STADS NIEUWS Het a.s. feestplan voor 3 October AGENDA Academienieuws Regeling voor inenten van kinderen VRIJDAG 2 JUNI 1939 CE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 l'OE WORDT HET WEER? DROOG WARM WEER. De Bill seint: Verwachting: Voor het geheele land: Droog, vrij warm weer, helder tot half bewolkt, zwakke tot matige, Noord-Oostelijke tot Zuid-Ooste- iijkc wind. De weerstoostand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: helder, matige O. N. O. wind 14 gr. C. Vlissingen: licht bewolkt, matige O. N. O, wind, 16 gr. C. De Bilt: licht bewolkt, zwakke N. O. wind, 16 gr. C. Groningen: helder, matige Oostelijke wind, 13 gr. C. Maastricht: licht bewolkt, matige Oos telijke wind, 18 gr. C. BUSTENLANDSCH WEEROVERZICHT. Het gebied van lagen luchtdruk breidde ;ch nog verder uit over Noord-Duitschland en de Baltisohe Staten. Over Zuid-Zweden ontwikkelde zich een nieuwe kern. De hoogste barometerstanden worden echter vanmorgen nog over Schotland aangetrof fen. In ons land draaide de wind wat ver der naar het Oosten en steeg de tempera tuur, in vergelijking met gistermorgen, v rij veel. evenals in het overige gedeelte van West-Europa, waar het fraaie zonnige weer aanhoudt. Alleen in Zuid-Frankrijk viel gistermiddag regen, hetgeen plaatse- !i|l: met onweer gepaard ging. Over Scan dinavië trokken storingen in Oostelijke lichting, die het hoogedrukgebied aan de Noordzijde aantasttten. Aan de Noorsche 1 ist waaien krachtige tot stormachtige winden en valt veel regen. Achter deze storingen worden koude luchtmassa's ge transporteerd over de Baltische Staten naar Oost-Duitschland, waardoor in Ko ningsbergen de temperatuur tot 2000 me ter hoogte meer dan tien graden daalde. Or den Oceaan is de depressie activiteit nog steeds niet groot, alleen bij de Ame- nkaansche kust ligt een zeer diepe depres sie. LUCHTEMPERATUUR 21.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Vrijdagnamiddag 9.42 uur tot Zaterdagmorgen 4.13 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 3 Juni voorm. 4.25 en nam. 4.50 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting ,,De Zijl" 18.5 gr. Man op 21,25 uur Vrijdagavond. Maan onder 6.01 uur Zaterdagmorgen. WERKLOOZENKORTING BIJ DE SPOORWEGEN Zooals men weet, hebben de Nederland- sche spoorwegen besloten om werkloozen, als zij moeten reizen, tegemoet te komen, door hen in de gelegenheid te stellen, dit te doen tegen betaling van den halven enkele- reis-prijs. Deze mogelijkheid is heden ingegaan. Zij geldt voor werkloozen, die in de rijks- of gemeentelijke steunregeling voor werk loozen zijn opgenomen, voor hen, die n van overheidswege gesubsidieerde werk verschaffingen zijn geplaatst, di/? in de steunregeling voor tewerk gestelde klein- grondgebruikers zijn opgenomen en voor hen, die uitkeering uit een van overheids wege gesubsidieerde werkloozenkas ont vangen. De werkloozen moeten voor elke reis een legitimatiebewijs bezitten, dat hun voor dit doel door het betrokken steunverleenende orgaan verstrekt wordt. Het tarief geldt alleen voor de werkloozen zelf, dus niet voor gezinsleden. „Aan de oevers van groote rivieren" Van Rijn tot Jancjtse Kiang en Missisippi Gisteravond werd in „De Harmonie" een ledenvergadering gehouden van de 3 Oc- tober-vereeniging, voornamelijk belegd ter vaststelling van het plan voor de eerstvol gende feestviering ter herdenking van Lei- dens Ontzet. De vergadering was slechts matig be zocht. De voorzitter, de