Als priester kwamen zij huiswaarts Eerste plechtige H.H. Missen in de Omgeving MAANDAG 5 JUNI 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 HILLEGOM Zaterdag, Zondag en Maandag zijn blij de dagen voor Katholiek Hillegom, maar bizonder voor de parochianen van St. Mar- tinus. Op Zaterdag 3 dezer ontvingen niet minder dan drie zonen der parochie te Haarlem het H. Priesterschap en werden hier feestelijk ontvangen. Het is wel een zeldzaam gebeuren, dat van de 28 wijdelingen er 3 uit een middel- matig-groote gemeente en nog wel uit de zelfde parochie tot priester werden ge wijd. De blijdschap begon zich dan ook reeds te uiten bij den intocht van de drie neo misten, de weleerw. heeren G. Groot, M. Out en J. Loerakker. Vroolijk beierden Zaterdagavond de klokken van St. Marti- nus; veel vlaggen getuigden mede van de vreugde. Op het plein voor de kerk was de R.K. Harmonie „Crescendo" opgesteld, maar daar stonden ook honderden belang stellenden te wachten op de dingen die komen gingen. Daar waren ook de vereeni- gingen met hun vaandels en banieren; de K.J.C. en de Kruisvaart. De kerk vulde zich langzaam. Te ruim 8.15 kwamen de neortiis- ten het hek voor 't kerkplein binnen; daar wachtte hen de geestelijkheid der paro chie. Voorop het kruis, aan beide zijden geflankeerd met brapdende lantaarns, dan een dozijn koorknapen en een twaalftal lieve bruidjes, bloemen strooiend langs den weg. Achter hen volgden de pas-ge wij den en hun familie. De muziek zette een feestlied in op de wijze „Aan U, o Koning der eeuwen", waaronder de stoet voortschreed naar het rijk met palmen en mooie bloemen schit terend versierd hoofdaltaar. Het kerkge bouw vulde zich tot in de uiterste hoeken. Pastoor F. B. Kosters beklom den kansel, om namens geestelijkheid en geloovigen deze drie zonen der parochie als jonge priesters welkom te heeten, erop wijzende, welk zeldzaam voorrecht de parochie thans ten deel valt. Spr. eindigde m^,t het ver zoek aan de neomysten den eersten pries terzegen te willen geven- Dit geschiedde door elk der drie jonge priesters afzon derlijk. Terwijl dezen zich vervolgens in de sa cristie gingen kleeden voor het plechtig Lof, dat gecelebreerd werd door kapelaan Loerakker met assistentie van de beide andere neomisten, zongen de geloovige nog een tweetal strophen van het feest lied. Nu volgde het Lof, waarbij het volk om beurten met het zangkooi verschillende hymnen zong. Bij den zegen met het Al lerheiligste negen de vaandels ten groet. Nog even richtte pastoor Kosters zich tot de tjokvolle kerk. dankende voor de enorme belangstelling en verzoekende deze ook te willen toonen Zondag en Maandag bij de eerste plechtige H.H. Mis. sen. Weer verzamelde zich de menigte op het kerkplein, waar de muziek opgewekte nummers ten beste gaf. De politie zorgde op voorbeeldige wijze, dat het verkeer niet bemoeilijkt werd. Ook de burgemeester woonde de plechtigheid bij. De eerste „Eerste plechtige H. Mis". Zondagmorgen riepen de klokken reeds vroeg de geloovigen weder tempelwaarts: te 9 uur zou d< weleerw. heer M. Out zijn eerste plechtige H. Mis opdragen. Het gods huis was weder geheel gevuld met belang stellenden. Onder het zingen van het Veni Creator werd de neomist naar het altaar geleid: voorxp kruis en brandend licht, dan diaken en sub-diaken en ceremoniarius en daarachter de pastoor met den nieuw- ge wij den priester. Dc jonggewijde werd bijgestaan door den pastoor der parochie als presbyter assis- tens; als diaken en subdiaken fungeerden pastoor Lourier van Bennebroek en pater Buschman O.F.M., neef van den neomist, terwijl kapelaan Bottelier van St. Marti- nus als ceremoniarius optrad. Het zangkoor