Heide- en boschbranden aan de orde van den dag Gemengde berichten LUCHTVAART MAANDAG 5 JUNI 1939 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 Brand in een natuurmonument in Zuid-Oost Brabant Honderd H. A. heide en vliegdennen bij het Beu-ven aigebrand DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Jongen voor de oogen van zijn vader door trein gegrepen en gedood. Op een der onbewaakte overwegen nabij Almelo in de z.g. buurtschap Woesten is Zaterdagmiddag een doodelijk ongeluk ge beurd. De 15-jarige J. H. werd door een Dieseltrein gegrepen en voor de oogen van zijn vader, in wiens gezelschap hij was, ge dood. De jongen had een locaaltrein laten passeeren en heeft daardoor waarschijnlijk geen erg gehad op den onmiddellijk daarop •naderenden Dieseltrein. JDO.OR AUTO GEGREPEN EN OP SLAG «JI5DOOD. Zaterdagavond is op het kruispunt in de Vaarselstraat te Someren een ernstige aan rijding gebeurd. De veertienjarige dochter van den land bouwer Van B. kwam per fiets van rechts uit een zijstraat, toen zij werd gegrepen door een auto, bestuurd door mevrouw V. uit Asten. De ongelukkige werd ongeveer dertig me ter meegesleurd. Zij was op slag dood. IN HET WATER GESPRONGEN EN VERDRONKEN. Vriendjes waarschuwden de politie eerst een uur later. Een aantal jongens was Zaterdagmiddag aan het spelen op het terrein van het zwem- stadion te Naarden, welk zwembad thans is gesloten omdat de exploitatiemaatschap pij in staat van faillissement verkeert. Tot het clubje behoorde ooit een elfjarig zoon tje van den veehouder Keijcr uit Naar den, die hoewel hij niet kon zwemmen in het water van het buitenbad sprong. Waarschijnlijk heeft hij gedacht, dat het water op die plaats niet diep was, waarin het kind zich echter heeft vergist, met het noodlottige gevolg, dat het ventje voor de oogen van zijn speelkameraadjes is ver dronken. Zijn kornuiten waren zoo van streek, dat ze eerst een uur later een politic-agent waarschuwden. De politie heeft het jon getje daarop onmiddellijk uit het water ge haald. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. ERNSTIGE MISHANDELING VAN EEN POLITIEAGENT TE DELFT. Daders per overvalauto naar het bureau gebracht. Gisteravond laat verliet een aantal per somen afkomstig uit den Haag en Delft in beschonken, toestand een café te Delft en gedroeg zich daarbij erg luidruchtig. De agent van politie Blom, die in de Vlamnig- straat surveilleerde maande het groepje aan wat kalmer te zijn. Dit 'had evernwel een avereohtsche uitwerking, want met vereen de krachten wierp men zich op den agent en sloeg en trapte hem zoodanig, dat hij ernstig gewond werd. De aangevallen poli tieman heeft nog getracht zijn dienstrevol ver te trekken, hetgeen hem aanvankelijk gelukte, doch tijdens de worsteling met zijn aanvallers verloor hij dit wapen en stond toen machteloos. Omstanders verwittigden onmiddellijk het politiebureau, waarop de overvalauto uitrukte. Een aantal van de aanvallers werd toen naar het bureau over gebracht. Een hunner verzette zich zoo hevig, dat hem de boeien moesten worden omgelegd. Een van de mannen heeft kans gezien te ontvluchten doch naar hem wor den nasporingen gedaan. Hèt slachtoffer van dezen laffen aanval is in zorgwekken- den toestand naar het gasthuis overge bracht. OVERVAL OP EEN WISSELKANTOOR. Jonge kantoorbediende te Heerlen met een knuppel ernstig gewond. Een roovcr heeft Zaterdagmiddag op een wisselkantoor in een der drukste win kelstraten in het centrum van Heerlen ge probeerd zijn slag te slaan, meldt de „Tel." Verschrokken door het hulpgeroep van een jongen kantoorbediende, dien hij met een knuppel bloedig had verwond, is de man op de