De bouw van een nieuwe kerk LUCHTVAART ZATERDAG 27 MEI 1939 Dg ijrtOSCPR rniJRANT VIERDE BLAD - PAG. IS De Parochiekerk van Zoeterwoude David zorgde, Salomon bouwde Een gevaarlijke herberg! door A. N, DUYNISVELD pr. IX. Everardus Stephanus Van der Haagen. Hy werd den 26sten Dec. 1793 te Amster dam geboren, studeerde te Kempen, te Uden en te Warmond en werd op 6 Maart 1819 tot priester gewijd. 1) Achtereenvol gens was hij kapelaan te Amsterdam in „de Toren", te Heemskerk, Gouda en in het Begijnhof te Amsterdam. Van 1824 tot 1840 stond hij als pastoor te Loosduinen, waar hij op aanraden van zijn kerkelijke overheid schreef de „Levens der Heiligen, Kerkvaders en Martelaren". Den 20sten Juli 1840 werd hij pastoor te Zoeterwoude, waar zijn voorganger al de jaren van zijn verblijf had gespaard voor den bouw van een nieuwe kerk, maar er niet toe kon komen een nieuw kerkgebouw te stichten. Bij zijn dood vermaakte Van Banning een kapitaal aan het fonds voor de nieuwe kerk, zoodat zijn opvolger het werk ter hand kon nemen. Bovendien ver zocht pastoor Van der Haagen in October 1843 om uit 's Rijks kas een tegemoetko ming te mogen ontvangen, omdat de kerk zulke buitengewone offers vroeg. Op zyn verzoek werd een gunstig advies uitge bracht, vooral omdat hij reeds drie jaren de gemeente bediende en eerst nu een tege moetkoming vroeg. 2) Den 3den Juli 1843 werd de eerste steen gelegd, van welke plechtigheid de „Gods dienstvriend", 3) een geestdriftig verslag gaf: „Schoon ons kerkgebouw in den loop de zer eeuw eenigszins opgeluisterd was. en de uitwendige gedaante van een huis van God verkregen had, bleef het echter door bekrompenheid en bouwvalligheid onge schikt voor de steeds in talrijkheid toene mende gemeente. De" HoogEerw. Heer J. van Banning, oud-Aartspriester en gedu rende 33 jaar ijverig pastoor dezer gemeen te, zag de noodzakelijkheid tot het bouwen eener nieuwe kerk voor jaren in, en begon voor dat groote werk, te midden zijner veelvuldige bezigheden, als een andere Da vid, bouwstoffen te verzamelen, met oog merk, om door zijn opvolger in de pasto- reele bediening, als door een anderen Sa lomon, de bouwing te laten bewerkstelli gen. Dat doel begint nu verwezenlijkt te worden door onzen tegenwoordigen ijve- rigen herder, den ZeerEerw. Heer E. S. van der Haagen, door wiens onvermoeiden ijver en zorg men het ontwerp van een gothisch kerkgebouw reeds zoover gevor derd ziet, dat op den 3den July de eerste steen op een kerkelijk plegtige wijze daar van is gelegd, en de fondamenten geze gend zijn door den HoogEerw. Hier P. Ker vel Aartspriester van Holland en Zee land enz., die gedachtig aan de zorg en het prijselijk doel, in een hartelijke toe spraak ons opmerkzaam maakte op de wel daden des onvergetelijken mans, die door eene welbêrekende spaarzaamheid zijnen opvolger in staat heeft gesteld, om zonder groote opofferingen der gemeente een voor treffelijk huis voor den Heer te bouwen. Zijn HoogEerw. herinnerde er aan, dat een punt, meer in het midden der gemeente, verkieselijker zoude geweest zijn. waren er niet zoovele herinneringen en belangen aan de plaats zelve verbonden, die in vroe gere tijden gekozen is om hare afgelegen heid; waar de verblijfplaats sedert twee eeuwen was van getrouwe herders, die de geloovigen van die en omliggende streken, in het geestelijke verzorgden, waar nu de godsdienstige man rust, die de stichter van de kerk mag genoemd worden, en