Bommen ontploften in Londen Luchtgevechten aan de Mandsjoerijsche grens Een reeks aanslagen zooals nog niet voorgekomen Negentien gewonden Zijn reeds een maand aan den gang BUITENLAND MAANDAG 26 JUNI 1939 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 GROOTE SCHADE. Het illegale en verboden Iersche Republi- keinsche Leger (I.R.A.) heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag Londen op stel ten gezet. Een serie bomaanslagen zooals Londen nog niet heeft meegemaakt is Zaterdag avond laat in de vroege Zondagochtend uren door hen gepleegd. Op het uur, dat de theaters en bioscopen uitgingen en duizen den zich in de City en het West End op straat bevonden, ontploften in deze beide stadswijken achtereenvolgens een groot aantal tijdbommen, die 19 personen ver wondden, groote schade aanrichtten en een onbeschrijfelijke verwarring veroorzaak ten. Het bleef niet slechts tot aanslagen op straat beperkt. In het wassenbeeldenkabi net van madame Tussaud ontplofte een bom, die weinig 9chade aanrichtte, doch waarbij een persoon werd gewond. De nachtsafe van een bank in Park Lane werd opgeblazen en kwam twintig meter verder in het park terecht. Geheel Scotland Yard is gemobiliseerd om te trachten, de plegers en aanstichters dezer aanslagen te ontdekken Het was ongeveer kwart óver elf, toen de eerste explosie op het Londensche Pic cadilly Circus werd gehoord, bijna onmid dellijk gevolgd door nog drie ontploffin gen op enkele honderden meters afstand. Talrijke ruiten werden ingedrukt en een luid gerinkel verkondigde, dat het glas van vele lichtreclames en -bakken het eveneens had moeten ontgelden. Onder de duizenden voorbijgangers op dit drukke uur ontstond een paniek. In groote verwarring trachtten velen juist bleken te zyn. Men gelooft thans, dat dit alleen is geschied om de politie om den tuin te leiden. Het ministerie van Luchtvaart heeft een waarschuwing gericht tot de ballonversper- ringsafdeelingen, die in verschillende kam pen in de omgeving van Londen oefenin gen houden, dat het mogelyk is, dat de I. R. A. pogingen zal doen om de uitrusting dezer afdeelingen te beschadigen. Dag en nacht worden alle depots door dubbele posten bewaakt. Op instructie van het mi nisterie van Oorlog is ook de bewaking verdubbeld van alle luchtafweerkampen van het territoriale leger. Aan alle post kantoren is de waarschuwing gericht om bij het ledigen der brievenbussen uiterst voorzichtig te zijn. Ondanks de uitgebreide maatregelen heb ben Zondagmiddag omstreeks 2000 Ieren, na op Trafalgar Square te hebben gede monstreerd, een optocht gehouden door de Londensche straten en met name voor de gebouwen, die door de bomaanslagen van den vorigen avond waren beschadigd. Zij droegen banieren met opschriften als „Lie ver dood dan dienstplicht" en „Ierland zal nooit vrede kennen zonder vrijheid". Door het uitgebreide polite-escorte had de be tooging, die door duizenden wandelaars werd gadegeslagen, een kalm verloop. Een aantal personen, die het Engelsche volks lied hoonden, werd door de politie wegge leid. Ongeregeldheden te Dublin.. Daar de autoriteiten te Dublin verwacht ten, dat getracht zou worden het verbod der parade naar het graf van den Ierschen vrijheidsheld Wolfetone te overtreden, was in den loop van den nacht een groote troe penmacht met vrachtauto's naar de Iersche hoofdstad vervoerd. Inderdaad arriveer den in den ochtend treinen met betoogers. In de straten van Dublin kwam het ver volgens tot een handgemeen tusschen twee honderd Ieren met vaandels en politie. De politie slaagde hierin niet waarop de betoo gers trachtten het cordon te verbreken, dat op alle wegen, die naar