VRIJDAG 2 JUNI 1939 PE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 ALPHEN AAN DEN RIJN De heer Ruyssenaars bedankt als voorzitter van den Volksbond. Naar wij' vernemen heeft de heer A. F. Ruyssenaars zijn ruim 11-jarig voorzitter schap van de afd. Alphen van den R.-K. Volksbond ter beschikking van het bestuur gesteld. De reden hiervan moet gezocht worden in de vele werkzaamheden van den heer Ruyssenaars, die den laatsten tijd zoo zijn toegenomen, dat hij tot dezen stap be sloot. Intusschen worden er pogingen, in het werk gesteld om den heer Ruyssenaars voor den Volksbond te behouden. Iianze. Ondanks den oproep van het ijverige bestuur van de plaatselijke afdee- ling van den R.K. Middenstand „De Han ze" was de belangstelling gisteravond bij haar vergadering in de groote zaal van het Sint-Josephgebouw aanvankelijk verre van bevredigend, al groeide het aantal leden tijdens de bijeenkomst met enkele perso nen aan, waaronder ook een aantal nieu we leden, die in het bijzonder een woord van welkom verwierven van den voorzit ter, den heer C. Y. Ponsioen, die er tevens bijvoegde den wensch, dat dezen zich zul len toonen te zijn leden van de daad. Naar aanleiding van de voorgelezen notulen, door den tweeden secretaris, den heer H. J. Verkleij, kwam de geestelijk adviseur, Kapelaan C. M. Klaver, terug op de aan vankelijk bij hem voorgezeten meening, dat Katholieke Actie in zekeren zin zou kunnen samengaan met de actie „Naar de Nieuwe Gemeenschap". Dit is niet juist, want beiden staan geheel naast en onaf hankelijk van elkaar. Voor wat betreft de oprichting daarenboven nog van een ver- eeniging van „Katholiek Alphen" acht spr. daarom ook nu niet opportuun. Bij de ingekomen stukken was o.a. een antwoord van de directie van de P.T.T. al hier op een desbetreffend verzoek van de „Hanze", waarin wordt medegedeeld, dat de inrichting van het kantoor Alphen van dit staatsbedrijf volkomen overeenkomt met dat van het geheele land, waarom dan ook nog geen aanleiding wordt gevonden om speciaal het loket voor de afdoening van geldzaken, voor wat vrijere afwer king, eenigermate af te schutten. Op het schrijven van het Carillon-comité, waarin geyraagd wordt een bijdrage ter aanvul ling van het nog ontbrekende bedrag ad 200.-7- voor het geschenk van de burgerij van Alphen aan het gemeentebeskiur voor het nieuwe raadhuis, kan niet worden in gegaan. Van het hoofdbestuur was een schrijven ontvangen met betrekking tot de actie in den lande voor vervroegde Za terdagavondsluiting der zaken. Het wilde hierover de meening van de diverse af- deelingen vernemen. - Na een korte bespreking bleek het mee- rendeel der aanwezige leden hier tegen. Besloten werd ook dit jaar mede te doen aan de z.g. Reclameweek voor Neder- landsch fabrikaat, uitgaande vart de Ver- eeniging Nederlandsch Fabrikaat, welke actie gehouden zal worden, geheel koste loos voor de deelnemers, in het tijdvak van 1223 Sept. a.s. Als eenige voor waarde wordt gesteld, uitsluitend te eta- leeren met Nederlandsch fabrikaat. Dit jaar wordt hieraan geen 'wedstrijd verbon den. Wegens ongesteldheid van den heer Frans Steffen, propagandaleider van „U.B.O." en vertegenwoordiger van den verzekerings dienst van de „Hanze", kon het door dezen te houden „verzekeringspraatje" geen doorgang vinden. Na behandeling van de voorstellen voor de Centrale Raadsvergadering, welke ge houden zal worden op 7 Juni a.s. en waar voor als afgevaardigde werd aangewezen de heer C. v. d. Heijden, hield de geestelijk adviseur, Kapelaan C. M. Klaver, een glas helder betoog over de praktijk van het katholieke beginsel in het zakenleven. Dit beginsel moet