DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN K.L.M. vliegtuig in botsing met loods. Waarom niet naar Engeland? DINSDAG 6 JUNI 1939 30ste Jaargang No. 9354 3)e £eid<töh£0oti/fcci/nt Bureaus Papengracht 32. Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. Adv. en Abonn.-tarieven zie pag. 2 Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer beslaat uil vier bladen. Propaganda voor rechts 't Gebeurt niet veel, dat een partij zóó breed van opvatting is in verkiezingstijd, dat zijpropaganda maakt voor an dere partijen. Dat doet deze keer de S. D. A. P. Wij vonden gisteravond in onze brieven bus een verkiezingsblad van de S. D. A. P., waarin wij o.m. lazen: „Zie eens rond, wat in enkele tien tallen van jaren bereikt is! Dank zij de verbeterde gezondheids zorg is sinds 1890 de gemiddelde le vensduur der menschen in ons land ge stegen van 47 jaar tot 62 1/2 jaar. Een vooruitgang van 30 procent! Sinds 1901 zijn in ons land 150.000 vereenigingswoningen en 60.000 ge meente-woningen gebouwd. Het jonge geslacht stelt nu eischen aan zijn wo ning; de krotten zijner voorouders moeten worden afgebroken. De sterfte der zuigelingen is gedaald van 16 tot 4 per honderd. Zorg voor de werkloozen en voor de ouden van dagen is nu geen kwestie van „bedeeling'' door de armbesturen meer." Dat, wat hier in enkele voorbeelden te vermeerderen met zeer vele andere! wordt gedemonstreerd is inderdaad een sociale vooruitgang, welke van groote waar de is en een groote zegen beteekent. Maar: dat alles is tot stand gekomen on der rechtsche regeeringen en rechtsche mi nisteries voor een niet onaanzienlijk deel op initiatief van katholieke ministers! En men kan er toch moeiijk deconclu- sie uittrekken, dat men bij de verkie zing voor leden van den gemeenteraad te Leiden zijn stem moet uitbrenger^ op de S. D. A. P. Zijn stem moet uitbrengen op de S. D. A. Pgezien het feit, dat de levensduur is gestegen; dat de sterfte der zuigelingen is gedaald; dat er in ons land zoo veel vereenigingswoningen en ge meente-woningen zijn (denk aan den groo- ten promotor daarvan: Aalberse!); dat er door de regeering een (juist door de S. D A. P. zoo veel gesmade!) steunregeling is ingevoerd voor de werkloozen en een (als ,,'n riks voor 'n dooie" bespotte) ouder- doms verzekering Néén, het hier bedoelde sociaal-democra tisch verkieizngsblad is wel 'n beetje tè loyaal, wij worden er verlegen mee: het maakt propaganda voor de rechtsche par tijen! DE WERELD IN VOGELVLUCHT LONDEN: Chamberlain heeft gisteren in het Britsche Lagerhuis verklaringen af gelegd omtrent de ramp van de „Thetis". Daaruit is gebleken, dat het geen nalatig heid of onkunde, of gebrek aan voortva rendheid is geweest, welke de oorzaak is geworden van het verlies van zoovele kost bare mensChenlevens. Een ongeluk ligt in een klein hoekje en ook hier is weer ge- bJeken, dat een betrekkelijk kleine oor zaak, het binnendringen van water in een van de torpedolanceerbuizen, een ramp kan veroorzaken. Er komen dan allerlei toevalligheden bij, die aanleiding zijn, dat er niet spoedig redding opdaagt en dat alle aangewende pogingen mislukken. De stand van de duikboot onder water was zeer ongunstig. De Amerikaansche „Squa- lus" lag dieper maar veel gunstiger. Met een duikerklok viel bij de „Thetis" niets te bereiken; duikers konden door de ster ke strooming niets uitrichten; de kabels knapten bij het pogen om de „Thetis" op te trekken. Tot overmaat van ramp wilde het om de een of andere reden ook niet vlotten met de Davis-toestellen; w schijnlijk omdat er menschen aan boord waren, die daarin niet geoefend waren. En zoo voltrok