Chamberlains vredespolitiek Nieuwe luchtlijnen in de Oost BINNENLAND MAANDAG 26 JUNI 1939 30ste Jaargang No. 9371 3)e £cid^h^Soti^mtt Bureaux Papengracht 32. Adv. en Abonn.-tarieven zie pag. 2 Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat alt vier bladen. Ondermijning van onze cultuur In onze samenleving is een kostbaar be zit: het vermogen, om den eerlijken tegen stander, die eerlijk voor een hem waarlijk heilige overtuiging strijdt, te respecteeren; om in den begaafden tegenstander diens waarlijk goede eigenschappen van ver stand en hart te erkennen. Dat is een kostbaar bezit, vrucht van ware cultuur dat onze samenleving ver rijkt en veraangenaamt. Wij behoeven hierbij niet op te mer ken, dat deze eerbied voor een anders eerlijke en heilige overtuiging niet uit sluit, dat men den inhoud van die overtui ging kan en ook moet bestrijden. Natuur lijk gaat 't een met het ander samen, is 't een met het ander geenszins in strijd. Dat kostbaar bezit van oprechte ver draagzaamheid in onze cultureele samen leving zou veel grooter en veel effectiever in zijn uitwerking kunnen zijn, als wij het opzettelijk en stelselmatig zouden culti- veeren. Er is echter een beweging, die opzette- lijker en stelselmatiger dan welke andere beweging ook, aan onze samenleving dien eerbied van een anders eerlijke en heilige overtuiging wil ontnemen! Er mag in het openbare leven jnaar één overtuiging mogelijk zijn, n.l. die van de leiders dier beweging zelf. De menschen van die beweging kunnen helaas niet meer in den tegenstander het goede erkennen, nog minder diens overtui ging respecteeren. Het „Nationale Dagblad" en „Volk en Vaderland", de organen van de N. S. B., hebben naar aanleiding van den zeventig sten verjaardag van dr. Colijn een heele pagina bedrukt met hoonende afbeeldingen van den jarige en dito bijschriften uit vroeere nrs. van die organen. Wij herinneren ons niet, zoo merkt de „N. R. Crt." naar aanleiding hiervan te recht op, dat zelfs de communisten ooit van een dergelijke smakeloosheid en ontaarding van politieke zeden blijk hebben gegeven. Inderdaad is dat een ontaarding van po litieke zeden, een ontaarding van de ze den in het algemeen, een omlaag zakken op angstwekkende wijze! van onze cultuur. Zulk een verschijnsel legt v/eer 'ns voor ons open den waren aard van het nationaal-socialisme en er blij ven er onder ons tóch nog, die dien aard, naar het Schijnt, niet zien! DE WERELD 11* VOGELVLUCHT LONDEN: Zoowel in het Westen als m het Oosten bestaat een oorlogstoestand. Deze oorlog is niet verklaard, noch in Westen noch in het Oosten. In het Westen wordt die oorlog gevoerd in de bericht geving en in redevoeringen, welke een zeer betreurenswaardige mentaliteit ver raden. Men zou er werkelijk aan gaan twijfelen, of er met sommige menschen wel te praten valt. Chamberlain is in dit opzicht altijd nog optimistisch; hij heeft in een rede te Cardiff gezegd, dat de ware tragiek van den toestand was, dat de open bare meening voortdurend vergiftigd -werd door valsche verdenkingen. De achterdocht houdt een toenadering tusschen Engeland en Duitschland tegen. In een wereld, waarin het vertrouwen zou zijn hersteld, zouden dt beide landen uitstekend kunnen samenwerken bij het ontwikkelen der hulpbronnen, die nog on aangeroerd liggen en voor öeide groote winsten kunnen opleveren. Doch een der gelijke gelukkige toekomst moet een droom blijven, totdat Duitschland bereid is, zijn ongerechtvaardigde verdenkingen te laten varen en te toonen, dat het oprecht bereid is, op redelijke wijze met een redelijk volk te spreken. Het laat zich echter niet aanzien, dat Duitschland daartoe bereid is. De „Times" schrijft in een hoofdartikel, dat het onver mogen of de onwil van d^; leiders der Duitsche publieke