BIOSCOPEN TE LEIDEN DINSDAG 13 JUNI 1939 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 BODEGRAVEN EEN BLOEDDORSTIGE ZWAAN. Het waterrijke landschap van Rijn en Gouwe is een dorado voor zwanen- en een denhouders. In het voorjaar worden talrij ke koppels jong gebroed in de polders los gelaten om tegen den winter groot en vet weer te worden opgevangen. Voor de boeren en tuinders is de jaar lij kschc invasie van de voedselzoekende schare echter een ware plaag. Want de hon gerige dieren vernielen het hooiland en be schadigen de tuinen. En dat zelfs het jonge vee niet veilig is, •bewees een roofzuchtige zwaan, die elke morgen voor zijn ontbijt een big uit het varkenshok van een boerderij aan de Wiej rickerschans kwam halen. De varkentjes werden met vleugelslagen gedood en naar het zwanennest gesleept. Het polderbestuur heeft thans ter beteu geling van de overlast, het loslaten van pluimvee gedurende de maanden Mei, Juni er. Juli verboden, terwijl ook het gemeen tebestuur van Reeuwijk maatregelen tegen de zwanen- en eendenplaag heeft geno men. De Graal. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de leidsters van de Graal, om wederom met jongere meisjes een zangclub op te richten. De leiding be rust wederom bij mej. C. van Niekerk. De repetities zullen voor de mcisjse tot 17 jaar plaats hebben des Zondags om de veertien dagen te drie uur. Bij genoegzame deelna me zal er des avonds na de apollegielessen (dus Dinsdags) eveneens om de veertien dagen repetitie zijn voor meisjes boven de 17 jaar. KOUDEKERK GEMEENTERAAD Een aanbesteding met een opzetje De raad kwam gisteren in spoedeischen- de vergadering bijeen. Ecnige ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter deelt hierna mede, den Raad in spoed vergadering bijeen geroepen te hebben ter behandeling van het voorstel tot onder- handsche aanbesteeding van de vernieu wing van de brug in den Lagen Rijndijk gelegen over de molenboezem, aan G. de Graaff, alhier. Spreker deelt mede, dat bij de plaats gehad hebbende openbare aanbeste ding de fa. wed. II. van Driel, alhier de laagste inschrijfster was voor de som van J' 3040.De begrooting be droeg 2800.Intusschen is gebleken .dat in de aanncemsom een opzet van J' 400.a 500.— is begrepen, hetgeen voor een dergelijk klein werk ontoe laatbaar moet worden geacht. Burge meester en Wethouders hebben hierop een onderhoud gehad met G. de Graaff, alhier, die zich buiten de in schrijving heel't gehouden. Deze is be reid het werk uit te voeren voor de som van 2710.welk bedrag moge lijk nog iets lager gesteld kan worden, B. en W. stellen daarom den Raad voor dit werk aan de Graaff onderhandsch aan te besteden tegen voormelde som en geheel op dezelfde voorwaarden, als die welke bij de openbare aanbeste ding golden. Algemeen kan men zich met dit voor stel vereenigen, waarna z.h.st. daartoe wordt besloten. Tenslotte doel de voorzitter nog mede- deelingen inzake het uitbaggeren van de Lagewaardsche Wetering in werkverschaf fing. Bij de een dezer dagen te houden schouw zal deze zaak nader bezien wor den. Rondvraag. De heer Lieverse vraagt of B. en W. pogingen in het werk kunnen stellen om werkloozen uit deze gemeente geplaatst te krijgen bij de uit te voeren werken in werkverschaffing te Noorden. De voorzitter zegt toe zich hierover in ver binding te stellen met de Rijksinspectie. De heer de Jong informeert, of er reeds aanvragen zijn binnen gekomen ter ver krijging van subsidie inzake de verbeten ring van arbeiderswoningen. De voorzitter antwoordt, dat reeds een 4-tal verzoeken zijn ingediend, doch dat nog geen toestem ming van den Minister is verkregen. Voorts vraagt de heer de Jong of ook deze gemeente, evenals zulks te Hazers- woude is geschied, pogingen in het werk kan stellen bij den Minister om in een lagere klasse voor den steun geplaatst te worden, waardoor deze een ƒ1.hooger zou worden. De voorzitter zegt hierom trent eerst de resultaten van Hazerswoude te willen afwachten om zoo noodig dan met eenzelfde verzoek bij den Minister te ko men. Spreker