Instantine BINNENLAND Gemeenteraads verkiezingen t\c(f\t/ 't is van ïioifeh RECHTZAKEN AGENDA Het drama te Koedijk. DONDERDAG 15 JUNI 1939 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 1 2.50 per kwartaal. Bij onze agenten /O cent per w**k; f 2.80 per kwartaal. Franco per povt 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaaL Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentlën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? VEEL WIND, ZELFDE TEMPEUATUUR. De BUI seinl: Verwachting: Geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Zwaarbewolkt tot betrokken met plaat selijk eenigen regen; weinig verandering in temperatuur; matige, tijdelijk krachtige Zuidelijke tot Westelijke wind. De weerstoestar.d van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder; zwaarbewolkt, matige Zui delijke wind, 14 gr. C. Vlissingen: zwaarbewolkt: matige Zuide lijke wind, 14 gr. C. De Bilt: zwaar bewolkt, matige Zuidelijke wind, 14 gr. C. Groningen: halfbewolkt, matigei Z. Z. O. wind, 14 gr. C. Maastricht: licKtbewolkt, zwakke Zuide lijke wind, 14 gr. C. BUITEN LA NDSCH WEERO VERZICHT De depressieinvloed breidt zich steeds 1 erder over West-Europa uit. De hoofdde pressie 'bij IJsland is wat opgevuld, maar op den Oceaan kwamen gisteren nieuwe storingen tot ontwikkeling, die de lucht druk op de Britsche Eilanden flink hebben doen dalen. Enkele storingsfronten passeer den de Britsche Eilanden reeds zonder veel regen te brengen, maar thans passeert een front Ierland, wat daar veel regen bracht (Blacksod 14 m.m.).«De temperatuur is er gestegen, evenals in ons land, België, Frankrijk en Duitschland. In ons land heeft zij nu ongeveer de normale waarde weer bereikt. In het Noorden van Scandinavië dalen de barometers vanmorgen. Overigens handhaaft het gebied van hooge luchtdruk zich hier evenals over Duitschland en Frankrijk. In deze hoogen druk is het weer lustig, alleen in Zuid-Frankrijk waait een Noord-Wester storm, doordat de luchtdruk gradiënt hier zeer groot is als gevolg van een depressie, die over Italië ligt. Deze ver oorzaakte nog zwaren regen in Centraal- Europa (Weenen en Budapest resp. 25 en 23 m.m. LUCHTEMPERATUUR. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Donderdagnamiddag 9.53 uur Vrijdagmorgen 4.07 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 16 Juni 'oorm. 2.25 en nam. 2.50 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 16.5 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 16.5 gr. C. Maan op 3.55 uur Vrijdagnacht. Maan onder 20.05 uur Vrijdagavond. DE HANDELSBESPREKINGEN TUSSCIIEN NEDERLAND EN DUITSCHLAND. Naar wij vernemen, is de Duitsche han delsdelegatie, over wier komst reeds is be richt, hier aangekomen, in verband met de gebruikielijke driemaan'delijiksche sa menkomsten van de in het handelsverdrag met Duitschland voorziene commissie van Nederlandsche en Duitsche deskundigen. De economische en financieele om standigheden van het oogenblik kun nen tot resultaat hebben, dat de be sprekingen in deze commissie dit keer niet van belang onöbloot zullen zijn. INVOER VAN GANZENLEVER EN GANZENLEVERPASTEI. