RECHTZAKEN OMGEVING LUCHTVAART DONDERDAG 22 JUNI 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Eerste Kamer Vergadering van gisteren. Vervoer personen met motor rijtuigen. Aan de orde is het wetsontwerp tot ver voer van personen imet motorrijtuigen. Het wets-ontwerp wordt na reeds ver nielde discussie z.h.st. aangenomen, tegen NSB. Aan de orde is daarna het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het vijfde hoofdstuk der rijksbegrooting voor 1939 (vluchtelingenkamp) Vluchtelingenkamp. De heer KRANENBURG (V.D.) zegt, dat de minister een gedecentraliseerde regeling niet gewenscht acht en dat de comité's het daarmede eens zijn. Spr. gelooft dat dit niet geheel juist is. De heer VORRINK (S.D.) is tegen het scheiden van legalen en illegalen, tegen het karakter van strafkamp. De menschen kun nen door de comité's op andere wijze ge holpen worden. Kinderen behooren niet in zulk een kamp op te groeien. De heer VAN VESSEM (N.S.B.) zegt, dat in de Tweede Kamer het standpunt der N.S.B. tegen het voorgestelde reeds uitvoe rig is uiteengezet. De N.S.B. kan haar stem niet aan het ontwerp geven. De heer DE BRUIJN (R.K.) zegt, dat de minister zijn goed hart getoond heeft. Hij brengt hulde aan den minister. Moeten de vluchtelingen worden opgenomen in onze vrije maatschappij, of moeten ze elders een 'heenkomen zoeken? De regeering heeft het antwoord gegeven: ze moeten zooveel mo gelijk naar elders. Spr. is het daarmede eens. Voorkomen moet worden vestiging ten nadeele van onzen reeds zoo zwaar ge dupeerden handel en industrie. Volkomen terecht heeft de regeering tegen de buiten landers gezegd, hen voorloopig te helpen. Verzorging in gezinsverband is ge makkelijker gezegd dan gedaan. Be trekkelijk weinig gezinnen zijn er ge schikt voor. En als de gezinnen er ge noeg van krijgen, zouden de gemeen ten voor de kosten moeten opkomen. Met de regeering is spr. voor concen treering. Doch we hebben daarom nog niet te doen met een z.g. concentratiekamp. De regeering doet met dit ontwerp haar plicht, spr. zal er zijn stem aan geven. De minister van Binnenlandse he Zaken- VAN BOEYEN zegt o.m., dat centrale re geling in het belang der vluchtelingèn is. Voortdurend wordt gevraagd of de vluch telingen mogen werken voor hun mede- vluchtelingen. Hier is werk, waardoor de gezamenlijke kosten lager kunnen worden gehouden. De gemeenschapszin bij de be trokkenen is bovendien groot. Dit is een waarborg, dat men er zioh als een gapieen- schap zal voelen. De praktijk in de kleinere kampen heeft dit ook al bewezen. De er varing ook in het buitenland is, hoe moei lijk het is, Joodsche kinderen in gezinnen onder te brengen. Niet hoe men het graag wil, hoe het moet dat is de vraag. Het werkkamp is de eenige juiste oplossing. Er is aan spr, aanvankelijk een garantie van 5 6 millioen geboden en nog enkele millioenen. Spr. heeft diep respect voor de daaraan verbonden toewijding. Dit geldt niet alleen Joden, ook protestanten en ka tholieken. Het was zaak echter, een schrif telijke garantie te hebben. Dit is zeker, dat de betrokkenen zich als één man achter de zaak stellen. Dit is voor spr. voldoende, en naar spr. hoopt ook voor de Kamer. Na repliek van de heer en VORRINK (S.D.) en VAN VESSEM (N.S.B.) en du pliek van den MINISTER, (die mededeelde, dat het verschil tusschen legaal en illegaal zoo spoedig mgoelijk zal vervallen), wordt het wetsontwerp aangenomen met 26 tegen 14 stemmen (tegen Soc. Dem., Vrijz. Dem. en N.S.B.). De vergadering wordt