merkt hierbij nog op, dat een heel nieuw stelsel in voorbereiding is. De heer van der Sterre heeft tot zijn leedwezen moeten constateeren, dat het nieuw aangelegde tegelvoetpad in den Hondsdijk op verschillende plaatsen reeds stuk gereden wordt. De voorzitter zal deze zaak onderzoeken en zich met den op zichter in verbinding stellen. Hierna volgt sluiting. ZOETERWOUDE No. 1 van lijst 1. Morgen stemmen de katholieken van Zoeterwoude op no. van lyst 1. Niemand late zich ovorhalen op een andere lijst te stemmen, want daardoor doet gij afbreuk aan de groote zaak van onze eenheid. Door het verloren gaan van ééne stem brengt ge de verkiezing in gevaar van den voorman der arbeiders-standsorgani satie. Deze verkiezing moeten wy ook als een demonstratie van onze kracht-door- eenheid. BODEGRAVEN DE GERESTAUREERDE WATERLEIDING. Een photo van de autoriteiten, die gisteren tegenwoordig waren bij de ingebruikstelling van de gerestaureerde waterleiding te Bodegraven. Zittend van rechts naar links: R. M. Loman, secr.; Weth. H. J. van de Poll; Burgemeester G. R. Vonk; Mr. C. S. van Dobben de Bruyn oud-burgemees ter; Weth. Batelaan. Tusschen beide laatst en staat de burgemeester van Zwammer- dam, de heer Hoogeboom met naar links de beide wethouders dier gemeente, de heeren Hoogendijk en M. H. van de Poll. GEMEENTERAAD VAN VOORSCHOTEN Voorzitter: M. F. Berkhout, Burgemeester. Aanwezig alle leden. Ingekomen stukken. Bij de behandeling van de ingekomen stukken vestigt de heer W. van der Ham de aandacht op no. 179 en vraaagt of het niet mogelijk is, dat uitsluitend voor de bewoners van de Elslaan ontheffing wordt verleend voor de gesloten verklaring van de Elslaan, daar de bewoners aldaar aldus worden gedupeerd en benadeeld. De voorzitter zegt, dat het besluit wat genomen is door Ged. Staten van Zuid- Holland genomen is om het zware verkeer te beletten. Van benadeeling is hem niets bekend. Beter zou het zijn, dat men zich dan wendde tot het college van B. en W., waarna de ingekomen stukken, groot 50 in aantal, voor kennisgeving werden aange nomen. De voorzitter deelt daarna den Raad mede dat door de regeering toestemming is ver leend het aantal te plaatsen werkloozen voor het te maken vliegkamp te verhoogen tot 55 personen, zoodat op het oogenblik in deze gemeente geen werkloozen meer zijn, die behoeven te stempelen. Tegen reclame-rommel op straat. Daar het herhaaldelijk voorkomt dat bij demonstraties vanwege fabrikanten of van handelaren in bepaalde artikelen reclame of propagandabiljetten of andere drukwer ken worden verspreid, welke het puibliek onmiddellijk weer wegwerpt, is het ge- wenscht om in de .toekomst zooveel moge lijk een dergelijk rommelig straatbeeld te voorkomen en stellen B. en W. den Raad voor in de orde en veiligheidsverordening een nieuw art. 5a in te lasschen, luidende: Hij, die op of aan den openbaren weg re clame of strooibiljetten of dergelijke druk werken onder het publiek verspreidt, is verplicht de biljetten en dergelijke, welke in de omgeving door het publiek op de straat worden geworpen of achtergelaten, terstond daarvan te verwijderen of te doen verwijderen". Aldus zonder eenigc discussie met alge- meene stemmen besloten. Daar met ingang van 1 Juli a.s. de ge troffen regeling met prof. dr. P. C. van der Hoeven te Leiden inzake de verloskun dige armenpractyk komt te vervallen, stel len B. en W. den Raad voor, na 1 Juli a.s. opnieuw de regeling voor den tijd van één jaar te verlengen. Aldus goedgevonden. Onderhoud plantsoenen. Aangezien het onderhoud van het Wil- helminapark niet blijvend in werkverschaf fing kan plaats vinden, hebben B. en W. deze zaak in den breede besproken en geven den Raad in overweging: a. tot het verrichten in eigen beheer van alle onderhoudswerken aan de plantsoe nen e.d.; b. tot het in dienst nemen van een vas ten tuinman met een bezoldiging in loon- klasse IV, met een weekloon van f 24. tot 28.