Kan de vrede nog gered worden Aftreden van het kabinet. VRIJDAG 30 JUNI 1939 30ste Jaargang No. 9375 Ste £ekitöh£Öoii/fca/iit Bureaux Papengraoht 32. AdT m Abonn.-tarleven rie pa». I Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. Diplomatieke bemidde ling van den H. Stoel Toen de spanning in de wereld welhaast haai* hoogtepunt bereikt had, flitste plotse ling het bericht op, dat de Paus nog een laatste bemiddelingspoging zou onderne men, teneinde de wereld voor een conflict te besparen, dat wellicht het einde der be schaving in Europa zou beteekenen. On middellijk daarna werd weer bericht, dat een dergelijke poging tot geen resultaat zou leiden en dat de bemiddeling van den H. Vader tot mislukking gedoemd was. Wij voor ons hebben rustig het verloop der dingen afgewacht en ons niet uit het even wicht laten brengen, door de wirwar van allerlei tegenstrijdige berichten, die door de verschillende persagentschappen ver spreid worden. Voor ons stond een ding vast: dat de H. Stoel geen poging zou heb ben ondernomen, wanneer er niet een re delijke kans van slagen was. Het Vaticaan zal geen stappen doen, waarvan het bij voorbaat zou weten, dat ze vruchteloos zouden zijn. Het is nu eenmaal een feit geworden, dat er in deze ernstige en onrustige pe riode, die de wereld thans beleeft, in het Vaticaan dag en nacht gewerkt wordt door den man, die zich als levenstaak heeft ge steld: den vrede aan de wereld te brengen, want Pius XII is de Vredespaus bij uitne mendheid. Er is in den iaatsten tijd door het Vati caan een groote diplomatieke bedrijvigheid aan den dag gelegd: de Pauselijke verte genwoordigers te Berlijn, Warschau en Rome hebben langdurige besprekingen ge voerd met vertegenwoordigers der betrok ken regeeringen en hebben hun bevindin gen en adviezen weer doorgeseind naar het Vaticaan. De H. Vader zelf heeft Graaf Pignatti Morano di Custozza, den gezant van Italië bij der, H- Stoel, in audiëntie ontvangen. Zijne Heiligheid ont ving ook Francois Poncet, den Franschen gezant bij het Quirinaal. Over dit onder houd zelf is niets bekend geworden. Alleen werd medegedeeld, dat de besprekingen een buitengewoon hartelijk karakter droe gen en van zeer langdurigen aard waren. De H. Vader ontving eveneens den Am bassadeur van Engeland, mr. Osborne en, naar in Vaticaansche kringen verluidt, zal de Pauselijke Nuntius in Engeland, mgr. Godfroy, zeer binnenkort een onderhoud hebben met Lord Halifax. Ook Baron von Bergen, Duitsch gezant te Rome, en pater Tacchi Venturi, die- een persoonlijke vriend is van den Duce, zijn door Z. H. de Paus in bijzondere audiëntie ontvangen. Deze korte opsomming, die heelemaal niet de pretentie heeft volledig te zijn, toont toch wel duidelijk aan, dat de H. Stoel een breed-opgezette actie heeft inge zet om den vrede te bewaren. In een on langs uitgesproken redevoering voor het H. College van Kardinalen heeft de H. Vader zelf ook gezinspeeld op de stappen die door het Vaticaan bij de mogendheden zijn ondernomen en daarbij bleek dat de verheven zending van den Vader der Christenheid over het algemeen een sym pathiek onthaal gevonden heeft. Ondanks het feit, dat Z. H. Paus Pius XII in zijn toespraak tot de leden van het H. College verklaard heeft, dat hij het als zijn plicht beschouwde om alles te doen wat in zijn vermogen ligt om den vrede te bewa ren, zijn er toch nog stemmen opgegaan, waarbij de actie van den H. Stoel aan hef tige kritiek werd onderworpen. Men kan deze ingebrachte opwerpingen gemakkelijk weerleggen. De H. Vader is de aangewezen bemidde laar. Zelfs indien we de groote persoon lijke eigenschappen van Paus Pius XII buiten beschouwing laten, is zijn bemidde ling onder alle pogingen die onderno men zouden kunnen worden de meest voor de hand liggende, de meest veilige, en de meest zekere, die de grootst moge lijke voordeelen en kansen op succes biedt. Men mag niet uit het oog verliezen, dat naast den H. Vader zijn regeering