OMGEVING Uit den trein geslingerd ZATERDAG 27 MEI 1939 DE LEIOSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 KATWIJK Schade. Een voor den wagen be spannen paard van v. d. W. sloeg op hol en kwam terecht in het winkelraam van bakker R. aan den Sluisweg. De spiegel ruit werd ingedrukt. Onderling zal men de schade regelen. Geboren: Lena d. van M. Schuitema ker en D. Zwitser Johanna d. van J. v. Duyn en J. v. d. Plas Niesje d. van J. v. Rijn en A. v. d. Plas Jannetje d. van J. B. Valk en A. Groen Jan z. van J. v. Duyvenbode en G. de Jong Dirk z. van K. de Wit en A. v. Duyn. Ondertrouwd: D. Geervliet en M. P. Pennenburg C. v. Duyn en H. Guyt. Getrouwd: N. v. d. Boon en J. C. Zwanenburg A. v. d. Plas en H. de Best A. v. Rijn en C. Ravensbergen I. Schadde v. Doorn en M. Harteveld P. Nijgh en L. v. Duyn. Overleden: Arie van Rijn 60 j. Cornelia van den Nouweland wed. van E. W. J. Wouters. KATWIJK AAN DEN RIJN Het vredige vliegveld. Op het nog niet in bewerking zijnde weiland bestemd voor het vliegveld is voor belanghebbenden gelegenheid om gratis lammeren te weiden waarvan door ver schillende landbouwers wordt gebruik ge maakt. Het is een vredig aanzien deze diertjes te zien grazen op dit voor mili taire doeleinden bestemd terrein. Stagnatie. Een groote kolenaak, door den Rijn varend, geraakte in de Turf- marktbrug aan den grond en de sleepboot het schip voorttrekkend, vermocht niet hem verder te krijgen. Langen tijd moest de brug hiervoor geopend blijven m het verkeer ondervond hierdoor groote stag natie. Ten slotte is de sleepboot het ka naal omgevaren en heeft het schip ach teruit de brugopening uitgetrokken. Toen was de weg weer vrij. NOORDWIJK Op 2en Pinksterdag Zooals vorig jaar zal ook dit jaar wederom een speldjes dag gehouden worden ten bate van de kas der Eerste Hulp Brigade Noordwijk. Ieder een weet nu wel, wat het doel en het werk van de E.H.B.O. is, n.l. bij alle voorkomen de omgevallen de eerste hulp te verleenen in afwachting van een dokter, en den dok ter behulpzaam zijn. Dat van de goede hulp in vele gevallen het meeste afhangt zal ieder begrijpen. Iedereen kan een on geluk krijgen.... Ook U. Iedereen wordt met liefde en gratis geholpen.... ook U. Iedereen zal dus met plezier een speldje koopen.ook U! Hulp en verband is alle maal gratis, maar U begrijpt, dat de ver bandmiddelen door ons wel betaald moeten worden, en dat wordt gedaan door enkele donateurs, en onze eigen werkende leden, dit dit alles voor anderen doenja ook U! Maar om grootere stukken aan te schaf fen is dit niet toereikend. Helpt dus alle maal! Koopt allemaal een E.H.B.O. vlag getje op 2en Pinksterdag. Een jeugdherberg. B. en W. hebben aan de commissie van beheer der Ger. Kerk te Noordwijk aan Zee, vergunning verleend voor het inrichten van slaapplaatsen met waschgelegenheden en toebehooren in het vereenigingsgebouw, Hoofdstraat 11, aldaar, teneinde aan reisclubs, georganiseerd door de Chr. vereeniging vacantie-onderdak* te Amsterdam, gedurende de maanden Juli en Augustus onderdak te kunnen verschaffen. De consumptietent aan de N.houtschen- slag. De consumptietent aan den Duin- damschen of Noord/wijJcerhoutschen 6lag is door B. en W. voor dit seizoen wederom verpacht aan den heer J. C. Roosdorp te Noordwijk aan Zee. Werkverschaffing. Volgende week zullen er 15$ arbeiders in werkverschaffing zijn, n.l. 37 aan het rijwielpad, 41 bij het vuurtorenplan en 75 op het vliegveld Val kenlburg. Bouwen. B. en W. hebben aan den heer C. van Duin Mzn., aannemer te