RIJNSTREEK Rapport Engelsche bollenteelt VRIJDAG 23 JUNI 1939 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 ALPHEN AAN DEN RIJN Gegund. De bouw van het 3de nieuwe jongenspaviljoen voor de Martha-Stichting is opgedragen aan de fa. v. d. Bijl en v. d. Helm alhier. Ondertrouwd: Tounis de Jong, oud 27 jaar met Elisabeth de Kater, oud 26 jaar Aart van Triest, oud 25 jaar met Hen- drika Adriana de Vos, oud 26 jaar. Gehuwd: Hendrik Batelaan, oud 33 jaar, wonende te Hazerswoude met Maria Budding, oud 26 jaar Hermanus Stomp- horst, oud 27 jaar, wonende te Maartens dijk met Marg. Hoogendoorn, oud 26 jaar Dirk de Bruijn, oud 47 jaar met Johan na Wesselius, oud 35 jaar Wouter van Eijk, oud 39 jaar met Aukje de Jong, oud 38 jaar Barend Gerritsen, oud 33 jaar met Francina Maria de Graaf, oud 30 jaar, wo nende te Woubrugge Cornelis Machiel Goedhart, oud 24 jaar smet Neeltje van Smirren, oud 20 jaar, wonende te Mijdrecht Willem Goedhart, oud 32 jaar met Kla- izina Johanna Stigter, oud 21 jaar. Ingekomen van: Groningen, R. van den Bergh, zonder, Julianastraat 27. Tietjerkstex-adeel, T. Posthumus, bakker, Prins Hendrikstraat lc. Haarlemmer meer, J. G. van Breda, wegwerker, Heeren- weg 49. Rijnsburg, T. C. M. van Vliet, dienstbode, Pr. Hendrikstraat le. 's-Gra- venhage, B. L. Raphael, boekdrukker, Ce- lebesstraat 6. Voorschoten, G. J. van Ro denrijs, dienstbode. Raadhuisstraat 206. De Bildt, C. Zwaan, dienstbode, Hooftstr. 153. Harderwijk, G. van Kernebeek, zon der, Raadhuisstraat 19. Wonseradeel, E. van der Veen, dienstbode, Kr. Aarweg 3. Zaandam, D. den Ouden, bouwk.-teeke- naar, Prins Hendrikstraat 20. 's-Graven- hage, G. van Rijn, leetrl.-verpl., Bloemstr. 43. Vertrokken naar: Nieuwveen, Sta- tionswge no. 102, G. M. Blommestijn-van den Berg, zonder, Dorpstraat 40. Haar lem, de Ruyterweg 9, S. Walraven, bak kersknecht, Noordeinde 92. Woubrugge, B. 125, C. P. Walraven, bakkersknecht, v. Mandersloostraaat 38. Naardèn, Juliana v. Stolberglaaen 106, T. Heijneman, kraam verzorgster, Mauritsstraat 27. Koude kerk aan den Rijn, C. 12, J. Bervoets, land arbeider, Steekterweg 77. BODEGRAVEN WAAR KOMT HET NIEUWE RAADHUIS? Na afloop van de openbare raadsvergade ring op Woensdagavond j.l. zijn in besloten zitting besprekingen gevoerd met de hee- ren irs. Traa en van Embden, vertegen woordigers van het instituut „Stad en Landschap van Zuid-Holland", naar aan leiding van een door dit instituut uitge bracht rapport over de verschillende plaat sen in het dorp, die voor den bouw van een nieuw gemeentehuis in aanmex-king ko men. Omtrent een elftal plaatsen werd geadvi seerd. Bij de besprekingen bleek dat di rect een belangrijk deel van deze plaatsen kon worden geschrapt. De plaatsen, die overgebleven zullen zijn, worden aan een nader onderzoek onderworpen. Advies werd uitgebracht over de vol gende plaatsen: 1. Tuin van notaris Krüsemann in de Spoorstraat. 2. Plantsoen Julianastraat Prins Hendrikstraat. 3. Gedempte spoor- put, tegenover het station. 4. Terrein kruis punt WilhelminastraatBurgemeester le Coultrestraat met eventueele verdere dem ping van de Goudsche Vaart. 5. Perceel van den heer W. F. Brunt in de Wilhelmina- strat tot aan de Willemstraat. 7. Het terrein op het achtergedeelte van de Nieuwe Markt. 8. Pastorie met tuin van de Ned. Herv. Kerk. 9. Tuin van den heer J. v. d. Giesen aan de Torenlaan. 10. Het terrein van het bestaande Raadhuis met hotel van Rossum. 