voerde een meerstemmige Mis van J. Nie- land uit, terwijl onder het uitreiken der H. Communie Sacramentshymnen werden gezongen. De feestpredicatie werd gehou- de door pater Buschman, die tot tekst had gekozen: ..Gij hebt niet Mij, doch Ik heb u uitverkoren". De gewijde redenaar schetste in korte trekken de waarde van het H. Priesterschap en de waardigheid van den priester, waarna hij woorden van gelukwensch richtte tot de ouders en ver dere familie, tot den neomist zelve en tot den herder der parochie, besluitende met een innig gebed te vragen van den nieuwge- wijden priester voor de geloovigen zijner geboorteplaats en van zijn eigen parochie en de laatsten aansporende te bidden voor den neomist, opdat deze een vruchtbaar priesterleven moge leiden tot eer van God en tot heil der aan zijn zorgen toever- trouwe zielen. Na de H. Mis werd nogmaals het feestlied gezongen. De tweede plechtigheid. Het was ongeveer elf uur, toen de twee de plechtige eerste H. Mis aanving fn de zelfde kerk, opgedragen door den weleerw. heer G. Groot. Weder had de ontvangst plaats onder het zingen van het „Veni Creator", op dezelfde wijze als bij den neomist M. Out, met dit verschil, dat thans als diaken en subdiaken fungeerden twee broers van den neomist. Pastoor Kosters fungeerde als presbyter assistens. Het zangkoor zong met het volk, den Gregoriaanschen zang. Na het Evan gelie hield pastoor Kosters de feestpredi catie naar aanleiding van het Evangelie van den dag: „En ziet, Ik ben met u alle dagen tot het voleinden der eeuwen". De redenaar deed bizonder uitkomen het groot aantal priesterroepingen in zijn pa rochie als een bizonderen zegen van den Allerhoogste en was dankbaar, dat hom op verzoek deze gelegenheid werd geboden, om uiting te geven aan zijn groote dank baarheid over het voorrecht, dat thans drie nieuwe parochianen uit zijn parochie het H. Priesterschap hadden ontvangen en hun eerste dankoffer aan God brachten. Hij wees op het voorbeeld van de moeder van den neomist, die thar.s zij het ten koste van zware offers reeds haar der der zoon aan het altaar mag zien erschij- nen, terwijl in uitzicht is, dat nog meer dere van haar kinderen dit voorbeeld zul len volgen. Na de H. Mis volgde weder het feestlied. Des middags werden recepties gehouden, die druk werden bezocht, terwijl te 7.30 uur een plechtig danklof de feestelijkhe den voor den Zondag besloot. LE1DSCHENDAM De vroolijk wapperende vadexdandsche driekleur met pauselijken wimpel, welke Zaterdag reeds vroeg in den middag van zeer vele woningen was uitgestoken, zeide allien, dat er in Leidschendam dezen dag iets bijzonder stond te gebeuren en inder daad Zaterdagmorgen mocht onze plaats genoot, de weleerw. heer J. C. v. d. Kleij, uit handen van Mgr. Huibers, de H. Pries terwijding ontvangen en het dorp had zich opgemaakt den neomist een waardige en feestelijke ontvangst te bereiden. Om pl.m. 7 uur had zich bij café „Cen traal" aan den Vlietweg en stoet opgesteld. Toen de neomist met zijn vader, zusters en broers en naaste familie arriveerde, werd hij ontvangen door burgemeester Keijzer, op wiens initiatief hem deze fees telijke intocht bereid was. Burgemeester Keijzer wenschte den neomist van harte geluk met den kroon, welke den bisschop hem hedenmorgen, op het hoofd had ge drukt, de kroon van Gods uitverkiezing tot het priesterschap. Spreker hield er zich van overtuigd te spreken namens alle ge- loofsgenooten. Wij hopen, dat Uw priester lijke arbeid zegenrijk zal mogen zijn, ter wijl in de toekomst met belangstelling Uw priesterlijk werk door ons allen zal worden gevolgd. Na deze eerste begroeting en nadat door een tweetal lieftallige