—; c. tot het op de begrooting van den dienst van o-penibare werken en van de gemeente, beide voor het loopende jaar, beschikbaar te stellen van het crediet, noodig voor de aanstelling van een tuinman en van per soneel in lossen dienst. De heer J. Braggaar kan zich met dit praeadvies wel vereenigen, doch vraagt of voor deze functie een oproep zal worden gedaan, daar hij heeft vernomen, dat men voor deze functie al iemand heeft bestemd. De voorzitter antwoordt, dat de groote „men" het in den regel beter weet dan het college van B. en W. Voor deze functie zal een oproep worden gedaan en daarna zul len B. en W. overgaan tot een benoeming. De heer W. v. d. Ham is het in hoofdzaak wel eens met dit voorstel, doch niet wat betreft het losse personeel, daar hij een loon van 19 te laag vindt, waarna dit voor stel met algem. stemmen wordt aangeno- Verbetering Schoolstraat. De toestand aan de Oostzijde van de Schoolstraat vanaf de Ned. Hervormde Kerk tot aan de Gebr. Treubstraat is voor de voetgangers zeer onbevredigend vooral met het oog op de trambaan aldaar. Reeds meer dere malen zijn pogingen aangewend daar in verbetering te krijgen, doch hiervan moest worden afgezien wegens de gestelde voorwaarden. Inmiddels zijn tihans de om standigheden gewijzigd, daar de Ned. Herv. Diaconie de oude huisjes aldaar door nieuwe huisjes wil vervangen. Ook ligt het in de bedoeling van de diaconie de huisjes tus schen Wijngaardenlaan en Pauwenstraat af te breken, zoodat thans ook een gelukkige kans verkregen wordt voor het verbreeden van de monding van de Pauwenstraat. In beginsel is met de diaconie overeenstem ming bereikt voor de vrijkomende gronden, benoodigd voor de verbetering op deze pun ten in de Schoolstraat. Eveneens is in prin cipe overeenstemming bereikt met de an dere eigenaren van de, tusschen de diaco niehuisjes en het perceel, hoek School straatGebr. Treubstraat, voor de aan de Schoolstraat gelegen achtereven. De totaal kosten zullen voor de gemeente bedragen, voor aankoop gronden, het aanbrengen der verbeteringen enz. de som van 90Ö0. Dit bedrag zal kunnen worden verdeeld over een tijdvak van 20 jaar, in gelijke termij nen en tenlaste van den gewonen dienst worden geboekt. B. en W. adviseeren den Raad aldus te besluiten. De heer D. Limburg opent de bespre kingen en verklaart blijde te zijn dat nu aan deze zaak een einde komt, doch vraagt, of het niet mogelijk is te komen tot een uni forme afscheiding aldaar. De heer W. v. d. Ham meent, dat het beter is de Raad'huissteeg te doen aansluiten op de Erasmusstraat en rondom de begraaf plaats open terrein te houden, want het kost toch geld. De heer J. Braggaar juicht dit voorstel van B. en W. zeer toe en noemt dit een groote verbetering. Wat de prijs betreft voor de verschillende terreinen, daarover is spreker niet voldaan, ofschoon er niet veel aan te doen zal zijn. Wat de terreinen be treft toebehoorende aan de Ned. Herv. Diaconie, dit is normaal. Doch andere ter reinen zijn aan den hoogen kant of men nu spreekt van Gemeentebelang of een an der belang, dit laat spreker in het midden. Tevens vraagt spreker nog enkele inlich tingen over het praeadvies. De heer Bakker meent dat de nieuwe huisjes voor de ouden van dagen, die al daar zullen gebouwd worden, te weinig zon en licht zullen hebben. De voorzitter beantwoordt de verschil lende sprekers en dankt voor de algemeene sympathie, waarmede dit vooistel is be groet. Wat de uniforme afscheiding betreft, waarop de heer Limburg doelt, meent spre ker rekening te moeten houden met de toe standen, die daar aanwezig zijn en men dit moet overlaten aan het beleid van B. en W. Wat de opmerking betreft van den heer Ham, hieraan denkt het college heelemaal niet, daar dit voor de gemeente veel te duur zou worden en B. en W. zullen nimmer medewerking verleenen de be graafplaats aldus te ontblooten en vervol gens geeft de voorzitter den heer Brag gaar de gevraagde ophelderingen in het praeadvies van B. en W., waarna aldus met alg. stemmen het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Uitbreiding van de waterleiding. Thans worden tot de openbare vergade ring toegelaten de heer ingenieur