zooveel mogelijk in het geheele zakenleven doordringen. Na dat spreker in het kort had geschetst de overwinningen van den grooten strijder Napoleon, welke overwinningen mogelijk waren, dank zij de goed gevoerde tactiek en een goed georganiseerd leger, zeide spreker, dat het zoo ook moet in het zaken leven. Men moet georganiseerd op zijn doel afgaan. Met het staatsleven is het precies hetzelfde. Een goed functioneerend staatsapparaat, waarborgt orde en wel vaart. Zoo ook in het economisch leven. In den tijd, die achter ons ligt, is veel veranderd, ook in dit opzicht. Voorheen had elke streek een eigen, afzonderlijk be lang en men deed alles zooveel mogelijk zelf. Nu is dit allemaal veel gecompliceer der geworden. Denk maar aan het inter nationaal handelsverkeer. Ook heeft men nu afzonderlijke vakken, die met elkaar toch ten doel hebben het algemeen wel zijn. In de 1516 eeuw ging men uit van het beginsel: „vrijheid" en op die wijze was het onmogelijk dit doel te bereiken. Spr. vergelijkt het gemeenschapsleven met het menschelijk lichaam met afzonderlijke ledematen en functiën, maar toch met het eene deel het welzijn van het geheel. Zoo ook moeten we in het economisch leven als doel stellen de algemeene welvaart. Maar wanneer men nu het economisch le ven ongeorganiseerd laat uitgroeien, wordt het een onding; dan lijdt het economisch leven eronder. De algemeene welvaart steeds ook voor oogen houden juist in de organisaties voor het algemeen welzijn. De mensch is niet alleen op zich zelf aange wezen, maar heeft de hulp noodig van an deren. De menschelijke natuur is ook so ciaal gemaakt. Hiermede moet men in de praktijk rekening houden. Het oude libe rale stelsel vrijheid, waarbij de mensch al leen met zich zelf rekening houdt, als lei dend beginsel gekozen, moet uiteindelijk tot wanorde leiden. In verband hiermede wijst spr. o.a. op de ongebreidelde vrije concurrentie en voorts toonde spr. aan, dat het organisatiewezen niet iets is van dezen tijd, maar dat het reeds in de middel eeuwen bestond in het z.g. Gilde-wezen. Vestiging was toen minder gemakkelijk. Leerling, gezel en meester vormden een georganiseerde orde, die bezield was van het katholicisme. Heerlijkste uiting daar van was, dat elke gilde een eigen altaar had in de kerk. In de gilde werd de be kwaamheid hoog gehouden. De woeker werd streng, gestraft. De meestertitel werd slechts bij proeve van bekwaamheid ver leend. Door verstarring en verslapping in den godsdienst is het gildewezen langza-. merhand verloren gegaan. De Kerk, die de schatbewaarster is van de waarheid, heeft men willen uitschakelen, heeft men verlaten en als gevolg daarvan is men steeds minder rekening gaan houden met de sociale positie van den mensch. Daarna daalde men steeds verder af van het groo te doel in het economisch leven n.L het bevorderen en dienen van het algemeen welzijn. Het werd toen een zich uitleven op economisch terrein in alle vormen. Alle orde die er nog was, werd stuk ge slagen en vernietigd. De ongebreidelde concurrentie zocht naar allerlei middelen ter bevordering van het eigen belang. Het doel werd: persoonlijke winst steeds hoo- ger op te voeren. De bandelooze vrijheid ontaarde noodzakelijkerwijze in groote dwingelandij. Het menschelijk gevoel ver dween. Men hield geen rekening meer met de sociale positie van den mensch, het in dividu en beschouwde den arbeid als koopwaar. Dit systeem, tot heden voortge zet, heeft nog tot andere vormen in de maatschappij geleid. Spr. behandelde het ontstaan en het werken van de groote kar- ters en trust-vormen. Voorts het belangen gemeenschap tusschen groote geldmach ten, die