bruidjes aan den neomist bloemen waren aangeboden, schreed hij onder een haag van bloemen naar den gereed staanden landauers. In den eersten landauer namen plaats den neomist met zijn vader en burgemeester Keijzer met de oudste zuster van den neo mist, terwijl in de tweede landauer de broers en zuster hadden plaats genomen. Hierna stelde de stoet zich in beweging. Voorop twee marechaussees te paard, daar na een afdeeling ruiters en hierachter voig- de een fleurige stoet van K.J.C.'ers, patro naatsmeisjes, gymnastiekvereenigingen, St. Jansknapen, enz. en de R.K. Harmonie St. Cecillia en als middelpunt de landauers met den neomist en familie, terwijl de stoet door ruiters gesloten werd. Onder de vroolijke tonen der harmonie werd een ware zegetocht door het dorp gemaakt, waar overal een groote menigte zich had opgesteld om den neomist te be groeten. Bij de ouderlijke woning, waar reeds ter begroeting aanwezig waren de zeereerw. heer pastoor en de heeren kape laans, werd den neomist een groote ovatie gebracht. Geroerd sprak de neomist hier een kort dankwoord. Hij was er van over tuigd, dat deze feestelijke intocht hem be reid, niet hem persoonlijk gold, doch den door God tot het priesterschap geroepen mensch en hij hoopte, dat den wensch van den burgemeester in vervulling mocht gaan. Hij dankte allen voor deze hulde, in het bijzonder burgemeester Keijzer. Hier mee was deze mooie darten einde. Zondagmorgen om 10 uur droeg de jonge priester in-de parochiekerk de eerste plech tige H. Mis op. De neomist en zijn familie werd door burgemeester Keijzer van de ouderlijke woning afgehaald. Door een stoet van bruidjes werd hij het kerkge bouw binnengeleid. Langzaam schreed deze stoet naar het feestelijk versierde al taar. terwijl de geloovigen, die de kerk tot in alle hoeken vulden, hem een welkomst lied toezongen. Aan het altaar werd de feesteling ge assisteerd door pastoor M. J. J. Kammers als presbyter-assistens, door kapelaan P. M. van Wiet te Den Haag als diaken en kapelaan M. C. Roozenburg te Velsen Noord als sub-diaken, de beide laatsten) eveneens zoons van de parochie. De ei heer A. Wentholt, kapelaan der parochieel fungeerde als ceremoniarius. Het zangkoor onder leiding van der\ di recteur, den heer H. van Beek, voerde op zeer verdienstelijke wijze uit de drie stemmige Mis ter eere van Jeanne d'Arc van H. Kuijpers. Onder het offertorium werd gezongen „Adore Tc" van Wierts en onder de H. Communie het „Ave Verum", eveneens van F. Wierts. Voor de H. Mis zong het kpor het mooie „Veni Creator van Fr. Eppink en na de H. Mis de priester cantate van Dobbelsteen. Na het Evangelie beklom de weleerw. heer P. M. van Vliet den kansel voor het houden van een feestpredikatie. Tot tekst had de gewijde spreker gekozen „Sacerdos in aeternum", priester in eeuwigheid", waarin de gewijde redenaar de hooge ver hevenheid van het priesterschap tot uit drukking bracht en het groote voorrecht schilderde door God aan dezen jongen priester en zijn vader en familie geschon ken, waarbij spreker even aanhaalde de droevige omstandigheid dat de moeder dezen gloriedag, den gloriedag van iedere priestermoeder, niet heeft mogen beleven. Laten wij, aldus besloot de gewijde spreker, nu mede gaan offeren, God dan kend, maar ook smeekend om Zijn hulp. Van half 3 tot half 4 uur had in het R.K. Vereenigingsgebouw aan de Damlaan een receptie plaats, waarvan een druk ge bruik werd gemaakt en waar zeer velen den jonggewijden en zijn familie kwamen complimenteerden. Als besluit van deze luisterrijke viering en mooie dagen werd des namiddags om 6 uur door den feesteling een plechtig danklof opgedragen. Thans werd de neomist geassisteerd