BINNENLAND De Dieren-Jamboree ZATERDAG 27 MEI 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 R.1L MIDDENSTANDSBOND IN HET BISDOM HAARLEM Bedevaart naar Heiloo. Evenals vorig jaar zal bovengenoemde Bond zich aansluiten bij de Amsterdamsche Hanze-bedevart naar Heiloo op Zondag 18 Juni a.s. Waren er vorig jaar 500 deelnemers, ditmaal wordt gerekend op 1.000 Katho lieke middenstanders uit het Bisdom. In dezen tijd van barre nood is het bijna overbodig dc Hanzeleden op te wekken aan deze bedevaart deel te nemen om Haar, O.L. Vrouwe ter Nood, gezamenlijk aLs één groote middenstandsfamilie aan te roepen om hulp en steun in de groote middenstandszorgen en onze gezinnen on der Haar 'schutse te stellen. In nog grootere getale dan voorheen zul len dit jaar de Katholieke middenstanders optrekken naar Maria's Genadeoord te Heiloo om Zegen af te bidden voor den komenden tijd. Alle nadere inlichtingen kan men be komen bij den secretaris van de R.K. Mid- denstands-Verecniging, den heer F. J. M. Mensink, Frederik Hendrikstraat 19, bel etage, Amsterdam (W) of bij het Centraal Hanze Bureau, Mauritskade 23 Den Haag. R.K. MEISJESBESCHERMING. De trek van het platteland naar de stad. Te 's-Hertogenbosch is Woensdag de jaarvergadering van de R.K. Vereeniging ter Bescherming van Meisjes gehouden onder leiding van de vice-presidente, mej. N. Crielars. Onder de verslagen van werkzaamhe den noemen wij het interessante verslag van het Stationswerk, een van de hoofd takken van het werk der vereeniging, dat echter met groote financieele moeilijkhe den te kampen heeft. Een levendige dis cussie volgde over de wijze, waarop men de noodige gelden, speciaal voor het zich uitbreidende grens werk, zou kunnen ver schaffen. Het bestuur der federatie stelde voor, evenals verleden jaar een Studiedag te houden in het najaar, welk voorstel alge meen instemming ontmoette. In verband met den grooten trek van meisjes van het platteland naar de steden als gevolg van den dienstbodennood, weid aan de correspondenten aanbevolen, diligent te zijn in het verschaffen van in lichtingen, zoowel aan als over de jonge meisjes, die een betrekking willen aan vaarden. De rondvraag leverde een ruimen oogst van besprekingen op allerlei gebied, waar onder wij noemen een klacht over het plaatsen van meisjes uit gestichten, die al spoedig blijken tot de onvolwaardige ar beidskrachten te behooren. Aanbevolen werd concrete gevallen te verzamelen en deze als studiemateriaal in een rapport neer te leggen. Daarna werd de film van het Meisjes- beschermingswerk, die vervaardigd is als smalfilm. AANKLEEDING VAN DE GROOT S GEVANGENKAMER OP LOEVESTEIN Vanwege de Nederlandsche Vereeniging voor Internationaal Recht is het initiatief genomen, te komen tot een plan, om de kamer op slot Loevestein. waar Hugo de Groot gedurende de jaren 1619/21 met zijn gezin gevangen gezeten heeft, meer in te richten en voor den bezoeker nog treffen der te maken, dan thans het geval is. Zoo als het nu is, is het vertrek geheel kaal en ijl. Door het in den juisten geest cenigszins aan te kleeden, kan de indruk, die van dit historische vertrek uitgaat, nog belangrijk verhoogd worden. Na de thans aangevangen overweging hoopt men, aan de regeering aannemelijke voorstel len te kunnen aanbieden. Het comité, dat deze opdracht heeft aanvaard, is dezer da gen door den voorzitter der genoemde ver eeniging, prof. J. A. van Hamel, geïnstal leerd. Het is als volgt samengesteld: jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn, voorzitter; jhr. mr. W. J. M. van