en Estland te verschaf fen. Aangezien C^ie drie staten niet van een dergelijke garantie gediend waren, wenschte Engeland deze mogendheden ook niet bij name te noemen, maar ze slechts in een Protocol aan ie duiden en de garan tie slechts „onder bepaalde voorwaarden" te verstrekken. Wat in deze voorwaarden zou moeten staan, is tot dusver niet ont huld; maar hoogstwaarschijnlijk zit daar de kneep. Chamberlain wenscht in zijn politiek ten aanzien van Dantzig, naar men reden heeft te vermoeden, een achterdeur tje open te houden tot het afleiden van de spanning, die anders gemakkelijk tot oor log kan voeren. Hitlar heeft te Moskou zijn best gedaan, om het tot stand komen van een Vredesfront te torpedeeren en met de Sovjet-Unie tot een accoord te komen. Hij bleek bereid, samen met Moskou alle sta ten tusschen Duitschland en Rusland te „ga randeeren", „zoodra de Poolsche kwestie geregeld is." Moskou heeft zich totdusver nog niet po sitief uitgesproken. In het vertraagde ant woord van lord Halifax op de opzegging van de. Engelsch-Duitsche vlootovereen- komst, en in het voorstel nieuwe onder handelingen te openen, kan men hetzij druk op Moskou ontdekken, hetzij de er kenning, dat Londen het Kreml als een hopelooze partij beschouwt en liever we der op de kaart van het Derde Rijk zet. Evenals Stalin en Hitier, laat thans ook Chamberlain blijken, dat hij, als het moet, twee ijzers in het vuur kan houden. )3-e^oekt mokqen, a» R.K. Sportpark „Haagweg" Aanvang 1 uur Talrijke deelnemers waaronder Kampioenen en Recordhouders. Toegang 20 ct Jongens 10 ct 3^- Rijwielstalling op het terrein ATHLETIEK Koopt bi) hen, die in Uw Dagblad adverteeren S DE NATIONALE ATHLETIEK- WEDSTRIJDEN VAN DOCOS TE LEIDEN. Zooals wij reeds meldden is de bezetting der Nationale Athletiek wedstrijden, wel ke morgen op het R.K. Sportpark „Haag- weg" worden gehouden, buitengewoon sterk. Het is dan ook niet uitgesloten, dat records zullen worden gebroken. Dit is wel vooral te verwachten op de 1000 M. Hieraan nemen o.a. deel de recordhouder op dezen afstand J. Oosterveer, verder de kampioen 1500 M. C. Smit, die zeker alles in het werk zal stellen om zijn nederlaag van vorige week van J. van Rooden te wreken en bovendien nog de kampioen 400 H. Endenburg. Verrassingen van de overige deelnemers op dit nummer nog uitgesloten, zullen deze vier rivalen elkaar een stryd geven, zooals wij zelden gezien hebben en het kan dan ook niet anders of het record moet sneuvelen. Verder is het niet uitgesloten, dat Chris Duyn het Ned. record Kogelstooten weder om zal breken. Reeds vorige week in Heemstede demonstreerde hij zijn buiten gewonen vorm, zoodat wij ook nu onze verwachtingen hoog kunnen spannen. Ook het titanen-nummer, de 10000 M., staat thans weer op het program. De toe schouwers van vorige jaar zullen zich nog wel herinneren hoe Coblentz toen op 2 sec. na het Ned. record van J.Zeegers be naderde. Nu hem meer strijd gegeven zal worden, o.a. door H. Vessies, P. Keeman en Jac. van der Voort, is de kans groot, dat het hem nu zal gelukken. Op het meest geliefde nummer voor het publiek polsstokhoogspringen zal men weer den kampioen en recordhouder Wim Kaptein aan het werk kunnen zien. Zijn voornaamste tegenstander zal zijn A. Gieske van Docos, doch die zal hem nog wel geen nederlaag kunnen toebrengen. Ook op het zeldzame nummer polsstokvèr- springen zal Kaptein van zijn kunnen blijk geven. Wat de B-klasse betreft, daarover kun nen wij weinig of niets zeggen, omdat men daar nagenoeg altijd voor verrassingen komt te staan. Vast staat in ieder geval, dat deze wedstrijden het aanzien zeer ze ker waard zullen zijn en dat het een dag wordt van goede sport en hooge prestatie. R.K. Athl. Ver. „Docos". Hoezeer deze vereeniging den laatsten tijd groeit bewijst wel het feit, dat de Lei- denaars op de Nationale wedstrijden van morgen met een ploeg van niet minder dan 43 Docos-athleten hebben ingeschre ven. Een aantal zooals nog nimmer door hen op een wedstrijd is bereikt. Dat deze allen den naam Docos zullen hoog houden, behoeft wel niet te worden gezegd, en zij zullen er zeer zeker voor zorgen, dat me nige prijs in Leiden blijft. Daar Zondag met een contributiekaart niemand op het terrein wordt toegelaten, moeten alle deelnemers voorzien zyn van deelnemerskaarten. Zij, die deze nog niet hebben moeten haar afhalen bij H. J. Averdieck, Melchior Treublaan 4 (hoek Kamerlingh Onneslaan) Leiden. De athle- ten worden reeds 12 uur op den Haagweg verwacht. R.K. Voetbal Ver. „Docos". Het hoofdbestuur verzoekt ons te mel den, dat morgen de voetballers met hun contributiekaart geen toegang tot het ter rein hebben. De kosten der organisatie van de athletiek wedstrijden zijn zoo hoog, dat buiten de deelnemers niemand gratis kan worden toegelaten. Wil men dus de atletiekwedstrijden zien, dan moet men entree betalen. WANDELSPORT. DE E.H.B.O.