De Zesde CORRESPONDENTIE Anonyme, Leiden. Dank voor deze bijdrage! En voor langen brief. Ik hoop vaker van U wat te hooren; de plaats is gereserveerd. Met hand en groet en dank! Ag nes v. d. Horst, Leiden. Ja, Agnes, ik begon me al ongerust te maken en wist maar niet, wat dat lange stilzwij gen te beduiden had. En nu krijg ik op eens een stel mooie raadseltjes, die hieron der volgen. Spaar maar goed, dan zal de fiets wel volgen en dan kom je me zeker per fiets eens opzoeken, is wel? Dag Agncs! Groet vader en moeder van me! Toosje v. d. Salm, Z'woude. Zooals ik in mijn schrijven van verleden week zei, zou ik nog even terugkomen op jouw briefje. Ik vind den brief, voor een kind van jouw leeftijd, zoo mooi, dat ik hem in zijn geheel als voorbeeld laat af drukken. En dat zul je zeker wel zeer aardig van me vinden. Dag Toosje! Groet vader en moeder en de 'heele familie van me! Zie hieronder! Greet Krol, Leiden. Om jouw brief te beantwoorden zoo het hoort, zou een te lang episteltje worden. Daarom meende ik in jouw geest te handelen. Hoe gaat het op school Greet? Laat eens wat hooren, waar je nu zit en hoe je dagtaak nu is ingedeeld. Dag Nichtje! Groet vader en moeder en de kleintjes van me! Tot de volgende week! C o r M e ij e r, Haarlemmermeer. Ja Cor, het was jammer, dat één der opgaven niet in orde was. Dat gaf aanlei ding tot verwarring en tot vergeefsche moeite. Het kleine zusje een beetje helpen, mag gerust. Hoe maakt het zusje op de huishoudschool? Zij moet mij eens zeggen, hoe ze het daar vindt en wat ze zooal daar beleeft. Dag Cor! Dag Anna! Dag jongens! Groeten thuis! Jans Me ij er, Haarlemmermeer. Ja Jans, ik had je net als David des tijds, graag een horloge toegedacht maar je weet hoe loten gaat. De gelukkigen gaan met de prijzen strijken. Zoo is het nu een maal in het leven. Volhouden en tevreden zijn, dat is de beste manier, om iedere te leurstelling te boven te komen. Dag Jans! Gaat het goed op Schiphol? Schrijf me eens het een en ander van de luchtschepen. Je bent zoo goed in de gelegenheid er eens iets over te vertellen. Jan v. E u 1, Leiden. Daar vind ik ook nog weer eens kort briefje van mijn ouden vriend. Hoe gaat het op de H. B. S.? Ik hoor nog wel eens wat, hé! En Bertje maakt het ook goed, Dat doet me plezier. De raadsels worden geplaatst. Ik zal eens zoeken, of ik ze vinden kan. Dag Jan! Groet vader en moeder van me! Aty Gr o ene w ego in, Leiden. Dat ging goed zoo! Jij bij vader en zus bij moe op de fiets. Kon niet beter! Dat was een mooi uitstapje; over Leiderdorp, Hoog- made, Woubrugge naar Ter Aar, Nieuw koop is een lief dorpje. In zoo'n bijeenkort is heel wat te zien. Was je niet bang, "dat de bijen je staken. Ik geloof, dat je meer van den honing houdt, dan van die kleine bijtjes, die voor ons dat zoete goed be reiden, is wel? En dan zoo'n tochtje met het zeilbootje! Dat zou mij ook wel lijken. Jammer, dat de terugtocht niet zoo pret tig was. Die onweersbui konden jullie best missen, ofschoon jij het er wel voor over had. Zoo'n fijnen dag vergeet men niet licht. Dag Aty! Tot de volgende week! Oom W i m. Een brief van Toosje v. d. Salm Beste Oom Wim, In de vacantie heeft u niets van mij ge hoord. Ik maak het nog goed, en heb een prettige vacantie gehad. Ik ben 17 dagen in Noord-Holland geweest en heb daar heel wat gezien: ik ben twee keer naar zee ge weest en wel naar Den Helder, naar