DINSDAG 13 JUNI 1939 30ste Jaargang No. 9360 3)e Ccid^ch^Soti^ont Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 15. Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Adv. en Abonn.-tarieven xie paf. t Giro 103003. Postbus 11. V De Slembus MORGEN worden de kiezers in verschil lende gemeenten opgeroepen ter stembus. Wij mogen er zeker van zijn, dat 't bij de katholieke kiezers onwrikbaar vaststaat, dat zij hun stem zullen geven aan de can- didatenlijst der R. K. Staatspartij. De katholieke gemeentepolitiek geeft de zekerheid, dat in het bestuur der gemeente zal worden gediend het ALGEMEEN BELANG. De katholieke gemeente-politiek gfceft de zekerheid, dat met de gerechtvaardigde verlangens aller maatschappelijke standen zooveel mogelijk rekening zal wor den gehouden maar ze et in't bij zonder met die der maatschappelijk- zwakken. De katholieke gemeente-politiek geeft de zekerheid, dat bij het besturen der ge meente de katholieke beginselen zullen zijn leiddraad en richtsnoer voor het nemen van besluiten, om aldus waarlijk en wer kelijk het gemeente-belang te dienen. Morgenavond zullen velen, als zij zich op de hoogste stellen van den uitslag van de stembus, speciaal de aandacht hierop rich ten: hoe staat 't met de katholieken? zijn ze voor- of achteruit gegaan. En niemand onzer katholieke kiezers zal er aan willen medewerken, om dat ant- i woord voor de katholieken te doen zijn in ongunstigen zin! Geen katholiek denkt er aan socialistisch te stemmen, evenmin als een katholieke op den huidigen dag zich nog zou uitspre ken voor de liberale partij! Geen der an dere partijen ook kan hij dff voorkeur ge ven boven zijn eigen partij: de R. K. Staatspartij! Morgen zal in vele gemeenten, waar wordt gestemd, de katholieke candidaten- lijst VOORUITGANG vertoonen! Wij stemmen allen PRINCIPIEEL! Wij stemmen KATHOLIEK, ook omdat wij een spreker op een gisterenavond te Leiden gehouden propaganda-vergade- ring zeide het zeer ad rem, zeer juist óók omdat wij TEGENOVER HET ANTI-PAPISME zich uitend in allerlei hatelijkheden en ver dachtmakingen aan het adres van Katholie ken, willen stellen en moeten stellen ONZE EENHEID! v Over „aanpassing" ge sproken Tegen de katholieken! Natuurlijk wéér! In een strooibiljet, gisteren door de S.D.A.P. te Leiden verspreid, lezen we het volgende fraais: De katholieken zijn de gevangenen van de aanpassingsgedachte. Katho lieke arbeiders, uw belangen kunt gij slechts'aan de partij van de opbouw toevertrouwen, niet aan de partij, die mede verantwoordelijk is voor de po litiek per aanpassing, waaronder het volk lijdt. Wat grof wordt hier gespeculeerd op het niet beredeneerde sentiment van de kiezers! De katholieken schuldig aan de aanpas singspolitiek! Wat bedoelt men hiermede? Wat aanpassingspolitiek is, weten we wel. Die hebben we leeren kennen in de Leidsche gemeentepolitiek! Aanpassingspolitiek is het volgende: Vóórdat de S.D.A.P. haar intrede deed in het College van B. en W., pleitte zij voor een verlaging der lichttarieven, om dat deze indirecte belasting onevenredig zwaar drukte op de armsten. Waar moe ten we de middelen voor zulk een verla ging vandaan halen, placht men aan de tafel van B. en W. dan te vragen en het antwoord was: Men moet het halen waar 't zit. Toen de S.D.A.P. wethouders ach ter de groene tafel zaten werkte de roode raadsfractie mede aan een verhooging dier tarieven. Dat is aanpassingspoli tiek! Voordat de S.D.A.P. haar intrede deed in het College van B. en W., beweerde en betoogde zij, dat er in Leiden te weinig werd gedaan aan uitvoering van openbare werken en zij kwam met een plan van den arbeid. Als men aan de tafel van B. en W. opmerkte, dat ijl Leiden juist be trekkelijk veel werd gedaan, dan was men met dit antwoord heelemaal niet tevre- Het regeeringsbeleid Geruchten