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de minister van Economische Zaken bepaald, dat met ingang van 16 Juni a.s. de invoer van ganzenlever cn ganzenlever pastei kan geschieden zonder een machti ging voor invoer van geslacht pluimvee. Met ingang van genoemden datum ver valt tevens de monopolieheffing op deze producten, welke tot dusverre f 0.20 per K.G. bedroeg. Successen voor R.K. Staatspartij Wij geven hier de uitslagen van verschei dene der gisteren gehouden Raadsverkie zingen: 's-IIERTOGENBOSCH Eén zetel winst voor de R. K. Staatspartij. Zetels 1939 1935 R, K. Staatspartij 19 18 Groep-Kuypers 5 6 Bet. Arb.belangen A.R. en Chr. H.U. 1 Comm. Partij Ned. Gec.b. (Lib. en V.D.) 1 R. K Staatspartij: H .H. M. v. d. Velden, L. C. P. M. Meuwese, L. Vermeulen, J. G. Ch. M. van Genabeek, mr. J. B. H. M. Hengst, A. L. Briels, mr. C. C. S. M. Krüse, J. A. E. M. Meyring, H. A. F. M. Damen, A. van Veldhoven, Th. G. T. Jansen, mr. L. J. F. Baudoin, drs. H. J. M. van de Laar, M. J. W. van Soestbergen, mej. A. A. J. M. Tilman, A. Th. van der Mortel, N. Schuur- mans, A. F. F. M. v. d. Dries, Th. P. M. Pos. HENGELO R. K. Staatspartij wint een zetel. Zetels 1939 1935 i R. K. Staatspartij 8 7 S.D.A.P. 8 7 Vrijz. Dem. Bond 2 2 Christ. Dem. Unie 1 1 Christ. Hist. Unie 1 1 Anti-Rev. partij 1 1 Aanlegbelasting 0 2 Comm. Partij 0 1 Liberale Staatspartij 2 1 R, K. Staatspartij: G. J, Steggink, E. H. Oostvogel, C. A. P. Kip, B. H. Ribberink, H. A. Vossebeld, G. J. Schoonderwoerd, A. A. de Graaff, C. van Wessum. ARNHEM S.D.A.P. verliest twee zetels. Zetels 1939 1935 S.D.A.P. 12 14 R. K. Staatspartij 11 10 Lib. Staatspartij 3 3 Anti-Rev. Partij 3 3 Chr. Hist. Partij 3 2 Comm. Partij 1 1 Herv. Geref. 0 1 R.S.A.P. 0 0 Vrijz. Dem. Bond 2 0 R. K. Staatspartij: J. J. W. IJsselmuiden, C. G. Matser, H. M. A. Klompé, A. Nijen- huis, J'hr. mr. F. J. M. van Nispen tot Seve- xvaer, J. W. H. M. Meijer, Mr. J. P. Ber- voets, H. G. J. van de Sand, J, C. Driever, W. C. ten Hoedt, W. F. P. Boshouwers. BREDA S.D.A.P. verliest twee zetels. Zetels 1939 1935 R. K. Staatspartij 18 18 S.D.A.P. 5 7 Prot. Chr. Parli.j 2 1 Lib. Stp. en Vrijz. D.B. 1 1 Lijst-Leeman 1 Kath. Detnoocraten R. K. Staatspartij: A. C, B. van Aren- donk, mr, E. L. H. M. van Mierlo, L. Jon ker, J. F. A. Elioh, S. Koopman, A. M. van Oosterhout, ir. F. S. A. van der Werf, A. A- J. M. Loonen, H. W. E. v. Gastel, C. L. M. Brantjes, J. A. Meys, ir. A. F. J. Beukers, J. N. Kroone. mr. A. A. M. Struycken, C. A. Crul, Th. J. J. A. Spoelder, P. C. van de Wijngaard, C. J. Laurey. UTRECHT. Anti-Rev. en Vrijz.-Dem. winnen, de Soc.-dem. verliezen een zetel. Zetels. 1939 1935 S D. A. P. 13 14 R K. Staatspartij 12 12 Anti-Rev. Partij 6 5 Chr.-Hist. Unie 3 3 Lib. Staatspartij 2 2 Utr. Gerreentebel. 0 1 Comm. Partij 1 1 Vrijz. Dem. Bond 2 1 R. S. A. P. 0 0 Ned. Arbeidersbel. 0 0 Staatk. Ger. Partij 0 0 Christ. Dem. Unie 0 0 R.-K. Staatspartij: H. A. Bekker, dr. A. J. B. Oomen, G. D. Zegers, F. W. Swane, Jhr. mr. C. A. J. van Sasse van IJsselt, A. H C. Driedonks, mej. A. A. M. Hutten, ir. G M. Leeuwenberg, mr. J. H. Nieuwen- huijs, M, van den Broek. B. F. H. Spelbos, mr. C. H. J. W. van Soest. HILVERSUM. Winst voor Christ.-Hist. en Vrijz.-Dem. Zetels. 1939 1935 Het moderne pijnstillende middel BUS SUM. Een zetel winst voor C.