Gemengde berichten VRIJDAG 2 JUNI 1939 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BUD - PAG. 13 Naar: Arnhem, Nijmegen en de H. Landstichting per LUXE Touringcar op ZONDAG A.S. met bezoek aan vele andere mooie plekjes Een UNIEKE dagtocht voor slechts f. 2.50 per pers. Lielst plaatsbespreken: STATIONSWEG 47a, eltax 666 Vernieuwing van het onderwijs Bijeenkomst van katholieke schoolhoofden (Vervolg). De agenda vermeldde dan: behandeling van het onderwerp: „Zou er werkelijk on derwijsvernieuwing kunnen komen?" Op de convocatie was aangegeven, dat de 'heer A. W. Darten uit Rotterdam pro zou sipreken en dat een ombekende de con tra-gedachten zou lanceerem, terwijl daar na de aanwezigen zich in het debat zouden kunnen mengen. Tot groote verbazing van de aanwezigen leidde de voorzitter zichzelf in en hij zeide van contra-gedachten beticht te zijn, omdat hij eens had opgemerkt, dat de vernieuwers te hoog mikken en dat niet alles wat zij nieuw noemen nieuw onder de zon is. Het is-echter geenszins mijn bedoeling, aldus spr., om een dam op te werpen. Ik sta hier als het ware als „advocaat van den dui vel", ik spreek contre coeur contra. Het succes, dat Maria Montessori en Justine Ward met haar methodes oogstten, aldus spr., bewijst, dat een nieuw idee op de paedagogische markt grage koopers heeft. Ten allen tijde heeft er een paeda gogische drift bestaan, maar steeds dreigt het gevaar van teveel dynamiet; men wil met geweld het roer omgooien, maar dient toch op te passen, dat het niet breekt. De litteratuur van vernieuwers is bijna niet bij te houden, Dat er echter in ons onder wijssysteem iets veranderen gaat, is de al- gemeene verwachting, maar daarbij past onmiddellijk de vraag, of de wet op het Lager Onderwijs ook niet eens vernieuwd moet worden. De vernieuwers verklaren „rekenen" dood en spr. vroeg zich dan ook aif, hoe knap er straks gegoocheld zal moe ten worden met de stof, die men dient te behandelen voor de leerlingen, die het exa men voor een Middelbare school zullen doen. Uit de tallooze maatregelen, die de ver nieuwers voorstellen, kan ik slechts een enkele greep doen, zeide spr. Persoonlijk heeft mij in de vernieuwingsgedachten het meest het echt menschkundige getroffen. De vernieuwing ziet in den kinderlijken geest meer dan het ontluiken van een kin derverstandje, zij toetst niet alleen aan in- tellectualiteitswaarden. Zij wil het kind zien als totaliteit en omdat van het totale kind zoo weinig bekend is, maant zij aan tot -voorzichtigheid en mildheid en waarschuwt zij ervoor de waarde van het kind niet af te wegen naar diens parate kennis. Zij heeft ook een groote liefde voor het minder be gaafde kind', terwijl zij aan den anderen kant de meerbegaafden ook eerl grooteren kans wil geven. De vernieuwing wil niet alleen de leer stof, ook de behandeling van het kind -wij zigen. Spr. was echter van meening, dat, zoo lang er klassen blijven bestaan van meer clan 40 kinderen, er niet veel zal kunnen komen van individueele vorming. Een der grootste fouten van het klassikaal onderwijs ziet de vernieuwing in de passi viteit van de leerlingen. Zij wil het kind lactiveeren en zij noemt vele middelen om de zelfwerkzaamheid op te wekken. Ook spr. had veel aan activeering gedaan, ge tracht om aanschouwelijk onderwijs te geven, zoo dat centres dCintéréts ontston den en hij had dit reeds tientallen jaren geleden gedaan, door het person if iceeren van begrippen en geschiedkundige perso nen. Het leerproces verloopt en het verloopt nog steeds. Tenslotte deed spr. een aanval op de globale leesmethode zonder meer, die het kind wel de structuur geeft, maar het ver der laat rondloopen met totaliteiten, die vaag blijven. Wat tot gevolg heeft, dat, waar het kind 6lechts gedachten leert, het geen losse letters en woorden kent. De contra-inleider, die toch wel zeer dui delijk zijn hart had