11. Terrein aan de Oranjestraat te genover den in het uitbreidingsplan ont worpen doorbraak in het verlengde van de Brugstraat. Geboren: Marinus Otto, z. van J. Bal- vert en C. Steenbeek. Gevestigd: J. G. Hilbert van Warns- veld P. Loef van Oudewater Wed. W. dam R. van Dam en gezin van Zwam- merdam Wed. J. van der Craats geb. Graafland van Doorn. Vertrokken: C. Kleinveld naar Doorn D. L. Schakel naar Reeuwijk M. M. Koutstaal naar Reeuwijk A. Zaal naar 's-Gravenhage S. E. Moen naar Nieuwveen Wed. G. Boef-de Pater en gezin naar Amstex-dam C. van Mc-urik naar Rotterdam E. van der Zaan en ge zin naar Veldhuizen. KOUDEKERK Collecte. De speldjesdag in deze ge meente ten bate van de Vereeniging „Het Hoogeland" heeft opgebx-acht 35.61, en de collecte alhier gehouden ten bate van de Centrale voor Werkloozenzorg 25.15. Geboren: Jantje d. van J. W. Zwee- ris en F. de Jong. LEIMUIDEN Verlof burgemeester. De burgemeester is vanaf 3 Juli a.s. tot en het 30 Juli a.s. met verlof buiten de gemeente afwezig. De heer J. van Dam is als loco-burgemeester aangewezen. Geboren: Johannes z: van P. Ver horst en K. Pronk. In ge kom en: M. P. Schrama, van Woubrugge. K. de Vries, van Lisse. A. de Vos gehuwd met C. Zaal, van Uit hoorn. J. van Tol. van Ter Aar. Vertrokken: J. P. A. de Jeu naar Dordrecht. RIJNZATERWOUDE GEMEENTERAAD. De Raad der gemeente kwam in open bare vergadering bijeen. Voorzitter de heer J. A. Bakhuizen, burgemeester. Op voorstel van B. en W. besluit de Raad de aanslag van den heer J. Kinkel in de hondenbelasting te verlagen van f 5 op 2. De heeren N. Disseldorp, P. Jansen en G. Bergshoeff worden benoemd tot leden der commissie, belast met het onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw benoem de raadsleden. De vergadering wordt tijdens het onder zoek geschorst. Na heropening der vergadering deelt de commissie bij monde van den heer N. Dis seldorp mede, dat de geloofsbrieven in or de bevonden zijn. De commissie adviseert om op den eersten Dinsdag in September a.s. de heeren N. Disseldorp, H. v. Os, P. Jansen, G. Bei'gshoeff, S. J. Visser, A. v. d. Knijff en G. Bersghoeff als leden in den nieuwen Raad toe te laten. Op voorstel van B. en W. worden nog vastgesteld een tweetal besluiten tot wij ziging van de begrootingen 1938 en 1939. De heer Jansen vx-aagt nog eenige toe lichting over de post verpleeggeldcn voor armlastigen. Na door den voorzitter te zijn ingelicht, is de heer Jansen voldaan. De heer de Bruyn wijst op de stank die uitgaat van de sloot naast de o.l. school. De voorzitter zegt toe te onderzoeken of deze sloot in de zomervacantie uitgebag gerd kan worden. WOUBRUGGE Beroepen. Ds. J. T. Doornenbal is be roepen naar de Ned. Herv. Gemeente te Kesteren (Gld), welk beroep door hem is aangenomen. ZOETERWOUDE St. Jansfanfare. De Sint Jansfanfare neemt dit jaar weder deel aan het con cours van den Bond van R.-K. Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen, dat a.s. Zon dag in Stompwijk wordt gehouden. Als al tijd zal er veel belangstelling uitgaan naar deze muzikale strijd. ZEVENHOVEN Polderverkiezing'. Heden had in den polder Zevenhoven de verkiezing plaats wegens periodieke aftreding van de heeren A. P. v. d. Weijden en J. C. Bulk. Beiden werden herkozen met resp. 154 en 152 van de geldig uitgebrachte stemmen. Bij den heer v. d. Weijden waren de resteerende stemmen ongeldig; bij den heer Bulk verkreeg J. H. v. Leeuwen Dzn. te Nieuwveen, 9 