CASINO DE STRAATJONGEN f COWBOY TAAL BINNENLAND STADS NIEUWS DONDERDAG 8 JUNI 1939 CE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Lelden 10 cent per week; 2.50 per kwartaaL Bij ome agenten *0 cent per wwk; 2.60 per kwartaal. Franco per po*t 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaaL Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. v HOE WORDT HET WEER? KOELE WIND. De BUI seint: Verwachting: Voor het goheele land: Iets koeler, ge deeltelijk bewolkt, droog weer, matige, tij delijk krachtige Noord-Oostelijke tot Noord-Westelijke wind. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: onbewolkt, matige N. O. wind, 15 gr. S. Vlissingen: helder, matige N. O. wind, 17 gr. C. De Bilt: licht bewolkt, matige Noordelij ke wind 19 gr. C. Groningen: licht bewolkt, matige N. N. O. wind, 15 gr. C. Maastricht: betrokken, zwakke W. N. W, wind, 16 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. De depressie, die gistermorgen over de Bothnische Golf lag, verplaatste zich Oostwaarts naar Noord-Rusland. Achter deze depressie kwam op den Oceaan een gebied van hoogen luchtdruk tot ontwikke ling, dat zich over de Britsche Eilanden uitbrendt. Gisteravond kwam ons land on der invloed hiervan, waardoor de wind naar het Noorden omliep en koele lucht- massa's over de Noordzee worden aange voerd. Daardoor daalde te De Bilt de tem peratuur tusschen 18 en 21 uur van 31 tot 21 graden Celsius. In het grootste gedeelte ■\an ons land was het gisteren buitenge woon warm. Te De Bilt, Maastricht en \liegveld Twente werd een maximum van 33 graden bereikt. De grenslijn tusschen de warme lucht in Centraal Europa en de koele zeelucht ligt vanmorgen over Noord-Frankrijk en Noord-Duitschland. Alleen in Zuid-Limburg ging het passee rt n van deze lijn gepaard met zware be wolking. In Zuid-Scandinavië dalen de •barometers weer onder invloed van een storing, die in Oostelijke richting trekt en aan de Noorsche kust zwaren neerslag bracht. De temperatuur is in geheel Scan dinavië aanzienlijk gedaald. Het hoofg- arukgebied over Centraal Europa trok ver der weg naar de Balkan en nam in betee- ikenis af. LUCHTEMPERATUUR. 17 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Donderdagnamiddag 9.47 uur tot Vrijdagmorgen 4.10 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 9 Juni voorm. 8.20 en nam. 8.45 uur. W ATE RTEMPERATUUR. Zweminrichting ,,Dc Zijl". 20 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 20 gr. C. Maan op 0.43 uur Vrijdagnacht. Maan onder 12.10 uur Vrijdagmiddag. Academienieuws Geslaagd: Candidaatsexamen Geneeskunde: Mej. M. M. Kruiker, Hillegersberg; de heeren W. G. v. d. Upwich, Den Haag W. D. v. d. Hoek, Den Haag: B. A. M. Elias, Den Haag; A. C. de Vlieger, Rijswijk; J. van Dam, Zoeterwoude; A.A.W. van Lier, Den Haag; J. J. Versélewel de Witt Hamer, Noordwijkerhout;F. Th. van Gel deren (cum laude), Den Haag; Tan Kian Gwan, Leiden. Doctoraal examen Indisch Recht: de heer L. C. van Aken, Den Haag. vertoont vanaf Vrijdag 9 Juni: een film van buitengewoon groote so ciale beteekenis, juist in dezen tijd. VOOR DE PAUZE j|M M(; m |n Actie!! Sensatie!! ZOMERSTUDIEDAG VAN DEN R.K. VROUWENBOND In het Jaarbeursgebouw te Utrecht werd Maandag 5 Juni door de Federatie van R K. Vrouwenbonden een studiedag gehou den ter voorbereiding van de samenstel ling der programma's voor de komende winteractiviteit. Deze studiedag stond in het teeken van d'e nieuwe gemeenschaps gedachte. In de ochtendvergadering werd een in leiding gehouden door Pater Winkel, die naging, welke toestanden er gegroeid wa ren uit de individualistische gedachte, welk een chaos er ontstaan was door de kapi talistische mentaliteit. Spreker belichtte verder waarom de Pausen hadden moeten ingrijpen, eerst Leo XIII met Rerum No varum en later Pius XI met Quadragesimo Anno. Interessant was de