de begraafplaats leidden, was getrokken. Hierbij werden 26 personen gewond. De menigte trachtte vervolgens een Union Jack in brand te steken, doch toen het doek niet wilde branden, werd de vlag in stukken gesneden. Iersche jeugdforma- ties marcheerden door de stad en hielden een openluchtmeeting voor het postkan toor, doch tot verdere ongeregeldheden kwam het niet. In den avond vertrokken de betoogers weer uit Dublin. Afkeuring van aartsbisschop van Westminster. De aartsbisschop van Westminster, kardi naal Hinsley, heeft de bomaanslagen in Londen, laf en wreed genoemd. Hij waar schuwde de Katholieken, die samenzweren tegen Kerk of Staat, dat de straf excommu nicatie is en verklaarde dat alle eenvou dige en oprechte Katholieken van welke nationaliteit zij ook zyn, door deze waar schuwing behooren te worden afgeschrikt en zich niet tot werktuigen behooren te la ten maken van extremisten. t ergens een goed heenkomen te zoeken, waarbij talrijke dames op avondschoei sel in de glasscherven trapten en de voeten verwondde. Zes personen, die op een autobus wachtten, werden al len gekwetst. Terwijl van alle kanten politie in taxi's en particuliere auto's kwame aanzetten en staande op de treeplanken, haar bevelen gaf, en terwijl ambulance- en brandweer auto's onder luid sirenegeloei aanrolden, trachtte de menigte in haar opwinding zich meester te maken van een man, die den in druk had gewekt schuldig te zyn aan een der aanslagen. Onder het geroep van: „Lynch hem! Aan de lantaarn met hem!" zete men den man na, die ten slotte door de politie kon worden ontzet. Na een ver hoor op het politiebureau kwam vast te staan, dat hij niets met de I.R.A. uitstaan de had en slechts zoo hard had geloopen om een goed heenkomen te zoeken. In de vele hotels in de straten waar de aanslagen werden gepleegd zag men de gasten in nachttoilet voor de ramen ver schijnen. De Central Bank, de Midlands Bank en Lloyds Bank werden aan de voor zijde zwaar beschadigd; boven een dezer gebouwen is een restaurant gevestigd, dat de gasten niet konden verlaten alvorens een nachtploeg van Publieke Werken het hoog opgestapelde puin voor den ingang had ver wijderd. Ook in het station der ondergrond- sche in Oxford Street werd een bom ont dekt; deze kwam echtér niet tot ontplof fing. In het wassenbeeldenkabinet van mada me Tussaud werden omstheeks halftwaalf drie verdachte pakketten ontdekt; een er van ontplofte op het oogenblik, dat men het in het waer wilde werpen. De ont stane brand kon evenwel direct worden gebluscht. Er werden direct rigoureuze politiemaat regelen getroffen. Vrachtauto's met terri torial en bereden politie patrouilleerden door de straten van het West End, terwijl in den loop van den dag een groot aantal huiszoekingen werd verricht. Voor zoover bekend zijn 16 personen gearresteerd, van wie men er evenwel eenige na verhoor weer op vrije voeten heeft gesteld. De autoriteiten zijn van meening, dat een aantal z.g. „key-men" de laatste dagen uit Ierland naar Londen zyn gekomen, die speciale instructies hebben gekregen. De mannen, die onafhankelijk van elkaar op treden, werden waarschijnlijk in het West End opgewacht door vrouwelijke bondge- nooten, die hun de ontplofbare stoffen ter hand stelden. Scotland Yard heeft van twee mannen een volledige beschrijving aan de politie van Engeland en Ierland doen toe- Alle treinen, die uit Londen vertrekken, worden extra bewaakt en aan alle politie stations in de havens zyn instructies ge zonden om uit te zien naar verdachte per sonen, die het land trachten te verlaten. Het is tegenwoordig gewoonte der I.R.A.