De blokkade van Tientsin Vrees voor voedselgebrek In de Britsche concessie W* x haw* wjhhamx BUITENLAND LUCHTVAART Wil! U Iets weten? DONDERDAG 15 JUNI 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Wat zal Engeland er legen doen? De Japansche en Chineesche autori teiten oefenen een strenge controle uit op de grens van de Britsche nederzet ting te Tientsin, waardoor het normale verkeer tot een vijftigste is beperkt. Terwijl de politie de personen, die de grens willen overschrijden, nauwkeu rig onderzoekt, wordt door luidspre kers gezegd: „Het spijt ons, u zulk een last te moeten berokkenen, doch het is onvermijdelijk voor het onderdrukken van de communisten, die in de Britsche nederzetting een operatie-basis hebben gevestigd". De Japansche autoriteiten hebben verder verklaard, dat zij bereid zijn toestemming te geven voor het vervoer van levensmiddelen naar de Britsche concessie. Naar Reuter bericht, is op de Hai-rivier, waaraan Tientsin ligt, de staat van beleg afgekondigd. Tussehen 18 uur en 6 uur is alle verkeer op de rivier verboden. Bestorming der barricaden verhinderd. De tweede dag der blokkade begon met een incident aan de grens der Britsche con cessie. Agitatoren trachten daar een me nigte van 2000 Chincezen aan te zetten tot een bestorming der barricaden. Een deta chement Britsche troepen, gewapend met machinegeweren en een sterke politie macht verspreidde de menigte onverwijld. Britsche en andere scheepvaartmaatschap pijen hebben de vrachtvaart op Tientsin gestaakt. Passagiers worden wel vervoerd. Ofschoon reeds eerder was verklaard, dat de levensmiddelenvoorraad in de con cessie bij inventarisatie ruimschoots vol doende was gebleken, bleek gisteravond vrees voor voedselgebrek té bestaan. Officieel laten de Japanneezen levens middelen in de concessie toe, doch geen Chinees wil het risico van het brengen loopen, daar hij dan als anti-Japansch zou kunnen worden beschouwd en de gebruike lijke aanvoer is gisteren dan ook uitgeble ven. Volgens bericht uit Japansche bron zou den gisteren 10.000 personen de Britsche en Fransche concessie verlaten hebben of dr.ar zijn binnengegaan op den eersten dag van de toepassing der „isolatie Van de 100.000 Chineezen, die gewoonlijk voor hun werk de concessies binnengaan, gingen gisteren 2000 naar binnen. In de drukke oren passeerden gewoonlijk 10.000 perso nen per uur de grens tüsschen de Japan sche en de Fransche concessie. Gisteren was het tempo, waartoe verlof gegeven werd, 50 personen per uur. Een vreedzaam binnenrukken. Het Japansche Telegraafagentschap Do mei meldt uit Japansche bron, dat 50.000 Japaneezen Zaterdag a.s. de Britsche con cessie in Tientsin vreedzaam zouden bin nenrukken om zich te begeven naar de be graafplaats, waar de Japansche soldaten ter aarde besteld zijn, die „hun leven geof ferd hebben ter bescherming van Tientsin en Peking" tijdens den Bokseropstand. Ook zullen 2000 Japansche reservisten in de Britsche concessie optrekken naar het kerkhof ter gelegenheid van dezelfde plech tigheid. DE HOUDING VAN LONDEN. Naar te Londen werd vernomen, is de houding van de Japansche regeering ten aanzien van de blokkade van Tientsin, dat dit een plaatselijke aangelegenheid is, wel ke plaatselijk moet worden opgelost. De Britsche regeering bestudeert thans, welke stap nu genomen moet worden, aangezien haar voorstel tot het vormen van een ge mengde commissie verworpen is. In offi- cieele kringen toont men zich terughou den over de maatregelen, welke thans toe gepast moeten worden. Men verwacht nie.t dat de Britsche regeering zich zal onder