-H. en S. D. A. P. Zetels. 1939 1935 R -K. Staatspartij 7 7 Lib. Staatspartij 3 3 Anti-Rev. Partij 3 3 S D. A. P. 4 3 Chr. Hist. Unie 3 2 Vrijz. Dem. Bond 1 1 Andere partijen 0 2 Gemeentebelang, dat in den ouden raad twee zetels bezet, heeft thans aan de ver kiezing niet deelgenomen. R.-K. Staatspartij: P. N. de Lange, G. A. Schmidt, M, M. G. Th. de Kort, C. J. G. M Schölvinck, A. W. M. Heslenfeld, iP. Th. van Dijk, A. van Harmelén. ZWOLLE. Liberalen cn Vrijz.-Dem. winnen; soc.-dem. verliezen een zetel. Zetels. 1939 1935 S D. A. P. 9 10 R.-K. Staatspartij 5 5 Christ. Hist. Unie 4 4 Anti-Rev. Partij 4 4 Staatk. Ger. Partij 0 0 Lib. Staatspartij 2 1 Vrijz. Dem. Bond 1 1 Christ. Dem. Unie 1 1 Andere partijen 0 1 In 1935 is aan de lijst van Alg. Zwolsch Belang een zetel toegekend. R.-K. Staatspartij: mr. G. R. baron van Vooist tot Voorst, A. A, M. Janssen, G. H. H Haen, mr. A. W. E. Brandsma, M. G. Van der Vegte. ENSCHEDE. R.-K. Staatspartij wint twee zetels. Zetels. 1939 1935 S D. A. P. 11 11 R K. Staatspartij 9 7 Liberale Staatspartij 2 3 Comm. Partij 3 3 Vrijz. Dem. Bond 3 2 R S. A. P. 0 1 Oud-Lonneker 0 1 Christ. Dem. Unie 2 2 Anti-Rev. Partij 3 3 Algemeen Belang 2 0 Christ, Hist. Unie2 2 Bij de vorige verkiezing verkreeg de On- afh. Soc. Partij met 1569 stemmen 1 zetel, de Kath Dem. Partij met 1279 stemmen 1 zetel, terwijl op andere lijsten nog 1180 werden uitgebracht. R.-K. Staatspartij: H. C. Nijkamp, A. H. J Coppes, H. Broshuis, J. v. d. Graven, G. Kroese, G. J. Kleisman, W. G. Hartmann, J. H. H. Meijerink, J, H. Levink. S D. A. P. 9 9 R.-K. Staatspartij 7 7 Anti Rev. Partij 4 4 Liberale Staatspartij 3 4 Christ. Hist. Unie 5 3 Vrijz. Dem. Bond 2 1 Comm. Partij 1 1 Christ. Nat. Volksp. 0 1 Christ. Dem. Unie 0 0 R. S. A. P. 0 0 Kath. Dem. Partij 0 0 Staatk. Geref. Partij 0 0 Nat. Herstel z 0 1 R.-K. Staatspartij: Mr. R. E. A. J. Her- mans, G. F. J. Verbeek, H. Hom, M. A. G. Allessie, G. J. H. de Rooij, Mr. F. J. Stra- ter, K. Kramer. HAAGSCHE RECHTBANK. Ernstige aanrijding te Voor schoten. Op 8 Januari des avonds omstreeks half acht heeft er op den Veurschen weg te Voorschoten een ernstig auto-onge val plaats gehad, waarbij verschillende per sonen in het gedrang waren gekomen. Op genoemden weg liepen mevrouw Belt met haar dochter, beiden uit Leidschendam, ge armd uiterst rechts van den weg. Achter hen kwam een auto, bestuurd door v. d. L. uit Voorburg. Uit tegenovergestelde rich ting naderden een aantal wielrijders. Ver dachte dimde zijn lichten voor de hém tegemoet komende wielrijders en heeft toen blijkbaar de twee voor hem loopende dames niet gezien, met het volg, dat mej. Belt door de rechterzijde van de auto werd ge raakt en tegen den grond gesmakt. De moeder van het meisje vertelde als getuige „Ik zal plotseling een licht, hoorde een klap en was in eens mij.n dochter kwijt, die van mijn arm werd gerukt". De moe der had haar dochter even later op den berm van den weg teruggevonden, danig gewond, o.a. met een hersenschudding, een hoofdwonde en een armbreuk, hetgeen ten gevolge heeft gehad dat mej. Belt tot op heden haar beroep van dienstbode niet meer heeft kunnen uitoefenen. Mej. Belt, zelf als getuige gehoord, wist zich absoluut niets meer te herinneren van het