- terroristen om onmiddellijk nadat zij de opgedragen taak hebben volbracht, naar Ierland terug te keeren. Scotland Yard misleid? De aanslagen van Zaterdagavond waren voorafgegaan door een reeks telefonische mededeelingen aan Scotland Yard om trent voorgenomen aanslagen, die later on EEN RUSSISCHE MEDEDEELING EEN STRIJD TUSSCHEN MEER DAN HONDERD VLIEGTUIGEN In vrband met de berichten' omtrent botsingen aan de MongoolschMandsjoe rijsche grens wordt thans te Moskou een communiqué uitgegeven, waarin medege deeld wordt, dat „in werkelijkheid de vol gende gebeurtenissen geschied zijn in het gebied van het Boeir Nor aan de Mands joerijsche grens". Op 11 Mei werden Mongoolsche grens posten ten Zuid-Oosten van het genoemde meer plotseling aangevallen door Ja- pansch-Mandsjoerijsche troepen. Zij moes ten van de grens in Westelijke richting terugtrekken naar de rivier Khalkingol. Gedurende tien dagen, te beginnen op 12 Mei, gebeuren in dit gebied bijna dage lijks botsingen, waarby dooden en gewon den aan beide kanten vielen. Op 22 Mei trachtten de Japansch Mandsjoerijsche troepen, die nieuwe ver sterkingen hadden gekregen, de Russisch Mongoolsche troeepne aan te vallen en die per door te dringen op gebied van de Mon goolsche Volksrepubliek. Zij werden ech ter over de grens teruggeworpen met aan zienlijke verliezen. Op 28 en 29 Mei trokken de Japansch Mandsjoerijsche troepen, die nieuwe ver sterkingen hadden gekregen, uit Khailar, met tanks, pantserwagens, artillerie en groote luchtstrijdmacht, wederom Mon goolsch gebied binnen. De troepen der Mongoolsche Volksrepubliek verjoegen de aanvallers. De ManspoerijschJapansche troepen lieten op het slagveld vele dooden en gewonden, benevens een groote hoe veelheid wapens achter en trokken naar hun eigen gebied terug. Bij dezen slag ver loren de JapanschMandsjoerijsche troe pen ruim 400 dooden. Behalve de botsingen te land, werden ook gevechten in de lucht geleverd, aldus het communiqué. Op 28 Mei schond een groep Japansche vecht- en bombarde mentstoestellen de grens en viel plotseling twee vliegvelden van het Mongoolsche le ger aan .De onverwachts aangevallen Mon goolschRussische vliegers stegen met eenige vertraging op, welke een voordeel gaf aan den vijand. Bij dezen luchtslag verloor de sovjet-luchtmacht negen toe stellen en de Japansche drie. Tenslotte moesten de Japansche toestellen haastig terugvliegen naar hun basis. Op 22 Juni deed een JapanschMandsjoerijsche lucht macht van 120 toestellen een nieuwen aan val. De MongoolschRussische luchtmacht, 95 toestellen, bond den strijd aan. Daarbij werden 31 JapanschMandsjoerijsche toe stellen en 12 MongoolschRussische om laag geschoten. Op 24 Juni viel de Ja panschMandsjoerijsche luchtmacht we derom aan, ditmaal met 60 toestellen. De MongoolschRussische luchtmacht, even eens 60 vliegtuigen, steeg op en haalde 25 JapanschMandsjoerijsche vliegtuigen neer, terwijl zij zelf slechts twee toestellen verloor. Op 25 Juni kwamen geen incidenten voor. SovjetMongoolsche troepen hebben alle punten bezet aan de Maydspoerijsche grens ten Oosten va n de rivier Khal- khingol. PRIJSVRAAG TOT 1 JULI F. 8000.-PRIJZEN In de geheele periode der botsingen heb ben de SovjetMongoolsche troepen nooit de gevestigde grens geschonden, zonder rekening te houden met enkele afzonder lijke gevallen, waarin een vliegtuig bij de achtervolging van een JapanschMands- joerijsch toestel gedwongen werd over Mandsjoerijsch gebied te vliegen. Een Japansche bericht Uit Hsinking wordt aan Domei gemeld, dat vijftien Russische vliegtuigen Zaterdag bij het Boeir-meer neergehaald zijn. Een Japansch vliegtuig is verdwenen. Domei voegt hieraan toe, dat sedert 20 Mei 133 Russische