29a COUPONS Dit boeiende verhaal is heden in Boekvorm verschenen! 1 35 cent WOENSDAG en DONDERDAG PER METER DINSDAG 27 JUNI 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 DE KWAKEL Bijna verdronken. Gistermiddag ge raakte het vierjarig dochtertje van R. Z. spelenderwijs te water. Toen de moeder het kind vond, was het reeds bewusteloos. Het had veel water en modder binnen ge kregen. Een buurmeisje, de 17-jange T. H., die dezen winter den cursus voor E. H. B. O. had meegemaakt, snelde te hulp en pas te kunstmatige ademhaling toe. Ze mocht het geluk smaken de levensgeesten weer te zien terugkeeren. Zoo liep dit ongeluk nog goed af en is ook gebleken, hoe nuttig het is, in deze waterrijke streken een cur sus voor E. H. B. O. te volgen. NIEUWERBRUG Botsing, welke goed afliep Zaterdagmiddag bevond de groentehan delaar B. uit Bodegraven zich met zijn groente-auto langs de Rijksstraatweg al hier nabij de woning van den heer D. v. Dam. Deze auto stond aldaar stil en de groenteman was aan de achterzijde van de auto bezig fruit af te wegen, toen van beide richtingen auto's naderden. De per sonenauto, welke van de richting Bodegra ven kwam, moest derhalve stoppen om.de auto, komende uit de richting Woerden, voorrang te verleenen om te passeeren. Hoewel eerstgenoemde auto dus moest stoppen, gebeurde dit niet en reed deze met dezelfde snelheid door. Mej. v. D., welke eveneens bij de groente-auto stond zag het gevaar en wist nog juist de niets vermoedende groenteman B. te waarschu wen, zoodat deze terzijde sprong. Te zelf- dertijd botste de personenauto achter tegen de groente-auto op, precies op de plaats waar een onderdeel van een seconde eer der de groenteman stond. Dat het maar juist op tijd was, blijkt wel uit het feit dat het voorwiel van de personenauto nog het been van den groenteman raakte. Nog juist op tijd was de man door mej. v. D. gewaarschuwd daar hij anders zeker tusschen beide auto's bekneld geraakt was. De personenauto, welke met een vaart van 60 K.M. tegen de groente-auto was ge botst, was van voren geheel vernield en moest worden weggesleept. De bestuur ster deelde mede dat haar remmen gewei gerd hadden. Hoe het echter zij, dit ongeval is wonderlijk goed afgeloopen. De groente- auto was slechts licht beschadigd. De scha de is onderling geregeld. NIEUWKOOP Gemeenteraad. De Raad dezer gemeen te is geconvoceerd op Vrijdag 30 Juni a.s. des nam. 7 uur (n.t.). Agenda: Aanvrage van het bestuur van de Christelijke school ingevolge art. 72 van de L. O.-wet voor het aanschaffen van eenige schoolbanken. Be noeming van een commissie voor het nazien van de rekening over 1938. Voorstel tot res tauratie van de Kerkstraat. Wijziging van de begrooting 1938 en 1939. ROELOFARENDSVEEN Middenstand. In de St. Fancratiuszaal waren gisterenavond bijeen de besturen der middenstandsorganisaties van Roelof- arendsveen en omgeving, de cursisten der middenstands-avondschool met de leeraren, de heeren L. de Jong en N. Zwartelé, als mede genoodigde ouders en verloofden der cursisten. De heer Th. Wesselman zette in zijn openingswoord uiteen, waarom het. bestuur gemeend had deze avond te organiseeren n.l. om aldus het resultaat van den ge houden middenstandscursus in een bijzon der licht te stellen, om de uitreiking der diploma's aan de geslaagden met een fees telijk franje te versieren en vervolgens om voor de toekomst nieuwe plannen te bera men. Spr. heette in het bijzonder welkom den heer Stumpel, voorzitter van het Hoofd bestuur der Haarlemsche Hanze, die bereid gevonden was om naar Roelofarendsveen te komen ter uitreiking der diploma's. Na dat de heer Wesselman de ijver en de wils kracht der cursisten had geprezen, dankte hij speciaal de leeraren voor hun moeite om de sluimerende intelligentie van hun leerlingen wederom wakker te roepen. Alvorens de diploma's te overhandigen sprak de heer Stumpel enkele begeesteren de woorden over het nut en de noodzake lijkheid van een degelijk onderlegde mid denstand. Spr. roemde de goede samenwer king der verschillende afdeelingen, waar door alle krachten konden geconcentreerd worden in de Veen. Het resultaat hiervan is een geslaagde cursus geworden, waarbij de leerlingen de noodzakelijke handelsken nis hebben kunnen verwerven, om daardoor de kans te scheppen in het zakenleven te kunnen slagen. Spr. spoorde hen aan, om nu zoo spoedig mogelijk het diploma der vak bekwaamheid te gaan verwerven. Zij, die zich op het zakengebied willen bewegen zullen met deze twee eischen rekening