een groote boot wezen kijken. De „Sumatra", 't was heel leuk om te zien, boven op het dek geweest, daar stonden de kanonnen. Ik heb het heele schip gezien, er was een mari nier of een zeesoldaat, die ons rondleidde. Ook ben ik naar de stad geweest en wel Den Helder, maar ik vind de stad Leiden mooier. Op 'n andere dag weer naar het vliegveld „De Kooi". Naar de afsluitdijk geweest door de Wieringermeer; het IJssel- meer gezien, en zoo was de tijd om en voor mij het uur van vertrek aangebroken, en ging van Breezand want daar was ik gelo geerd, weer naar Lisse, en heb veel plezier gehad. Op het eind van de vacantie, weer naar huis, daar was het Koninginnefeest. Met de kermis heb ik meegeloopen met de praalwagen, van de Kruiskinderen. Dat was heel erg leuk, al die bruidjes zoo rond om den wagen met allerlei kleurige slin gers in de handen. Er zaten ook nog kinde ren bovenop den wagen met heele lange witte jurken aan; de hoorn van overvloed stond op een standaard, die een kind vast hield, en andere kinderen strooiden bloe men uit. Er waren nog vier praalwagens; een muziekcorps er voor en heelemaal vooraan zaten 'n dame en een heer, ieder op een paard; ze hadden een mooie mantel aan en een groote hoed op met een gekleur de veer. Toen we 'n eindje zoo geloopen hadden, gingen we naar 't kermisterrein, waar we toen werden getracteerd in een groote tent, daarna begon het kinderspelen. Ik heb meegedaan met flessohenloopen, dan kreeg je drie houten flesschcn en aan het andere eind stonden drie tafeltjes; ieder een tafeltje, en wie nu het eerste bij het tafeltje was en alle drie de flessohen er netjes had opgezet, die had het gewon nen. De eerste keer was ik er het eerste, maar toen moest ik weer met een paar kinderen overloopen en toen viel mijn flesch om, dus toen had ik het helaas .ver loren. Toen het afgeloopen was, gingen we naar huis. 's Middags ben ik er weer naar toegegaan en naar de spelletjes en een mo torrace gezien. Het zijn reuze weken ge weest Oom Wim en nu tippel ik eiken dag weer naar school en eindig ik deze brief met de hartelijke groeten van alle huisge noten en van mij TOOSJE VAN DER SALM. Een brief van Greet Krol Beste Oom Wim. Ziezoo de raadsels zijn af. Nu de brief! Het heeft nu wel bizonder lang geduurd, maar dat zit zoo. Ik wilde al bij 't begin van 't schooljaar schrijven en ik was er ook al aan begonnen; maar, toen had ik geen tijd meer om hem af te schrijven en later is het nu heelemaal door m'n hoofd gegaan, 'n Paar weken geleden dacht ik bij mezelf: Je mag wel weer eens naar Oom Wim schrijven, maar toen dacht ik: „Ik kan be ter wachten tot de wedstrijd; dan heb ik lekker veel te schrijven. En dat heb ik ook! En nu ben ik hier. Ik ben in de vacantie met m'n vader en zusje 'n dag uit fietsen geweest, 's Morgens om vijf uur stonden we op en om half zes zaten we al op de fiets, de jassen achterop gebonden en 'n groote koffer met brood. We gingen op stap, 'n plan hadden we niet; we zouden wel zien, hoe ver we kwamen. Om kwart voor zes zagen we de zon schitterend opgaan. Alles was nog stil. Zoo schoten we aardig op. Spoedig bereikten we het z.g. Keukenhof. De weg was nu zoo mooi niet meer; maar de natuur juist wel. Op 'n kruispunt stond 'n bank. Daar gingen we zitten en aten met smaak eenige boter hammen, want we hadden intusschen al honger gekregen. De bank was volgekrefd met namen, natuurlijk