heer W. v. d. Laan. wees er in zijn openingswoord op, dat dit jaar de 50ste feestviering wordt georgani seerd. zoodat zij dus een bijzonder karak ter zal dragen. De notulen, gelezen door den heer N. G. Spaargaren, werden goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat het be stuur besloten heeft geen prijsvraag voor een 3-Octoberlied uit te schrijven. Hulde werd gebracht aan den heer van Maarle, die een aantal nieuwe leden, behoorende tot het Leidschc Officieren-corps, heeft aangebracht. In de kascommissie werden benoemd de heeren mr. Gunning, de Jong en van Eecke. Het feestplan. Aan de orde kwam daarna het feestplan Het is wel een zorgelijke tijd, aldus de voorzitter, om feest te vieren en de moge lijkheid bestaat natuurlijk, dat de interna tionale spanningen weer dreigender wor den, maar de Vereeniging kan weinig an ders doen, dan de plannen voor een feest viering uitwerken en hun uitvoering voor bereiden. Aan den vooravond zal weer een taptoe gehouden worden. De voorzitter sprak den wensch uit, dat de taptpe-stoet weer het karakter van een lichtstoet zal krijgen en dat men niet al te kleine kinderen zal la ten meedoen. De heer Boekkooi wilde graag, dat de plechtigheid van de taptoe, zooals die vroe ger werd georganiseerd, in eere werd her steld. De vereenigingen dienen zich om het standbeeld van Van der Werf op te stel len, waarna dan de taptoe wordt geblazen en het Wilhelmus wordt gezongen. Zooals het de laatste jaren gaat, blijft er van de plechtigheid weinig over. De voorzitter wees op de practische moeilijkheden, die er zijn. De stoet is te groot cn het publiek moet te lang wach ten. De heer Boot wees er op, dat de onor delijkheid der vereenigingen de oorzaak is geweest, dat men de plechtigheid in het v. d. Werfpark zeer heeft moeten bekorten. Besloten werd, dat het bestuur deze zaak nog eens zal overwegen. Op den eigenlijken dag begint men met de reveille en het is niet onmogelijk dat deze weer van het bordes van het Stad huis zal kunnen geschieden. Daarna volgen dan koraalmuziek en uit- deeling van haring en wittebrood. Over de wedstrijden, die 's morgens meestal worden gehouden is nog geen be slissing genomen. De Lakenhal zal ongetwijfeld weer voor belangstellenden zijn geopend. 's Avonds wordt er een feestavond ge houden en op het Schuttersveld zullen den geheelen dag vermakelijkheden zijn opge steld. Het feest wordt met een vuurwerk besloten. Aan de oevers der groote rivieren. De voorzitter van de optocht-commissie, de heer B. de Koning, deelde het een en ander mede over 't middagfeest. Het onder werp van den grooten optocht is: „Aan de oevers der groote rivieren". Deze optocht zal bestaan uit tien groepen.. De onder werpen dezer groepen zullen zijn: I. De Don (Rusland): II. De Guadalquivir (Spanje), III. Dc Tiber (intocht van Julius Caesar na zijn tocht naar de Galliërs), IV. De Rijn (bij Leiden in 1839, groep in Bie- dermayer-stijl). V. De Theems (groep met Koning Willem III en Queen Mary), VI. De Nijl (groep met Ramses II 12921295 voor Christus). VII. Dc Mississippi (oorlog tusschen Noorden Zuid), VIII. Dc Jantse Kiang (Chineesche groep uit 1862), IX. De Donau (in den tijd van Johan Strauss), X. De Ganges (maharadja-^groep). Aan deze optocht zullen deelnemen 380400 perso nen. Er zullen 6 praalwagens meerijden en een keur van allerlei rijtuigen en wagens. De optocht zal ongetwijfeld zeer afwisse lend en luisterrijk zijn. Na eenige kleine opmerkingen werd