OMGEVING Wilt U iets weten? VRIJDAG 30 JUNI 1939 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 HILLEGOM l)e gemeentelijke zweminrichting. Reeds geruimen tijd werd er geklaagd over het water der gemeentelijke zweminrich ting; vooral het laatste jaar waren die klachten niet ongegrond. Bij B. en W. rees daarom de vraag: wat daaraan te doen? De directeur van Openbare Werken heeft op schitterende wijze dat vraagstuk opge lost, terwijl hij tevens in hooge mate de zuinigheid heeft betracht. Laten zwemmen in leidingwater werd te duur, zoodat zelf oppompen het aangewezen middel was. Er moesten bronnen geslagen worden en dat is dan ook gebeurd, n.l. 2 tot een diep te van ruim 28 M. Toen had men water van goede kwaliteit, doch eenigcrmate ijzerhoudend en veel koeler dan het tot nu toe gebruikte uit de Haven. De twee moei lijkheden zijn grootendeels overwonnen. Er is een groote bak geplaatst boven een ge deelte der cabines van de inrichting, met zink van binnen bekleed en middels een met motor gedreven pomp komt het water in den bak, waar door het vrij toetreden der lucht het water wordt ontijzerd, ter wijl het door den te volgen weg (voordat het in het bassin komt) plusminus 5 gra den vóórverwarmd wordt. Halverwege den bak is een soort watervalletje, daarna een trapjeswatervalletje, terwijl het water, dat steeds door het aanbrengen van tegels in den bak in beweging blijft, waardoor de ontijzeringsprocedure wordt bevorderd en waarna het water van pl.m. 2 M. hoogte in het bassin stort. Dit werk had grootscher kunnen zijn opgezet, doch zou dan stellig niet zijn uitgevoerd. Het is nu geen ge weldig gemaal, alles is doodgewoon, maar het resultaat is hetzelfde en beantwoordt volkomen aan de verwachtingen. De di recteur had het werk begroot op 1500 en het is er voor gemaakt. Aanvankelijk $erd nog schuim vorming waargenomen, doch dit was slechts zuurstof van de bronnen en heeft geheel opgehouden. Nadat een en ander even (enkele dagen) in werking is geweest kon de directeur ons alles gerus- telijk uitleggen en is een ideaal bereikt, waarover de zwemmers vol lof zijn. Ook de zwemmeester gaf door proeven aan, wat thans bereikt is. Het werk is uitge voerd door de fa. Van Baaren en Zn. te Haarlem, het timmerwerk door fa. Nijman- Rusman alhier, de zinkbekleeding door fa. Langler alhier, terwijl de heer J. van Dril de pomp (motor) leverde. Met een dank- waard aan den directeur van Openbare Werken voor zijn prettigen uitleg verlieten we de Gem. zweminrichting. KATWIJK AAN DEN RIJN TUINBOUWOVERZICHT. De vroege aardappel behoort wel tot de producten die thans in het teeken der be langstelling staan. En geen wonder. Regel is de laatste jaren dat op 15 Juli de aanvoer aanzienlijk gaat verminderen en ongeveer 1 Augustus de aanvoer van vroege aard appelen niet meer van groote beteekenis is omdat de Eigenheimers dan de Eerstelin gen hebben vervangen. Alles moet dus in een kort tijdsbestek plaats hebben en in een korten tijd is de financieele uitkomst van dezen oogst bekend. Geen wonder, dat met belangstelling wordt uitgezien of de minimumprijs nog blijft gehand- haaft of dat deze wordt verlaagd. De eer ste verlaging van 5 op f4 ging in op 1.1. Maandag en gevreesd werd hierdoor alle aardappelen voor 4 zouden gaan. Het viel echter mee. De eerste dagen dezer week gingen de bonken voor 4 met een enkel partijtje tot 4.20, doch de groote brachten het nog tot 5.60 in de beste kwaliteit. Echter was er ook een gedeelte dat op den minimumprijs bleef. Waren de gewasen nu maar goed dan was er geen reden tot kla gen doch hieraan ontbreekt maar al te veel. De Drielingen