k DE ASCOT-RENNEN. Een avontuur op den Balkan Traditiegetrouw trokken ook deze week de beroemde i aces van Ascot weder duizenden belangstellenden. Een snapshot tijdens een der rennen Het tuinfeest in het park der Engelsche ambassade te Washington ter gelegenheid van het bezoek van het Engelsche Koningspaar. Koningin Elizabeth onderhoudt zich met de gasten Na aankomst van de O 16 te Tandjong Priok inspecteerde vice- admiraal Ferwerda de bemanning. De vlootvoogd aan boord bij het einde van den buitengewoon voorspoedigen tocht Een tweetal vischcacha's, afkomstig uit Patagonië, vormt de nieuwste aanwinst van de Haagsche Diergaarde. Deze dieren hebben het lichaam van een konijn en den kop van een marmot Dr. I eyds vierde Woensdag te Den Haag zijn 80sten verjaardag en tevens het .c dat hij voor 55 jaar benoemd werd tot staatsprocureur van Transvaal. Vele autoriteiten, o.w. minister-president dr. H. Colijn en de Zuid-Afrikaansche gezant, dr. H D. van Broekhuizen waren bij de huldiging van den jubilaris (x) tegenwoordig Op het Binnenhof te Den Haag werd Woensdagavond door de Kon. Militaire Kapel het eerste van een reeks komende zomerconcerten gegeven, evenals dit vroeger het geval was „Nederland", is dok der Amster- el op het IJ De „Oranje", het vlaggeschip der Stoomvaart Woensdag van de Ned. Scheepsbouw Mij. naar damsche Droogdok Mij ges'eept Het zee FEUILLETON door ERNST KLEIN. rQ) -J Vitus was reeds aan de deur, die naar de trap voerde. Geruischloos gleed hij naar beneden. Op de laatste treden hield hij stiL hl de keuken hoorde hij een geluid, door de deur zag hij even een schijnsel van licht, toen een zacht kraken, een dof schuiven. Het licht verdween; stil en donker was de keuken. Hamid en Salomon stonden achter hem. Zij verroerden zich niet, haalden nauwe lijks adem. De spanning van hun zenuwen werd te strak. Toen richtte Vitus zich op, nam een si garet uit zijn étui en stak die op. In dit huis is niet alleen een gehei me telefoon, zeide hij, maar óók een ge heime gang. En weet u, waarheen die voert, Hamid? Regelrecht naar professor Mar- tius. Goed, dan gaan wij hem een bezoek brengen, verklaai-de de Turk, terwijl hij het voorbeeld van zijn vriend volgde, wat het rooken betreft. Salomon sprong de keuken binnen, sloot de vensterluiken en maakte licht. Onderzoekend keken zij in de kleine ruimte om zich heen. Dc inrichting was ar melijk, zooals alles in het huis. In het mid den van den tegenover het venster lig gende wand stond de haard. Daarvoor een waggelende houten tafel met de niet min der waggelende stoelen. Aan den wand te genover de deur leunde een wormstekig soort van buffet, waarop allerlei vaatwerk, o.a. tinne borden en kroezen stonden. In den hoek links van den haard hing aan een van ouderdom zwart geworden beeld een eeuwige lamp, in den anderen hoek de fa meuze koekoeksklok. Hm, dat kan toch niet zoo moeilijk zijn, om die gang te vinden, meende Ha mid. Natuurlijk niet, wij halen namelijk den schoolmeester en zij-n zuster naar be neden en helpen hun een handje, om hun geheugen op te frisschen, stelde Salomon voor. Neen, dat doen wij niet, verzette Vi tus zich. Ik wil die twee hoopjes el lende niet meer zien. Bovendien geloof ik, dat wij de geheime gang sneller vinden, wanneer wij ons niet eerst één of twee uren kwellen, om iets uit dat tweetal te krijgen. Hij ging in het midden van de keuken staan en mat met het oog de geheele ruimte. De man, die deze telefonleiding liet aanleggen, is slim. Die brengt geen ge heime gang aan, zoodat een blinde haar kan vinden. De kapitein is minstens even slim als ik. Ik kan mijzelf dus de volgende vraag stellen: Waar zou ik de deur tot de geheime gang aanbrengen? Daar, waar men haar het minste vermoedt. In een der hoe ken dus? Neen, Wij zullen eens zien, of ik gelijk heb. Hij had gelijk, want in geen der hoe ken bleek zich een valdeur te bevinden. Zij klopten en luisterden den geheelen vloer af; negens een gang. De mimen kwa men heelemaal niet in aanmerking, daar zij aan drie zijden aan de naburige huizen grensden en aan den voorkant de straat was. Vitur overzag den toestand nogmaals. Zijn blik bleef rusten oup den