CE BIJT© RECHTZAKEN AGENDA BIOSCOPEN TE LEIDEN DONDERDAG 29 JUNI 1939 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 1 2.50 per kwartaal. Bij onze agenten x0 cent per wfcflk; 2.60 per kwartaal. Franco per p<wt f 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? WEINIG VERANDERING. De Bilt seint: Verwachting: Zwaar bewolkt met opklaringen, enkele plaatselijke regenbuiten, weinig verande ring in temperatuur, meest matige Zuid westelijke tot Westelijke wind. De weerstoestand van hedenmorgen: Den Helder: zwaar bewolkt, krachtige Z.W. wind, 16 gr. C. Vlissingen: lichte regen, krachtige Z.Z.W. wind, 16 gr. C. De Bilt: zwaar bewolkt, matige Z.W. wind, 17 gr. C. Groningen: betrokken, matige Z.Z.W. wind, 17 gr. C. Maastricht: zwaar bewolkt, matige Z.W. wind, 18 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. De depressie, die 'het weer over bijna ge heel West-Europa beïnvloedt, heeft haar kern bij de Faroer.- £ij brengt krachtige wind en veel regen over de Britsche eilan den en langs het Zuiden van de Noorsche kust. Ook in ons land viel wat regen, Maastricht had met 6 mM. de grootste hoe veelheid. In Frankrijk is het weer regen achtig en werden hier en daar groote hoe veelheden afgetapt. In Duitschland begint de depressie invloed merkbaar te worden. Het weer is hier zwaarbewolkt tot betrokken met regen in het Westen. In Scandinavië daalt de Luchtdruk. In het Zuiden regent het hier, terwijl overal de temperatuur in vergelijking met, gister morgen is gestegen. Het gebied van hoogen luchtdruk ver plaatste zich Oostwaarts naar Centraal Euorpa. Het is via een rug van hooge druk king over Zuid-Frankrijk verbonden met het Azoren h oogedrukgeb ied LUCHTEMPERATUUR. 20.— gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.j Van Donderdagavond 9.56 tot Vrijdag avond 4.10 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 30 Juni v.m. 2.40 en nam. 3.05 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 19 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 19 gr. C. Maan op 19.29 uur Donderdagavond. Maan onder 3.55 uur Vrijdagmorgen. R. K. BOUW VAK ARBEIDERSBOND. Hedenavond van 7 lot 9 uur vacantie- bonnen inleveren op het kantoor R.K.B.B. (boven) Steenschuur 15. CONCERT IN DEN LEIDSCHEN HOUT EINDEXAMEN GEM. H.B.S. Aan de Gem. H.B.S. alhier zijn geslaagd voor Afd. B, 4e groep, de heeren H. H. J. Ligtvoet, A. Mellenbergh, Leiden, W. G. Metelerkamip Cappenherg, Voorburg, K. O. Noordenbos, Wassenaar, A. W. Schouten, Lisse, J. Uiterwijk, Voorburg, H. A. van Woudenberg, Leiden. Afgew. 3 candidaten. Van alle groepen, tesamen 19 candidaten, zijn i 5 geslaagd en 4 afgewezen. EINDEXAMEN H.B.S. VOOR MEISJES. Aan de H.B.S. voor Meisjes zijn geslaagd voor het eindexamen: S. B. Affourtit, Leiden; A. J. Auer, Oegstgeest; G. R. S. de Bel, Warmond; W. F. Boele, Wassenaar; H. P. Böhtlingk, Oegstgeest; M. E. Boon, Oegstgeest; E. H. W. van den Brink, Voorbrug; L. J. Dorre- man, idem; H. F. G. Focken Kremer, Lei den; W. Gaykama, idem; M. H. A. de Gooyer, Wassenaar; E. W. C. van Haar lem, Leiden; A. G. E. ten Hagen, Lisse; B. van Heel, Leiden; E. Heeroma, Wasse naar; M. C. van Hoek, Leiden; C. M. Huyts, idem; M. A. Kabel, idem; B. J. Klijweg, Voorburg; J. Kohier, Oegstgeest; D. C. Kuenen, Leiden; J. J. van Leeuwen, idem; J. C. M. Mulders, Voorschoten; M. C. van de Sande Bakhuyzen, Leiden; R. van de Sandt, Voorburg; H. E. Schwencke, Was senaar; E. Vervat, idem. Afgewezen 2. Voor het examen Gemeente-administratie is te Den Haag geslaagde de heer Th. Th. M. Bijleveld, alhier. Gisteren slaagde te Utrecht de heer H. Snip alhier voor het diploma makelaar in onroerende goederen, afgenomen door de Nederl. Ver. van Broederschap van Gedi plomeerde Makelaars. Handelsregister K. v. K. Wijzigingpn. 