Laatste berichten „Oss" in de Tweede Kamer m Burgerlijke Stand VRIJDAG 23 JUNI 1939 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 „ST. RAPIIAËL". De Bondsdaggangers worden er aan her innerd, dat Zondag a.s. Vertrokken Wórdt rriêt trein 1035 vertr. Leidên 9.49, Dordrecht overstappen. Wij verw&chteit een massale Opkomst. - Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 40Ó0. Rotterdamsch Koffiehuis, Leiden, Stationsweg 51, cafébe drijf. Wijz. handelsn. in: Café Rotterdam. 3148. Hotel „Het Wapen van Alkemade", Alkemade, Oude Wetering A. 140. Overl. E.A. C. van den Bosch, Alkemade, d.d. 24 Jan. 1938, N. E.: M. A. C. van dén Bosch, Alkèmade. De Vereeniging vóór Maatschappelijk Wérk in de de Ziekenhuizen te Leiden or ganiseert ter versterking van haar kas middelen een Camera Óbscura Markt, die in het najaar zal worden gehouden. Tot eere-voorzitsters van de daarvoor in het leven geroepen commissie zijn be- nöemd: mevrouw S. v. d. Sande Bakhuy- zêm-=Gericke, mevrouw A. J. V. Gerre- vink—Ramondt. In de maand Augustus zal de speeltuin Oosterkwartier" 10 jaar bestaan. Eenige personen, die meenden, dat het 10-jarig ju bileum van de vereeniging niet onopge merkt voorbij moest gaan, hebben een ju bileum-comité opgericht. Hoewel het stre ven van het comité is, om aan de viering van het jubileum eenigen luster bij te Zet ten, heeft men ook beslóten aan de jubi- leerende vereeniging een geschenk aan te bieden, wat bestaan zal uit een paar Jazz- Schommels Voor den speeltuin. De 9-jarige L. S. van de Transvaalkade is gistermiddag te 12 üür op den hoek Van Stationsweg en Rijnsburgersingel door een wielrijder aangereden. De jongen brak het linkeronderbeen en werd door den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden De Tweede Kamer kwam hedenmiddag bijeen onder voorzitterschap van mr. J. R. H. van Schaik. Aan de orde is o.m. het wetsontwerp tot aankoop en inrichting van een gebouw ten behoeve van het rijksinkoopbureau. De heer STUMPEL (R.K.) verwondert er zich over, dat er gebrek aan ruimte is ontstaan, daar er is toegezegd, dat naar inperking van het rijksinkoopbureau zou worden gestreefd. Spr. kan de methode van inkoopen allerminst bewonderen, daar abnormale kortingen worden bedongen. De belangen van den middenstand komen daardoor in het gedrang. Is de minister be reid te doen onderzoeken, hoe de bezwa ren tegen de werkwijze van het bureau kunneh worden ondervangen? Dé heer TILANUS (C.H.) waarschuwt tegen overschrijding van de ramingen bij aankoop van het bedoelde pand. De MINISTER van FINANClëN a.i., de heer COLIJN, noodigt den heer Stumpel uit eens met hem over dit onderwerp te komen spreken. Op de opmerkingen be treffende de werkwijze van het bureau kan spr. in het algemeen geen antwoord geven. Spr. is volkomen bereid eventueele klachten te onderzoeken en over een re organisatie met den middenstand in over leg te treden. Het is echter onjuist, dat de besparing niet opweegt tegen de kosten van het bureau. De besparingen zijn acht a tienmaal zoo hoog als de kosten. Eenig gevaar, dat het bedrag van 11.500 te laag zal zijn voor de bebouwing, is natuurlijk aanwezig, doch spr. zal er naar streven binnen de raming te blijven. Het ontwerp wordt z. h. st. aangenomen. Daarna is men weer gaan praten over Oss. RECTOR-MAGNIFICUS TE DELFT. Bij Kón. Besluit is voor het studiejaar 19391940 benoemd tot rector-magnificus der Technische Hoogeschool te Delft Dr. J. A. Veraart, hoogleeraar