werpen aan de Japansche blokkade. De Britsche autoriteiten plegen overleg met de Fransche regeering. welke vermoedelijk de Britsche regeering zal steunen in alle maatregelen, welke men noodig zou mo gen achten. Het Amerikaanschc standpunt. Minister Huil heeft, naar Reuter uit; Washington bericht, in antwoord op een desbetreffende vraag verklaard, dat geen speciale instructies aan den Amerikaan- schen consul in Tientsin waren gezonden in verband met de blokkade van de Brit sche en de Fransche concessies. Het was hem niet bekend, dat de Vereenigde Staten over bemiddeling waren gepolst. Hij sprak het bericht, volgens hetwelk de Vereenigde Staten hun bemiddeling in de kwestie- Tien tsin hadden aangeboden, met kracht tegen. Verklaring van Butler. In het Britsche Lagerhuis verklaarde de onderstaatssecretaris van Bultenlandsche Zaken, Butler, ten aanzien van de blokka de in Tientsin, dat deze zaak thans wordt bestudeerd. De maatregelen, welke geno men zullen worden, hangen af van het op treden van de Japanners. Het schijnt niet hun bedoeling te zijn de voedselvoorzie ning af te snijden. De minister van Buiten- landsche Zaken, lord Halifax, wacht een officieel rapport af en zonder twijfel zal dit zoo spoedig mogelijk aan het Huis wor den voorgelegd. De Britsche regeering staat in nauw contact met de regeeringen van Fienkrük en de Vereenigde Staten. Butler zeide verder, dat ten gevolge van de anti-Britsche propaganda den laatsten tijd in de Britsche fabrieken nabij Sjanghai is gestaakt. Het schijnt, dat deze propa ganda is uitgegaan van de door de Japan ners opgerichte Chineesche regeering te Poettoeng, en ook zekere Japansche ele menten schijnen actief hierbij betrokken te zijn. De Britsche conaul-generaal te Sjanghai en de Britsche ambassadeur te Tokio hebben stappen gedaan bij de Ja pansche autoriteiten. „Een minder belangrijke kwestie". Het Japansche blad „Asahi Sjimboen" zegt, dat de blokkade van Tientsin een „minder belangrijke kwestie" is. Zoolang de Brlt- rche houding jegens Japan geen fundamen- t.eele wijziging ondergaat aldus het blad zullen wrijvingen van allerlei aard blij ven bestaan. vort- Ptr itvk S et, 12 »twk« 50 <t. Il| Apoth«k«r* «n Oregliton. VAN BET VATICAAN 6000 PELGRIMS BIJ Z. H. DEN PAUS. Z. H. de Paus heeft gisteren aan meer dan zesduizend pelgrims audiëntie ver leend. Tijdens de plechtigheid smeekte de Heilige Vader Gods zegen af over den ko ning van Italië en Mussolini. Zich richten de tot een aantal Duitsche pelgrims zeide de Paus in hun moedertaal, dat hij zijn ze gen gaf aan hen en hun gezinnen en de geheele Duitsche jeugd. Verder zei de Hei lige Vader: „Weest sterk, opdat gij het ge loof bewaart en bidt God voor den vrede, welken de Paus wil en verlangt". DUITSCHLAND EEN REDE VAN HITLER OP 1 JULI? Als antwoord op Chamberlain en Hallfax. Naar Reuter meent te weten, zal Hitier zijn vacantie te Berchtesgaden waarschijn lijk onderbreken om op 1 Juli te Bremen den nieuwsten Duitschen 10.000 tons-krui- ser te water te laten. Men oppert de ver onderstelling, dat de rede, die hii dan even tueel zal houden, een antwoord zal zijn op de jongste redevoeringen van Chamber lain en Halifax. EEN i»EDE VAN GOEBBELS. „Duitschland moet over de wereld regeeren". Minister Goebbels heeft in een rede voor de nation aal-socialistische studenten van den gouw Berlijn een aanval gedaan op hen, die het Hitleriaahsche stelsel critiseeren en vooral op de intellectueelen. Goebbels zeide voorts: „Indien er in de zeventiende eeuw een man geweest was, sterk genoeg om Duitschland te vereeni gen, dan zou thans