76. A. H .van Noort, Leiden, Doezastraat 2. Brood- en Beschuit bakkerij. Overl. E.: A .H. van Noort, Lei den, d.d. 24 Juni 1939. 6420. M. Boon v.h. Drukkerij Jac. Raar. Leiden, Nieuwstraat 34. Drukkerij. Boven genoemde zaak is omgezet is een naaml. vennootschap onder den naam: Drukkerij Jac. Raar, N.V. (Ned. Staatscourant: 19 Ju ni 1939, nr. 117/873, Bijvoegsel nr. 873). Dir.: J. Raar, Leiden. Maatsch. kap.: 5000, waarvan geplaatst en gestort 2000. O p h e f f in g. Sigarenmagazijn „Me- dan" v.h. C. Zirkzee, Leiden, Nieuwe R. 6. Gisteren is door den Garnizoens-Com- mandant een onderhandsche aanbesteding gehouden van klei-aardappelen over het tijdvak van: 1 Juli tot en met 16 Juli. Er waren drie inschrijvingsbiljetten t.w.: W. den Heete en Zoonen, Leiden, Aard appelen nieuw gewas 4.56 per 100 K.G. Wagemaker, Leiden, oud en nieuw gewas 3.60 per 100 K.G. H. Zwaan, id"., oud ge was 3.05 per 100 K.G., nieuw gewas 4.55 per 100 K.G. De gunning is toege wezen aan H. Zwaan, Leiden. Zaterdag 1 Juli a.s. om half drie zal door de Speeltuinvereeniging „Westerkwartier" (Haagweg) een vischwedstrijd in het Rijn en Schiekanaal gehouden worden. Verschillende mooie prijzen voor' de grootste en meeste visch zijn uitgeloofd. INGEZONDEN STUKKEN NEEMT DEEL AAN DE R.K. JEUGD KAMPEN! In dezen tijd, waarin duizenden te kam pen hebben met het demon der werkloos heid, li,ikt het ons niet onverstandig, nog eens duidelijk te wijzen op het nut onzer R.K. Jeugdkampen. Vooral daar het gebleken is, dat, na ja ren van jeugdwerkloozenzorg en kamp werk, er nog overal een groote onbekend heid met dit mooie, verheffende en bij uit stek sociale werk blijkt te bestaan, is het een reden te meer, dit werk wijd en zijd te propageeren. Ondanks alles blijft vooral de jeugdwerk loosheid groot en is nog een groot percen tage onzer jeugd van het productieproces uitgeschakeld. Het natuurlijk gevolg hiervan is, dat zij, vooral bij langdurige werkloosheid, zoowel moreel als geestelijk achteruitgaan en bij maatschappelijk zwakken, zelfs geheel ten Vakantiereis die dit jaar mooier moet worden dan ooit Maak nu vast Uw plannen, vraag een Cebuto Reisgids bij één van onze reisbureaux. Uit de Cebuto Massakeus: 3 dg Belgische Ardennen 23.50 4 dg Luxemburg 32 50 5 dg Ri]n 38.50 6 dg Harzgebergte 47.— 10 dg Zwitserland, Interlaken 89.— 13 dg Praag-Weenen-Budapest 112.— Inlichtingen en Reisgids bij: JAC HEEMSKERK TOURINGCARS Agentschap: Sigarenmag. H. Heestermans, leiden, Steenstr. 24 bij Beestenm. Tel. 1532. onder gaan. Ook kan het niet uitblijven, dat bij degenen, die tot ledigheid gedwongen zijn, de arbeidslust en liefde voor den ar beid systematisch afneemt, om ten slotte geheel te verdwijnen. Maar dit euvel moet voorkomen worden en dit kan doordat er 16 R.K. jeugdkampen in geheel ons land verspreid liggen, waar aan bedoelde categorie, gratis gedurende 8 a 9 weken kunnen deelnemen. Hoofddoel dezer kampen is: „Consequen te beleving van het normale godsdienstige en sociale leven", om daarnaast hen de ge legenheid te geven, zich in hun vak te oefenen en te bekwamen. Juist in onze kampen worden de jongens gehard en gestaald tegen de stormen des levens en gevormd tot fiere, vastberaden kerels in de maatschappij, mannen waarop wij met recht trote kunnen zijn en waar door wij uiteindelijk kunnen komen tot een nieuwe orde, een betere toekomst! Doch dit kunnen wij niet bereiken door woorden, maar door daden, niet indivi dueel, doch met de massa. Want juist door schoone woorden en be loften, trachten duistere machten zich van onze jeugd meester te maken en hen te winnen voor andere richtingen en levens beschouwingen. Hieraan moeten wij paal en perk stellen, voor het te laat is, want: „Voorkomen is beter dan genezen"! Maar dit gaat niet zonder de hulp van allen. H.H. geestelijken, vaders, verzorgers helpt ons bij dit werk. Steunt