zich de fatale ramp. Er zal als nog een onderzoek door een commissie ge schieden zoodra de duikboot gelicht zal zijn. BERLIJN: Prins-regent Paul van Joego slavië heeft zijn officieel bezoek aan Ber lijn geëindigd. Er zijn na afloop vele schoo- ne woorden gepubliceerd over vriendschap, gelijkgezindheid en vaste voornemens om de wederzijdsche politiek met elkander in overeenstemming te brengen, maar een bepaald accoord is niet bereikt. In dit op zicht heeft prins Paul dus voldaan aan de verwachtingen en zich tot niets gebonden. De positie van Joego-Slavië is delicaat, maar prins Paul schijnt er toch in te slagen zijn politieke onafhankelijkheid te bewaren. TWEE MILITAIREN ZWAAR EN TWEE LICHT GEWOND. Vliegtuigbemanning ongedeerd. Hedenmorgen omstreeks half tien is na bij Schiphol een ongeval gebeurd, waarbij, hoewel het betrekkelijk goed is afgeloo- pen, twee militairen ernstig en twee licht zijn gewond. Het K.L.M.-vliegtuig P.H.-A.K.N., de Nachtegaal", dat des nachts gebruikt wordt op den nachtvrachtdienst naar Londen, is des daags in gebruik als les- vliegtuig om den jongen piloten der K.L. M. met het besturen der Douglas-D.C. 2 vliegtuigen vertrouwd te maken. Vanmorgen werd een lesvlucht gemaakt onder leiding van den K.L.M.-piloot Snit- selaar, waarbij o.a. het vliegen op één mo tor geoefend werd. Dicht bij het vliegveld, toen de instructeur den motor weer op normaal toerental wilde brengen, sloeg deze; af, en Snitselaar slaagde er in de ma chine neer te zetten in 't bouwland dicht bij Schiphol aan den overkant van den Schipholweg. Helaas kon daarbij niet voorkomen wor den, dat het vliegtuig een houten loods, die als schuilhut voor militairen in gebruik is raakte. Het vliegtuig werd zwaar bescha digd en de loods in elkaar gedrukt met het gevolg, dat van de miditairen, die zich er in bevonden, twee zware verwondin gen opliepen, en twee anderen licht ge wond werden. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp gerequireerd en ook de Amsterdamsche geneeskundige dienst en de brandweer werden gealarmeerd en rukten uit. De laatste behoefde gelukig geen dienst te doen. EEN DER SLACHTOFFERS OVERLEDEN Na overbrenging naar het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam is een der slacht offers van het ongeval nabij Schiphol, de milicien Leusink, die een ernstige sche- delbasisfractuur had opgeloopen, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. De andere gewonden zijn de milicien W. Kwaks, die een zware hersenschudding heeft opgeloopen, J. Tamboer, die rib- fracturen en een buikperforatie heeft ge kregen en de milicien Prins, die een on derbeenfractuur opliep. Van de loods is alleen nog de vloer over. Toen de cene motor afsloeg, had het toestel te weinig hoogte om nog binnen het vliegveld te landen, doch de bestuur der zou er in geslaagd zijn de machine, die eenige tientallen meters voor de plaats waar de keet stond het hek raakte, met den neus in den dijk tot stilstand te brengen. Ongelukkigerwijs bevond zich hier echter het houten gebouwtje, waar de „Nachtegaal" dwars doorheen schoot, zoodat het houten dak boven op een der vleugels kwam te liggen. De wand werd versplinterd en weggerukt, zoodat slechts de houten vloer van de keet de plaats aangeeft, waar het gebouwtje heeft ge staan. Van de zes militairen, die zich in de loods bevonden, werden, zooals reeds werd gemeld, twee ernstig en twee min der ernstig gewond terwijl de beide ove- Er gaat niets boven een Zeereis. /itairv*'—wumni DE „KONINGIN EMMA", EEN DRIJVEND PALEISJE Nieuwe Mailschepen van de „Zeeland". Dp Engelschen zijn een prettig en gees tig, bizonder beleefd