vliegtuigen op deze wijze zijn neergedaald. DE TOESTAND TE TIENTSIN Groeiende Britsche verontwaardiging De diplomatieke correspondent van Reu ter verneemt, dat men in officieele Engel sche kringen zeer onder den indruk is van de groeiende publieke verontwaardiging over de behandeling, die Britsche onderda nen door de Japanners moeten ondergaan. Men verwacht, dat deze tendenz der open bare meening zijn invloed niet zal missen, indien Japan weigert voldoening te geven ten aanzien van de aan de regeering te Tokio voorgelegde voorstellen. Deze voor stellen, aldus Reuter, bevatten een open hartige bespreking van alle kwesties en een onmiddellijk staken der incidenten, die de premier, Chamberlain, in zijn rede voor het Lagerhuis heeft aangehaald als „on duldbaar". Na de herhaalde protesten van den Brit- schen consul-generaal in Tientsin is de En- gelschman Smith, die acht dagen geleden door de Japanneezen was gearresteerd, Zondagmiddag op vrije voeten gesteld. Door deze vertraagde invrijheidstelling is de verbolgenheid niet verminderd over de behandeling, waaraan Engelschen wor den onderworpen bij het binnengaan en verlaten van de thans reeds twaalf dagen geblokkeerde concessie. Japansche schildwachten hebben Zater dag voor het eerst gepoogd een Britschen officier te fouilleeren. De officier, die in uniform was, trachtte de Japansche con cessie binnen te gaan. Toen hy het Japan sche verzoek hoorde, weigerde hij hieraan gevolg te geven en gaf hij den soldaat, die zijn auto bestuurde, order terug te keeren. Gisteren heeft de Britsche concessie by- na geen melk ontvangen. De zieken in het Britsche ziekenhuis hebben daaronder geleden. De blokkade is bijzonder streng op de rivier, waar de Britsche sleepbooten en lichters urenlang vastgehouden worden. Chineesche passagiers werden aan land gebracht en keerden niet weer. De anti- Britsche propaganda wordt voortgezet in de pers, per radio en met vlugschriften. Men zegt, dat de Japanneezen één Chi nees de concessie laten binnentreden te gen vier, die de concessie verlaten. ZWARE GEVECHTEN OP TINGHAI Naar gemeld wordt is hevig gevochten op Tinghai, het grootste der Tsjoensjan- eilanden. die op ongeveer 80 myl ten Zui den van Sjanghai liggen. Japansche troe pen zijn daar Vrijdagmorgen onder dek- DU1TSCHLAND HET KERKBLAD VAN WEENEN IN BESLAG GENOMEN Naar wij vernemen is nr. 21 van het „Wiener Kirchenblatt" door de Gesta po in beslag genomen. Deze beschik king heeft des te meer verwondering gewekt, naarmate het Kerkblad van Weenen sinds meer dan een jaar niet de geringste poging meer heeft onder nomen, om in te gaan op den Kultuur- stryd en de Kerkvervolging. Naar ver luidt zou deze inbeslagname te wyten zijn aan een artikel van Pater Peter Schmidt S.V.D. over „Moederdag Dag der verdieping". Ds. NIEMOELLER. Heeft het concentratiekamp hem klein gekregen? Ds. Niemoeller, die reeds twee jaar lang in het concentratiekamp Sachsenhausen zit opgesloten, is door het consistorie van Brandenburg ter beschikking gesteld. Dit besluit wordt gegrond op de overweging, dat de predikant als gevolg van zyn op sluiting in de onmogelijkheid verkeert, zijn ambt te vervullen. Practisch komt dit besluit neer op schorsing. Wat de toestand van ds. Niemoeller be treft, deze is, voor zoover het zijn licha melijke gezondheid aangaat, betrekkelijk bevredigend, doch zijn moreel is laag. Me vrouw Niemoeller mag haar man eens per maand bezoeken, doch zij kan hem slechts in tegenwoordigheid van een bewaker spreken. Men weet niet, wanneer aan de opsluiting een einde zal komen, doch het door het Evangelisch Consistorie genomen besluit zou zijn invrijheidstelling tot