STADS AGENDA NIEUWS MAANDAG 26 JUNI 1939 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Lelden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal. Bij onze agenten ü0 cent per wwk: f 2.60 per kwartaal Franco per povt 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? OVERDAG IETS WARMER. De Bill seint: Verwachting: Overwegend droog, gedeeltelijk be wolkt, koude nacht, overdag iets warmer, meest zwakke wind uit Noordelijke tot Westelijke richtingen. De weerstoestand v>an hedenmorgen: Den Helder: zwaar bewolkt, matige N.N. W. wind. 14 gr. C. Vlissingen: zwaar bewolkt, zwakke N.N. W. wind. 13 gr. C. De Bilt: half bewolkt, zwakke N.N.W. wind. 13 gr. C. Groningen: zwaar bewolkt, zwakke W. N.W. wind, 14 gr. C. Maastricht: lichte regen, windstil, 12 gr. C. BUITENLANDSCH YVEEROVERZICHT De depressie over Scandinavië heeft twee kernen, die zich naar het Noorden verplaat sen. Zij veroorzaken zwaren neerslag in Noord-Zweden en Finland. Over de Noordzee zijn gedurende de laat ste dagen koele luchtmassa's naar het Zui den getransporteerd, welke thans tot Mid den-Frankrijk en Zuid- en Midden- Duitschland zijn doorgedrongen. Langs de scheidingslijn tusschen de koude polaire lucht en de warmere luchtmassa's van tro- pischen oorsprong ontwikkelden zich nieuwe storingen, die veel regen en hier en daar onweer veroorzaakten. Gisteren lag Limburg onder invloed van zoo'n storing, te Maastricht werd 8 mm. regen afgetapt. Ook vanmorgen is in Centraal Europa het weer nog regenachtig. De temperatuur is in ons land gemiddeld twee graden onder normaal, ook op de Britsche eilanden en IJsland is het kouder dan normaal. Over Zuid-Europa heeft zich een gebied van hoogen luchtdruk ontwikkeld, dat nog voortdurend in beteekenis toeneemt. LUCHTEMPERATUUR. 15.4 gr. C. L1CH1 OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Maandagavond 9.56 uur tot Dinsdag ochtend 4.09 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 27 Juni nam. 12.20 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichtine „De Zijl" 18 gr. C. „Zweminrichting „Poelmeer" 18 gr. C. Maan op 17.15 uur Dinsdag namiddag. Maan onder 2.27 uur Woensdagnacht. TE GROOTE INVOER VAN AZALEA'S? Ongerustheid in tuinderskringen. In het jaarverslag van de Centrale Aals- meersche veiling vragen vooral de cijfers over den aanvoer van azalea's de aandacht. Van 1933 tot het seizoen 1938/39 is het aantal aangevoerde azalea's van 106.333 gestegen tot 324.893. Een dergelijke toename in aanvoer van dit geïmporteerde product aldus het jaarverslag is ongetwijfeld van invloed op de prijzen van de inlandsche cultures. Van verschillende zijden werd reeds de aandacht op dezen ongewenschten toe stand gevestigd. Reeds werd op verzoek van den kring bespreking gehouden met het bestuur van den kring bloemenveilingen van het be stuur van den bond van Westlandsche bloemenveilingen met het doel middelen te beramen, welke aan dezen ongewensch ten grooten invoer paal en perk zullen kun nen stellen. LUSTRUMCONGRES R.K. ARTSEN- VEREENIGING Op den tweeden dag van het Lustrum congres hebben ook eenige sprekers het woord gevoerd over het vraagstuk der homo-sexualiteit. Zaterdagmorgen werd in de kapel van 't St. Canisius Ziekenhuis door Z.H.Exc. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's Hertogen bosch, een stille H. Mis opgedragen, waar bij Mgr. na het Evangelie een korte, tref fende toespraak hield tot de medici, in wie de hoogwaardige spreker prees hun waar achtig geloofsleven in en door hun beroep. In de morgenuren sprak de geneesheer directeur van de Psychiatrische Inrichting Voorburg te Vught, de heer G. B. J. A. Janssen, over de medisch-psychiatrische therapie der homo-sexualiteit. Zaterdagmiddag is in de aula der R.K. universiteit te Nijmegen de slotvergadering gehouden van het R.K. Artsencongres. Onder de. aanwezigen merkten wij o.m. op Mgr. dr. J. de Jong, aartsbisschop van Utrecht en mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's Hertogenbosch, den loco-burgemees ter van Nijmegen mr. P. v. d. Velde, dr. J. Hoefnagels en dr. F. Haan van het Cu ratorium der R.K. Universiteit, mgr. dr. P. Groenen en tal van vertegenwoordigers van Nederlandsche en Belgische zuster verenigingen. De voorzitter van het congres, dr. J. A. J. Barnhoorn, hield een indrukwekkende lustrumrede, waarin hij wees op de groo- te kracht, welke van de vereeniging is uit gegaan. Spr. bracht hulde aan de oprich ters Dom Verberne en dr. van Ramunde. Wij zijn geen fanatici, aldus spr., maar wel propagandisten en overtuigde Katho lieken, die er diep van doordrongen zijn, dat er in onzen tijd. geestesstromingen en opvattingen zijn, welke den grondslag van de christelijke maatschappij ondermijnen. Mgr. dr. J. de Jong bracht vooral hulde aan de katholieke artsen voor hun krach tige organisatie, welke een symptoon is van de katholieke cultuur en een symbool van onze emancipatie. DUITSCHER ONTVANGT LORENTZ- MEDAILLE. Thans is prof. dr. A. Somxnerfeld uit München de eer te beurt gevallen. In een bijzondere zitting der afdee- ling natuurkunde van de Koninklijke Nederlandsche Academie van Weten schappen, die Zaterdagmiddag in het gebouw van de academie te Amsterdam is gehouden, heeft prof. dr. H. A. Kra mers uit Leiden de Lorentz-medaille der academie uitgereikt aan prof. dr. A. Sommerfeld te München. Voor deze zoo bijzondere en plechtige gebeurtenis was groote belangstelling. Zij werd o.m. bijgewoond door familieleden van den grooten geleerde, wiens nagedach tenis dezen middag werd geëerd, den Duit- schen gezant, graaf Julius von Zech von Burkersroda, den Duitschen consul-gene raal, den heer F. Benzier, den Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Hol land, mr. dr. A. baron Röell, den burge meester van Haarlem, dr. J. E.baron de Vos van Steenwijk, den burgemeester van Hoorn, mr. H. C. Leemhorst, den wnd. rec- tor-magnificus der gemeente-universiteit van Amsterdam, prof. dr. H. A. van Bra- kel, den wnd. secretaris van den senaat dezer universiteit, prof. dr. Th. J. Stomps en verder door talrijke hoogleeraren in de physica aan de universiteiten in ons land. De voorzitter van de Koninklijke Neder landsche Academie van Wetenschappen, prof. dr. J. van der Hoeve, opende de bij zondere vergadering met een woord van welkom. Spr. merkte op, dat sinds de Lorentz- medaille is ingesteld, het thans voor de vierde maal is. dat de medaille wordt uit gereikt. Den eersten keer in 1927 was liet ook een Duitscher, prof. Max Planck uit Berlijn, wien deze onderscheiding te beurt viel, terwijl de medaille den laatsten keer in 1935 werd toegekend aan prof. Debye. Vier jaar geleden woonde de Duit- sche gezant de bijzondere vergadering ook bij, omdat het toen een in Duitschland werkende Nederlander was, die de onder scheiding ontving. Spr. gaf uiting aan de hoop, dat de aca demie den gezant nog dikwijls in haar mid den mag begroeten. In het vervolg van zijn toespraak merkte prof. van der Hoeve op, dat het algemeen bekend is, hoezeer prof. Sommerfeld wij len prof. Lorentz heeft bewonderd en ge acht. Namens de afdeeling natuurkunde reikte prof. dr. H. A. Kramers uit Leiden vervol gens' de medaille aan prof. Sommerfeld uit Alvorens hiertoe over te gaan hield prof. Kramers een rede, waarin hij er aan her innerde, dat de academie veertien jaar ge leden, ter gelegenheid van het vijftig-ja- lig doktersjubileum van Lorentz, de Lo rentz-medaille instelde. Om de vier jaar is het de academie vergund door het uitreiken van deze onderscheiding een natuurkun dige te