te 3.50 uur geslo ten. HAAGSCHE RECHTBANK. POGING TOT DOODSLAG TE LEIDEN. Zijn vrouw met een hamer neergeslagen. De 52-jarige machine-bankwerker M. L. te L e i d e n, thans gedetineerd, had zich voor de Haagsche Rechtbank te verantwoor den wegens poging tot doodslag op zijn vrouw D. met een grooten hamer. Tijdens de zitting kwam vast te staan, dat de vrouw van L. een verhouding had met zekeren K. en de man wist dat. Hij had zijn vrouw dan ook gewaarschuwd met de woorden: „laat ik je niet snappen, want dan sla ik je kapot". Op 31 Maart was verdachte naar een bij eenkomst van de E.H.B.O. gegaan, waar van hij omstreeks 10 uur zou terugkeeren. Maar hij was een uur vroeger dan verwacht werd thuis gekomen en had toen zijn vrouw- betrapt met haar vriend, K. Daarover was hij zoo driftig geworden, dat hij een grooten hamer had gegrepen, die hij te voren onder aan de trap had klaargelegd, en was met dezen hamer zijn vrouw te lijf gegaan. Het mag een wonder genoemd worden, dat hij zijn vrouw niet dood geslagen heeft, ge zien de zwaarte van den hamer. Tijdens den slag was de vrouw naar buiten gevlucht en aldaar ineen gezakt, waarna zij bij buren was binnengebracht. Op kalme wijze bracht de vrouw haar getuigenis naar voren en vertelde precies hoe alles gebeurd was. De verdachte nam een royale houding aan en bekende volmondig alles en gaf tevens toe, dat hij zijn vrouw reeds twee maal tevoren bedreigd had. Verdachte zei verder, dat hij driftig ge worden was toen hij zijn vrouw op heeter- daad betrapt had. De Officier van Justitie, het woord ver krijgend, achtte de poging tot doodslag be wezen uit de verklaringen van verdachte en van diens vrouw. Een bezwarend punt is wel, dat verdachte den hamer te voren had klaargelegd' om zijn vrouw te slaan als hij haar betrapte. Dit is ook inderdaad gebeurd. Nu zegt verdachte wel, dat hij in drift gehandeld heeft, maar het is hier voorbe dachten rade. Spr. kan dan ook niet anders doen dan veroordeeling van verdachte vra gen en het voor en tegen tegen elkaar af wegend eischte spr. een gevangenisstraf van twee jaar. De verdediger pleitte clementie, waarna de uitspraak werd bepaald op 29 Juni. REDACTEUR VAN HET NATIONAAL DAGBLAD MOET TERECHT STAAN. Een geldboete van 100.geëischt. Terecht moest staan de redacteur van het Nationaal Dagblad H. J. O. uit Leiden die in het Nationale Dagblad een artikel had doen opnemen onder den titel „Naar den hel van Oss" welk artikel beleedigend werd geacht voor het burgerlijk armbe stuur van Nistelrode. Verdachte liet verstek gaan maar de Of ficier eischte na voorlezing van het proces verbaal een geldboete van 100 subs. 50 dagen. Uitspraak 29 Juni. Rijwieldiefstal. A. N. betonwerker te Leiden had van den groentenhandelaar C. G. den Hollan der uit Leidschendam een rijwiel wegge nomen hetwelk deze eventjes onbeheerd had laten staan bij een klant op den Veur- schen weg te Leidschendam. Verdachte bekende en zeidc dat hij bang was te laat te komen om te stempelen te Leiden. Wat of hij dan te Leidschendam deed vroeg de president hem. En toen kwam uit dat hij zonder medeweten van de steun met negotie had geloopen. De Officier eischte 8 maanden gevange nisstraf. Waarna de uitspraak bepaald werd op 29 Juni. Het kwam door de liefde. Op 26 Mei van het vorig jaar des avonds omstreeks half elf werd er gebeld bij een inspecteur der P.T.T. te Wassenaar. Deze, die het zaakje niet erg vertrouwde, had de voordeur niet geopend maar door de gesloten deur geroepen „wie is daar". Buiten