vergelijking, die gemaakt werd tusschen dc beide encyclie ken: Leo XIII keerde zich alleen nog tegen de excessen, die een gevolg waren van de kapitalistische denkwijze, terwijl Pius XI veel verder ging en wees op de noodzaak van een geheel nieuwe ordening in de maatschappij. De huidige crisis is vóór alles een religieus-ethische crisis en van een hernieuwde samenleving, een „Nieuwe Gemeenschap" kan niets komen, tenzij ieder individueel bereid is eigen den ken, eigen voelen, eigen handelen volko men om te schakelen in den geest van Christus. In den namiddag sprak de Zeereerw. Pater Dr. Keulemans, die de taak besprak van de vrouw in de samenleving en aan toonde in welke opzichten zij haar aandeel kon hebben in den bloei of den ondergang van de samenleving. In verband met de grondgedachte van dezen studiedag ging spreker vooral na, hoe de vrouw moet staan tegenover het streven naar een be tere, gelukkiger wereldorde en hoe ook zij geroepen is al haar krachten te geven aan den opbouw van een nieuwe wereld, waar in Christus erkend wordt als koning en Zijn leer de grondslag is der levenswetten, Een algemeen en zeer levendig debat was het bewijs hoezeer het onderwerp van den studiedag allen ter harte ging en hoeveel vragen er nog openstaan, wanneer men de practische toepassing der beginselen onder de loupe gaat nemen. Aan de afdeelingen de taak om zich te bezinnen op deze prac tische toepassingen en de beginselen te maken tot daden. DE CENTRALE RAADSVERGADERING VAN DE HANZE (Vervolg). Na een hartelijk dankwoord van den voorzitter aan dr Mollcr voor zijn ver helderende inleiding werd de behandeling van de afdeelingsvoorstellcn voortgezet. Een voorstel van de afdeeling Obdam om op de Centrale Raadsvergaderingen geen redevoeringen meer te doen houden om meer tijd beschikbaar te hebben voor het behandelen van voorstellen, werd na een schitterende rede zooals juist door dr. Mol- ler was gehouden en die bij heel de ver gadering een groot enthousiasme had ver wekt, bij acclamatie verworpen. De afdeeling Bovenkarspel verzocht het hoofdbestuur er bij de regeering op aan te dringen, dat de vestigingswet-grootbe drijf zoo spoedig mogelijk in het leven wordt geroepen, spertijden worden afge kondigd en maatregelen worden genomen tegen oneerlijke concurrentie, welke door het grootbedrijf wordt toegepast. De voorzitter deelde mede, dat bin nenskamers hard wordt gewerkt om wettelijke maatregelen te krijgen, waardoor de verhouding grootbedrijf kleinbedrijf wordt geregedl De afdeeling Bovenkarspel lichtte haar voorstel nader toe en vroeg de instelling van een commissie. De voorzitter was van meening, dat de weg, welken Bovenkarspel wil volgen, een langere weg kan blijken, dan welke nu gevolgd wordt. De Centrale Raad kon zich met het prae- advies van het hoofdbestuur vereenigen. Wat betreft een voorstel van Bovenkar spel tot aansluiting bij de Nationale Anti- Poliep-Actie verwees het hoofdbestuur naar de motieven, welke tot niet-aansluiting hebben geleid, en die breedvoerig in „Dc Middenstandskrant" van 4 Februari 1939 zijn meegedeeld. Het vraagstuk is in studie bij den Raad van Overleg en bij den N.R. K.M. Op het a.s. Augustus-congres van de N R.K.M. zal de kwestie aan de hand van concrete voorstellen worden besproken. De vergadering kon zich met deze toe lichting van het hoofdbestuur vereenigen. Een voorstel van de afdeeling Den Haag om bij de N.R.K.M. stappen te doen tot stichting van een studiebeurs voor zonen van bondsleden, teneinde daaruit geheel of gedeeltelijk te betalen de studiekosten voor het priesterambt, economie en dergelijke, vond veel instemming bij het hoofdbe stuur. Het hoofdbestuur stelde echter voor dit punt aan te houden, totdat de regeling van de centrale inning van bijdragen zal zijn geregeld. De vergadering keurde dit hoofdbestuursvoorstel goed. Na behandeling van