aan die Hoo geschool. RUIMERE KARINGAANVOER TE SCHEVENINGEN. Voor het eerst in dit seizoen was de aan voer van nieuwe haring uit zee te Scheve- ningen van beteekenis. Vijf haringschepen ikwaimen binnen met een igezamenlijken aanvoer van 474 kantjes haring. De Sch 339 van de reederij B. van Leeuwen bracht 62 kantjes aan, welke in één schot zijn ge vangen. De berichten uit zee van heden morgen luidden eveneens gunstiger. Er werden vangsten gemeld van 25 tot 30 kantjes. BOERDERIJ AFGEBRAND. Vanochtend omstreeks 11 uur is In het Culemborgsche veld de boerderij van den heer L. Copier tot den grond tóe afgebrand. De vrouw van C. had een ongelukje met een vetpan. Er ontstond brand in de woon kamer en in een ommezien stond de geheele boerderij in lichter laaie. Aangezien ter plaatse geen water is, be streed de vrijwillige brandweer uit Cu- lemborg het vuur met een paar duizend li ter water uit het reservoir van de brand spuit. Dit kon echter niet verhinderen, dat hel vuur de woning in de asch legde. Niets kon gered worden. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. Vergadering ran gisteren. Ónder groote publieke belangstelling, zoowel op de tribunes als op het Binnen hof, heeft de Tweede Kamer zich gister middag hoofdzakelijk beziggehouden met de z.g. kwèstie-Oss. De Kamer heeft zich Uit te spreken öVér de conclueiëh Van het Verslag van de commissie-Schouten, dat is uitge- rfacht omtrent de nóta van den minis ter van justtitiè betreffende de feiten en omstaftdighedén, op grond waarvan op 1 April 1938 aan de brigade der koninkijke marechaussee te Oss is ge last zich tijdelijk van opsporingsdien sten te óhthouden. Naar men Weet stelt dë meerderheid van de commis sie aan de Kamer Vóór uit te spreken, dat deze feiten en omstandigheden ge noemden maatregel niet rechtvaardi gen, terwijl aan hetgeen nadien ic ge bleken ih elk geval geen moth ïg voor dien maatregel kan worden unt- Ieènd. Communist bepleit aftreden vl' van den Minister. De heer WIJNKOOP (Comm.) schetst de voorgeschiedenis van dé kwestie. Er is nu géblekert, dat de democratie vol komen ift staat is Zónder aanziens des per- soons op te treden in volle opehbaarheid. Dit wil nog niet zeggen, dat het resul taat voor honderd procent is bereikt. Het eene lid, dat zich met de eerste con clusie van het rappoft niet kan vereeni- gén, is de heer SwéetiS, Dit betreurt Spr. Spr. heeft in een R.-K. blad gelezen, dat dé hoofdzaak van '5t rapport is, dat 17 fou ten Van de marechaussee worden erkend. De commissie heeft thans den weg aange wezen, waarop de foüten, indien zij ér wa ren, zouden hebben moeten bestreden wor den. De méthode van den minister is niét de juiste geweest. Had de minister gemèehd tégen bepaalde menschen te móeten Optreden, dan had hij niet moeten generaliseeren. Spr. uit critiek op een dagblad, waarom hij door den voorzitter enkele malen tot de orde wordt geroepen. Hij uit Zijn veront waardiging, dat in dat blad over de com missie gesproken is al zou deze de fouten van de marechaussee hebben verdoezeld. Spr. is daarentegen van meening, dat de fouteh van den minister zijn geminimali seerd. De procureur-generaal is gebleken de „aanvuurder" te zijn van den minister. Doch daardoor is de minister als „aanvoer der" niet Vrijgepleit. Spr. kan niet vinden, dat de minister zijn „volle medewerking" verleend heeft. Het onderzoek werd zooveel mogelijk on mogelijk gemaakt. Tegen wat de marechaussee op kleine