Noord wijk aan Zee, vergunning verleend voor het bouwen van twee woonhuizen aan den Nicolaas Barn hoornweg no. 6 en 6a; idem aan Dr. J. C. van Zoelen Jr. te Amsterdam Zuid, voor den bouw van een zomerver blijf aan den Boerhaaveweg te Noordwijk aan Zee, met welken bouw is belast de aannemer K. Gieaen, aldaar; idem aan de dr. mr. W. van den Berghstichting voor den bouw van een tijdelijke ontspanningslokaal aan den Zwarteweg, alhier. De werkloosheid. Het aantal bij de openbare arbeidsbeurs alhier ingeschreven werkioozen bedraagt thans 474, hetgeen 67 minder is dan sedert onze laatste opgave van drie weken geleden en 7 meer dan ver leden jaar op <Jit tijdstip. Van deze 474 werkzoekenden zijn cr 258 landarbeiders, 83 visschers, 40 losse arbeiders, 18 chauf feurs, 13 opperlieden cn de overigen ver deeld over diverse andere beroepen. Fiets gestolen. Een bezoeker van de Royal-bioscoop die zijn rijwiel op het erf van café Royal had geplaatst, kwam bij het uitgaan van de bioscoop tot de ontdek king, dat zijn rijwiel ontvreemd was. Aan gifte bij de politie volgde. Een juffrouw, die zich eenige uren in een café te dezer plaatse had opgehouden, vermiste bij haar vertrek ha8r rijwiel, dat zjj buiten in een rjjwielrek had laten staan. LE1DSCHENDAM BEGRAFENIS A. M. ROMIJN. Hedenmorgen had de uitvaart en begra fenis plaats van den heer A. M. Romijn. De H. Mis van Requiem werd opgedragen door den zeereerw. heer Pastoor Kam- mers, met assistentie van kapelaan Went- holt en kapelaan Van Niekerk. Daarna had de begrafenis plaats op het kerkhof „St. Agatha". Onder de zeer vele deelne- menden waren het kerkbestuur en het be stuur van de Boerenleenbank. Brand. Gistermiddag omstreeks 12.30 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brand aan den Voorburgschenweg 13. Bij den heer R. H. bleek in een schuurtje bij de woning brand te zün uitgebroken. De brandweer, welke direct ter plaatse was, wist het brandje spoedig te bedwin gen, zoodat de schade tot een minimum beperkt bleef. De brand was ontstaan door het omvallen van een lamp, welke ter ver warming bij eenige kuikens was geplaatst. De kuikentjes konden gered worden. St. Josephsgezellen. Zondag 28 Mei wegens hoogfeest van Pinksteren zijn cr geen bijeenkomsten. Maandag 29 Mei te half 12 uuur en na het Lof bijeenkomst. Dinsdag 30 Mei Maria-Congregatie. daarna bijeenkomst. Donderdag 1 Juni te 7.30 uur tooneelclub „Adolf Kolping" en Zaterdag 3 Juni na het Lof bijeenkomst. K.J.M.V. Maandag 29 Mei: geen bij eenkomsten. Dinsdag 30 Mei te 8 uur Maria-Congregatie en Vrijdag 2 Juni: Societeitsavond. STOMPWIJK Rijksveldwacht. Bij besluit van den Minister van Justitie d.d. 20 Mei 1939 zal in de gemeente Leidschendam, speciaal voor deze gemeente, een Rijksveldwachter worden gestationneerd met als standplaats de buurtschap Stompwijk. NOORDWIJKERHOUT HOOGEVEENSCHE POLDER. De windmolen wordt gerestaureerd. In hotel Gouwenberg vergaderde de Hoo geveensche polder. De voorzitter, de heer H. J. v. d. Poel, opende met een welkomst woord, waarna de notulen door den secre taris, den heer L. M. van Noort, werden voorgelezen en ongewijzigd werden vast gesteld. Vervolgens kwam aan de orde vaststel ling en goedkeuring van de rekening 1938. De commissie die belast was met het na zien ervan bracht verslag uit dat alles in de beste orde was bevonden. De rekening sloot met aan inkomsten 7841.49, uitga ven 5755.95, betalig saldo 2085.54. Hierna kwam aan de orde een voor stel van het polderbestuur om de thans niet in gebruik zijnde