staat, die meer bevoegd is, dan onverschillig welke andere instantie ook, 'om de zoo ingewik kelde conflicten tot oplossing te brengen. De bevoegdheid van de Pauselijke Staats- secretarie treedt daarom juist zoo sterk op den voorgrond, omdat men daar gewoon is de meest ingewikkelde en delicate proble men te behandelen. Steeds wordt er daar naar gestreefd, om de aardsche met de eeuwige belangen te verzoenen. De H. Va der moet steeds de beginselen van den godsdienst, waarvan hij de eerste verdedi ger is, hoog houden zonder de eigenliefde van de andere regeeringen te kwetsen. Niemand verkeert in een dusdanig gun stige positie om zich op de hoogte te stel len van de oorzaken, waaruit de conflicten geboren worden. Naar het Vaticaan stroo men niet alleen de inlichtingen van de Pauselijke diplomaten, maar ook van Bis schoppen. priesters en leeken. Meer dan eenige andere rechter is de H. Vader onpartijdig. Hij is de plaatsbekleeder van Christus, die op het kruis voor alle menschen gestorven is; hij staat aan het hoofd van de katholieke, d.w.z. de meest universeele godsdienst. De H. Vader richt zijn blikken niet op een bepaald land afzonderlijk, maar hij behartigt de belangen van de geheele menschheid. De uitzonderlijke positie die de Paus inneemt legt hem den heiligen plicht op om onpartijdig te zyn. De poli tieke hartstochten, die maar al te vaak het oordeel der rechters benevelen, hebben geen invloed op het hoofd der Kerk. Hij is de drager van een gezag, dat eenig is in haar soort en hij bezit geen mededingers. De Paus vreest geen keizers of koningen en ook geen dictators. Vanaf den eenzamen heuvel van het Vaticaan overschouwt hij alle politieke en sociale omwentelingen, waarboven hij steeds verheven staat. Hij staat torenhoog boven de verdeeldheid, die er op zoo velerlei gebied in de wereld heerscht, en waarover hij steeds bedroefd is. Dank zij dit geestelijk isolement volgt hij met een helderzienden blik de gebeur tenissen, die zich als het ware voor zijn oogen afspelen. In de zeventiende eeuw vatte Abbé de Saint Pierre het plan op om een interna tionalen bond te stichten, die zich ten doel zou stellen het handhaven van den vrede te bevorderen. De Protestantsche wijsgeer Loibnitz schreef hierover: „Wat het voorstel van den heer de Saint Pierre betreft ben ik voor mij persoonlijk van oordeel, dat deze rechtbank te Rome haar zetel moet hebben en dat de Paus tot voor zitter van dit nieuwe instituut benoemd moet worden". Niemand ter wereld beschikt over zoo'n groot geestelijk gezag als de Paus van Rome de Vader der Christenheid. Hij neemt een zeer afzonderlijke plaats in en staat boven alle vorsten en staatshoofden dezer wereld. Telkens wanneer zich een of ander belangrijk probleem voordoet, richten de volken hun blikken naar Rome. Het hand haven van den vrede is een dezer gewich tige problemen. Daarom is het verwonder lijk hoe sommige menschen de bevoegdheid van den H. Vader nog in twijfel kunnen trekken. Niét alleen dat de Paus van Rome bevoegd is om de moeilijkste problemen tot oplossing te brengen, hij heeft ook de plicht om zulks te doen. Als hoofd der Christenheid is de H. Vader geroepen om al zijn invloed aan te wenden voor de op lossing der groote politieke problemen, die de aandacht der wereld gespannen houden. Vanaf den stoel van St. Petrus wordt een leer gepredikt, die zoowel aan de vol keren als aan de individuen hun plichten voorhoudt, een leer die geheel ingesteld is op den vrede en de welvaart der naties. In dien de wereld veel eerder geluisterd had naar deze vermanende woorden, dan zou den wij thans weer niet opnieuw aan den rand van den afgrond staan. Reeds meer dan 25 jaar geleden, vóór 1914, heeft de H. Vader herhaaldelijk ge wezen op het groote gevaar der uitgebreide bewapening. De Pauselijke Encyclieken en tallooze toespraken waren daar, als even zoovele waarschuwingen voor de wereld ramp die komen moest. Mogen de volkeren hun blikken richten