punten gedaan zou hebben, zou een waar schuwing voldoende geweest zijn. Spr. wijst ten slotte op de rol van de N. S. B. Immers de heer Rost van Tonningen heeft documenten aén de commissie aange boden. Dit is of chantage of er zijn hooge- re machtén bij de marechaussee, die in be trekking staan met de N. S. B. De VOORZITTER maakt bezwaar tegen het wóórd „chantage". De heer ROST VAN TONNINGEN (N. S. B.) interumpeert: „Laat dién Jood maar praten". De VOORZITTER roept den heer Rost van Tonningen tot de orde. De heer WIJNKOOP (Comm.) gaat voort. Spr. zal stemmen voor de conclu sies. Dit rapport is voor den minister ver nietigend: de minister heeft de commissie onmogelijk gemaakt, om vast te stellen, of de feestelijken onder ander recht staan dan andéren: de schorsing van de brigade was volkomen onnodig op die gronden moet deze minister Zoo spoedig mogelijk aftre den. Aftreden heelemaal niet noodig volgens oud-minister de Geer. De heer DE GEER (C.H.) brengt hul de aan dé commissie voor haar rapport. Vooral nu het rapport de laatste dagen in een blad is aangevallen, stelt spr. daar prijs óp. Dit rapport kan als model dienen voor al deze soort gevallen. Spr. zal stemmen voor dé conclusie Van de meerderheid. Spr. zal nog afwachten of de minister nog fei ten of omstandigheden kan voorbrengen, die zijn standpunt kunnen herzien. Spr. is van meening, dat hier niet met het vereischte beleid is opgetreden. Spr.'s stem zal slechts een zakelijk karakter heb ben. Spr. twijfelt niet aan 's ministers goede trouw. Spr. had beter gevonden, dat de minis ter achteraf zijn vergissingen had erkend. Als de meerderheid van de Kamer de conclusie aanvaardt, dan is dit naar spr.'s meening allerminste een consilium abeun di (raad om af te treden). Er zijn vele voorbeelden, dat een conclusie werd aan genomen tegen den wil van de regeering. De terminilogie van deze conclusie is daar bij vergeleken zeer zacht. Dat de régeerlng onjuist gehandeld heeft, vormt den gehee- len inhoud van dé conclusie, doch dit maakt niet veel verschil met conclusiën op adressen, die redres van begaan onrecht beoogen. Anneming van de conclusie kan verzoenind werken. Natuurlijk kan de minister zich de vraag stellen, of het noodzakelijk zal zijn af te treden; dit is echter niet de zaak van de Kamer. Het is de zaak van- den minister, of hij samenwerking met de Kamer nog mogelijk zal achten. SPR. ZOU HET IN HOOGE MATE BETREUREN, INDIEN DE MINIS TER MEENT TE MOETEN AFTREDEN. IEDER, DIE WERKT MAAKT FOUTEN. Spr. bestrijdt het betoog van degenen, die in de conclusie een consilium abeundi lezeh. ER 18 GEEN MOTIE VAN WAN TROUWEN, DAAR HET RAPPORT DAAR TOE GEEN AANLEIDING GEEFT. In de hitte van de polemiek zagen zelfs zijn geestverwanten een consilium abeundi in de conclusie. Zelfs meende men, dat al le R.-K. ministers moesten aftreden. Hier van komt men gelukkig terug. De meening van een sociaal* 1 democraat. De heer VAN DEH GOES VAN NATERS (S. D.) Is van oordeel, dat er door de zaak- Oss een gevoel van onbehagen is ontstaan ten aanzien van de rechtszekerheid en rechtsgelijkheid. Naar Bpr.'s oordeel mag een commissie uit de Kamer niet beschouwd Wordeh als derde, aan wien geen inzage van de stuk* ken mag gegeven Worden. Spreker heeft aan een enquête geen be hoefte. Spr. i6 van oordeel, dat er niet veel goeds is gebleken van het beleid van den Bosschen P. G. Hij haalt hiervan enkele voorbeelden Uit het rapport aan. Ook de verhouding van