RIJNSTREEK MAANDAG 5 JUNI 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 De weleerw. heór Grimbergen aan den ingang van de parochiekerk te Katwijk, met zijn ouders en Pastoor Hesp. ten bate der menschen aangesteld voor hun betrekkingen tot God". Ook de woor den uit Hebr. S 4 „niemand neemt de waardigheid uit zich zelf, maar door roe ping van God" duiden voldoende aan welke verantwoordelijke taak de priester heeft. En naar aanleiding van de woorden uit Mt. 98 „De menigte, die het zag, werd door vrees bevangen en verheerlijk te God, die zulk een macht gaf aan de menschen" blijkt hoe groot, onmetelijk en oneindig de waardigheid van den priester is. Deze waardigheid, den pries ter tot een „tweeden Christus" makend, ls de grootste zegen die God aan Zijn Kerk heeft kunnen geven. Met een verzoek om gebed voor den nieuwen priester besloot pastoor zijn toespraak. Het zangkoor voerde de 3-st. Mis „St. Mathildis" van Hub. Cuypers uit en na de H. Mis de Cantate „Hulde aan het Priesterschap" van Haagh. In den namiddag was er van 2 tot 3.30 uur in het Parochiehuis gelegenheid om den neomist en diens familie te compli menteeren. Een zeer groot aantal paro chianen en niet -parochianen maakten hiervan gebruik. Het groote feest werd besloten met een plechtig Lof van dank. Celebrant was de feesteling, hierbij geassisteerd door pas toor Aarts als diaken en pastoor H. J. Maas te Noordwijkerhout als sibdiaken. Met een Te Deum en een lied van Lof en Dank was de plechtigheid geëindigd. Vermelden we ten slotte nog dat sinds 19 Aug. 1913 Katwijk niet de eer te beurt was gevallen, dat een van Katwijk's zonen tot deze waardigheid geroepen werd. ZOETERWOUDE Als een rijke zegening van Gods gena de, mag het geschiedboek van Zoeter- woude bijna ieder jaar een gulden blad be vatten, het schoone feit: er is weder een zoon van de parochie tot priester gewijd. Dit jaar beleven wij wel tweemaal dk jubel van een priesterfeest en de eerste was een zoon uit de eeuwenoude parochie van Sint Joannes Onthoofding, de wel eerwaarde heer Adrianus Albertus van der Voort, wiens wijding en eerste H. Mis een viering en jubel bracht, even spontaan en hartelijk als altijd. Toen de neomist met zijn moeder en familie na een kort verblijf in het Gesticht te Groenendijk in een stoet van auto's in zijn woonplaats arriveerde, stond nabij het Raadhuis een landauer gereed om vandaar de wijdeling in een feeststoet naar de deke nale kerk te voeren. Twee vurige schcim- mels stonden aangespannen.... in de manen waren gele en witte bloemen ge breid, de oude manenstrenghet oud gebruik van den landman, die zijn paar den ook zóó sierde als hij zijn rijke oogst had binnengehaald. De neomyst en zijn moeder namen in het rijtuig plaats, waar na tot het bordes van het Raadhuis werd voorgereden, alwaar de burgemeester een kort welkomstwoord en gelukwensch sprak. De Deken en de Burgemeester namen te genover den neomist plaats in het rijtuig en toen ging een fleurige stoet in beweging naar de Zuidbuurt. Voorop twee herauten te paard, als kruis ridders gekleed, dan de Sint Jansfanfare, de Graal, de Kruisvaart en de Katholieke Gezellenvereeniging. Tientallen vlaggen en banieren sloegen klapperend in den wind.... de avondzon gloeide de kleuren nog mooier. Zoo ging de stoet onder groote belangstelling door het dorp naar de Zuidbuurt, waar de klokken al uit de verte met de tonen van de tonen van de Sint Jansfanfare wedijverden, beierende de for- sche klanken van het machtige Credo. Door de even ijvervolle