Eysinga; prof. mr. dr. J. P. A. Francois; prof. dr. J. Huizin- ga; dr. T. S. Jansma; jkvr. dr. C. H. de Jonge; mevr. H. de JongeCornets de Groot; mr. E. J. Korthals Altes; piof. mr. J. Kosters; mr. K, P. van der Mandele; dr. P. C. Molhuyse en jhr. dr. E. O. M. van Nispen tot Sevenaar, leden. Dc onlangs overleden chef der afdeelkig Kunsten cn Wetenschappen van het minis terie van O., K. cn W., wijlen dc heer P. Visser, had ook zijn werkzame belangstel ling voor het plan toegezegd. Op die van den slotvoogd van Loevestein, jhr. L. C. van Panhuys, mag mede worden gerekend. ♦WEEKEND-RETOURS MET PINKSTEREN. Tn verband met de Pinksterdagen heb ben, zooals reeds gemeld, de Nederland sche Spoorwegen besloten, retours, welke genomen worden Zaterdag 27, Zondag 28 cn Maandag 29 Mei. voor de terugreis geldig te verklaren tot en met Dinsdag 30 Mei, Vcrzekeriugspenxmeel. De R. K. bond van verzekevinigbpcisoneel „St. Donatus" heeft met een meerderheid van ongeveer twee derde besloten met in gang van 1 Jan. 1940 een fusie aan te gaan met den R. K. bond van handel*-, kantoor- en winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië". EERSTE KAMER Indische begrooting goedgekeurd In het vervolg van zijn rede zeide MINISTER WELTER de primaire taak van de Nederlandsche regeering te zien in de bevordering van de economische ontwik keling, niet in die van de politieke. Ten aanzien van de vlootversterking zeide de minister, dat hierover nog geen beslissing was genomen. Deze zal niet lan ger worden uitgesteld dan noodig is. In antwoord op een vraag van een der leden zeide de minister, dat het vijf jaren' duurt, eer een slagkruiser gevechtsklaar is en de bemanning zal zijn opgeleid, indien hier toe heden besloten werd. Na re- en duplieken, waarbij o.m. de heeren De SAVORNIN LOHMAN )C.H.) en KRANENBURG (V.D.) elkanders op vattingen ten aanzien van de verhouding van Indië tot het moederland bestreden, werd de begrooting zonder hoofdelijke stemming aangenomen NIEUWE GEMEENSCHAPSGEDACHTE. Onderwerp van studie door R.K. Vrouwenbonden. Een intensief werkende propaganda tracht de menschen bewust te doen wor den, dat ieder een taak heeft te vervullen in de Nieuwe Gemeenschap, maar ook ver plicht is. die Nieuw Gemeenschap te hel pen opbouwen. Welke taak nu is weggelegd voor de vrouw? Om dit te bestudeeren, hierover van ge dachten te wisselen, een omlijnd program voor de besturen der afdeelingen te be spreken, heeft het bestuur der Federatie van R.K. Vrouwenbonden besloten een studiedag te houden op 5 Juni a.s. Het hoofdthema is: De taak der vrouw in de nieuwe gemeenschap. Dit onderwerp is als volgt ingedeeld: De grondslagen, waarop de nieuwe ge meenschap moet worden gebouwd; te be handelen door den zeereerw. Pater Lector A. J. Winkel O.P.; De toepassing der principes in het leven der vrouw; te bespreken door den zeer eerw. Pater mr. dr. Th. Keulemans, O.Carm. Tot slot stelt het bestuur der Federatie een werkplan vast voor het komende sei zoen m de afdeelingen van den R.K. Vrou wenbond. Deze Studiedag heeft plaats te Utrecht, in het Jaarbeursgebouw, aanvang 11 uur. De en treekaart a 80 ets. is te verkrijgen op het Centraal Bureau van R.K. Vrou wenbonden. Lange Nieuwstraat 63 A, Utrecht, gironummer: 66306. Aan de lunch kan worden deelgenomen, wanneer men dit vooruit besteld. Lunch- kaart a 1.40 te verkrijgen aan hetzelfde adres. Speciale reductie op de spoorwegen wordt voor dezen dag gegeven. Een bewijs van recht op reductie wordt door het Cen traal Bureau toegezonden tegelijk met be stelde entreekaarten. Deze besprekingen zijn