Duitschland over de wereld regeeren en niet Engeland, want wij zijn daartoe aangewezen. Wat Duitsch land sedert eeuwen verzuimd heeft, moet thans in decaden worden ingehaald." Goebbels maande vervolgens de journa listen tot discipline aan en eischte "oor de regeering het recht op een deel van de waarheid te verbergen. Hij zeide in dit verband: „Gelooft ge dat ik, toen ik in de „Voelkischer Beobachter" een artikel tegen Engeland schreef, alles zeide wat ik van de Engelschen wist, of dat ik, als ik de rekening met Polen vereffen, niet meer zou kunnen zeggen." De minister betoogde, dat de Duitsche overwinningen meer met de pen dan met kanonnen behaald zfjn. SPANJE SPANJE EN DE SPIL. Portugal waarschuwt tegen militair bondgenootschap. Het Portugeesche dagblad „A Voz" schrijft in een hoofdartikel met betrek king tot de geruchten, volgens welke Span je bereid is zich te binden aan de spel Ro me—Berlijn door eon bondgenootschap of een militair accoord, dat dit feit „ernstige consequenties voor Portugal met zich me de zou brengen, want vóór het Portugeesch- Spaansche vriendschapsverdrag en daarbo venuit bestaat het bongonootschap met En- geland". Het blad gelooft echter, dat dit gerucht onaannemelijk ia, want een derge lijke verbintenia ligt niet in de politiek van Spanje, „dat in 1914 en de volgende jaren zijn neutraliteit wist te behouden". SPAANSCHE VLUCHTEUNGEN NAAR MEXICO. De Spaanache oud-miniater van bulten landsche zaken, Alvarez del Vayo, die te New-York teruggekeerd is uit Mexico, ia scheepgegaan naar Frankrijk. Hij ver klaarde o.m„ dat het eerste schip met Spaansche vluchtelingen zoojuiat in Vera Cruz was aangekomen en dat het gevolgd zou worden door talrijke andere. „Er is geen enkel cijfer gesteld als limiet voor de politieke immigratie In Mexico. Vernomen wordt nog, dat andere Ameri- kaansche landen, in het bijzonder Chili, bereid zouden zijn vluchtelingen op te ne men. ITALIË KONING VICTOR EMANUEL EN FRANCO NAAR BERLIJN? De voorbereidingen voor deze beide bezoeken zouden half Augustus aanvangea. Naar United Press uit betrouwbare bron verneemt, zullen koning Victor Emanuel van Italië en generaal Franco binnen niet al te langen tijd een bezoek aan Berlijn brengen. Men verwacht, dat de Itallaan- sche koning bij die gelegenheid tot eere commandant van een Duitsch regiment be noemd zal worden. De voorbereidingen voor deze beide be zoeken zouden half Augustus aanvangen. MIDDEN-EUROPA SIDOR VANDAAG NAAR ROME. De oud-premier van Slowakije Sidor zal vandaag naar Rome vertrekken, waar hij Slowakije bij den H. Stoel zal vertegen woordigen. Ten aanzien van zijn missie schrijven de nationaal-socialistischc bladen „Voelki scher Beobachter" en „Der Neue Tag", dat Sidor belast is met het sluiten van een Con cordaat en dat hij zijn post tijdens de on derhandelingen, die tot het najaar zullen duren, niet zal mogen verlaten. In regee- ringskrlngen toont men zich over deze ver klaring hoogst verwonderd en men betoogt, dat Sidor met een missie vertrekt en niet it> ballingschap gaat. De Slowaaksche bla den protesteeren tegen den uitleg, die de nationaal-socialistbche bladen van het ver- tTek van Sidor geven. Zooals men weet, werd Sidor door de Duitschers van Pinslavisme beschuldigd. Dit is het streven om alle Slavische volken in één groot rijk older te brengen. PALESTINA DE IMMIGRATIEQUOTA. De immigratiequda voor het op 1 April aangevangen halfjaar zijn vastgesteld op een totaal van 10.350 immigratiecertifica ten voor de Joden n 600 voor de Arabic- ren en anderen. Het quotum voo) de Joden is verdeeld in 5.350 certificaten voor de vluchtelingen en 5.000 voor de o\erige Joden. In het to taal zijn begrepen 1.200 certificaten, wel ke reeds in April :fjn verstrekt en 1.300 welke moeten worien afgetrokken voor Joden, die op onwetige wijze het land zijn binnengekomen, zotdat in totaal 7.850 cer tificaten overblijvei, welke verdeeld moe ten worden tusschei 4.205 vluchtelingen en 3.645 gewone immigranten. Tweede Kamer Wijziging Dienstplichtwet aangenomen FRANKRIJK NAT.