haard, die, groot en breed in het midden, van den achtermuur stond. Wij zullen hier ons geluk eens beproe ven. Doch zelfs de krachten van Salomon wa ren niet toereikend om den haard ook maar één centimeter van zijn plaats te schui ven. Neen, zoo gaat het ook niet, lachte Vi tus en zocht op den grond naar de een of andere verborgen of zichtbare klep. Op handen en voeten kroop hij om den haard heen; hij vond niets. Nu, wat denkt u er van? Zal ik den schoolmeester toch maar halen? Ditmaal verwaardigde Vitus zijn trou wen Salomon met geen antwoord. Hij stond voor den haard en keek er op neer. Hamid en Salomon grinnikten. En opeens was er iets, dat hem opviel. Het hout op den haard lag nog net zoo als te voren. Geen hand had het aangeraakt. Maar de arm, waaraan de ketel hing? Vi tus trachtte hem naar boven, naar bene den te drukken. Geen beweging. Ja toch, hij draaide hem naar links en de heele haard schoof mee. Een opening werd zichtbaar, waarin een trap in de diepte voerde: de geheime gang, waardoor de heele bende met haar buit en thans ook de bode verdwenen waren. Zij daalden de trap af. Helder besche nen door electrisch licht, lag dc gang voor hen; een droge koelte kwam hen tege moet Vlak naast den ingang bevond zich de schakelaar voor het electrisch licht en de hclboom, waarmede de geheime deur van onderen af geopend kon worden. Daar de bodp nog niet ver weg kon zijn, spra ken zij niet en waagden zich ook niet te vervoorwaarts. Integendeel, zij klauterden weer naar boven, lieten, door even op den ketelarm te drukken, den haard weer op zijn plaats terugglijden en hielden krijgs raad. Opeens vloog Hamid van zijn stoel op. De brief. De brief, dien d ebode ge bracht heeft. Salomon haalde hem. Hij werd eerst van buiten nauwkeurig bekeken, doch men ontdekte er niets bij zonders aan. Het was een enveloppe van gewoon papier zonder adres. Vitus scheurde haar open en las de vol gende, in correct Fransch geschreven re gels: Mijnheer, Daar wij uit uw optreden tot dusver- de meenen te mogen opmaken, dat u be lang stelt in het lot van professor Mar- tus, deen wij u een voorstel tot een sa menkomst met ons, waarbij wij voor uw persoonlijke vrijheid ten volle instaan. De alereerhte voorwaarde is, dat u al leen op dit rendez-vous verschijnt en u er de Turksche overheid niet van in ken nis stelt. Zooals u wellicht reeds zal hebben kunnen constateeren zijn wij ten allen tijde in staat van uw doen en la ten op de hoogte te blijven. Elke indis cretie uwerzijds zal het leven v. d. pro fessor ten zeerste in gevaar brengen. Wellicht zult u eveneens reeds geconsta teerd hebben, dat wij menschen zijn, die niet met zich laten spotten. Indie u dus genegen zijt onze voorwaarden aan te ne men. zorg er dan voor morgenavond tus- schen de beide groote platanen- welke aan den ingang van het dorp staan, te zijn. Mocht u niet komen, dan zullen wij daaruit de gevolgtrekking maken, dat u bevreesd zijt en andere middelen te baat nemen, om in het bezit van ons geld te komen. In opdracht van: Onleesbare handteekening. P.S. Een kaartje van professor Martius voeger wij hierbij. Vitus draaide de enveloppe om en in derdaad viel er een visitekaartje van den ontvoerde, waarop in het Duitsch geschre ven stond.: Ik maakt het tot dusverre zeer goed en wordt behoorlijk behandeld. Men dreigt mij echter te dooden, Wanneer de aange legenheid met het losgeld niet binnen acht dagen geregeld is. M. NEGENTIENDE HOOFDSTUK. Het landhuis in den mooien tuin. Wat denkt u er van? vroeg Vitus, toen hij klaar was. Hamid haalde de schouders op. Het is een ontwikkeld man, die dat geschreven heeft, zeide hij. Hij kent zelfs Duitsch, want anders zou hij den professor niet toegestaan hebben, in het Duitsch te schrijven. Hij moest toch weten, wat voor nieuws die de wereld instuurde. Ik ben steeds van de verondersteling uitgegaan, dat de eigenlijke leiding van deze zaak in heel andere kringen dan bij de gewone an- tartes moet gezocht worden. Het is zeer goed mogelijk, dat de „Vereeniging voor Nationale Bevrijding' te Athene er achter zit Ik zal het minsterie eens telegrafee- ren. Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 12