gingen voor 2.604, hetgeen ook geen slechte prijs genoemd kan worden. Sla was er in meerdere kwa liteiten hetgeen trouwens al af te leiden is uit de prijs. Als er een gedeelte naar de belt gaat omdat het geen 0.50 per 100 kan opbrengen, een ander kwantum tot de vijf tig cent doch de beste kwaliteit loopt tot 1.55, dan zegt dit duidelijk, dat er nog al verschil in sla is. Boschpeen haalde na een inzinking van vorige week weer iets op. Vorige week is er, tot schrik van de tuinders, nog verkocht voor 2.90 per 100 met als hoogste noetreing dien dag 4.50. Dat ging dus finaal den verkeerden kant uit. Echter daarna trad weer eenige verbe tering in en was de prijs nadien steeds va- rieerend tusschen 4.50 tot 6.10 per 100 bos. Voor kouden grond-peen nog niet slecht. Daarna weer een daling tot 2.50. Voor Radijs was er onvoldoende belang stelling en de prijs bleef laag. Eerlijkheids halve moet er bij gezegd worden, dat met droge weer moeilijk 1ste kwaliteit Radijs gebost kan worden. Men kon dan ook niet hooger komen dan 0.600.85 per 100; een geheel onvoldoende prijs. Doperwten waren goed gevraagd met loonende prijs, varieerend van 1418 per 10C K.G. Over den gang van zaken is over het algemeen nog niet te roemen. Ongeval. In de Voorstraat bij het Veereinde had een ongeval plaats doordat de 10-jarige B. de R., zoontje van C. de R. uit het Veereinde na het voorbijrijden der electrische tram direct achter de tram den weg wilde oversteken en tegelijk de Gebrs. Kr. uit Rijnsburg met hun auto pas seerden. De jongen werd door de auto van den weg het trottoir opgeslingerd en had hierbij ernstige wonden aan hals en bee- nen bekomen. Dr. H. was direct ter plaat- se en legde de eerste verbanden, waarna de jongen direct naar 't Acad. Ziekenhuis te Leiden werd vervoerd. Na behandeling al daar kon hij weer naar huis vervoerd wor den. KATWIJK AAN ZEE Verjaardag Prins Bernhard. Ter ge Legenheid der verjaardag van Prins Bern hard had V.V.V. een Volksfeest georgani seerd waarvoor veel .belangstelling was Sommigen speeln hadden plaats als touw trekken, hardloopen met hindernissen, ring- rijden te paard, enz. Behalve dat de Muziek- vereeniging U.N.I. de feestelijkheden op luisterde met muziek, liet zij zich in den avond niet onbetuigd doordat toen een con cert werd gegeven in de muziektent. V.V.V. heeft hiermede tevens op feestelijke wijze het badseizoen ingezet. Speldjes. Een Speldjesdag ten bate van het Sanatorium „Sonnevanok" bracht de som van 52.69 op. LISSE Verjaardag Prins Bernhard. De ver jaardag van Z.K.H. Prins Bernhard is in deze gemeente niet geheel en al ongemerkt voorbij gegaan. Reeds in den vroegen mor gen wapperden van de openbare gebou wen, alsmede van vele ^particuliere wo ningen de vaderlandsche driekleur met Oranje-wimpel. In den avond werd deze verjaardag door het Oranje-Comité herdacht, door middel van een concert vanaf het balcon van hotel „de Witte Zwaan", hetwelk ge geven werd door de harmonie „Trou moet Blijcken". Aangevangen werd met het Wilhelmus, waarna verschillende pittige marschen en ouvertures ten gehoore wer den gebracht. Het concert, hetwelk ge dirigeerd werd door den directeur van „Trou moet Blijcken" werd besloten met het „Wien Nederlandsch Bloed." De belangstelling voor het concert was slechts middelmatig, hetgeen toe te schrij ven in aan de opkomende seizoendrukte. Geboren: Jeannette Marianne d. van A. P. E. J. Geerdes en P. M. Warner Johanna Cornelia d. van J. N. Onderwater en P. C. Zwetsloot. Ondertrouwd: Pieter van Rossen, 27 jaar en Aartje in 't Veld, 23 jaar Jaco bus van Dijk, 28 jaar en Helena Johanne van Oosten, 