als kunstzinnige zorgen van de eerw. Zusters was voor de kerk een stoet opgesteld van wel bijna hon derd witte bruidjes, vormende een levende haag van meegedragen witte bloemen waardoor de neomist, uit het rijtuig gestapt, voortging naar de hoofdingang van de Sint Janskerkbij het binnentreden nog overwuifd door opgeheven palmtakken Deken Jonckbloedt sprak hier zijn paro- chiezoon toe en te getuigen van de groote vreugde, die de parochianen bezielt bij het eerste offer van een jongen priester. De dankbaarheid jegens God zal ook bij den neomist den boventoon voeren over de vele gevoelens, die hem op dit oogenblik be stormen. De parochieherder laat nu het leven van den neomist passeeren, diens opname in het Mystieke Lichaam van Christus, is verbonden geweest aan deze plaats, aan dit huis van God. Dan be schouwt zijneerw. het groote voorrecht van een parochie, waarvan zooveel zonen zich aan den dienst van God wijden en verzoekt den jongen priester een gebed aan voor de parochie, opdat God die schakel van priesters moge blijven geven, den zie len ten zegen. De geloovigen zullen, ge steund door de priester, steeds voor de priesters blijven bidden, opdat zij hen door voorbeeld en gebed zullen steunen in het geloof. Tenslotte vraagt de Deken voor alle aanwezigen den eersten priester zegen en nadat allen op het kerkplein wa ren neergeknield klonk krachtig door de lucht: „Benedicat", zegene U de almachtige God, de Vader, de Zoo i en de H. Geest. De bruidjes gingen vooruit en vormden weer 'n eerehaag in het middenpad om den jong-gewijde naar het hoogaltaar te leidende groote lichten werden ontsto ken om feest te tooveren in de mooie kerk, nu nog schooner door een rijke versiering van bloemen en guirlandes; bloemen, over al bloemen en palmen.... en op het pries terkoor was het een bloementuin gelijk ter eere van het H. Hart, tot hulde aan God. Het orgel bruischte, met alle registers open, door de hooge gewelven. „Laudate", Looft den Heer, zingt het koor en de kerk stroomt vol menschen, parochianen en ook vele vreemden. Toen bracht de neomist aan het altaar lof aan God, daarbij geassisteerd door den Deken en kapelaan Duijvestijn. Zondagmorgen tien uur begon de neo mist een plechtige rondgang door de kerk om de aanwezigen voor te bereiden door de zielereinigende kracht van het wijwater tot dit eerste plechtige H. Misoffer. Bij dit H. Misoffer werd de neomist ge assisteerd door den hoogeerw. heer C. M. Jonckbloedt als presbyter-assist ens, als diaken door den weleerw. heer Jac. v. d. Hoogte, kapelaan te de Zilk, en als sub diaken door den weleerw. heer P. Roessen, kapelaan te Rotterdam. Als ceremoniarius fungeerde de weleerw. heer A. H. Duij- venstijn. In het priesterkoor had ook plaats geno men de zeereerw. heer pastoor G. Klaver weiden en de weleerw. heer H. Brans, ka pelaan te Haarlem. Na het Evangelie hield de weleerw. heer Jac v. d. Hoogte de feestpredicatie. Zijn eerw. had daarbij tot tekst gekozen. „Gij zijt een man Gods en in Uwe mond is het woord des Heeren vol van waarheid". Deze predicatie maakte een diepe indruk op de geloovigen. Zoo voorbereid, werd het beleven van dit eerste offer nog dieper be grepen en viel er een nog grootere stilte onder de consecratie.... die stilte van het moment, dat God op het woord van den jongen priester komt,... die stilte als de jonge priester de H. Communie uitreikt. eerst aan zijn moeder. De plechtigheden duurder twee uren heer A. A. van der Voort te Zoeterwoude. ALPHEN AAN DEN RIJN Personalia. Bij