over voortbestaan van het kabinet. Nadat de verschillende departementen op 6 Mei j.l. in verband met het ontwer pen van de begrooting voor 1940 hun voorstellen aan het departement van Fi nanciën hadden doen toekomen, is be paald, dat zij zorg hebben te dragen voor inzending van hun nadere nota's naar aanleiding van wat er sinds dien over de diverse voorstellen is opgemerkt uiterlijk op 8 Juli e.k. Dit is het gebruikelijke pro cédé bij het opmaken van de rijksbegroo- ting. Intusschen schijnt er, zoo meldt de „N. Rott. Crt." aangaande de kwesties, welke een rol speelden bij het aftreden van mi nister De Wilde als minister van finan ciën, nog een zeer speciale in ter-min iste- rieele briefwisseling te zijn geopend. De minister-president zou aan (ver schillende van) zijn mede-ministers ver zocht hebben, om hem, los dus van de ge bruikelijke nota's, vóór een bepaalden datum een uiteenzetting en gegevens te doen toekomen, welke hij noodig acht om te kunnen nagaan of en in hoeverre ver wezenlijking van allerlei kostbare wen- schen met een tactrijk en in zijn oogen te verantwoorden financieel beleid samen zou kunnen gaan. In parlementairen kring hoorde het blad 15 Juni als tijdstip noemen, waarop de antwoorden bij dr. Colijn binnen zou den moeten zijn. Dit wil echter nog geens zins zeggen, dat dan ook al in de volgen de week in het kabinet de beslissing zal vallen over de vraag, of men het onder ling eens kan worden over de voornaam ste kwesties betreffende den opzet van de be^rooting 1940. Naar ons althans ter oore kwam, aldus vervolgt de N. R. Crt., zou in den minis terraad afgesproken zijn. eerst na 22 Juni een definitief besluit dienaangaande te nemen, zoodat men dus zou mogen ver wachten, dat er vóór dien datum, den dag waarop minister Colijn 70 jaar wordt, in elk geval binnen het kabinet geen botsing zou ontstaan. Hieraan kan nog worden toegevoegd zoo gaat het blad verder, dat, gelijk wij van verschillende zijden uit het parlemen taire kamp vernamen, de minister-presi dent zich buitengewoon veel moeite geeft om te probeeren onderling overeenstem ming te bereiken en aldus het uitbreken van een kabinetscrisis te voorkomen. Voorshands schijnt hij het er op te willen aansturen te bereiken, dat het leven van het kabinet ten minste tot na het parle mentaire zomerreces verlengd zal kun nen worden. In hoeverre zich intusschen moeilijkhe den met de Kamer zullen voordoen, is een tweede vraag. Wel hoorde het Rotterdamsche orgaan, met betrekking tot de kwestie-Oss nog verluiden, dat tot nu toe in het kabinet ten opzichte van het door minister Gose ling gevoerde beleid eensgezindheid zou hebben bestaan. WAT IS HAMSTEREN Verschenen is de memorie van antwoord a^n de Eerste Kamer inzake de acht wets ontwerpen betreffende voorzieningen in ge val van oorlog, oorlogsgevaar en daaraan verwante of daarmede verband houdende omstandigheden. Daaraan is het volgende ontleend: Gezien de huidige veevoederspositie, moet een minimum-voorraad van 150.000 ton voedergranen geenszins te hoog worden ge acht. Het overleg met deze bedrijfsgroep dient o.m. om na te gaan, tot welke hoe veelheid en op welke wijze de importeurs deze voorraad vorming vrijwillig op zich zouden kunnen nemen, terwijl daarnaast wordt overwogen op welke wijze het aan het vereischte minimum ontbrekende ge deelte in opslag zou kunnen worden geno men. De vraag, wat onder „hamsteren" moet worden verstaan, meent de minister van Economische Zaken het eenvoudigst te kun nen beantwoorden aan de hand van artikel 9 van het wetsontwerp. Zoodra een artikel ingevolge deze bepaling door hem is aan gewezen, „hamstert" men, wanneer men binnen een tijdsverloop van één week een grootere hoeveelheid daarvan inslaat dan de normale wekelijksche behoefte bedraagt. Vóór dat een dergelijke aanwijzing