naar den stoel van St. Petrus en naar de Vaderlijke woorden van Paus Pius XII, die een bron van nieuw leven, grootheid en welvaart kunnen doen ontsluiten. V Een rectificatie. Wij maakten gisteren een opmerking naar aanleiding van de samenstelling der Commissie-Schouten inzake „Oss". Hoewel 't ons natuurlijk bekend was, dat de benoeming der leden van die Commissie reglementair geschied is door den voor zitter der Tweede Kamer meenden wij, dat dit niet geschied was dan na raadple ging van de fracties, zoodat prac tise h de benoeming van de leden dooi de fracties was gebeurd (de benoeming van het katholieke lid door de katholieke frac tie). In dit laatste hebben wij ons naar ons nader is gebleken vergist; de voorzitter der Tweede Kamer heeft de leden der Com missie benoemd, zonder eenige fractie daar over te raadplegen. Dat was ook diens recht; en speciaal ook onder de gegeven omstandigheden wel verklaarbaar. Wij doen daarvan gaarne mededeeling, rectificeerend een feitelijke onjuistheid. Hoewel geheel ten overvloede willen wij ook nog opmerken alles wat rondom „Oss" wordt gezegd en geschreven wordt zóó gemakkelijk verkeerd verstaan en be grepen dat wij, evenals anderen, voor den inhoud van de rede, door het lid der ka tholieke Kamerfractie, mr. v. Maarseveen bij de behandeling van het rapport-Schou ten in de Tweede Kamer gehouden, zeer veel respect hebben. Wij hebben die rede trouwens reeds gekwalificeerd als „voortreffelijk". Opdracht aan Dr. H. Colijn tot vorming van een nieuw kabinet. De regeeringsdienst meldt: De heeren ministers hebben bij schrijven van den voorzitter van den ministerraad van 29 Juni aan H. M. de Koningin ontheffing uit hun ambt verzocht. Hare Majesteit heeft dit verzoek in overweging genomen en den heeren ministers verzocht zich voor- loopig met de behandeling, en de afdoening zoo mogelijk, van de loo- pende zaken te blijven belasten. Hedenmorgen heeft H. M. dr. H. Colijn, minister van staat, ontvan gen en hem opdracht verleend tot vorming van een kabinet. De heer Colijn heeft verzocht die opdracht in beraad te mogen hou den. V DE TWEEDE KAMER TOT NADERE BIJEENROEPING VERDAAGD. De voorzitter van dtf Tweede Kamer, mr. J. R.H. v. Schaik; deed hedenmiddag me dedeeling van een missive van den minister van staat, voorzitter van den ministerraad, minister van algemeene zaken, dr. H. Co lijn, waarin de Kamer in kennis werd ge steld met het aangeboden ontslag van het kabinet. In verband met het aftreden van het kabinet zyn de onderwerpen, die bij de Tweede Kamer voor openbare behandeling aan de orde waren, van de agenda afge voerd en is de vergadering tot nadere bij eenroeping verdaagd. V Kabinetscrisis Kabinetscrisis. En: wat nai: Er kan, dunkt ons, geen rechtgeaard va derlander zijn, of 't stelt hem teleur, dat n u onder de huidige omstandigheden een ka binetscrisis onvermijdelijk is gebleken. Maar in die alleszins begrijpelijke stemming van teleurstelling zy men voor zichtig met het trekken van conclusies, met name als daarbij schuldigen worden aangewezen. Trouwens als bij verschil van inzicht gegronde overtuigingen tegen elkaar botsen, kan het heel moeilijk zijn, om vast te stellen, wanneer iemand op s c h u 1 di i- g e wijze vasthoudend is aan eigen over tuiging. Wij mogen en moeten het echter wel be treuren, dat die ministers in het huidige kabinet niet met lafï| praten en delibeeren tot overeenstemming zijn gekomen over de financieele politiek. Want op de financieele poli tiek in verband met uitgaven voor sociale doeleinden en defensie vooral die voor sociale uitgaven is het kabinet u ite en gespr on gen En: wat nu? Minister Colijn zal voor een zeer zware taak staan, als hij een nieuw ministerie wil vormen. Vooraanstaande katholieke politici b.v., die over de noodzakelijkheid ook in dezen tijd van sociale uitgaven en over de be stemming en de grootte van die uitgaven een van Minister Romme radicaal, es sentieel afwijkende meening