gebeurde. Zij was dadelijk bewus teloos geworden en pas veel later weer bij kennis gekomen. De auto was intusschen, na het meisj aangereden te hebben, op het inker weg gedeelte gekomen wat weer ten gevolg had, dat de wielryderr in de knel gekomci waren. De eerste wielrijder, de Groot ui' Voorschoten, was van zijn rijwiel geslin gerd, waarbij hij gewond geraakte. De ach ter hem rijdende wielrijder, dc Jong un Voorschoten, had het gevaar aan zien komen en was in volle vaart van zijin rij wiel gesprongende sloot in, zijn rijwiel op den weg achterlatend. Het was maar goed geweest, dat hij van zijn rijwiel ge sprongen was, want de nu links rijdende auto was er dwars over gereden en had het rijwiel vernield. Nadat alle betrokkenen als getuigen ge hoord waren, nam de Officier het woord, die zeide, dat verdachte de schuldige was. Er is op den Veurschen weg geen voetpad. zoodat voetgangers vel verplicht zijn op den grooten weg te loopen. Het eigenaar dige is, dat verdachte wel de wielrijders heeft gezien, die een eind van hem af waren maar niet de beide voetgangsters, die vlak voor hem liepen. De verschillende omstan digheden in aanmerking nemende eischte de Officier tegen verdachte een hechtenis- straf voor den tijd van een maand. De verdediger pleitte vrijspraak, waarna de uitspraak werd bepaald op over 14 Op de eendenjaclit. C P B. en van 't R., beiden uit de Haar lemmermeer, waren door den Leidschen kantonrechter ieder veroordeeld tot een geldboete van 7.50 subs. 3 dagen, omdat zij een half uur na zondsondergang gescho- t enhadden op wilde eenden te Sassen- heim. De ambtenaar van het O.M. te Lei den had deze boete te laag gevonden en was in appèl gegaan, terwijl de verdachten daarentegen de boete te hoog gevonden hadden en eveneens in hooger beroep ge komen waren. Na den veldwachter als getuige gehoord te hebben, die vol hield, dat de verdachten zeker geschoten hadden een half uur na zonsondergang, vroeg de Officier aan de verdachten hoe lang zij reeds het beroep van jager uitoefenden. De een jaagt reeds 25 jaar en de ander reeds 12 jaar. De Officier vond toen, dat zij zeker had den moeten weten wanneer er op gehouden moet worden met jagen. Maar het zal wel zoo geweest zijn, dat de verdachten niets geschoten hadden en het onaangenaam vonden met een ledige weitasch huis waarts te keeren. Daarom hebben zij de zes inbeslag genomen eenden maar in het don ker geschoten. Zij werden toen van broodjagers doodge wone stroopers. Spr. vond het vonnis van den Leidschen kantonrechter dan ook te laag en vroeg vernietiging daarvan en opnieuw eischend vroeg spr. tegen elk der verdachten een geldboete van ƒ25 subs. 25 dagen. Uitspraak over 14 dagen. Het verkeer van rechts. P. G. C. uit Wassenaar, had in die gemeente als autobestuurder geen voor rang gegeven aan verkeer van rechts met gevolg een ernstige botsing. De kantonrechter had verdachte veroor deeld tot een geldboete van 15 subs. 15 dagen. Verdachte was van dit vonnis in hooger beroep gekomen bij de Haagsche recht bank. De Officier vond dat verdachte hoogst onvoorzichtig heeft gereden om plotseling een voorrangsweg op te rijden. Het vonnis dan ook juist gewezen achtend, vroeg spr. bevestiging daarvan. Uitspraak over 14 