21 jaar te Haarlemmermeer. G etrouwd: H. van Dijk te Salatiga (Ned. Indië) en J. C. van der Lans J. G Vink te Noordwijk en J. C. Weijers H. J. J. van Kampen te Voorhout en C. A. J. Slobbe Chr. L. Onderwater en E. M. van Dijk A. de Zeeuw te Castricum en G. J. van Steijn B. van Loo te Sassen- heim en A. Visser J. C. van der Graft te Aalsmeer en E. Bliek Overleden: Jacob Kaandorp, 64 jaar echtg. van: A. M. S. Weijers Gerardus de Ree 44 jaar, echtgen. van: J. C. van den Bunt. Gevestigd: G. Th. Timmerman uit Gouda A. Oudshoorn en echtg. uit Sas- senheim A. J. Clemens uit Alkemade E. Wijnhout uit Haarlemmermeer C. J.; J. F. en W. M. de Voigt uit Leiden H. A. van der Zon geb. Strijk uit Hillegom M. Steinmeijer uit Haarlem J. Pen ning de Vries uit Alkemade A. Hooge- woning uit Wassenaar A. van den Berg uit Katwijk. Vertrokken: G. A. van Deventer naar Zeist P. Th. van der Lans naar den Haag A. A. Vermeij naar Leiden R. van Beuzekom naar Bennebroek H. Schrier naar Haarlem J. de Jong naar Amsterdam L. Visscher naar Sassen- heim. NOORDWIJKERHOUT Personalia. In de Wilhelminaschool voor vroedvrouwen te Heerlen slaagde voor de aanteekening kraamverpleging Zr. C. van der Holst, alhier. Te Mook slaagde voor het examen acte L. O. mej. L. van Iersel alhier. NOORDWIJK Bouwen B. en W. hebben aan den heer H. M. Otto, alhier, vergunning ver leend voor het bouwen van een café met woonhuis aan den Heerenweg. Met den bouw is belast de aannemer C. van Iterson te Rijnsburg. Voorts hebben B. en W. aan mevr. de wed. C. van der Boom-Noppen, te Noordwijk aan Zee, vergunning ver leend voor den bouw van een woonhuis aan de Prins Hendrikstraat no. 5b. Aannemer is de heer G. Vogelaar, alhier. De nieuwe keurloonen. A.s. Maandag treedt de onlangs door den raad, op ver zoek van Ged. Staten, herziene verordening op de heffing van de keurloonen voor vee en vleesch in werking. De voornaamste wijzigingen zijn als volgt. Het recht geheven voor een koe wordt van 5.verhoofd tot f 6.Een kalf wordt verlaagd van 3.tot 2. Een varken blijft 2.—, tenzijn het levend gewicht minder is dan 50 K.G., waardoor het keurloon 1.50 wordt. Wat het ingevoerde vleesch betreft de heffing van 0.50 per 75 K.G. vervalt. Dit wordt nu 0.10 per 5 K.G. of gedeelte daarvan. Dit is driemaal zooveel als voor heen! De werkloosheid. Het aantal werk- loozen is sedert de laatste 4wee weken ge daald van 440 tot 386, hetgeen toch nog 65 meer is dan verleden jaar op dit tijd stip. De meeste werkloozen bevinden zich gelijk bekend, in de werkverschaffing .het zij op het vliegveld „Valkenburg" of in de Noordduinen voor het rijwielpad of vuurtorenplan. RIJNSBURG Tuinbouw. De prijzen der vroege aardappelen bewegen zich op en iets boven den minimumprijs. Voor een koopman erg gemakkelijk koopen, waarvoor behoeft men geen geboren koopman te zijn. De mini mumprijs van groote en bonken is thans ƒ4.en men wacht maar tot de wijzer daar is. Wat niet gekocht wordt gaat voor veevoeder, soms nog wel voor export weg. Met sla al bijna hetzelfde. De groote mas sa blijft op of dichtbij den minimumprijs van 0.50 per 100. Wat extra is brengt iets meer op maar er gaat ook naar de belt. Boschpeen ging voor f 3.10 tot 5.80 per 100 bos. Er is momenteel nog weinig keus. Het sortiment is beperkt. SASSENHEIM Wegverbetering. De bewoners van den Menneweg, die zoo dikwerf verzocht hebben om verbetering van deze inderdaad slechte weg, zullen thans hun verlangens vervuld zien. Door de gemeente worden de noodige materialen aangevoerd om den weg van een stofvrij wegdek te voorzien. Geboren: Johannes Maria, z. van J. C. Schrama en M. J. de Groot