het plan goedgekeurd Dc deelnemers werden opgewekt zich vroegtijdig aan te melden. Nadat nog eens het feit naar voren was gebracht, dat veel meer Leidenaars zich bij de 3 Octobervereeniging behooren aan te sluiten, deelde de voorzitter mede, dat een prijsvraag zal worden uitgeschreven voor het ontwerpen van een reclame-affiche, dat den optocht als onderwerp zal hebben. Daarna sluiting. VRIJWILLIGE VROUWELIJKE HULP. Men verzoekt ons opname van het vol gende: „Wat is dat nu weer? Alweer een nieu we vereeniging om de huisvrouwen uit hun huizen te halen? Oordeelt u niet te snel! In deze tijden, die voor iedereen zoo bij zonder moeilijk zijn, voelen wij behoefte om ons by elkaar aan te sluiten, om ons te bezinnen op wat wij samen kunnen doen. Wij wenschen allen groepen der vrouwe lijke bevolking te omvatten, opdat wij te zamen sterk zullen zijn om hulp te kunnen geven. V.V.H. wil niet concurreeren en dus niet op het terrein van bestaande vereenigin gen werken, integendeel: zij wenscht in te schakelen in alle officicelc en semi-offi- cieele instanties en in alle vereenigingen. Alleen daar, waar het werk niet geschiedt, zal zij nieuw werk aanvatten. Wij willen helpen in den ruimsten zin van het woord. Wat ligt meer in de lijn van de vrouw dan hulp geven, waar deze gevraagd wordt? Het is noodig, dat de vrouwen, die zich bewust zijn, dat van haar speciaal in dezen tijd en wellicht in de toekomst gevraagd zal worden de leiding te nemen op allerlei gebied, zich aaneen scharen om zich voor te bereiden op het verschaffen van daad werkelijke hulp, waar die noodig mocht blijken. Maar, zal men tegenwerpen, wordt er al niet heel veel gegeven? Zeker; en alle ver eenigingen in de stad doen voortreffelijk werk. Wij willen de vrouwen niet oproe pen om meer te geven, maar om meer te doen. Hulp geven beteekent niet: je beurs omkeeren in de zak van een ander. Het wil zeggen: dat je iets van jezelf geeft, dat je je eigen kracht ter beschikking stelt van een anjier. Dat kan iedereen! Nu is men niet onmiddellijk in staat om dat te kunnen; degelijke voorbereiding is noodig om een ander te kunnen helpen, zoowel nu als in tijden van gevaar. De V.V.H. wil beginnen met het geven van kleine cursussen, die speciaal met het oog op het zomerseizoen zijn ingesteld, te weten: 1. Naaicursus. Het vermaken van oude kleeren tot kinderkleeren; speciaal de moeders, wier kinderen naar de vacantie- kolonies gaan, worden opgewekt hieraan deel te nemen. 2. Eenige lessen in voorlichting, hoe te handelen bij verdrinkingsgevallen. 3. Eenige lessen in het koken van een- panspot. aangepast aan het zomerseizoen. 4. Cursus brandweer, onder leiding van het hoofd van de brandweer; in twee keer worden de noodzakelijke handgrepen voor hulp bij brandgevaar geleerd. 5. Cursus gezinsbescherming, in samen werking met de Ver. voor Luchtbescher ming. Wie kunnen aan deze cursussen mee doen? Alle vrouwen! De aanmelding staat open voor alle vrouwen van alle gezind ten, van alle leeftijden en van eiken stand. Wij maken geen onderscheid tus schen arm en rijk, tusschen werkenden en werkloozen, zoolang men hulp wil geven of zich wil bekwamen om anderen te hel pen. Ook de kosten van het lidmaatschap kunnen voor niemand een bezwaar zijn, want de eenheidsprijs is 1.per jaar en verder kan men naar boven en naar bene den afronden naar draagkracht (minimum ƒ0.25). Meent niet, dat u te weinig tijd hebt; ook zij, die thuis zitten, kunnen werken. Geeft u op als lid! Aan het V.V.H.