De eerste auto-races op Nederland- schen grond MAANDAG 5 JUNI 1939 CE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 16 Uitstekend geslaagde wedstrijden te Zandvoort Z. K. H. Prins Bernhard heelt Zaterdag de autoraces om den Prijs van Zandvoort bijge woond. De hooge bezoeker kort na zijn aankomst AJAX—D.W.S. 1—1. Overvol was het op het Ajaxstadion, het aantal toeschouwers zal wel een re cord voor dit terrein hebben beteekend en wij hoorden een cijfer fluisteren van 25.000. De aanwezigen hebben kunnen ge nieten van een spannenden, in sommige perioden zeer aantrekkclijken wedstrijd, waarin de punten ten slotte gedeeld wer den, een resultaat, waarmede Ajax wel tevreden zal zijn. Meer kwam de club der Rood-Witten zeker niet toe. Want er waren gedeelten, waarin D.W.S. het spel volkomen beheerschte en vooral in de tweede helft, toen na tien minuten de club van Caldenhove het initiatief volko men in handen nam en de aanvallen van Slot c.s. slechts met de grootste moeite konden worden afgeslagen, zag het er zeer donker voor de Meerbewoners uit. D.W.S. speelde toen met een dash en in een tempo, waartegenover de Ajaxploeg bij wijlen machteloos stond. Na 20 minuten heeft Ajax reeds drie hoekschoppen kunnen nemen, terwijl Kei zer eigenlijk nog geen moeilijken bal heeft gekregen, omdat het binnentrio van D.W.S. zeer slecht schiet. Vooral Slot kan de juiste richting niet vinden. D.W.S. blijft sterker in het veld en talloos zijn de schoten, die over en naast het Ajax- doel gaan. Na 35 minuten neemt D.W.S. de leiding, op vrij fortuinlijke wijze. Een voorzet van Drager wordt door Wiertz ingeschoten. Blomvliet doet den bal van richting veranderen, Keizer verwacht het schot aan zijn rechterkant, maar het leder wijkt nu naar links en tevergeefs tracht de Ajax doelverdediger zich nog te her stellen. (01). Na de rust is Ajax aanvankelijk sterk in den aanval, maar D.W.S. herstelt zich. Midden in dit offensief van D.W.S. komt dan de gelijkmaker. Schubert brengt den bal keurig op, hij passeert naar Bijl. die ziet, dat Stam volkomen vry staat. De snelle rechtsbuiten passeert van Stokken, zwenkt naar binnen en met een zuiver schot wordt Bruist gepasseerd. (11). Er is dan nog een kwartier te spelen. Van het offensief van D.W.S. is niets meer te bespeuren. Haar middenlinie geraakt uitgespeeld en de gcheele ploeg is wat ontmoedigd. Ajax is nu veel gevaarlijker en vooral van Reencn en van Wijngaar den weten verwarrende situaties voor het D.W.S.-docl te scheppen. Onder groote spanning verstrijkt de tijd en als de heer van Moorsel het einde aankondigt, heb ben de beide vereenigingen de punten ge deeld. NEC—EINDHOVEN 1—2 NEC kwam met een eenigszins gewij zigde maar daarom nog niet verbeterde ploeg tegen Eindhoven uit. Bij de Nijme- genaars had van Eek de plaats ingenomen van van 't Sas en daardoor bleek de lin- kerwing van NEC zóó verzwakt, dat de Nijmeegsche ploeg maar zelden haar ge wone aanvalsspel heeft kunnen ontwikke len en het gevaar moest komen van den reohtervleugel, waar Lodensteyn dan ook het eenige doelpunt van den middag maakte. Dadelijk waren de gasten aanvallend en stelden aan de Nijmeegsche verdediging zware eischen. De NEC-verdediging wist een kwartier lang goed stand te houden. Nagtegaal red de herhaalde malen, tot hij tenslotte mis- keek, toen bij een herhaalde schermutse ling de linkshalf Kooien een tamelijk zacht schot loste, waarbij de Nijmeegsche keeper dacht, dat de bal naast zou gaan, maar het leder verdween precies in het doel. Na eenigen tijd wisten de Nijmegenaars hun oude spel-systcem weer te hervatten en uit een open aanval vloog het leder