Herlevend Leidsch Stadsschoon VRIJDAG 30 JUNI 1939 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 ,DE HOLLANDSCHE BOERIN", HAARLEMMERSTR. 56 IN NIEUW GEWAAD GEMENGDE BERICHTEN JONGETJE DOODGEREDEN. Gesleepte auto raakte los en reed het kind aan. Vanochtend omstreeks kwart voor negen is een vijfjarig jongetje in de Casembroot- straat te IJmuiden doodgereden. Het knaapje reed op een autoped naast zijn moeder mevrouw H., die op haar fiets zat met een dochtertje achterop. Van de an dere zijde kwam een ijsauto, die een andere auto op sleeptouw had. Plotseling brak het touw, met het gevolg, dat de gesleepte auto een zwenking naar links maakte en het jon getje overreed. Het kind was onmiddellijk dood. Het ongeval verwekte in deze dicht bevolkte wijk groote consternatie. MAN DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. Gisteravond omstreeks tien uur is op den rijksweg te Santpoort de 58-jarige H. Kort- houwer, toen hij per fiets den rijksweg bij den Slaperdijk wilde oversteken, door een uit de richting Velsen komende auto, die met groote snelheid reed, gegrepen. De man werd ongeveer vijftien meter meege sleurd en zoo ernstig gewond, dat hij korten tijd later overleed. AUTO-ONGELUK VAN BRITSCHEN GEZANT. De Engelsche gezant Sir Neville Bland reed gistermiddag op den rijksweg Am sterdam—Den Haag in de richting Den Haag, tusschen den Vijfhuizerweg en den Kruisweg in Haarlemmermeer, toen een voor hem rijdende vrachtauto links in de richting van de parkeerstrook uitweek. Het voorste gedeelte van de auto van den gezant kwam onder de vrachtauto terecht en werd beschadigd. Sir Neville Bland kwam met den schrik vrij. Toevalig passeerde even later de auto van den commandant van het veldleger, luit.-generaal J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, die het ongeval voor zijn oogen zag gebeuren en direct de noodige hulp kon verleenen. Luit.-generaal van Voorst tot Voorst stopte onmiddellijk. Hij verleende de noo dige hulp en begaf zich met de buiten- landsche autoriteiten naar de politie te Hoofddorp, die er onmiddellijk voor zorg de, dat een kraanwagen werd gerequi- reerd. Baron van Voorst tot Voorst bood ver volgens den Engelschen gezant een plaats in zijn auto aan, waarna beiden hun reis vervolgden. HET VERKEERSONGELUK NABIJ EDE. Nader is omtrent het verkeersongeluk bij Ede gebleken, dat in de autobus acht per sonen waren gezeten, van wie drie ver wondingen opliepen. Een van hen, de heer P. F. Bosschaart, uit Utrecht, die een die pe snij wonde aan het hoofd kreeg, werd naar de rijksklinieken te Utrecht vervoerd de beide andere gewonden, konden na verbonden te zijn naar hun woningen wor den overgebracht. In de cabine van de vrachtauto zaten behalve de chauffeur nog twee personen. Slechts de chauffeur werd gewond. Hij liep een bloedende wonde aan het hoofd op en werd ter plaatse door een geneesheer verbonden. VENTER VAN ZIJN WOONSCHUIT GEWAAID. In den Amstcl verdronken. Gistermiddag omstreeks half vijf is de 40-jarige venter in galanterieën T. de Vries uit Hilversum, die enkele dagen met zijn woonschuitje in den Amstel te Baambrugge had gelegen en gisteren wilde vertrekken door een rukwind overboord geslagen en verdronken. Zijn lichaam werd later opgehaald. Twee doktoren pasten kunstmatige ademhaling toe, doch dit mocht niet meer baten. WEER HET GEVAARLIJKE MOSTERDGAS. Elf arbeiders aan de Hembrug gewond, van wie drie ernstig. Op de terreinen van het Staatsbedrijf der Artillerie-Inrichtingen bij de Hem brug heeft zich opnieuw een geval van mosterdgasbesmetting voorgedaan. Elf ar beiders hebben zich onder geneeskundige