windmolen te restaureeren. De voornaamste reden dat het bestuur met dit voorstel kwam is deze, dat men thans geheel afhan kelijk is van de olie voor de machinale bemaling en men bij een eventueele oorlogstoestand weinig of geen olie kan krijgen. Wacht men met het restauree ren, dan zouden later de kosten veel en veel hooger zijn. De kosten van het restaureeren bedragen 1500.de molen zal na herstel werken met het Dekkersysteem, bij weinig wind kan dan toch nog gemalen worden. Het voorstel werd met bijna alge- meene stemmen aangenomen. Aangenomen werd eveneens een voorstel van het bestuur om deze 1500 in 1 jaar te betalen en in verband hiermede de pol- derlasten voor het bemaalde gedeelte te verhoogen met ƒ.2,— per H.A. Daarna werd de begrooting 1939 aangenomen met aan inkomsten cn uitgaven een gelijk bedrag van 5174.97. De polderlasten voor het be maalde gedeelte werden vastgesteld op 6 per H.A. en voor het onbemaalde gedeelte op 4.— per H.A, De zomerschouw is bepaald op 14 Juni 1939. Ten slotte had de verkiezing plaats van een nieuw lid van het bestuur wegens pe- ZOETERMEER Conducteur zwaar gewond Hedenmorgen omstreeks 6 uur werd door een blokpostwachter teZocter- meer opgemerkt, dat een portier van de motordiesel, die om 5.45 uit Den Haag vertrekt, openstond. Aan de blok- post te Bleiswijk is de trein tot stilstand gebracht en het portier gesloten. Te Gouda bleek echter, dat de 53- jarige hoofdconducteur R. te 's-Gra- venhage woonachtig, vermist werd. Het personeel op de lijn GoudaDen Haag werd gewaarschuwd. Het slacht offer werd door den bestuurder van den trein, die om 6.15 uur uit Den Haag vertrekt ter hoogte van de Delftsche Wallen aan den onderkant van den spoorbaan gevonden. Hij was nog bij kennis en deelde mede, dat hij bij het sluiten van een deur uit den trein was geslingerd. Dr. Palthe verleeende de eerste hulp. Geconstateerd werd een gecompliceerde linJeerbeenbreuk, ontvellingen en ver moedelijk hersenschudding. Het slachtoffer is overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal te Den Haag. Collecte. De collecte, die gehouden is ten bate van Wolfhezen heeft opge bracht de somma van 2.69. DOE DAT NOOIT! Blijf altijd op de rechtsr- weghelft in bochten, binnen bebouwde kom men bent u dat zelfs wet telijk verplicht 1 riodieke aftreding van het lid M. Koudijs. Wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd was deze niet herkiesbaar.' Gekozen werd de heer L. C Bouwmeester G zn. Hier na sluiting. V.V.V. Dc burgemeester heeft het voorzitterschap aanvaard van de Vereeni ging voor vreemdelingenverkeer, alhier. Diefstal. P. v. d. M., alhier, deed aan gifte bij de politie van diefstal van een por- temonnaie met ongeveer 7.Door de politie werd de dader C. S. uit Hillegom, aangehouden. Het geld werd op hem be vonden. SASSENHEIM Luchtbescherming. Uit het aan leden van de luchtbescherming uitgereikte lucht beschermingsplan blykt dat men thans vol komen paraat is en op alle gebeurlijkhoden voorbereid. Tot in details zijn alle onderdeelen ge regeld en de taak van de verschillende af- deelingen zooals waarschuwings-, politie-, opruimings- en hersteldienst nauwkeurig vastgesteld. Benoeming. De bij allen welbekende Eerw. Zuster Apollonia van Huize St. Bar nardus, die vanaf 1929 hier werkzaam was, is benoemd tot Overste van Huize Sancta Maria te Zwolle. OEGSTGEEST DE FEESTWEEK EN HET MUZIKAAL PROGRAM. Reeds gaan de grootsche plannen van de feestviering ter eerc van St. Willibrord in een nieuw stadium komen. Nadat alles tot in