-huis, Gravensteen, Gerecht, kan iedere vrouw zich opgeven Donderdag en Vrijdag 8 en 9 Juni van 111 uur en van 89 uur 's avonds, terwijl in Oe'gstgeest de aanmel ding kan geschieden op dezelfde dagen van 111 uur bij mevrouw S. Koert-Boufnan. Emmalaan 28, tel. 3889. Woensdag 7 Juni om half vier kunnen belangstellenden het V. V. H.-huis komen bezichtigen. Het huis zal dan nog niet in gereedheid zijn, maar het inlichtingen-bu reau treedt terstond in werking. U kunt dan alle gewenschte informaties krijgen over de cursussen, kosten en verdere plan nen". DE WERKLOOZENLIJST DAALT TOT 2460. Gisteren stonden 2460 werkzoekenden bij den Gem. Dienst voor Soc. Zaken, afd. Ar beidsbemiddeling ingeschreven, over de verschillende vakken als volgt verdeeld: bouwvakarbeiders 500, fabrieksarbeiders 100, kantoorpersoneel 146, hotel-personeel 53, houtbewerkers 67. kleermakers 38, kap pers 3, schoenmakers 12, landarbeiders! 76, metaalbewerkers 312. sigarenmakers 18, technici, opzichters 15, textielarbeiders 180, transportarbeiders 604, typografen 51, voe- djngsmiddelenarbeiders 107, vrouwen 118. Totaal 2460. Op 2 Juni 1938 waren 3882 op 3 Juni 1937 4034 werkzoekenden ingeschreven. HERDENKING MARNIX VAN ST. ALDEGONDE Het Nationale Comité ter herdenking van Philips van Marnix van St. Aldegonde 15401940 deelt mede, dat de plannen voor de viering van Marnix' vierde eeuw feest thans vasten vorm hebben verkregen. Het comité stelt zich voor in het begin van den zomer van 1940 een groote open bare herdenkingsplechtigheid te Leiden te houden en bij die gelegenheid een aan Marnix gewijd raam in het koor der Pie terskerk te onthullen. Bovendien hoopt het comité een Marnix- tentoonsteDing, zeer waarschijnlijk even eens te Leidén in te richten. AUTOTOCHTEN VOOR OUDEN VAN DAGEN. Nu onze stadgenooten door dc artikelen in de courant en het collecteeren in de bioscopen kennis hebben genomen van de op 20 Juni bepaalde autotocht, willen we onze ouden van dagen, die hier en daar al eens de hoofden bij elkaar staken, uitnoo- digen zich te laten inschrijven in het ge bouw van den Geneeskundigen Dienst, Mare 13, op Maandag- en Dinsdagavond a.s., 5 en 6 Juni, van 10 tot 12 uur. Om teleurstellingen te voorkomen, wijst het comité er op. dat alléén stadgenooten boven de 70 jaar kunnen worden meegeno men. Ook dan is het aantal nog zoo groot, dat, wanneer niet ieder een steentje bijdraagt, we velen zullen moeten teleurstellen. Geeft u dus in goed vertrouwen op, met uw kleine wenschen wordt rekening ge houden. Ieder jaar weer heeft de burgerij het door haar spontane giften en gaven in na- tura mogelijk gemaakt één zonnige vreug devolle dag te plaatsen in een reeks van eentonige, zorgvolle dagen. K. J. C.-loterij. Gisteren heeft de trekking plaats gehad van de loterij ten bate van de K. J. C. in de parochie O. L. V. Hemelvaart en St. Jo seph. De hoofdprijs, bestaande uit een reis naar Lourdes, is gevallen op No. 1311. Gemeentel. Aankondigingen STREMMING SCHEEPVAART OUDE RUN b. d. SCHRIJVERSBRUG. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat met het oog op de werkzaamheden ver bonden aan het leggen van een gaszinker en een tweetal electrische kabels in den Ouden Rijn bij de Schrijversbrug te Lei den, de 'scheepvaart daar ter plaatse ge stremd zal zijn op Woensdag 7 Juni a.s. van 6 uur 'smorgens tot 6 uur 's avonds. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 2 Juni 1939. 