-SOC. PROPAGANDA. De speciale politie heeft te T"uinkerken na een huiszoeking een zekeren Raymond Geckisch gearresteerd, bij wien talrijke na tion aal-socialistische propaganda-vlug- schriften werden gevonden. De man heeft een Duitschen vader en een Fransche moe der. De vlugschriften waren uitgegeven door een Duitsch genootschap. Na verhoord te zijn is de arrestant voorloopig op vrije voeten gesteld. AMERIKA DE LAATST! DAG VAN HET KONINKLIJK BE20EK AAN CANADA. Uit New-Glasgov (Nieuw Schotland) wordt gemeld: Het is heden de laatste dag van het koninklijt bezoek aan Canada. Vanavond te 19 uurzullen de hooge gasten aan boord van de .Empress of Britain" naar Engeland vertiekken. DE POSTVLUCHTEN OP NED. INDIë. De positie der K.L.M.-postvliegtuigen op de Indië-lijn was gisteravond als volgt: Op de uitreis arriveerden de „Rei ger" te Singapore tn de „Wielewaal" te Basra. 4 Op de thuisreis kwamen de „Bui zerd" te Athene en de „Torenvalk"' te Rangoon aan. Vergadering van gisteren. (Vervolg). De heer BAJETTO (R.K.) is van oor deel. dat de regeering oog heeft gehad voor de financieele zijde van het vraag stuk. Spr. vraagt hoe het mogelijk is, dat vele opgeroepenen zeer ver van huls ge legerd zijn en dit in een regionaal stelsel. Critiek op de regeering in verband met de sociale bezwaren acht spr. onbillijk. Ge lukkig komt de rogeering aan vele bezwa ren tegemoet. Wat de vervanging van de dienstplichti gen betreft, is spr. van oordeel, dat de ver traging in de afhandeling der verzoeken zeer verklaarbaar ts. Spr. vraagt de aan dacht van den minister voor de kleine zelf standigen. die de grootste nadeelen van den dienst ondervinden. Hij kan nagenoeg volkomen instemmen met dc voorgestelde wijziging van de dienstplichtwet. Spr. Is het or mede eens, dat een permanente grensbeveiliglng niet wenschelfjk is. Vergrooting van het contin gent brengt een büna niet te verwijderen apparaat. Spr. acht een groot voordeel, dat door de voorgestelde maatregelen de grenstroepen zullen worden uitgebreid. Een sterkere grensbeveiliging kunnen wU niet missen Wat de verlenging van de her halingsoefeningen betreft, de noodzaak daarvan valt niet te ontkennen. Spr. hoopt voorts, dat opgetreden zal worden tegen uitspattingen van de militairen en den ml- litairistischen geest in het leger. Antwoord van den minister. De MINISTER VAN DEFENSIE, de heer VAN DIJK, zegt, zich niet to zullen bege ven op het terrein van politieke beschou wingen. De regeering aanvaardt niet, dat de zelfstandigheidspolitiek inhoudt een keuze in de internationale politieke ver houdingen. Het eerste wetsontwerp gaat uit van de gedachte, dat de mogelijkheid in het leven moet worden geroepen, om de vredes- sterktc te vergrooten. Men voorkomt daar mede een bijzondere mobilisatie, die vele bezwaren medebrengt. De regeoring is er diep van overtuigd, dat het mogelijke moet worden gedaan om de bezwaren te onder vangen. Ook is niet de bedoeling, in normale om standigheden van do machtiging gebruik te maken. De regecring vraagt deze machtiging, omdat voorafgaande aan de toepassing van art. 32 van de Dienstplichtwet een verkla