opinie, om rekening te houden met de waarde der duidelijke ver klaringen van Britsche staatslieden, een van de gevaarlijkste ontwikkelingen in den geheelen internationalen toestand is. TIENTSIN: De tweede oorlogstoestand ligt in het Verre Oosten. Behalve de ge- Met redelijke menschen Is redelijk te pralen Minister-president Chamberlain heeft te Cardiff in een massa-bijeenkomst van re- geeringsaanhangers een rede gehouden waarin hij ook den internationalen toestand besprak. De ware tragiek van den toestand, zoo beide de premier, schijnt te zijn, dat de toekomst van Europa heden ten dage ver giftigd wordt door de verspreiding van ver dachtmakingen en valsche ongerechtvaar digde achterdocht. Het Duitsche volk b.v. wordt dag en nacht bewerkt met beweringen, volgens welke Engeland voornemens is, het te om singelen. Wat een groteske travesti van de hou ding van dit land! riep spreker uit. Het doel van onze buitenlandsche politiek is, en is steeds geweest, het tot stand bren gen van een vreedzame wereld, waarin ieder land zijn bezigheden in veiligheid en vertrouwen kan vervullen. In zulk een wereld kunnen wij groote mogelijkheden zien voor de uitbreiding van de Duitsche in dustrie en de werkzaamheid van de Duit sche arbeiders, want ieder land heeft tegen- waardig goederen en materiaal noodig, zoo als de Duitsche en de Britsche nijverheid bijzonder goed kunnen leveren. In een wereld, waarin het vertrouwen hersteld zou zijn, zouden onze beide landen zeer wel kunnen samenwerken in het ont wikkelen van de hulpbronnen, die nog on aangeroerd liggen, en die voor ons beiden groote winsten zouden opleveren. Doch zulk een gelukkige toekomst moet een droom blijven, totdat Duitschland be reid is, zijn ongerechtvaardigde achterdocht jegens anderen te laten varen en te toonen, dat het oprecht bereid is, redelijk te praten met redelijke menschen. DE ACHTERDOCHT BLIJFT! Duitsche repliek. Naar aanleiding van bovengenoemde rede schrijft de „Deutscher Dienst": „Chamber lain kan er zeker van zijn, dat iedere po ging, om tegenwoordige gedragingen van het Foreign Office te doen voorkomen als een politiek van toenadering voor een rege ling met Duitschland, vruchteloos moet zijn. Wanneer Engeland dan al geen begrip voor eerlijkheid heeft, dan diende het er toch, minstens om redenen van goeden smaak, van af te zien, militaire, politieke en economische allianties tegen Duitschland met den naam „vredesfront" te betitelen. Duitschland heeft door de onderteekening van niet-aanvalsverdragen juist de laatste weken herhaaldelijk en daadwerkelijk blijk gegeven van zijn sterken vredeswil en daardoor beter getoond, dat het met „rede lijke menschen redelijk praten" kan, dan Chamberlain getoond heeft het tegendeel te kunnen bewijzen. Overigens bevat de rede van den Brit- schen ministerpresident onverbloemd eenige duidelijke zinspelingen op de mogelijk heden van een waardevolle samenwerking met Duitschland, die bij ons de verden king doet rijzen, dat Landen zich met het oog op een beangstigend hoogen koopprijs der sovjet-Russen in elk geval wil herver zekeren. Op zijn minst schynt het verdacht, zulke aanduidingen te hooren op een tijd stip, waarop men in het Kremlin den spe- cialen ambassadeur van het trotsche empire deemoedig op een nieuwen termijn laat wachten. Men diene in Engeland te weten, dat daarom dé onder deze omstandigheden gesproken vredelievende en medevoelende woorden door Duitschland met bijzondere achterdocht vernomen zijn! beurtenissen te Tientsin, Swatau en elders in China, blijkt er nu ook nog gevochten te worden op de grens van Mongolië en Mandsjoekwo. Dat zijn geen min of meer „normale" grensincidenten meer. Daar woedt reeds een maand lang een lucht oorlog, waaraan honderden vliegtuigen deelnemen. Daar op de