kleine bijzonderheden is uitgewerkt zal deze dagen worden begonnen met de'uit werking. Hiervoor zal weer een groot ge deelte van de Parochianen worden uitge- noodigd. Zoo worden dan nu allen, die be schikken over een goede stem, gevraagd mede te willen werken aan een groot koor, dat speciaal «/oor deze feestelijke gelegen heid wordt samengesteld en onder de be kwame leiding staat van onze parochiaan den heer W. Mizee. Het zal worden gevormd uit het kerkkoor, eenige zangers uit andere koren en tenslotte uit zangers, die zich hier voor willen beschikbaar stellen. Vooral de parochianen, die beschikken over een wel luidende stem, zouden wij dringend willen aansporen zich bü dit bijzonder koor aan te sluiten. Het wordt uitsluitend samenge steld voor het feest en valt niet onder het gewone koorreglement. Het programma der uit te voeren muziek staat nog niet geheel vast, daar dit eenigs- zlns afhangt van de krachten, waarover kan worden beschikt. Toch mogen wij reeds wijzen op een meerstemmige mi Te Deum. Daarbij zullen ook meerdere meerstemmige motetten worden uitge voerd. Het moet In ieder opzicht, zoowel wat muziek, als wat uitvoering betreft iets aparts worden. De repetities zün vastge steld op Maandagavond om kwart over acht in het gebouw 3t. Willibrord. De gre- goriaangchc- gezangen zullen in die week v.orden uitgevoerd «loor de Schola. Bij zulk een blij en plechtig feest be hoort niet alleen een i'ecatelyk en ryk versierde kerk. doch ook oen glanzend en majestueus koor. Wij mogen kosten, noch moeite sparen om het feest van St. Willi brord qnvergetelük te maken. Allen zün van harte welkom op dc eer ste repetitie, die wordt gehouden op Maan dag 5 Juni des avonds kwart over acht in het gebouw St. Willibrord. Daar zullen de stemmen aan een kleine keuring worden onderworpen en zul het program nader worden vastgesteld. Wij rekenen op een groot aantal deel nemers! Een oude lofzang op St. Willibrord Ofschoon Pieter Plemper, de bekende historie-beschrüver van het dorp Alphen aan den Rijn. door zün vrienden als een voortreffelük dichter uitbundig werd ge prezen, heeft hü zich niet gewaagd aan het schrijven van een loflied op St Willibrord. Toen de heer Plemper met zün histori sche schets, waarin „Dichtung un-d Wahr- heit" op argelooze wüzc door elkaar wer den geweven, genaderd was tot de komst van St. Willibrord in onze gewesten, welke nog „in d'Afgoderü verzopen" lagen, heeft hü (ongetwüfeld met toestemming van zün collega-poëet) een hymne ingelasoht, door D. van Hoogenstraaten op den grooten hei lige vervaardigd. Aan deze „vaarzen", welke werden „toe- geheiligd" aan onzen eersten geloofsver kondiger, heeft Plemper het te danken, dat zijn boekwerk (in een uitgave van 1728) te pronk zal liggen op de Willibrord-ten toon stelling, die in den nazomer in Oegstgeest wordt gehouden. Het boekje werd welwil lend in bruikleen afgestaan door den heer Wesseling. Het gedicht Van Van Hoogenstraaten be slaat meer dan acht bladzyden tekst in Plemper's historie te lang dus om ge heel in de krant te worden afgedrukt. De lofzang is geschreven in een gezwollen, rhetoriscche stuk die destüds er in den smaak viel, maar op ons een overdreven indruk maakt. Het gedicht is dan ook meer curieus dan mooi. De aanhef zou men actueel kunnen noe men: „Zoo voert de tijd alweer den grooten Feestdag aan, En nood ons, om den glans en luister na te gaan Van Vader WILLEBRORD, 't sieraad der Kristen landen, Die duizend zielen deed in Godlijke yver branden". Ook het vervolg kan