heb ben te houden. Dan zal de middenstand bij de concurrentie met het groote-zaken-be- drijf haar eigen waardige plaats beter be houden. De heer Stumpel maakte van de gelegenheid gebruik om den wensch uit te spreken, dat ieder zooveel mogelijk in eigen woonplaats zou koopen, daarbij speciaal de dames om krachtige hulp verzoekend. Spr. besloot met een opwekking tot alle midden standers, om bij de stoffelijke belangen van iederen dag ook de zaken van hoogere orde niet vergeten, daarbij herinnerend aan het „Bid en werk". Met een gelukwensch om het behaalde succes overhandigde de heer Stumpel het diploma aan de volgende heeren: G. v. d. Meer Jac.zn., M. Beerends, Joh. v. Rijn, R. Pouw, Ant. v. Rijn, C. Uljee, Hub. Schou ten, J. Wijsman, Jac. v. d. Meer Jac.zn., J. v. Rhoon, Th. v. Beek, J. v. d. Hoorn en H. de Jeu. De heer de Jong, directeur van den cur- FINANCIËN EN ECONOMIE NOORD-ZUID-HOLLANDSCHE TRAMWEG MIJ. Nadeelig saldo 2.584.932. In de algemeene vergadering van aan deelhouders van de Noord-Zuid-Holland- sche Tramwegmaatschappij te Haarlem werd verslag uitgebracht over het afge loopen jaar en werden de jaarstukken over 1938 goedgekeurd. Het exploitatie saldo bedraagt ƒ511.989 (v.j. ƒ461.901). Na de normale afschrijvingen sluit de verlies- en winstrekening met inbegrip van het nadeelig saldo over het vorige jaar, zijnde 2.155.607 met een nadeelig saldo van f 2.584.932. Dividenduitkeering heeft niet plaats, evenals het vorige jaar. De heer H. M. v. Bemmelen werd als commissaris herkozen, terwijl het college van commissarissen werd uitgebreid met de heeren ir. W. Hupkes en ir. W. F. M. v. Ryckevorsel. In het algemeen overzicht van het be drijf der Noord-Zuid-Holl. Tramwergmaat- schappij wordt er op gewezen, dat er in de streken, door de Mij. bediend, van een zich doorzettende verbetering van den al- gemeenen oeconomischen toestand nog niet kan worden gesproken, zoodat voorshands een aanzienlijke toeneming van het ver keer wel niet mag worden verwacht. Niet alleen was dit het gevolg van het zeer langzame tempo, waarin zich de werkloos heid ten gunste wijzigde, maar ook het in sterke mate opgekomen leger van wilde bussen hield een eenigszins krachtige ont wikkeling van het vervoer tegen. Welken invloed deze wilde bussen-ex ploitatie op het vervoer over onze lijnen heeft gehad, is moeilijk met zekerheid na te gaan. Het feit evenwel, dat daar, waar geen concurrentie van de wilde bussen was, het vervoer over onze lijnen bleef vooruitgaan en daarentegen, waar die con currentie er wel was, ons vervoer achter uit ging, v/ijst op een onttrekking van rei zigers, die, gezien de grootte van vooruit gang en achteruitgang, niet onaanzien lijk is. Met ingang van 1 September 1937 is op de stadstram van Leiden ingevoerd een ongeveer 30 pet. verlaagd tarief, welke ge leidelijk ook tot een verhooging van de ontvangsten heeft geleid. Deze verhooging bedraagt 6^ pet. ten opzichte van 1937, een percentage, dat zeker niet op alle stadslijnen bereikt is geworden. Ofschoon het uiteraard geboden is met groote voor zichtigheid uit de gunstige ervaring op de Leidsche stadslijn conclusies te trekken ten aanzien van de te verwachten ontwik keling van het verkeer op andere lijnen en met name op intercommunale, zal toch deze ervaring er toe kunnen bijdragen verdere tariefverlaging in ernstige over weging te nemen. Het vervoer van personen op biljetten en kaarten over het geheele net nam met circa ƒ50.000 toe; ook het vervoer op abon nementen nam toe, n.l. met circa 26.000. Daarentegen nam het bijzondere vervoer met ƒ26.000 af; de ongunstige internatio nale verhoudingen waren daaraan niet vreemd. Het aantal vreemdelingen, dat ons land bezocht, was hierdoor minder dan het vorige jaar, hetgeen een onguns'tigen invloed had op het bezoek aan Marken en Volendam. De totale inkomsten van het bedrijf ste gen t. o. v. 1937 met circa 50.000, de ex ploitatiekosten met circa f 3000, zoodat het in 1937 verkregen exploitatie-overschot van ongeveer 460 000 tot circa 512.000 in 1938 steeg. Ofschoon hierin eenige reden tot tevredenheid kan worden gevonden, laat dit bedrag bij de hooge vaste lasten, waaronder ons bedrijf gebukt gaat, niet toe de zoo noodige middelen voor vernieu wing en verbetering beschikbaar te stel len. Daar het trambedrijf door zijn vele goede eigenschappen een belangrijke taak in de samenleving zal kunnen blijven ver vullen en aan de even genoemde voor waarden door onvoldoende geldmiddelen in de laatste jaren niet kon worden vol