is be kendgemaakt, vormt het inslaan van voor raden derhalve geen „hamsteren", zooals dat in dit wetsontwerp wordt verboden. Vier den Zomer met God Wij ontvingen een" exemplaar van net zoo juist verschenen jeugdmanifest over de viering van de zohier. De zedenverwildering op het gebied van de zomerviering schijnt dit jaar nog erger te zijn dan ooit te voren. Uit alle deelen van het land, niet enkel meer uit de bad plaatsen komen ernatige klachten over ergerniswekkende toestanden bij de be oefening van de zomersport. Overal woe kert dit kwaad op verschrikkelijke wijze voort en brengt onnoemelijk veel schade aan de redelijke kracht van ons volk. Een krachtig offensief van alle katholieken van Nederland is hier dringend noodig. Een massale verspreiding van deze folder, lijkt ons een doeltreffend middel om deze zedenverwildering, die een ramp dreigt te worden voor ons volk, tegen te gaan. Het ligt in de bedoeling dit jeugdmani fest te verspreiden door middel van de katholieke jeugdorganisaties. De katholieke jongeren sporen wij met klem aan, deze folder, die gratis versterkt wordt via de plaatselijke afdeelingen van de jeugdvereenigingen, te „vergeten" op alle plaatsen, waar zomersportbeoefenaa/s haar kunnen vinden: in openbare vervoer middelen, aan de stranden, de plasranden, de kampeertenten, de jeugdherbergen, de zeilbooten, de buitencafé's en overal waar het eigen initiatief hen ingeeft deze te verspreiden. Onze zomer zij Gods zomer! Zomer zonder God leidt tot zedenverwil dering. Zomer met God is een goede zomer Vier den zomer.... maar vier den zomer waardig. den. Toen de S.D.A.P. wethouders achter de groene tafel zaten werd er minder aan openbare werken gedaan dan voorheen. Dat is aanpassingspolitiek! En dat beschuldigt dan anderen van aanpassingspolitiek! Zouden de kiezers het gehalte van een dergelijke wijze van voorstellen, van een dergelijke propagan da n ie t op de juiste waarde weten te schatten? En dat aan de stembus toontn? Wij hopen het voor de kiezers! 200 vluchtelingen naar Nederland 700 anderen naar België en Frankrijk ECUADOR LAAT GEEN EMIGRANTEN TOE Naar wü vernemen, heeft de Neder- landsche minister van Justitie het verzoek van het comité voor bijzondere Joodsche belangen toegestaan tot het naar Nederland doen emigreeren van tweehonderd vluch telingen, die zich thans aan boord bevin den van het Duitsche ss. „Saint Louis" van de Hamburg-Amerika-Lijn en wien het o.m. verboden was in Cuba aan land te gaan. Zij zullen in Nederland kunnen blij ven totdat zij gelegenheid hebben zich elders te vestigen. Te Parijs werden Maandag besprekingen gevoerd om de overige zevenhonderd Duitsche vluchtelingen van de „Saint Louis" in andere landen, o.a. Frankrijk cn België, op te nemen, onder dezelfde voor waarde. De regeering van Ecuador heeft volgens Havas strenge maatregelen genomen om te voorkomen, dat de Duitsche Joden en de vluchtelingen uit Tsjecho-Slowakije, die niet te Havana aan land mochten gaan en thans voor de kust van Ecuador liggen, zich naar het binnenland begeven. Hun aantal bedraagt 96. Inquisitie Pastoor W. Nolet gaf onlangs een G. G. G.-brochure in het licht „Inquisitie in de Nederlanden", die zeer geschikt is om vooral bij onze andersdenkende broeders een beter begrip te vestigen over het we zen van de Spaan sche Inquisitie en heel wat taaie vooroordeelen uit den weg te ruimen. Wij denken er niet aan de Inquisitie goed te praten en alles te verontschuldi gen wat door haar of in haar naam is ge schied. Heel veel is nu eenmaal niet te verdedigen: het aannemen van aanklach ten, het geheimhouden van de aanklagers, het weigeren van een verdediger, het ge bruik van de pijnbank bg de verhooren, de gruwzame en wreede vuurdood. Dat de Inquisitie haar vooroordeelden aan den wereldlijken arm overgaf, doet aan