Johannes Adrianus, z. van J. van Dorp en M. L. Diemei Alida Maria, d. van M. B. van Tol en C. M. Menken. Gevestigd: J. J. W. Noordermeer, Jac. v. Beierenlaan 15 van - Herten Th. C. M. de Zwart Hortuslaan 9 van Voorhout J. A. Vink Hortuslaan 9 van Noordwijk. Vertrokken: B. Koolman, Kerklaan 39 naar Haarlem H. J. Hoogeveen en gezin, Charbonlaan 26, naar den Haag C. M. Schrama, H. Baderstraat 24 naar Noordwijk H. A. M. van der Horst, Zui derstraat 1 naar Lisse M. C. Faas, Hor tuslaan 9 naar Lisse WASSENAAR R.K. D.C. ST. WILLIBRORDUS. De uitslagen der zomerwedstrijd luiden: le Klas. J. ZandvlietM. Braham xx P. v. HelmondA. de Greef x—x N. KnijnenburgF. v. d. Meer 02 A. Noordover vrij 2de Klas. P. ZandvlietJ. Bellekom 11 J RuijgrokJ. Schiferli 02 A. KnijnenburgP. Vogel 20 A. v. GentC. Knijnenburg xx 3de Klas. A. ZandvlietG. v. d. Holst 20 H. BrandtH. Vogels 20 P. v. d. MeijM. Hendriks 02 W. de Groot vrij 02 GEMEENTERAAD VAN ALKEMADE WARMOND Hanze. Onder voorzitterschap van den heer F. Slager hield de afdeeling Warmond van de Nederl. R.K. Middenstandsvereeni- ging „de Hanze" een algemeene vergade ring in hotel „de Stad Rome". Nadat de voorzitter de aanwezigen een hartelijk wel kom had toegeroepen .werden door den secretaris, den heer S. van Styn, de no tulen der vorige bijeenkomst voorgelezen, die onder dankzegging zonder bemerkin gen werden vastgesteld. Mededeeling werd gedaan van een inge komen schrijven van de Kamer van Koop handel, waarin een opsomming werd ge geven van de bedrijven, die onder de ves- tigingseischen vielen, alsmede de bedrijven waarvoor een spertijd was ingevoerd. Nog deelde de voorzitter mede, dat een schrij ven was gericht aan het gemeentebestuur met betrekking tot het in den Raad be handelde uitbreidingsplan dezer gemeente op welke kwestie hij bij de rondvraag na der zou terug komen. Aan de orde kwam hierna het adres van den Bond van R.K. Winkel, en Kantoorbedienden, waarbij een enquete werd gehouden met betrekking tot een vervroegde Zaterdagavondsluiting. In principe kon men zich met een ver vroegde sluiting vereenigen en wilde men voorloopig deze sluiting een uur vervroe gen. Aangezien de afgevaardigde naar de Centrale Raad niet ter vergadering aan wezig kon zijn, werd het door hem te dezer zake opgemaakte verslag voorgelezen door den secretaris, waaruit men een dui delijk beeld kreeg van de op deze verga dering behandelde onderwerpen. Bij de gebruikelijke rondvraag nam de voorzitter het woord om te wijzen op het feit dat door een der leden op een plaats, waar zulks geheel niet behoort, stemming was ge maakt tegen het bestuur in verband met een door haar gericht schrijven met be trekking tot het uitbreidingsplan dezer ge meente. In de eerste plaats wilde spreker er op wijzen, dat zulks organisatorisch ge heel onjuist is, want niet daar, maar hier is de plaats om bezwaren tegen handelin gen van het bestuur kenbaar te maken. De grief van dit lid is dat het dagelijksch be stuur eigenmachtig geadresseerd zou heb ben aan den raad zonder hierin de mede bestuursleden en de gewonen leden te er kennen. Een eigenaardig verschijnsel is echter, dat dit zelfde lid spr. eenigeii tijd geleden verzocht heeft een adres te rich ten aan den raad met betrekking tot dit uitbreidingsplan om gedaan te krijgen dat meerdere bescheiden woningen gebouwd konden worden. Aan dit verzoek heb ik toen voldaan en het gevolg is geweest dat het uitbreidingsplan in dien zin toen is ge wijzigd. Over het plan in de Hofpolder is toen door dit lid niet gerept en dat had dus zijn volle instemming. Ik wil aldus de voorzitter kort zijn en verklaren dat