stemmen, terwijl er 25 in blanco waren. Werkloosheid. Al sedert ongeveer een maand staan er geen werkloozen meer in geschreven. Er is op 't oogenblik volop werk op het bouwland. Hierna komt het hooiland, maar daar deze oogst gex-ing zal zijn, zal wel weer spoedig tot aan de ko renoogst een aantal werklozen zich mel den. De steunregeling is stopgezet, zoodat dezen op armenzorg zullen zijn aangewe zen. GEMEENTERAAD VAN ZEVENHOVEN De Raad kwam Donderdagavond in vol tallige vergadering onder voorzitterschap van burgemeester Bocxe bijeen. Naar aanleiding van de notulen der laat ste vergadering wordt na eenige bespreking besloten, dat voor de distributie van goed- koope boter, enz. één cent per K.G. voor administratie zal worden bestemd, waar mede de toch al matige winst der winkeliers verminderd wordt. De voorz. zegt, dat het kindje van An- gevaare in „Ursula" te Nieuwveen bij wij ze van proef is opgenomen vanaf één dezer. Uit den verkochten boedel zal de ge meente als teruggaaf voor betaalde vex-- pleegkosten van de familie N. ruim 1200 ontvangen. Ged. Staten keurden de verhuur van het voormalig schoolhuis weder voor twee jaar goed. (thans verhuurd aan den veld wachter) Aan v. H. en de Gr. woxdt tex-uggaaf van schoolgeld vex-leend in verband met ver laagd inkomen. De weduwe V. verzoekt in een breedvoe- rig adres waarin het auto-ongeluk van het beest en zijn herstel daarvan wordt ge memoreerd ontheffing of vex-laging van hondenbelasting. Op voorstel van B. en W. wordt hierop afwijzend beschikt; haar zal worden geadviseerd vóór 1 Juli de hond weg te doen, wat volgens wethouder van Baren haar de halve belasting scheelt, en volgens wethouder van der Weijden de an dere helft bespaard uit het eten. Tegen de rekening over 1938 van den Vleeschkeuringsdienst Nieuwveen is geen bezwaar; er is een batig slot, waarin ons aandeel 15.79 is. Een verzoek van het bestuur der Christel, school om toekei.nLig van geld ingevol ge art. 72 der L. O.-wet voor met name ge noemde werkzaamheden, vernieuwingen enz. wordt op voorstel van B. en W. inge willigd. Naar bevind van zaken zullen de financieele gevolgen er van worden ge bracht in enkele jai*en, of gedekt worden uit leening. Voor het onderzoek der geloofsbrieven van de op 14 dezer benoemde raadsleden wordt een commissie benoemd, welke na onderzoek ervan constateert, dat alle be scheiden in orde zijn, zoodat tegen toela ting geen bezwaar is, zooals dan ook alge meen wordt besloten. Een in concept aangeboden begrootings- wijziging van het dienstjaar 1938 wordt vastgesteld. De voorzitter zegt over dat jaar een gunstig resultaat te verwachten, dat vooral te danken is aan de uitkeering van de wet op de financieele verhouding met het Rijk. Inzake de noodslachtplaats deelt de voor zitter mede, dat er wel een geschikte op lossing zal worden gevonden. Momenteel zijn de onderhandelingen nog loopende. Het reglement tot regeling der rechts positie der ambtenaren wordt gewijzigd vastgesteld in verband niet gewijzigde voor schriften. Pi-ovinc. weg op voormalige spoorbaan. De voorzitter toespreekt deze aanleg nog eens en begint met de leden voor te lezen het in December 1938 aan Ged. Staten ge zonden schrijven, waarin de rhotieven der weigering van de gevraagde jaarlij'ksche 'bijdrage worden uiteengezet, en waaruit blijkt, dat B. en W. niet tegen die bijdrage waren. Zij hébben zich nu afgevraagd, of 't niet mogelijk zou zijn, Ged. Staten vragen, één