regeeren zonder elk menschelijk gevoel, met de eenige stimulans: winst dividend. Zoo vormt men een aanslag op de natuurwet, dien men niet straffeloos ontgaat. Om dit al te herstellen en om uit dien chaos "te komen, waarin we thans met het geheele economisch stelsel zijn verward, kunnen twee wegen leiden n.L beleving van de rechtvaardigheid en be oefening van de christelijke naastenliefde, hetgeen tevens de grondgedachte vormt voor de actie naar de nieuwe gemeen schap. Dus terug naar de waarheid, ook in het economisch leven. Wanneer men God niet meer telt, loopt het onherroepelijk mis. Voorts moet men de sociale natuur van den mensch in de samenleving ten volle waardecrcn. Alle goede hoedanigheid van de samenleving krijgt men van den eenling, daarom begin zelf, bij al de daden die ge stelt, voor oogen te houden het al gemeen welzijn. Anders komt er niets van terecht, van de komende actie „Naar de Nieuwe Gemeenschap". Spr. wees voorts op het huidge organisatie-systeem, dat ver anderd moet worden en er komen mbeten de z.g. beroepsstanden, waar het langzaam naar toe moet. Komt er rechtsreeksch contact tusschen ouders en schoolbe stuur en onderwijzend perso neel? Nadat de heer Ponsioen den spreker hartelijk had dank gebracht voor diens leering en glashelder betoog, vestigde de heer Th. Rozenstraten de aandacht van het bestuur op het gemis hier ter plaatse van een zekere contact van ouders tus schen het katholiek schoolbestuur en het onderwijzend personeel en vraagt of in die behoefte scheppend kon worden gehan deld. Het bestuur zal hierover beraadsla gen hoe en op welke wijze hierin zal kun nen worden voorzien. Nadat de heer G. Vreeswijk nog de be vordering van de huis aan huis bezorging bij de katholieken van „De Rijngids" in handen van het bestuur had toevertrouwd werd de vergadering gesloten. Zaken-jubileum. De fa. A. Winning- hoff v/h Kauling bestaat op 6 Juni a.s. 100 jaar. De zaak werd opgericht in 1839 door B. Kauling en B. Keus. In 1860 trad B. Kau ling uit de firma en werd de zaak voortge zet door B. Keus, welke in 1865 overleed. Zijn zoon B. Keus Jr. nam de zaak over, doch in 1869 vertrok deze naar Amerika en ging de zaak over aan August Kauling. In 1888 werd de zaak overgenomen door A. Winninghoff en zijn neef B. Scheer- mann, de firma werd toen Winninghoff en Co. Wegens vertrek naar het buitenland zette A. Winninghoff in 1908 alleen de zaak verder voort. Wegens een ernstige oogziekte moest deze zich in 1933 uit de zaken terugtrek ken en ging.de leiding over aan zijn zoon C. J. Winninghoff. Een bijzonderheid is wel, dat deze zaak steeds van familie op familie is overge gaan. De zaak heeft in den loop der jaren in Alphen aan den Rijn en omgeving een groote bekendheid verworven. „Helvetia" te water. Onder groote be langstelling van diverse autoriteiten en ge- noodigden is op de scheepswerf „De Voor uitgang" van D. en Joh. Boot N.V. te Al phen a. d. Rijn met gunstig gevolg te wa ter gelaten de nieuw gebouwde motorkust boot „Helvetia", gebouwd voor rekening van kapt. E. Berner te Rotterdam. Het schip, bestemd voor de algemeene vracht vaart, is voor voorzien van een sterk hel lende plaatsteven en achter van een krui serhek. De voortstuwing zal geschieden door een 180195 P.K. 3 cyl. compressorlooze „In dustrie" Scheeps-Dieselmotor, te leveren door de Motorenfabriek „De Industrie" te Alphen a. d. Rijn. Direct daarna werd de kiel gelegd voor een bergingsvaartuig voor Amsterdamsche rekening, waarin geplaatst zal worden een 120 P.K. Dieselmotor. Samenloop van omstandigheden. Gisterenmorgen geraakte de dienstbode van den heer v. E. in de Raadhuisstraat in den Rijn