vlucht geslagen en na een spannende jacht er in geslaagd te ontkomen. Wissel geld, dat hij als verwendsel op de toon bank had gelegd, heeft hy in zijn haast ver geten mee te nemen. Omstreeks half drie stapte een flink ge bouwd man het wisselkantoor van den heer Fisscher in de Willemstraat binnen. De man had blijkbaar zoo lang buiten het kantoor, waar veel vreemd geld gewisseld wordt, s*aan wachten, tot er geen klanten meer aanwezig waren. Hij telde een tweemarkstuk en twee stuk ken van één rijksmark op de toonbank neer, waarvoor hij Nederlandse geld vroeg. Toen de bediende, de 18-jarige H., zich om keerde, om een gulden uit de kassa te ne men, kreeg hij met een zwaren knuppel een harden slag op het hoofd, waardoor hy bloedend aan den hals gewond werd. De man liep achter de toonbank, om zyn slachtoffer neer te slaan. De jongeman wist echter de slagen te onwyken. Een der sla gen trof den schakelaar aan den muur, die finaal werd afgerukt. Op het hulpgeroep van den jongen ging de bandiet er van door. Hij werd terstond achtervolgd door den toegesnelden eigenaar van de zaak, den heer Fisscher. Buiten gekomen hield deze een passeerenden auto aan, waarmede hij een achtervolging wilde instellen. Inmid dels was de man over den overweg ge vlucht, waar hij een zijweg insloeg. Hier had hij blijkbaar even te voren een fiets neergezet, waarmede hij in de rich ting Schaesberg op de vlucht sloeg. De autobestuurder reed dezen zijweg voorbij naar de marechausseekazerne, waar hij de marchaussee var. het voorgevallene op de hoogte stelde. Inmiddels was ook de hoofdinspecteur van politie van het geval op de hoogte ge bracht. Het geheele politiecorps stelde een achtervolging in. Het stuk hout, waarmede de man gesla gen had, alsmede de achtergelaten vier marken zijn in beslag genomen. De ban diet was in het bezit van een bruine acte- tasch. Of de dader Nederlander was of Duitschers, kan de kantoorbediende niet uitmaken, daar hij nauwelijks iets zeide. Mnd.Ochtendbld. KOPSPIJKERS OP DRUK FIETSPAD NAAR HET GOOI. Politie verwijderde de rijwielherstellers. Tal van fietsrijders, die gisterochtend in de vroegte de Merwedebrug in den rijks weg naar het Gooi passeerden, kwamen tot de minder prettige ervaring, dat (klaarblij kelijk in het nachtelijk uur) op genoemde brug, zoowel als op het Oostelijk viaduct duizenden kopspijkertjes op het rijwielpad waren gestrooid, evenals eenige jaren gele den langs het Weesper Zandpad was ge schied. In tegenstelling echter met de mo tieven, welke destijds daartoe geleid had den, toen een bekende omroepvereenlging duizenden leden in het Gooi verwachtte, moesten thans meer commercieele drijfvee- ren achter deze laakbare daad gezocht wor den, aldus lezen we in het „Mnd.ochtend- blad". In den laatsten tijd worden eiken Zon dag langs den rijksweg driewielige bak fietsen aangetroffen, ingericht als rijwiel- herstelplaatsen. En ditmaal waren het niet minder dan 9 van zulke fietsenrepara- teurs, die zich op de bermen van genoem den weg tusschen de Vinkenbrug en den Hakkelaar ophielden. Het strooien van de kopspijkertjes was wel met listig overleg geschied, want op de Mermedebrug ple gen, zoowel autobestuurders als fietsrij ders, hun blikken over het laagliggende fraaie landschap te laten gaan, zoodat zij niet altijd hun volle aandacht wijden aan hetgeen zich op den weg bevindt. Zoodra dan de brug gepasseerd is, gaat het in zéér snellen rit langs het vrij sterk hellend Oos telijk viaduct, zoodat het zoo goed als on mogelijk was deze kopspijkertjes te mijr den. De gevolgen zijn dan ook niet uitgeble ven. Zoodra de rijksveldwachter en de kan tonnier te Muiden met het gebeurde