hebben, zijn er naar 't ons voorkomt niet ge makkelijk te vinden. Wij wachten met belangstelling af, of dr. Colijn de opdracht, hem door de Koningin geschonken, zal aanvaarden, en, zoo ja, hoe hy deze zal uitvoeren. DE WERELD IN VOGELVLUCHT LONDEN Lord Halifax, de Britsche minister van buitenlandsche zaken, heeft gisteren in een groote rede nogmaals een beroep gedaan op Duitschland. Wan neer Duitschland oprecht wil, is En geland bereid tot besprekingen waardoor de rijkdom van de wereld beter tot zijn recht zal komen. Wanneer de wereld blijft leven onder den voortdurenden druk van oorlogsangst, is er niets te bereiken Enge land ziet zich door de omstandigheden ge dwongen om thans als zijn eerste taak te beschouwen: verzet tegen elke verdere daad van agressie. De organisatie van het anti-agressiefront is geen omsingeling. Duitschland is integendeel bezig zichzelf te isoleeren door zijn politiek van geweld en van economische autarkie. Het was een krachtige en duidelijke re de, welke door 's ministers toehoorders lui de werd toegejuicht, speciaal de passages, waarin Halifax zeide, dat men tot strij den bereid moet zijn, indien het internatio nale recht en de internationale orde ge handhaafd moeten worden, en dat het on mogelijk is te onderhandelen met men schen, die zich bezighouden met een ern stige belastering der Britsche politiek. Ook in de Britsche pers vinden de woor den van den minister een gunstig onthaal. De Engelsche bladen van alle richtingen zijn het er over eens, dat Halifax uiting heeft gegeven aan het eenstemmig gevoe len van het geheele volk. Zij leggen er den nadruk op, dat krachtige woorden noodig waren en ook gebruikt zijn. En wat zegt Duitschland er van? „Der Deutsch Dienst" schrijft: „Te Londen schijnt men van meening te zijn, dat de overtuigingskracht van argu menten stijgt met de kracht waarop zij wor den uitgesproken en door ze voortdurend te herhalen. Men moet nu eindelijk de po gingen opgeven om de Britsche buitenland sche politiek in de oogen van het Duit- sche volk vredelievend te doen schijnen, vooral dan wanneer men tegelijkertijd hoopt, dat de onderhandelingen met een nieuwen partner voor de omsingelingspoli- tiek afgesloten kunnen worden. Voor de zooveelste maal hoort men nu in een vloed van redevoeringen, dat de Britsche bui tenlandsche politiek vastbesloten is de agressie tegen te gaan. Daarentegen stap pen de verantwoordelijke staatslieden thans zonder bezwaar heen over de onafhanke lijkheid van neutrale staten, om deze tot voorwerp van politieke zaken tc maken. Wat Lord Halifax over de definitie van de levensruimte heeft verklaard, vormt slechts een bewijs daarvoor, dat Engeland er nog niet in geslaagd is de kern van deze vitale Europeesche kwestie te vatten." De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft: „Het maakt een merkwaardig zwakken indruk, als lord Halifax het ern stige verwijt van een omsingelingspolitiek eenvoudig wil afdoen met Duitschland een neiging tot zelf isoleer in g te verwijten. Duitschland staat niet allen in de wereld en zijn politiek geniet het vertrouwen van de neutrale buurstaten. In ieder geval maakt het Britsche pleidooi, waarin een agressieve toon afwisselt met de betuiging van vriendelijke bedoelingen, een even dubbenzinnigen indruk als de geheele nieu we koers". Men blijft dus in Duitschland een afwij zende houding aannemen en volharden in de mentaliteit: „Wat wij willen is goed, wie het anders inziet deugt niet". SANEERING VAN HET BLOEMBOLLENVAK. OVERNEMING DER MAATREGELEN DOOR DE BEDRIJFSGENOOTEN. Naar ons van bevoegde zijde wordt me degedeeld, is tusschen den minister van Economische Zaken en een aantal organi saties, t.w. de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, den Bond van Bloembollenhandelaren, het Hollandsche Bloembollen Kweekersgenootschap, den R.K. Dioc. Land- en Tuinbouwbond, den Christelijken Boeren- en Tuindersbond en den Ned. Tuindersbond, overeenstemming