den P. G. tot de officieren der marechaussee is af te keuren. Een ern stig feit noemt spr. het vervolgen In het wilde Weg. Dit is het systeem van den P. G., dat hij de marchaussee verwijt. Er wordt in Brabant te veel geseponeerd. Daardoor is de verhoogde criminaliteit te verklaren. Het systeem-Speyart. waarvan de minis ter het slachtoffer is geworden, noemt spr. verderfelijk en Nederland onwaardig. De meeste fouten van de brigade-Oss zijn geen fouten. De werkelijke fouten wet tigen de genomen maatregelen hiet. Daar om acht spt. de conclusies aanvaardbaar. Er moet plaats hebben eerherstel van de brigade-Oss, opdracht tot onderzoek dóór de rijksrecherche van enkele zaken en over plaatsing of ontslag van den P. G. Ten aanzien van den minister trekt spr. geen conclusie. Hij onderschrijft de opvat tingen van den heer De Geer. Spr. noemt enkele precedenten, die veel overeenstemming vertoonen met het onder havige geval. Na een hoffelijke conclusie bood in 1882 de minister van Koliniën zijn ontslag aan. Een klare uiteenzetting van katholieke zijde. De heer VAN MAARSEVEEN (R.-K.) is van oordeel, dat er één kant aan de zaak is, die piet voldoende door het parlement in het oog wordt gehouden: de individuee- le vrijheid. Te Oss was het regel geworden allen met politie-onder20ek en polite-maat- regelen te bedreigen door de ontplooiing van activiteit van de zijde der marechaus see. Bij de marechaussee bestond de nel- ging om om futiele redenen rechtzaken te forceeren en sensatie te maken. In de zaak van den winkelier B. zou van verduistering geen sprake geweest zijn, in dien het niet om een civiele zaak ging. Door nachtelijke opsluiting zouden zoo al le civiel-rechtelijke kwesties kunnen wor den geregeld. Deze maatregel ging allen proporties te buiten en was onbehoorlijk. Het parlement heeft door historie en tra ditie de taak om te waken tegen willekeur van de overheid. De burger, die door de marechaussee wordt gevangengehouden, staat machteloos. De commissie adviseert de Kamer een hoogst bedenkelijken weg op te gaan. Aan het gezag zal een zware slag worden toegebracht, evenals aan de persoonlijke vrijheid. Een zoo scherp vo tum over het beleid van den minister is niet juist. De minister heeft den regel „audi et alteram partem" uit het oog verloren. Deze regel mag men niet straffeloos uit het oog verliezeiü Waarschijnlijk echter had iedereen zoo gehandeld. Spr. erkent, dat de taak der commissie zeer moeilijk ge weest is. Hij heeft voor haar arbeid res pect. Doch hij acht het begrijpelijk, dat de minister geweigerd heeft inzage van de dossiers toe te staan. Volgens prof. van Oven is deze inzage ontoelaatbaar. Het lijkt spr. niet aannemelijk, dat dat de commis sie verificatie van 's ministers mededee- lingen wenschte door het hooren van ge tuigen. Spr. vraagt zich af, of de conclusie ge handhaafd zou zijn, indien de commissie kennis had kunnen nemen van de pleitnota van 's ministers gemachtigde. Dan was de commissie tot het oordeel moeten komen, dat de zaak van pastoor B. terecht niet was voortgezet. Spr. heeft er bezwaren te gen, dat het onderzoek tegen pastoor B. in dat „milieu" plaats had. De burger staat tegenover dit optreden van de politie vol komen rechteloos. De fout wordt getem perd door het feit, dat de officier van jus titie van dit onderzoek niet onkundig was. Vervolgens gaat spr. enkele gevallen na, die ook naar het oordeel van de commis sie fouten van de marechaussee