door c i n weleerw. pater Gegorius van Boheemen, O.E.S.A., zoon van de parochie en kapelaan van Voorn. Onder het lof sprak de pastoor na mens de neomist een kort, hartelijk dank woord. Deze plechtigheid werd besloten met een plechtig „Te Deum", waarbij alle geloovigen mede zongen. WASSENAAR In het bijzijn van Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, werd gis termorgen te 10 uur in de Parochiekerk van den H. Willibrordus de eerste plechti ge H. Mis opgedragen door den weleerw. Heer J. Huibers. Toen de Bisschop en de neomist, vooraf gegaan door ta lvan geestelijken en de mis dienaars het kerkgebouw binnenkwamen zong het zangkoor het Gregoriaansche „Sa cerdos et Pontifex". Op het priesterkoor aangekomen, nam de Bisschop plaats op een terzijde van het altaar opgeslagen troon. In het priestex-koor namen vexwolgens nog plaats, de zeereerw. heer C. Tholenaar, pastoor van de parochiekerk van den H. Willibrordus, dc- zeereerw. heer C. B. M. Wiemers, pastoor vau de parochiekerk „St. Joseph", de weleerw. heer H. W. Agterof, secretaris van den Bisschop, de weleei*w. pater Dom. R. v. d. Plas O.S.B. en de wel eerw. heer J. Schoots, kapelaan van de parochiekerk „St. Willibrordus". De neomist werd bij het opdragen van de H. Mis geassisteerd door den zeereerw. pater P. Zoetmulder O.P. als presbyter as sistens, door den zeereerw. heer C. N. J. Meysing, pastoor van dc parochiekerk „De Goede Herder", alj> diaken, en den zeer eerw. heer A. M. Niekel, rector van de St. Jacobusstichting als sub-diaken. Ceremo niarius-was de weleerw. heer C. Tijssen, kapelaan van de parochiekerk „St.'Wil librordus". Het altaar was op eenvoudige wijze, maar toch fijn versierd met palmen, witte hor tensia's en margrieten. Onder leiding van dii'ecteur-organist, den heer J. C. Beuk, voerde het zangkoor op verdienstelijke wijze uit de 4-stemmige Mis „In honorem Mariae Magdalenae" van Ph. Loots. In het kex-kgebouw merkten wij nog op de burgemeester, dr. S. F. A. C. M. baron van Wijnbergen, en tal van ambtenaren der gemeente. FEESTPREDIKATIE VAN .MGR. HUIBERS. Na het H. Evangelie werd de feestpredi catie gehouden door Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, die tot tekst hal gekozen: „Gaat en onderwijst alle volken en doopt hen in den naam van den Vader en den Zoon en den H. Geest". Mgr. wees er daarbg op, dat Jezus Christus de band heeft gelegd tusschen God en den mensch. Toen Hg van de aarde heenging heeft Hij Zgn dienaren aangesteld. De priester is gesteld tot gezant van God en heeft de taak van Jezus Christus zelf, nl. God brengen tot de menschen en de men- schen tot God. Uitgerust met goddelijke gaveni gaat de priester tot het volk. De almacht wordt bijzonder toegeschre ven aan den Vader. Hij is het beginsel, daarom wordt ook de schepping aan Hem toegeschreven. Bij de verandering van brood en wijn in het lichaam en bloed van Christus, is diezelfde macht aan het werk. Dain wordt vernietigd wat was en het lichaam en bloed des Heeren komt daar voor in de plaats. Dat is de almacht waar mede de priester is bekleed. Aan God den Zoon wordt bijzonder toe geschreven de wijsheid. De apostel Joannes noemt Hem he. Woord. De priester moet prediken het Woord van God Hoe kan hij dat? „Ik zal zijn in uw mond. zoodat niet gij spreekt, maar Ik in u". Zoo gaat de priester tot het volk mc. de waarheid Gods. Aan den H. Geest wordt de liefde toe geschreven en de heiligheid. De heiligma- kende genade van liefde geeft de priester voor het eerst bij het H. Doopsel, voorts in den biechtstoel en bij de toediening van het H. Olicesl. De priester zegent en bidt, en zijn gebed is dat van den H. Geest en zgn zegen die