grens van Mongolië en Mandsjoekwo meten de Russische en Japansche luchtmachten elkanders kracht. Meer dan 300 vliegtuigen hebben vol gens deze mededeeling verleden week deel genomen aan twee groote luchtslagen en daarbij zijn, volgens de Russische lezing, 56 Japansch-Mandsjoekwosche vliegtuigen en 14 Sovjet-machines neergehaald. Volgens de .Japansche lezing zouden niet minder dan 113 Russische vliegtuigen om laag zijn geschoten. En toch is er officieel geen oorlog tusschen Rusland en Japan. In welk een krankzinnige wereld leven AUTO OP DEN BREDASCHEN WEG TEGEN EEN BOOM GEREDEN Twee dooden, twee ernstig en twee licht gewonden Vanochtend tusschen vijf en zes uur is op den Bredascheweg te Tilburg een auto met zes veekooplieden, die op weg waren naar de veemarkt te Rotterdam, even voorbij den overweg van de spoor lijn TilburgTurnhout aan de rechter zijde van den weg tegen een boom ge reden. De gevolgen waren ontzettend: twee der inzittenden waren zoo zwaar ge wond, dat zij kort na aankomst in het Sint Elisabeth-ziekenhuis te Tilburg, waarheen zij door den gemeentelijken geneeskundigen dienst waren overge bracht, zijn overleden. Hun namen zijn H. van Meerendonk uit Berlicum en Th. Verbruggen uit Gemert. Twee anderen: J. van Dooren, die den wagen had be stuurd en H. van der Ven, beiden uit Veghel, werden met zeer ernstige ver wondingen in genoemd ziekenhuis opge nomen. Hun toestand is levenegevaar lijk. De twee overigen, Chr. van der Ven uit Erp en Th. van der Ven uit Veghel werden minder ernstig gewond. Zij zijn eveneens in het Sint Elisabeth - ziekenhuis opgenomen. Wat de oorzaak van het ongeluk is, weet men nog niet. Er was op dat tijd stip geen ander verkeer op den weg. Nader vernemen wij, dat de toestand van J. van Dooren en H. v. d. Ven, die ernstig gewond zyn, hedenmiddag bevredigend was. Chr. v. d. Ven en Th. v. d. Ven, heb ben slechts lichte kwetsuren opgeloopen en zouden waarschijnlijk nog vandaag het ziekenhuis kunnen verlaten. ERNSTIG MOTORONGELUK OP AMERSFOORTSCHE STRAATWEG Echtpaar gedood Gisteren om ongeveer kwart over tien is op den rijksweg AmersfoortApel doorn ter hoogte van Nieuw-Millingen een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij een echtpaar om het leven is gekomen. Op genoemd tijdstip naderde uit de richting Amersfoort een motor, bestuurd door den heer C. Wilbrink, timmerman en aannemer te Beekbergen. Op de duo zat zijn echtgenoote. Uit de tegenovergestelde richting na derde een auto, bestuurd dooi den heer H. J. Junink uit Deventer. Vermoede lijk heeft laatstgenoemde den motor rijder niet zien naderen, waardoor beide motorrijtuigen met elkaar in botsing kwamen. De gevolgen waren verschrikkelijk. De duopassagiere, mevrouw Wilbrink, werd over den weg geslingerd en was op slag dood, terwijl haar man enkele oogen- blikken later is overleden. De autobe stuurder kwam met den schrik vrij. De stoffelijke resten der slachtoffers zijn per ambulance-auto naar het Juliana- ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. De rijksveldwacht stelt een onderzoek naar het ongeval in. ERNSTIG ONGELUK TE BODEGRAVEN Doordal een mug een motorrijder In het oog vloog Vannacht te kwart voor één is een motor rijder, de heer Brouwer uit Breukelen, komende uit de richting Leiden ter hoogte van de gasfabriek te Bodegraven tegen dat. gebouw opgereden. Tengevolge hiervan kwam hij zoodanig te vallen, dat beide ar men en andere ledematen werden gebroken, ook had de ongelukkige een gapende hoofd wonde bekomen. Het ongeluk is ontstaan doordat een mug den motorrijder in het oog vloog. De eerste hulp werd verleend door C. v. Beek met assistentie van den heer E. v. Waveren. Na verbonden te zijn is de motorrijder die by volle bewustzijn was naar een ziekenhuis te Utrecht over