DE BOM-AANSLAGEN TE LONDEN. TEGELTABLEAU VOOR DR. COLIJN. Een avontuur op den Balkan De wagen van den Engelschen coureur Seaman verongelukte tijdens de race om den .Grand Prix" van België, welke Zondag op het circuit Spa Francorchamps verreden werd. De wagen vloog in brand. De coureur werd gewond en overleed later De kléine Koning Faisal II van Irak is thans de jongste vorst ter wereld De bomaanslagen te Londen. Van het gebouw van Lloyd's Bank op den hoek van Willington Street en Aldwych in de Engelsche hoofdstad werden de vensters door de explosie vernield Het tegeltableau, dat aan minister-president dr. H. Colijn door de leden der regeering is aangeboden bij het diner, dat Maandagavond te 's Gravenhage plaats had in verband met den zeventigsten verjaardag van den premier De commandant van het veldleger, luit-gen. J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, bracht Maandag een bezoek aan de loopgraven, Terwijl de puinhoopen, veroorzaakt door de bomexplosie voor Midland Bank in n li r» li i j >ii> 11 i - Aldford Street te Londen, worden opgeruimd, houdt de politie het gebouw onder welke op Houtrust te Den Haag in aanleg zijn voor de tentoonstelling „Het Leger strenge bewaking FEUILLETON door ERNST KLEIN. 29) Het was Elena. Geruischloos wipte zij de kamer binnen. Zij zag hem staan, de klei ne, met zilver beslagen revolver in de hand; zij glimlachte. Kent u dat ding? vroeg Vitus. Zij knikte. Met één stap stond hij vóór haar en greep haar beide handen. Voor het eerst, sedert hij haar kende, sloeg zij de oogen neer en bloosde. Hij legde de hand onderhaar kin en dwong had met zacht geweld, hem aan te kijken. Luister, Elena, zeide hij. Ik heb be sloten, my met de zaak van den professor niet meer te bemoeien, doch mij in plaats daarvan geheel aan het geval, waarbij uw zuster is betrokken, te wijden. Ik wil met uw zwager spreken. Waar wilt u dat doen? Boven, in zijn eigen kamer. Zij antwoordde niet, doch in haar don kere oogen dansten weer de lichtjes, die Vitus er zoo vaak in gezien had, zonder de beteeken is er van te begrijpen. U hebt mij zelf gezegd, dat ik hem moest dooden, vervolgde hij, doch u zult zien. Elena, dat ik maar niet zonder meer tot een dergelijke daad, al is die op den Balkan ook nog zoo gebruikelijk, kan over gaan. Het is mijn gewoonte, iederen tegen- stander een kans te geven. In de oogen van uw landslieden is dat misschien een mo- reele zwakheid, maar wij zoogenaamde cultuurmenschen, zijn nu eenmaal weerga loos gedegenereerd. Ik zal de zaak dus op mijn manier met den heer Appolodoros Xy- matis in orde brengen. Dan zal hij u dooden. O, u weet niet, hoe slecht hij is. Zij maakte haar handen los uit zijn greep, ging naar de deur en luisterde. Hij slaapt thans, maar als hij mij hier vindt, sluit hij mij, evenals Irene, op. Ja, hij houdt haar gevangen, precies zoo als den professor. Hij heeft haar gesla gen. Vitus verbleekte. Om dat geval met my? Elena antwoordde (niet dadelijk. Na eenigen tijd hief zij het hoofd op en keek den opgewonden jongeman lang en ern stig aan. Mijnheer Thavon, sprak zij, u is een man van eer, daarom zal ik u alles zeg gen. Alles, opdat u ook datgene begrijpt, wat u tot dusverre niet begrepen hebt. Zij haalde diep adem. Toen de Turken mijn vader doodge schoten hadden, stonden wij, Irene en ik, geheel alleen op de wereld, Alleen en zon der vermogen. Xymatis was destijds met een nicht van mijn vader getrouwd. Deze vrouw nam ons bij zich. Wij waren nog kinderen: Irene tien jaren, ik acht. Onze nicht was een edele vrouw. Zij voedde ons op als vorstenkinderen. Toen wij ouder werden, stuurde zij ons naar een voor naam Parijsch pensionaat. Daar bleven wij drie jaren, ook toen zij estierf. Ik geloof, dat zij dat in haar testament zoo bepaald had. Toen wij terugkwamen, was Irene zoo mooi, als zij thans is. En hij heeft haar ge dwongen, zijn vrouw te worden. Vraag niet, hoe zij zich er tegen verzet heeft. Tal- looze nachten hebben wij bij elkaar geze ten en geschreid. De tranen, die zij tot nu toe dapper had ingehouden, kwamen toch. Met