waar het de belangen van den middenstand be treft, ik steeds zal adresseeren als zulks noodig is, omdat ik daarmede niet anders dan deze belangen kan dienen. Bij de hier na gehouden discussie bleek, dat de han deling van het dagelijksch bestuur ieders goedkeurig wegdroeg een bewijs, dat de leden de activiteit van het bestuur op prijs stelden. Hierna sluiting. De Raad dezer gemeente vergaderde Donderdagavond ten 7.30 uur. Voorzitter mr. J. W. Peek, burgemeester. Tegen woordig alle leden. Secretaris W. A. van Harte veld. Na opening der vergadering met het gebruikelijk gebed stelt de voorz. aan de orde punt 1 van de agenda: On- derzeoek van de geloofsbrieven. Tot leden van de commissie worden door den voorz. aangewezen de heeren Los, Heemskerk en v. d. Broek, terwijl aan de commissie wordt toegevoegd de gemeente-secretaris. De voorz. schorst hierna de vergadering. De heer Los als rapporteur deelt na her opening van de vergadering mede, dat de geloofsbrieven tot geen opmerkingen aan leiding geven, waarna met algemeene stemmen wordt besloten de nieuw be noemde leden als lid van den Raad toe te laten. Hierna worden de notulen door den secretaris gelezen en onveranderd vastgesteld. Door den voorz. wordt mededeeling ge daan van een aantal ingekomen stukken, meest goedgekeurde besluiten van Ged. Staten, welke alle voor kennisgeving wor den aangenomen. Op verzoek van J. H. P. v. d. Meer wordt besloten aan hem te ver- koopen een perceel land ter grootte van plm. 45 R.R. gelegen in den Googenpolder voor de som van 400, ten einde op dezen grond te bouwen een woning met be schikbaarstelling van een bouwcrediet groot 2600, een en ander overeenkomstig de voorwaarden in het raadsbesluit van 10 Mei jl. vervat. Vervolgens besluit de Raad, C. P. van Diemen, te ontslaan van zijn verplichting tot aankoop van een per ceel. grond ten behoeve van den bouw van een woning, met hypotheek van de ge meente en tot verstrekking aan hem van een hypotheccair crediet van f 2600. Tot slot is nog ingekomen een tweetal ver zoeken van de vereeniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs te Oude-Wetering en het R.K. Kerkbestuur van Oud-Ade, om be schikbaarstelling van gelden op grond van art. 72 der L.O. wet. Beide verzoeken wor den op voorstel van B. en W. naar dit col lege gerenvoyeerd, aangezien het overleg met de regeering omtrent de ingediende aanvragen nog hangende is. Aan de wed. Weenink wordt ingaande 1 Juli 1939 ver huurt de woning te Rijp wetering D 16 voor 3 per week exclusiem het abonnement voor de waterleiding. Bij het voorstel tot aankoop van eenige strookjes grond voor wegverbreeding te Kaag, maakt de heer v. d Broek hiertegen bezwaar. Wegverbreeding te Kaag Spr. wijst erop, dat de weg destijds reeds een uitgaaf heeft gevergd van 5000. Hij ziet in de eerste stappen tot verbreeding een vermeerdering van de uitgaven, doordat nadien nog meerdere verbreedingen zullen volgen, terwijl de aantrekkelijkheid in de Kaag biet een rechten weg geheelverloren gaat. Voorts zal een breederen weg tot ongevallen aan leiding geven. Vervolgens wijst hij op het te snel rijden langs dezen dorpsweg en de hem ter oore gekomen klachten over het ronken van motoren in den nacht. De voorz. antwoordt de heer v. d. Broek dat het geenszins in de bedoeling van B. en W. ligt in de Kaag een snelbaan aan te leggen, doch alleen op markante punten te zorgen voor een behoorlijke parkeer en uitwijkplaats, hetgeen B. en W. van het allergrootste belang achter. Vooral nabij de eigendommen van de firma Aker boom is dë toestand minder fraai, en is de bocht aldaar zeer gevaarlijk. De ver