in ken nis werden gesteld, togen zij gezamenlijk per fiets er op uit. Hun eerste werk was, om de duizenden spijkertjes van het rij wielpad te verwijderen. Terwijl dit ge schiedde. zagen zij op tal van plaatsen langs den weg rijwielen met lekke banden, wel ker berijders orn hulp moesten aanklop pen bij de reparateurs, die met hun repa ratie-materiaal langs den weg stonden. Daar de rijkspolitie wel vermoedde, dat er eenig verband moest beslaan tusschen het groot aantal rijwielherstellers en het strooien van de duizenden kopspijkertjes, heeft zij de vorenbedoelde personen gefouil leerd, die echter allen hun onschuld be tuigden. Er werd geen spijkertje op hen be vonden. Alle reparateurs, die zonder uitzondering in de hoofdstad thuisbehooren, zijn van den rijksweg verwijderd. Tot nu toe werden zij slechts oogluikend toegelaten, ook al om de fietsers te gerieven, doch na de ditmaal geconstateerde wandaad, zal niet één repa rateur meer langs den rijksweg worden geduld. Ook de venters met zure bommen en limonade, die Zondags hun geltik op den rijksweg beproeven kregen Zondagochtend van de rijkspolitie de order, om zich zoo spoedig mogelijk te verwijderen. ZWARE BRAND TE DONGEN. Beeldenfabriek totaal verwoest. Zaterdagmiddag werd de brandweer te Dongen gealarmeerd voor een brand in de beeldenfabriek van de firma H. van Meer- Geerts aldaar. Negen minuten na het eer ste sein snelde de motorbrandspuit door de hoofdstraat, de Hoogeham. en luttele oogenblikken nadien werden de stralen op het houten gebouw gericht, terwijl andere - stralen de belendende perceelen nat hiel den. Dat de beeldenfabriek niet meer te houden zou zijn, was reeds terstond te zien en daarom werkte de brandweer op loca- liseeren van het vuur. De fabriek, gevestigd in een vroegere ouderwetsche leerlooierij, opgetrokken tot 4 M. boven den grond van steen, maar verder tot 12 M. hooger uit hout, wordt zeer dichtbij begrensd door het woonhuis van den heer Snoeren, het kantoor van de heeren Stams, de pastorie van de Lauren- tiusparochie, de nieuwe lederfabriek Ve- sario van de firma Schuttelaar en de thans leegstaande reusachtige gebouwen van de oude lederfabriek der firma Bressers. Om deze laatste gebouwen spreidde de brand weer een groot en hoog watergordijn. In de beeldenfabriek was een enorme massa pakmateriaal opgeslagen, er lagen massa's oude looiplanken, terwijl een 7000 a 8000 beelden klaar stonden. Alles is tot den grond toe afgebrand. Toen de v^or- en achtergevel met veel geraas waren neergestort, had het vuur vry' spel en het duurde dan ook nog gerui- men tijd er de brandweer met veel blusch- TALRIJKE WATERVOGELS VONDEN DEN DOOD. Zaterdagmiddag omstreeks half één ont dekten arbeiders, die uit de werkverschaf fing naar huis keerden, nabij het Beu-ven aan het pad van Lierop naar Someren brand in de heide, nabij de bossohen, welke met renteloos voorschot van den Staat zijn aan gelegd. Zij trachtten eerst zelf het vuur te blus- sdhen doch toen zij hierin niet spoedig slaagden waarschuwden zij in allerijl de brandweer, die met de brandspuit en verder b lusohm a ter ia al onmiddellijk derwaarts ging. Er werden verdere arbeiders gerequi- reerd en met nog een aantal vrijwilligers poogde men door water te geven, met zand te werpen en met bebladerde takken te slaan, het vuur tot staan te brengen. Eerst om half vijf was men zoover. De vlammen hadden zich in vier uur tijds, aangewakkerd door den noordoostelijken wind, i-n de richting van den provincialen weg SommerenHeeze vöortgevreten, zoo dat een oppervlakte van honderd H.A., welke begroeid was met heide en vlieg dennen, verbrandde. Een kostbaar natuur monument