eeren, die door zijn werk de we tenschap verder vooruit heeft gebracht. In het vervolg van zijn rede schetste spr. de groote verdiensten van prof. Sommer feld voor de wetenschap. Prof Sommerfeld dankte voor de hem verleende onderscheiding. Spr. merkte op, dat deze dag één der mooiste en belang rijkste is in zijn leven. Prof. Sommerfeld verhaalde hierna van de eerste ontmoeting met wijlen prof. Lorentz in 1890 te Lei don, die hij nimmer zal vergeten. Prof. van der Hoeve heeft de vergadering vervolgens gesloten. In een aangrenzende zaal, waar thee werd geserveerd, bleef men nog langen tyd bijeen. DE BENOEMING VAN Dr. J. M. ROMEIN ALS HOOGLEERAAR Een protest tegen de aanvallen, die op hem zijn gericht. Op initiatief van prof. dr. J. J. Duyven- dak, prof. dr. P. Geyl, prof. dr. G. W. Kern kamp, dr. D. Loenen, dr. T. F. Niermeyer en dr. J. Presser is, mede namens onder staande onderteekenaars, allen werkzaam op het gebied der geesteswetenschappen, het volgende adres aan den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen ge zonden: Ondergeteekenden, allen werkzaam op het gebied der geesteswetenschappen pro testeeren tegen de onwaardige aanvallen, welke in eenige persorganen en zelfs in een adres van oud-hoogleeraren aan de Amsterdamsche universiteit zijn gedaan op den persoon van dr. J. M. Romein naar aanleiding van zijn benoeming tot hoog leeraar in de Vaderlandsche geschiedenis,, verklaren overtuigd te zijn van de weten schappelijke integriteit en onverdachte vaderlandsliefde van den betrokken ge leerde en richten mitsdien tot uwe excel lentie het dringende verzoek te bevorderen, dat aan deze be'noeming de koninklijke goedkeuring niet worde onthouden. Met gevoelens van verschuldigden eer bied, A. Bartels, dr. J. S. Bartstra, dr. J. D. Bierens de Haan, D. A. M. Binnendijk, dr. A. Blonk, dr. M. G. de Boer, dr. P. J. Bouman, dr. M. ter Braak, dr. C. D. J. Brandt, mevr. dr. J. Brandt-v. d. Veen, dr. J. C. Brandt Corstinus, dr. J. R. Brouwer, dr. J. C. Bruijn, mr. A. Ie Cosquino de Bussy, drs. M. van Crevel, dr. J. C. Daan, dr. O. Damsté, dr. G. A. Dudok, prof. dr. J. J. F. Duyvendak, drs. A. J. Fehr, dr. J. G. van Gelder, dr. H. A. Enno van Gelder, prof. J. van Gelderen, prof. dr. P. Geyl, dr. J. de Graaf, dr. C. P. Gunning, dr. R. Ja- cobsen, dr. G. Kalff, prof. dr. R. D. Kolie- wijn, prof. dr. G. W. Kernkamp, dr. A. H. M. C. Kessen, dr. F. Kossmann, prof. dr. H. Kraemer, dr. J. P. Kruyt, dr. Sophie A. Krijn, dr. T. Kuiper, mevr. mr. H. F. Kuiper-Talma Steehman, dr. G. I. Lief- tinck, mr. Th. Limperg, dr. D. Loenen, P. J. Meertens, dr. M. Mees-Verwey, dr. J. F. Niermeyer, dr. O. Noordenbos, dr. H. M. J. Oldewelt, dr. C. R. van Paassem, prof. mr. dr. Leo Polak, dr. J. Presser, dr. K. F. Proost, dr. W. van Ravesteyn, dr. K. J. Riemens, dr. A. A. van Rijnbach, dr. T. P. Sevensma, dr. F. W. Stapel, Andries Sternheim, dr. G. Stuiveling, drs. M. Stui veling-van Vierssen Trip, jhr. dr. N. van Suchtelen, dr. J. Suys, prof. dr. J. H. Thiel, dr. W. F. C. Timmermans, dr. J. Valkhoff, P. van der Veer, dr. A. de Vlet ter, dr. Herman Wolf, prof. dr. N. van Wijk, dr. C. J. Wijnaendts Francken, dr. A. Zijderveld, dr. J. W. Berkelbach van der Sprenkel, Christa Bielle, G. Bolkestein, prof. dr. H. Bolkestein, prof. mr. P. N. van Eyck, mevr. de wed. prof. dx\ J. H. Kern, dr. Th. J. G. Locher, prof. dr. C. G. N. de Vooys, prof. dr. B. A. van Groningen, dr. M. de Jong, Anton van Duinkerken, prof. dr. J. W. Muller, dr. J. H. van Lessen, mr. Nijhoff, prof. dr. P. Valkhoff, dr. J. II. Kramers. AMSTERDAM KOOPT ARTIS. Vrijdagavond is in het gemeenteblad de .voordracht van B. en W. van Amsterdam verschenen, waarin zij den Raad vjor.st1' len gezamenlijk met de provincie Noord- Hollc-rc aan te