breeding ther plaatse zal dan ook met wei nig financieele offers gepaard gaan. Het voorstel tot aankoop van plm. 63 M2 .grond welke door de firma Akerboom geheel belangloos aan de gemeente wordt afgestaan wordt hiertoe met de stem van den heer v. d. Broek tegen aangenomen. Huur i loon. Bij de verhuring van de woning B 447 vraagt de heer van 't Hart of het ook mo gelijk is nabij deze woning een gelegen heid te Scheppen voor een bergplaats, om reden de huurder binnenkort over de be staande bergplaats niet meer kan beschik ken. Voorts acht hij de huur van f 3.50 aan den hoogen kant. De heer v. d. Broek zou gaarne zien, dat de huren zich aanpasten bij de loonen. Spr. is tegen verhooging van huur. Ook de heer van Emmerik ziet niet in, waarom de huur van 3.25 op 3.50 per week moet worden gebracht. De voorz. antwoordt, dat de eerste stap voor een nieuwe bergplaats dient uit te gaan van de firma van Gent en Loos. Met de opmerking van den heer v. d. Broek kan spr. in geen geval meegaan. Het aanpas sen van de huren naar de loonen zou tot groote moeilijkheden en inconsequenties aanleiding geven. De woning staat geheel vrij, en zal na gereedkoming van den nieu- weg prov. weg op het meest gunstige kunt komen te liggen. Voorts bevat de woning zeer veel ruimte, zoodat een huur van 3.50 per week geenszins aan den hoogen kant is te achten. Met algemeene stemmen besluit de Raad, de woning B 447 aan F. Loos te ver huren voor 3.50 per week, ingaande 15 Mei 1939, en buiten het abonnement voor de waterleiding. Overgegaan wordt tot vaststeslling van de vergoeding art. 101 der L. O. wet 1920 over 1938 ten behoeve van de Bijzondere lagere scholen in deze gemeente. Wit-Gele en Groene Kruis Bij het voorstel tot wijziging van de gemeentebegrooting 1939 in verband met een ingekomen schrijven van Ged. Staten wijst de heer Penning de Vries op den post onder volgno. 234 inzake subsidie aan de vereenigingen het Wit-Gele Kruis en het Groene Kruis. Nu Ged. Staten de totaal- post wenschen verlaagd te zien met 180, zou spr. gaarne zien, dat het resteerende aan subsidie naar billijkheid over beide vereenigingen zal worden verdeeld, daar spr. de meening is toegedaan, dat het gemeentebestuur de verdeeling vóór de voorgestelde verhooging eveneens niet als billijk heeft beschouwd. De heer van Emmerik kan in het niet toestaan door Ged. Staten van de verhoo ging geen onbillijkheid zién, en kan niet meegaan met het voorstel van den heer Penning de Vries, om heb Wit Gele Kruis dat met een groote tekort heeft te kam pen de dupe te laten worden. De heer Rietbroek wijst op het verschil in contri butieregeling, hetgeen eveneens van in vloed is bij de beoordeeling van de verdee ling der subsidies. Voorz. merkt op, dat hij wel mee kan gaan met het betoog van den heer Penning de Vries, doch de moeilijk heid zit hierin, dat de financiën van het Wit-Gele Krunis geen verlaging kunnen velen. De factor contributie acht spr. geen argument, omdat niettegenstaande vele giften bij de vereen, het Groene Kruis inko men, de vereen, toch nog zit met een be langrijk tekort. De heer van Ruiten is een tegenovergestelde meening toegedaan en meent, dat de contributie een niet te on derschatten factor is bij de beoordeeling van de verdeeling der subsidies. De heer Penning de Vries wijst er in dit verband nog op, dat er in de vereen, leden zijn, die vrijwillig een dubbele en zelfs een drie voudige contributie betalen. De heer de Jong, wethouder, wijst op het feit, dat al leen de gemeente Alkemade subsidie ver leent aan de vereen, het Groene Kruis, welke vereen, ook haar werkkring uit strekt over