gebracht. Zijn toestand is zeer ernstig. LUCHTTAXI-DIENST Het financiën-vraagstuk Met het Indië-vliegtuig „Reiger" zyn gistermiddag op Schiphol aangekomen ir. Ch. F. van Haeften, directeur van het de partement van verkeer en waterstaat in Nederlandsch-Indië en reserve-majoor B. H. C. van Lent, hoofd van de afdeeling luchtvaart van dit departement. Ir. Van Haeften deelde mede, dat nij en zyn reisgenoot naar Nederland zijn ge komen om met de betreffende instanties besprekingen te voeren over de fiancieele verhouding tusschen de Indische regeering en de K.N.I.L.M., voornamelijk op het ge bied van de burgerluchtvaart. Het subsidie contract met de K.N.I.L.M. dat de laatste keer voor drie jaar is aangegaan, loopt dit jaar af en nu er een nieuw contract moet worden afgesloten, stuit men op moeilijk heden, die in hoofdzaak verband houden met de ontwikkeling van het binnenlandsch luchtverkeer in Indië en de plannen om 't binnenlandsch luchtnet in onzen Oost het volgend jaar zeer aanzienlijk uit te breiden. In de eerste plaats bestaat het voornemen de lijn SoerabajaMakassar (Celebes) te verlengen naar Ambon en vandaar naar Babo op Nieuw Guinea. Verder is er een lijn geprojecteerd, die de eerstgenoemde route kruist en die loopt van Menado (Celebes)MakasserEndeh (Florës) naar Koepang (Timor) met een eventueele ver lenging naar Dilly (Portugeesch Timor). Dan stelt de K.N.I.L.M. zich voor een luchtlijn te maken van Batavia over Bili- ton naar Pontianac (West-Borneo) en terug over Singapore, Tenslotte overweegt men een verbinding te maken tusschen Batavia en Sabang over Oost-Sumatra via Ben- koelen, Padang en Medan. Zoo als men weet bestaat reeds de lijn BataviaMedan, doch deze gaat via Palembang over West- Sumatra. Naast deze groote geprojecteerde lynen zijn er plannen een luchttaxi-dienst te on derhouden van Ambon naar de kleine eilan den in de omgeving, voornamelijk voor bestuursdoeleinden. De financieele regelingen tusschen de K.N.I.L.M. en de Indische regeering zyn op het oogenblik niet zoo, als gewenscht is om de maatschappij zeker te stellen zoo ging ir. Van Haeften verder. De nieuwe uitbreidingsplannen vragen uiteraard nieuwe kosten en het is wel het voornaamste doel van onze overkomst deze financieele vraagstukken bij het opmaken van het nieuwe contract tot een oplossing trachten te brengen. De bedoeling is met Amphibie-vlieg- tuigen, toestellen dus, die zoowel op het land als op het water kunnen starten en landen. We hopen Indië zou dat erg prettig vinden deze vliegtuigen in Ne derland te kunnen laten bouwen. Ook deze zaak zullen wij tijdens ons verblyf in Ne derland bespreken. Het kostenvraagstuk speelt hierbij natuurlijk ook een groote rol. En dan zal ook de Australische lijn een punt van bespreking uitmaken. Men weet, dat de K.N.I.L.M. deze lijn tweemaal in de week vliegt. Ook dat kost heel veel geld. Nu wil de K.L.M. er een verbinding van overnemen, zoodat K.L.M. en K.N.I.L.M. de lyn dan elk om de beurt zouden vliegen. Om financieele redenen kan de K.N.I.L.M. hiertegen geen bezwaar maken, maar de Australische regeering voelt er niets voor Zij ziet in de K.L.M. de groote concurrent van de Imperial Airways. In feite bestaat de rechtstreeksche verbinding Amsterdam Sydney nu reeds, maar wanneer de K.L.M.