aanwijzen. Het water beter geweest, indien de minis ter ruimere gelegenheid had gegeven om de brigade te hooren. De opvattingen van de commissie ten aartzien van v. d. H. deelt spr. niet. Ook acht spr. hel geen fout, dat de gemachtigde van den minister den sub stituut-officier om inlichtingen heeft ver zocht. Dit was noodzakelijk voor het op maken van de pleitnota. Van het uitoefe nen van pressie is niet gebleken. De drie colleges' die 's ministers hande lingen hebben beoordeeld, zijn alle tot de conclusie gekomen, dat aan de goede trouw van den minister niet getwijfeld kan wor den. Zyn oogmerken waren zuiver. De com missie is tot een veroordeelende conclusie van het beleid van den minister gekomen. Kan men niet kofnen tot een minder stren gen maatregel tegen den minister? De mi nister werd slechts geleld door plichtsbe sef. Men dreigt de dienaren der Kroon te dwingen tot een slap beleid. Men moet het De gloeiende stroom door B. VROOM. „Nou goed", zei mevrouw Madras, ter wijl ze haar oogeh over het kleine gezel schap liet gaan, „als jullie het dan met alle gewild wilt hooreh"Ze ZWeeg en scheen even na te dénken. „Ik vind niets zoo interessant als vul kanen, aardbevingen en scheepsrampen", merkte een der aanwezigen op. „Herinnert u zich nog Martinique?" vroeg een ander, „toen is immers een heele stad met zes en twintig duizend bewoners ih twee minuten door een gloedwolk ver nietigd". „Zulke verschrikkelijke dingén kan Ik u niet bieden", zei ihevrouw Madras met een mysterieus lachje, „Wat ik beleefd heb is heel simpel en heeft niets met een of ander record te maken. De vulkaan Moesape is al een heel rustige baas, die slechts zelden meer uit zijn slof schiet". Ze nam nog een aanmoedigenden blik van haar man in ontvangst en begon: „Wij hadden jarenlang op Java geleefd, zonder dat er een ernstige uitbarsting van de vulkahen aldaar had plaats gehad, Onze Moesape was, zooals ik zei, bijzonder rustig. Mijn man had een Zeer uitgebreide praktijk. Afgezien van de voortdurende vochtige zwoelte, Waarin alles gemakkelijk beschimmelde, voelde ik mtj met mijn kin deren heel goed. Ons leven was eenvoudig en met arbeid gevuld. Mijn mah Schreef toentertijd zijn groot werk over tropen- hysterie. Hij had al een massa belangrijk materiaal verzameld. Dit alles was met de instrumenten ons kostbaarste bezit. Op zekeren dag bèeort mijn man weer een van zijn reizen. Het was, of hij een voorgevoel had van wat er ging gebeuren. „Neen, Elise", viel dr. Madras haar in de rede, ik vermoedde absoluut niets. Anders had ik jullie zeker rtiet alleen gelaten". .Ja, maar bij het afscheid zei je toch nog: „Als er iets zou gebeuren, dan eerst aan de notities denken! Dus moet Je toch wel een sóórt voorgevoel hebben gehad. In ieder geval namen wij kort na het vertrek van mijn man de eerste teekenen waar, dat de Moèsape lets van plan was. Twee dagen lang voelde men kleine aardschokken in de omgeving. We maakten ons nog niet be zorgd. Maar in den namiddag hoorden We opeens een vreeselijke explosie. Een zwarte wolk steeg uit den krater van den vulkaan op, groeide tot een groote breede zuil. Asch en puin Werden in verren omtrek rond ge slingerd. Ik was een paar minuten besluiteloos; toen gaf ik het teeken om te vertrekken. De Japansche boy pakte de belangrijkste dingen bijeen. De kleine Achim schreide, maar Suzy keek nieuwsgierig naar de MoeSape, die onheilspellend walmde. Met korte tusschenpoozen hoorden wij een heftig