beschouwd wor den als rechtuit-propagandistisch om de Odgstgeesters aan te sporen tot algemeenc deelname aan het groote herdenkingsfeest. Men hoort er ook het galmen in van een drietal kerkklokken.... „Al brak dc zwarte nüd al onze kragten of, Hoe wacr 't ons mogelyk tc zwygen zynen lof, Die in het dankbacr hart van yder een geschreven Zün gloryryken naem doet in alle eeuwen leven? Dc Kerken juichen op dien aengenamen trant, Die zoo veel lichts voorheen ontfingen -van zü^' hand De stroomen, die van vreugde cn zulvrc blüdschap schateren, Gaen hand aen hand ten dans, en nooden al de wateren''. Zoo'n ballet van schaterende stroom godinnen werd in de 18e eeuw birondvr gewaardeerd. Het is een veelgebruikt cliché. De verstikking, die van Hoogen straaten echter maakt, is werkelijk mooi en diejJ gedacht: „Het heugt hun nog, hoe zü de heilige Jordaen Geleken, toen hü langs die Godgewijde bacn Hun druppels sprenkelde op het hoofd der Kruiagezindcn, Die hü de zaligheid ter goeder uur deed rtn»ea». Wat nu volgt is een stukje rümelarij, waarin Willibrord beschreven wordt „op donderende in zulk een' duisternis" en pre dikend tegen de afgoden. Ook dc metge zellen van den heiligen man worden her dacht: „Zoo ging hü moedig voor, betrachtende Gods eer, En harten winnende door zün vergode leer, Gevolgt van Adelberts, Livyns, en Maroellynen, Al helden, zugtende om de kroon der martelpüncn. Getroost in JESUS naem te lüden alle smart Een naem, zoo diep geprent in hun standvastig hart". Van Hoogenstraaten, die misschien per regel betaald werd, wüdt nu eenige bladzü- den uit over het geluk van vrome zielen, waarbü zich (quasi) zoo laat meesleepen in hemelsehe sferen, dat «hü plotseling zich verbaasd afvraagt: „Waar ben ik? och ik voel my zeiven opgetogen 'K zie niet dan Engelen heen zweven voor mün oogen O WILLIBRORD, die nu die vreugd deelachtig zijt En by de Schepper u in eeuwigheit verblüd". Na (tusschen haakjes) koning Radbouh verweten te hebben, dat hü al tc schielijk zün voet uit het doopwater terugtrok, om „langs den dwaelweg van züne ouder.s heen te draven", vergelükt de dichter uit- voerie het welslagen van Willibrords ar beid met een „Roozengaerd, die aengenaem aen 't bloozen", om vervolgen» te keer te gaan tegen de „Turxe maen" en> de „dolle duiveldienst van Sinti", Het einde komt in kloeke volzinnen die geïnspireerd hadden kunnen zün op mo- reele herbewapening en nieuwe gemeen schap: O Nederland, waer in de Aertsbisschop 't heilig zaed Zoo mild heeft uitgesUoit uit liefde zonder meet, En u de nevelen van de oogen heeft geschoven, En aen gedreven om den wnren God te loven; Gelukte 't u uw heil wat nader in lo den, Gy zoud het warnest der geschillen haest ontvlién, Met vaster liefde God en uwen naestcn minnen, En doelen op dit wit met hart, en ziel, en zinnen Dan praelde WILLEBRORD voortaen in schooner glans En geene tüdi verstond den grooten naem des Mans. 30 JAREN ORANJE-VEREENIG ING. Op 1 Juni a s. bestaat de O. V. te Oegst geest 30 jaar en mogen hier enkele medc- dc-elingen volgen betreffende het vereenl- gingsleven in deze periode. Het eerste be stuur bestond uit de hoeren Timmermans, Lubbe, Six, Kruyt, Schlatmann. Vanaf de oprichting heeft het bestuur er naar gestreefd de verjaardag van H. M. de Koningin voor a Ilea voor de kinderen tot een ware feestdag tc maken. En we vinden dan ook elk jaar als onderdeel van hel programma de kindertractatie, na de aubade bij het Raadhuis en de kinderspe len. Langen tijd werden deze spelen gehou den in de