moesten ook onze namen erop. Na 'n half uurtje stapten we op en waren spoedig op de grens van onze provincie. Langs Vogelenzang kwamen we langs Haarlem door Overveen. We beslo ten Haarlem links te laten liggen, en trap ten eerst naar Bloemendaal, waar we 't Kopje gingen bezichtigen. Wat 'n schitte rend gezicht daar hè? We zagen zelfs eeni ge schepen op zee varen. Ook zagen we 'n gevangenis met 'n ronde koepel. Toen we dit gezien hadden, gingen we weer verder naar 't Noorden en kwamen bij Velzen, waar we met 'n groot pont over 't Noord zeekanaal gingen. Vlak over 't pont lagen enorme hoeveelheid papier. We passeerden Beverwijk en andere plaatsjes. Daar kwam Bakkum in zicht. We besloten eerst even naar zee te gaan. De weg erheen was schitterend, beplant met boom en. We kwamen nog voorbij 'n kampeerterrein, waar 2000 tenten stonden. De zee was erg wild en spoedig aanvaarden we de terug tocht naar Bakkum, waar we 'n tante heb ben wonen. Het was ondertusschen al middag en toen we bij tante aankwamen, werden meteen opgefrischt met 'n heerlijk kopje thee. Om 4 uur vond vader 't tijd weer eens op te stappen. En vlugger dan de heenweg, ging de terugweg. We bereikten spoedig Haar lem en kochten daar wat koeken en brood jes, want onze voorraad proviand was al verdwenep. Aan de kant van de weg gin gen we 't lekker zitten oppeuzelen. Het laatste stukje van Haarlem naar Lei den ging ook tamelijk vlug. Om 9 uur wa ren we even voorbij Noord wijkerhout. toen m'n ketting van m'n fiets afliep. Was dat eventjes pech Doch met de hulp van 'n vriendelijke voorbijganger, was alles gauw weer in orde. Iets later kwamen we thuis en werden door de kleintjes met gejuich ontvangen, die de zak koek zagen, die we hadden meegebracht. We namen 'n stevige maaltijd en gingen gauw naar bed. Ik ben ook nog 'n keer met de boot naar Amsterdam en Schiphol en Artis geweest. Dat was van ..Veilig Koopen", weet u wel! Wij zijn er ook aan. Voor 'n bepaalde hoe veelheid zegeltjes kon je mee. Met vader, broetje en zusjes ben ik mee geweest, 't Was wat leuk! Ze hadden 'n aardig liedje ge maakt, dat telkens gezongen werd. 't Re frein was zoo: Zorg bij 't snelverkeer, Steeds veilig te loopen. Zorg bij 't winkelen Steeds veilig te koopen Gij zult ervaren - Naast 't zegels sparen Dat „Veilig Koopen" u vreugd en voordeel brengt. Maar nu houd ik op, want zoo u ziet, heb ik nauwelijks plaats meer over m'n naam te schrijven. Dag Oom Wim! Vele groeten van GREET KROL. Wie zijn jarig? Van 2 tot en met 8 Juni. Op 2 Juni. Gré Juffermans, Dorpsstr. 145 B, War mond. Jan Voordauw, H. Rijndijk F117, Zoeter- woude. Marietje v. d. Zwct, Akerboordel. 1, Voor hout. Ar.ny Romijn, Kanaalstraat 35a. Adriaan de Lange, Wilhelminastraat 43, Noordwijk (b). Bep de Geus, 2de Loyerstr. 62. Door Onderwater. Z.B. C35, Z.woude. Theo Alofs, Dillenb.str. 9. Op 3 Juni. Treesje v. d. Geest, Marcellisstr. 21, Noord- wijk (b). Agie Over de Vest, Westeinde C104, Zoe- terwoude. Jan v. d. Werf, Haagw. 51, Leiden. Joop Karreman, Tomatenstr. 40. Hubcrtus Turk, R'veen B177. Coba Kortmann, Kortst.weg 45, Alphen. Annie v. d. Geest, Zijldijk 32, Leiderdorp. Liga Vorst, Hugo de Vriesstr. 60. Judith Siebert. Cc-lebesstr. 37. Corrie v. d. Meer, B77 R'veen. Op 4 Juni. Leo Klein, B22 R veen. Herman Timmermans, Tomatcnstraat 6. Stina de Romijn, Willemstr. 21. Mieke Brunt, Oude Rijn 11a. Gerard Staats, Hoogl. Kerkgr. 