is hiermede verloren gegaan. Het Beu-ven was een geliefkoosde plek van talrijke Avatervogels, die in dit ven hun nesten hadden gemaakt. Een groot aan tal moet in den verstikkenden rook zijn om gekomen. Dit is deze week de tweede maal, dat in deze streek brand heeft gewoed. Donderdag j.l. werd één hectare denne- bosch door brand vernield. Thans heeft het vuur veel grooter omvang aangenomen waardoor het verlies van fraai natuurschoon is te betreuren. Uit het feit, dat de brand bij een pad is begonnen leidt men af, dat ook hier weer onvoorzichtigheid met een brandenden lucifer of brandend rookmate- riaal de ooi-zaak van den brand is. Er werd des nachts bij het terrein van den brand gewaakt om eventueel opvlam men terstond te kunnen tegengaan. Een tweede bosch- en heidebrand nabij Helmond. De bosch- en heidebranden in 'het Oosten van Noord-Brabant groeien tot een ontstel lend aantal. Gistermiddag om ongeveer half vier brak onder de gemeente Bakel brand uit in een complex boschterrein in de nabijheid van den weg HelmondBakel. De Helmondsche brandweer werd gerequi- reerd, terwijl uit Bakel een aantal militai ren te hulp werden geroepen. Het vuur had intusschen grooten önwang aangenomen en enkele zomerhuisjes liepen ernstig ge vaar. Men wist het vuur echter meester te worden en om ongeveer half zes was de brand bedwongen. Circa tien h.a. hoog op gaand dennenbosoh, toebeheerende aan par ticulieren te Helmond, is in vlammen opge gaan. In de afgeloopen veertien dagen is alleen al in het oosten van Noord-Brabant even veel bosch- en heidegrond door brand ver woest als in 1938 in het geheele land. Ook brand nabij Kootwijk. Zaterdagmiddag omstreeks half vijf heeft nabij het radiostation Kootwijk op twee plaatsen in de heide brand gewoed. In de buurt van den korte-golfzender is een ter rein van vijf H.A., toebehoorende aan mr. W. F. F. van Verscheur, aan het vuur ten prooi gevallen. De andere brand woedde op het grondgebied der gemeente Barne- veld aan de grens van Apeldoorn. Deze brand teekende zich al spoedig ernstiger af. Het vuur werd aangewakkerd door den feilen Noordenwind en de groote droogte deed de heide spoedig vlam vatten. Groote rookkolommen waren reeds van verre zicht baar. Het gebied behoort tot het natuur- reservaart. Gerrits Flesch en staat onder beheer van het Staatsboschbeheer. Ook heeft de Harskamp er beschikking over. Driehonderd militairen uit den Harskamp namen aan het blusschingswerk deel, als mede de huzaren-imotorrijders uit Apel doorn. Ook de vrijwillige boschbrandweer en vele burgers kwamen in actie, om het mooie natuurreservaart te behouden. Voor wat het mooiste gedeelte 'betrof, is hun dit door moeizaam werk gelukt. De leiding water de resten had gedoofd. De oorzaak tfan den brand is niet be kend. Om één uur was de heer Van Meer nog in de fabriek geweest bij het uitbeta len der loonen. De schade wordt gedekt door brand- ei bedrijfsschadeverzekering. BRAND IN EEN MANUFACTURENZAAK TE ROTTERDAM. Zaterdagmiddag is brand uitgebroken in een sousterrain, dat bijgetrokken is bij het winkelpand van de firma A. P. Martens, aan den Hillevliet te Rotterdam. Dit sous terrain komt aan de voorzijde uit aan de Putschebocht met een étalage en een groot luik, en is ten deele verkoopruimte, ten deele magazijn. Omstreeks vijf uur hoorde de onderbrand meester van slangen wagen 59, de heer M. A. B. Appels, die aan de achterzijde van dit pand woont, een knal, die aan een explosie deed denken, en toen hy naar buiten keek, sloegen de vlammen reeds uit de vensters aan de achterzijde van het sousterrain en dreigden een bouten schuur, die slechts door een smalle gang gescheiden is, aan