behandeling moeten stellen. Tijdens den brand van Dinsdag hadden arbeiders, die aan de blusschingswerk- zaamheden hebben deelgenomen, twee va ten met morstergas, omdat zij gevaar duchtten, verrold. Een der vaten is ver moedelijk niet goed afgesloten geweest, zoodat een deel van den inhoud op het terrein by den brand terecht is gekomen. Een geneeskundig onderzoek bracht aan het licht, dat drie arbeiders vrij ernstig gewond waren. Twee uit Amsterdam afkomstige perso nen hebben zich in het Wilhelmina-Gast- huis aan een geneeskundige behandeling moeten onderwerpen. De Geneeskundige Dienst der A. I. heeft acht andere personen verbonden en deze kunnen hun werk blijven doen. CAFé AFGEBRAND. Gistermiddag is onder de gemeente Diepenveen aan den Platvoet bij den weg ZwolleDeventer het café van den heer Hellewegen tot den grond toe afgebrand. Slechts eenig meubilair werd gered. De bewoner was afwezig, alleen zijn doch tertje was thuis. Vermoedelijk is het pe troleumstel de oorzaak. BOERDERIJ AFGEBRAND. Door het omvallen van petroleumkachel. Door het omvallen van een petroleum kachel is gistermiddag om vier uur brand ontstaan in de boerderij van de weduwe. Koning te Wildervanksterdallen. Aangewakkerd door den krachtigen wind greep het vuur snel om zich heen. Van den inboedel viel niets meer te redden. De boerderij brandde geheel af. Verzekering dekt de schade. FELLE BRAND TE GRONINGEN. In den afgeloopen nacht om half vier is door tot nu toe onbekende oorzaak een felle uitslaande brand uitgebroken in het dub bele winkelpand van den heer J. Venen kamp, die te Glimmen gemeente Haren (Gr.) een sigarenwinkel en kapperszaak heeft. Deze liggen juist tegenover de melk fabriek van Glimmen. De bewoners moes ten zich overhaast in veiligheid stellen. De winkelbehuizing is tot den grond toe afge brand. De brandweer uit Haren was spoe dig ter plaatse en wist de kapperszaak te behouden. De schade wordt door verzeke ring gedekt. MOORDAANSLAG TE 's-HERTOGENBOSCH. Man steekt zijn vrouw met een mes. Gisteravond om zes uur heeft te 's-Her- togenbosch een zekere van D. zijn vrouw, met wie hij in onmin leefde, na een woor denwisseling met een mes aangevallen en eenige steken toegebracht, tengevolge waarvan zij ernstig werd gewond. Het was tusschen van D. en zijn vrouw reeds vaker tot oneenigheid gekomen. Hoewel beiden nog samenwoonden, liet de verstandhouding zeer te wenschen over. Toen van D. gistermiddag zijn woning De- trad, vond hij zijn vrouw niet thuis. Hij toog er op uit om haar te zoeken en ont moette haar op den hoek. van de Arnout Gelderstraat en Moliusstraat. Er ontstond een hevige woordenwisse ling, waarbij de man zich zeer opwond. Plotseling haalde hij een mes te voor schijn en bracht zijn vrouw daarmede een tiental steken toe in borst en rug. Zwaar gewond wist de vrouw, ondersteund door voorbijgangers, een slagerswinkel te be reiken. Men liet onmiddellijk een genees heer komen, die de vrouw naar het Groot ziekengasthuis te den Bosch liet overbren gen. Haar toestand is ernstig. De man kon ter plaatse worden gearres teerd. DRIE HUIZEN STONDEN TE ROTTERDAM OP INSTORTEN. Bewoners moesten onmiddellijk hun huizen verlaten. Na de ramp in de Valkensteeg te Rotter dam, waarbij vorig jaar zeven menschen onder het puin van een instortenden muur werden verpletterd, is de controle op pan den, die scheuren of verzakkingen ver toonden, aanmerkelijk verscherpt. Overal waar de bouwpolitie constateerde, dat zich afwijkingen voordeden, moesten direct al lerlei voorzorgsmaatregelen genomen wor den. Zoo constateerde men eenige weken ge leden, dat de panden 78, 80 