3. Jopie Molenkamp, Rijngeesterw. 33, Oegst- geest. Johan v. Dijk, St. Jorisst. 10. Op 5 Juni. Stina de Romijn, Willestr. 21. Dora Hoognboom. B328 Hoogmade. Adri Krol, Haarl.str. 46. Alie Nieuwenhoven, Janvossensteeg 29. Grada Visser, Heerenw. 27, Alphen. Op 6 Juni. Annie Pijnacker, Oude Singel 98. IJsbrand Sassen. Molenstr. 24. Johanna de Roo. Schoolstraat 6. Herman Daemen, Vèldezstr. 2. Beppie Baart, Lange èchoolstr. 6B. Op 7 Juni. Egbert van Bennekom, Rijndijk 264, Ha- zerswoude. Anna Verlaan, Langeraar. Annie v. Dijk, Julianastraat 100 Lisse. Catharina Otto, A154 Langeraar. Gerda ter Beek, Kanaalstr. 5. Theo v. d. Oord, Geversstr, 19, Oegstgeest. Eef Vermeulen, B312 R'veen. Keesje v. d. Meer BI 13 R'veen. Op 8 Juni. Sjaantje Straathof, Hoogstr. C86, Zoeter- woude. Nellie v. Gerven, Leiden. Piet Snijers, Botermarkt 15. Corrie Hoogeboom, B328 Hoogmade. Jopie Nil's, Terweeweg 8, Oegstgeest. Theo v. Hartevelt, R'veen (Raadhuis). Sjaantje v. d. Kroft, Ambonl. 36. Bertus van Leeuwen, B212 Doespolder, Hoogmade. Ik feliciteer de jarigen. Wie zijn of haar naam in deze lijst wil opgenomen zien of bij het verlaten der school van deze lijst wenscht afgevoerd te worden, schrijven minstens 14 dagen voor Ier. verjaardag. Zoo ook bij verandering van woonplaats, straat of huisnummer, of wanneer iemand in de opgave een fout ont dekt. OOM WIM. NIEUWE RAADSELS ingestuurd door Agnes v. d. Horst. 1. Wie geeft gewillig, wat hij van een ender geleerd heeft? 2. Waarmee begint de Geschiedenis van Nederland? 3. Wat gebruikt een jager, zoowel als een kleermaker of naaister? 4. Welke levende haan kraait niet? 5. Wie rookt alleen als hij op het water is? 6. Welke stokers bewijzen de minste diensten? 7. Wat heeft geen lichaam en is toch zichtbaar? 8. Wat moeten we houden, als we het ge geven hebben? 9. Mijn zuster en ik vormen de naam van een specerij. Hoe heeten wij? 10. Wie zit tot de ooren in dc schuld? DE ANTWOORDEN VAN DE RAADSELS van verleden week waren: 1. De geluks- of de ongeluksvogels. 2. Een vlag. 3. IJs. 4. Wanneer ze zwemmen willen. 5. Een waterval. 6. Omdat hij hem eten wilde. 7. Een man, die zijn brood nog niet be traid heeft. 8. Geen van beiden: hij roept koekoek. 9. Donderdag. 10. Omdat er meer witte dan zwarte schapen zijn. 11. Hansworst. 12. Een kluwen woL U vraagt 1. Wat verstaat men onder „gehalte"? Van goud bijv.? 2. Hoeveel heidenen wonen in onze Oost en in West-Indië? 3. Wie was dc oprichter van het „Roode Kruis"? 4. Hoe spreekt men de Koningin aan? En dc prinses? 5. Wat is eigenlijk „ebbe en vloed"? 6. Wat beteekent „in extase" zijn? Wl| antwoorden 1. Dat beteekent het betrekkelijk bedrag van een of ander bestanddeel van een mengsel, bijv. hoeveel deelen van een of andere stof bevat zijn in honderd deelen vr.n het mengsel. Voor goud wordt dit meestal uitgedrukt in het aantal „karaats"; die er in voorko men. Het horloge is van 14 karaat goud wil zeggen, dat het goud 58/100 zuiver goud is. 2. 68 millioen. Je ziet, dat er daar nog heel wat heidenen wonen, die bekeerd foe- ten worden. 3. Dat was Henri Durant. 4. Met Mevrouw of Hare Majesteit. De prinses ook met Mevrouw of met „Ko ninklijke Hoogheid". 5. Dat is het regelmatig ryzen en dalen der zee, dat in ruim 24 uur 2 keer ge schiedt. 