te van het blusschingswerk lag in handen van kapitein J. A. A. Sitsen, commandant van het schietkamp. Burgemeester J. Westrik van Barneveld arriveerde te paard bij het terrein van den brand, alsmede de houtves ter van het Staatsboschbeheer C. M. van 't Hoff uit Apeldoorn. Verschillende tegen vuren werden gesticht. Van half vijf tot acht uur bleven de soldaten en burgers, die veel van de hitte en rook te lijden had den, in touw. De brand is vermoedelijk te wijten aan kwaadwilligheid, althans zeer grove on voorzichtigheid. De schade was zeer groot. Ruim 100 H.A. werden verwoest. Ook Doetinchem heeft zijn boschbrand. Zaterdagmiddag is op het landgoed Slan genburg een boschbrand uitgebroken die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien. Ge lukkig was de windrichting gunstig, daar anders alle bossohen tot aan het landgoed Groenendaal niet te behouden zouden zijn geweest. Thans slaagde men er in met be hulp van te Doetinchem gelegen militairen den brand te localiseeren, zoodat de schade zich beperkte tot het verlies van ruim een H.A. 12-jarige dennen. Ook deze brand zal wel weer aan achteloosheid te wijten zijn. Kleine branden. Zaterdagmiddag is te Apeldoorn aan de Marten Orgeslaan ongeveer één H.A. heide met hier en daar een den door brand ver woest. De vrijwillige brandweer der buurt schap Ugchelen wist het vuur op een hal ven meter afstand van het uitgestrekte bosch van dr. J. Ooster tot staan te bren gen. Te St. Odiliëniberg is brand uitgebro- kenin de dennembosschen van den heer Geradts te Posterholt. Door deskundige bestrijding van de omwonenden wist men het vuur meester te worden, nadtat een drietal hectaren dennen waren afgebrand. Brand op de Leusderheide. Gisteravond om half acht brak een felle brand uit in de naibijheid van het militaire pioniersterrein op de Leusderheide te Amersfoort. Brandweer en militairen, die in allerijl met vrachtauto's uit Soesterberg waren aangerukt, wisten de vlammen vrij spoe dig te dooven. Een aanzienlijke oppervlakte heide met laag struikgewas werd door het vuur vernield. Bosch- en heidebrand bij Beekbergen. Vermoedelijk door het achteloos wegwer pen van een brandend rookgerei heeft gis termiddag om vier uur bij Beekbergen een bosch- en heidebrand gewoed, welke ge stuit werd door de Veluwsche boschbrand weer, geholpen door militairen uit de Hars kamp en Apeldoorn. Een heideveld van 50 H.A. werd door het vuur geteisterd. Een klein gedeelte was met jong dennebosch beplant, dat even eens in vlammen opging. Brand in Hoekschc boscbjes. Onbekend gebleven jongens hebben Zon dagmiddag te Hoek van Holland uit pure baldadigheid brand gesticht in de Hoeksche Boschjes. Te ongeveer half vijf ontving de politie mededeeling, dat het droge gras en het kreupelhout was aangestoken op een terrein nabij den 's-Gravenzandscheweg en den Duinweg. Door de langdurige droogte greep het vuur snel om zich heen, hoewel militairen en burgers direct met het blus- schen begonnen door het werpen van zand. Gelukkige woei de vrij sterke wind uit Noordelijke richting, van de aangrenzende derrnenboschjes af, anders waren de ge volgen niet te overzien geweest. De Hoeksche brandweer was spoedig ter plaatse en slaagde er in, in korten tijd ge vaar voaor verdere uitbreiding te voor komen. Op den druikken Zondagmiddag was de publieke belangstelling uiteraard groot. De politie stelt een onderzoek in. tasten. De heer Appels maakte alarm en spoedig daarna werden drie stralen inge zet, waarvan twee via de voorzijde. Men moest ook water geven in de boven het sousterrain gelegen winkelpand, omdat de vloer daar ter plaatse geheel was doorge brand. Omstreeks z s uur