de schriftelijk inge diende vragen, werd de vergadering ge sloten. AMSTERDAMS RAADHUIS- VRAAGSTUK. Voorstel van B. en W. vindt ernstige bestrijding in den Raad. Verschenen is het algemeen verslag van het afdeelingsonderzoek in den Amster- damschen raad van de voordracht van B. en W. inzake den bouw van een raadhuis. Uitvoerig en door vele leden is gespro ken over de eventueel te verstrekken op dracht aan de architectencombinaties M. DuintjesA. Komter en J. F. Berghoef ir J. J. M. Vegter, welk voorstel ernstige bestrijding vond, in hoofdzaak omdat men meende, dat bij de uitvoering van deze opdracht van de zijde van den dienst der publieke werken te groote invloed zou worden geoefend. Men achtte het gevaar niet denkbeel dig, dat de uitgenoodigde architecten te veel den dienst der publieke werken naar de oogen zouden moeten zien en dat hun ontwerpen daardoor aan originaliteit zou den inboeten. Enkele leden betoogden, dat voor de in de voordracht voorgestelde oplossing door B. en W. geen voldoende argumenten zijn aangevoerd. Andere leden meenden, dat men uit het advies van de jury zou moeten opmaken, dat ook deze over de kwaliteit der voor nadere uitwerking aanbevolen plannen niet zoo bijzonder optimistisch is. Deze leden konden een oplossing niet bewonderen, waarbij de besten het nog eens moeten pro be eren. Uit hoofde van de hiervoren genoemde bezwaren inzake den invloed van publie ke werken, alsmede uit hoofde van het ont breken van een behoorlijk'e argumentatie van de zijde van B. en W., verklaarden vele leden zich tegen de voordracht. Door vrijwel alle leden werd betreurd, dat de gehouden prijsvraag, ondanks de goede organisatie, geen resultaat heeft op geleverd en verschillende leden vroegen, v/at daarvan de oorzakerf kunnen zijn. Door een groot aantal leden werd be toogd, dat het ontbreken van een voldoend resultaat van de prijsvraag verband houdt met de kwestie van de oppervlakte van het voor het raadhuis te bestemmen ter rein. Dit is volgens hen in de eerste plaats het gevolg van het terugdringen van de rooilijn van het oude Paleis voor Volks- vlyt-terrein, door het doortrekken van de rooilijn van Weteringschans naar Sarphati- straat. Hierdoor wordt ongeveer een vier de a een derde gedeelte van het oorspron kelijke terrein afgesneden en het terrein ondieper gemaakt. Betoogd werd. dat de raad aan het door trekken van deze rooilijn nimmer zijn goedkeuring had gehecht. DREIGEND TEKORT AAN HOLLANDSCHE NIEUWE Volgens de berichten der haringschepen uit zee wordt den laatsten tijd weinig ha ring gevangen. De hoogste vanger van gis terochtend was de Kw 151 met 10 kantjes. Van Vlaardingen en Scheveningen zijn twee jagers onderweg met tezamen 220 kantjes haring aan boord, zijnde de vang sten van 17 schepen. Hieruit blijkt dus, dat de schepen weinig haring aan boord hadden en de visscherij schaarseh is. Ten gevolge van de geringe aanvoer zijn de prijzen sterk opgeloopen en komt er gebrek aan de Hollandsche Nieuwe. Wanneer de geringe vangsten blij ven voortduren is het niet onmogelijk, dat er een tijdelijk tekort aan nieuwe haring zal komen. BOODSCHAPPEN DOEN PER WATER VLIEGTUIG De L-17 landde in de binnenstad van Haarlem. Twee luitenants-vliegers uit het vlieg kamp De Mok bij Den Helder moesten in Haarlem zijn voor den dienst en vliegers nemen bij voorkeur geen trein of autobus. Zij vlogen dus met een watervliegtuig naar Haarlem, daalden op de Mooie Hel en taxi den langzaam tsadwaarts, tot verbazing van de bewoners en wandelaars aan den Spaarndamschen weg, die niet alle dagen watervliegtuigen zien passeeren. Zonder eenige moeite leidde de piloot zijn vliegtuig onder de spoorbrug door en tegen half drie stuurde hij zijn wa tervogel rustig naar den walkant aan de Koudenhorn. De beide inzittenden stapten op de drijvers, één hunner ging aan wal en liep naar de kazerne