Koempoelan Katholieke Verkenners te Wassenaar Letteren en Kunst SPORT MAANDAG 5 JUNI 1939 CE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Prins en Bisschop toonden belangstelling TOESPRAAK VAN MGR. HUIBERS Op het fraaie buiten, waarop Filmstad te Wassenaar os gevestigd, hebben gisteren de katholieke verkennersleiders onder leiding van hun hoofdcommissaris, mr. R. Höppe- ner, hun negenden koempoelan gehouden. Des middags werd deze bijgewoond door Prins Bern hard, die per auto van Soest- dijk was gekomen. De Prins was in pad vindersuniform en was vergezeld van den hoofdcommissaris der Nederlandsche pact- vinders, den heer A. Oosterlee. Voorts waren aanwezig de Bisschop van Haarlem, Mgr. J. P. Huibers, de burgemees ter van Wassenaar, baron dr. S. van Wijn bergen, en verder tal van functionarissen uit de padvinderswereld. Nadat Prins Bernhard en Mgr. Huibers met een luide ovatie varen begroet, heeft de hoofdcommissaris, mr. Höppener een LANDSTORMREÜNIE OP YPENBURG. Twintigjarig bestaan Gewestelijke Landstormcommissie Zuid-Holland-West. Op het vliegveld Ypenburg te Rijswijk is Zaterdagmiddag onder zeer groote be langstelling het 20-jarig bestaan herdacht van de Gewestelijke Landstormcommissie Zuid-Holland-West. Uit alle 67 afdeelingen waren de vrijwilligers naar Ypenburg ge trokken. Het was een vroolijk gezicht, daar in groote afwisseling van kleuren de af- deelingsvaandels te zien, van zwart en Nassaublauw af tot heel licht oranje. Naast de officieele gasten waren zeer veel hoofd- en subalterne officieren aanwezig. Nadat de Delftsche muziekvereeniging het Wilhelmus ingezet had, sprak de heer L. G. Royaards, voorzitter der Gewestelij ke Landstormcommissie, een herdenkings rede uit. Na de rede van den heer Royaards werd het volgende telegram aan H. M. de Ko ningin verzonden: De# Gewestelijke Landstormcommissie Zuid-Holland-West, die heden op het vliegveld Ypenburg te Rijswijk haar twin tigjarig bestaan herdenkt, betuigt eerbie dig diepe verknochtheid aan uwe Maje steit en uwer Majesteits Huis. Nadat officiersappél geblazen was, en de officieren hun indeeling ontvangen had den, werd er „verzamelen" geblazen, waarop de landstormers in korten tijd zich meldden bij hun compagnieën, waarbij zij volgens hun B.V.L.-mobilisatiebestemming behooren. Daarna werd met gesloten compagnieën langs de autoriteiten gedefileerd, terwijl het muziekkorps van de Delftsche politie vroolijke defileermuziek deed hooren. Het defile eindigde met een opstelling in mas sa van het korps voor de eere-tribune. pen groeien tot een alzijdig gevormde per soonlijkheid. Toespraak van den Bisschop. Hierna heeft de Bisschop van Haarlem er zijn voldoening over uitgesproken, dat het leger van Katholieke verkenners klaar staat voor de Katholieke actie, waarop Z.H. de Paus en alle geestelijken bouwen. Spr. ker zeide veel te verwachten van de jeugd in den strijd voor God en Kerk, voor Vor stin en Vaderland. Ten slotte dankte Mgr. Huibers den Prins voor zijn daadwerke lijke belangstelling in het werk der ver kenners, waarop de Bisschop alle aanwezi gen zijn zegen gaf. Op het demonstratieterrein hebben ver volgens de verkenners uit 't diocees Haar lem op allerlei gebied hun vaardigheid ge toond, waarbij hun prestaties door de aan wezigen met groote belangstelling werden gevolgd, onder applaus voor al hetgeen zij in zeer korten tijd tot stand wisten te bren gen. De Prins aan 't varen Na deze opsteling sprak reserve gene raal-majoor H. de Iongh enkele woorden van waardeering voor hel defile. Spr. dankte de landstormers voor hun mede werking en zeide, dat de geest in den B. V.L. buitengewoon goed is. Vervolgens was het woord aan generaal- majoor jhr. J. Th. Alting von Geuseau, commandant van de eerste divisie. Spr. die zich met een woord van gelukwensch tot de gewestelijke commissie richtte. Hierna sprak res luitenant-kolonel J. P. Boots, commandant van het Landstorm korps, woorden van groote erkentelijkheid voor de wijze waarop allen aan het defile deelgenomen hebben. Bij het uittreden van het koninklijk er kende vaandel klonken de eerste toonen van