te water. Een voorbijvarende schipper, die het ongeval zag. sprong in de roeiboot, welke achter het vaartuig hing, om het meisje te redden. Intusschen wist men van af den walkant de drenkeling op het droge te brengen. Het vaartuig, waaraan een buitenboord motor was bevestigd, was doorgevaren, met aan boord een 14-jarigen jongen. Bij de Alphensche brug liep het schip tegen de remmingswerken op. waardoor de motor terzijde van het schip bijna geheel werd vernield. De aan boord zijnde jongen kreeg bovendien aan ^beide handen ver wondingen. DE KWAKEL Eerste plechtige H. Mis. Op zaterdag 3 Juni a.s. zal de Eerw. heer M. Klijn in de St. Bavo te Haarlem tot priester gerwijd worden. Des avonds 6.35 uur zal hy met den trein aankomen en worden afgehaald door geestelijken en verschillende corporatie's. In de kerk zal de Neomist een plechtig Lof celèbreeren. Op Zondag 4 Juni zal te half 10 uur de plechtige Hoogmis door Zijne Eerw. wor den opgedragen. Het zangkoor zal voor die gelegenheid een driestemmige Mis van J. Nieland zingen. En een cantate voor 4 stem mig koor door E. Fransen. 's Middags van 1 tot 3 uur receptie irt het gymnastieklokaal; daarna een plechtig Lof van dank. HAZERSWOUDE Personalia. Gisteren slaagde te Leiden voor het Middenstandsdiploma de heer H. J. van Leeuwen Jzn., alhier. NIEUWERBRUG DE BRANDWEER SPUIT Het is bijna half acht in den avond. Al thans als wij op ons horloge zien. Kijken wij o^ de wijzerplaat van de Onafhankelijk heidstoren dan zien wij, dat het daar 3 mi nuten voor half zeven is. Een uur vroeger dus. „Wanneer „ze" de zon kunnen verzet ten, dan verzetten wij ook het uurwerk der toren". Aldus de opinie van het College van Burgemeesters, welke het beheer over deze toren heeft en „gezien vroeger ook de tijd eender bleef en men geen zomer tijd kende, daarom verzetten wij ook nu de klok niet." Zij kennen maar één tijd, n.L de „goeie ouwe tijd". Nieuwerbrug is een plaats van tradities. Hoewel klein in omvang is zij groot in tradities. En een traditie breken of ver nieuwen, daar verzet men zich met hand en tand tegen. Eén dezer tradities is wel de jaarlijksche traditie in de Pinksterweek, n.1. het pro- beeren van het materiaal der, eveneens tra. ditioneele, brandweer. Zoo tegen half acht (wij zullen ons maar bij de huige tijd houden in het opgeven der uren) schaart de jeugd zich om het gebouw waarin het brandweermateriaal zich bevindt. Vooral* voor de jeugd is dit immer.een feest. Dan verschijnen ook de heeren Brandmeesters, Deurbewaarders, en wat dies meer zij, hun waardigheid zicht baar dragend door een rood-wit-blauvu. geverfde stok, welke zij in den hand hebben en aan welks boveneind hun functie ver meld stat. Ook verschijnen de „spuitgasten", ais pompers, schroevendraaiers, lapzak- dragers, slangengeleiders, enz. De opper- brandmeester staat eveneens gereed om eventueele bevelen en aanwijzigen te ge ven en straks de materialen te controlee ren. Dan slaat de klok. Het half acht. Dade lijk daarop begint de klok te luiden, ten teeken dat het „spuitprobeeren" gaat be ginnen en tevens den laatkomers der brand weer alle ingezetenen zijn brandweer man vertelt dat men dadelijk gaat be ginnen. Is de klok uitgeluid, dan wordt brandspuit no. 1 naar buiten getrokken. De handbrandspuit wordt naar een sloot getrokken, van het onderstel afgezet en inmiddels worden de slangen uitgelegd. De kurkzak wordt te water gelaten en de pijpleider heeft reeds de straalpijp ter hand genomen. De jeugd begint zijn roep: „Hij het geen fut, hy het geen fut" en tart hiermede de pijpleider. Dan klinkt het sig naal van de opperbrandmeester en de pom pers beginnen met