van den H. Geest. Voor wie van zooveel geschonken* genaden zou dui zelen en schrikken, is dc belofte, dat God met hem zal zijn. Er was een schepsel, dat aan Gods genaden volmaakt heeft beant woord, de H. Maagd Maria. Tot haar nemen wij, priesters, onze toevlucht. Moogt gij» jonge priester, altijd haar hulp ondervin den, dan zal ook uw priesterschap heilig en vruchtbaar zgn. Gebruik do gaven van den H. Geest, dc gaven van heiligmaking om ze zelf uit te deden en voor het eerst te geven aan uw ouders, uw zusters en broers en familieleden. Tenslotte feliciteerde Z. H. Exc. de pa rochianen, en wekte hen op, om de pries ters te blgven eeren en volgen. Teruggekeerd in het Priesterkoor gaf Z. H. Exc. den bisschoppelijken zegen, waaraan een volle aflaat was verbonden voor hen, die dezen ochtend hadden ge communiceerd en thans bij de plechtghcid aanwezig waren. Dan werd het H. Misoffer voortgezet en beleefden we het altgd weer opnieuw ont roerende moment, dat de nieuwe pries ts de H. Communie uitreikte, ditmaal aan zijn beide ouders en verder aan broers, zusters en familieleden. Na de H. Mis voerde het zangkoor uit de Priestercantate van H. Cuijpers. In plechtige stoet, zooals bij het binnen komen, en terwijl de Bisschop zegenend tusschen de rijen der geloovigen door schreed, werd het kerkgebouw verlaten en begaf men zich naar de pastorie. Daar vond toer de receptie plaats, die buitengewoon druk bezocht was, o.a. door het college van B. cn Wtal van deputa ties vah vereenigingen en zeer veel par ticulieren. Des avonds te 7 uur had een plechtig Lof van dankzegging plaats, waarbij dc neo mist werd geassisteerd door pastoor Wie ners en kapelaan Schoots. In het priester koor waren wederom aanwezig Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem en dezelfde gees telijken als in de ochtenduren. Ook nu werd bij het binnentreden van den Bis schop gezongen het „Sacerdos et Ponti fex", Tijdens het Lof zong het zangkoor o.m. het 4-stemmigc „Quam dilcctor" van Phi lip Loots cn het eveneens 4-stemmige „Tantum Ergo" van Diepenbrock. De zeereerw. heer pastoor C. Tholenaar hield een predicatie waarin hg op tref fende wijze schetste de groote schat, die wij bezitten in onze priesters; voor deze schat moeten wij God dankbaar zijn. Dat Hij, aldus eindigde de gewgde redenaar, onze priesters zegene, maar ook in u een goeden wil instorte om de priesters, die u naar den hemel willen leiden, te volgen. Mede door de tegenwoordigheid van den Bisschop is dezen dag rijk geweest aan plechtigheden, die ongetwijfeld deugd heb ben gedaan aan dc harten van Wassenaar's Katholieken. KATWIJK AAN DEN RIJN Dagen lang waren de parochianen van St. Joannes de Dooper vol toewijding in de weer geweest met het treffen van voor bereidingen om hun pas-gewijden pries ter. den weleerw. heer W. Q. Grimbergen, een waardige en luisterrijke ontvangst te bereiden bij diens komst in zijn geboorte plaats, om daar zijn eerste plechtige H. Mis op te dragen. Deze feestelijke intocht is j.l. Zaterdag avond geworden tot een indrukwekkende manifestatie, een stichtend schouwspel, waarvan wijding uitging, die tot diep in aller harten drong. Katwijk's katholieken hebben een goed begrip getoond voor de priesterlijke waardigheid. Met vreugde valt te constateeren dat do parochianen van Katwijk tot uiting heb ben willen brengen hoezeer in hen leeft het bewustzijn, welk een onmetelijke eer het is, Gods priester, Gods heraut te zijn, welk een onderscheiding het is door den hemel te zijn aangesteld tot verkondiger van het Evangelie, dat eer aan God en vrede aan de menschen brengt, dat zwak ken sterkt, de zondaars bekeert, dc vijan den verzoent, de