of meer wegen in den polder Zevenhoven, die nu verbetexd worden, op het tertiair wegenplan te plaatsen, als com pensatie van onze bijdrage, indien de Raad daartoe alsdan nog zou kunnen besluiten. De meeste Ingelanden van dien polder zijn toch ingezetenen van deze gemeente en zouden op deze wijze daarbij gebaat kunnen zijn. De heer Kool zegt, dat dit niet het geval is, daar deze wegen den polder geen 300 per K.M. kosten, zij dus met een bijdrage niet gebaat zijn; bovendien zouden de we gen dan op andere wijze verbeterd moeten worden, wat duurder uitkomt. De voorzitter moet dit den heer Kool toe geven, zoodat er aldus voorzitter van het motief van B. en W. niets overblijft. De Raad blijft op het oude standpunt: 300.per jaar voor tien jaar, en niet meer en niet langer. Bij de rondvraag informeert de heer Kool naar de nieuwe politie-veroxdening. Nog steeds in de maak, antwoordt de voorzitter. De zeventigste verjaardag van minister-president dr. H. Colijn. Oud- minister mr. Verschuur, mr. A. baron van Wijnbergen en oud-minister mr. dr. D. A. P. N. Kooien arriveeren aan de woning ven den premiee, om hun gelukwenschen aan te bieden In de vergadering van het bestuur van de Vereeniging tot Behoud van het Bloem bollenvak in Nederland (Anti-„Saneering") van Dinsdag 30 Mei 1939 werd besloten een commissie, bestaande uit de heeren W. Murk, Hillegom, P. Bakker Mzn., Enkhuizen en Dx\ M. D. Dijt, Haarlem, een onderzoek ter plaatse te doen instellen naar stand en ontwikkeling van de bloembollencultures in het Spalding-district (Lincolnshire) in Engeland. Overwogen werd hierbij dat door de tegenstanders der saneeringsmaatregelen reeds vanaf het begin der saneering werd voorspeld, dat deze maatregelen de ten- denz moesten hébben de cultures naar het buitenland te verplaatsen, waartegen de voorstanders der saneering volhielden, dat de voorsprong van Nederland als gevolg van klimatologische, bodemfcundige en er- viaringsomstandigheden zoo groot zou zijn, dat geen uitbreiding der cultuur in het buitenland als gevolg ven de saneerings maatregelen behoefde te worden gevreesd'. Het feit, dat een commissie van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur in 1938 een onderzoek heeft ingesteld naar aard en omvang der bollencultuur in de omgeving van Spalding en dat het rapport door deze commissie uitgebracht nimmer openbaar is gemaakt, had grooten invloed1 op het besluit van het bestuur van de Vereeniging tot Be houd van het Bloembollenvak in Nederland (Anti-„Saneering"), een commissie te zen den, die zonder eenig voorbehoud roxiduit haar bevindingen zou moeten publiceeren. De commissie bezocht op 1, 2 en 3 Juni 1939 verschillende bloembollen'bedrijven en -velden in Engeland benevens enkele bloementrekkerijen en werd daarbij tevens vergezeld door den heer M. Bakker Pzn. Belang van het vraagstuk der teeltverplaatsing. Alhoewel het vraagstuk van de teeltver plaatsing naar alle landen en niet alleen naar Engeland van belang is en het der commissie bekend is, dat met name in Duitschland, Denemarken, België, Frank rijk, Zweden, Noorwegen, Finland, Zwit serland, Polen, Ver. Staten van Amerika en Japan de bloembollencultuur wordt uit gebreid mede als gevolg van de Nederland- sche saneeringsmaatregelen, (waarom zou den b.v. de Groninger boeren wél tulpen kunnen kweeken en hun Duitsche collega's even over de grens niet; waarom zouden de Zeeuwsoh-Vlaamsche boeren wél en de Vlamingen