waar de gemeentenaren op de graven hnuner bloedverwanten en vrienden, die sedert een vierde eeuw in den Heer ontslapen zyn, een godsdienstigen traan storten, die hun geloof op een zalig wederzien verlevendigt. Een eohoone dag begunstigde de ple»gtig- heid, die door een aantal priesters uit de nabuurschap werd opgeluisterd. Als het plan goed wordt ten uitvoer gelegd, waar aan wij onder de leiding van den kundi- gen architect Molkenboer niet twijfelen, dan zal deze kerk een der schoonste zijn, die in deze laatste jaren ten plattenlande gebouwd zijn." Aldus het verslag in de „Godsdienst vriend". Het was dan ook voor die dagen een heele gebeurtenis: een gothische kerk van Molkenboer op het platteland van Zuid-Holland. Niet voor niets evenwel was Van der Hoogen lid van de door Kervel in 1843 in gestelde bouwcommissie voor het bouwen van nieuwe aerken, omdat volgens hem ..de pastoors van bouwen geen verstand hebben." Gerving prees de Statie Zoeterwoude in zijn Missieveslag van 1842 als „uitmuntend onder alle opzicht, geestelijk zoowel als tijdelijk", waaraan slechts één ding ont brak: een waardig kerkgebouw. Pastoor Van der Haagen zorgde er voor, dat en kele jaren later slechts dit waardig kerk gebouw in Zoeterwoude verrees. De nieuwe kerk werd den 17den Juli 1844 geconsacreerd door Mgr. Van Wijcker- sloot. In 1870 was zU reeds te klein gewor den; telde de Statie tijdens den bouw der kerk ruim 800 communicanten, in 1870 was dt getal gegroeid tot 900. Daarom besoot Deken Bottemanne de kerk te vergrooten, hetgeen een som van 20.000 gulden vorderde, waarvan 8000 bij- eenkwam door vrijwillige giften der pa rochianen. 4) Daarop werd in 1873 de kerk gepolychro meerd door Chr. Lindsen. De kosten hier van werden gedeeltelijk bestreden uit den verkoop van het'winkelhuis aan de noord zijde der kerk gelegen. Dit huis was in 1853 aangekocht om te voorkomen, dat „daarin eene gevaarlijke herberg zou wor den opgerigt." Wegens bouwvalligheid koste dit huis evenwel te veel aan reparaties. In 1875 werd aan de kerk een nieuwe kruisweg, geschilderd op doek door J. Tho- nus te Leiden, door vrijwillige giften ge schonken. De kerk van Molkenboer werd in 1904 afgebroken en vervangen door de tegen woordige, een bouwwerk van den architect Jan Stuyt, „als een der mooiste dorpsker ken" geprezen in de „Katholieke kerken in Nederland". 5) In 1846 werd pastoor Van der Haagen aartspriester van Holland, Zeeland en West- Friesland als opvolger van P. Kervel, die 9 Juli 1845 was overleden. De Vice-Supe rior der Hollandsche Missie berichtte aan de Propaganda te Rome, dat hij Van der Haa gen wilde benoemen, omdat deze door de overige aartspriesters, door de reguliere oversten en door den president van het se minarie te Warmond van Vree, warm was aanbevolen. Den 6den Augustus 1846 kwam de Vice- Met ambtsgebed opende gisteravond de waarnemende burgemeester, wethoudei P. A. van Reisen, de vergadering van den Voorhoutschen Raad, na vooraf de mede- deeling te hebben gedaan dat aan het ter vorige vergadering genomen raadsbesluit uiting was gegeven door het aanorengen van een houten kruis van eikenhout met coromandel afgezet, hetwelk, zooals later bleek, door door de leerlingen der Bis schoppelijke Nijverheidsschool aan het ge meentebestuur ten geschenke was aange boden. De notulen der vorige vergadering wer den hierop ongewijzigd gearresteerd, ter wijl de ingekomen stukken voor kennis geving werden