laten meespreken, werd gevolgd door den heer A. W. Barten uit Rotterdam, die na hetgeen zijn voorganger reeds van de vernieuwing had gezegd, zich tot fret belichten der practijk kon beper ken. De voorstanders van de nieuwe school •willen als regel hetzelfde als zij, die de „oude" school voorstaan. Het is meer een kwestie van verkeerd begrijpen, dan een werkelijk bestaand meeningsverschil. Beiden zijn het er over eens althans in katholieke kringen dat de school op de eerste plaats opvoedingsgesticht is en daarna pas onderwijsinrichting. Spr. schilderde de werkwijze in de nieuwe school, zooals hijzelf die reeds practisch toepast. Activiteitsontwikkeling door middel van de heemkunde de kennis van de omge ving (en niet alleen de kennis, maar ook het innerlijk zijn betrokken bij dat heem) was het eerste punt van vernieuwing, dat spr. aansneed. Bij heemkundige opvoeding zal een kind van 6 of 7 jaar minder weten, maar beter worden opgevoed dan de oude school dat heeft gekund. Het gaat er niet om om 100 of 500 plaat sen te laten leeren en zooveel jaartallen, doch om meer het hoofd te doen gebruiken. De Heemkunde zegt: probeer niet het leven in de school te brengen, maar breng de school in het leven. En waarom zou men b.v. de koe niet kunnen behandelen als een koe? Het gaat erom het kind tot de hoogst mogelijke activiteit te brengen. Wij, onder wijzers, moeten het zijn, die hun belang stelling losporren. Alle kinderen zijn niet ingesteld op het luisteronderwijs, zooals dat thans wordt toegepast, zelfs niet de meerderheid. On derzoekingen hebben uitgewezen, dat slechts een kwart het makkelijkst leert door te luisteren, bijna de helft door te zien en bijna een derde door beweging. Als tweede punt noemde spr. de school - wandeling. Tijdverknoeien zeggen sommi gen. Maar zijn de lessenaarspreeken, waar voor het kind dikwijls geen belangstelling heeft, nog niet meer tijdverspilling. En de correcties in schriftelijk werk, waarnaar toch niet gekeken wordt? Een school wandeling stelt hooge eischen aan de leerkracht. Zij immens moet op alle vragen kunnen antwoorden. Maar daar door wordt ook veel bereikt voor de licha melijke ontwikkeling van het kind, voor het aankweeken van traditie traditie is immers een anker voor het volk. Losmaken daarvan be teekent het weggooien van het stuur. Op de school/wandeling leeren wij onze kinderen kennen. Op de schoolwan- deling leeren de kinderen de dingen waar nemen, de schoonheid van de natuur waar- deeren; daar komt bij, dat de gemeen- schapsgedachte onder hen groeien gaat, terwijl tenslotte het aanschouwde op de wandeling uitgangspunt kan zijn voor leer stof. Dan is er nog het groepswerk, dat de nieuwe sChool om opvoedkundige redenen in het leven riep. Kleine groepjes werken samen aan een groot geheel, liefst zoo, dat het uiteindelijk resultaat afhankelijk is van ieders werk. Dit kweekt verantwoordelijk heidsgevoel aan. Deze vernieuwing van het onderwijs past zich aan aan het kind en niet meer aan de stof. Zoo kan de scheppingsdrang der kin deren, die in de hoogere klassen dikwijls afneemt, behouden blijven. Alle schoolvernieuwing is geen revolutie, zoo besloot spr. Zij moet bij stukjes en beetjes ingroeien. Men moet zich ook laten leiden door de gedachte: Wat is er voor mijn school met mijn jongens in die en die ofnstandigheden voor vernieuwing mogelijk. In zijn dankwoord deelde de voorzitter mede, dat ook de volgende vergaderingen aan dit vraagstuk gewijd zullen zijn. Toespraak mgr. Möllmann. Tenslotte 'hield Z. H. Exc. Mgr. M. P. J. Möllmann een korte redevoering. Hij zeide: Het heeft zeker nut, in onze vergadering de verschillende stroomingen in de onder wijswereld van nabij te bezien en te be- oordeelen. Bij de heden behandelde stof ligt naar mijn meening, zooals altijd, de waarheid in het midden. De onderwijs methode, nu gevolgd, heeft veel goeds, wat niet