J. Car rière van het bureau voor drinkwatervoor ziening, de adviseur inzake de gemeente lijke waterleiding en de heer D. J. Brinks, chef van het bedrijf. De voorzitter heet de heeren welkom en geeft het woord aan den heer J. Carrière. Ingenieur J. Carrière zegt dat het waterleidingbedrijf in deze ge meente is gesticht in 1910 en heden uit zyn kleeren is gegroeid door de uitbreiding, die de gemeente heeft ondergaan. Thans heeft de gemeente per jaar 250.000 M3 water noodig, dat is dus het dubbele van voorheen, waarop de wa terleiding is berekend. Groot zijn de moeilijkheden voor de watervoorzie ning in deze gemeente. Het chloorge- halte is steeds toenemende, het ver- zoutingsproces gaat steeds in stijgen de lijn. Het water alhier heeft de hoog ste kleur van geheel Nederland, n.l. 100. In den breede bespreekt de spreker de moeilijkheden voor de watervoorziening en prijst de houding van Burgemeester en Wethouders, die reeds, al is het dan uit noodzaak, zijn overgegaan maatregelen te nemen tot beperking, want dit is naar spre kers meening zeer noodzakelijk. Nog meer dere noodmaatregelen zullen moeten vol gen. Het advies van het bureau zal zeer waarschijnlijk zijn, dat de gemeente zich nog eenigen tijd zal moeten behelpen, daar voor Voorschoten alleen de oplossing van deze zaak te kostbaar zou worden. Doch er zijn op het oogenblik vele gemeenten in Zuid-Holland, die voor dit vraagstuk staan en ook de provincie interesseert zich voor deze oplossing en het is zeer goed moge lijk, dat, na verloop van eenige jaren, voor deze brandende kwestie een oplossing wordt gevonden, die voor Voorschoten aanvaard baar is. Nadat de heeren J. Braggaar, W. G. Duijnisveld en W. van der Ham enkele vra gen hebben gericht tot den heer J. Car rière, welke door hem werden beantwoord, dankt de voorzitter den adviseur der ge meente voor zijne uitgebreide toelichting den Raad verstrekt, waaruit blijkt dat de maatregelen genomen door het college van B. en W. noodzakelijk zijn en niet wille keurig om aldus te trachten nog een zeker aantal jaren aldus te kunnen blijven voort gaan. Hierna verlaten de heeren J. Carrière en D. J. Brinks de vergadering, waarna de agenda wordt afgewerkt. Overname grond voor trottoir- aanleg in de Hyacinthstraat. In het belang, van de volkshuisvesting stellen B. en W. den Raad voor van den heer J. F. Meegdes, kosteloos over te nemen eenige perceelen in de Hyacinthstraat, be staande uit trottoir, ter gezamelijke grootte van ongeveer 230 M2. De kosten van over dracht van deze gronden komen voor reke ning van de gemeente. Aldus wordt besloten. De directie van de tramwegmaatschappij heeft zich bereid verklaard de aanlegkos- ten van een eenvoudige verlichting in het wachthuisje, staande aan de Wijngaarden laan, voor haar rekening te willen nemen, mits de gemeente deze verlichting doet ont steken en dooven, gelijktijdig met de straatverlichting en de gemeente de kosten van het stroomverbruik draagt. B. en W. stellen de Raad voor aldus te besluiten. Nadat de heer O. R. Viveen hiertegen eenige bezwaren naar voren had gébracht, werd aldus besloten. Naar aanleiding van het verzoek van het bestuur der R. K. Hoogere Burgerschool „St. Bonaventura" te Leiden, om subsidie voor 1936 voor eenige leerlingen uit onze gemeente, die genoemde school in dat jaar bezochten, stellen B. en W. den Raad voor een subsidie te verleenen ten bedrag van 318.35. Conform besloten. Aanvulling electriciteitstarieven. B. en W. stellen vervolgens voor, te reke nen vanaf 1 Januari 1939, aan middenstan ders (o.a. kapperszaken), die door de op gesteld apparatuur geen gebruik kunnen maken van het vastrechttarief, wier elec- trische installatie een aansluitwaarde heeft van tenminste 1500 watt en van ten hoog ste 3000 watt, een en ander ter beoordee ling van burgemeester en wethouders, en die het verzoek daartoe schriftelijk indie nen, electrische energie te leveren tegen 0.20 voor de eerste 5000 KWh, 0.18 voor de volgende 500 KWh en 0.15 voor alle volgende KWh, alles per kalenderjaar. Aldus