dagen. Voortgezette behandeling voor het Gerechtshof. Het Gerechtshof te Amsterdam, gepresi deerd door mr. Joh. M. Jolles, zette van daag de Dinsdag geschorste behandeling voort van de strafzaak tegen den Bergen- schen melkrijder J. B., die er van wordt, verdacht, op 2 Januari opzettelijk met de door hem bestuurde auto bij Koedijk in het Noord-Hollandsch kanaal te zijn gere den, waardoor drie zijner kinderen, meisjes van drie, vier en vijf jaar, verdronken. De vrouw van verdachte, de baby en verdach te zelf werden gered. Bijna een jaar na het ongeluk werd ver dachte gearresteerd, omdat een meisje, Ma ria D., waarmede B. een verhouding had, verteld had, dat verdachte opzettelijk in het kanaal was gereden om van zijn gezin af te komen. Levenslang eischte de officier van justi tie te Alkmaar, de rechtbank echter sprak verdachte vrij. Het O.M. ging in appèl en Dinsdag diende deze strafzaak voor het hof. Vele getuigen werden toen gehoord en vandaag zette het hof het getuigenver hoor voort. De belangstelling voor deze zaak is nog grooter dan Dinsdag. De pu blieke tribune is tot de laatste plaats bezet. De politie moest bij den ingang zelfs ge weld gebruiken om een deel van de hon derden belangstellenden ordelijk toe te la ten en de anderen, die geen plaats konden krijgen terug te dringen. De gereserveerde 'ribune is eveneens bezet en van de zijde an de hoofdstedelijke balie is de belang- +elling ongekend groot. Opnieuw wordt Maria D. aan een ver oor onderworpen. Zij handhaaft haar ver jaringen. Verdachte wordt eveneens voor iet getuigenhekje geroepen. Hij verlaat de erdachtenbank en gaat vlak naast zijn 'riendin voor het hekje staan. Hij vertelt opnieuw, dat het meisje en hij tot de con clusie waren gekomen, dat „het zoo niet langer ging". Het meisje had toen gezegd (en dat gaf verdachte toe): „dan zou er iets verschrikkelijks moeten gebeuren". Verdachte had daarop geantwoord: „Dan zou je ze (zijn gezin) moeten verdrin ken". President: „Je begrijpt toch wel, dat dat heel bezwarend voor je is. Later zijn ze immers verdronken". Verdachte: ,,'t Was een absurde ge dachte. Donderdag Sluitingsavond cursus R.K. Middenstandsavondschool, „In den Vergulden Turk", 8.30 uur. Donderdag. Bureau-zitting R.K. Reclassee- ringsvereeniging, gebouw St. Vin- centiusvereeniging, Hooglandsche sche Kerkgracht 32, 89 uur. Vrijdag, R.K. Bond van Overheidsperso neel „St. Paulus", ledenvergade ring Bondsgebouw, half negen. Vrijdag, Ledenvergadering „St. Raphael", Bondsgebouw, 8 uur. Dinsdag. Consultatie-bureau A.V.O. (Ver. Arbeid voor Onvolwaardigen) Le vendaal 1 (Arbeidsbeurs), 78 uurnam. De avond-, nacht- en Zondagdienst dei- apotheken te Leiden wordt van Z a t e r- d a g 10 tot en met Vrijdag 16 Juni a.s. waargenomen door de apotheken tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, tel. 1060 en D. C. Kok, Rapenburg 9, tel. 807. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 274. f. 6.- of f14.