verloren moet gaan, maar zij kan zeker gewijzigd worden of aangevuld worden met nieuwe gezichtspunten, nu geopend. Op de hoofdzaak wilde ik echter gaarne nog eenigen nadruk leggen. Op de aller eerste plaats is voor het geven van goed on derwijs een goed onderwijzer noodig. Daar onder versta ik een leermeester, die orde en tucht kan handhaven en die, na goede voorbereiding, zijne lessen eenvoudig en duidelijk kan geven. Voor een katholiek onderwijzer en a fortiori voor een Roomsdh schoolhoofd is noodig rijke kennis van onze godsdienstleer en harte lijke toewijding van het katholieke hart, om in staat te zijn de leerlingen door woord en voorbeeld te kunnen vormen niet alleen tot geschikte leden der maatschappij, maar ook tot trouwe en vurige kinderen der H. Kerk, opdat zij aldus gelukkig en vruchtbaar leven en hun einddoel, den Hemel, bereiken. Als het waar is, dat de mond spreekt uit den overvloed van het hart, dat het ge moed welsprekend maakt, dat het niet allen koks zijn, die lange messen dragen, dan komen al deze gezegden hierop neer, dat niemand kan geven wat hij niet heeft. Al zou dus de onderwijsvernieuwing nog zoo volmaakt zijn, indien de onderwijzer de geschiktheid mist, zal het onderricht weinig vruchten dragen. Ik behoef het u niet te herinneren, dat orde en tucht bij het onderwijs niet moge lijk zijn, wanneer de onderwijzer zich niet kian beheerschen of openlijk toegeeft aan sympathie of antipathie, indien hij door zijn voorbeeld niet zou bewijzen, zelf gaarne aan geestelijke en wereldlijke overheid onderdanig te zdjn. Ik behoef u niet attent te maken, dat het bezitten van acte B voor Godsdienst vooral voor de hoofden uiterst ge- we nscht is. In het bijzonder zult gij mij wel toe staan, U aan te sporen tot het bijwonen zoo mogelijk der jaarlijksche retraite. Het is u allen duidelijk genoeg, dat gij bij geestelijke afzondering niet alleen uzelven kunt herzien, maar tegelijk kiunt verzamelen rijke schatten van godsvrucht en deugd, van wier over vloed gij kunt uitdeelen, het heele jaar door, aan de u toevertrouwden. Na een retraite zult gij veel gemakkelijker en vruchtbaarder uw verheven ambt ver vullen. Mgr. eindigde met de oratie van den 3en Pinksterdag: Moge u altijd nabij zijn de kracht van den H. Geest, Die uwe harten zuivere en u bescherme tegen alles, wat u tot nadeel strekt. KIND VAN MELKWAGEN GEVALLEN. Het zevenjarig zoontje van de familie Varenkamp te Bunschoten viel gisteren avond van een melkwagen en kwam zoo ongelukkig terecht, dat een direct ontbo den geneesheer een schedelbasisfractuur constateerde. In zorgwekenden toestand is het kind naar de ouderlijke woning overgebracht. BALCON INGESTORT. Te Micrlo-Hout heeft Woensdagavond een ongeluk plaats gehad, waarbij drie personen verwondingen opliepen, doch dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. De industrieel P. Raaijmakers stond met zijn vrouw en architect C. Roffelsen uit Helmond op het houten balcon aan een zijkant van hun woning eenige verande ringen te bespreken, welke aan het huis moesten worden aangebracht. Ook het bal con, waarop het drietal zich bevond, be hoefde een herziening. Nauwelijks was dit laatste vastgesteld, of het balcon stortte naar beneden en kwam met een zwaren slag ongeveer zes meter lager op den grond terecht. Het ergste was de heer Raaijma kers er aan toe, die den heer Roffelsen boven op zich had gekregen. Hy bleek een been juist boven den enkel gebroken te hebben. Mevr. Raaijmakers had bloedende verwondingen aan het hoofd opgeloopen, terwijl architect Roffelsen klaagde over pijn in den rug. De heer Raaijmakers moest per zieken auto naar het St. Antoniusgasthuis te Hel mond worden overgebracht, terwijl de heer Roffelsen naar zijn woning vervoerd kon worden. VERDRONKEN. Gisternamiddag is de 7-jarige M. P.'v. d. W. te Maastricht, toen zy met een paar speelgenootjes bij