even over de Belgische grens géén bollen kunnen telen?zoo is toch een bestudeering van de Engelsche teelt van het allergrootste gewicht in verband met het groote aandeel, dat dit land heeft in den Nederlandschen bloembollenexport. Dit aandeel bedroeg de laatste jaren ruim 50%, o.a. in 19'38 5'3.7%. Deze cijfers zeg gen meer dan een betoog, dat bestendiging van den Engelschen export voor ons vak een levensbelang is. De verhoogde uitvoer van de laatste jaren naar Engeland heeft o.a. als oorzaak de grootere uitvoer van plantbol'len naar dit land. Vergelijking Engeland en Nederland. Bij de vraag of er aanleiding 'bestond tot de verwachting, dat als gevolg van de sa neeringsmaatregelen de bloembollencultuur zich naar het buitenland en wel in het bij zonder naar Engeland zou verplaatsen, moet in de eerste plaats bekeken worden of bodem en klimaat geschikt genoeg zou den zijn en of vakbekwaamheid' aanwezig zou zijn of zou kunnen worden ontwikkkeld. De commissie brengt hierop een uitvoe rig rapport uit. Zij geeft allereerst haar bevindingen betreffende bodem en kli maat beide niet ongunstig voor bollen teelt dan maakt zij enkele opmerkingen over cultuurvorm, om dan aldus te ver volgen: Vakbekwaamheid. De vakbekwaamheid over het algemeen staat achter bij die van de Nederlandsche kweekers, hoewel er firma's zijn met jaren lange eiwaring. Inmiddels wordt er hard aan gewerkt de Nederlandsche vakbe kwaamheid naar Engeland over te bren gen door Nederlandsche bedrijfsleiders. Voorts is de voorlichtingsdienst in Enge land paraat om oude en nieuwe kweekers met adviezen over cultuur en ziektebestrij ding bij te staan. Toestand der gewassen bij bezichtiging. Zooals reeds opgemerkt, waren de tul pen over het algemeen beter onderhouden dan de narcissen. Evenwel stonden de meeste velden hiervan, uitgezonderd en kele velden met Golden Spur, nog gras groen. Sommige perceelen waren verwaar loosd en aangetast door aaltjesziek; vuur werd weinig gezien. Er komen echter bij de groote kweekers ook zeer goede partijen voor, terwijl de toepassing van warmwater behandeling met sterilisatie met formaline reeds zeer uitgebreid is. Bij verschillende groote kweekers zag de commissie een in richting voor deze behandeling. De tulpen zagen er bijna zonder uitzon dering zeer gezond uit, terwijl zoo goed als geen vuur voorkwam, wat naar de mee rling van de commissie samenhangt met de mogelijkheid van bodemverversching en 'het luchtige klimaat. De stand van de tul pen was best, behoudens hier en daar on kruid. Van de vroege tulpen vertoonden de meeste nog geen verval, zulks in tegen stelling met den toestand op verschillende kweekerijen in Nederland op denzelfden dag. De stand deed, afgezien van enkele verwaarloosde partijen en eenige perceelen verarmden grond, een goede opbrengst verwachten, dat de commissie tevens bleek bij toetsing van uitgegeven bollen. De hyacinthen waren niet zeer verbreid, slechts op enkele 'bedrijven was deze cul tuur van eenig belang. De bezichtigde hya cinthen hadden een gezond uiterlijk, doch waren in het kruid veel minder ontwik keld dan in de Nederlandsche bollenstreek het geval is. Omvang der bedrijven. In het Lincolndistrict komen naast vele kleinere ook verschillende grootere bedrij ven voor, waarbij enkele met meer dan 100 H.A. bollencultures, waaraan uitge breide, modern ingerichte bloementrekke rijen zijn verbonden. Binnen enkele mijlen rondom Spalding houden