6. Dat beteekent buiten zich zelf ijn; een toestand van hooge geestdrift, die als zij blijvend is, aanleiding kan zijn tot waanzin. (Een rijmpje voor de Kleintjes). Wandelen in de Mei door „Anonyme." In Meimaand gewandeld, Is niet dom gehandeld. Alom is ontwaakt de natuur, En wie kijkt dan trots alles nog zuur? De boomen zijn uitgebot. Langs de sloot, een boterdot, In de wei, een paardenbloem, Ook hoort men bijgezoem. Hoort, hoe de vogels kwinkeleeren, Het is, of ze samen in koor musiceeren. En vele zangers hebben klaar al hun nest Dat lukte zoo waar opperbest. Het is een komen en gaan 't Is een lust dan stille te staan. Om dat tafereeltje, gade te slaan. In de verte, hoort men een haan, Zoo is ontwaakt weer de natuur: 'k Heb niets geen spijt van m'n wandeluur! 's Avonds In bed door „Anonyme." En ik, 'k lig rustig in bed, En ik denk en ik denk en zoek zoo mijn verzet. Maar word ik met denken eindelijk moe, Dan gaan vanzelf mijn oogen toe! MARIA VOORSPREEKSTER door Anton Roels. Gelukkig is de viecselijke burgeroorlog op het Spaanschc Schiereiland nu beëin- oigd. Verschrikkelijk leed is daar geleden; r.iet-te-beschrijven ontberingen zijn daar doorstaan. Er zijn weinig namen zóó bekend gewor den uit dezen vreeselijkcn krijg als de naam van het Alcazar van Toledo, waar vijftienhonderd menschen meer dan twee maanden weerstand hebben geboden aan een overmacht van twaalfduizend man re- geeringstroepen. Hoe was dit mogelijk? De arme men schen zelf danken het zonder uitzondering aan de Godsmoeder, aan wie zc vanaf het begin der belegering hun leven in handen gegeven hebben. Een paar maal per dag verzamelden allen zich rond de beeltenis van de Onbevlekte Ontvangenis, om van Haar steun en sterk te te vragen voor de weer komende, ont- zettend-moeilijke uren. Men moest het beeld keer op keer een andere plaats ge ven, omdat bommen en granaten alles in het rond vernietigden. Het beeld zelf over kwam geen letsel! De geneesheeren stonden.versteld van het feit, dat in de enge ruimte van deze schuil plaats geen besmettelijke zie!.ten uitbra ken cn alom dood en verderf brachten. Het is toch geen normale toestand, dat vijftienhonderd menschen zeventig dagen echtereen verblijven in een donkere kel der en niets te eten hebben al. wat bedor ven brood en vleesch van muilezels. Op een dag. toen de nood het hoogst was gestegen, bepleitten velen al overgave om dat men geen water had om de brandende dorst te lesschen, om zich te wasschen, om de spijzen te bereiden. Men bad en smaakte de Hemelsche Moeder om water! En de ge- door Anton Roels. IX. Er werd dien zomer druk geoefend. In totaal speelden achttien jongens, zoodat cr een mooie gelegenheid was om keus te maken. Half September vond Meneer fransen, dat er aan den eersten „echten" wedstrijd gedacht kon worden. Hij overlegde met zijn jongens en gezamenlijk besloten ze het eerste elftal van dc Gemeentelijke Hoogerc Burgerschool uit de stad uit te noodigen om op een Woensdagmiddag als tegenstander te dienen. Dat was een uit stekende ploeg, die van dc H. B. S. En zelfs het meest verstokte lid van „de Zes de" durfde niet op een overv/inning reke nen. De meesten waren overtuigd, dat het cp een nederlaag zou uitdraaien. Dat was natuurlijk niet erg, ook al is het leuker om den eersten wedstrijd gelijk te winnen. In ieder geval beloofden allen plechtig hun uiterste best te zullen doen om ervan te maken, wat ervan te maken was. Op een morgen kreeg Piet Verhoeven een brief, waarin het H. B. S.