- per pers. resp. ZONDER of MET verzorging. Inlichtingen Hij: N.V. ELTAX 666 „En toen", zegt de president, „zou u ge zegd hebben, volgens jlit meisje: „Ik rijcl ze het kanaal in". Verdachte ontkent dit kalm, maar met klem. President: ,,En vlak voor het ongeluk zou u nog een stapje verder zijn gegaan, toen zou u haar gezegd hebben: „Op 2 Ja nuari zal het gebeuren, dan huur ik een auto. Verdachte: „Nooit gezegd". President: „En na het gebeurde in het ziekenhuis zoudt u, verdachte gezegd heb ben, ,,'t is mislukt. Verdachte: „Dat kan ik niet gezegd heb ben, ik heb misschien gesproken over „on geluk". Dan behandelt de president weer het ge sprek, dat verdachte met den priester heeft gehad. Volgens verdachte vergist deze zich bij de weergave van het gesprek. „De priester heeft me direct aangevallen, hij had immers de gedachte, dat ik het ge daan had President: „Merkte uw vrouw of haar ouders nooit iets van de verhouding?" „Neen", zegt verdachte kalm, „niemand merkte er iets van". Het meisje, dat in deze zaak zoo'n groo- te rol speelt, staat onbewegelijk voor het getuigenhekje. Zij kijkt den man, die voor zijn leven vecht, geen moment aan. Met een enkel woord antwoordt zij op de vra gen, die haar af en toe gesteld worden. Dan bespreekt de president het bezoek dat verdachte na het ongeluk aan het meisje te Schagen heeft gebracht. Ver dachte zegt, dat hij toevallig in de buurt moest zijn. President: „Hoe is de verhouding met uw vrcuw thans?" „Het kon niet beter zijn", zegt verdach te. „Zij weet, dat het een zuiver ongeluk was en zij verwijt mij niets. Natuurlijk heeft zij verdriet, maar dat heb ik ook. Hoe Maria D. bij haar beschuldigingen komt is mij een groot raadsel". „Maar nu is de verhouding uit", zegt hij nog eens met klem. Nogmaals voelt raadsheer mr. Canes het meisje Maria D. aan den tand. Hij verwijt haar. dat zij de plannen van verdach te kennende, gezwegen hoeft. Mr. Canes (terugkomende op het ge sprek met den priester): „Wat zei de priester tegen je? Verdachte: „Als het waar is, wat Marie vertelt, zal er een aardige portie straf voor je opzitten". Raadsheer: „En wat zei je?" „Ik zei: „Hoe kan dat nu bestaan, ik heb niets kwaads gedaan". De vader van Maria D. komt dan eenige verklaringen afleggen over de houding van zijn dochter. Zij was op oudejaarsdag naar familie gegaan, waar zij eenige da gen bleef logeeren. Daar had zij het on geluk door de radio gehoord. „Ze was erg ontdaan, toen ze thuis kwam maar" zegt vader D. „dat was niets bijzonders, want we waren erg op het gezin B. onze buren, gesteld en bovendien is ze erg zenuwachtig". President: „Wist u iets van de verhou ding tusschen uw dochter en verdachte?" „Neen, daarvan wist getuige niets". President: „Er liepen in het dorp wel geruchten, dat het geen ongeluk was.... dat er een vrouw in het spel was". Getuige: „Ja, daar heb ik wel van ge hoord, maar ik wist niet, dat ze er mijn dochter mee bedoelden". De journalist K. heeft hem verteld, dat verdachte een verhouding met zijn doch ter heeft gehad. En die K., zegt getuige D„ heeft zelf een verhouding met Maria. Ze zijn nu nog met elkaar en als K. ge scheiden is, gaan ze samen trouwen. Ge tuige zelf heeft een paar weken geleden getracht de vrouw van K. op te sporen om haar te bewegen van K. te scheiden, zoodat zijn dochter met hem kan trou wen. President: „Hoe kan 't nu, dat uw doch ter Dinsdag heeft verklaard, dat zj geen trouwplannen heeft?" Dat weet getuige niet. K. is bij getuige

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2