beschikking van den directeur generaal der Posterijen, Telegra fie en Telefonie, is, met ingang van 1 Juli 1939 aangewezen als beheerder van het bijpost-telegraaf- en telefoonkantoor te Utrecht in de J. P. Coenstraat de heer J. P. van der Loop, commies bij den post-te- legraaf en telefoondienst te Alphen aan den Rijn. Aanbesteding. Zaterdagmiddag werd door den architect W. Brouwer namens het bestuur der school met den bijbel aan de Hooftstraat aanbesteed: het sloopen en het bouwen van een onderwijzerswoning. De inschrijvingen waren als volgt: perc. 1. het sloopwerk en den bouw: S. Tromp 665U.— J. Rijn, Waddinxveen 6386.H. Oudenes Pr. Hendrikstr. 6925.—; Gebrs. v. Vliet, Aarlanderveen 6316.L. v. Beusekom 6768.—; F. Donker 6575. -; H. Oudenes Hortensiastr. 740U.Gebrs. v. Laan en Morree, Woubrugge 5986.—; A. Vonk 6288.— v. Beieren en Snel 6949.—; M. v. Beusekom 6585.—; K. de Jong 6945. W. Barreveld 6358.—; De Raad en Tolk 6190.—; A. J. v. Engelen 7029.—; J. Westmaas 6595.Wed. M. de Kleer 6540.Perc. 2. Schilderwerk. L. Menny Wassenaar 466.v. Koeken en Bauer 595.A. Scheer, Koudekerk 393. H. Wijsman 487.W. v. Diest 435. Waar geen woonplaats vermeld wonen aan nemers te Alphen aan den Rijn. De gun ning is aangehouden. Gunning. Het gedeeltelijk sloopen en weder opbouwen van een winkelhuis in de van Mandersloostraat met bovenwoning voor Markx boekhandel is gegund en op gedragen aan den aannemer W. v. d. Helm te Alphen aan den Rijn. Architect de heer W. B. Kroon. Diefstallen. Door schipper A. S., be stuurder van een motor-vaartuig, liggende bij de fabriek van de firma Boot, werd aangifte gedaan van*de vermissing van een roeiboot. Een woonwagenbewoonster zag haar handtasch, die zij aan het rijwiel had ge hangen en geheel met levensmiddelen was gevuld, in andere handen overgaan, toen zij bij den winkelier K. G. aan de Steekter- weg binnen was. De dader die te voet was, is ijlings in de richting Zwammerdam ver dwenen. Tot op heden is men hem nog niet op het spoor. BODEGRAVEN Personalia. De navolgende plaatsge- nooten hebben de vorige week het examen Handelskenhis vor den vestigingswet met succes gemaakt: J. Roest, P. Röling, N. Ranke, A. van der Bos, J. Jelluma, D. de Kruijf, J. A. Verheuvel, A. Edelman, M. Edelman en P. Stolwijk. De heer M. W. Hensen behaalde Zaterdag j.l. dit diploma. HAZERSWOUDE Gemeenteraad. De'Raad dezer gemeen te komt hedenavond in spoedvergadering bijeen te 8 uur (zomertijd). HOOGMADE TUSSCHEN SCHEEPSDRAAD BEKNELD Zaterdagmorgen had C. v. G., alhier, bij het vastkoppelen van een schuit achter een motorschuit het ongeluk bekneld te raken tusschen de verbindingsdraad, waarbij de bovenste leden van wijs- en ring"inger en van de pink van de linkerhand werden aigekneld, terwijl de de middenvinger ern stig werd gewond. Direct is hij per auto van C. B. naar het ziekenhuis vervoerd, waar de hand werd verbonden. Boschpolder. Verleden week vond in de bovenzaal van café Witteman een ver gadering plaats van de stemgerechtigde in gelanden van den Boschpolder, welke goed was bezocht. Uit het verslag van de commissie tot het nazien van de rekening 1938, ontleenen wij dat de inkomsten hadden bedragen 1147.64 terwijl daarentegen de uitgaven ƒ1162.53 hadden bedragen; aldus een nadeelig saldo van 14.89. Nadat de commissie voor haar werk zaamheden dank was gebracht, vlogde be noeming van de commissie tot het nazien der boeken over 1939. In deze functie wer den benoemd de heeren L. C. v. d. Geest, P. L. Zwetsloot en J. de Graaf. Het vol gende