van Van der Sloot naar van Eek, van dezen naar Lakenberg en ten Velde, die den bal direct weer doorzond naar Lodensteyn, door wien op staanden voet als het ware een onhoudbaar schot gelost werd (11). Men verwachtte nu een NEC-overwicht om Nagtegaal op kranige wijze te passee- wel het meest aan het woord, maar toch dook er telkens weer gevaar op uit de Eindhovensche gelederen. De strijd ging nu weer gelijk op en toen men dacht, dat met 11 de rust zou intreden, wist de Zeeuw een minuut voor halftime alleen door de NEC-verdediging heen te glippen om Nagtagaal op kranige wijze te passee- ren (12). Na de rust was aanvankelijk Eindhoven nog gevaarlijk. Na een kwartier nam NEC weer het initiatief over, waarna Eincfhoven zich geheel op een versterkte verdediging instelde. Er kwamen geen doelpunten meer. U. V. v.—S. V. V. 0—2. S.V.V., dat verleden week een gevoelige nederlaag leed in den strijd tegen D.F.C., was gisterenmiddag de gast van U.V.V. U.V.V. werd vooral voor de rust vrijwel geheel overspeeld. Een der weinige on stuimige aanvallen van de U.V.V.-voor- hoede bracht de Utrechtsche middenvoor van Elswijk in botsing met keeper Krieg. Het bleek, dat v. Elswijk zich daarbij zoo danig had geblesseerd, dat hij van verder spelen moest afzien. Wel wilde U.V.V. het eerst nog even aanzien en speelde daarom met 10 man verder. Dit werd den Utrech tenaren noodlottig, want in deze korte periode greep S.V.V. de geboden gelegen heid aan. Versteeg benutte een goeden voorzet van Bokhovc en schoot onhoudbaar langs keeper Pino (01). Van Elswijk probeerde het hierna op de rechtsbuiten plaats, doch hij bleek ni^t in staat dezen wedstrijd geheel uit ie spelen, want na enkele minuten gaf hij den strijd op en liet zich vervangen door Baams. In de tweede helft trok S.V.V. zich meer en meer terug. U.V.V. kwam hierdoor wat meer in den aanval, doch daar het aan plaatsen en de noodzakelijke afwerking nogal ontbrak, kon gedurende deze pe riode b\jna niet van direct gevaar gespro- Meer dan 30.000 toeschouwers Prins Bernhard toonde groote belangstelling De eerste automobielraces in Nederland liggen thans achter ons. De Koninklijke Ned. Automobielclub kan terug zien op een uitstekend geslaagden dag, waarop dikwijls van aardigen spannenden strijd viel te genieten. In alle klassen werd spor tief om de overwinning gestreden, ook al lagen vaak dezelfde merken in leidende positie. Ongelukken zijn er niet voorge komen, iets waarvoor men gevreesd had in verband met het feit, dat vele rijders wel bekwame automobilisten zijn maar daarom nog geen coureurs. Toch dringt hier onmiddellijk een pro bleem naar voren. Het ligt in de bedoeling, dat ieder j"aar deze autoraces worden ge houden, om de wedstrijden als het ware permanent te maken. Het debuut is uit stekend geweest, de organisatie was goed, de belangstelling liet, naar wij vernamen, niets te wenschen over. Maar zal het mo gelijk zijn deze wedstrijden in de nabije toekomst internationaal te maken? Zal het mogelijk zijn enkele Mercedes- wagens, Autounions, Maserati's Alfa Ro meo's tegelijk op dit kleine, bochtige en uiterst moeilijke circuit te laten rijden? Want op dezen dag is toch wel duidelijk gebleken, hoe uiterst moeilijk het is een tegenstander te passeeren, daarvoor is het wegdek te smal en vooral zijn de rechte einden te kort. Uit de demonstraties van Autounion en Mercedes Benz is het wel duidelijk ge bleken, dat deze specifieke renwagens geen oogenblik eigenlijk op volle toeren komen, steeds is het afstoppen, schakelen, gas geven. Wij hebben een verwoed ge vecht meegemaakt in de sportwagenklasse tusschen de B.M.W.'s van Nortier