ring van de Kroon noodig is, die vaststel ling van oorlogsgevaar inhoudt. Voor de toekomst zullen de jongere lich tingen niet eerder bij het veldleger worden ingedeeld, dan wanneer de wettelijke ter- miji, waarin oproeping mogelijk is, voor bij is. De onderstelling was, dat de grens- en kustbeveiligingsmobilisatlo spoedig zou worden gevolgd door een algchecle mobili satie of een opheffing. Dit is anders ge gaan. Spr. gaat niet uitvoerig ls op dc vraag, waarom men niet contingentauitbrciding heeft gekozen. De regeoring moest kiezen dat stelsel, dat de grootste veiligheid bracht bij de kleinste financieele offers. Daarom moesten de vrijwilligerscorpsen worden afgewezen. Een vergroot contin gent kan niet worden weggewerkt. Dit wetsontwerp bedoelt niet vergrooting van het oorlogsieger. Spr. ontkent voorts niet de voordeden van uitbreiding van het con tingent. Zij wegen echter niet op tegen de nadeelen. Het stelsel van den heer Ruys de Bee- renbrouck heeft veel aanlokkelijks, doch 50.000 man noemt spr. niet juist berekend. Het afkeuringspercentage is door bijzonde re maatregelen verlaagd tot 30 pet. Spr. komt tot een maximum van 42.000 man. Verhooging tot 50.000 zonder verlen ging bedraagt reeds 16 «k millioen meer per jaar. De kosten-ln-eens zouden 61 millioen bedragen. Dc kosten van het regeerlngsvoorstcl zijn voorloopig op 14 millioen te stellen. Men mag niet te gemakkelijk spreken over een niet- sluitend budget. Wanneer het zou moeten blijken, dat men een gTooteren omvang van de vei ligheidsmaatregelen noodig heeft in verband met dc politieke constellatie, dan zal men de oplossing moeten zoeken in vergrooting van het contingent. Spr. ontkent, dat het ontwerp niets be teekent voor de grensbeveiliging. Er is in dit opzicht volkomen geelijkheid van ge dachte met den minister-president, in zijn radiorede geuit. Uit de berekeningen mag men niet af-1 leiden, dat de mogelijkheid van 17 maan den eerste-oefeningstijd vaststaat. Spr. erkent, dat het kanaal Almen-Pan- nerden defensief van belang is. Doch men mag niet alles ondergeschikt maken aan de defensiebelangen. Kanalisatie van den IJsel verdient de voorkeur. Ten aanzien van het verlies van de betrekking, staat de regeering op 't standpunt, dat het mogelijke moet wor den gedaan. Een overheidsmaatregel in dit opzicht ls niet gewenscht. De geestelijke verzorging heeft de aan dacht van de regeering. Spr. zal over wegen, wat gedaan kan worden voor ontspanning en ontwikkeling der mili tairen. Wat den duur van de herhalingsoefenin gen betreft, hier is men gebonden aan ka- zerneeringsmogelijkheden en d« verplich tingen van het reserveparsonecl. Wat do beide andere wetsontwerpen be treft, verklaart de minister, dat d<< regee ring overtuigd is van de noodzakelijkheid, den druk op de dienstplichtigen te verlich ten. Wat de vervanging der dienstplichtigen door werkloozen betreft, spr, acht het standpunt van den heer Albarda niet juist. De werklooze kon thans ln goenen deele achteruit Men mag toch geen menachen aanwijien, die wèl werk hebben. In antwoord op een vraag van den heer Wendelaar merkt spr. op, dat inderdaad de oproeping krachtens het Kon. Besluit indi vidueel geschiedt en niet per lichting. Wat de aanbevolen soberheid betreft, merkt spr. op, dat men hier slechts hoort van te hooge vergoedingen en niet van de klachten over te lage. Het aantal gevorderde auto's en paarden is tot 1/3 teruggebracht. Op het oogenblik is men bezig met het uitvoeren van bestekken voor de vorstcr- klng der terreinen. Spr. kan niet bcoordeglen, hoe lang de huidige toestand zal