De „Krekel" Zaterdag neergestort. KERKNIEUWS MAANDAG 12 JUNI 1939 30ste Jaargang No. 9359 2)e £eid<töh£0oii/fcmit Bureaux Papengracht 32. -Adv* en Abonn.-tarieven sie pag. 2 Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 103003. Postbus 11. Op het Vllssingsctie strand. Dit nummer bestaat uil vier bladen. V Volla tout! Het drama-Oss wordt vervelend con stateert de „Maasbode" zeer terecht en wij vreezen, dat na de publicatie van het rapport der Kamercommissie sommigen wel weer zullen doorgaan, „met hyper- zware woorden te manoeuvreeren". Wij willen hier de hoofd-conclusie uit het vrij uitvoerige rapport lichten en mee- nen daardoor de zaak-Oss zelf tot haar juiste proporties te kunnen terugbrengen. Ie. Eenstemmig is de commissie van oor deel, dat het „tekort aan gegevens", waar tegen in enkele persorganen zoo heftig is gefulmineerd, „NIET van die beteekenis is, dat omtrent de hoofdzaak, nl. het beleid van den minister, thans van een uitspraak zou moeten worden afgezien". 2e. Eenstemmig is de commissie van oordeel: dat de minister, toen hij zijn maatrege len nam, van de noodzakelijkheid daarvan overtuigd was; dat hij met het nemen van zijn maat regelen geen andere bedoelingen had, dan het bevorderen van wat hij beschouwde als een juiste uitoefening van de opsporings taak der politie; dat aan de goede trouw van den minis ter niet getwijfeld mag worden. 3e. Eenstemmig is de commissie van oor- dell, dat leden van het personeel der bri gade Oss bij hun opsporingsonderzoek in verschillende zaken fouten hebben ge maakt. De meerderheid acht deze fou ten niet „van zeer ernstigen aard". Naar 't schijnt, wèl van ernstigen aard! 4e. Verschillend oordeelt de commissie ALLEEN over de vraag, of de door den minister getroffen maatregelen in juiste verhouding stonden tot de begane fouten, of met name de tijdelijke ontneming van de opsporingsbevoegdheid niet als een straf bedoeld voldoende gemotiveerd was. „Wanneer de brigade" aldus de meerderheid (de grootst mogelijke meer derheid) „was gewaarschuwd, en deze waar schuwing was gepaard gegaan met bevor dering van een meer doeltreffende leiding aan en een beter toezicht op haar arbeid, zou dit, in ieder geval voorhands, vol doende zijn geweest". Naar het oordeel van het lid, dat de minderheid vormt, had met een mindere ingrijpende maatregel ge zien ook alle feitelijke omstandigheden niet kunnen worden volstaan. 't Is uit wat wij hier citeeren duidelijk, dat de geheele commissie de overtuiging heeft, dat ten aanzien van de brigade Oss der Koninklijke Maréchaussée maatrege len genomen moesten worden. Men verschilt slechts van meening over het hoe' der maatregelen, die getroffen moesten worden. De meerderheid had een waarschuwing waarmede had moeten samengaan krachtiger leiding en beter toe zicht! „in ieder geval voorhands" vol doende gevonaen. Zou deze opmerking zij even terloops gemaakt zulk 'n „waarschuwing", door de betrokkenen niet evenzeer als een straf zijn gevoeld en in zekere kringen niet evenveel rumoer hebben verwekt? Allerduidelijkst is het dus, dat het meeningsverschil in de commissie niet betreft het feit of al dan niet bij de bri gade Oss van hoogerhand moest worden ingegrepen, maar SLECHTS de wijze, waarop dat ingrijpen moest geschieden. Voila tout. Ziedaar alles!! Honderden keeren komt 't voor, dat over d e w y z e, waarop door de overheid tegenover onder haar werkende ambtena- rer disciplinair wordt opgetreden, ver schil van meening kan bestaan en bestaat. Maar dan wordt er niet zoo'n drama van gemaakt, als nu weer in zekere pers. De „Telegraaf" zegt: „Voor het staats- mansbeleid van dezen bewindsman is dit rapport