het Wilhelmus. Daarna werd het de- file ontbonden, en volgde, verzorgd door de nationale luchtvaartschool een zeer ge varieerd vliegprogramma. dat aller aan dacht trok. Een slotwoord sprak res. kapitein der jagers, d. J. Karres, secretaris der Gewes telijke Landstormcommissie. Spr. dankte autoriteiten en sprekers, nationale lucht vaartschool en de Delftsche politie mu ziekvereeniging niet alleen namens de ge westelijke commissie maar ook namens de landstormers. Spr. wees op een woord van den voor zitter der gewestelijke commissie, den heer Royaards, dat de B.V.L. behoefte heeft aan goede kameraadschap en eensgezin- den arbeid. Deze landstormreunie is daar een beeld van geweest, een bekroning van een 20- jarig tijdperk. Met blijdschap gaat de B. V.L. voort onder het devies: „Goede ka meraadschap en eensgezinde arbeid." FRANK VAN DER GOES OVERLEDEN. Hedenmorgen omstreeks vijf uur is in zijn woning aan de Lingskamp te Laren op 80-jarigen leeftijd overleden de be kende literator en schrijver Frank van der Goes. Nog geen vier maanden geleden, in Fe- burari j.l. is hij bij zijn tachtigsten ver jaardag door een grooten kring van vrien den gehuldigd en bij deze gelegenheid is de beteekenis van van der Goes uitvoerig geschetst. Frank van der Goes, afstammeling van een adellijke Zeeuwsche familie, werd op 13 Februari 1859 geboren te Amsterdam, waar hij de vijfjarige H.B.S. bezocht en reeds in die jaren als leerling van den bekenden dr. W. Doorenbos in contact kwam met de groep jonge letterkundigen, die in 1885 de kern zouden vormen van de nieuwe literaire beweging rondom het tijdschrift „De Nieuwe Gids", tot welks oprichters van der Goes behoorde en van welks eerste redactie hij deel uitmaakte. De jeugdige dichter Jacques Perk was klasgenoot en boezemvriend uit die dagen. De belangstelling van van der Goes was evenwel, zooals ook uit zijn medewerking aan „De Nieuwe Gids" bleek, niet uitslui tend litterair, doch algemeen cultuur- his torisch en politiek. Terwijl hij werkzaam was in het assurantiebedrijf te Amster dam, werkte hij o.a. als tooneelcriticus mede aan „De Amsterdammer" van de Koo, en toonde hij actieve belangstelling voor de opkomende socialistische arbei dersbeweging, die toenmaals geheel onder invloed en leiding stond van Domela Nieu- wenhuis, onder wiens invloed de beweging steeds meer in anarchistische richting werd gedreven. Van der Goes was een der eersten in ons land, die belangstelling toonde voor het marxisme als wetenschap en het van beteekenis achtte, de anarchis tische invloeden te bestrijden door te trachten, aan de actie der arbeidersklasse een theoretischen grondslag, gebaseerd op het marxisme, te geven. Dit leidde tot een feilen strijd tegen Domela Nieuwen- huis en de zijnen en ten slotte tot een splitsing die tot gevolg had, dat in 1897 de soc. dem. arbeiderspartij werd opge richt, als welker geestelijke vader van der Goes veelal wordt beschouwd. Tegelijkertijd bleef hij ook actief op litterair en artistiek gebied, gedurende een aantal jaren was hij leeraar in de voordrachtkunst aan de Amsterdamsche tooneelschool en aan het Amsterdamsche Conservatorium, terwijl hij van 1899 tot 1912 privaat-docent was aan de Amster damsche universiteit. Hij werkte verder mee aan „de Kroniek" van P. L. Tak, aan het tijdschrift „De twintigste Eeuw", waarvan hij, samen met Henriette Roland Holst en Herman Gorter redacteur was. In de S.D.A.P. bleef hij altijd een prin cipieel marxistisch standpunt innemen, en na de afscheiding van de Tribunegroep in 1909 werd hij mede-redacteur van „Het Weekblad", het minderheidsorgaan in de partij. Van 1912 tot 1925 was hij chef buitenland van „Het Volk", waarin hy dagelijks zijn buitenlandsche politieke overzichten schreef. Toen hij in Hilversum woonde, was hij van 1909 tot 1914 lid van den Hilversumschen gemeenteraad, de eenige openbare politieke functie, welke hij ooit wilde aanvaarden. Toen in 1932 te Haarlem dc linkervleu gel der S.D.A.P. dc partij verliet, bevond hij zich eveneens aan de zijde der oppo sitie en werd hij mede-oprichter der in middels weer opgeheven