en Bree- man. Ronde na ronde sloegen beiden vlak achter elkaar aan, met een gemiddelde snelheid, welke niet ver boven de 85 K.M. lag. Maar zal dit mogelijk zijn met gemid delden van boven de 100, hetgeen voor de moderne Grand Prixwagens toch eigenlijk niet veel beteekent? Wij vernamen, dat de mogelijkheid niet uitgesloten ns, het Cir cuit te vergrooten, het langer te maken, met meer rechte einden, hetgeen naar het ons voorkomt met het oog op de toekomst wel wenschelijk is. Een klein circuit heeft natuurlijk ook zijn voordeelen. Het is voor het publiek aardiger om de wedstrijden te volgen, de toeschouwers zien de wagens meer keeren voorbij vliegen en in de middaguren heerschte er dan ook op de stampvolle tri bunes een stemming, alsof men al jaren autoraces in Nederland gewend is. De weersomstandigheden hebben wel buiten gewoon meegewerkt, geen wolkje was er aan de lucht en een frissche zeebries zorgde er voor, dat de temperatuur niet boven het kookpunt uitkwam. Overigens hebben de verschillende mer ken wel het hun aandeel in de diverse overwinningen gehad. In de baby klasse overheerschte D.K.W. volkomen In de klasse boven de 750 cc. tot en met 1100 legde M.G. op de beide eerste plaatsen be slag, doch in de daarop volgende klasse was het gezelschap nog al gemengd, al domineerde de Lancia van Bena wel bij zonder. De Citroën's traden sierk op den voorgrond in de klasse van 1500 tot en met 2000 cc, terwijl de Opel's op de prij zen beslag legden in de klasse met cy- linder-inhoud van 2000 tot en met 3000 cc. Tenslotte reden de Fords in de zware klrsse, van 3000 tot 5000 cc. uitstekend en de prestatie van Diepen is bijzonder fraai, al lag de Delahaye van Tielens natuurlijk beter in de bochten, waardoor hij veel voorsprong op de Amerikaanscht wagens had. Trouwers, de Europeesche merken hebben ditmaal volkomen van de Ameri kanen gev/onnen. Want ook de B.M.W.'s imponeerden in de sportklasse sterk, zoo dat de buit wel gelijkelijk verdeeld werd. Prins Bernhard hpeft de lunch in het gewone restaurant, dat achter de hoofd tribune was gelegen, gebruikt. Een klein gedeelte was daar afgesloten, zoodat het kleine gezelschap rustig den maaltijd kon gebruiken. De hooge bezoeker heeft ook een kijkje op het middenterrein, waar de ken worden. De beide vleugels van S.V.V. bleven toch nog een voortdurende bedrei ging vormen voor hel U.V.V.-doel. Een snelle uitval van Bokhove, die onvoldoen de werd gedekt door van der Lek, werd besloten met een voorzet aan van Digge len, die via een been van Schilla scoorde (0—2). POLEN—ZWITSERLAND. In aanwezigheid van 24.000 toeschou wers speelde Polen tegen Zwitserland een landenwedstrijd, welke in een gelijk spel eindigde. De rust was ingegaan met een 10 voorsprong van Polen. Het Zwitser een kwartier voor het einde. Sportver. AWS Morgen speelt AWS een voetbalwed strijd om een medaille tegen voetbal- vereeniging de „Ruïne", op haar terrein aan den Wassenaarschen weg. Aanvang half acht. Woensdag speelt AWS een korfbal wedstrijd tegen een Pernix-combinatie op het terrein aan den Zoeterwoudschen singel. Aanvang half acht. deelnemende wagens waren opgesteld, ge nomen, terwijl de Prins den winnaar van de sportklasse P. J. Nortier, persoonlijk gelukwenschte met het behaalde succes en belangstellend naar bijzonderheden over den wagen en den wedstrijd vroeg. Eerst na de demonstratie van von Brauchitsch, dus. aan het einde van den dag, is Prins Bernhard van het wedstrijdterrein ver trokken. DE WEDSTRIJDEN Om kwart voor elf startten de deelne mers in klasse B. (cylinderinhoud boven 750 t.m. 1100 cc.) en die in klasse C. (cy linderinhoud boven 