en 82 aan de Zwart Jansstraat scheuren vertoonden, en een ingesteld onderzoek wees uit, dat de fundeeringen geen voldoenden steun meer verleenden. De voorgevels van deze drie panden werden gesloopt en met groo te voorzichtigheid werden nieuwe palen ingeheid. De bewoners konden evenwel blijven wonen, al bracht de vernieuwing van de gevels veel ongerief. Gistermiddag Souden stutbalken op deze palen worden aangebracht, doch voor men met dit kar wei begonnen was, vertoonden zich groote verzakkingen en scheuren in de binnen muren en zelfs werden de vloeren een heel eind omhooggedrukt. De toestand werd zoo kritiek geoor deeld, dat de polite aan de bewoners order gaf, onmiddellijk hun huizen te verlaten. Er werd niemand meer toegelaten en de straat werd voor alle verkeer afgesloten. De bouwpolitie, die intusschen gewaar schuwd was, constateerde, dat de panden inderdaad op instorten stonden en gaf last, dadelijk met sloopen te beginnen. Aanvan kelijk werd niet toegestaan, dat er iets uit de huizen werd gehaald, terwijl de eige naren van de gelijkvloers gevestigde ijzer handel en kruidenierswinkel hun goede ren niet meer móchten bergen. Met man en macht is de firma Oranje begonnen met het sloopen, terwijl de op instorten staande muren zoo goed moge lijk werden gestut. In den loop van den avond kregen de bewoners gelegenheid, hun boedel uit de woningen te halen en naar elders over te brengen. Het staat thans vast, dat twee van de drie panden volledig tegen den grond moe ten, terwijl het derde misschien nog vol doende geschoord kan worden om instorten te voorkomen. Het overhaast sloopen en verhuizen trok zeer veel belangstelling. „Vooruit". INBRAAK IN DE R.K. KERK TE MAARSSEN. In den nacht van Woensdag op Donder dag is in de R.K. kerk te Marssen inge broken. Het bleek, dat de inbrekers wa ren binnengekomen door een ladder te plaatsen tegen den muur, bij het Antonius- altaar en een raam in te drukken. Ver moedelijk heeft de een den ander met een touw laten zakken. De terugweg werd aanvaard via een trap, welke achter het hoofdaltaar vandaan werd gehaald. Dat het geen beroepsinbrekers zijn geweest blijkt wel uit de omslachtige manier, waarop men de offerblokken heeft trach ten te forceeren. Het geld uit de boeken stalletjes is verdwenen. Het tabernakel bleef onaangetast. WERKLOOZEN VERDOBBELEN HUN STEUNGELD. Vrouwen kwamen klagen bij de politie. Dat werkloozen het geld, dat zij iedere week bij Maatschappelijk Hulpbetoon in ontvangst komen nemen om daarmede in de noodzakelijkste levensbehoeften van zichzelf en van hun gezin te voorzien, gaan verdobbelen en daardoor in nog die per ellende geraken, komt helaas nog maar al te dikwijls voor. Schrijnend is dan het leed van vrouw en kinderen, wier man en vader geen weerstand heeft kunnen bieden aan het zoo verleidelijke hazardspel, dat hem lang zaam maar zeker in een peilloozen af grond stort. Nog veel schrijnender wordt de toestand, wanneer de vrouwen van deze domme, goklustige menschen hun po gingen haar echtgenooten tot beter ge^ dachten te krijgen moeten staken, omdat het toch niet helpt en haar toevlucht moe ten zoeken in middelen, die zij zoo gaar ne zouden willen ontwijken, maar zonder welke het niet mogelijk blijkt te zijn om aan den goklust van de mannen een ein de te maken, m.a.w. om aan geld voor eten en kleeren te komen. Dan loopen zij een politiebureau binnen en verzoeken om hulp. En wanneer het eenmaal zoo ver is, besluit de politie het huis, waar deze mannen samenkomen op te sporen en in de gaten te houden, om in te grijpen, wanneer de gelegenheid daar toe het beste wordt geacht. Zulk