had een stem geantwoord, dat er een boodschap was voor het dienstmeisje van den inspecteur. Deze laatste had geant woord, dat hij de boodschap wel over zou brengen, maar hij was niet weg van de deur of hij hoorde glasgerinkel en geluiden alsof er getracht werd een deur te forceer en. Maar toen de inspecteur beneden was ge komen was er van den dader niets meer te zien, Het glasgerinkel was niet onop gemerkt gebleven en een buurman van den inspecteur, de tuinarchitect K. uit Was senaar, was, gewapend met een wandel stok, naar buiten gehold, alwaar hij den ruitenbreker juist op een fiets zal weg rijden. De tuinarchitect had zich geen se conde bedacht en zijn wandelstok tusschen de spaken van het voorwiel gestoken, waar door de wielrijder ten val was gekomen. Deze was over deze valpartij zoo boos ge worden, dat hij een mes had getrokken en den tuinarchitect een steek in den boven arm had toegebracht. Er waren meerdere personen bijgekomen en de verliefde jon geling was overmeesterd, waarbij gebleken was, dat het een zekere H. T. was. Voor de rechtbank vertelde hij,dat hij een bezoek had willen brengen aan zijn meisje en dat hij boos geworden was toen er niet opengedaan was. Wat de steek met het mes aangaat, deze was uit pure zelfverdediging toegebracht, want hij had eerst een klap met den wan delstok op zijn hoofd gekregen alvorens dit instrument tusschen zijn spaken gestoken was. De Officier geloofde niet veel van dit verhaal, want zoo gemakkelijk is ver dachte ook niet, gezien het feit, dat hij al eens veroordeeld is wegens mishande ling en erf vredebreuk. Spr. eischte dan ook opnieuw zes maan den gevangenisstraf, zijnde bevestiging van het verstekvonnis van de rechtbank, waar van verdachte in verzet gekomen was. De uitspraak werd bepaald op 29 Juni. Zijn schoonzoon met een mes te lijf gegaan te Leidschendam. Voor de Haagsche rechtbank had zich hedenmorgen te verantwoorden de 65- jarige J. B. G. die zich had te verantwoor den wegens poging tot doodslag. Verdachte was uit Amsterdam gekomen en had een bezoek gebracht aan zijn vrouw, die te Leidschendam woont. Er was oneenigheid ontstaan waarbij verdachte bedreigingen had geuit tegen zijn vrouw, de moeder van H. G. W., een schoonzoon van verdachte. Een buurman had W. gewaarschuwd, dat zijn moeder bedreigt werd door den man van G. De schoonzoon was in zijn auto gespron gen en was zijn schoonvader achterna ge reden om te vragen wat hij nu eigenlijk wilde. Schoonvader had zich over deze vraag vreeselijk opgewonden en had een groot mes getrokken waarmede hij zijn schoonzoon in de borst wilde steken. Deze het gevaar aan ziende komen, had zijn schoonvaders polsen gegrepen en was er afgekomen met een snede over zijn hand. Er waren meerdere personen bijgekomen en met vereende krachten was de razende schoonvader overmeesterd en overgebracht naar het huis van bewaring. Nadat «de schoonzoon- als getuige was ge hoord werd de verdachte ondervraagd die vertelde dat hij op 23 Febr. naar Leidschen dam gekomen was om zijn vrouw te be zoeken en dat er niets gebeurd zou zijn als zijn schoonzoon niet als een wildeman aangekomen' was. Verdachte had echter destijds tegen de politie verklaard, dat hij het dolkmes bij zich had gestoken omdat hij bang was dat zijn schoonzoon hem kwaad zou doen. Twee deskundigen als getuigen gehoord, verklaarden dat verdachte op het moment van zijn daad verminderd toerekeningsvat baar was. Nadat de schoonzoon nogmaals naar yoren geroepen was om hem te