een harts- toohtelijken snik viel zij bij de tafel neer en schreide. Vitus sloop op bijn teenen de deur uit. Op de gang luisterde hija waagde zich tot de trap. Allës stil, het huis lag nog steeds in middagrust. Langzaam, heel langzaam keerde hij naar zijn kamer terug. ZEVEN EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Elena vertelt en lacht. Toen hij binnenkwam, schreide Elena niet meer. Zij stond bij de tafel en keek hem dankbaar aan. Zij had zijn fijngevoe ligheid, haar met haar smart alleen te la ten, begrepen en op prijs gesteld. Een groo- te traan hing nog aan haar wimpers en gaf aan het mooie, hartstochtelijke ge zichtje en onzegbare bekoring. Vitus zeide niets. Hij nam haar hand tusschen de zijnen en streelde ze. Ik begrijp zelf niet, waarom ik dat alles juist aan u zeg, die hier als vijand in huis is, zeide zy, weemoedig glim lachend. Ik ben uw vijand niet en zal het ook nooit zijn, juffrouw Elena. Ik ben bereid, voor u en uw zuster alles te doen, wat u van mij verlangt, al is het ook op Euro- peesche manier. Eerst moet u naar het vervolg van mijn verhaal luisteren. U moet toch we ten, hoe ik er toe gekomen ben, met ban dieten om te gaan. Ziet u, mijn zwager geeft zich uit voor een goed vriend van de Turksche regeering, maar hij is in werke lijkheid het hoofd van alle Grieksche roo- verbenden in Turkije. Uit patriottisme? Dat beweert hij. Maar Irene en ik we ten, hoe hij er goede zaken bij doet. Hoe meer er in ons arm land gevochten wordt, des te meer geweren en patronen kon hij verkoopen. Leveranciers van oorlogsmateriaal zijn altyd gloeiende patriotten. En zoo dicht bij de grens valt er ook menige goede zaak in smokkelwaar hoe is daarvoor de tech nische term? af te sluiten. In één woord, uw zwager is ten gevolge van zijn patriot tische gezindheid rijk en algemeen geacht? Dat komt bij ons ook voor. Hij had zijn doel bereikt. Elena lachte weer. Toen kwam die ongelukkige profes sor naar SalonikL U weet, dat Irene en ik er niet waren, toen deze zaak op touw werd gezet. Mijn zwager houdt zich altijd op den achtergrond en droeg de ontvoering aan kapitein Stratos op. De professor werd ge vangen genomen en hierheen gebracht. Mijn zwager heeft natuurlijk overal zijn spionnen en daardoor wist hij nog denzelf den avond, dat u te Saloniki aangekomen waart en uw intrek in Olympia Palace ge nomen had. „Nog 'n vogel, die waard is gevangen te worden", zeide hij tot Stratos. Irene en ik hoorden, hoe zij een plan ontwikkelden om zich van u meester te maken. Toen schreef Irene het kaartje, dat u later bij ons in den tuin verloren hebt.... Ik kan u niet beschrijven, wat mijn zuster daarvoor te lijden heeft gehadHij heeft u ook ge zien ondanks de duisternis. Sta mij toe, u even in de rede te val len! Kapitein Stratos maakt op mij den in druk van een man, die het hart op de rechte plaats heeft. Heeft hij toegelaten, dat uw zuster zoo behandeld werd? Stratos was nog dienzelfden nacht van Sa loniki naar den Olympos vertrokken. En dan Stratos! Hij is een braaf en dapper man, een oprecht patriot. Dat heeft hij meer dan eens bewezen, maar mijn zwager heeft hem geheel in zijn macht. Stratos is arm, hij heeft niets dan een kleine bezit ting bij Candia, die tot den laatsten steen aan Xymatis verpand is. Als die wil, kan hij morgen de ouders van den kapitein uit hun huis verjagen. O, hij weet zich zijn werktuigen goed te verschaffen. In Athe ne beven zy voor hem juist zooals de ar me boeren op den Olympos en in Macedo nië. Alle benden staan onder zijn leiding. Alle! Stratos gaat voor de officieele leider dezer benden door en zij zouden Xymatis nooit te zien hebben gekregen, als hij niet speciaal van Saloniki hier gekomen was, om u.ja, om u te vermoorden. Dat is werkelijk een groote eer voor mij. Hy heeft gezworen, u te zullen doo den. En hij wilde Irene dwingen er bij te zijn. Met dat doel sleepte hij haar mee hierheen.... En ziet u, mijnheer Thavon, toen.... toen Zij stokte en weer gleed een diepe blos over de bleeke wangen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 24