bedroefde harten ver troost en aan allen de hoop eener eeuwige zaligheid als een stralende middagzon voorhoudt. Het is deze gedachte, die Katwijk's ka tholieken gestalte hebben willen geven in dezen waarlijk triomphalen intocht, vol kleur en vol gloed, verzorgd, tot in alle onderdeden, met ontroerende toe wijding. Maar laten we beginnen bij het begin, dat is Zaterdagavond om 8 uur, op het punt waar onze parochie begint, even bui ten Valkenburg. Op dat tijdstip kwam de Eerw. Neomist vanuit Amsterdam, per auto daar aan, vergezeld van den zeereerw. heer pastoor P. J. Aarts uit Amsterdam, pastoor van de St. Nicolaaskerk. Ter opwachting waren hier aanwezig ouders en andere familieleden, pastoor Hesp, de kerkmeesters en de Armmeesters. Dc jeugdige priester werd daar toege-> sproken door den oudsten kerkmeester, den heer H. M. van Stijn, die ongeveer als volgt sprak: Als oudste lid van het Kerk bestuur heb ik thans het voorrecht om aan de grens van Valkenburg, die tevens de grens der parochie Katwijk is, u te ontvangen en het eerste welkom toe te roepen. Uit naam van het kerkbestuur feliciteer ik u. dat God u heeft uitverko ren tot de hoogste waardigheid, die een mensch kan bereiken. Wij feliciteeren u, ouders, met het groote geluk, onder uw kinderen een priesterzoon te bezitten. Wij feliciteeren u, heeroom, die vóór 28 jaren als nieuw gewijde priester door de paro-| chianen werd begroet, met het groote ge luk, dat er nu een lid van uw familie u in uw voetspoor volgt. Ook u, broers cn zus-I ters, van harte gelukgewenscht met het groote voorrecht dat gij een van de uwen| heerbroer" kunt noemen. Ten slotte feliciteeren wij onzen bemin den Herder, dat hij uit zijn parochie aan 1 God een priester kan aanbieden. Wel- I eerw. Neomist, wij allen roepen u toe:| „Gezegend gg, die komt in den Naam des Heeren" en wij gaan u vergezellen naar hen, die uw komst met ongeduld verbei den, en die u in triomph zullen voeAm naar het Huis van God. waar wij ons il- len, op het voorbeeld van onzen HerAr. zullen ncderwerpen voor Zgn Troon, |m Hem te danken voor hetgeen Hg in u un onze parochie heeft geschonken. Ik eindig met den wensch. dat het U ge geven moge zgn, tallooze jaren md vrucht te arbeiden in den wijngaard des Heeren. Zichtbaar aangedaan dankte dc neomist, waarna verder werd gereden tot aan den rand van Katwijk a. d. Rijn, waar aan den Molenweg, we mogen wel zeggen een feeststoet, stond opgesteld van jongens, jongelingen en ouderen. Om nog meer luister aan de feestelijkheid bij te zetten trok ook de „Harmonie Katwijk" mede, er al dadelijk de feeststemming in bren gend door haar forscho tonen. De feeststoet was als volgt geformeerd: 2 ruitei's in zwart costuum met geel-witte rozet, dan het muziekkorps, 3 vlaggendra gers. die dc vlaggen geel-wit, rood-wit- blauw en blauw-wit. de Katwijksche kleu ren, droegen. Een groep jongens van 10 15 jaar met wit-gele vlag en idem rozet, dan ruiters met wit-gelc sjerp en idem pet. Volgde het rijtuig der feestcommissie, vervolgens een rijtuig, waarin dc neo mist, pastoor Hesp en dc ouders van den feesteling gezeten waren, daarna de fami lieleden en het kerk- en armbestuur. Nadat een photo was gemaakt trok men het bevlagdc dorp binnen waar alles op de been was om dit voor Katwijk zeldzaam gebeuren zoo goed mogelijk mee te ma ken. Vooral de Zaterdagavond leende zich er uitstekend voor om allen in de gele genheid te stellen belangstelling te toonen bij dit groote parochiefeest. De zware klok der parochiekerk galmde intusschen haar vreugdelied uit, als wilde zij ook vooral niet achterblijven. De stoet ging langs het ouderlijk huis hetwelk door een kwistige versiering