1100 t.m. 1500 cc.) ge zamenlijk over dertig ronden, totaal 68,5 K.M. In de kleine klasse nam Kees Kruit, de bekende ralley-rijder, onmiddellijk de lei ding. Niet minder dan 28 ronden was hij onbedreigd in eerste positie. Twee ronden voor het einde stopte hij bij een der boch- en en gaf direct daarna op. Zoo kon H. Richter met M. M., de leid'ng overnemen; trouwens het werd een dubbele overwin ning voor M. G., want ook de tweede plaats werd door dit merk bezet. De snel ste ronde werd gemaakt door H. Richter met 1 min. 54,2 sec., dit is een gemiddelde van 72 K.M. in de negende ronde. De uitslag luidt: 1. H. Richter, Delft, met M. G., tijd: 55 min. 48,4 sec. 2. G. A. J. Voetelink, Amsterdam, met M. G., 56 m. 58.4 s., 3. F. J. J. baron van Heemstra, Am stelveen, met Fiat 57 m. 2,3 s. Lancia met L. Bena als bestuurder nam onmiddellijk de kop en vergrootte met elke ronde zijn voorsprong in den wedstrijd voor de zwaardere klasse. Bena nam de bochten uitstekend en wist door zijn goe de rij techniek veel winst op zijn tegen standers te behalen. De laatste ronde be droeg 1 min. 46,2 sec., d.w.z. gemiddeld 76 K.M. per uur in de 18e ronde. Het resultaat luidt: 1. L. Bena, Den Haag, met Lancia, tijd 54 min. 41,6 sec. 2. H. P. Verkamman van Keulen, Utrecht, met Opel, 55 m. 21 s., 3. 3. W. van de Man- dele Jr., Bloemendaal, met M.G. 55 m. 23 s., 4. R. W. baron van Boetzelaer, Heerde, met M.G., 55 m 38,2 s. Prins Bernhard komt. Na afloop van deze beide races arriveer de Z.K.H. Prins Bernhard. Komende van de Boulevard de Favauge werd de open Maybach van den Prins over een deel van het circuit geleid. Voor de hoofdtribune werd Z.K.H. dooi officials van de K.N.A.C. ontvangen, ter wijl de burgemeester van Zandvoort, de heer H. van Alphen, den Prins bij de grens der gemeente had begroet. Nadat de Prins in de eere-loge had plaats genomen, weerklonk het Wilhel mus. Met spanning volgde de hooge be zoekers, voorgelicht door den voorzitter van de sportcommissie der Automobiel club, L. D. baron van der Goed van Dirxland, de races in klasse D. (cylinder inhoud boven 1500 tot en met 2000 cc.) en klasse E. (cylinderinhoud boven 2000 tot er. met 3000 cc.). Zoowel de deelnemers in klasse D. als in klasse E. reden dertig ronden, tezamen 68.5 K.M. In de D-klasse ging de strijd tusschen Citroën en B.M.W. Jhr. I. P. Teding van Berkhout nam met Citroën de leiding. De lage bouw en de voorwielaandrijving van dezen Franschen wagen waren oorzaak, dat de categorie vast en snel door de vele bochten trok. De uitslag luidt. Klasse D (65 K.M.): 1. Jhr. J. P. Teding van Berkhout, Heemstede, met Citroën 52 min. 57,3 sec. 2. D. E. Everts, Wilder- vank, met B.M.W. 53 m. 16,4 c. 3. H. Breve, Naarden, met Citroën, 53 m. 28 s. 4. N. Bovee, Amersfoort, met Citroën, 55 m. 6,8 s. In klasse E. had de favoriet Beels (Haar lem), met Bugatti, nogal met pech te kampen, daardoor kon J. H. M. van der Meulen (Eindhoven), met Opel, na de helft van den afstand de leiding overnemen. Ds uitslag: 1. J. H. M. van- der Meulen, Eindhoven, met Opi.2 55 m. 29,4 s. 2. E. F. A. Lepelaars, Tilburg, met Opel 55 m. 30 s. 3. A. H. Beels, Haarlem, met Bugatti, (twee ronden achter) 56 m. 25 s. In de klasse F. (cylinderinhoud boven 3000 t.m. 50000 cc.) nam Gatsonides met zijn Mercury met speciale sportcarosserie direct de leiding. Hij werd op korten af stand gevolg door Tielens, die spoedig den strijd om de leidin aganbond, welke in de twaalfde ronde in het voordeel van Tie lens beslist werd. Direct daarop moest Gatsonides opgeven wegens een gescheur- den wedstrijd onbedreigd de leiding met een flinken voorsprong op