duren. De hoer ALBARDA (S.D.) ia van oor dcel, dat het gekozen systeom de voorkeur verdient, daar hier sprake is van een tijde lijke versterking. Spr. handhaaft zijn be zwaren tegen de gedwongen dienstneming van werkloozen. Hij blijft van oordeel, dat 't systeem van de luchtafweer, voor zoover deze wordt overgelaten aan particulieren, niet juist is. Hij wenscht, dat de Kamer een principieele uitspraak doet. Daarom dient hij een motie in, waarin de Kamer ver klaart, dat de zorg voor de verdediging tegen luchtgevaar bU het Rijk behoort en dat de beslissing of objecten verdedigbaar zijn, niet afhankelijk mag zijn van de be reidwilligheid van de eigenaren dier ob jecten om vrijwillig in de koaten bU te dragen. De MINISTER VAN DEFENSIE, de heer VAN DIJK, is van oordeel, dat degenen, die werkloozen niet aangewezen willen voor vervanging, zich aan schromelij ke overdrijving schuldig maken. De minis- van Sociale Zaken is het met spr.'s standpunt volmaakt eens. Het ls voor deze menachen gelukkig, dat zij onder de wa penen zijn. De kwestie van dc luchtverdediging be sprekende, merkt spr. op, dat dc Staat ni«t voor leder object, dat verdedigd moet wor den, een garantie kan geven. Natuurlijk zal de particulier niet uitma ken, wat verdedigd zal worden, doch zoo moet de vraag niet gesteld worden. AU do regeering moet verdedigen, dan mag zij dit niet overlaten aan een ander. Ook grondwettelijk behoeft men do zaak niet somber in te zien. Ook togen het beleid van de regeering ten deze zijn geen houd bare bezwaren. Spr. ontraadt de motie; hij acht haar to vaag en bovendien gedeelte lijk onjuUt. De motie-Albarda wordt verworpen met 44 tegen 25 stemmen. Voor stemden de S.D., N.S.B., Comm., Slaotk. Geref. en de lieer Bakker (C.H.). Tegen «temden de R.K., A.R., C.H., V.D. en Lib. De heer ALBARDA (S.D.) licht *ijn amendement toe, dat beoogt beperking van den geldigheidsduur van de machtiging tot 1 Januari 1942. Spr. is van oordeel, dat zulk een machtiging niet voor te langon tijd moet worden gegeven. De MINISTER acht het amendement niet van dmtructicven aard, doch niettemin niet aanbevelenswaardig. Hij zou het op prijs stellen, indien het niet werd aange nomen. Het amendemont-Albarda wordt aange nomen met 38 tegen 32 «temmen. Tegen «temden de R.Kde heer Tilanus (C.H.) de SO. en enkele A R. De drie wetsontwerpen worden z.h.it. aangenomen met aanteckening, dnt de Ccmm., N.S.B., mevr. De VriesBruins (S.D.) en ir. Vos (S.D.) wen«chcn geacht te worden te hebben tegengestemd. Om 19.10 uur wordt de vergadering ver-' daagd tot Donderdagmiddag 1 uur. Vraag: Welke is de korstc weg per auto van Lisso naar Gruvo? Hoeveel km.? Antwoord: Lisse, Leiden, Alphen, Woerden, Harmeien, Vreeswijk, Vianen, E verdingen, Tuil, Zalt-Bommel, 's Herto genbosch, Heerch, Grave. Afstand 150 km. V r aa g Waar is de begonia-cultuur ge legen in België en in welk gedeelte Hol- landsch of Fransch «prekend. Antwoord: Omstreken van Gent. In het Vlaamsch-sprekendc landsdeel. Vraag: Welke is den korsten en bes ten weg van Uden naar die streek? Hoeveel kilometer? Antwoord: Uden, Eindhoven, Turn hout, Antwerpen, Lokeren, Gent, 150 km. Vraag: Kan ik volstaan met een be wijs van Nederlanderschap of moet ik een pas hebben? Antwoord Bewijs van Nedcrlnn- dcrachap is voldoende. Vraag: Wat verstaat men onder een faillissement zonder onkosten. Antwoord: Wie daarvoor in aanmer king komt, kan kosteloos een faillissement aanvragen. Dat is dan voorloopig kosteloos in afwachting van de eventucele baten van het faillissement.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7