d< Maas liep in een snelstroomend verbindingsbeekje het z.g. „Drifke" gevallen en meegesleurd, waar door zij ter hoogte van de St. Pietersluis in het Maas-toevoerkanaal terecht kwam. Ondanks toegeschoten hulp mocht men er niet in slagen de kleine te redden. Te vergeefs heeft men de levensgeesten bij het meisje nog trachten op te wekken. De gemeentepolitie heeft het lijkje naar het ziekenhuis overgebracht. Uit de Zuid-Willemsvaart in de ge meente Schijndel heeft de politie ter hoog te van het Kasteel van Heeswijk gister avond het lijk opgehaald van den 25-jari- gen molenaar J. v. d. B. uit Boekei, die des middags daar moet zijn gaan zwem men. Door omwonenden-^vas des middags een stel kleeren en een fiets gevonden. Toen de politie van eer» en ander in ken nis was gesteld, is men ^onmiddellijk gaan dreggen met bovengenoemd resultaat. V. d. B. was de zwemkunst nog niet goed meester. Het stoffelijk overschot is naar het gasthuis te Schijndel overgebracht. MOEDIGE REDDERS OP URK REDDEN KIND. Gistermiddag was van Urk uit de tien jarige Ceesje Meun met een groote kist in het IJsselmeer aan het spelevaren, toen het geimproviseeerde vaartuig plotseling omsloeg, aldus meldt het „Hbld." De jeug dige varensgast was toen reeds ongeveer 200 meter van den wal en bevond zich op diep water. De personen op den wal, die het ongeluk zagen gebeuren, konden wei nig uitrichten, omdat niemand zoo'n af stand zwemmende durfde afleggen. Toe vallig bevonden zich in de nabijheid de ge broeders Jacob en Albert Ras, de beste zwemmers van het eiland. Albert begaf zich gekleed te water. Jacob ontkleedde zich eerst en volgde toen zijn broer. Het in nood verkeerende jongetje was toen reeds ongeveer 300 meter van den wal verwij derd en klemde zich in doodsangst aan de omgeslagen kist vast. Inmiddels was een visscher met zijn vaar tuig, Reijer Post met de UK 263, ter assis tentie uitgevaren en dit vaartuig bereikte gelijktijdig met de beide redders het slacht offer. Jacob Ras werd met den drenkeling geheel uitgeput aan boord genomen, doch Albert gaf er de voorkeur aan, gekleed naar den wal terug te zwemmen. Albert Ras bekleedt de betrekking van sluiswachter te Vianen en was voor vacan- tie op het eiland. Jacob Ras woont te Urk. Laatstgenoemde moest zich wegens een wond aan een zijner knieën onder genees kundige behandeling stellen. BOSCHBRAND BIJ 'S-HEERENBERGH. 15 H.A. jong dennebosch vernield. Gistermiddag te ongeveer vier uur is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de bosschen nabij 't Peeske en de jeugd herberg „Wolkenland", nabij Beek (ge meente Bergh). Het blusschingswerk onder leiding van den burgemeester van Bergh werd met kracht ter hand genomen. Militairen, die in de nabijheid gelegen zijn, assisteerden de brandweer bij haar poging de vlammen te stuiten. Door het kappen van boomen en het werpen met zand was men om streeks half zeven den brand meester. Vijftien tot 20 H.A. jong dennebosch, eigendom van baron Lochner von Huet- tenbach, brandden af. Vannacht is frij het afgebrande bosch de wacht gehouden om terstond te kunnen ingrijpen, indien het vuur weer mocht op vlammen. BOERDERIJ TE HORSSEN IN DE ASCH GELEGD. Een schade van 20.000 gld. aangericht. Gisteravond is door tot nu toe onbeken de oorzaak brand ontstaan in de groote boerderij van den heer H. v. d. Bosch te Horssen, in het land van Maas en Waal. De heer v. d. Bosch en zijn echtgenoote waren afwezig. Een 17-jarig knechtje was alleen met de kinderen thuis, toen de brand ontstond. In minder dan geen tijd stond de groote schuur, waarin zich o m. kostbare landbouwmachines bevonden, in lichter laaie en tengevolge van den krach- tigen Oostenwind werd een hevige von kenregen over de omgeving gedreven. Het gevolg was, dat, nog voor de brandweer ter plaatse was verschenen, ook het woon huis de kinderen hadden zich inmid dels in veiligheid gesteld