Diepen, die met zijn ford als iummer twee eindigde. De snelste tijd werd in deze race gemaakt door Diepen, die in de elfde ronde een tijd maakte van 1 min. 38,6 sec.; dit is een gemiddelde van 84 K.M. De uitslag: 1. R. E. L. M. Tielens, Meers- sen, op Delahaye, 67 m. 48,4 s. 2. F. J. L. Diepen, Bergen op Zoom, op Ford 67 m. 56,4 s. 3. K. Ton, Utrecht, met Ford. 4. H. C. Hoogeveen, Haarlem, me tFord, 5. K. S. Barendregt, 's Gravenhage, met ford De wedstrijd in de klasse K (sportklas- se-cylinderinhoud boven 1500 kubieke cen timeter) is er een geworden, die vrijwel alleen tusschen de B.W.M.-wagens ging. Na den start werd er een verwoed duel geleverd tusschen Nortier, die onmiddel lijk de leiding had genomen en Breeman, beiden met B.M.W. Nortier slaagde er in Breeman van zich af te schudden en reeds na vier ronden bezorgde hij nummer drie, jhr. de Pesters ook met B.M.W. een lap, welk voorbeeld een oogenblik later werd gevolgd door Breeman. Tot het ein de van den wedstrijd wist Nortier de lei ding te behouden. Hij maakte in deze race den snelsten tijd, namelijk in de 21ste ron de: 1 minuut 34,6 sec. (gemiddeld 86 K.M.). Het resultaat: 1. P. J. Nortier te Den Haag met B.M W. in 73 m. 14,8 s. 2. L. F. Breeman te Rotterdam met B.M.W. in 73 m. 42,4 s. 3. Jhr. C. A. de Pesters Jr. met B.M.W. op een ronde. 4. K. S. Baren dregt te Den Haag met Ford. Meer dan 30.000 toe schouwers. In het Groot Badhuis vond Zaterdag avond de prijsuitreiking plaats van de eer ste Nederlandsche autoraces. Het woord werd gevoerd door den voorzitter van de sportcommissie der K.N.A.C., J. D. baron van der Goes van Dirxland, die den Duit- schen coureurs von Brauchitsch en Stuck ter herinnering aan hun demonstraties op het circuit van Zandvoort een fraaie pla quette aanboord. Vervolgens reikte de heer va nder Goes de prijzen aan de ver schillende winnaar uit. De burgemeester van Zandvoort, de heer H. van Alphen, sprak de hoop uit, dat tel ken j are de races in zijn gemeente zouden worden gehouden. De sportcommissaris van de K.N.A.C., de heer G. J.' van Wickevoort Crommelin dankte allen, die hadden medegewerkt om de organisatie zoo goed te doen slagen. Hoewel het aar tal bezoekers officieel nog niet bekend is, vernemen wij, dat men in organisatiekringen het cijfer op ruim 30.000 schat. BILJARTEN LEIDSCHE BILJARTBOND Persoonlijke kampioenschappen. Dinsdag a.s. worden de wedstrijden voortgezet voor de persoonlijke kampioen schappen 3e en 4e klasse, waarvoor het programma luidt: 3e klasse clublokaal DOS: C. Hendriks C. Paauw; J. OuwerkerkH. C. Rietber gen; C. HendriksJ. Ouwerkerk. 4e klasse Clublokaal TOG: J. Ververs A. v. d .Heiden; A.L.I.A. H. Waller; J. v. LeeuwenJ. Ververs. STEDENWEDSTRIJD DEN HAAG—LEIDEN. Voor den stedenwedstrijd den Haag Leiden speelt hedenavond de 1ste afd. ca dre in Thalia te Den Haag, de 2e afd. libre speelt Woensdag haar returnwedstrijd eveneens te Den Haag bij A.B.C., terwijl de 3e afd. libre in het clublokaal van T.O.G alhier haar returnwedstijd speelt. Daar Leiden reeds een achterstand heeft van 275 car. zullen de Leidsche spelers zich buitengewoon moeten weren om deze ach terstand in te halen. De programma's lui den: lste afd. cader: B. TeegelaarJ. Rijff; B. de Roo—G. Ouwehand; W. F. Karstens J. P. dc Bruijn; G. M. TeegelaarE. Fres co; E. Bakker—S. Verhoef. 2e afd. libre: C. HendrikP. v. Oosten; G. VermeerL. v. Es; J. OuwerkerkC. Coeleman; H. C. RietbergenM. Paalvast; G. B.G. Toussant. 3e afd. libre: F. BalG. B.: J. Wassink J. Keijzer: S. ArbouwP. v. Vliet; J. VerversL. Staphorst; A.L.I.A. v. Was- sem.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 16