niet alleen be stemd voor besturen van afdeelingen, doch ook voor alle belangstellenden, leden van den R.K. Vrouwenbond. DE L.T.B. NAAR 10.000 LEDEN. Dank zij de activiteit van eigen leden steeg sedert 1 Januari 1937 het ledenaan tal van 8044 tot 8827 op heden. De leden zelf dragen hun organisatie hoog, omdat zij weten, dat middels hun organisatie hun godsdienstig-zedelyke, so ciaal-economische, bedrijfstechnische en cultureele belangen het best worden be hartigd. Een krachtige actie wordt ingezet om de ongeveer 3000 buitenstaanders nog te bewegen hun afzijdigheid prijs te geven. Waarlijk niet alleen om gevolg te geven aan den herhaalden oproep van de Kerke lijke Overheid doet men beter als Katho liek land- en tuinbouwer en kweeker lid te worden van den L.T.B. Het parool: vóór 16 Juni 1940 (de dag van het 25-jaiig bestaan van den L.T.B.), 10.000 leden, klinke over het geheelc Bis dom! BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland sche boter is vastgesteld op 69 ct. per K.G. (Herplaatsing). De K.L.M. in West-lndië In 1940 een Oceaandienst? In 1920 reeds werd door de K. L. M. de aandacht gevestigd op luchtverbindingen in West-lndië, maar het geloof en vertrou wen in het vêrkeer door de lucljt was nog niet groot genoeg en nam men een afwach tende houding aan. Het gevolg daarvan was, dat anderen deden, wat wij doen kon den en zoo werd in 1925 reeds Curagao door de Columbiaansche luchtvaartmaat schappij S.C.O.D.T.O. met een bezoek ver eerd, terwijl in Juni 1929 de groote Pan American Airways voor geregelde lucht verbindingen met Noord- en Zuid-Amerika zorgde. In Nederland gaf men echter den moed niet op en zoo ontwierp in 1928 de beken de K.L.M. vlieger J. van Onlangs een plan tot een proef- en studievlucht van Ne derland naar West-lndië. Het plan bleef door geldgebrek onuit voerbaar tot 1930, toen een samenwerking tusschen het Departement van Koloniën en het Comité vliegtocht Nederland-Indië tot stand kwam. Ter bestudeering vertrok ken daarop de heeren D. J. de Vries van de K. L.M. en U. F. M. Dellaert naar de West en kwamen met een zeer gunstig rapport over hun bevindingen terug. In den kouden, stormachtigen nacht van 15 Dec. 1934 vertrok van den Amsterdam- schen luchthaven „Schiphol' het K. L. M. vliegtuig „Snip", uitgeleidde gedaan door honderden belangstellenden. De eerste Ne derlandsche Oceaanvlucht was begonnen De eerste daadwerkelijke poging tot een geregelde verbinding met onze Kolo niën in de West. Na 8 uur vliegen bereikt de „Snip" Mar seille en even later gaat het verder naar Alicante in Spanje. Aangezien een depres sie bij Casablanca gemeld wordt en het veld daardoor meer voor watervliegtuigen dan voor landvliegtuigen geschikt is, blijft men in Alicante overnachten. Den volgenden dag wordt Casablanca bereikt, 's Nachts weer start de „Snip" om langs de Afrikaansche kust te vliegen tot Port Etienne, daar over te steken naar Porto Praia en het eerste gedeelte „zit er op". Het traject langs de kust werd we gens mist vrijwel geheel op kompas ge vlogen, terwijl men ook hinder ondex*vond van het „Sahara-Woestijnzand". 