pompen. Het water perst zich in de slangen en dan komt het eerste water uit de straalpijp. De jeugd roert zich geweldig, terwijl de pijpleider zijn best doet ze onder „vuur" te krijgen. Vele malen gelukt hem dit en dan komen zij niet weg voordat zij doornat zyn. Zoo gaat dat eenige tijd;-Voort. Eveneens her haalt zich hetzelfde met brandspuit no. 2 Het geheel duurt zoo ongeveer 3 kwartier. Dan worden de spuiten weer opgeborgen en ook de overige-materialen. Komt er geen brand, dan is het wachten weer op een volgend jaar. De traditie leeft voort en blijft gehandhaafd. Nieuwerbrug is met deze aloude traditie opgegroeid en geen kracht ter wereld kan deze breken. Is alles weer opgeborgen, dan worden de spuitgasten uitbetaald, een kwartje per man en keert ieder weer huiswaarts, terwijl de heeren met de mooie gekleurde stokken, kenteeken hunner waardigheid, zich in vergadering terug trekken en daar het wel en wee der Nieuwerbrugsche brandweer bespreken. Personalia. Op het te Leiden gehou den examen voor het Middenstandsdiploma ingevolge de Vestigingswet, slaagde onzen plaatsgenooten de heeren H. Fioole en B. J. van Ommeren. Tusschen kipkarren bekneld. Woens dagavond geraakte de arbeider K. alhier met zijn been bekneld tusschen een twee tal kipkarren, waardoor dit lichaamsdeel ernstig werd geblesseerd. Bij den landbou wer Miltenburg wordt een gedeelte wei land afgegraven voor klei voor de nieuwe Rijksweg No. 12. Deze klei wordt dan in kipkarren geladen waarna een motor deze kipkarren naar den weg brengt alwaar ztf worden overgelaten in auto's. Op één der karren stond de arbeider K. toen jongens een tweede kar wegduwden zoodat deze met kracht tegen de andere kar kwam 'waarop de arebeider stond. Hierdoor kwam K. met zyn rechterbeen tusschen beide karren en wred deze ern stig gekneusd. Nadat hij naar zijn woning was vervoerd, heeft dr. Kerpel van Bode graven hem verbonden en zal hy thans eenigen tyd rust moeten nemen. ROELOF ARENDSVEEN Personalia. Voor het diploma handels kennis slaagde te Den Haag onze plaatsge noot A. P. v. Beek. TER AAR Huishoudcursus. Gistermiddag werd in de koffiekamer van de veiling de laatste les gegeven van de huishoudcursus, waar bij naast de, burgemeester en de leerares, mej. Koopman, ook de dames van het oo mité aanwezig waren, terwijl de deelneem sters dertien in getal nog in alle haast werkten om de matruas of deken gereed te krijgen. Een biaonder woord van dank bracht de burgemeester aan het Departement van Economische Zaken en de Voorlichtings dienst ten plattelande, voor de vérstrekte hulp in den afgeloopen winter, want hier mee is in vele tuindersgezinnen een matras en een deiken terecht gekomen, is gezorgd voor dekking, wat zeer welkom was. Ook aan de leerares en de comité-leden kon hul de worden toegezwaaid voor de prettige sa menwerking. Uit erkentelijkheid mocht hierna mej. Koopman een mooi bloemstuk in ontvangst nemen, wat door haar op hoogen prijs werd gesteld. Vermelden wij nog, dat op deze cursus vijf en vijftig matrassen zijn ver vaardigd en een en veertig dekens. Afgesloten weg. Thans is ook de Geer- dy-k afgesloten voor het verkeer en bestaat eru aangezien de Vriezeweg tevens is af ge sloten, geen gelegenheid meer om per auto via AardamKattenbrug naar Leimui den of via Langeraar naar Leimuiden of Nieuw- veen te gaan. Het verkeer naar Rijnsater- woude-Leimuiden is alleen van deze ge meente uit mogelijk over de Woudschen Dyik of den Heerenweg. Naar Nieuwveen kan via de KerkbuurtAardamKatten-r brug worden gereden. De afsluiting zal ver moedelijk drie maanden duren. Naast ver breeding van de in den weg gelegen brug gen, wordt het