en propa geert ons werk in vereenigingen, in huise lijke kringen en onmiddellijke, omgevin gen, opdat wij op deze manier, een zoo groot mogelijk aantal jongens voor onze kampen winnen. Condities: ongehuwd, van 1624 jaar; reis: heen en weer gratis, en wanneer het kamp meer dan 50 K.M. van hun woon plaats verwijderd ligt, ontvangen zij, na 4 weken, nog een reisje, voor een tusschen- tijds bezoek aan thuis. Alle deelnemers zijn tegen ongevallen verzekerd! Bovendien ontvangen de deelnemers een zakgeld van 1.75 per week. Duur van de kampen 8 a 9 weken. Jongens, kerels, neemt een kloek besluit en gaat mede! Schrijft even en wij zenden u een formu lier, dat u ingevuld moet terugzenden! Hierna ontvangt u direct bericht, wan neer u kunt komen! Bij voorbaat een prettig kamp toege- wenscht, namens Nat. R.K. Com. v. Jeugd- werkloozenzorg. V. Alphen a/d. Rijn, Juni '39. HAAGSCHE RECHTBANK. POGING TOT DOODSLAG TE LEIDEN. Verdachte voorwaardelijk veroordeeld. De 52-jarige machine-bankwerker M. L. te Leiden, thans gedetineerd, had zich te verantwoorden gehad wegens poging tot doodslag op zijn echtgenoote, die hij betrapt had met een anderen man, door haar met een tevoren klaargelegden ha mer, eenige slagen c-p het hoofd toe te brengen. De Officier had tegen verdachte twee jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank, hedenmorgen vonnis wij zend, veroordeelde verdachte tot een ge vangenisstraf voor den tijd van acht maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en met bevel tot opheffing van de voorloopige hechtenis en met teruggave van den hamer. REDACTEUR VAN HET NATIONAAL DAGBLAD VEROORDEELD. Tot een geldboete van ƒ25. De redacteur van het Nationaal Dag blad H. J. O. te Leiden had terecht moeten staan omdat hij in bovengenoemd dagblad een artikel had deen opnemen getiteld „Naar den hel van Oss", welk artikel beleedigend werd geacht voor het burgerlijk armbestuur van Nistelrode. De Officier had tegen den niet versche- verdachte een geldboete geëischt van f 100 subs. 50 dagen. De rechtbank veroordeelde hem heden morgen tot een geldboete van 25 subs. 25 dagen hechtenis. De verliefde jongeling die zijn mes trok. Op 26 Mei van het vorig jaar had de tuinder H. T. uit Wassenaar zijn meis je, een dienstbode bij een inspecteur der P.T.T. te Wassenaar, met een bezoek wil len vereeren. Hem was de toegang gewei gerd geworden en daarover was hij zoo boos geworden, dat hij de ruit van de deur had ingeslagen. Teen een ander hem daarna wilde aanhouden had hij dezen persoon, den tuinarchitect K. te Wasse naar. met een mes gestoken. De Officier had tegen verdachte zes maanden gevangenisstraf geëischt. De uitspraak werd hedenmorgen een gevangenisstraf voor den tijd van twee maanden. Schoonvader stak zijn schoon zoon te Leidschendam. De 65-jarige J. B. G. uit Amsterdam had zijn vrouw te Leidschendam, van wie hij gescheiden leeft, willen bezoeken. Een schoonzoon van verdachte had partij getrokken voor de vrouw, waarover G. zoo woedend was geworden, dat hij een dolk mes getrokken had om daarmede zijn schoonzoon in de borst te steken. Doordat de schoonzoon vlug de polsen van den woedenden man wist te grijpen was het gelukkig alleen maar bij een snijwond ge bleven. De deskundigen hadden verdachte ver minderd toerekeningsvatbaar verklaard, waardoor de Officier een jaar plaatsing in een krankzinnigengesticht had geëischt. De reèhtbank vonnis wijzend veroordeel de verdachte wegens poging tot zware mis handeling tot plaatsing in een krankzin nigengesticht voor den tijd van een jaar en verder ontslag van rechtsvervolging. Rijwieldiefstal. Toen C. G. den Hollander, groentenhan- delaar te Leidschendam, zijn rijwiel even onbeheerd had laten staan voor een perceel aan den Veurschen weg daar te plaatse, had de betonwerker A. N. te Lei den