vragen of zijn schoonvader nog dreigende woorden had gebruikt waarop de schoonzoon zeide dat hij zulks niet meer herinneren kon, maar dat hij nog gevraagd had „vader waar om doe je dat, dat moet je niet doen", was het Y'ooi'd van den Officier der Justitie, Mr. S. N. Hoekstra, die zich wilde houden aan de verklaring van de deskundigen die ver dachte verminderd toerekeningsvatbaar hadden verklaard. Spr. wilde bovendien de poging tot doodslag lat envallen, maar dan bleef er toch nog over poging tot zware mishandeling en dit achtte spr. bewezen, maar gezien de deskundige verklaringen vroeg de Officier ontslag van rechtsver volging voor het ten laste gelegde en plaat sing van verdachte in een krankzinnigen gesticht, een jaar niet te boven gaande. De verdediger pleitte vrijspraak, waar na de uitspraak werd bepaald op 29 Juni. Jongetje ernstig verwond te Zoeterwoude. De chauffeur S. V. te Zoeterwoude had met zijn vrachtauto op de Bakkersbrug daar ter plaatse, die bovendien voor auto verkeer verboden is, de negen-jarige Nico Overdevest aangereden, waardoor het ke reltje ernstig verwond was geworden. De Officier had tegen verdachte twee maanden gevangenisstraf geëischt. De rechtbank uitspraak doende veroor deelde verdachte hedenmorgen tot een hechtenisstraf voor den tijd van twee maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en een onvoorwaardelijke geld boete van 25 subs. 25 dagen hechtenis. Groentenhandelaar in de knel. De groentenhandelaar H. Loogman te A1 p h en a. d, R ij n was door de auto van G. J. N. uit de Haarlemmermeer in de Raadhuisstraat te Alphen aangereden ge worden, waardoor Loogman een ernstige verminking aan zijn hand had opgeloopen. De eisch tegen G. J. V. v/as geweest een geldboete van 50 subs. 50 dagen. De rechtbank uitspraak doende veroor deelde verdachte tot een geldboete van 15 subs. 25 dagen. Oneerlijk huisbediende. De Officier van Justitie had tegen den huisbediende P. T. te Voorschoten een gevangenisstraf geëischt van zes maan den wegens diefstal van een aantal klee- dingstukken en een zilveren armbandhor loge ten nadeele van een aantal leerlingen van een kostschool te Voorschoten. De rechtbank veroordeelde verdachte hedenmorgen tot een gevangenisstraf van een maand. De ernstige autobotsing te Oegstgeest. Een maand hechtenis had de Officier van Justi'tie geëischt tegen den chauffeur J. O. te Rotterdam wegens het veroorza ken van zwaar lichamelijk letsel bij een autobotsing op den Rijksweg te Oegst geest op 14 Januari van dit jaar. Het vonnis van de rechtbank werd he denmorgen vrijspraak. POGING TOT DOODSLAG OP AMBTENAAR VAN MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON. Dader tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Veertien dagen geleden heeft het O. M. bij de Haarlemsche rechtbank twee jaar gevangenisstraf geëischt tegen den 30-ja rigen werkloozen timmerman K. uit Wor- merveer, wien poging tot doodslag, subs. zware mishandeling, ten laste was gelegd. K. had aan maatschappelijk hulpbetoon versterkende middelen gevraagd voor zijn zieke vrouw, doch, daar zijn z. g. wacht tijd nog niet verstreken was, kon deze dienst hem niet helpen. K. had toen na kantoortijd den ambte naar, die hem te woord gestaan had, opge wacht, omvergefietst en met een groot breekijzer eenige flinke slagen op het hoofd gegeven, waardoor de ambtenaar tamelijk ernstig gewond werd en gedurende drie weken zijn werzaamheden niet heeft kun nen verrichten. De rechtbank veroordeelde K. heden tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. VOORSCHOTEN GEMEENTERAAD. Hedenavond was de raad dezer ge meente in spoedeischende vergadering bij eengeroepen te 8.30 uur n.m. Nadat de raad geruimen tijd in besloten vergadering had doorgebracht, werd de openbare ver gadering geopend. De voorzitter deelde den raad mede, dat in de vergaderingen van Februari en Maart 1939 verschillende terreinen nabij het dorp in koop waren genomen tot een oppervlakte van 13 H.A. voor den prijs van f 155000, n.l. terreinen toebehoorende aan verschillende eigenaren van Welgelegen, een terrein toebehooren de aan het R.K. parochiaal Armbestuur en mevrouw Lanschpach. Ged. Staten hebben thans een beslissing genomen en bericht wel te keuren goedkeuren der aankoop, van de terreinen „welgelegen", doch af te keuren den aankoop van de terreinen toe behoorende aan het R.K. Armbestuur en mevrouw Lanschpach. B. en W. adviseer den den raad tegen deze beslissing van Ged. Staten bij den kroon in beroep te gaan, daar gedeeltelijke goedkeuring van het ingediende plan voor de gemeente- financiën niet verantwoord zou zijn en stelden den raad voor: lo. Aan de kroon te verzoeken het alge- heele plan, zooals dit door de gemeente is ingediend goed te keuren en de beslissing van Ged. Staten te vernietigen. 2e Zoo de kroon meent aan het le ver zoek der gemeente niet te kunnen voldoen, te verzoeken aan de kroon het gedeeltelijke goedgekeurde plan te vernietigen. De heer W. G. Duijnisveld opende de besprekingen en verklaarde zich ten volle te kunnen vereenigen met het voorstel van burgemeester en wethouders. Do heer D. Limburg vond de beslissing van Ged. Staten een zeer onaangename verrassing. Het is voor het college van B. en W. een heel stuk werk geweest om het zoover te krijgen, spreker vroeg of het ge meentebestuur in deze zaak is gehoord door Ged. Staten. Spreker verklaarde te zullen stemmen voor het prae-advies van B. en W. :Ook de heeren J. Braggaar, en O. R. Viveen voerden nog het woord en uitten hunne ontevredenheid over deze beslissing van Ged. Staten en achtten deze beslissing voor de gemeente, zooals B. en W. terecht verklaarden, onaanvaardbaar. Nadat nog eenigen tijd over deze zaak werd gediscus sieerd en men algemeen als zijne over tuiging uitsprak dat voornoemde beslis sing voor de gemeente onaannemelijk was, werd met algemeene stemmen het voorstel va nburgemeester en wethouders aangeno men, waarna de openbare vergadering werd gesloten. Veilig verkeer. In hotel Deurloo heeft Dinsdagavond de vereeniging voor veilig verkeer een vergadering gehouden om pro paganda te maken voor de vrijheid en vei ligheid van het verkeer in den ruimsten zin van het woord. De voorzitter van deze af- deeling, de heer F. C. R. Drossaart Bent- fort, opende de bijeenkomst met een woord van welkom tot de niet talrijke aan wezigen en gaf een korte uiteenzetting van hetgeen tot dusver door de afdeeling is 'gedaan en bereikt. Men wil het gemeente bestuur van' voorlichting dienen en den aandacht vestigen op leemten, waarbij spreker wees op het succes inzake een in- haalverbod in de Schoolstraat. Ten slotte wekte de voorzitter allen op voor zoover men nog geen lid is, het werk te steunen en lid te worden. Vervolgens hield de heer C. J. van Wijngaarden van Rees, secretaris van het verbond van vereenigingen voor veilig verkeer, een lezing met lichtbeelden over: „De taak van een vereeniging voor veilig verkeer." Op uitvoerige wijze schetste spreker het verkeer van heden en de ontwikkeling