geheele wegdek Kattenbrug Oude-Wetering voorzien van een puinlaag van ongeveer 25 cM., waarop een solide af gesloten en stofvry dek wordt gelegd, op dezelfde wijze als in het Noordeinde van Langeraar is geschied. Opening Zwembad. Dezer dagen is het R.K. Zwembad aan het Kerkpad weer open gesteld en kunnen de zweanliefhebbers dus opnieuw genieten van een heerlijk frisoh bad. UITHOORN Gemeenteraad. De Raad der gemeente Uithoorn zal op Maandag 5 Juni a.s. des namiddags 4 irur in openbare vergadering bijeenkomen. ZOETERWOUDE Eerste plechtige H. Mis. In de groote schaar van priesters, die uit Zoeterwoude igekomen zijn, worden dit jaar weder twee jonge priesters opgenomen. Dan is het feest in Zoeterwoude; dan is er een belangsted- ling zoo groot, als voor geen enkele gebeur tenis in het jaar. De eerste wijdeling is de Weleerw. heer Adriarvus Albertus van der Voort, die a Zaterdag uit de handen van den Bisschop van Haarlem de H. Priesterwijding zal ont vangen. Na de Priesterwijding gaat de Eerw. Neomyst met zijn moeder en familie naar het Zustergesticht te Groenendijk om een tante, die daar religieuze is, zijn eerste priesterzegen te geven en daar den dag verder door te brenigen. In den avond wordt de wijdeling een feestelijke intocht bereid. Gekomen per auto vanaf Leiden, wordt voor het Raadhuis de feeststoet opgesteld en gaat de neomyst in een landauer naar de Sint Janskerk in de Zuidbuurt. Voor het Raadhuis zal de burgemeester het welkomswoord spreken en de Deken van Zoeterwoude zal zyn parochie-zoon daar komen afhalen. De Kruisvaart, de Graal, de fanfare en de K. G. V.-leden worden dringend verzocht, niet later dan kwart voor zeven voor het Raadhuis te zyn, om tijdig de stoet te kun nen opstellen. Bij aankomst in de Zuidbuurt wordt een kort Lof gecelebreerd. Zondag is de eerste pledhtige H. Mis te 10 uur in de St. Jan - kerk. Verzocht wordt overal de vlaggen uit te steken. Hanze. Gisterenavond werd in het Patronaatsgebouw een leden vergadering gehouden van de R.K. Middenstandsver- eeniging. Na de opening en de notulen wer. den de ingekome nstukken behandeld waar o.a. een verzoek van het gemeente bestuur van Zoeterwoude om de bezwaren kenbaar te maken die er voor den midden stand bestaan tegen de afsluiting voor motorrijtuigen op het Watertje. De ver gadering ging volkomen accoord met het verzoek van het bestuur de gegeven ont heffingen niet in te trekken en om aan de bezwaren tegemoet te komen door het be palen van een maximuir snelheid, zoo klein, dat door dreun ngen geen nadeelige gevolgen voor de aanliggende panden zyn te vreezen. Het bestuur had zelf geadviseerd bij overtredingen van de snelheidsbepaling de vergunning in'te trekken. Aanvankelijk werd besloten de bede vaart naar Heilo te propageeren, het reis plan was zelfs al bepaald, maar het gelijk vallen met de Encycliek-meeting deed echter van de bedevaart afzien. Het verzoek van de Kamer van Koop handel om een subsidie werd in handen van het bestuur gesteld ter informatie van het bedrag dat door de afdeeling kon ge dragen worden. Tot afgevaardigden voor de a.s. Centrale Raad werden gekozen de heeren Chr. M. v. d. Meer (bestuur) en J. Vaneman (lid) Tot plaatsvervanger de heer Th. Opdam. Na de behandeling van de agenda werd een vrij mandaat gegeven. Vervolgens werd besloten by de H. Priesterwijding van een zoon yan een der leden een feest gave te bereiden en daartoe aan de leden en hunne huisgenooten driemaal een bij drage in te zamelen voor dit doel. De bespreking van de stichting van een middenstands-handelsavondschool werd aangehouden totdat het rapport van de commissie met het onderzoek belast zal