vernietigend". De „N. R. Crt." con stateert, dat de minister „het vertrouwen bij de groote meerderheid van het volk heeft verbeurd", en dat het rapport de be teekenis heeft van een „consilium abeun di" (de raad, om maar heen te gaan)! Nuchtere menschen, die 't voor hon derd procent met de meerderheid van de commissie eens zijn, moeten het toch beschouwen als een ongerijmdheid, een DE WERELD lA VOGELVLUCHT PRAAG: De Duitsche regeering heeft toch wat ingebonden. Wanneer Zaterdag de moor aenaar of de moordenaars van den- poli man te Kladno niet zou(den) zijn gevon den, zouden de drastische strafmaatregelen verscherpt worden. De moordenaar werd niet gevonden, maar de maatregelen wer den niet toegepast. De boete van 500.000 kronen moet thans voor 80 pet. betaald worden door de Joden! Het kan in Duitsch- land niet zóó raar loopen of de Joden beta len het gelag. Wat is de reden, dat von Neurath heeft ingebonden? Heeft hy ingezien of heeft hy van Berlijn een wenk gekregen om in te zien? dat hij te ver is gegaan en dat er op die manier slechts haat wordt ge kweekt? Hoe de stemming onder de Tsjechen is kan men slechts raden. De pers staat on der censuur, ook de correspondenten der buitenlandsche bladen mogen slechts be richten wat de Duitsche autoriteiten hun voorhouden. De incidenten, welke zich na den moord te Kladno hebben voorgedaan, bewijzen echter, hoe het gist in de Tsjechi sche landen. Men meent nu, dat het niet lang meer duren zal, of Bohemen en Mo- ravië zullen tot Duitsche provincies worden verklaard. Van autonomie of zelfbestuur, is can heelemaal geen sprake meer. De inci denten van thans zouden het voorwendsel moeten zijn om daartoe te geraken. Indien Duitschland daartoe inderdaad zou overgaan, zou het de eenmaal gemaak te fout nog erger maken. Het Fransche blad „Oeuvre" zegt: „Het is heel aardig zoogenaamde levensruimte te veroveren en lijnen op de kaart te trek ken, maar er zyn veroveringen die eer ver zwakken dan versterken. Men maakt met Tsjechen geen Duitschers en met Abessij- ner geen Italianen. Men mag zelf onder stellen, dat deze Tsjechen en Abessijnen in geval van een conflict hun aanvallers eeni- ge extra moeilijkheden zullen veroorza ken." Overigens is de stap van schijn-protec- toraat tot inlijving'niet zoo heel groot. Volgens de „Ordre" heeft Hacha een na- tionaal-socialistische lijfwacht. De politie oefent toezicht op zijn bezoekers. Zijn re geering kan niet bijeenkomen, zonder dat de agenda door den rijksprotector is goed gekeurd. Zijn redevoeringen en beslissin gen worden onderworpen aan de goedkeu ring van den protector, die de bevoegdheid heeft den zin er van geheel te veranderen, zooals ook het geval is geweest bij de Jo- denwet. Wie zal, aldus vraagt het blad, de Tsjechen tegen hun beschermers bescher men?" DANTZIG: Rondom Dantzig vermindert de spanning met de Polen nog geenszins. Integendeel alles schijnt erop gericht te worden, om de punten van verschil zoo veel mogelijk toe te spitsen. Wij gelooven, dat Eden de zaken goed bekijkt, wanneer hij voorspelt, dat de eerstkomende maan den even vol spanning en gevaar zullen zijn als de voorgaande zijn geweest. BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benóemd: tot Deken van het Dekenaat en tot pas toor der poróchie St. Laurentius, aldaar den zeereerw. heer J. Th. Jacobs; tot Deken van het Dekenaat Wevers- hoofd en tot pastoor te Wognum: den wel eerw. heeer L. H. M. Nieuwenhuizen; tot pastoor te Akersloot den weleerw. heer A. A. van den Berg; tot pastoor te Rhoon den weleerw. heer G. H. Hubers, thans kapelaan te Rotter dam (H. Lambertus). CENSUUR OP DE BUITENLANDSCHE PERS. De