daan, is een spoedige totstandkoming van een reorganisatie ten zeerste gewenscht. De stappen daartoe zijn in voorbereiding. Daar echter met velerlei belangen reke- ZIJT GIJ REED* LID van de afdeeling Leiden der Ned. Vereen, voor Luchtbescherming? Zoo niet, wordt het nog heden Secretaris is de heer D. C. KOK, Rapen burg 9, Tel. 807. - Contributie naar draag kracht (minimum 25 cents 's jaars). ning moet worden gehouden, kon deze voorbereiding in het verslagjaar nog niet worden beëindigd. In 1939 hopen wij ech ter de reorganisatieplannen te verwezen lijken hierdoor een gezonde ontwikkeling van het bedrijf en van de belangen van de geldschieters te kunnen verzekeren. De uitvoering van deze plannen zal tevens de gelegenheid geven de boekwaarde der acti va meer in overeenstemming te brengen met de tegenwoordige bedrijfswaarde. ELECTRISCHE SPOORWEG MIJ. De algemeene vergadering van aandeel houders der Electrische Spoorwegmaat schappij heeft de jaarstukken over 1938 goedgekeurd. Dividenduitkeering kon, evenals vorig jaar, niet plaats hebben. De heer H. M. v. Bemmelen werd als com missaris herkozen, terwijl in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer G. S de Clercq en wegens uitbreiding van het aantal commissarissen werden geko zen de heeren ir. W. Hupkes en ir. W. F. H. van Ryckevorsel. EERSTE NEDERLANDSCHE ELECTRISCHE TRAMMIJ. De algemeene vergadering van aandeel houders van de Eerste Nederlandsche Electrische Trammaatschappij heeft de jaarstukken over 1938 goedgekeurd en den heer dr. G. v. d. Meulen als commis saris herkozen, terwijl in de vacature, ont staan door het bedanken van den heer G. S. de Clercq en wegens uitbreiding van het aantal commissarissen werden gekozen de heeren ir. W. Hupkes en ir. W. F. H. van Ryckevorsel. MIJ. TOT EXPL. VAN TRAMWEGEN. De algemeene vergadering van de Maat schappij tot Exploitatie van Tramwegen heeft de jaarstukken over 1938 goedge keurd. Dividend kon, evenals vorig jaar, niet worden uitgekeerd. De heer ir. A. G. A. v. Eelde werd als commissaris herko zen, terwijl het college van commissaris sen uitgebreid werd met ir. W. Hupkes en ir. W. F. H. van Ryckevorsel. VAN VOLLENHOVEN'S BIERBROUWERIJ N.V. In de heden gehouden gewone algemeene vergadering van aandeelhouders werden de balans en verlies- en winstrekening over 1938 goedgekeurd. Zoowel op gewone als op de preferente aandeelen zal ook dit jaar geen dividend worden uitgekeerd. Tot commissaris werd herkozen de heer H. W. van Marle. Hiiiiiiiiitiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiitiiiiiiiii Deze spannende vertelling met 300 illustraties E uitgevoerd in prachtkleurendruk kost slechts E afgehaald aan ons bureau, Papengracht 32 of bij E onze agenten. 42V2 cent franco per post. (na ontvangst van het bedrag) 5; 1 Wacht niet met te bestellen, de voorraad is beperkt iïimiiiiiiiiiiiiimi GD5t>5 VSGSW VSLYAAüT sus, sprak zijn bevrediging uit over de ijver der cursisten en meende, dat dit suc ces voor de ouders toch wel een rede van trots en tot zekerheid voor de toekomst moet zijn. Spr. hoopte, dat de ouderen aan de jongeren na deze theoretische grondslag hun practisch inzicht mee zouden geven; plaatst hen voor de moeilijkheden van het zakenleven. Spr. dankte het bestuur en den heer Zwartelé vooi htm medewerking en hoopte, dat de cursus in het verder leven der oursisten veel succes mocht afwerpen. Namens de cursisten werd nog het woord gevoerd en een blijk van waardeering over handigd door den heer G. v. d. Meer, die dank bracht aan allen, die de mogelijkheid en het resultaat van den cursus hebben bewerkt. De heer Uljee uit Oud-Ade sprak uit naam der ouders dank aan de leeraren voor hun werk. De heer Wesselman memoreerde in z'n slotwoord de gratis beschikbaarstelling der school door het schoolbestuur, waarna hij allen dankte voor* hun medewerking in het belang der geheele middenstand. TER AAR Een mooi succes. Op het Muziekcon cours te Stompwijk, behaalde onze R.K. Muziekvereeniging „Arti et Religioni" een eersten prijs in de eerste afdeeling met 309 punten. Dit is zeker een mooie presta tie voor den directeur, den heer C. van Dam. Wanneer de vereeniging nog een maal een eersten prijs weet te verwerven in deze afdeeling, zal zij promoveeren naar de „Uitmuntendheid". Alléén Vistra-Mousseline Het groote Zomer-artikel In lichte en donkere dessins van ct. voor Mat-crêpe, Lavable, Hair- cords, Zijde, Cloquette, enz. BOTERMARKT 19 - DONKERSTEEG 16

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8