-toestellen in Australië komen, denkt de Australische regeering, dat de lijn effectiever zal worden. In de buurt van Ramnic werd onlangs de opzichter van een spoorwegstation door een adder gebeten. In korten tijd begon de arm en de heele borstzyde van den on gelukkige sterk te zwellen en werd heele- maal blauw. Men bracht hem naar een ziekenhuis, waar de dokters zijn toestand hopeloos noemden. Zij hadden namelijk het vereischte tegengif niet bij de hand, maar in allerijl werd uit Boekarest serum aangevoerd. Intusschen echter kwam de moeder van den opzichter, een eenvoudige boerenvrouw, in het ziekenhuis. Zij bekeek met aandacht haar zoon en zei toen, dat men een groot aantal bijen op zijn arm en borst moest zetten. De bijen waren spoe dig ter plaatse. De dieren werden zoo ge prikkeld, dat ze heftig in den arm en in de borst staken. Toen het serum uit Boe karest aankwam, was de man allang buiten gevaar. De wijze raad van een eenvoudige boerenvrouw had hem het leven gered. Met de grootste belangstelling onderzoekt men nu het proces, dat zich na de bijen steken in het lichaam van den vergiftig den man heeft afgespeeld. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Volgens Russische mededeeling zijn reeds een maand lang luchtgevechten aan den gang op de grens van Mongolië en Mand sjoekwo. (4e blad). Chamberlain houdt vast aan zijn vredes politiek (le blad). Een reeks bomaanslagen te Londen. (4e blad). Binnenland Vanmorgen vroeg is op den Bredaschcn weg te Tilburg een auto met zes inzitten den tegen een boom gebotst; twee personen werden gedood, twee zwaar- en twee licht gewond. (le blad). Motor met echtpaar op Amersfoortschen weg door auto gegrepen; beiden gedood. (le blad). Nog verschillende andere verkeers ongelukken en verdrinkingsgevallen. (2e blad). Omgeving Ernstig motor-ogneluk onder Bodegraven (le blad). Sport en Wedstrl|den Bij de Dioc. Ilaarl. Athletiekkamploen- schapppe te Heemstede verbeterde Chr. Duyn het Ned. record kogelstooten. (2e blad). Ajax kampioen van den KNVB. (2e blad). De strijd om het IVCB-kampiocnschap: de kansen van Vosta en Spartaan gelijk. (2e blad). De jubileumwcdstrijden van Acgir te Groningen. (2e blad). Geslaagd concours van Koetswerken van de KNAC te Scheveningen. (2e blad). De Engclschc coureur Richard Scdman bij de wedstrijden om den Grootcn Prijs van België verongelukt. (2e en le blad). PRINSELIJK GEZIN. Op Soestdijk teruggekeerd. Zaterdagmiddag heeft Prinses Juliana met Prinses Beatrix de reis op de „Piet Hein" beëindigd. Zij zijn te vier uur ten pa- leize Soestdijk teruggekeerd. Prins Bern- hard volgde enkele uren later. HET JONGSTE BEZOEK VAN ONZE KONINGIN AAN BELG IE. Dankbetuiging. De burgemeester van Brussel, Adolphe Max, heeft van den Nederlandse-hen ge zant te Brussel, baron H. Ph. van Harinx- ma Thoe Slooten, het volgende schrijven ontvangen: „In opdracht van H. M. de Koningin, heb ik de eer, u alsmede aan het gemeentebe stuur en aan de bevolking van de stad Brus sel, Haar dank over te brengen voor de schitterende ontvangst, welke H M. tijdens haar bezoek aan België van 23 tot 26 Mei 1939 in het gebied van uw stad is bereid. H. M. heeft mij in het bijzonder verzocht uiting te geven aan haar dankbaarheid voor de bekoorlijke versiering van de stad". Geen besprekingen van Ned. vertegen woordigers in Singapore. Dt Regeeringspcrsdienst meldt: Naar aanleiding van een bericht in de „Daily Telegraph", als zou er sprake zijn, dat een aantal hoogcre marine-officieren uit Neder landsch-Indië zich naar Singapore zal be geven om een onofficieele gedachtenwisse- ling te voeren met' de Engelsche en Fran- sche vlootvertegenwoordigers, kan van de meest gezaghebende zijde worden medege deeld, dat een dergelijke bespreking op grond van Nederland's politiek van onzij digheid uitgesloten is en dat het bericht ge heel uit de lucht is gegrepen. MARIABOND IN HET BISDOM HAARLEM. De Mariabond in het bisdom Haarlem houdt zijn jaarvergadering Woensdag 2 Augustus te Amsterdam. De agenda, die grootendeels gewijd is aan huishoudelijke aangelegenheden bevat o.m. een uiteenzetting van de presidente over de nieuwe werkwijze. BIJENSTEKEN TEGEN SLANGENGIF ONJUIST BERICHT IN „DAILY TELEGRAPH".

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1