besloten. Verhuur gascomforen In het belamg van de ingezetenen en dat van het bedrijf stellen B. en W. den Raad voor een 2 1/2 pits comfoor beschikbaar te stellen tegen een huur van 0.25 per maand. De plaatsing te doen geschieden voor reke ning van den gebruiker door een ter plaatse gevestigden en erkenden installateur en dezen voor zijn bemoeiingen per geplaatst comfoor 1.aanbrengprovisie te ver goeden. Den heer J. Braggaar is het niet duidelijk of na verloop van acht jaar het comfoor eigendom wordt van den huurder. De voorzitter antwoordt ontkennend, de gebruiker blijft steeds 25 ets per maand betalen, daar het anders tot groote moei lijkheden aanleiding zou geven, waarna het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Wijziging veldwachtersverordening. In de vergadering van 9 Mei j.l. is een wijziging aangebracht in artikel 3 van de veldwachterverordening dezer gemeente, waarin werd geregeld het medetellen, voor de aanspraak op periodieke verhoogingsn, van dienstjaren, doorgebracht als bezoldigd ambtenaar van politie in eenige gemeente, uitgezonderd de dienstjaren als werkelijk capitulant doorgebracht. Daar deze wijzi ging geen goedkeuring kan verkrijgen bij den betrokken Minister, stellen B. en W. den Raad voor genoemd raadsbesluit in te trekken en de redactie te volgen, zooals de commissaris der Koningin deze in diens rondschrijven van 3 Maart 1939 aanbeveelt, luidende: „Bij benoeming van een capitu lant of een gewezen capitulant worden voor periodieke verhoogingen niet medeigeteld zes van de dienstjaren, doorgebracht bij de Koninklijke Marechaussee of de politie- troepen. Aldus besloten. Nu het stookseizocn voorbij is, heeft de badmeester eenige uren per week beschik baar en is het mogelijk gedurende de maan den Juni, Juli, Augustus en September het badhuis, bij wijze van proef, open te stellen op eiken Donderdag van 1821 uur, wes halve B. en W. den Raad adviseeren aldus te besluiten. Conform besloten. Voor het aangaan van een kasgeldilee- ning is de aanbieding van den Rijkspost spaarbank te Amsterdam de voordeeligste. Deze bank biedt een kasgeldleening van 80000 aan voor den tijd van drie maanden, tegen een rentevoet van 1.25% 1-jaars. B. en W. adviseeren den Raad deze aanbieding te aanvaarden. Aldus besloten. Crediet rapport electriciteits- voorziening. Daar het mogelijk is, dat de inkoop van hoogspanningstroom wellicht meer in het belang van het electriciteitsbedrijf zou kun nen zijn en de directie der stedelijke fa brieken in beginsel tegen levering van stroom onder hoogspanning geen beden kingen heeft, stellen B. en W. den Raad voor aan den heer Ir. H. Blcm, het instellen van een zoodanig onderzoek op te dragen en daartoe een crediet te openen van ten hoogste 100. Aldus besloten. Hierna sluiting. 1HEATER HOOFDFILMS LNHOUD AANVANUSUUR KEURING Luxor: Land zonder vrou wen. (Kirsten Hei berg, Viktor Staal). Het. congres amu seert zich. (Curt Goetz, Paul Hen- ckels). Strijd tus schen twee goudzoekers Komisch lederen avond 8 uur. Zondag van 27 uur. Matinée iederen dag 2 uur, behalve Vrij dag. Toelaatbaar v. volwassenen Trianon: Gestolen Levens. (Elisabeth Bergner). Buldog Drummond in Afrika (H. B. Warnet, Carrol Nash). Dramatisch Avonturen Iederen avond 8 uur. Zondag van 2—7 uur. Matinée Zaterdag en Woensdag 2 uur. Toelaatbaar v volwassenen Lido: Helden der tropen. (Robert Montgome ry, Virgina Bruce). Charlie Chan in Ho nolulu (Sidney To- ler). Dram. Avon tuurlijk Avonturen lederen avond 8.15 u. Zondag van 2—7 uur. Matinée Zaterdag en Woensdag 2 uur. Goedgekeurd v. volwassenen Casino: De straatjongen (Jackie Cooper). Cowboy-taal (Tim Mc Coy). Probleemen der straatjeugd Wild-West- avonturen Iederen avond 8 uur. Zondag van 47 uur. Zaterdag en Woens dag half drie matinée Goedgekeurd Rex: De wonderbaarlijke avonturen van de onderzeeboot D 1. De Romantische Se- norita (Nino Mar tini, Ida Lupino). Avonturen in een onderzeeër Romantiek Iederen avond 8 uur. Zondag van 27 uur. Iederen dag 2 uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10