punt was: vaststelling begrooting 1939, welke fn uitgaven en inkomsten werd vastgesteld op een bedrag van 1625.53. en toch was de bijwoning als één schoon moment. Het zangkoor zong onder leiding van den directeur de heer C. H. de Boer de 3 stem mige Veni Creator van Joh. Jonckbloedt en de 4 stemmige mis „Salve Regina" van J. G. E. Stehle. Na de H. Mis werd het 3 stemmige Jubel lied ter eere van een Priesterfeest door Olivier Koop gezongen. Te twee uur werd door den neomist een plechtig lof gecelebreerd met assistentie van den weleerw. heeren H. Brans en A. H. Duijvestijn. Na het lof was de receptie in het Graalhuis. De Sint Jansfanfare bracht-daar ook een ovatie waarbij de voor zitter, kap. Duijvestijn het woord voerde en waarna de neomist een hartelijk dank woord sprak. Vermelden wij nog, dat de propagandaclub de buitenkerkelijke feest viering verzorgd had. Aan het ouderlijk huis was door vrienden en geburen een mooie eerepoort en versiering aangebracht. Bij de hierna volgende verkiezing werd tot voorz. gekozen den heer S. J. Zwetsloot en tot bestuurslid de heer J. C. v. d. Meer, welke heeren met dank voor het in hen gestelde vertrouwen hun benoeming aan namen. De hierna volgende vraag bracht een aangename gedachten wisse ling over ver schillende kwesties, waarbij alle vragen naar genoegen werden beantwoord en reeds over tijd werd deze in de beste stemming verloopen vergadering gesloten. Geitenfokvereeniging. Vrijdagavond vond in café van den Eng een bestuursver gadering plaats, uitgeschreven door het be stuur van bovengenoemde vereeniging waarbij ook aanwezig waren de besturen der af deelingen Alphen aan den Rijn, Groe nendijk, Hazerswoude. De hoofdbespreking van dezen avond gold de plannen van de afd. Hoogmade tot het houden van een verloting ter versterking van de kas, en zich te dien einde de steun te verzekeren van de afdeelingen in de omgeving.. Na alles van alle kanten te hebben bekeken en besproken, werd in principe besloten een verloting te houden, waarbij de aanwezige afdeelingsbesturen alle steun toezegden. Natuurlijk moet eerst alles nog nader wor den geregeld en kunnen nadere bijzonder heden eerst later worden gepubliceerd. NOORDEN Sportfeest. Onze R.K. Voetbalvereeniging V.D.S. zal dezen zomer tien jaren oesiaan heb- Den, weik gedenken men vieren wil met net orgamseeren van een mooi sportteest en wei in aen namiddag van Zondag, 16 Juli a.s. Aisdan zuilen vier wedstrijden gespeeld worden: VDS 2 tegen Hertha 3, UÜöR 1 tegen NEA 1, VDS 1 tegen Esto 2 en VDS-veieranen tegen Nic. Boys-vete ranen. Het sportfeest zal opgeluisterd worden door muziek en door aanwezigheid van Kuijf's consumptietent. NIEUWKOOP Wisselbeker. In de etalage van den heer C. Meijer is tentoongesteld de wis selbeker, weike het gemeentebestuur be schikbaar stelde voor de watersportver- eeniging „Noord-Zuid". De beker zal eenmaal per jaar in een onderlingen wedstrijd worden verzeild, de naam van den winnaar wordt dan in den beker gegraveerd en wie hem drie maal achtereen of vijf keeren in totaal wint, is eigenaar, terwijl aan den „houder" die hem niet herwint een herinnerings- medailie wordt uitgereikt. WOUBRUGGE Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Woensdag a.s. des v.m. 9.30 uur ten gemeentehuize. Aan de orde wordt gesteld: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot on bewoonbaarverklaring van perceel A 14. 4. Verzoek tot verlenging van de ontrui mingstermijn van perceel B 350. 