op zekere hoogte kunnen vergemakkelijken. HET INCIDENT VAN KLADNO. Met stille trom geliquideerd. De Duitsche autoriteiten hebben om streeks honderd personen, die na het in cident van Kladno gearresteerd ware* op vrije voeten gesteld. De kranten spreken niet meer van het incident. Het publiek weet nog steeds niet, wie de moordenaar is. Doch de stad Kladno zal de haar op gelegde boete van 500.000 kronen niet be talen. Een gedeelte van de door de Duit sche autoriteiten genomen uitzonderings maatregelen is echter nog steeds van kracht. Na 8 uur 's avonds is het nog ver boden zich op straat te bevinden en de bioscopen en schouwburgen zijn gesloten. ENGELAND DE ONDERHANDELINGEN MET MOSKOU. Zal Londen toegeven aan Molotofs eischen? De „Figaro" verneemt uit Londen, dat de Britsche ambassadeur te Moskou zijn regeering heeft voorgesteld nieuwe con cessies aan het standpunt der Sovjet-de- geering te doen. Ambtenaren van het fo reign office waren gisteravond van mee ning, dat een bevredigend resultaat kan worden verkregen, indien Londen en Pa rijs de raadgevingen van hun ambassa deurs opvolgen. Het foreign office heeft verder kennis genomen van geruchten uit Berlijn, volgens welke de Duitsche regee ring Rusland wil voorstellen de economi sche onderhandelingen aan te vullen door politieke besprekingen, die binnenkort ge opend zouden worden. Volgens de Duit sche leiders zou het anti-Kominternpact geen bezwaar meer zijn voor een Duitsch- Russisch niet-aanvalsverdrag, omdat het slechts betrekking zou hebben op de com munistische actie buiten de Sovjet Unie. De „Oeuvre" schrijft: „Op het laatste oogenblik vernemen wij uit Londe%n, dat Londen Strang gemachtigd heeft nog ver der te gaan, zoodat hij alle verlangens van Molotof betreffende het automatische ka rakter van de garantie voor de Randsta ten zou kunnen inwilligen". De „Excelsior" schrijft onder meer: „De Duitsche pers maakt zich vroolijk over het langzame tempo der besprekingen te Mos kou. Het is waar, dat er moeilijkheden zijn. die inhaerent zijn aan dc natuur van menschen en dingen. Wij twijfelen niet, of Hitier zou in een dergelijk geval minder king van een bombardement van vloot- en luchtstrijdkrachten aan land gegaan. Vol gens te Tsjoengkong ontvangen berichten hielden de Chineesche troepen Zaterdag morgen nog stand in de ommuurde stad Tinghai. DE JAPANSCHE VISSCHERS IN RUSSISCHE WATEREN De illegale druk, die de Sovjet-autoritei ten doen uitoefenen op de Japansche vis- schcrs wordt steeds ernstiger, aldus wordt van Japansche zijde gemeld. De tqestand dreigt ernstig te worden, aangezien het vischseizoen spoedig gaat beginnen. Het voornaamste incident van het oogenblik is de weigering door den Russischen consul in Hakodate de rcederijhaven van de visschers op Hokkaido om machtiging tot varen in Russische territoriale wateren te geven aan het depotschip Koryoemaroe. Bovendien beletten de Sovjet-autoriteiten de overbrenging van de installaties der vroegere vischperceelen, die verboden zijn krachtens het laatste accoord over de vis-cherij, naar de nieuwe perceelen die den Japanneezen zijn toegewezen. scrupules hebben en sneller handelen. Maar voor Chamberlain is een verdrag niet een vodje papier. Voor hij de handtce- kening plaatst, ^die zijn land bindt, wil hij weten waartoe'het is gebonden. Wij kun nen dat slechts loven". TURKIJE ALEXANDRETTE WORDT EEN VERSTERKTE HAVEN. Naar gemeld wordt, is Turkije voorne mens de haven van Alexandrette te ma ken tot een waardevolle strategische ba sis. Het voornemen zou bestaan de haven te modemiseeren en te versterken en haar daarmede te maken tot een belangrijk mi litair steunpunt. De