onafhankelijk socialistische partij. Het Schild Apologetisch Maand schrift. Uitg. der A.V. Petrus Cani- sius. Het verschijnen van de inhoudsopgave van den twintigsten jaargang in de jong ste aflevering van het Schild wijst er op, dat deze aflevering de laatste is van den jaargang. Wederom is een jaahkring af gesloten en het doorbladeren van de in- houdsopgaive geeft een kijkje op den rijken inhoud van de twaalf afleveringen. Uit de dorre opsomming van onderwerpen en titels bloeit het dankbare besef op, dat Ka tholiek Nederland in dit periodiek een schat bezit, welke zij niet hoog genoeg kan waardecren. Een schat van inlichtingen over de meest uiteenloopende onderwerpen, een helder lient op problemen en een terecht wijzing van misvattingen en vooroordeelen. De laatste aflevering van deze 20ste serie vangt aan met een uitvoerig antwoord op een paar vragen, gesteld naar aanleiding van de artikelen van prof. dr. L. Bender O.P. over Huwelijksprocessen. Prof. Ben der vond de gemaakte opmerkingen be langrijk genoeg om het antwoord te ver werken in een slot-artikel, dat daarmede zeker niet het minst interessante geworden is uit de artikelenserie. Er blijkt ten over vloede nog eens uit, weLk een uitstekend werk de hoogleeraar heeft verricht met zijn klare uiteenzetting van den gang van zaken bij zulke kerkelijke processen. Men beklaagt zioh zoo vaak over de „geheim zinnigheid", waarmede zulke zaken behan deld zouden worden, doch de oorzaak van die „geheimzinnigheid" is maar al te dik wijls te zoeken bij den klager zelf, die zich eenvoudig niet de moeite neemt om kennis te nemen van de publicaties. Dat deze ma terie weer eens onder de oogen is gebracht van de vele lezers van het Schild is een apologie op zich zelf. Prof. dr. N. Greitemann bespreekt een nieuwe Protestantsche Bijbelvertaling, ge geven door prof. A. Brouwer. Prof. Greite mann gaat er mee accoord, dat deze ver taling geprezen wordt als „uitnemend en wetenschappelijk verantwoord", doch hy legt den vinger op versohillcnde uitdruk kingen, welke nog gebezigd zijn onder in vloed van de ouderwetsche Statenbijbel. De Katholieke vertalingen zijn wat taal betreft veel gelukkiger en moderner. Een ander, zwaarder wegende, bedenking tegen deze Protestantsche vertaling heeft de War- mondsche hoogleeraar als hij er op wyst, hoe prof. Brouwer er in zijn voetnoten tel kens op uit is om de Katholieke verklarin gen te bestrijden, waarbij nog dikwijls wordt uitgegaan van een verkeerd dogma tisch inzicht. Tenslotte vervolgt pater Landelinus O.M. Cap. zijn beschouwingen over de „Inten siteit van Jezus' liefde". De Rubriek „Op den Uitkijk" wordt in beslag genomen door een bespreking van een nieuw „Handhoek van de Gereformeer de Dogmatiek", waarover verschillende zeer interessante opmerkingen worden gemaakt. De Vragenbus is als steeds uitnemend verzorgd. Een waardige afsluiting van den 2Qstcn jaargang. ROEIEN DUITSCHLAND NIET OP DE HENLEY REGATTA Naar „l'Auto" uit Londen verneemt, zul len de Duitsche roeiers, om politieke rede nen niet uitkomen op de Henley Regatta, welke van 5 tot 8 Juli worden gehouden. Voor deze wedstrijden hebben de volgende landen reeds ingeschreven Uruguay, Zwit serland, Vereenigde Staten. Argentinië, Canada, Noorwegen, Australië, België en Italië. Men meent te weten, dat de Duitsche Tennis federatie het organisatie comité van de internationale kampioenschappen van Frankrijk zou hebben meegedeeld, dat er geen Duitsche spelers aan deze kampioen schappen, welke van 8 tot 18 Juni worden georganiseerd, zullen deelnemen. WANDELSPORT 70 K.M. NACHTMARSCH Onfler begunstiging van prachtig weer hield gisteren nacht de Leidsche Wandel - sportvereeniging haar jaarlijksche 70 Kilo meter-a fstandsmarsch. Zaterdagavond te 11 uur werd vanuit „Oud-Hortuszicht" gestart en de voorzit ter, de heer Krijger, heette de deelnemets van harte welkom en moedigde de deel nemers met eenige welgekozen woorden tot dezen marsch aan. de hoop uitspre kende allen weer in een goede conditie aan de finish terug te zien. Ook waren bij den start aanwezig de heeren Van Santen, Wijk en Van