zich thans onge veer 600 kweekers bezig met bollencultuur, waarvan de oppervlakte volgens een offi- cieele gids geschat wordt op 4 a 5000 acres (1600 a 2000 H.A.). Ongeveer 5000 personen zijn in dienst van deze kweekers toij Spal ding, waarvan ongeveer 75% vrouwen en jonge meisjes. De verdere Engelsche cul tures toevinden zich voornamelijk in Corn wall, toij Liverpool, in Schotland en op de eilanden. Er is naar het oordeel van de door de commissie gehoorde deskundigen grond in overvloed in deze omgeving om de cultuur uit te breiden. Over het algemeen hébben de grootste bedrijven 'betere gewassen dan de kleinere, hoewel dit geen regel is en overheerscht het grootbedrijf. Hierna wijdt de commissie uit over sorti ment, bestemming der bollen, regeerings- maatregelen, om ten slotte te komen tot de volgende CONCLUSIES. 'De commissie komt tot de conclusie, dat bij een volledig vrije concurrentie de voor sprong van de Engelsche kweekers boven de Nederlandsche niet van zoodanigen aard' zou zijn, d"at het Nederlandsche bedrijf door het Engelsche zou worden teruggedrongen. Tegenover goedkoopere cultuur, invoer rechten, valutaverschil en vrachtverschil staat nog de grootere zorgvuldigheid der Hollandsche kweekers en de 'betere ar beidsprestatie. Het nadeel aan het Nedexdandsche hollen- bedrijf toegebracht als gevolg van de uit breiding der Engelsche cultures ligt in de Nederlandsche saneeringsmaatregelen, die de Nederlandsche cultuur ernstig belasten en hierdoor de Engelsche concurrenten, die zonder saneeringsmaatregelen juist achter bleven, naar voren dringen. Het behoeft geen 'betoog, dat bij besten diging der Nederlandsche saneeringsmaat regelen de buitenlandsche kweekers steeds meer geprikkeld >zullen worden proeven met de bollenteelt ook in andere streken te nemen, waarbij de kans zeer groot moet worden genoemd, dat niet alleen voor tul pen, doch ook voor narcissen omstandig heden. zullen worden gevonden, die een nog beter resultaat waaxbox-.gen, dan dit nu reeds in Spalding het geval is. De Neder landsche maatregelen maken, om zoo te zeggen, „slapende 'honden wakker". Het spreekt van zelf, dat de voortzetting van die saneeringsmaatregelen in Neder land het proces van verplaatsing der cul tuur gaande zal houden en ieder jaar het Hollandsche bedrijf verder verzwakt tegen over het buitenlandsche, in het bijzonder het Engelsche. Vaststaat, dat reeds onnoemelijke schade aan het Nederlandsche bedrijf is be rokkend als noodzakelijk gevolg van de tot zelfvernietging leidende maatregelen. Ge zien de opp. der Engelsche cultures en den stand van het gewas, concludeert de com missie, dat de Nederlandsche cultuur bij be stendiging der saneeringsmaatregelen ten doode opgeschreven is. Er is slechts één middel, om aan den ver deren gang naar den afgrond te ontkomen en wel een onmiddellijke opheffing dezer saneeringsmaatregelen. De commissie ver heelt zich niet, dat het Nederlandsche bol- lenibedrijf nu reeds onnoemelijk veel zwak ker staat dan in 1933, toen de saneering begon. Wij zullen den strijd tegen de bui tenlandsche concurrentie echter op moeten nemen, willen wij niet verder ten gronde gaan. Ieder jaar, dat gewacht wordt met opheffing der maatregelen, zal het Neder landsche 'bedrijf zwakker en het buiten landsche sterker worden, totdat de schim van het Nederlandsche bedrijf geen en kelen strijd meer zal aandurven.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10