-elflal mede deelde, dat het de uitnoodiging onder dank zegging aanvaardde. Druk werd er geoefend; zelfs 's avonds kwam men een uurtje bü elkaar om in den reeds vallenden schenner wat doel te trap pen en ronden te loopen. 's Zaterdags vóór den grootcn wedstrijd riep Meneer Fransen de twee Verhoevens apart in het clublokaal, om het elftal sa rren te stellen. Lang werd gewikt en ge wogen. En ook werd nog eens door het raam naar het spel gekeken van de an deren. Ten slotte was hot drietal hot met elkaar eens over de volgende opetellng: Jan Verhoeven. Jan Stam, Hans Deurling Kees de Jong, Harry Klop en Gerard Woudenstein. Wim Smit, Piot Verhoeven, Jan Jansen, Ru Lemans cn Dirk Versteeg. Onmiddellijk werd deze samenstelling aan de anderen bekend gemaakt. Er was natuurlijk wteleurstelling bj degenen, dit? geen plaatsje in het elftal hadden ge kregen; maar allen deelden de meening, dat het niet sterker kon zijn als het nu spelen zou „En nu, jongens, wil ik nog een paar woorden zeggen!" zei Meneer Fransen. „Vanzelfsprekend doen jullie allemaal goed je best aanstaanden Woensdag! Maar let daarbü ook op den gouden regel: samen spel doet overwinnen! Men is in het leven ..teeds op elkaar aangewezen, dus ook bij di sport. Al speelt men nóg zoo voortref felijk alleen kan men heel weinig berei ken. Speciaal bij het voetballen is dit zoo. En dan: weest kalm en bedaard. Houd je in bedwang, als je denkt dat dc tegenpartij je opzjj wil zetten. Bedenkt, dat voetbal het mooist gespeeld wordt, als men het alleen op zijn kunnen, en dus niet op zijn kracht, laat aankomen! Ik weet zeker, dal jullie een goed figuur slaat. Woensdag, als je deze woorden ter harte neemt!" Wie is scheidsrechter, Meneer?" „Dat zal Meneer Hendriks zün. een leeraar aan de H. B. S. Onze tegenpartij heeft deze uitgekozen en het leek ons lof felijk tegenover onze gasten, als wc die keuze zonder tegenwerping overnamen!" „Vader cn moeder komen ook kijken, als z.e tijd hebben!" zei Jan Stam. „Dat is prachtig! Jullie moeten maar vel .supporters meebrengen!" antwoordde Mi neer Fransen, „mijn heele klas komt ook aanmoedigen en ik denk, dat er nog wel meer zullen komen van de school!" „Fijn! Dan zal het aan toejuichingen niet ontbreken! Als de H. B. S. dan nog wat menschen meebrengt, kunnen we een uit verkocht huis krijgen!" „Ja, het is jammer, dat we geen entree heffen!" zei Meester lachend, „dan werd de Zesde nog een goudmijntje? En zullen we nu niet eens naar huis stappen? Ik Krijg honger De netten werden afgehaald on met de ballen opgeborgen in het clublokaal. Daar na werd alles gesloten en de luiken voor dc vensters gedaan. Overal thuis werd een warm pleidooi gehouden over den voetbalwedstrijd van Woensdag, waarnaar natuurlijk alle huis- genooten zouden gaan kijken Het zou een waar festijn worden? boden werden verhoord, want men vond een reservoir met water voor vele dagen! Neen, er is voor de stoere volharding van de vijftienhonderd van het Alcazar, slechts één uitleg. Maria sterkte deze vrome lieden, die met overtuiging en vertrouwen tot Haar geko men waren. Maria toonde aan, dat Z.i met het volste recht de Troosteres der Bedrukten wordt genoemd! Het klinkt ons dan ook niet vreemd in de ooren, wat de Gouverneur van Toledo in een vraaggesprek verklaarde: „God is de Overwinnaar en de Madonna onze Gene raal!"

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 15