aan de Kouden horn om te vragen of één der militairen Iop het vliegtuig wilde passen, want ze moesten zelf in de stad even een bood schap doen. Er kwam een sergeant van de militaire politie bij het vliegtuig, die de nieuwsgie rigen op een afstand hield en ook poliite, om de steeds talrijker wordende menigte niet al te opdringerig te doen worden. Binnen het uur waren de beide militairen terug en ze waren lichtelijk verbaasd over de groote belangstelling,'die het publiek voor de L-17 aan den dag legde. Doet u uw boodschappen wel meer op deze manier?" vroegen wij één hunner. O ja, dat gebeurt dikwijls Maar dan zult u toch niet heelemaal in de binnenstad kunnen komen? Dat niet, maar hier was de gelegen heid er zoo mooi voor. Kwam u met de machine gemakke lijk onder de spoorbrug door? O, dat ging prachtig: we hadden nog genoeg ruimte aan weerskanten over. Weldra was de machine weer startklaar. De vliegers salueerden. De motor sloeg aan en weg gleed de ongewone gast, het Noorder Spaarne tegèmoet. Langs den kant holden de jongens mee, er ontstond een Proza en Poëzie in de verkiezing Administratie is een mooi ding, als het inderdaad gebeurt. Tot nog toe hebben vele „administrateurs" ons met veel ijver en groote bereidwillig heid terzijde gestaan. Gisteren hebben zij ons echter in den steek gelaten Vermoedelijk vanwege de tropische hitte. Nu de temperatuur veel minder is ver trouwen wij dat zij vanavond weer om 7.45 uur te bekender plaatse aan wezig zullen zijn. Het werk dat zij voor ons doen is allernoodzakelijkst. Onze propagandisten worden er nogmaals aan herinnerd dat wij hen morgenavond Vrijdag 9 Juni des avonds om 8.15 uur ver wachten in het Sint Antoniusclubhuis aan de Mare om ons strooibiljet ter verspreiding, huis aan huis, in ont vangst te nemen. Maandag 12 Juni wordt onze tweede vergadering gehouden in de groote zaal van den Burcht. Spreker H. J. Kuiper, de bekende enthousiaste pro pagandistische redenaar. Zang van het Odo-knapenkoor. Houdt dien avond vrij! Bestuur Dr Schaepman Medewerking Al werkt de propagandaclub Met man en vrouw en macht, Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, Tot zelfs diep in de nacht. Al hangt zij doeken in de stad, Biljetten voor uw raam, Alléén kan zij het óók niet doen, Werk daarom met haar saam! Al ploetert zij en zwoegt zij ook In huis, op straat en plein, Toch zal uw medewerking, heusch, Haar dubbel welkom zijn. Het is niet veel, wat zij U vraagt, Het is slechts: Maakt bekend, Als gij soms kranke menschen, die Nog stemmen kunnen, kent. Laat dan reeds hooren uwe stem, Laat klinken uw geluid, Hier is een kiezer, kiezeres, Die moet er Woensdag uit. Sta Woensdag ook Uw auto af, Voor het verkiezingsfeest. Nog nooit is dat vehikel dan Zoo graag gezien geyveest. Bedenk eens even: anders maakt Zij een gezonde krank, Nu stapt de kranke bij u in En zegt aan 't einde: dank! Al torpedeert zij er ook een, Al ruikt zij ook niet frisch, Dien dag zegt iedereeen, dat het Eén stemmig voertuig is. Vooruit, doe daarom onverwijld Wat u hier wordt gevraagd, De groote stemdag nadert snel, De overwinning daagt. Geeft dus uw stem, één oogenblik, En blijft niet achteraan, En zeg dan Woensdagavond fier. Kijk, dat heb ik gedaan! TROUBADOUR race van fietsers en automobilisten, die ech ter de langzaam voortglijdende machine gemakkelijk konden bijhouden. Glansrfjk ging de machine weer onder de spoorbrug door. Nog steeds met den rustigen gang waarmee de piloot gestart was. Maar even voorbij de wipbrug van de Conrad sloeg de motor sneller aan, de gol ven werden dieper en met groote vaart sneed de machine plotseling door het Spaarnewater. De auto's hielden hem nau welijks bij en de fietsers gaven de strijd maar op. Met daverend geweld scheerde de L-17 over de golven van het breede watervlak, waarop bijna geen scheep vaart was. Ter hoogte van