koopen van het Kon. Zoölo gisch Geiiootscaap ..Natura Artis MagistrV de tuinen van A' tis. de daarop staande ge bouwen, de zich m ce gebouwen bevinden de zoölogische museum-verzamelingen, voorzo ver deze aur, het genootschap :e- behocren, alsmede ce bibliotheek, voor eer. bedrag van l Ui.GOO. B. ^n W. meaner, er op te moeten wij ren. dat de exploitatie van Artis, afgescheiden van den dienst de. gcldleeningen, in de laatste iaren belvigrrke tekorten oplever de: in 19381939 zt'fs een bedrag van G2.0U0. Al i> het te oipcr.. aldus B. en W.. dat, mede tengevolge van de vernieuwingen, welk* dank zij den bemoeiingen 71 het Artis I.edding? Comité mogelijk zullen zijn K.u d:e aan den dierentuin grootere aa trekkingskracht voor het publiek zullen verleenen, de explotatie in volgende jaren gunstiger resultaat zo. opleveren, toen moet mot de moge'iikbeid vi-n een nadee i? sal do ernstig rekening worden gehouden. Dit eventueel nadeelige saldo zal naar de mee ning van B. en W. door Rijk, provincie Noord-Holland en gemeente Amsterdam gezamenlijk moeten worden gedragen. Het wapen van Baarn. Met acht tegen zes stemmen heeft de ge meenteraad van Baarn na langdurige dis cussie aangenomen 't voorstel van B. en W. aan H. M. de Koningin te verzoeken met intrekking van het thans gevoerde wapen, als gemeentewapen voor Baarn vast te stel len, het wapen, dat reeds in 1447 in gebruik was en in 1867 vervangen Werd door het tegenwoordige. Commissaris der koningin opende nieuwe Raadhuis te Steenbergen. Vrijdagmiddag is het nieuwe Raadhuis in de gemeente Steenbergen geopend. Het oude Raadhuis was half September van het afgeloopen jaar door brand verwoest en bij de opening van dit nieuwe, dat een oppervlakte beslaat van 750 M2, cn ge bouwd is onder architectuur van Hurks te Roozendaal en den gemeente architect, de heer Roelands, zien we onder de aanwezi gen jhr. mr. dr. van Rijckenvorsel, com missaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, de heer H. van Etlen, bur gemeester van Steenbergen en verder burgemeesters van de omliggende gemeen ten en notabelen uit de gemeente. In het openingswoord, dat een wel komstwoord was, wees de burgemeester op de manier, waarop gewerkt was sinds September van het afgeloopen jaar tot op heden en gaf het woord vervolgens aan de commissaris der Koningin, die met toe passelijke woorden de officieele opening verrichte. Nadat verschillende sprekers nog het woord gevoerd hadden, werd het nieu we gebouw bezichtigd, waarna er door di verse vereenigingen en scholen een zang- hulde gebracht werd. Men deelde ons me de dat de onkosten voor dit raadhuis pJm. 90.000.bedragen. VERJAARDAG PRINS BERNHARD Bij gunstig weer zal de afdeeling Leiden van „De Princevlag" a.s. Donderdag te 8 uur in optocht met muziek gaan vanaf Zoeterwoudscheweg langs Heerenstraat, Doezastraat, Steenschuur, Breestraat, Kort Rapenburg, Princessekade, Steenstraat, Rijnsburgersingel, Valkbrug, Nieuwe Bees tenmarkt, Turfmarkt, Haarlemmerstraat, Pelikaanstraat, Hooigracht, Nieuwe Rijn, Karnemelksbrug, Gangetje, Korenvaar- straat, Zoeterwoudschesingel, Heerenstraat, Zoeterwoudscheweg. R.K. HANDELSREIZIGERS. De afd. Leiden van „St. Christoffel" hield in „De Harmonie" haar maandelijk- sche ledenvergadering. Deze zomervergadering werd door deb voorz. precies te half negen geopend op de gebruikelijke wijze. In zijn openings woord heette spr. de aanwezige leden har telijk welkom, de hoop uitsprekend, dat er meerdere leden van hun belangstelling zullen doen blijken. De notulen werden na voorlezing met dank goedgekeurd. Den Geest. Adviseur, die inmiddels ter vergadering was gekomen, werd met vele nagekomen leden het welkom toegeroe pen. Vervolgens werd overgegaan tot loting, wie voor rekening van het Retraitefonds