bereikt over de overneming van de bloem- bollcnsaneeringsmaatregelen door de be- drijfsgenooten. Dientengevolge zal binnen kort de oprichting tegemoet kunnen wor den gezien van een door en uit genoemde organisaties te vormen bedrijfsorgaan, dat de tot stand koming en uitvoering der bloembollenbedrijfsmaatregelen met me dewerking en onder toezicht der regeering ter hand zal nemen. MILITAIR DETACHEMENT VERMIST. CAIRO, 30 Juni. (A. N. P.). Sedert Woensdag wordt een militair detachement, bestaande uit drie officieren, veertien sol daten en zeven auto's, vermist. De solda ten waren op weg naar de oase Bahariya, ongeveer 3000 kilometer ten Zuid-Westen van Cairo. Ofschoon het detachement zend- installaties meevoerde en ook noodseinen zijn opgevangen, heeft men de afdeeling nog niet gevonden. Gisteren hebben vlieg tuigen aan de opsporingen deelgenomen en ook vandaag zijn toestellen opgestegen. Oil nummer beslaat uil vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Halifax waarschuwt Berlijn, dat Enge land vastbesloten is iedere agTessie tegen te gaan. Het is bereid tot elk opbouwend vredeswerk. (2de blad). Rusland wordt ongeduldig over het trage verloop der onderhandelingen met Enge land. (2de blad). Wat gebeurt er in de Vrije Stad Danzig? Wordt er een putsch voorbereid? (2de blad). Binnenland Het Kabinet heeft aan H. M. de Konin gin ontslag aangeboden. Dr. Colijn Kabi netsformateur. (1ste blad). Overeenstemming tusschen minister en organisaties inzake overneming van dc bloemboilensaneeringsmaatrcgelen door dc bedrijfsgenooten. (1ste blad). Lelden Een nieuwe Zwem-inrichting aan den Roomburgerweg Kosten begroot op f 200 000.- Eenige maanden geleden besloot de Leid- sche gemeenteraad over te gaan tot aan koop van eenige H.A. grond aan den Room burgerweg ten bedrage van rond 30.000. Naar wij vernemen is deze bouw grond bestemd voor het oprichten van een nieuwe open gemeentelijke zwemin richting. De plannen hiervoor zijn thans na genoeg gereed gekomen en zullen bin nenkort aan den raad worden overge legd. De bouwkosten dezer nieuwe nieuwe inrichting zullen totaal 200.000 be dragen. Het werk, waarvoor de plannen door den dienst van Gemeentewerken zijn ont worpen zal in werkverschaffing worden uitgevoerd. Er komt een dames- en een hecrenbassin, in elk waarvan een diep en een ondiep ge deelte, elk ter grootte van 20 x 50 M2. Via snelfilters wordt het water in het bassin gebracht onder toevoeging van chemische stoffen voor waterreiniging. Hierdoor zal het steeds mogelijk zijn voor voortdurende verversching van het water te zorgen. Er komt bij den ingang een vast gebouw met daarvoor een parkeerterrein voor auto's en fietsen. Doordat het werk in werkverschaffing zal worden uitgevoerd, zal omstreeks 85 pet. van het arbeidsloon, d. i. ongeveer 60.000 uit de rijksbijdrage van het Werk fonds worden betaald. Bij de bassins worden tevens grasgazons aangelegd, waar gelegenheid is voor zon nebaden. Zoowel in de damesafdeeling als in die der heeren wordt hiervoor een flink stuk grond gereserveerd. Een fraai terras op den achtergrond ter grootte van 7500 M2. zal het geheel be- heerschen, ter\Vijl in het 'gebouw tevens een winkel zal worden ondergebracht. In de heerenafdeeling zullen 64 cabines komen, in de damesafdeeling 66, terwijl elke afdeeling nog een groote ruimte zal bevatten als massa-kleedgelegenheid voor jongens en meisjes, waar tevens wisselca bines zullen worden aangebracht voor het opbergen van de kleeren der zwemmers en zwemsters. Als deze plannen door den raad zijn goedgekeurd zal hier dus een zeer ge schikte gelegenheid komen voor de zwem- sportliefhebbers. Het ligt in de bedoeling met de werk zaamheden in September a.s. een aanvang te maken, terwijl men hoopt, dat de in richting in het volgend voorjaar zal zijn voltooid, zoodat zij bij den aanvang van het nieuwe zwemseizoen in gebruik zal kunnen worden genomen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1