en voorkomend slag menschen, maar zij hebben eigenaar digheden. Eén van deze eigenaardigheden is, dat de Engelschen, evenmin als zij geneigd zijn Jan en alleman in hun huis toe te la ten „my home is my castle" zij erop uit zijn vreemdelingen naar hun eigen land te lokken. Wie komt is welkom, maar wie niet komt, zal niet worden uitgenoo- digd. Zoo was 't tot voor kort. rigen slechts lichte kwetsuren opliepen. Eén van de zwaargewonden is overleden. De bemanning van de „Nachtegaal" is er wonder boven wonder zonder kleer scheuren afgekomen. Het toestel zelf heeft evenwel ernstige ever ij opgeloopen. Beide vleugeltippen wtruen afgerukt en het rechter gedeelte van het landingsgestel geheel weggeslagen, zoodat het linkerwiel verbogen werd. Vanzelfsprekend werden ook de schroeven vernield, doch het ziet er naar uit, dat beide motoren behouden zijn. De neus is licht beschadigd, doch de cockpit en de cabine zijn volledig intact gebleven. Het toestel ligt met den neus tegen den dijk en had op het oogenblik. dat het daar terecht kwam, blijkbaar nog slechts weinig vaart. Wanneer het slechts een tiental meters hooger had gezeten, zou het wellicht nog binnen de grens van het vliegveld hebben kunnen landen. De toestand der gewonden. Omtrent den toestand der gewonde mi litairen die in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam zijn opgenomen vernemen wij nader, dat de milicien Willem Kwaks uit Oudkarspel, er zeer ernstig aan toe is. De overige gewonden van Heeringen, C. A. Prins uit Amsterdam en Jan Tam boer uit Apeldoorn, verkeeren buiten le vensgevaar. De milicien Breitenbach, die eveneens naar het Wilhelminagasthuis was ver voerd, kon na verbonden te zijn op eigen gelegenheid huiswaarts keeren. Het is de geest van de „splendid isola tion", die tot een karakter-trek van het Engelsche volk is gegroeid. In dit bijzon dere geval kan men echter deze isolatie, deze afzondering, die op politiek terrein aan Albion zooveel voordeelen heeft be zorgd, moeilijk „splendid" noemen, want het gevolg ervan is, dat de meeste buiten landers niet weten, hoe prachtig, dat trotsche eiland aan den overkant van de zee eigenlijk wel is. De Nederlanders reizen overal heen ln hun vacanties overal krioelt het in de zomermaanden van pot-verterende vader landers, overal, behalve in Engeland. En toch is Engeland een vacantieoord van de alleréérste rang. Vroeger was het ook een land van aller eerste prijzen, maar sedert de devaluatie is daarin verbetering gekomen. Het is er ongeveer even duur als hier te lande. De Engelschen, die op diplomatiek ter rein hun splendid isolation hebben prijs gegeven, zijn tegelijkertijd tot de gevolg trekking gekomen, dat zij al is dat eenigszins in strijd met hun kalmen aard wat meer reclame moesten maken voor de schoonheid var hun eigen land. Engeland noodigl uit en het doet 't, overeenkomstig zijn traditie, met groote hoffelijkheid. Dat hebben de journalisten en de, vertegenwoordigers van reis-bu- reaux ervaren, die vorige week de gasten waren van de „Travel Association of Great Britain and Ireland" en van de „London and North Eastern Railway". Maar niet alleen Engeland noodigt uit. Het is ook onze Stoomboot-Maatschappij „Zeeland", die als gastvrouwe optreedt, om het Hollandsche publiek aan den Engel schen kasteelheer voor te stellen. Men kan niet kennis maken met de En gelschen en Engeland, of men moet de zee over. En op zee is de Maatschappij „Zee land" thuis. Ieder, die zich op de nieuwe motor-mailschepen van de „Zeeland" in scheept, voelt zich spoedig thuis op zee. Het is met een van deze twee nieuwe mail-schepen, met de „Koningin