Turksche strategen achten Alexan drette een vitaal punt ten opzichte van de Dardanellen en het Suez-kanaal. PALESTINA HET TERRORISME IN IIET II. LAND. Gevecht met rebellen eisch 15 dooden. Vyftien opstandelingen, deel uitmaken de van een bende, die in de omgeving van Pethtikva een Joodsche plantage was bin nengedrongen, werden gedood, toen de bende door Britsche troepen werd verrast. Te Tel Aviv zijn twaalf extremistische Joden gearresteerd. Zij behooren tot de „nationaal-militaire vereeniging", welker propaganda er op gericht is, hun geloofs- genooten er toe te bewegen, de wapenen op te nemen tegen het terrorisme. In ge matigde Joodsche kringen bestrijdt men deze beweging, aldus Havas, en heeft men een beroep gedaan op, de discipline, ten einde een scheuring in den boezem der Joodsche gemeenschap te voorkomen. Te Jerusalem zijn extremistische Joden gisterochtend de administratie-lokalen binnengedrongen der shekels, die de toe lating tot de Zionistische organisatie re gelen en een aanvang hebben gemaakt met de opstelling van de kiezerslijsten. Deze lijsten werden verbrand en de loka len geplunderd. Daarbij werd een bedrag van driehonderdpond sterling gestolen. Aan Arabische zijde wordt dc toestand beter, hoewel nog enkele kleine schermut selingen tusschen de troepen en de laatste opstandelingen-benden hebben plaats ge had. Abdul Azziz, een der bekende leiders van den opstand, is door de Transjordaan- sche grenstroepen gearresteerd. Talrykc uitgeweken Arabieren keeren naar Pa lestina terug. JAPAN DE ECONOMISCHE TOESTAND VAN HET LAND. Verstoord door den oorlog. Het Amerikaanschc ministerie van bui- tenlandsche zaken heeft een rapport over den economischen toestand van Japan ge publiceerd, waarin wordt gezegd, dat het economisch evenwicht dodr den oorlog in China totaal is verstoord. Japan leeft practisch op een economi sche oorlogs-organisatie onder vrijwel vol ledige controle van de regeering op pro ductie, invoer, prijzen en distributie. Ten einde de waarde van de munt te hand haven is de invoer verminderd, zoodat de grondstoffen uit het buitenland, welke de basis zijn voor de uitvoerproducten, thans gebruikt worden voor de oorlogs-industrie. De uitvoer lijdt door de verhooging van de productieprijs, welke hierdoor is ont staan en door de verminderde vraag uit het buitenland. Bnltenlandsche Berichten AUTO RIJDT OP COLONNE SOLDATEN IN. Op den Rijksautoweg nabij Frankfurt a. d. Oder is een uit Berlijn komende perso nenauto met groote snelheid op een colon ne militairen ingereden. Zes militairen wer den gegrepen, twee hunner op slag gedood en vier levensgevaarlijk gewond. De chauf feur werd gearresteerd. TRIBUNE INGESTORT. Te Shelbyvichlle te Kentucky fV.S.) is een tribune, waarop meer dan 120 personen plaats hadden genomen, om te luisteren naar de redevoeringen bij de benoeming van een nieuwen gouverneur, ingestort. Vijftig personen werden gewond, veertig moesten in een ziekenhuis verbonden wor den. DUIZEND GEZINNEN TENGEVOLGE VAN EEN BRAND DAKLOOS. In het Poolsche dorp Liczncj nabij Lublin zijn 130 huizen door een brand verwoest, tengevolge waarvan duizend gezinnen dak loos zijn. De brand is uitgebroken tenge volge van de onvoorzichtigheid van kinde ren, die met vuur speelden. VELE WIJNGAARDEN DOOR NOODWEER VERNIELD. De districten Tarn, Lavaur, Saint Sulpice en Gers (Frankrijk) werd door nood weer geteisterd. De wijngaarden in deze gebieden zijn door hagel vernield, terwijl te Gers de hagel werd gevolgd door een waterhoos, waardoor verscheidene huizen onder water werden gezet. Dc schade is zeer aanzienlijk.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 11