en de stallen, die met riet gedekt waren, vlam hadden gevat. In korten tyd woedde er een ge weldige vuurzee, waartegenover de brand weer, die met watergebrek te kampen had, machteloos stond. Er ontstond groot gevaar, dat het vuur zou overslaan naar de belendende boerderijen, die alle met riet gpdekt waren. Inderdaad werd de toestand zoo critick, dat assistentie van de brandweer van Druten moest worden ingeroepen. Van twee boerderijen, die on geveer 50 meter van de brandende hof stede gelegen waren, hadden de daken reeds vlam gevat. De brandweer concen treerde dan ook alle krachten op het be houd van deze perceelen, waarin zij, toen zij krachtige hulp van de motorspuit uit Druten kreeg, waardoor water uit de we tering kon worden aangevoerd, mocht slagen. Inmiddels werd het duidelijk, dat van de boerderij van den heer v. d. B. niets meer te redden viel. Zoowel het woonhuis, als de schuur en de stallen, werden volkomen verwoest. Van den in boedel en den inventaris, waaronder vele machines, kon niets worden gered. Een stamboekstier, 5 varkens en onge veer 125 kippen, kwam in de vlammen om. De schade, die op ongeveer 20.000 wordt geraamd, wordt door verzekering gedekt. „Vad." VLUGGER MET ZIJN VINGERS DAN MET BETALEN. Welbespraakt heer slaat zijn slag. Op geraffineerde manier heeft een gentleman-dief gistermorgen zijn slag we ten le slaan in een goudsmidswinkel aan het Westeinde te 's-Gravenhage. Er meld de zich een heer van ongeveer 35 jaar, ge kleed in een keurig grijsgroen sportpak en met een Indisch uiterlijk. Hij sprak zeer rad Engelsch met een Amerikaansch accent en wilde wat bijouterieën koopen. De echtge noote van den winkelier, mevr. M.S., liet hem een bak met sieraden zien en daar uit koos de kooper een bloedkoralen broche, welke hij vast opzy legde. Later was het stuk spoorloos verdwenen en mevr. M. wist zich toen te herinneren, dat de man opvallend druk bezig was geweest zijn manchetten in zijn mouwen te stoppen. De conclusie, dat ook de bloedkoralen broche dienzelfden kant op is gegaan, ligt voor de hand. De bezoeker had inmiddels nog meer te zien gevraagd. Er kwam een tweede bak op de toonbank en daaruit koos hy o.a. een gouden Hollandsche broche, een gouden poederdoosje met onyx-steen en nog en kele gouden voorwerpen. Toen het op be talen aankwam, bleek de klant geen geld bij zich te hebben. Maar dat hinderde niet, hy zou wel even naar de „American Bank" loopen en wilde de gekochte sieraden om 8 uur 's avonds komen ophalen. Bij het weggaan keek hij nog even in de étalage rond, waar hij mevrouw M. op een zwaar gouden armband wees. De dame, die slecht ziet, begreep niet direct wat hij bedoelde en zocht naar het gevraagde sie rrad. Van dat oogenblik moet de bezoeker gebruik hebben gemaakt om snel een met diamanten bezetten armband ter waarde van 125 uit de étalage weg te graaien en dien zoolang onder zijn portefeuille, die nog op de toonbank lag, te verstoppen. Het 17-jarige dienstmeisje van de fami lie, dat in de keuken borden stond te was- schen en dat gelukkig voor haar werk gevers blijkbaar nieuwsgierig uitgeval len is, keek juist op dat moment naar den knappen klant en zag, dat hij den armband wegstopte. Zij waarschuwde den heer M., maar voordat deze iets kon zeggen, haalde dc sluwe bezoeker vlug het bewuste voor werp voor den dag, zeggende: „O ja, dat heb ik ook nog. dat lykt mij wel wat!" Even later verdween de bezoeker. Hij zou om acht uur terugkomen, maar de heer M., die wantrouwen had gekregen, zond het dienstmeisje achter hem aan om te zien of hij werkelijk naar de bank ging. De zoo genaamde kooper, die niets gekocht, maar Boltenlandsche berichten ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN NORFOLK. Zes personen gedood. Gistermiddag is een passagierstreln op weg naar Londen op een overweg naby Hilgeyfen Goodsyard bij Downham Mar ket in Norfolk (Engeland) tegen een met stroo geladen vrachtauto gebotst. Hierbij z(jn zes passagiers om het leven gekomen cn twaalf gewond. Dc chauffeur van de vrachtauto liep slechts een gebroken arm op. De trein is voor een deel ontspoord en botste tegen eenige goederenwagons. De trein reed met een snelheid van veertig mijl per uur toen hij tegen dc auto bot ste. Van twee wagons werden de zijden opengescheurd, doch aangezien zy tegen de goederenwagons vielen, zijn zij niet geheel omgevallen. AUTOBUS IN EEN RAVIJN GESTORT. Naby Ciucea in het departement Cluj (Roemenië) is een autobus geslipt cn in een ravyn gestort. Eén persoon werd op slag gedood en negentien gewond. DE INSTORTING VAN DE BRUG OVER DE PO. Tengevolge van de reeds gisteren ge melde instorting van de brug over de Po by Moncalieri zijn vijf personen om het leven gekomen en 10 ernstig gewond. Bo vendien worden drie of vier personen vermist. NOODWEER RICHT ZWARE SCIIADE AAN IN ITALIc. Het noodweer van de lautsle dagen heeft overal in Italië ernstige schade aan gericht. Te Sala Consilina in het gebied van Napels zijn twee personen door den bliksem gedood. Te Reggio Calabria werd een vrouw en een kind gedood door een ijzeren plaat, welke door den wind was afgerukt. Te Castel del Rio by Imola is de kerk ingestort. Ir> de Romagna breiden de overstroo mingen zich uit, in dc omgeving van Ra venna zyn meer dan 14.000 H.A. bebouw de grond overstroomd, talrijke huizen werden weggespoeld, honderden gezinnen zijn dakloos en geheele dorpen /ijn ge ïsoleerd. AARDSCHOKKEN IN GRIEKENLAND. Gisternacht en gisterochtend zyn in het gebied van Cakavryta (Griekenland) voortdurend aardschokken gevoeld. Zy veroorzaakten een paniek onder de be volking, die ondanks den regen >n de open lucht kampeert. Er zijn 34 huizen ingestort, doch slachtoffers zyn niet te betreuren. KRACHTIGE WERKING VAN DE VESUVIUS. Geen direct gevaar gevreesd. De Vesuvius vertoont op het oogenblik een hevige werking. Vannacht was de he mel verlicht door een gloed uit den kra ter. Wolken asch stijgen omhoog en stroo men lava vloeien bergafwaarts. Men ge looft, dat er geen direct gevaar aanwe zig is. wel twee stukken meegenomen had zon der dat de winkelier dit wist, verdween echter snel in de Jan Hendrikstraat, waar een gesloten zwarte auto als vanzelf open ging cn met vervaarlijke snelheid verdween Het dienstmeisje was zoo verbouwereerd, dat zy vergat het nummer te noteeren. De politie zoekt thans naar den man met het groene sportpak en het Amcrikaansche ac cent. ..Tel." JONGELUI UIT HEERLEN IN VREEMDELINGENLEGIOEN. De twee vermiste jongelui uit Heerlen van wier verdwijning wij vorige week be richtten, zijn terecht. Zij hebben van uit Zuid-Frankrijk geschreven, dat zij hebben dienst genomen in het Vreemdelingenle gioen en dat zij daar voorloopig gekazer neerd zijn. De ouders doen nog alle mo gelijke pogingen om hun jongens weer vry te krijgen. Ook van den derde vermiste uit Heerlen is een bericht ontvangen. Dit was afkomstig van Groot Spauwcn in Bel gisch Limburg, waar de jongeman werk heeft gevonden. ONVEILIG STRAND. Het strand te Schevcningen is onveilig tot Katwijk op Vrijdag 9 Juni a.s., van 10.30 tot 18 uur, wegens schietproeven met geschut. De aandacht wordt erop gevestigd, dat het strand eerst weder tocgankelyk is, nadat de roode vlaggen, welke de onvei lige strook aanduiden, zijn ingehaald. FINANCIËN EN ECONOMIE DORDTSCHE PETROLEUM-INDUSTRIE ■MAATSCHAPPIJ N.V. Dividend voorstel. Door den Raad van commissarissen van de Dordtsche Petroleum-Industrie Mij. N.V. werd besloten aan de algcmcene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1938 een divi dend uit te keeren op dc preferentie- en gewone aandeelcn van 17,1 pet. (als vorig jaar), waarvan reeds aan preferente- cn gewone aandeelhouders 14 pet. ad-interim werd uitgekeerd.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 13