was men het vuur, dat in een grooten voorraad tapijten, loopers en bedden volopvoedsel vond, meester. BOERDERIJBRAND TE BATHMEN. Zaterdagmiddag is in dc buurtschap Loo te Bathmen de boerderij van den heer W. Stegink door brand vernield. Het woon huis, een schuur en een hooiberg gingen verloren, terwijl drie varkens in het vuur omkwamen. Huis en inboedel waren ver zekerd. Door de droogte grepen de vlammen zco snel om zich heen, dat van de boerderij alleen een apartstaand kookhuis en k?n- pen'hok gespaard bieven. De biand ontstond in de schuur, waarschijnlijk door gloeiend asch uit een fornuis?' VERDACHT VAN BRANDSTICHTING Arbeider te Peize aangehouden. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd te Peize de arbeiderswoning van A. K. door brand vernield. De bewoners, man, vrouw en twee kinderen van drie jaar en acht maanden moesten in allerijl in nacht gewaad het brandende perceel verlaten. Zaterdagmiddag heeft het parket uit Gro ningen een onderzoek ingesteld met het gevolg, dat K., verdacht van brandstichting werd aangehouden. Hij is in de marechaus seekazerne opgesloten en is ter beschik king gesteld van den officier van justitie te Groningen. Bultenlandsche berichten TWAALF SLACHTOFFERS VAN ONBEWAAKTEN OVERWEG. Nabij het station Wulfsen bij Hamburg is op een onbewaakten overweg een auto bus door een locomotief gegrepen. De autobus werd vijftien meter meegesleurd en volkomen vernield. Twaalf personen werden gedood, negen zwaar en vijftien licht gewond. Enkele zwaargewonden vcr- keeren in levensgevaar. GROOTE OVERSTROOMINGEN IN JOEGO-SLAVIë. 20.000 menschen dakloos. Het geheele bekken van de Save, de Dra- ve en de Donau lijdt onder zware over stroomingen. De toestand is bijzonder ver ontrustend en in Kroatië is groote materi- eele schade aangericht. Ruim 20.000 men- schen zijn hier dakloos. AARDVERSCHUIVINGEN IN NOORD-ITALIë. Tengevolge van den zwaren regenval der laatste dagen in Noord-Italië, heeft zich nabij Montefiorino ten Zuiden van Modena een enorme aardlawine van den Mont Cantiere losgemaakt. Te Maesta na bij Cigni moesten vijftig huizen wegens gevaar van instorting ontruimd worden. Bij Tontola in het gebied- van Forli is een plaatsje volkomen onder de aardmassa's begraven. De inwoners konden nog tijdig gewaarschuwd worden, dat zij hun huizen moesten verlaten. EEN VLIEGENDE FAMILIE. Uit Santiago de Chili wordt gemeld, dat de familie Hutchinson, bestaande uit man, vrouw en twee dochters, Zaterdag met hun vliegtuig naar La Paz (Bolivië) ver trokken is. Zij maken een tocht van 50.000 mijlen, waarbij zij 70 landen zullen bezoe ken. PROEFVLUCHT VAN AUSTRALIë NAAR ZUID-AFRIKA. Uit Port Hedland (West Australië) wordt gemeld, dat de vliegboöt „Cuba" van daar vertrokken is voor een proef vlucht over den Indischen Oceaan van Australië naar Zuid-Afrika. Het doel van deze vlucht is de mogelijkheid na te gaan van een alternatieve luchtmailroute tus schen Engeland en Australië. De „Cuba" vliegt via de Cococ-eilanden. Diego Garcia en de Seychellen, en de afstand, welke over zee moet worden gevlogen, is in to taal ongeveer 4.674 zeemijlen lang. Indien deze nieuwe route voor de practijk ge schikt is, zou zij van onschatbare waarde zijn, in geval van een oorlog, welke zich tot de Middellandsche Zee uitstrekt. DE POSTVLUCHTEN OP NED.-INDIë. De positie der K.L.M.-postvliegtuigen op de Indië-lijn was gisteravond als volgt: Op de uitreis arriveerden de „Toren valk" te Basra, de„Zilverreiger" te Ban doeng en de „Buizerd" te Rangaon. Op de thuisreis bereikten de „Emoe" Rangoon en de „Wielewaal" Basra. 'n vuurtje stoken!

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10