op Retraite kunnen gaan. Nadat de uit slag bekend gemaakt was, werden deze heeren door den voorz. gefeliciteerd, die tevens erop wees, de adverteerders der convocatie's, die zulks voor een gedeelte mogelijk hebben gemaakt, niet te verge ten. Verder sprak de voorz. de hoop uit, dat nog meerdere leden tot dit fonds mo gen toetreden, opdat het volgende jaar dt afd. Leiden nog beter vertegenwoordigd zal kunnen zijn. De voorz. deelde vervolgens mede, dat op de volgende vergadering de loten ver krijgbaar zullen worden gesteld voor de jaarlijksche verloting ten bate van het V. O.Fen spoorde de leden aan hun mede werking te willen geven tot het bijeen brengen der prijzen. Hierna volgde het tweede deel van de lezing over het „Rassenvraagstuk" door pater J. Tesser. De Eerw. spr. werd met veel aandacht gevolgd, wat zijn oorzaak vond in het actueele onderwerp en de zeer uitvoerige wijze, waarop Zijneerw. op sommige punten inging. Spr. besloot zijn lezing met de hoop uit te spreken, dat ons land van deze onheil aanbrengende leer stelling bevrijd zal mogen blijven, erop wijzende, dat de N.S.B. hetzelfde nastreeft. Na een dankbaar applaus, maakte de voorz. zich de tolk der vergadering om den Geest. Adviseur hartelijk dank te zeg gen voor deze mooie en leerzame lezing. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een veelvuldig en dankbaar gebruik gemaakt. Van de rondvraag maakte de heer J. v. d. Fluit gebruik om eenige mededeelingen te doen, betrekking hebbende op de Ar beidsbeurs. De voorz. deelde mede, dat er op Don derdag 29 Juni weer een repetitie zal ge houden worden voor hen die deelnemen .aan den cursus warenkennis, ten huize van het Secretariaat. Hierna volgde sluiting van deze gced be zochte en leerzame vergadering, met den chr. groet. COÖPERATIE „ONS DOEL" U.A. Vorige week hield de Leidsche Coöp. Broodbakkerij en verbruiksvereen. „Ons Doel" haar 34ste jaarvergadering in het gebouw „Prediker". Deze vergadering was goed bezocht en droeg een gezellig karak ter. De voorz., de heer Ph. J. de Leeuw, gaf een overzicht van de resultaten van het afgeloopen boekjaar. Een woord van nage dachtenis werd gewijd aan het overleden bestuurslid, den heer J. G. Snel. De heei'F. Eikerbout, voorz. van het col lege van commissarissen, bracht een woord van dank aan het bestuur en in 't bijzon der aan den penningmeester voor zijn goed financieel beheer. Van het bestuur, zoowel als van het col lege van commissarissen, werden alle af tredenden bij acclamatie herkozen. In de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer J. G. Snel, werd geko zen de heer L Robbers. Als dividend zal worden uitgekeerd van de bakkerij 15 pet., van de afd. winkel 6 pet. en van de koekbakkerij en brandstof fen elk 5 pet., hetwelk door de leden onder applaus werd goedgekeurd. De voorzitter dankte de leden voor hun aangename samenwerking en sloot de ver gadering. KANTONGERECHT TE LEIDEN Bij Kon. besluit is mr. P. E. Briët, advo caat en procureur alhier, met ingang van 8 Augustus herbenoemd tot kantonrech- ter-plaatsvervanger in het kanton Leiden. LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 24 tot en met Vrijdag 30 Juni a.s. waargenomen door de apotheken G. H. Blouben, Hoogewoerd 171, tel. 502 en G. F. Reijst, Steenstraat 35, tel. 136. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek: Wilhelminapark 8, tel. 274. TOELATINGSEXAMEN R.K. H.B.S. Voor het toelatingsexamen voor de R.K. H.B.S. alhier zijn geslaagd: H. Bazelmans, A. van Beek, Oegstgeest, P .v. Berge He negouwen, C. Bisschop, J. Bokern, B. Braakman, Leiden; C. Braun, Katwijk, L. Driessen, Leiden; A. Faase, Noordwijk; Chr. de Groot, Voorburg; J. Gussenhoven, Voor schoten; L. van Heteren, A. van Heugten, P. Kriek, Leiden; H. Lohle, Rijswijk; J. Maat, Leiden; H. Meiman, Sassenheim; L. Meylink, Wassenaar; N. v. d. Oord, Oegst geest; F. Paardekooper, Zoeterwoude; J. v. d. Ploeg, J. Jost, Leiden; H. de Ruyter, Hazerswoude; M. Schelvis, W. Schelvis, Noordwijk; A. Schenk, F. Schlatmann, Oegstgeest; N. Schrama, Voorschoten; J. Smits, Hazerswoude; J. Visser, Leiden, J. Vlamings, Voorschoten; H. v. d. Vlugt, J. Vredeveld, Chr. Walenkamp, B. Wilmink, A. Winkelmolen, Leiden, B. Zonneveld, Noordwijk. Met 14 candidaten wordt het examen voortgezet. Van de geslaagde leerlingen waren er 14 van de R.K. Opleidingsschool Rapen burg 48. Examen nuttige handwerken Aan de Chr. Kweekschool alhier zijn voor het examen nuttige handwerken ge slaagd de dames: J. v. d. Kemp, Alphen a. d. Rijn, B. J. Lablans, Alphen a. d. Rijn, J. Smit, Bodegraven en G. Volbeda Katwijk a. Zee. Algew. 1 cand. Voor het examen akte L. O. slaagde aan de R.K. Kweekschool voor Onderwij zeressen te Den Haag mej. I. Raaphorst, alhier. OUDERMIDDAG LEIDSCHE BUITENSCHOOL. In de eetzaal der Leidsche Buitenschool had j.l. Zaterdag de halfjaarlijksche ouder bijeenkomst plaats. Ondanks het minder gunstige weer had toch een groot aantal bezoekers den tocht naar Katwijk onder nomen om kennis te maken met het her stellingsoord, waar hun kinderen dag aan dag genieten van het gezonde buitenleven. In haar openingswoord sprak de direc trice dan ook haar groote dankbaarheid uit over de flinke opkomst, waarna een kleine inleiding werd gehouden over doel en werken van de Buitenschool en bespro ken werd de groote noodzakelijkheid van een nauwe samenwerking tusschen school en huis. Hierna was-het woord aan den heer Harting, die een zeer interessante lezing hield over spraakgebreken. Nagegaan werd de ontwikkelingsgang van het spre ken van de prille jeugd tot den leeftijd van het schoolgaande kind, de oorzaken en gevolgen van kleine en groote spraakge breken en gewezen op de middelen ter voorkoming en genezing. Hoewel de om geving van het kind veel ter verbetering kan doen werd voor blijvende genezing naar bevoegde spraakleeraren verwezen. Met groote belangstelling werd deze cau serie, door de aanwezigen gevolgd en een hartelijk applaus beloonde den spre ker voor de boeiende behandeling van zijn stof. Gesterkt door een kopje thee begaven de ouders zich vervolgens naar het ter ras van het schoolgebouw, waar mejuf frouw Meyerink aan de hand van eenige goed uitgevoerde oefeningen liet zien, hoe de gymnastiek op de Buitenschool, in ver band met den lichamelijken toestand der kinderen, meer speciaal gericht is op de ontwikkeling der ademhalingsorganen. Als laatste nummer van het programma volgde nu nog een tooneelstukje dat tot ti tel droeg „Een wandeling door de geschie denis", geschreven en ingestudeerd door den heer Schippers. Op buitengewoon ori- gineele wijze beleefden de aanwezigen den ontwikkelingsgang der vaderlandsche his torie en we wisten niet wat meer te be wonderen, de ernst waarmee de leerlingen hun rollen vervulden of de vlotheid en frischheid, waarmee gespéeld werd. We zijn er zeker van, dat de kinderen de op deze wijze geleerde jaartallen, niet licht zullen vergeten. Hierna volgde sluiting van de bijeen komst en keerde men voldaan huiswaarts. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving. 7339. Han sen en Co. Sassenheim, Hoofdstraat 66. Bloembollenkweekerij en -handel. Beh. venn.: J. J. Hansen, Sassenheim. Aant. venn. b. w. v. geldsch.: één. W ij z i g i n g. 947. C. van der Meer en Zoon. Alkemade, E. A. Veen, B. 271. Brand- saoffenhandel. Uittr. Venn.: C. van der Meer, d.d. 31 Dec. 1938. De zaak wordt thans gedreven door: J. Th. van der Meer, als eenig eigenaar, onder den naam: Jac. Th. van der Meer.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2