dit vehikel weggenomen „omdat hij bank was te laat te komen voor het stem pelen". Niettemin had hij de fiets voor eenige guldens verkocht. De Officier had tegen verdachte acht maanden gevangenisstraf geëischt. Het von nis werd hedenmorgen een gevangenisstraf voor den tijd van acht maanden. Ernstige aanrijding te Voor schoten. Tegen G. J. M. v. d. L. uit Voorburg had de Officier van Justitie een maand hech tenis geëischt omdat hij op den Veurschen weg te Voorschoten mej. Belt uit Leidschendam omver had gereden, die door deze aanrijding ernstig gewond was. Hedenmorgen uitspraak doende veroor deelde de rechtbank verdachte tot een geld boete van 30 subs. 30 dagen. Op de eendenjacht. C. P. B. en van 't R., beiden uit de Haar lemmermeer hadden te Sassenheim een half uur na zonsondergang nog eenden geschoten voor welke overtreding zij door den Leidschen kantonrechter elk veroor deeld waren tot een geldboete van 7.50 subs. 3 dagen. In hooger beroep terecht staande had de Officier dit vonnis te licht gevonden en tegen elk der verdachten een geldboete ge- eischt van 25 subs. 25 dagen. Het vonnis werd hedenmorgen tegen elk een geldboete van f 7.50 suibs. 3 dagen. Het verkeer van rechts. P. G. S. uit W a s s e n a a r had in die ge meente geen voorrang verleend aan ver keer van rechts met gevolg een botsing. De kantonrechter had verdachte daar voor veroordeeld tot een geldboete van 15 en de Officier had van dit vonnis 'bevesti ging gevraagd. De uitspraak werd heden eveneens een geldboete van 15 subs. 15 dagen. LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 24 tot en met V r ij d a g 30 Juni a.s. waargenomen door de apotheken G. H. Blouben, Hoogewoerd 171, tel. 502 en G. F. Reijst, Steenstraat 35, tel. 136. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek: Wilhelminapark 8, tel. 274. geldboete van 20 subs. 8 dagen, welk vonnis de Officier in hooger beroep beves tigd had willen zien. De uitspraak werd hedenmorgen een geldboete van f 15 subs. 15 dagen. Haagsclte Politierechter „Vader, vader, ze willen me arresteeren". Toen de agent G. W. te K a t w ij k aan Zee bezig was te waken over het wel en wee der Katwijkers en tevens zorgde, dat de wet werd nageleefd, zag hij plotseling G. D. V. aan komen peddelen op een rij wiel. Als het donker is moet men evenwel een brandende lantaarn aan de voorzijde van zijn rijwiel hebben en deze moet een wit licht uitstralen. Bij V. ontbrak het witte licht en daarom kreeg hij een waar schuwing om te stoppen. V. evenwel voel de niets om een gesprek met den agent te beginnen, want daar kon wel eens een bonnetje aan vast zitten. Dus reeds V. door. Maar de agent sprong ook op zijn fiets en de vervolging begon. Agenten weten en kunnen nu eenmaal alles iets beter dan een gewone sterveling, dus zal het niemand verwonderen, dat hij ook sneller fietsen kon. Net op het moment, dat hij V. zou grijpen sprong deze van zijn fiets af. Of het nu kwam, dat V. gewend was iets boven den grond te leven of dat er andere gronden waren, vast s hij alleen maar van zijn fiets was afgeko men om den agent op zijn nek te klim men. De agent wilde zijn nek niet als zit plaats laten gebruiken, zoodat er een ge zellig worstelpartijtje was ontstaan. Maar de agent kon beter worstelen dan zijn aan valler en toen V. zag dat hij het onder spit zou delven en een celletje op het po litiebureau zijn voorland zou zijn, had hij de historische woorden gebruld: „Vader, vader, ze willen me arresteeren". Vader en aanverwante familieleden wa ren als een tornado aan komen rollen om te zien wat zij aan het geval konden doen of veranderen. V. de hulptroepen aan ziende komen, had zich nog harder ver weerd, maar de agent, eenmaal beet heb bende, had vast gehouden. V. meende, dat de agent wilde gaan schieten, maar dit werd door de magistra