daarvan in de laatste jaren. Het verkeer is een rol gaan spelen in het gewone leven, waarmede rekening moet worden gehouden. Het kan een veilig verkeer worden, maar behoeft niet aan banden te worden gelegd. Moeilijk is een oordeel te vellen, wie de meeste fouten maakt, iedere weggebruiker heeft de taak te zorgen dat alle verkeer veilig is. Zoo wel de K.N.A.C. als de A.N.W.B., waren de verkeersbonden, waarvan het initiatief uitging, waaruit het verbond van vereeni gingen voor veiig verkeer is ontstaan. Met propaganda is veel verbetering en ver andering te bereiken en het wachtwoord moet zijn „kijk uit". Eeu ieder moet be denken, dat 't ook om eigen leven kan gaan. Na de lezing vertoonde spreker ver schillende lichtbeelden van verkeer uit vroeger tijden, onderwijs in verkeersveilig heid en de opleiding voor de verkeers- examens. Dit alles vond een zeer gunstig onthaal, waarvoor de voorzitter, namens allen den spreker hartelijk dank zegde. Na de pauze werden een A.N.W.B. film ver toond en als toegift een mooie natuur opname „Jacht op groot wild". De voorzit ter heeft met een korte opwekking voor steun aan de afdeeling en dank aan de uit voerenden den avond gesloten. Personalia. Onze plaatsgenoote mej. A. van Haasteren, leerlinge van mevrouw W. Mechelse-de Ru ij ter, slaagde te Leiden voor het diploma costumière. E.H.B.O. Bij het alhier op Dinsdag 20 Juni gehouden examen, afgenomen vanwege het Centraal Bureau tot afgifte van het eenheidsdiploma, E.H.B.O. in Nederland, slaagden de navolgende cur sisten tot volledige bevoegdheid. Heeren: J. H. Bornernaun, A. G. Bouw, J. H. Breiner, J. C. van Gastel, P. G. Jobse, P. A. L. Karreman, C. Mechelse, H. v. d. Pol, J. D. Rol, J. W. Schootemeyer, G. Steenwinkel, C. J. J. van Tol, C. J. Troost- heiden, J. van Venetiën, A. B. Wesselo. Dames. D. van Praag-Kunst, W. H. de Gi'aaf. De opleiding is gegeven door Dr. M. v. d. Stoel, daartoe aangezocht door de afdeeling Voorschoten der Nederland- sche vereeniging van E.H.B.O. ZOETERMEER Geboren: Neeltje d. van N. Sluiter en J. E. C. van Kersen. Ondertrouwd: C. W. Th. Riezebos oud 28 jaar en E. C. Lengkeek oud 28 jaar C. J. Kühlman oud 30 jaar en E. C. Olie oud 28 jaar. Overleden: M. C. Muilwijk oud 26 jaar. Gevestigd: P. J. J. van der Burg van Bergschenhoek H. M. van der Meer van 's-Gravenhage H. Oostra van Gro ningen. Vertrokken: W. A. A. v. d. Noort naar Rotterdam C. P. Hendriks naar Berkel en Rodenrijs. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN BEVREDIGEND RAPPORT. Baron Van Wijnbergen begint een artikel onder bovenstaand opschrift in de Utrecht- sche Courant" als volgt: „Vragen omtrent ministerieele bevoegd heden en omtrent ministerieel beleid heb ben we in den loop der jaren vele gekend. Al mochten ze in meerdere of in min dere mate opwinding veroorzaken, toch,niet in die mate als met de zaak-Oss het geval was. Waarom ditmaal dan wel die bijzondere opwinding? Omdat sommigen het oirbaar achtten, hetzij openlijk uit tc spreken, hetzij te in- sinueeren, dat de Katholieke Minister van Justitie bij het nemen van /.ijn maat regelen zich door ontoelaatbare motieven zou hebben laten leiden in plaats van het Nederlandsch recht een in de verbeel ding van die sommigen bestaand Roomsch recht zou hebben doen golden teneinde een tweetal priesters te redden. Dit raakte in de eerste plaats het katho lieke volksdeel, wijl immers, wat thans door een katholieken minister zou zijn ver richt, morgen door een Minister van an dere politieke