gesis. Met koortsachtige haast werkten wij voort. Telkens schoot ons weer iets te bin* nen, dat noodzakelijk moest worden mee genomen. De naburige huizen waren mee- rendeels al verlaten. Verwarde kreten drogen tot ons door. Ik hield juist de cas sette voor röntgenopnamen omklemd, toen er een nieuwe geweldige explosie volgde. De cpssette viel me uit de handen. Voor ik dit nieuwe ongeluk goed begreep, zag ik, dat de zwarte wolk scheef ging liggen, en plotseling scheurde de flank van den berg. De kokende lava ruischte eruit. Ik zag terstond, dat ze tamelijk vlug stroom de en dat ons geen tijd meer overbleef, wanneer wij onB leven Wilden redden. Zooveel we slepen konden, namén we mee, toen wankelden en strompelden wij over den weg naar een top, hoop genoeg om ons voor het ergste te behoeden. Onze boy verliet ons, om naar de inboorlingen te rennen. Het werd heel donker. De stroo- mende lava kwam steeds nader. De heele helling was al overstroomd. Het monster drong reeds de eerste huizen binnen en verslond alles, wat het op zijn weg ont moette. Het was een kraken en knarsen, alsof beenderen werden verpletterd. Zeer breed was deze stroom, en steeds vloeide nieuwe lava uit de opengescheurde flank. De berg raasde, alsof hij door smar ten werd gekweld. Mijn kinderen drukten zich beiden schreiend tegen mij aan, en in mij groeide een stomme bede, een smee- ken, dat de ramp ons, ja juist óns, zou mo gen sparen, en andere slachtoffers zou zoe ken. Het meest vreesde ik voor het huis. We hadden slechts weinig kunnen redden. Wanneer het huls verwoest werd, dan was ons heele bestaan, alle hoop en toekomst vernietigd, ja zelfs de mogelijkheid om naar huis terug te keeren. Steeds breeder en gulziger dreef de prijceen, dat de regcering burgers be schermt tegen haar eigen organen. Om 0 uur wordt de vergadering ver daagd tot hedenmiddag 1 uur Vergadering van heden. Vanmiddag om 1 uur zijn de discussies voortgezet. De heer ROST VAN TONNINGËN (N.S. B.) is van oordeel, dat het dwaas is door .gebrek aan oprechtheid de eeuwige ge rechtigheid te trachten te ontvlieden!I) In deze zaak is veel leed veroorzaakt en veel onrecht geschied. Welk een schoone taak ware dezen minis ter van justitie beschoren geweest, schou der aan schouder met de marechaussee de onverlaten op te sporen. De a.r.-fractle heeft den minister gedekt, evenals de c.h.-fractie. Hij voegt den heer de Geer toe, het negende gebod niet te over schrijden. Alle fracties hadden indertijd slechts lof voor den minister. De volle verantwoordelij'kheid voor de onvolledigheid van het rapport der com missie draagt deze commissie zelf. Spr. wijst op het verbod/ van den burge meester van Oss om deze gemeente te be treden. LEIDEN. Ondertrouwd: M. Lagerman jm. 33 j. en R. H. Tempelaars jd. 23 j. C. J. Kop jm. 30 j. en C. It. Schmidt jd. 29 j. C. Ouwehand jm. 28 j. en M. v. d. Zan den jd. 25 j. P. J. G. Vetsteegen jm. 21 j. en P. H. Vreeburg jd. 29 j. G. G. Beer jm. 30 j. cn E. Sieburgh jd. 28 j. W. F. de la ftie jm. 25 j. en H. Molenaar jd. 27 j. Overleden: D. Onos m. 55 j, J. de Brabander m. 77 j. vormlooze, monsterachtige vuurstroom traag door het land en verstikte en wurg de de planten. HIJ was nU niet ver meer van ons huis Verwijderd. „Kofi ik maar bidden!" zoo dacht Ik op dat oogenblik, Mijh man en Ik hadden altijd tot de zoo genaamde vrijzinnige menschen behoord. Maar in dat uur, toert ik mezelf zoo mach teloos Voelde, Wenschte ik vurig, te kunnen