Rooy, respectievelijk secretaris, consul en vice- consul van den Zuidhollandsche Wandel- bond, wien ook voor hun aanwezigheid dank werd gebracht. Een zestigtal personen, komende uit het geheele land. namen aan deze marsch deel en allen volbrachten het mooie, doch zware parcours. Als een bijzonderheid moet worden ge meld, dat een der deelnemers ter navol ging van den Vierdagenlooper, n.l. de heer H. Schridghuizen uit Bndhoevedorp deze 70 Kilometer heeft afgelegd op zijn klompen en zelfs als tweede binnen kwam. Verder zij vermeld, dat de L.W.S.V. trots kan zijn op haar goed getrainde leden, aan gezien de dames M. Stouten, J. Blok en G. Kanbier uit Leiden dezen marsch belang loos en schitterend hebben volbracht. Voor dezen marsch had het bestuur alle voorzorgsmaatregelen genomen voor dc deelnemers en was een auto voor eventu- cele uitvallers en het opbergen van hun bagage aanwezig. Na afloop van den marsch dankte de voorzitter allen voor het goede verloop en in het byzonder de E.H.B.O., die op het laatst verschillende malen hulp moest verleenen. POSTDUIVEN „Het Oosten (N.B.v.Z.)" Leiden Wedvlucht vanaf Mons op 3 Juni 1939. Afstand der resp. hokken 190 tot 196 K.M. In concours 180 vogels welke om 11.30 uur met N.O.-wind in vrijheid werden gesteld. De uitslag is als volgt: Schreuder 1, 8, 18, 24, 25, 35, 38. 43; Hout- hoff 2; Geel 3, 4, 11, 16, 22, 23. 29; Boek kooi 5, 7, 13, 15, 36; Breedijk 6, 14, 19, 27, 28; Jonk 9, 30; Alting 10, 12. 17, 26, 37; Marijt 20. 32; Versteeg 21 83, M Si: ling 31, 34, 39, 40, 42; v. Duuren 41; v. Gennip 45. De eerste vogel werd geconstateerd om 3.18.29 uur en maakte een gemiddelde snel heid van 847.96 meter per minuut. Dc laatste puntentellende vogel om 4.7.55 uur met 693.69 meter per minuut. A.s. Woensdag 7 Juni inkorvcn voor Noyn. „De Luchtklicvers" (Lissc). Wedvlucht vanaf LarocheMigcnn<af stand 484 km. Dc vogels werden om 6.40 uur met Noord-Oosten wind gelost. Aan komst eerste vogel 3 uur 38 minuten en 9 seconden, met een gemiddelde snelheid van 899 63 meter per minuut; de laatste puntenvogel werd geconstateerd om 5 uur 12 minuten en 36 seconden. De uitslag was: H. A. v. Kesteren 1, 39 en 28; P. J. v. d. Zwet 2. 6, 8. 20 en 24; G. C, Dcgger 4, 11 en 23; P. J. van Dicst 5; N. J. Dol 7, 9. 12 en 18; Th Warmerdam 19 en 26; Gebrs. Kaandorp 13, 21, 22 en 29; P. J. v. d. Hulst 14 en 27; A. de Wit 15; G. Paardekooper 16 en 30; H. Meijer 17; H. van Dicst 19; T. Assenberg 25. Mooie, charmante zonnebruining on geen verbranden en vervellen mot Amildn-Zonnebruin. Tube 60, Doos 60 en 25 ct. Op Ypenburg werd Zaterdag ter gelegenheid van het 20 jarig bestaan van den B.V.L een landstorm-reünie gehouden. Tijdens het défilé voor de autoriteiten 1CUC gCIIUUUClI UV Cl „VCIIVCI1IICII Cll ftauiu- lieke actie". Spr. wees er op, dat de katholieke ver kenners in hun werk medewerken aan ka tholieke actie: een actie door leeken ónder stimuleering, onder verantwoordelijke as sisteering van de geestelijken. Hun spel van verkennen is dóór en dóór Katholiek, de leiders en leidsters beseffen hun taak, zij beseffen de van hen verwachte medewer king in de Actie Catholica. Vervolgens hield dr. M. van Haegendo- ren, verbondscommissaris van het Vlaamsch verbond van Katholieke Scouts, een lezing over de loopbaan, die een jongen als ver kenner doormaakt, welke hem moet hel- op een vlot. Een aardig moment was het, toen Prins Bernhard zyn zetel verliet en met het door de jongens vervaardigde vlof den breeden vijver overstak en by het terugkeeren mee hielp het vlot voort te bewegen. Ten slotte heeft de hoofdaalmoezenier, dr. A. C. Ramselaai, een rede gehouden ever de taak van de jeugdbeweging. Prins Bernhard heeft hierop de vlaggen- parade afgenomen, waarna de Prins te on geveer zes uur, vergezeld van den heer Oosterlee, naar Soestdijk terugkeerde. De koempoelan werd te kwart over zes besloten met een sluitingslof. De .koempoelan" der R.K. verkenners in Wassenaar is Zondag door Z. K. H. Prins Bernhard bijgewoond. De aankomst van den Prins in padvinders- costuum

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5