een huis bevend zich tot en met gis termiddag in de Bethaniënstraat te Am sterdam. Het staat er natuurlijk nog, maar een „gokinstituut voor werkloozen" is het niet meer. Om half vijf gistermiddag ver voegden enkele rechercheurs zich aan de deur van de eerste etage. Zij trokken heel netjes aan de bel. In plaats dat werd open gedaan, kwam er een gezicht van een jon geman door een klein luikje Wat wilt u? Wij zyn van de politie: doe open. Ja. Zie dan maar, dat je er in komt. Dat lieten de rechercheurs zich geen tweemaal zeggen. Tien seconden later was de deur ingetrapt. In een kamer zaten zeven mannen cm een groote tafel. Meer was er niet te zien. Maar in een theekast lagen speelkaarten en dobbelsteenen. Het gezelschap werd met een auto naar het politiebureau gebracht en na verheor weer heengezonden. Ook de bewoner van de bewuste etage, een 25-jarige jongeman, werd aangehouden. VELDWACHTER VAN PIJNACKER GESCHORST. De gemeenteveldwachter S. te Pijnacker is geschorst. De voornaamste reden voor deze schorsing schijnt wel gelegen te zijn in het feit, dat in den laatsten tijd her haalde malen klachten door particulieren werden gedaan omtrent het niet opmaken van proces-verbaal, wanneer dit noodig was. BESLAG DUITSCH TANKSCHIP OPGEHEVEN. Het Duilsche tankschip „Königsberg", waarop begin Juni, toen het zich op weg bevond van Antwerpen naar Straatsburg wegens de zich aan boord van het schip bevindende lading Mexicaansche benzine, door de rivierpolitie op de Waal voor Nij megen beslag was gelegd, zal heden weder kunnen vertrekken. Het schip zal naar Arnhem varen, waar de benzine door de Bataafsche Import Mij. zal worden overgeladen en opgeslagen. Vervolgens vertrekt het schip naar de reederij te Bochum. ONVEILIG STRAND. Het strand te Scheveningen is onveilig op Maandag 3 Juli, van 11 tot 18 uur tus schen paal 98 en paal 90 en op Vrijdag 7 Juli, van 1218 uur tusschen paal 98 en paal 94, wegens schieten met geschut. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het strand eerst weder toegankelijk is, nadat de roode vlaggen, welke de onveilige strook aanduiden, zijn ingehaald. SPORT WATERPOLO DE ZOMERCOMPETITIE. De eerste helft ten einde. Door twee wedstrijden gisteravond in de Zijl en in Poelmeer gespeeld, is de eerste helft der zomercompetitie thans ten einde. Haarlem is in alle vijf wedstrijden on geslagen gebleven, terwijl de Zijl geen enkele wedstrijd wist te winnen of gelijk te spelen. Poelmeer is uitstekende tweede, doordat gisteren op het nippertje van LZC gewon nen werd, terwijl de Leidenaars zich voor- loopig met de derde plaats tevreden moe ten stellen. De stand is op het oogenblik: gesp.gew.gel.vrl. v.t. pnt. Haarlem 5 5 23— 8 10 Poelmeer 5 4 1 13— 6 8 L. Z. C. 5 2 1 2 14—12 5 S. Z. C. 5 1 2 2 10—12 4 H. V. G. B. 5 1 1 3 7—14 3 Zijl 5 5 5—20 0 POELMEER—L. Z. C. 3—2. Onder leiding van scheidsrechter de Haas stellen beide ploegen zich, elk met een invaller, als volgt op: Men schrijft ons: Reeds eenige malen wezen wij in dit blad er op, dat, dank zij de door de Ver- eeniging „Oud-Leiden" ingezette actie tot het herstellen van oude schoonheid, de laatste jaren de belangstelling groeiende is voor het versierend element van de oude gevels in onze stad. Sinds eenige weken is gereed gekomen het schoonmaken en beschilderen van het van Leyden van Leeuwen-wapen aan den gevel van een der mooiste woonhuizen aan het Rapenburg, de tegenwoordige R.K. Jon gensschool op nr. 48. De heer Gerhard Jansen heeft hier de heraldische kleuren fraai op het wapenschild weten aan te brengen. Inmiddels heeft de eigenaresse van een boter- en kaashandel