correspondenten van de buitenland sche dagbladen te Praag hebben van de Duittsche autoriteiten het verbod ontvan gen over de incidenten iets anders te mel den, dan de officieele mededeelingen. Ook het commentaar van de Tsjechische bla den mag niet worden gemeld. koortsachtige verhitting, zulke conclusies uit het rapport te trekken! En wij zyn er van overtuigd, dat de leden der commissie zélf in de Tweede Ka mer wel duidelijk zullen maken, dat zy ook al keuren zij het door den minister ten deze gevoerde beleid af het met die conclusies, welke men uit hun rap port trekt, volstrekt niet eens zyn. Drie tfocden. Zaterdagmiddag te ruim half vijf is de luchttaxi van de K.L.M., de PHA.J.K. „Krekel", een Koolhoven F.K.43, welk toestel ook gebruikt wordt voor de oplei ding van verkeersvliegers, boven het Vlis- singsche badstrand op geringe hoogte bij het maken van een bocht afgegleden en neergestort. Het vliegtuig kwam terecht op het bad- gedeelte, vlak naast het strand voor zon nebaden, waar de badgasten op dat oogen- blik rug aan rug lager tc zonnen. Het toestel kwam met de neus naar vo ren en met een barden slag op het strand en vloog onmiddellijk in brand. Toegesnelde badgasten, omstanders, matrozen, soldaten en politie namen on middellijk de blussching ter hand door middel van het werpen van zand in de hoog oplaaiende vlammen. Enkele minu ten later was ook de Vlissingsche brand weer op het strand aanwezig. De drie inzittenden, alle drie jongeman nen, konden kort hierna uit het toestel worden bevrijd. Zij bleken reeds overle den te zijn en hun lijken waren deerlijk verminkt. Zij moeten onmiddellijk bij het neerstorten van het toestel gedood zijn geweest. Het waren twee leerlingen van de rijles- opleiding voor verkeersvliegers, de 19-jari- ge van Tijen uit Vlissingen en de eveneens 19-jarige Faber uit Amsterdam. De derde inzittende was de 25-jarige A. de Visser, rijksemployé van het vlicveld Haamstede. De stoffelijke resten der slachtoffers zijn per brancard en per ziekenauto door leden van het Roode Kruis naar het Bethesda- ziekenhuis te Vlissingen overgebracht. Toen de Vlissingsche brandweer werd gealarmeerd, was zij juist met vele Neder- landsche en Belgische gasten en autoritei ten in de nieuwe brandweerkazerne by een ter feestelijke opening van dit nieuwe ge bouw. Het vuur was te sterk. Het mag een groot wonder worden ge noemd, dat niemand op het strand door het neerstortende toestel werd getroffen. Van alle zijden renden de menschen naar de plaats, waar het toestel, dat onmiddel lijk na het neerstorten in brand was ge vlogen, terecht was gekomen. Met zand, dat in een zoo overvloedige massa aanwe zig was, trachtte men het hoog oplaaiende vuur te dooven, doch aanvankelijk bleven deze pogingen zonder het gewenschte re sultaat, omdat de vlammen een zoo groote hitte verspreidden, dat de brandende wrakstukken byna niet waren te naderen. Enkele dapperen trotseerden echter het vuur om te trachten de inzittenden uit het wrak te trekken, doch hoe moedig zy hier bij ook te werk gingen, steeds dreven de vlammen hen weer terug. Daarbij kwam nog, dat de inzittenden in het toestel vast bleken te zitten. Terwy'l de onmiddellijk gewaarschuwde brandweer van Vlissin gen zich naar de plaats van de ramp spoedde, trachtten de omstanders nog een wanhopige poging te doen het vliegtuig om te gooien. Zou dat lukken, dan was het misschien mogelijk de inzittenden te be vrijden. Inderdaad slaagde men er in. |»et verongelukte en nog steeds brandende toestel gedeeltelijk om te trekken. Nu bleek het mogelijk te zijn één der inzeit- tenden van Tyen uit het vliegtuig te trekken. Hy bleek reeds overleden