haar verantwoordelijkheid niets af. Om rechtvaardig te zijn moeten we de Inquisitie echter beoordeelen in het licht van de middeleeuwsche opvattingen over de enge verbondenheid van Kerk en Staat, over de ondergeschiktheid van den Staat aan de Kerk; alwie de eenheid van geloof in gevaar bracht, was daarmee van zelf staatsgevaarlijk geworden, omdat hij de grondslagen van den christelijken staat zelf aantastte. Het is wel geen verontschuldiging voor de Kerk, maar het mag in dit verband toch wel vermeld worden, dat de Protes tanten evengoed hun Inquisitie gehad hebben, b.v. in Duitschland. Zwitserland, Engeland en Holland, waarbij we slechts behoeven te herinneren aan de namen van Servet, Svlvan, Oldenbarneveldt, Hu- go de Groot, Neuser, Suter en de Sozinia- nen, die veroordeeld werden niet in naam van een objectieve waarheid, maar in naam van het vrije onderzoek en de vrije, subjectieve geloofsbeleving, waardoor hun vonnis een nog veel harder en tyrannie- ker karakter krijgt. Het is de verdienste, van Pastoor Nolet bewezen te hebben, dat ons Katholieke volksdeel, ook vóór de afscheiding van Spanje, van de Inquisitie niets moest heb ben: het wezen van de Spaansche Inqui sitie met haar gemengd kerkelijk en po litiek karakter vloekte te zeer met onzen volksaard. „Het is wel duidelijk, dat die soort van inquisitie nooit de instemming heeft gehad van het Nederlandsche volk, dat men het niet zóó mag voorstellen, als of het eene volksdeel woedde tegen het andere. Integendeel, het opkomende pro testantisme is in zijn aanhangers vervolgd door een vreemde macht onder het pro test van heel het tyederlandsche volk. En die vreemde macht is-door heel het Ne derlandsche volk om haar tyrannie en miskenning van den volksaard verdre ven". Dergelijke publicaties zi:n in ieder op- icht toe te juichen, omdat zij langzaam maar zeker voortbouwen aan de groeien de saamhoorigheid van ons volk. „Utr. Crt." P. H. RONGEN, O.C.R. Wanneer gemeente-: raadsverkiezingen En op welke lijst? Hier volgen de data van de gemeente raadsverkiezingen in Leiden en omgeving, met vermelding Van het lijstnummer der R.K. Staatspartij en de eerste naam, daar op voorkomende: Woensdag 14 Juni: LEIDEN - lijst 2 (Wllmer) ALPHEN A/D RIJN - lijst 3 (Ruysse- naars). HILLEGOM - lijst 1 (Klaver) VOORSCHOTEN - lijst 1 (Mens) KATWIJK - lijst 4 (Grimbergen) HAARLEMMERMEER lijst 2 (Ko ning). ZEVENHOVEN lijst 1 (Weyden, v. d.) WOERDEN lijst 1 (Lunenburg). ALKEMADE Roelofarendsveen lijst 1 (Emmerik, v.), overige buurt schappen lijst 2 (Poel, v. d.). BODEGRAVEN lijst 2 (Poll, v. d.). LEIDERDORP - lijst 3 Klaver) WOUBRUGGE - lyst 1 (Zwetsloot) SASSENHEIM - lijst 1 (Bader) ZOETERWOUDE - lijst 1 (Onderwater) ZWAMMERDAM lijst 1 (Poll, v. d.) Woensdag 21 Juni: WASSENAAR lgst 1 (Moorsel, v.) BOSKOOP - lijst 3 (Brand). Donderdag 22 Juni: LEIDSCHENDAM - lijst 1 (Koning, de) ZOETERMEER lijst 3 (Groenewegen) Vrijdag 23 Juni: VOORHOUT - lijst 1 (Hulst, v. d.) OORLOG IN DEN ETHER. LONDEN, 13 Juni (A.N.P.). De diploma tieke redacteur van de „Times" schrijft: „Het radiostation Bari, dat in het Arabisch zendt, heeft Vrijdag de grenzen van het fatsoen overschreden door melding te ma ken van een opstand in Transjordanië en een succes van rebellen tegen geregelde troepen. In werkelijkheid is er van een op stand geen sprake geweest en juist op dien zelfden Vrijdag heeft de Syrische nationa listische leider Abdoer Rahman Sjah Ban dar een bezoek gebracht aan den emir van Transjordanië en hem gelukgewenscht met zijn rechtvaardig bestuur. Hij gaf hem de verzekering van de trouw van al zijn on derdanen en verklaarde, dat in geheel Transjordanië rust heerschte. De opst-md bestaat slechts in de kolommen van zekere Egyptische bladen, die, naar men gelooft, Duitsche subsidie krijgen". Sprekende over andere