richting in oen ander ge val, op andere wyze, in andere richting zou kunnen geschieden. De integriteit van ons openbare leven was in opspraak gebracht. Wij begrijpen dan ook, dat de Kamer commissie, die in deze zaak rapport moest uitbrengen, hieraan volle aandacht geschon ken heeft. En met genoegen mag worden geconsta teerd, dat dc veelzijdig sameng helde Ka mercommissie (1 A. R., 1 R. K., 1 C. H., 1 Doc. Dem., 1 Liberaal)), in deze eenstem mig een eensluidend oordeel hoeft geveld, een oordeel voorde in deze zaak naar voren getreden anti-papisten vernietigend. Van harte zij daarvoor de Kamercom missie hulde gebracht. WRAK VAN VERMIST VLIEGTUIG GEVONDEN. Op een verlaten plaats in het graafschap Durham heeft men het wrak gevonden van een vliegtuig, dat eergi teren tusschen York en New-Castle verdwenen was. De drie inzittenden lagen dood nabij de uit gebrande overblijfselen der machine. DE MENEER UIT ALLAHABAD. Die een koutje had gevat. Eenige emotie werd tc Schiphol gisteren verwekt door de mededeelirig, dat het K. L. M.-vliegtuig, dat gistermiddag tc kwart voor vier naar Croydon vertrok, al .laar ge consigneerd zou zijn, omdat vermoed werd dat een der passagiers door cholera was aangetast. Gelukkig bleek tijdig, dat de dokters zich hadden vergist, zoodat het vl.egtuig om acht uur in den avond werd vrijgegeven. Had zich inderdaad een geval van be smettelijke ziekte voorgedöan, dnn zou dit tijdig op Schiphol zijn geconstateerd, want net betrof een reiziger uit Allahabad, die met het Indië-Vliegtuig was aangekomen c-n terstond daarop was doorgerei I naar Londen. Alle passagiers van een vliegtuig uit Indië worden bij aankomst op Schiphol zoowel door dr. K. M. Slotboom, leider van den geneeskundigen dienst der K. L. M., als door dr. Peters van den G. G. D. onder zocht. Voor den bewusten passagier uit Allahabad was daar te meer reden voor, v/ijl hij inderdaad ongesteld was. Dr. Slot boom heeft den man onderzocht en consta teerde, dat de patiënt aan ingewnndsftoor- ,nis leed. Wat was geschied? De passagier, die op 5(F> mijl van Allahabad WOorit, ha I m zijfl auto 200 mijl afgelegd om zijn hotel in deze stad te bereiken. Ilij kv.riin zeer be zweet aan en beging toen de onvoorzich tigheid onder een draaienden ventilator te gaan slapen. Het gevolg was, dat hij koude vatte. Hij was dus reed. ongesteld, toen hij in de machine plaats nam en heeft, daar het zeer buiig weer was, onderweg veel last gehad. Zoodra de patiënt op Schip hol aankwam, is hij dan ook door de dok toren Peters en Slotboom onderzocht doch hij maakte een zeer normalen indruk, zoo dat er geen enkel bezwaar was hom per missie te geven zijn reis te vervolgen. Te Londen ijag men het geval aanvanke lijk ernstiger in. Men dacht aan cholera en co zijn minst aan typhus-ver chun oh n, doch bij nader onderzoek is ook den Lon- denschen dokters duidelijk geworden, dat hun diagnose verkeerd was. Het bevel tot consignatie der K. L. M.-mach ine werd daarop te acht uur in de ff avond ingetrok ken. De verhalen, die in Londen de ronde doen als zou men alle overige passagiers van het vliegveld zoeken, uit vrées, dat zij besmet zijn, zijn uit de lucht gegrepen. DE POSTVLUCHTEN OP NED. INDIE. De positie der K. L. M. postvliegtuigen op dc ïndiëlijn was gisteravond als volgt: Op de uitreis arriveerden de „Emoe" te Singapore en de „Gier" te Basra. Op de thuisreis kwamen de „Peli kaan" te Athene en de „Reiger" te Ran goon aan.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7