5. Voor stel tot het aangaan van een gemeenschap pelijke regeling tot onderliny. hulpver lening bij Drand. 6. Voorstel tot uitkeering van B-steun in 1939. 7. Reclames beiastin- ggen. 8. Voorstel tot wijziging van de ver ordening op de levering van electriciteit. 9. Voorstel tot vaststelling van een arbeids- overeenkomstenbesluit. 10. Wijziging der begrooting 1938 en 1939. 11. Voorstel op het verzoek van de N.V. Dakpannen, en klei-warenfabriek v/h D. van Oordt en Co. te Alphen aan den Rijn. 12 Rondvraag. Werkverschafiing. Wij vernemen, dat de Minister van Sociale Zaken de verdere reconstructie van den Achterweg te Wou brugge (verbreeding en ophooging) aange- merKt heeft als een centraal werKverscnal- fingsobjectr waaruit volgt, dat werkloozen van elders tewerk gesteld kunnen worden. De kosten van het werk worden daardoor aanmerkelijk gedrukt. Stopzetting steun. Op verzoek van den rijksinspecteur voor de werkverschaf fing heeft het gemeentebestuur bepaald, dat de steunverleening, van rijkswege ge subsidieerd, gedurende de zomermaanden stopgezet zal wdïden. De stopzetting strekt zich uit over het tijdvak 29 Mei1 Augustus. Indien dc weersomstandigheden een verschuiving van den termijn noodzakelijk maken, kan hiertoe worden overgegaan. De regeling moet echter met soepelheid worden toe gepast. Een individueele beoordeeling is hierbij noodzakelijk. Woningstichting Nieuw Leven. Aan den raad is de balans en verlies- en winst rekening aangeboden van de woning stichting Nieuw Leven over het jaar 1938. Integensteling met de eerste jaren na de oprichting kan met voldoening geconsta teerd worden dat de perceelen zoo goed als alle bewoond zijn geweest in het afge- loopen jaar. De doorbraak van de Woud wetering naar de Batenweg is hieraan niet vreemd. Onbewoond zijn gebleven wo ningen gedurende 21 weken, hetgeen op een bedrag van 2662.40 een huurvermm- dering beteekent van 67.20. De achter stand per 31 Dec. 1938 beliep 32.00 welk bedrag inmiddels bijna geheel is ingevor derd. Vroegere achterstand is ofwel inge haald ofwel afgeschreven. Het verlies over 1931 tot 1938 beloopt in totaal 4395.95# voor welk bedrag de gemeente in de eerstvolgende jaren dekking behoort te zoeken. Het verlies over 1938 beloopt nog 460.24 welk bedrag evenwel door een gelijke bijdrage van de gemeente wordt opgehaald. In de komende jaren zal, bij een blijvende gunstige exploitatie het ver lies lager zijn als gevolg van de verlaging van het rentebestanddeel der annuiteiten, welke renteverlaging eerst ingaat met 1939 De op de stichting rustende schuld (16 woningen met grond) beloopt per 31 Dec. 1938 42549.53. Verontruste hengelaars. Aan den raad zijn door een 4-tal hengelaarsbonden ver zoeken gericht om het voorgenomen hen- gelverbod in de gemeente niet door te voeren. Burgemeester en wethouders, die deze zaak geheel aan het oordeel van den Raad willen overlaten stellen dat college slechts van den inhoud der stukken in kennis, zonder een concept-verordening over te leggen. Afgewacht wordt de meening van de raadsleden. Achten deze in groote meerder heid de wenschelijkheid van zulk een hen- gelverbod aanwezig, dan zullen B. en W. in een komende vergadering een definitief voorstel ter tafel brengen. ZOETERWOUDE Groote Westeindsche Polder. In de vergadering van stemgerechtigde Ingelan den van den Grooten Westeindschen Pol der werd de rekening over 1938 vastge steld aan inkomsten op 2393.46, de uit gaven op 1764.68, saldo 628.78. De be grooting voor 1939 werd vastgesteld aan inkomsten en uitgaven op 2983.23 met een post onvoorziene