berichten in de Duitsche pers zegt de „Times": „Er is reden om aan te nemen, dat de Irakeesche publicist, die na den moord op den Brit- schen consul te Mosoel als getuige gedag vaard werd en onverwijld per vliegtuig naar Duitschland vertrok, thans werkzaam is op het Duitsche ministerie van propa ganda in de afdeefling voor de Arabische uitzendingen". Dll nummer beslaat uil vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Lord Halifax doet in Hoogerhuls nog maals beroep op Duitschland om de geweld- politiek te laten varen. (2de blad). De spanning tusschen Danzlg en Polen. (2de blad). Binnenland Tweehonderd vluchtelingen wordt In Ne derland gastvrijheid verleend (le blad). Wat verstaan moet worden onder verbo den „hamsteren" (le blad). Eenlge kleinere wijzigingen in de vesti gingswet (2e blad). Het drama te Koedijk weer voor de Rechtbank (2c blad). GEEN ITALIAANSCHE BLADEN OP DE LEESTAFEL. WARSCHAU, 13 Juni (A.N.P.). De pers verneemt, dat de grootc restaurants en kof fiehuizen besloten hebben hun abonnement op Italiaansohc dagbladen en tijdschriften op te zeggen wegens de herhaalde aanval len der Italiaansche pers op Polen en zijn buitenlandsche politiek. DE WERELD lit VOGELVLUCHT DANZIG: Het vuurtje van haat en ver bittering tusschen Danzig en Polen wordt zorgvuldig brandende genouden en voort durend aangewakkerd. Het is thans weer een gearresteerde Poolache douane-inspec teur, Lipinski, over wiens hoofd heen de Polen en de Duitschcrs elkander aanval len. De Duitschers zoggen, dat de douane inspecteur gearresteerd is, omdat hg po gingen deed cm twee leden der nationaal- tocialistische partij in uniform van Danzig naar Polen te ontvoeren, terwijl hij boven dien getracht zou hebben van twee leden der nationaal socialistische partij inlich tingen van militairen aard te verkrijgen. De Poolschc commissaris generaal van zijn kant merkt op, dat het ondenkbaar is, dat de douane-inspecteur zich midden in Danzig zou kunnen meester maken van twee uniform dragende leden der natio naal socialistische partij en ze zou kunnen ontvoeren naar Polen. De commissaris ei&cht, dat zijn vertegenwoordiger Lipinski mag bezoeken en zijn vcrkluringcn opne men, hetgeen in staat zou stellen tot vast stelling der feiten en zou bijdragen tot het wegnemen van de bewering, dat het hier gaat om een daad van provocatie. De Polen zien in deze arrestatie geens zins een op zichzelf staand geval. Het Pool- sche blad „Wieczock Warzzawski" spreekt over een plan van een „Anschluss zonder Anschluss". „Hitier ziet, dat het onmoge lijk Is Danzig bij het Rijk in te lijven en daarom volgt hij thans een andere taktiek, welke bestaat in het langzaam liquideeren van de Poolache rechten in de Vrije Stad, eerrt de douane-inspecteur, vervolgens de posterijen en de spoorwegen en tenslotte het Poolsche arsenaal op Wcstcrplatte. Te gelijkertijd worden afdeelingen van het Duitsche leger onder het voorwendsel van betoogingen tijdens feesten op het gebied van Danzig gebracht." Wij willen de Polen niet in alles gelijk geven. Danzig ligt ver weg en wanneer er iets gebeurt, geven beide partijen van elkaar totaal afwijkende lezingen, zoodat het onmogelijk is, uit te maken, wie gelijk heeft. Maar alles wijst er toch op, dat Duitschland geen gelegenheid voorbij laat gaan, om zijn positie te versterken, net zoo ^eng totdat het de wereld opnieuw voor een fait accompli kan steellen. Het beroep, dat de Brit'che minister van bvitenlandsche zaken lord Halifax gisteren weer op Duitschland heeft gedaan om de geweld-methode te laten varen, is niet zonder meer gedaan. Dergelijke woorden Inden echted geen willig oor in Duitsch land. Wij ziin nog ver verwijderd van den weren vrede. Katholieken, Uw eigen Dagblad is DE LEIDSCHE COURANT

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1