19 Dec. kwam het langste traject van Porto Praia over den Oceaan naar Para maribo. Even na de start hing de „Snip" cp 750 M. hoogte temidden van zware re gen- en onweersbuien. Met medewerking van de „Stuyvesant" en de onderzeeër K 18 vloog Hondong met feillooze zeker heid de 3612 K.M. Oceaan om na 17 vlieg uren op „De Zanderij" bij Paramaribo te landen. Nederland en West-lndië, een kolonie die sedert 1634 Nederlandsch gebied is, is 300 jaar later voor het eerst door de lucht bereikt, is door het vliegtuig met Amster dam in de tijd van enkele dagen verbon den. Den 22en Dec. vlogen Hondong, van Balkom, Stolk en van der Molen hun Fok ker over La Guaira naar Curagao en een afstand van 10.572 K.M. was in 55 u. 58 vlieguren overbrugd 17 Jan. 1935 werd in tegenwoordigheid van den Gouverneur van Curagao de eer ste luchtlijn in West-lndië, de lijn Curagou Aruba, geopend. Naast deze lijn van slechts 120 K.M. lengte werden rondvluchten georganiseerd en hier en daar een beleefdheidsbezoek afgelegd. De „vloot" werd uitgebreid tot 2 vliegtuigen; de „Oehoe", eveneens een Fokker F 18, werd omgedoopt in „Oriol" en vertrok per boot naar de West. Het eerste bedrijfsjaar in West-lndië sloot met 2659 passagiers, terwijl boven dien nog 8.528 K.G. vracht vervoerd was. Het postvervoer bedroeg 307 K.G. Het volgende jaar werd de dienst Cura- gao-Aruba-Maravaibo geopend en bleek aan het eind dat het passagiersvervoer met 800 personen gestegen was, terwijl net vrachtvervoer met 125 pet. steeg en de vervoerde post van 307 op 725 K.G. werd gebracht. In 1937 en in 1938 zette deze stijging zich op dezelfde wijze voort en dus werd de vloot uitgebreid met een Fokker F 8, de „Duif" en vier Lockheed 14 vliegtuigen. In 1938 vervoerde de K. L. M. in West- lndië 9813 passagiers (1937: ongeveer 6300), het vrachtvervoer was 83.423 K.G., tegenover „slechts" 43.000 K.G. in 1937, De zuivel prijzen ONGUNSTIG VERLOOP. De Algemeene Nederlandsche Zuivel- bond (F.N.Z.) kwam Woensdag in alge meene vergadering bijeen in he Jaarbeurs restaurant te Utrecht onder voorzitter schapvan den heer H. K. Koster. In zijn openingswoord wees de voorzit ter op de groote moeilijkheden*welke zich voordoen bij den boter-export naar Enge land. In zijn mededelingen wees de secretaris, de heer J. A. Geluk, o.a. op de prijzen der producten. In vergelijking met het vorige jaar valt er, volgens spreker, in het prijs verloop der zuivelproducten een be langrijke achteruitgang waar te nc- In de beide eerste maanden van het jaar was de commissienoteering voor Neder landsche boter weliswaar hooger dan in dc overeenkomstige maanden van het vo rige jaar, doch daarna trad vooral na half Maart een sterke prijsval in, die in de laatste weken een steeds ernstiger vorm aanneemt. In tegenstelling met de maan den April en Mei van het vorige jaar, toen de prijs op een hooger niveau kwam en 90 cent per K.G. bereikte, gaat deze nu vanaf half Februari steeds naar beneden, zoodat de vorige week reeds 66 cent per K.G. werd genoteerd, een prijs, die zich sinds Maart 1937 niet heeft voorgedaan en dien wij hoopten, dat tot het verleden zou behooren. Ook de kaasprijzen hebben vrijwel van af het begin van dit jaar een ongunstiger beeld getoond dan het vorige jaar. In de melkpoederprijzen demonstreert zich eveneens de slechte gang van zaken. Van het begin van het jaar af hebben volle, zoowel als magere melkpoederprij zen een vrijwel steeds dalende lijn ver toond, zoodat ook deze beneden het laag ste punt van 193 liggen. Omtrent de prijzen van gecondenseerde melk valt niet veel te zeggen, daar deze voor den export naar Engeland bij onder linge en door de regeering gesanctionneer- de 'regeling zijn vastgesteld. De prijzen op de vrije markten hebben een zich naar de merken en landen van verkoop regelend individueel karakter, doch in het algemeen is het bekend, dat ook voor dit product in vele gevallen geen bevredigende prijzen worden gemaakt. De medewerking der fabrieken aan het bijeen te brengen bedrag ter gezamenlijke voortzetting