ten niet als een excuus aanvaard. Toen kwam V. weer met het verhaal, dat hij „gewoon" gereden had, maar moest toch toegeven, dat het hard gegaan was, zoodat er van het gewone niet veel over gebleven was. De Officier achtte het optreden van V. hoogst ernstig en vond, dat hier niet vol staan kon worden met alleen een geld boete. Verdachte moet nog een soort zwaard van Damocles boven zijn hoofd hebben hangen als hij in de toekomst nog eens neiging krijgt om tegen agenten op te gaan treden en deze belemmeren hun plicht te doen. De eisch werd een geldboete van ƒ25 subs. 25 dagen en bovendien een voor waardelijke gevangenisstraf van een maand met een proeftijd van drie jaar. De Politierechter was het volkomen met dezen eisch eens en veroordeelde V. con form, zoodat deze zich voortaan wel drie maal zal bedenken alvorens door te rij den als een agent zegt: stoppen. Een verbaaltje wegens fietsen zonder licht is toch voordeeliger. ONJUISTE BELASTING AANGIFTE. Tot een geldboete van 10.000 veroordeeld. De Haagsche rechtbank veroordeelde hedenmorgen Jhr. mr. J. A. v. R. v. <L K. te 'sGravenhage wegens onjuiste aangifte van de vermogensbelasting tot een geld boete van 10.000 subs, zes maanden. Zondag 2 Juli a.s. zal de R.K. Harmonie „St. Gregorius", onder leiding van den heer de Haan een concert geven in „De Leidsche Hout". Dit concert vangt aan te half acht precies. Het publiek wordt beleefd verzocht ge durende de uitvoering niet te loopen. Programma: 1. Paris-Bruxelles, marsch Punotte. 2. La Vestale, ouverture J. G. Kastner. 3. Voix Roumaines, wals M. J. H. Kessels. 4. La Val d' Ambleve, fantaisie D. D. Belleflamme. 5. Death or Glory, marsch R. B. Hal Pauze. 6. Feestmarsch van dei- Glas. 7. Uber den Wellen, wals J. Rosar. 8. Zum Défilé, W. Hemkes. 9. Marsch Fi nal. HOOFDFILMS Niets is heilig (Ca role Lombard, Fre- dric March). De vermiste gast, (Paul Kelly, Con stance Moore). Het hooge comman do (Leonel Atwill, Lucie Mannheim) De Kroegzangeres (Lys Gauty). Dc Geluksvogel (Heinz Rühmann). De Roos van de Rio Grande. (Movita, John Carrol). Moordzaak Holm (Walter Steinbeck, Harold Paulsen) Het gebeurde in Na pels. (Tino Rossi, Mireille Balin). AANVANGSUUR Geheimzinnige verdwijning Spanning en sensatie Komisch Romantiek Spanning Actie en muziek lederen avond 8 uur. Zondag van 27'uur. Matinée iederen dag 2 uur, behalve Vrij- Iederen avond 8 uur. Zondag van 2—7 uur. Matinée Zaterdag en Woensdag 2 uur. Iederen avond 8 uur. Zondag van 47 uur. Zaterdag en Woens dag half drie matinée Iederen avond 8 uur. Zondag van 27 uur. Iederen dag 2 uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Toelaatbaar v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen Afgekeurd Magnetiseur veroordeeld. H. van B. afkomstig uit Leiden was door den kantonrechter veroordeeld tot een geldboete van 200 subs. 100 dagen omdat hij eenige dames uit Wassenaar be handeld had in strijd met de wet op de geneeskunde. De Officier had in hooger beroep beves tiging van dit vonnis gevraagd. De rechtbank uitspraak doende veroor deelde verdachte tot een geldboete van 50 subs. 50 dagen. Banketbakkersbediende in de knel. D. de M. uit R ij nsb ur g had in de Bruggenstraat te Alphen aan den Rijn een jeugdigen banketbakkersbediende aange reden met zijn auto waarbij het jong- mensch „knel" was geraakt tusschen brug leuning en auto. De kantonrechter had verdachte veroor deeld tot een geldboete van 15 subs. 10 dagen, terwijl de Officier bevestiging had gevraagd van dit vonnis. De rechtbank uitspraak doende veroor deelde verdachte op verbeterde gronden tot een geldboete van 15 subs. 5 dagen. Overtreding jachtwet. De Leidsche kantonrechter had P. D. uit Noordwijkerhout wegens het uit zetten van widstrikken veroordeeld tot een

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2