-MARSCHEN. Dispensatie voor Katholieke Wandelaars. Voor de E.H.B.O.-Manschen, welke op Zaterdag 8 en Zondag 9 Juli a.s. te Lei den worden gehouden, is door den D.H.A. K. en De Graal aan Katholieke wande laars (sters) dispensatie verleend om deel te nemen. Velen zullen hiervan ongetwij feld gebruik maken. Zij kunnen zich op geven bij H. J. Averdieck, Melchior Treub laan 4 (hoek Kamerlingh Onneslaan) Lei- Nederlandsche elftal uitge- noodigd voor een wed strijd tegen Engeland Op 8 November speelt Oranje te Londen Naar wij van officieele zijde verne men heeft het bestuur van den Engel schen Voetbalbond een uitnoodiging gericht tot den Koninklijken Neder- landschen Voetbalbond voor het spe len van een officieelen interland-wed strijd EngelandNederland. De K. N. V. B. heeft deze uitnoodiging aan vaard. De wedstrijd zal gespeeld wor den te Londen en wel op 8 November aanstaande. Clubnieuws der Kath. Sportvereenlgingen Docos-Junioren: Wij vestigen de aan dacht op het feit, dat in verband met de sportwedstrijden op het Docos-veld op Zondag 2 Juli, de wedstrijd Docos b DOS a niet gespeelt wordt op het Docos- terrein, maar op het DOS-terrein te Roe- lofarendsveen. Vertrek om 12 uur vanaf Zijlpoort. Aanvang wedstrijd 1 uur. Docos ENic. Boys a vervalt geheel, zoodat deze aanschrijvingen geen waarde hebben, maar gelden voor de match tegen UDO b op Zondag 9 Juli a.s. Morgen 2 Juli alle Docos-leden present, in de H. Mis om 7.15 par.-kerk „St. Leo- nardus" aan den Haagweg. Nic. Boys: De Nic. Boys-veteranen gaan Zondag te Leimuiden op bezoek om daar met de oudvoetballers den strijd aan te binden. Vertrek 2 uur vanaf hotel Schreu- der. De B-junioren spelen thuis om 3 uur te gen SDO b., allen present! Aan de leden wordt in herinnering ge bracht, dat de training voor allen is, dus ook voor diegenen, die zonder meer maar wegblijven. D. O. S. R.: Het voetbalprogramma van morgen is geheel voor de jeugd gereser veerd. DOS a speelt tegen Docos b, en zal zeker wel haar best doen, om de Leidena- ren een puntje afhandig te maken en daar door de onderste plaats definitief te ont- olopen. De wedstrijd vangt aan om 1 uur op eigen terrein. DOS b moet op het VCH-terrein om 1 uur den beslissingswedstrijd spelen tegen SMC b betrefende het afdeelingskampioen- schap. Jongens, verdedigt deze schoone kans eensgezind en sportief tot de laatste minuut. Vertrek om 12.15 uur. DOS c vertrekt om 11.45 naar DES te Kudelstaart, alwaar een vriendschappelijke match wordt gespeeld. Athletiek: Aan de groote jaarlijk- sche athletiekwedstrijden van Docos zullen dit jaar een achttal Veenders deelnemen. Er is ingeschreven voor de 3000 M. en 1500 M., 100 M., 400 M., polsstokhoogspringen, hoogspringen met aanloop, en estafetteloop 4 x 100 M. De wedstrijden vangen aan om 1 uur precies. Omdat verschillende onzer deelnemers reeds vroeg moeten starten, is het vertrek bepaald op 11.45 uur vanaf den Noordhoek. Meerburg: Morgen ter gelegenheid van het jaarfeest zijn er twee vriendschappe lijke wedstrijden aangevraagd. Voor het tweede elftal is aangevraagd de buurtclub St. Bernardus I. Deze zullen dan spelen om 12.30 uur. Voor het eerste elftal is een combinatie aangevraagd van Lisse; deze zullen dan spelen te 2.30 uur. BI. Zwart. Morgenmiddag 3 u. voetbal wedstrijd a. d. Katw.weg te Wassenaar tus schen BI. Zwart 1 en S. J. C. 1 uit Noord- wijk. De aftrap geschiedt door mr. A. J. M. van Moorse!. De opbrengst is geheel ten bate van T. B. C.-bestrijding (Santos en H. V/. L.). UIT HET LEIDSCHE DISTRICT. De juniorencompetitie. Het programma voor Zondag 2 Juli (ge wijzigd) luidt als volgt: Afd. A: Docos bDOS a 1 uur (DOS- terrein) M. v. d. Berg. Afd. D: Docos eNic. Boys a afgelast; SMC bDOS b 1 uur J. Hoogduin (beslis singswedstrijd op het VCH-terrein). U. V. S—L. F. C. Ten bate van Maatschappelijk werk In de Ziekenhuizen. Voetbalenthousiasten zullen Woensdag 5 Juli a.s. kunnen genieten van een goede match tusschen L.F.C. en U.V.S. Het aardigste van dezen wedstrijd is, dat zij gespeeld zal worden ten bate van de kas van Maatschappelijk Werk in de Zie kenhuizen. Deze vereeniging behartigt het maatschappelijk welzijn van alle patiënten, die in de Leidsche ziekenhuizen verpleegd worden. Laat dus iedereen, die voor voetbal of voor zieken voelt, aanwezig zijn! De match wordt gespeeld op het terrein achter het Academisch Ziekenhuis, ingang Wassenaarsche weg, Woensdag 5 Juli des avonds van 7—9 uur (entrée 10 cent). R. B. F. Dinsdagavond a.s. zal de sportvereeni- ging „De Valk" op bezoek komen bij R.B. F. aan het Zwarte Pad. Deze wedstrijd zal aanvangen om 7.30 n.m.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 11