van het proef melk wolbedrijf met de coöperatieve condensfabriek, „Friesland" is thans vrijwel algemeen. In overleg me tde C. C. F. wordt het melkwolproefbedrijf vanaf 1 Januari v->or gezamenlijke rekening uitgeoefend. Het blijft voorloopig, ter besparing van kosten, in deze fabriek gevestigd. In verband met den slechten gang van zaken, welke de zuivelmarkt reeds gedu rende een aantal maanden kenmerkt, was er vroegtijdig aanleiding om na te gaan, wat er, vooral ter ondersteuning der kaas markt, op dit gebied gedaan kon worden, teneinde zoo mogelijk te voorkomen, dat de ondermelk, in dit product Verwerkt, vrijwel waardeloos zou worden, zooals dit ook in vorige jaren wel is voorgekomen. Het meest voor de hand liggende mid del hiertoe is het voederen van meer on dermelk aan het vee, hetgeen voor den boer voordeelig wordt, zoodra de kaar- waarde der ondermelk beneden de vee- voedervvaarde komt, terwijl daarmede de kaasproductie wordt geremd. Reeds in Januari trad deze toestand in, zoodat vroegtijdig begonen kon worden met de propaganda voor het voederen van ondermelk. waartoe de Nederlandsche Zui- velcentrale de medewerking der veevoe- derbureaux heeft ingeroepen en ook ten volle verkeregen heeft. Een nog effec tiever hulpmiddel hiertoe is echter de me dewerking der zuivelfabrieken, door het vaststellen van een redelijken en zoo sta biel mogelijken ondermelkprijs. Het verloop van onzen export naar Duitschland is zeer onbevredigend tenge volge van de slechte clearingverhouding met dit land. Dit heeft hetbestuur aanleiding gege ven, zich zoowel met de centrale land bouworganisaties, als met nadere organi saties op het gebied van den land- en tuinbouwexport over dit onderwerp te ver staan en middelen te beramen om hierin verbetering aan te brengen, daar het steeds overtuigender blijkt, dat met na me de veehouderij niet op de been zal zijn te helpen, indien de afzetmogelijkheid vooral naar Duitschland zoo slecht blijft als thans het geval is. In verband met de laatste wijziging van het melkbesluit is aan den minister van Sociale Zaken verzocht, een overgangs termijn van een jaar in te stellen waar binnen het oude materiaal kan worden op gebruikt. Ook omtrent de vqprschriften zelf, die moeilijkheden bij de praktische uitvoering opleveren, zal de F.N.Z. zich tot den minister wenden. Betaling naar vetgehalte en gewicht. In een persbericht is medegedeeld, al dus spr., dat van 1 September 1939 af be taling van alle gesteunde en tot boter, kaas of melkproducten verwerkte melk naar gewicht en volgens vetgehalte zal moeten geschieden. In het oog houdende, dat met name in het westen des lands nog vrij wel alle melk naar maat en zonder reke ning te houden met het vetgehalte" wordt gekocht en afgerekend en dat toch de re- geeringstoeslag op de melk volgens het daarin aanwezige vet aan de boeren dient te worden doorgegeven, mag het ons ver wonderen, dat deze maatregel pas geno men is, nadat er gedurende zeven jaar een toeslagregeling is geweest. Daar de controle op het voorschrift blijkbaar eerst alleen zal worden toege past op de tot producten verwerkte melk, dus niet op de consumptiemelk, kan nog niet van een sluitend geheel gesproken Worden, daar in vele gevallen niet uitge maakt zal kunen worden, of melk voor di recte consumptie, dan wel ter verwerking tot producten verkocht en geleverd zal zijn. Ook overigens lijkt het ons, aldus spr., op zijn minst twijfelachtig, of men bij het verhandelen van melk, zooals dit met na me in de omgeving der groote steden veel geschiedt, en waar vaak nog nimmer de