in de Haarlemmer straat (nr. 56), wier zaak daar al heel lang gevestigd moet zijn, het bovenlicht (het raam boven de winkeldeur) in overleg met „Oud-Leiden" doen schoonmaken en op nieuw laten beschilderen naar de op het houtwerk gevonden oude kleuren. Dit bovenlicht, dat eenig is in onze stad, heeft een in hout gesneden voorstelling van een „Hollandsche Boerin", temidden van bo ter en kaas. Aan haar ééne zijde staat een koopvrouw met Leidsche en Goudsche kaas, uitgestald op blauwe schagen; ter andere zijde bevindt zich een koopman met boter in houten tonnetjes, eveneens op schagen; één tonnetje is geopend en het Poelmeer: Ydens Ydens Liezenberg N. Versteegh Vink Westen J. Versteegh O Teegelaar de la Court Lut N. Overdevest Elzinga v. d. Reyden Versluys L. Z. C. Poelmeer speelt het eerst met wind en zon in den rug. Vooral dit laatste was een factor van beteekenis, want de zon stond laag over het water, hetgeen zeer hinder lijk was en den Leidenaars ook een doel punt kostte. De eerste aanval is voor Poel meer, maar Versluys weet het schot van Vink te sloppen. Dadelijk daarop is L.Z.C. in den aanval, de bal gaat van Teegelaar naar Lut, die een hoog boogschot lost, maar Karei Ydens is op zijn qui vive en stopt. Het spel is over het algemeen niet zeer fraai, de spelers laten de tegenpartij zoo weinig mogelijk los, want elke vrije kans levert gevaar op. Na heftigen strijd met Westen weet Jan Elzinga toch vrij te komen. Hij zwemt even vrij op, doch dan dreigt plots gevaar op het middenveld als Teegelaar aan Elzinga vrij baan wil geven en wegzwemt, maar daardoor geeft hij zijn tegenpartij tevens gelegenheid Elzin ga aan te vallen. Deze is daardoor genood zaakt vanuit het middenveld te schieten, een hoog boogschot in den linkerhoek van keeper Ydens volgt, waarbij het schot hem te machtig bleek, zoodat L.Z.C. de leiding heeft (01). Aangemoedigd door dit succes trekt LZC herhaaldelijk ten aanval, maar keeper Ydens weert zich geducht zij het ten koste van enkele corners, welke evenwel de L.Z.C. geen voordeel opleveren. Geheel onverwacht komt dan de gelijkmaker als N. Versteegh vanuit het middenveld een schot op het L.Z.C.-doel lost. Keeper Ver sluys keek toen juist tegen de zon in, zoo dat de bal hem verraste en over zijn hoofd via zijn handen in het doel verdween, ter wijl ieder dacht, dat hij het leer zou stop pen (11). Met dezen stand komt de rust. Na de hervatting was het spel nog min der fraai, maar meer spannend. Poelmeer kwam nu herhaaldeBjk fanatiek opzetten, zoodat de L.Z.C.'ers gedwongen waren zich meer op verdedigen toe te leggen. Met Elzinga in de achterhoede ging dit wel, doch als „Jan" er eens tusschen uit was, dreigde er steeds gevaar voor het L.Z.C.- doel. Dit was reeds vrij spoedig het geval toen Elzinga eens fraai opgezwommén was tot vlak voor keeper Ydens, maar daarna sloeg hij den bal tegen den keeper aan, die het leer retourneerde en zijn voorhoede aan het werk zette. Vink loste een goed schot, weliswaar recht op den keeper, doch deze stelde weer teleur en liet den bal glip pen (21). Even later was het dezelfde speler, die Nic. Overdevest verschalkte en inschoot in den hoek, terwijl Versluys geen hand naar den bal uitstak (31). Met de zen achterstand zette L.Z.C. alles op den aanval, doch de tijd was te kort. Elzinga wist nog eenmaal, wederom met een fraai boogschot in den versten hoek te doel punten (32) en daarmee kwam het einde. toont ons de boter, die naar toenmalig ge bruik, keurig met de boterspaan is opge maakt. Het geheel is een kleurig tafereel, dat door den heer S. Duindam, alhier, met veel zorg op nieuw