andere gemeenten. Voorts is het hem bekend, hij ieemt zichzelf tot voorbeeld, dat er personen zijn, die lid zijn zoowel van het Groene als^het Wit-Gele Kruis, terwijl bij voorkomende ziekte gevallen zij het Groene Kruis niet noodig hebben. De voorz. merkt op, dat het te genovergestelde zich ook bij het Groene Kruis voordoet. De heer Verweij voelt veel voor de kern van het betoog van den heer Penning de Vries, het zal echter moeilijk zijn in deze vergadering uit te maken hoe de subsidie dient te worden verdeeld, en daarom gelooft hij, dat B. en W. in deze verstandig doen de besturen van beide vereenigingen tot een bespre king bijeen te roepen. Spr. twijfelt dan geenszins aan het verkrijgen van een goe de oplossing. Het voorstel van den heer Verweij wordt hierna met algemeene stemmen aangenomen, waarna de begro tingswijziging onveranderd wordt vastge steld. Bij de wijziging van de begrooting 1938 wijst de heer Penning de Vries nog op den post onder volgno. 30a, waarbij geraamd is een bedrag voor terugont vangst door derden wegens kosten van adviezen inzake bouw van particulieren. Spr. vraagt hierover nadere inlichtingen, welke door den voorz. op bevredigende wijze worden verstrekt. De begrootings- wijziging wordt hierna zonder hoofdelij ke stemming vastgesteld. Rondvraag. De heer Hogeboom vraagt hoe het staat met het politietoezicht in de Kaag in ver band met het watersportseizoen. De voorz. antwoordt, dat het toezicht zoo intens mo gelijk zal worden geregeld. De heer van Ruiten verzoekt den voorz. maatregelen te treffen, dat de werkloozen op een vroe ger uur dan thans geregeld is gratis kun nen zwemmen, zulks met het oog op de huishouding. Een tijd. van 78 uur acht spr. te laat en hij zou gaarne zien, dat het uur werd bepaald van 56 uur. De voorz. zegt medewerking toe. De heer Verweij in formeert naar den stand der werkloosheid ir. de gemeente. De voorz. antwoordt, dat de stand in vergelijking met het vorige jaar gunstig is te noemen. Momenteel be draagt het aantal 48. De heer Rietbroek bepleit een vluggere uitbetaling van de leveranties via het burgerlijk armbestuur. De voorz. antwoordt dat de begrootings- wijziging eerst hedenmorgen van Ged. Staten is terugontvangen, zoodat binnen kort tot uitbetaling van de nota's zal wor den overgegaan. Vervolgens vestigt dit lid nog de aandacht op het betrekken van woningen, die naar zijn meening niet voor bewoning in aanmerking komen. De voorz. antwoordt dat deze aangelegenheid eerst naar behooren kan worden geregeld, na dat door de woningbouwvereeniging aan het aantal woningen uitbreiding is gege ven. Hierna sluiting. Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Leiden naar Wychen? Hoeveel K.M.? Antwoord: Leiden, Alphen a. d. Rijn, Bodegraven, Woerden, Harmeien, Utrecht, de Bilt, Zeist, Driebergen, Doorn, Ameron- gen, Eist, Rhenen, Wageningen, Opheus- den, Zetten, Andelst, Beuningen, Wychen. Afstand 115 K.M. Vraag: a. Welke is de kortste en mooi ste weg per fiets van Leiden naar Vlo? Hoeveel K.MB.? b. Welke is de kortste en mooiste weg per fiets van Leiden naar Antwerpen? Hoeveel K.M,? Antwoord: a. Leiden, Alphen a. d. Rijn, Bodegraven, Woerden, Harmeien, Utrecht, Culemborg, Zalt Bommel, Hedel, 's Hertogenbosch, Veghel, Erp, Gemert, Bakel, Deune, Venray, Oostenrijk, Horst, Venlo. Afstand 188 K.M. b. Leiden, Stompwijk, Zoetermeer, Bleis- wijk, Hillegersberg, Rotterdam, Rijsoord, Zwijndrecht, Dordrecht, Willemsdorp, Moerdijk, Zevenbergen, Oudenbosch, Roo- zendaal, Nispen, Esschen, Maria ter Hei de, Merxem, Antwerpen, x^fstand 140 K M.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10