melk gewogen of op vetgehalte gecontro leerd werd, er wel in slagen zal, een zoo danig controlesysteem in werking le stel len, dat gezegd kan worden, dat daar de doorbetaling van den toeslag volledig en op de juiste wijze gescheidt. Het is bekend, dat wij ons ten aanzien dezer controle steeds op het standpunt hebben gesteld, dat het koopen en betalen der melk in andere deelen des lands eerst in orde dient te zijn, alvorens er van con trole bij onze fabrieken die de betaling naar vetgehalte en gewicht reeds gedu rende het geheele bestaan der coöperatie ve fabrieken toepassen sprake kon zijn. terwijl het vervoer van post 6845 K.G. (1937. 3239 K.G.) groot was. In begin 1939 werd het luchtnet uitge breid met een luchtdienst Curagao-Trini- dad-Barbados, zoodat het geheele luchtnet nu 2500 K.M. bedraagt. Verder is het zeer waarschijnlijk, dat dit jaar Paramaribo wordt aangesloten op de K. L. M.-lijnen in de West. Aangezien de bootreis 6 dagen vordert tusschen Curagao en Paramaribo, terwijl het vliegtuig deze afstand 1750 K.M., in 7 uur overbrugt, zal deze nieuwe verbinding van zeer veel belang zijn. De luchtlijnen, die momenteel In exploi tatie zijn, zijn: le. Curagao-Aruba. 2e. Curagao-ArubaMaracaïbo-Barran- quilla. 3e. Curagau-La Guaisa. 4e Curagao-Coro. 5e. Curagao-Bonaire. Geprojecteerd zijn de luchtlijnen: le. Curagao-Aruba-Haïti, welke wacht *op de toesteming tot doorvliegen naar het 261. „Wat was zo blij", toen Joko haar het pakje over handigde. „Ga jullie maar eens mee naar binnen", zei 'ze en Joko hing netjes zijn hoed aan een kapstok, waar zij langs kwamen, zoo'n model, dat het een gewei van een hert is. 262. Ze moesten gaan zitten en kregen limonade, maar ze stonden al gauw op, want anders kwamen ze te laat in de arena. Mevrouw Poedel zei: „Nu mogen jullie allebei een cadeau vragen. Zeg maar wat je hebben wilt, dan komt het morgenochtend in het kamp. bekende Amerikaansche vliegveld te Miami. 2e. Maracaibo-Cucuta, welke wegens diplomatieke moeilijkheden (lach niet le zer, ook in de luchtvaart speelt politiek helaas een groote rol!) nog niet geopend kan worden. Uit het bovenstaande blijkt, dat het de K. L. M. gelukt is, in de laatste vier jaren in West-lndië een even hecht en sterk luchtnet te onderhouden als zij dat de laatste 20 jaren in Europa met .succes on derhoudt. Wat nu nog mankeert is de ver binding tusschen deze twee steunpunten de luchtlijn AmsterdamCuragao. Hoewel de ontwikkeling en de uitbrei dingen van het K. L. M. luchtnet in Euro pa en langs de AmsterdamBatavia route zeer veel, ja haast alle aandacht opeischen, leidt het geen twijfel of ook de dienst naar West-lndië staat als een der eerstvol gende punten op het programma. De Portugeesche Regeering heeft reeds toestemming verleend tot het landen op de luchthavens Lissabon en de Kaap Ver- dische Eilanden, Het wachten is dus nog op het vliegveld te Paramaribo en.... het vliegtuig! De Lockheed 14, welke algemeen ge houden wordt voor het toekomstig Oceaan- vliegtuig der K. L. M. zal wèl voor proef vluchten maar niet voor geregeld verkeer geschikt zijn, aangezien de „Super Ele<- tra" voor een zoo lang traject te weinig laadvermogen overhoudt om met post en vracht de vlucht rendabel te maken. Dat echter binnen afzienbaren tijd (1940??) de luchtdienst op West-lndië ge opend wordt, staat vast. Eerst op dien dag zal Nederland, als groote koloniale mogen- heid een haar waardig luchtnet bezitten. MAILLON. Ik staak! De .nde'e wag.Ba doen het ook alleen! (Fliegeode BlMter)

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6