zijn ingekomen. Voor de feestgave bij het 40-jarig pries terfeest vai> Mgr. J. P. Huibers wordt 5. beschikbaar gesteld. De gecstelyk adviseur, de weleerw. heer A. H. Duyvestijn sprak daarna de leden toe. Op den eersten dag van de maand Juni de maand die toegewijd is aan het H. Hart worden dc leden tot grootere godsvrucht tot deze schoone godsvrucht opgewekt. Bij de laatste Triduum is een buitengewone groote belangstelling en ijver betoond en de eerw. spreker vraagt de getoonde goede devotie voort te zetten, door op de eerste Vrijdagen van de maand ook weer als mannen van geloof ter H. Tafel te gaan en zoo de liefde tot het H. Hart te toonen. In het Octaaf van Pinksteren moet de II. Geest voor ons niet blijven een bewonde ring tot de Apostelen oon wien het Pink- steuur is verschenen maar het besef dat in onze zielen ook de Geest Gods moet leven; ook voor ons moet het Pinksterfeest de warp beteekenis houden. Zoo sprak de geestelijk adviseur de leden toe en de voorzitter dankte met weinig woorden, evenals de leden getroffen door dit schoon geestelijk woord, waarna de ver gadering werd gesloten. Poldervergadcringcn. Woensdagmor gen werd dn vergadering van stemgerech tigde ingelanden gehouden van den Groo ten Polder. De rekening over het jaar 1938 werd vastgesteld aan inkomsten op 1590.40, uitgaven 1219.08, batig saldo 371.32. Dc begrooting voor 1939 werd vastgesteld aan inkomsten en uitgaven op 1818.20. De omslag werd daarbij bepaald op 2.50 (v. j. 2.50) Aan den Molenaar Jac. van Rijt werd een pensioen verleend van 260.— per jaar Bij de machtiging tot onderhandsche aan besteding van werken werd besloten een voorziening te maken ter voorkoming van vastloopcn van het scheprad door in drijvend hout Tot leden van de Commissie tot onder zoek der in het volgend jaar af te leggen rekening werden benoemd dc heeren A. C. Paardekooper A. van der Poel en N. van der Poel cn tot plaatsvervangende leden de heeren II. van der Velden, P. C. Paarde kooper en L. Droogh. De vergadering varf stemgerechtigde Ingelanden van den Oostvlict Polder werd Dinsdagavond gehouden. De rekening werd vastgesteld aan inkomsten op J 816.53, uit gaven 700.batig saldo 116.53. De kos ten van dc gemeenschappelijke bemaling (met den Hofpolder) werden daarbij be paald op 3.68)4 per H.A. De begrooting vor het jaaV 1939 werd vastgesteld aan inkomsten en uitgaven op 1 833.34 waarbij de omslag werd bepaald op 5.per H.A. (v. j. 5. De vergadering van stemgerechtigde Ih- gelanden van den Oost en Westbroek Pol der had Woensdagavond plaats. De reke ning over het Jaar 1938 werd vastgesteld aan inkomsten op 5161.67, aan uitgaven op 5137.53, batig saldo 24.14. De staat van schulden en bezittingen vermeld nog een oorspronkelijk bedrag aan leeningen groot 28.500.restant 16.900.rente 4 aflossing per jaar 1500.— De begrooting voor het jaar 1939 werd vastgesteld aan inkomsten uitgaven op 7090.15, waarbij de omslag evenhoog als het vorig jaar op 8.00 per H.A. werd be paald. Tot leden van de commissie tot nazie- ning van de rekening werden benoemd de heeren G. Belt, J. Versteegen en Jac van Meurs en tot plaatsvervangende leden de heeren Jac van Leeuwen, P. Versteegen er\ G. W. van der Poel. De heer N. van Diemen werd met alge meene stemmen tot lid van het bestuur her kozen. Bij de rondvrag werd geïnformeerd naar den toestand van de kaden, waarop de voorzitter antwoordde, dat voor 1 Juli de laatste voorzieninge nmoeten worden ge troffen. Ook werd verzocht de eerste geld- dag, niet meer op een algemeen erkende boerenfeestdag „de Vojrschotensche Paar denmarkt" te houden.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 11