van groen en witte bloemen en draperieën in wit-geel een feestelijk aanzien had gekregen. Twee blanke bruidjes boden den neomist hier bloemen aan. Door v. Egmondstraat en Kerkstraat werd gereden naar dc paro chiekerk. waar een keurige groep van lieve bruidjes stond opgesteld, gewapend met palmtakken en witté lathyrus. Onder een keurige eerepoort, waar boven dc woorden: „Tu es sacerdos in aeternum" (Gij zijt priester in eeuwigheid) en „Gaat en onderwijst alle volken", werd de neo mist door de bruidjes met spreekkoren verwelkomd om hem daarnu binnen te leiden in den tempel. Na even in de pastorie vertoefd te heb ben werd de neomist met pastoor Hesp. pastoor Aarts uit Amsterdam en pater Li- varius Versteeg O.F.M. door het koor van bruidjes de kerk binnengeleid terwijl uit volle borst gezongen werd het Welkomst lied „Alleluja, welkom feest'ling, welkom Priester van den Heer". Het kerkgebouw was op zijn schoonst versierd. Witte violieren omzoomd door jroode rozen en asparagus vulden dc in het midden- en zijschip opgehangen bloemen manden met in het midden der kerk als draperieën brcede linten in wit-gcle kleu ren. Het altaar schitterde in een zee van licht cn bloemen, witte Hortensia's als witte wolken, met Calla's en witte Lelies gaven het altaar met de zilveren kande laars een feestelijk aanzien. Pastoor Hesp sprak een kort woord. Zich wendend tot den neomist, wees spr. er op hoe de eenheid van geloof op over tuigende wijze in de eigen parochiekerk was tot uiting gekomen. Zijneerw. wees er op, dat het een plechtig oogenblik is om voor het eerst als priester zijn intrede te doen in de parochiekerk, Zijneerw. zegt God te danken dat het hem gegeven is als pastoor dor parochie aan den jong gewijde het welkom te mogen toeroepen cn hem te mogen uitnoodigen God in een plechtig Lof te danken voor wat hem vandaag door het H. Priesterschap is te beurt gevallen. Hierna werd door den neomist een plechtig Lof gecelebreerd, hierbij geassi steerd door pastoor P. J. Aarts als diaken en pater Livarius Versteeg O.F.M. van het St. Willibrorduscollege alhier als subdia ken. Met den zegen en oen lied was de plech tigheid voor dezen dag ten einde. De feestelijke intocht van 3 Juni was slechts een inleiding tot het groote ge beuren van den volgenden dag, de in drukwekkende plechtigheid van het op dragen van het H. Offer. De nieuwe priester werd hierbij geassisteerd door pastoor P. J. Aarts uit Amsterdam 4ds presbyter-assistens, pastoor Hesp als die- ken en pater Livarius Versteeg O.F.M. als subdiaken. Ook thans een eivolle kerk met geloo vigen, die getuigen wilden zgn van dit groote gebeuren. Na het Evangelie hield pastoor Hesp de feestpredikatie en had hiervoor tot tekst gekozen de „Smeek bede en zegening" uit de gebeden van de H. Priesterwijding: „Dat Gij U gewaar- digt, deze uitverkorenen te zegenen, t<- heiligen en U toe te wijden, wij bidden U verhoor ons". Doch allereerst wendde dc parochieherder zich tot den neomist, diens ouders, broers en zusters cn familieleden om hen geluk te wenschen met het groo te voorrecht weer een priesterzoon in hun midden te mogen hebben. Ook dc paro chianen, die deze dagen zoo'n mooie sa menwerking aan den dag legden bij de voorbereiding voor dit feest, feliciteerde spr. hartelijk met het groote voorrecht een der parochianen tot het zoo waardig ambt van priester Gods te zien uitverko ren. Vervolgens liet de gewgde spreker, naar aanleiding van genoemden tekst uit komen de waardigheid van het priester schap en haalde hierbij aan de woorden uit Paulus: „Want iedere priester wordt uit het midden der menschen genomen en

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7