blddèh. Ik vouwde mijn handen. Ook Suzi murmelde kinderlijke gebeden, die in haar geheugen walen blijven hangen. Maar mij schoot niets te binnen, dan altijd weer de bede. toch te kunnen bidden. Nu. nu moest de lavastroom ons huia aantasten, en toen gebeurde er iets, wat ik nimmer zal vergeten. Het werd toentertijd ook in de kranten vermeld. Kort voordat de stroom, die enkele honderden meters breed was, ons huis had bereikt, deelde hij zich plotseling in tweeën. En terwijl hij zoo gesplitst voortwoedde, liet hij ons huis on gerept als een klein eilandje liggen. En even verder liepen de twee stroomen weer ineen. Vol ontroering en verbazing staarden wij naar het mirakel. Ongetwijfeld had het een of andere hatuurkundige oorzaak. De hel ling was Wellicht wat onregelmatig of misschien lag ons huis op een soort kam, maar ik had het nooit bemerkt. Langzaam koelde de lava af en werd taai en stijf. In grootè bulten en rimpels lag de glazige massa over het landschap. Wc llépch er overheen en vonden in ons huis alles, zoo als wü het hadden achtergelaten. Myn man koerde, toén hi) van de uitbarsting hoor de, aanstonds naar huis terug. Ook hij voelde het wonderbaarlijke Van dit gebeu ren. Zijn Werk was gered. SMAKELIJK „VIJF UIT ééN" door Martine Wittop Koning. De vacantietijd leent zich voor uitstap jes te voet, per fiets, per boot of per auto. Proviand gaat dan natuurlijk mee, en onder den mondvoorraad, die in trommel tjes en mahdjes wordt verpakt, nemen de sandwiches een belangrijke plaats in. Sandwiches in allerlei variaties: van wit tebrood misschien, maar zeker ook van bruin brood en van roggebrood; en dan met belegseltjes van verschillenden smaak natuurlijk wat volstrekt nog niet zeg gen wil, dat we urenlang aan de voorbe reiding bezig moeten zijn! Eén pakje geurige graeboter vormt de hoofdzaak. Aan die boter deelen we, vóór het smeren, verschillende smaakjes mee en 't werk gaat dan van een leien dakje, zoodat we in korten tijd vijf soor ten sandwiches kunnen inpakken. De vijf smeerseltjes, die we met ons ééne pakje boter kuhnen bereiden, sma ken op alle soorten brood uitstekend; mie riks- en groenekruidenboter voldoen het allerbest op volkorenbrood cn op rogge brood. Mieriksboter. 100 G. (1 ons of 1/5 pakje) grasboter, 1 wortel, eenige druppels citroensap, 1/2 wortel, eenige druppels citronsaep, 1/2 theelepeltje suiker. Roer de boter zalfachtig met de suiker; meng er de geraspte mierikswortel en een paar druppels citroensap door. Regel het mengsel geheel naar smaak en voeg dus, als het noodig blijkt, iets meer suiker of citroensap toe. Tomatenbotor. 100 G. (1 ons of 1/5 pakje) grasboter, 1 afgestreken eetlepel dikke tomatenpu- rée, desverkiezende wat gehakte peterselie of wat peper en nootmuskaat (of gemalen foelie). Roer de boter zalfachtig en vorm er met de tomatenpurée een gelijkmatig mengsel van. Maak dit op smaak af met de kruiden of met de fijngehakte peter selie. Groenekruidenboter. 100 G. (1 ons of 1/5 pakje) rasboter, 1 volle eetlepel met elkaar fijngehakte groene kruiden (peterselie,- selderij, ker vel, bieslook). Roer de boter zalfachtig en vermeng ze met de zeer fijn gehakte kruiden tot een gelijkmatig groen gekleurd geheel. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen. 8-818/4 Berlijn 75.57>/2 Parys 4.99 Brussel 32.03 Zwitserland 42.47 Kopenhagen 39.35 9tockholm 45.40 Oslo 44.30 New York 1.885/jQ

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3