uitgaven groot 224.68. De omslag werd even hoog als in het vorig jaar op 4.per H.A. bepaald. Tot leden van de commissie tot nazien van de rekening werden benoemd de hee ren J. C. Mooijman, J. G. Kriege en L. J. v, d. Zon. Hofpolder. Vrijdagavond werd de vergadering van stemgerechtigde Inge landen van den Hofpolder gehouden ten huize van den voorzitter den heer H. J. v. d. Krogt. De rekening over het jaar 1938 werd vastgesteld aan inkomsten op 1240.67, aan uitgaven op 1224.55, batig saldo 16.12. De begrooting voor het jaar 1939 werd vastgesteld aan inkomsten en uitgaven op 1324.62 en de omslag op 6.per H.A. (vorig jaar 5. Het aftredende bestuurslid, de heer A. J. Mooijman, werd met bijna algemeene stemmen herkozen. ZOETERWOUDE (H. R.) DE GEVOLGEN VAN DEN BRAND. Er dreigde nog steeds gevaar. Zaterdagavond, juist 24 uur na het uit breken van de groote brand van de Ha- vermoutfabriek, werd door de nog steeds aanwezig zijnde brandwachts met de hee ren brandmeesters opgemerkt, dat er van uit een op ongeveer 25 meter afstand staande verfwinkel van den heer v. Groe ningen vanaf den zolder eenige rookwol ken te voorschijn kwamen. Ook door en kele buren was dit reeds opgemerkt. Bij rader onderzoek bleek, dat ook daar, nabij de onderdorpel van een bovenlicht-kozijn, een begin van brand was ontstaan in de licht brandbare stoffen daaromheen. Spoe dig werd met de nog aangesloten slangen op de waterleiding de brand gebluscht. Alarmeering of oproeping van de motor spuit had inmiddels reeds plaats gehad, doch in dit geval gelukkg. hield de op tocht eenigen tijd op, zoodat nog juist bij tijds een tegenbericht gezonden kon wor den, waardoor de rnotorspuit weer op de p aats rust kon blijven. Er is een degelijk onderzoek ingesteld naar de oorzaak van dit ongewone, niet te verwachten brandje, dat vermoedelijk moet zijn ontstaan, door het inwaaien van een vonkje, hetwelk dan, al is het ook na bijna 20 uur, nog tot. ontwikkeling is geko men. Aanwezig waren de burgmeester Smeets, die zelf een onderzoek instelde, alsook de beide wethouders. Gelukkig, dat het brandje spoedig werd ontdekt en in den kiem gecmoord kon wor den. Anders zou er wederom een groot complex, beslaande uit groote verfwinkel met aangrenzende woonhuizen, aan het vuur ten prooi gevallen zijn. Botsing tusschen twee auto's. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 1 uur heeft er in het Lagerak nabij de per ceelen van de firma Oosthoek en Zn. een aanrijding plaats gehad tusschen twee per sonen auto's. De bestuurder van de uit de richting Leiden komende auto, D. M. Oppelaar uit Koudekerk, werd door een tegenlig ger, bestuurd door G. van Rheenen uit N o o r d w ij k, verblind en geraakte daardoor de macht over zijn stuur kwijt, met het gevolg dat de auto's met elkaar ir. botsing kwamen. De auto, bestuurd door v. R., kwam in den langs den weg gelegen sloot terecht. Beide auto's werden zwaar beschadigd en zijn per kraanwagen weggesleept. Persoonlijke ongelukken kwamen niet oor. ZWAMMERDAM Geboren: Theodorus Jacobus z. van Th. H. Baars en A. C. Nobel. Gevestigd: Joh. Okkerse en gezin, D 8 van Waddinxveen W. P. J. Janus, C 79 van Overschie mej. G. J. van den Hende, C 79 van Overschie mej. M. J. Versacvel C 79 van Overschie mej. C. M. Sluijs C 46 van Waddinxveen. Vertrokken: E. van Zeideren en gezin naar Bergambacht L. N. Rootert naar Utrecht J. van Dijk naar Bode graven M. Vork naar Zevenhoven Corn. v. d. Werf naar Hazerswoude.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8