aanvankelük nog gedoeltelük be bouwde parken. Natuurlijk werd ook aan de volksspelen groote aandacht besteed, denk aan het ton- knuppelen, terwyl de grootste attractie wel was en tot heden gebleven is het ringrij- den met versierde karren bij het Witte Huis. Hiervoor bestond cn bestaat belang stelling tot in vera- omtrek. Werd aanvankelük door muziekkorpsen uit andere plaatsen, b.v. Valkenburg, mu zikale medewerking verleend, in latere jaren geschiedde dit door Oegstgeester ver- eenlgingen, de N. z. H. en Triumph. Met opoffering van veel tyd en moeite met loewüding hebben de bestuurders steeds getracht van den 3Utcn Augustus te maken, wat mogelük was. En op aller lei wijze is er naar gestreefd de verjaar dag onzer Vorstin op zoo waardig moge- lijkc en toch prettige wüze te vieren. Bleek het bezwaarlijk de avondconcerten in het Wilhelminapark te handhaven in verband met al te enthousiaste feestgangers van el ders, dan werd een volgend jaar een licht- stoet of optocht geformeerd, terwül in 1932 een avondfeest met kermisattracties werd gehouden op het terrein naast de R.-K- kerk. Talrijk zün de mitatles In het bestuur ge weest. Een naam bleef echter steeds ver bonden, zal immer verbonden blijven aan die der vereeniging. Die van dr. Timmer man» en mevrouw Timmermans, die bei den zoo vele jaren hun krachten hebben gt steld Jn dienst der O. V. Hiernaast mogen namen van mannen als Lubbc, van Noord, Pyurdokoopcr, Post ze ker niet ontbreken. Terwijl tevens geme moreerd mag worden het vele werk dat dc bode, M. Dofferhoff, ook in kwaliteit van werker voor de O. V. heeft verricht. In 30 jaar is Oegstgeest sterk veranderd. De bevolking is toegenomen, de „parkbe volking" heeft .,oud-0«g*tgeest" nu er en meer overvleugeld. De taak der O. V. is de laatste jaren niet eenvoudiger geworden en steeds kast het meer moeite om met de be schikbare middelen dc programma'» te fi nancieren, Bedroeg b.v. in 1910 het aantal kindereu (schoolkinderen) omstreeks 450, thans is dit aantal circa 1300. Toch is deze verhoogde zorg een reden tot verheuging. Immers juist in de laatste jaren mag aller wegen worden geconstateerd een toene mende en welgemeende sympathie voor ons Vorstenhuis. Bovendien hebben ver schillende verheugende gebeurtenissen ln ons Oranjehuis extra, en vaak veelzüdigen arbeid bezorgd aan het bestuur der O. V, We noemen de viering van het Prinselijk huwelük. dc ieesbgavc aan behoeftigen bij gelegenheid van dr- geboorte van Prinses Beatrix, de herdenking van hel Rcgee- rings jubileum. Gelukkig kun de laatste jaren worden beschikt over hel A. S. C.-terrein, hierdoor was het mogelijk de programma's ordelijk te laten verloopen, de leden der O. V, v»n hun lidmaatschap te laten profiteerun en van belangstellende niet-leden een niet on beduidend bedrag aan entróe's te incaseee- ren. Niet onvermeld mag blijven (>e sterke toename van het ledental in de laatste ja ren, dat thans de 800 is gepasseerd. Voor waar een respectabel aantal. Alle hulde een den actieven propagandist, den heer H. Vcrlarc. Al achtte het bestuur hel niet gewenecht het 30-jarig bestaan der O. V, luiaterrük tc vieren, toch zal dit jubileum op sobere wij ze worden herdacht en wel op de op 31 dezer te houden algcmecne ledenvergade ring. Hat zal, dunkt ons voor vele leden Aan leiding zyn ditmaal duze jaarvergadering, waar meestal weinig belangstelling voor bestaat, bü te wonen. Meieven vaa de le den ls voor een bestuur van de grootste beteeken is.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7