Stork-Hijsch verhief de machine zich van de oppervlakte. Lang zaam trok de motor het vliegtuig steeds hooger, totdat het zich nog slechts wazig afteekende tegen den azuren hemel. Met een flauwen bocht verdween de L-17 in noordelijke richting. „Vooruit". Een liberale politieke bijeenkomst. In verband met de gemeenteraadsver kiezing had de afdeeling Leiden van de Liberale Staatspartij een openbare verga dering belegd onder voorzitterschap van notaris J. C. v. Eek, waarop de eerste drie candidaten op'de liberale lijst, prof. J. M. van Bemmelen, mr. M. B. Vos en prof. dr. C. de Boer het woord hebben gevoerd. Mr. M. B Vos hield de eerste redevoe ring, waarin hij verklaarde, geen aanval len te doen op andere politieke partijen, „zooals een avond te voren is geschied op de propagandavergadering van de Katho lieke Staatspartij"! Wij willen hierbij eerst even opmerken, dat die bedoelde aanvallen alleen beston den uit het constateeren van enkele vast staande feiten. Maar.... wat deed de tweede spreker op de liberale bijeenkomst? De volgende spreker, prof. dr. C. de Boer, zette uiteen, dat er. in ons land al leen plaats is voor vijf partijen, nl. de communistische, de S.D.A.P., de Anti-Re- volutionnairen, de Katholieken en de Libe rale Partij. Deze spreker ontzegde partijen als de Chr. Hist, het bestaansrecht! En nu had te voren mr. Vos zoo braaf georeerd, dat de liberalen op dezen avond geen aanvallen op andere politieke partijen zouden doen! De derde spreker, prof. v Bemmelen, had groot gelijk, toen hij afkeurde het ge brek aan belangstelling (bedoeld is: be langstelling. óók als er niets mee te ver dienen valt!) voor de politiek onder „in- tellectueelen". In dit onzicht wordt niet alléén in de liberale Staatspartij misdre ven! Een anti-revolutionaire circulaire. De „Vooruit" komt nog 'ns terug op de gisteren door ons even ook naar aan leiding van een beschouwing in de „Voor uit" besproken circulaire, waarvan de strekking is: stemt Wilmer (R.K.), Wilbrink (C.H.) of Beekenkamp (A.R.), maar, als ge geen voorkeur hebt voor één dezer drie, dan dr. Beekenkamp. Het socialistisch blad schrijft nu weer. Eindelijk dachten we gisteravond in de katholieke „Leidsche Courant" een verklaring aan te treffen, dat de front vorming tegen de sociaal-democratie, waarvan het manifestje van de anti- revolutionnaire partij de mededeeling bracht, toch eigenlijk niet bestond. We dachten het en bijna zouden we zeg gen: we hoopten het. Niets daarvan. Slechts wordt den Ka tholieken lezers medegedeeld, dat de roomsch-katholieke partij onkundig is gebleven van wat de anti-revolution- naire propaganda-dienst aan het kie zersvolk heeft voorgezet. Het desbe treffende biljet kent zelfs de redactie van de „Leidsche Courant", waarvan hoofdredacteur is de lijstaanvoerder van de R.K., niet. I Moeten we 't nu nog duidelijker zeggen, dan wij het hebben gezegd? Wij zullen het beproeven Aan frontvorming spéciaal tegen de S.D A.P. hebben wij nog nooit gedaan en doen er bij deze verkiezing ook niet aan! De liberale politiek ligt zeker niet min der ver van ons af als de socialistische! Geen enkele vorm van steun is door ons aan anderen gevraagd, of door anderen aan ons aangeboden; wij staan ook bij deze verkiezing geheel op onszelf en rekenen vast op de principieele vervulling van hun stemplicht door ALLE KATHOLIEKEN ZELF, die zullen stemmen op LIJST 2 Wij vragen de katholieke kiezers niet zich uit te spreken tegen dit of tegen dat, maar zich allereerst te verklaren: VOOR DE KATHOLIEKE BEGINSEL- POLITIEK. Wij zeggen nog 'ns duidelijk, dat de be doeld circulaire niet als antirev. gemerkt klaarblijkelijk van antirev. zij de uitgaat. Zij is ook, eveneens klaarblijke lijk, alléén bedoeld, om op een o.i. wel vreemde wijze! de antirev. candidaten- lijst te propageeren.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2