te zijn. Intusschen was de Vlissingsche brandweer gearriveerd. Nu waren de vlammen spoe dig gebluscht en konden ook de lijken van de twee andere inzittenden uit de wrak stukken worden bevrijd. Het duurde nog geruimen tijd alvorens de identiteit van de drie slachtoffers kon worden vastgesteld. Groot was de ontroe ring, welke zich bij de honderden, die het ongeluk voor hun oogen hadden zien ge beuren en met groote dapperheid hadden getracht hulp te bieden, meester had ge maakt, doch deze ontroering werd dubbel groot, toen kwam vast te staan, dat twee der verongelukten Vlissingers waren: van Tijen en de Visser. Laatstgenoemde was havenmeester van Haamstede en was sinds korten tijd getrouwd. In Zeeuwsche korf balkringen was hij een bekende figuur. Volgens ooggetuigen zou de bestuurder van het vliegtuig een bocht, die hij boven het strand op betrekkelijk lage hoogte maakte, te kort hebben genomen, waar door het toestel afgleed met het bekende noodlottige gevolg. De wrakstukken zijn onder bewaking gesteld totdat deskundi gen zijn gearriveerd om een onderzoek in te stellen. R. van Tijen, geboren 5 December 1919 te Vlissingen en G. Faber, geboren 13 Fe bruari 1920 te Amsterdam, waren leerlin gen van de ryksopleiding voor verkeers vliegers. Reeds zeer geruimen tijd waren zy in het bezit van het vliegbrevet A en zy zouden binnenkort hun opleiding voor verkeersvlieger hebben voltooid. Zij maak ten dezen Zaterdagmiddag een oefenvlucht met de „Krekel" van Schiphol via Haam stede naar Vlissingen. In Haamstede was de Visser in het vliegtuig gestapt om het laatste gedeelte van de vlucht mede te ma ken. Het lot heeft echter gewild, dat de drie jonge mannen kort voor het eindpunt zijn verongelukt. LEIDEN. Wij herinneren aan de politieke bijeen komst hedenavond in de Burcht; de toe gang is vrij. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De Duitschers hebben afgezien van ver- dere maatregelen te Kladno. (2e blad). De spanning om Dantzig duurt onver minderd voort. Polen weigert zijn douane- inspecteurs te verminderen. (2e blad). De reis van het Britschc koningspaar. Bezoek aan de Wereldtentoonstelling. (2e blad). Op het strand bij Vlissingen is een K.L.M. lesvliegtuig neergestort. Drie inzittenden om het leven gekomen. (Ie blad). Binnenland Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (lste blad). Een leidersdag van land- en tuinbouw jongeren te Leiden gehouden. (1ste blad). Te Mcersscn heeft een kastcelcigcnaar in een vlaag van waanzin zijn cchtgcnoote doodgeschoten. (2de en 1ste blad). Te Zaandam is een man gearresteerd, verdacht zijn vrouw te hebben laten ver drinken. (2de blad). Meisje te Vlagtwedde door revolver schot van militair gedood .(2de blad). Verschillende ernstige verkeersongeluk ken. (2de en lste blad). Cartonnagefabriek te Helmond door brand verwoest. (2de en lste blad). De Tweede-Kamervacature v. d. Putt. (2de blad). Een slecht kersen jaar. (2de blad). Nederlandsche tomaten naar Engeland. (2de blad). Sport en Wedstrl|den De Olympische Dag ondanks minder gunstig weer goed geslaagd: het Ned. elf tal won met 41 van Zuid-Slavië. (3do blad). Baron Schimmelpenninck v. d. Oye over de besluiten inzake de Olympische Spelen. (3de blad). De districtswedstrijd Den HaagLeiden te Wassenaar bracht een 20 zege voor Den Haag. (3de blad). Nieuw Ned. record kogelslingeren van Houtzager. (3de blad). Westerkwartier korfbalkampioen van Nederland. (3de £lad). Het ernstig vliegongeval met het K.L.M.-lesvliegtulg .Krekel* op het strand te Vlissingen heeft aan de drie Inzittenden het leven gekost De ruïne van het toestel

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1