Emma", dat wij als gast naar Engeland voeren, en de algemeene opinie aan boord was deze er gaat toch niets boven een zeereis op zulk een geriefelijke schuit. Na een treinreis hoe luxueus de wa gens ook zijn ingericht voelt men zich VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Chamberlain doet mcdedecling over de ramp van de „Thetis". (2de blad). Een mislukte aanslag op de hertogin van Kent te Londen. (1ste blad). *s Pausen vredes-initiatief. (2c blad). Het bezoek van prins Paul van Joego- Slavië aan Berlijn heeft niet geleid tot een overeenkomst. (2de blad). Binnenland Het K. L. M.-vlicgtuig „Nachtegaal" is vanmorgen bij noodlanding in botsing ge komen met een loods. Eén doodc. (1ste blad). Het brandt overal: brand op scheeps werf te Bolnes, in pakhuis van A.B.T.B. te Almelo, in chemische fabriek te Don gen, in schoenmagazijn te Helmond, in strooschuur te Maarheczc en bosch- en heidebranden op verschillende plaatsen. (3de en 1ste blad). Doovc oude man op onbewaakten over weg te Beek doodgereden. (3de blad). Sporl en Wedstrl|den Een beschouwing over de kansen der Leidsche wielrenners in het wielcrcrite- rium te Scheveningen. (3de blad). DE „NACHTEGAAL", DIE DE MILITAIRE LOODS VERNIELDE, EN ééN DOODE EN VERSCHILLENDE GEWONDEN VEROORZAAKTE. altijd een beetje smoezelig en lichtelijk „meelig", maar na een zeereis stapt men frisoh als een hoentje en uitgerust aan wal in het vreemde land, i.e. Engeland. En tijdens de terugreis kan men in luie dckstoelen weer op verhaal komen van de vacantie-strooptocht, om welgemoed, de longen volgcblazcn met pittige zilte zee lucht, als een herboren mensch weer aan het dagelijksch werk te gaan. „Maar als ik nu zeeziek wordt" zal deze of gene met beklemd had zich afvra gen. Zeeziek zijn is niet vermakelijk. Wc hebben het gelukkig nooit ervaren, maar aan de blecke gezichten Ie oordeelcn. Ter gerust-stelling zij echter gezegd, dat bij gewoon winderig zomerweer het mee- rendecl der passagiers geen neiging toont om zich willoos aan het spel der golven over te geven. Daarbij komt, dat de nieu we mailschepen buitengewoon vast liggen. Het zijn eigenlijk witte eilanden, onder Nederlandschc vlag, bewegelijke luilekker- landjes, die op en neer drijven tusschen de goud-blonde duinenrij van Holland en de licht-golvende kust van Brittanië. Men voelt zich in een koninkrijkje-apart, midden op de zee. De kapitein is gouver neur in naam der Koningin, de hofmees ter minister van volksgezondheid en do purser een aalmoezenier, die iedereen in iederen nood of wensch ter zijde staat. Zoo'n nieuwe boot van dg „Zeeland" is een varend paleisje, met prachtige eet- en restauratie-zalen, gemakkelijke rusthutten en vele open- en gesloten promenade dekken. En ofschoon de kapitein de baas blijft, kan men gerust zeggen, dat de gast heer en meester is aan boord. Wij, Nederlanders, beroemen ons erop een zeevarend volk te zijn. De zee heeft op iederen rechtgeaarden Hollander een won derlijke bekoring. Daar gaat de „Koningin Emma" het zee gat uit. Wie zou niet cnec willen? De witte, scherpe boeg klieft de schuimende gol ven; blanke meeuwen zwenken luchtig bo ven het kolkende kielzog, dat als een' melkweg zich afteekent in de groen-grijs- glinsterende deining van de eindclooze vormen het ecre-geleidc, tot den overkant is bereikt en de boot ge meerd wordt aan Parkeston Quay. Daar staat de trein reeds te wachten, om de reizigers in snelle vaart te voeren naar de grootste stad der wereld. Na de rust van de zee het denderende gewoel van Londen. Nieuwe impressies stof voor een nieuw artikel. L. R.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1