is beschilderd. Tevens is achter het snijwerk weder een glazen- ruit aangebracht, zoodat het bovenlicht weder in zyn oude functie is hersteld. Bij het schoonmaken van het houtwerk kwamen op den buik van de botertonnen de gekruiste Leidsche sleutels te voor schijn, ten bewyze, dat de tonnen geijkt zijn! Dit merken van botertonnen gebeur de tot voor kort nog. (De Directeur van den Markt- en Havendienst bewaart op de Waag nog steeds een (met het Deut sche wapen) gemerkte boterton, terwijl daar zich eveneens bevinden eenige in Leiden gebruikte brandmerken). Het bekende, door „Oud-Leiden" in 1907 uitgegeven boekje „Oude gebouwen te Leiden", zegt van het snijwerk, dat het eind 18e eeuws is, hoewel er ondergeschil derd staat „Anno 1656". Wellicht, dat een kenner van oude costumes men lette b.v. op het model van den hoogen hoed van den koopman kan uitmaken of het beeld in de 17e, dan wel in de 18e eeuw is vervaardigd. Hoe het ook. zij, het pand Haarlemmer straat 56 heeft een merkwaardig boven licht, dat de belangstelling van een ieder waard is. DE ZUL—HAARLEM 1—5. Haarlem I, dat de leiding heeft in deze tweede klasse-afdecling, won gisteravond met 51 van De Zijl I, maar deze groote zege ten spijt heeft het spel der gasten ons niet kunnen imponeeren. Het was, behal ve tegen het slot vrij traag en zwaar, het was zeer rijk aan ontoelaatbare handelin gen en het was allerminst schotvaardig. Heel in het begin, toen de rechtsvoor met een magnifieken kogel aan Haarlem de leiding gaf, leek het er op, dat de gasten ons op een fraai spelletje polo onthalen zouden, maar spoedig zonk het tempo on rustbarend, en toen men De Looff geheel vrij liet zwemmen, kon deze met een ver schot den gelijkmaker scoren (11). Scheidsrechter Van der Mark zond daarna kort achtereen De Looff en den rechts voor van Haarlem wegens wegzwemmen uit het water, zoodat de strijd met zes te gen zes werd voortgezet, waarbij Haarlem er 12 van maakte, met welken stand de rust aanbrak. Na de hervatting regende het overtre dingen aan weerskanten zonder dat een van beide ploegen iets bijzonders presteer de. Pas tegen het slot begon Haarlem zich eindelijk te doen gelden. Ook toe# was het spel vrij matig, maar er werd meer vrijgezwommen en tegen de waarschijn lijk vermoeide Zijl-verdediging kregen de gasten in die periode vele kansen, welke ook zonder groote schotvaardigheid wel doelpunten moesten opleveren. Met 15 kwam het einde! DE ZIJL II—A.Z.C. II 5—0. Vooraf had De Zijl III met 30 verlo ren van het Delftsche DZV I, dat over goede zwemmers bleek te beschikken, maar tot de geheimen van het polo-spel nog niet doorgedrongen was, terwijl Da Zijl II met 50 de baas bleef over het Alphensche AZC II. Rust kwam met 20 door doelpunten van Lepelaar en die voorsprong zou nog beduidend grooter ztjn geweest indien de Zijl-spelers minder zelf zuchtig waren geweest. Vooral Lepelaar wilde het te veel zelf doen, ook als an dere spelers betere scoringskansen had den. De Zijl was ook in de tweede helft veel sterker en Kraayehbrink, Klinkha mer en Lepelaar voerden den stand zon der moeite tot 50 op. POSTDUIVEN „Dc Snelvlucht" (Bodegraven). Wedvlucht van Melun, afstand 423 K.M. Gelost half één, arriveerde de eerste duif des avonds te acht uur, twee en twintig minuten en vijf seconden, terwijl de laatste zich eerst in den voormiddag te 5 uur 57 minuten en 52 seconden meldden. De prijzen zijn als volgt behaald: F. van Staalduinen 1, 4, 7. 10; G. Uittenboogaardt 2; T. de Jong 3, 6, 9, 23; Chr. Oostveen 5. 8, 12; A. Venmeij 11; P. Mijderwijck 13, 15.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 13