2594 LEIDEN. Maandag R.K. Staatspartij. Openbare ver gadering. Burchtzaal 8.30 uur. Vijf tien-minuten-speechen. Dinsdag, De Hanze, ledenvergadering in „De Turk", 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt: van Maandag 29 Mei, 2e Pinksterdag tot en met Vrijdag2Juni nemen waar d® apotheken: Van Driesum, Mare 110, tel. iG6 en E. B. de Metz, Kamerl. Onnesl. 28, tel. 3553. Voor Oegstgeest: Oegstgeestsche apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 274. LEIDEN. Geslaagd. Candidaatsexamen klassieke letteren: mej. A. M. Peeren, Rotterdam. Artsexamen le gedeelte: de heeren L. Witkamp, Delft, A. P. A. Jonkers Both, Voorburg, C. A. Eindhoven, Rotterdam. Bevorderd: Tot arts: de heeren Th. J. Damsté, Oegst geest, Th. A. Deen, Den Haag. WAARSCHUWING Sedert ongeveer een jaar plegen eenige personen garages en andere inrichtingen, waar brandbluschapparaten aanwezig zijn, te bezoeken, waartoe zij in een auto hot land afreizen. Zij werken onder den naam: Eerste Nederlandschc Controle dienst voor Brandbluschmiddelen, bij ver korting E.N.C., gevestigd te Rotterdam en te Duivendrecht. Aan de onderneming te Rotterdam zijn verbonden: Andreas Bovens, geboren te Rotterdam, 17 Mei 1902, en Ewoud Maan, geboren te Rotterdam, 8 Mei 1895, beiden wenende aldaar, aan die te Duivendrecht: Adrianus Jacobus Bovens, geboren te Rotterdam, 22 October 1894,. wonende te Zuilen, en Marinus Dingeman Kouwen- berg, geboren te Rotterdam, 3 Januari 1908, wonende aldaar. Zij weten den indruk te wekken, dat zij namens de leveranciers van de appa raten komen controleeren. Hun toeleg is de apparaten na een quasi controle, ook als dit geheel overbodig is, opnieuw te vullen, waarvoor natuurlijk betaald moet werden. Deze door hun behandelde apparaten worden van minderwaardige vullingen voorzien, b.v. is meermalen gebleken, dat in plaats van een behoorlijke zwavelzuur patroon een met zwavelzuur gevuld en door een kurk afgesloten apothekers- fleschje in het apparaat aanwezig was, dat tetra-apparatcn, die gebruikt worden voor het spuiten op onder electrischen stroom staande installaties en leidingen, met water gevuld waren e.d.Bovendien blijkt de nieuwe vulling niet vorstvrij, zoo dat ook om die reden niet meer onder alle omstandigheden op het apparaat ver trouwd kan worden. Het publiek wordt tegen deze praktij ken gewaarschuwd. Kath. Actie. Par. O. L .Vr. Hemelvaart en St. Jozef. A.s. Zondagmorgen kwart voor zeven alg. H. Communie voor de geheele man nelijke jeugd. Jonge mannen, toont dat gij de Kath. Actie, die toch bij ons zelf begint, begrepen hebt. Toont dit door uw aller opkomst en door niet te laat te ko men. Deze maand js toegewijd aan het H. Hart. Daarom zingen wij na afloop gezamen lijk lied no. 31 van 't parochieele zang boekje: „Hart van Jezus, 'k hoor u kla gen". Maria-congreganisten, draagt uw lint. Sluit alle regelmatig aan bij 't commu- niceeren. Voor Christus, onzen Koning. God wil het. Handelsregister K. v. K. Wijziging. 1116. H. v. d. Boom v.h. fa. Niekerk v. d. Boom. Alphen aan den Rijn, Hooftstraat 131. Manufacturen en confectie. Volmacht verleend aan H. L. van den Boom, Alphen a. d. Rijn. Nieuwe inschrijving. 7329. „North- go". Noordwijk aan Zee, de Ruiterstraat 20 Julianastraat 1. Melkhandel en con- sumptie-ysbedrijf. Venn.: L. Duindam en G. Duindam, Noordwyk aan Zee. De gemeenteraad vergadert Maandag 19 Juni a.s., in de benedenzaal van het ge bouw „Tot Nut va nhet Algemeen", Steen- schuur 21. Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.60 per kwartaal. Bij onze agenten iO cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per povt 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïïl. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. Drang van overheidswege op ouders De Regeering heeft een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend, dat beoogt dc vaccinatiekwestie tot een oplossing te brengen. De oplossing is gezocht in een regeling, waarbij vanwege de overheid aan alle ouders wordt aangeraden hun kind, voor zoover daartegen uit gezondheidsoogpunt geen bezwaren bestaan, op den daarvoor geschikten leeftijd te doen inenten. Deze raad wordt aan de ouders of personen, die over een kind de ouderlijke macht of voog dij uitoefenen, schriftelijk gegeven door den burgemeester der woongemeente van het kind, in de maand, waarin 't kin den leeftijd van vier maanden bereikt. Laten de ouders hun kind vaccineeren vóór het den leeftijd van een jaar bereikt heeft, dan behoeven zij geen enkele forma liteit te vervullen dan het overleggen van het bewijs, dat de vaccinatie heeft plaats gehad. Indien dc vaccinatie op dat tijdstip niet ia geschied, volgt een tweetal administra tieve maatregelen, waarbij de vrijheid van de ouders om het kind al dan niet te doen vaccineeren, echter volkomen onaangetast blijft. De plicht, die in het geval, dat het kind niet tijdig wordt gevaccineerd, op alle ouders rust, is deze, dat zij aan den bur gemeester een onderteekende verklaring hebben over te leggen, waarom de inen ting achtewege wordt gelaten. De tweede administratieve maatregel be staat hierin, dat de burgemeester al dege nen, die een verklaring hebben overgelegd, oproept om voor hem of een door hem aan te wijzen ambtenaar, alsmede een door hem aangewezen geneeskundige, te verschij nen. Hij kan echter deze oproeping achter wege laten, indien de in de verklaring ver melde redenen geheel of gedeeltelijk van geneeskundigen aard zijn en tevens is over gelegd een verklaring van een geneeskun dige met wien over de vraag van de inen ting overleg is gepleegd, waarbij deze dit overleg bevestigt. De burgemeester is dus tot oproeping verplicht in de gevallen, waarin uit sluitend redenen van principieelen aard in het geding zijn, of waarbij het gaat om re denen van geneeskundigen aard, zonder dat een verklaring van een geneeskundige is overgelegd. De bedoeling van deze verschijning voor den burgemeester is in de eerste plaats, om degenen, die opgeven zuiver princi- pieele bezwaren te hebben, blijk te laten geven, dat het hun inderdaad met deze bewaren ernst is, en voorts om voor hen, zoomede voor degenen, die meenen bezwa ren van geneeskudigen aard te hebben, zonder dat zij daarover met een genees kundige overleg hebben geoleegd, een uit eenzetting te doen geven van de genees kundige beteekenis van de vaccinatie, van den aard en den omvang der gevaren, wel ke aan het niet-vaccineeren en aan het#vac- cineeren verbonden zijn. Ten slotte is de burgemeester ook tot oproeping verplicht van hen, die niet aan de verplichting, een bewys of een verkla ring over te leggen, hebben voldaan. Het voorgestelde stelsel kent dus slechts twee verplichtingen; een verklaringsplicht en eventueel een verschijningsplicht. Te gen overtreding van beide verplichtingen wordt straf gedreigd, hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste 100 gulden.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2