aangenomen, evenals het voorstel van B. en W. tot vaststelling van de pensioensgrondslagen voor den admi nistrateur der bedrijven. Het voorstel van B. en W. tot beschik baarstelling van gelden voor extra-steun aan onderstaande werkloozen voor klee ding, schoeisel en dekking, de z.g. B-steun voor het jaar 1939, ontlokte aan de verga dering eenige informaties. Zoo vroeg het lid Spierenburg waar de oorzaak was ge legen, dat nog steeds geen uitvoering waS gegeven aan het besluit tot verstrekking aan de werkloozen; worden hierdoor geen werkloozen gedupeerd? vraagt spr. verder. Ook de leden Vester en Kruithof betreu ren de trage gang van zaken, waarop de voorzitter antwoordt, dat een ander dan de door B. en W. genoemde ambtenaar als secretaris aan het B-comité werd toege voegd. Toevallige samenloop van omstan digheden was oorzaak, dat de uitkeering werd uitgesteld; nochtans zal geen der werkloozen hiervan eenig nadeel onder vinden, aangezien het op 1 Juli a.s. nog niet uitgekeerde bedrag automatisch wordt overgeschreven naar het jaar 1939 en derhalve ten goede komt aan de uit keering, welke omstreeks Kerstmis 1939 zal plaats vinden. Overigens wordt het voorstel van B. en W. aangenomen zon der stemming. Over het voorstel van B. en W. om aan de bezwaren van Ant. Jansze. die een aan schrijving tot verbetering zijner arbeiders woning had ontvangen, tegemoet te ko men, werd even van gedachten gewisseld. Het schijnt in de bedoeling van betrokke ne te liggen om een nieuwe woning te bouwen, zoodat deze binnen één jaar met een voorstel bij B. en W. moet zijn geko men, waardoor aan de bezwaren van dit college zal zijn tegemoi^ gekomen. Z. h. st. werd hiertoe ten slotte besloten. Een voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting in verband met de herstel werkzaamheden van het voormalige post kantoor. thans bode-woning, wordt zonder hoofdelijke stemming na eenige discussie aangenomen. Het kruis in de Raadszaal. De voorz. doet thans officieel mede- deeling dat het in de raadszaal boven de hoofdingang opgehangen houten kruis een geschenk is van de leerlingen der Bis schoppelijke Nijverheidsschool, en stelt de vergadering voor een dankschrijven tot hen te richten voor het geschenk Het lid Angevaare meent, naar aanlei ding van de ontwerp-teekeningen tot bouw van 7 groote gezins-woningen, tc moeten opmerken, dat er eenige techni sche onjuistheden waren ingesloten, waar voor hij de volle aandacht van B. en W. opeischte, hetgeen hem bij monde van den voorz. werd toegezegd. Het lot van jonge boompjes. Het lid Vester verzoekt B. cn W. om toch de nog onlangs geplante boomen van een bescherming te voorzien, om te voor komen dat ze te vroegtijdiig zullen dood gaan of worden vernield. De voorz. zegt Superior Ferrieri persoonlijk naar Zoeter woude om den pastoor a(jn benoeming mee te deelen. Ofschoon Van der Haagen be zwaren maakte om dit lastige en moeilijke ambt te aanvaarden, bezweek hij toch voor de bezweringen van den Vice-Superior en aanvaardde de waardigheid, waaraan te vens verbonden was de onderscheiding van provisor van Warmond en directeur van Hageveld. Als aartspriester heeft hy rusteloos ge werkt voor de Hollandsche Missie, terwijl hem evenmin als zijn voorganger te Zoe terwoude, de moeilijkheden aan dit ambt verbonden, zijn bespaard gebleven. Mgr. Zwjjsen troostte hem en scheef in 1848: „Uw betrekking is waarlijk lastig, onaan genaam; maar uw loon in den hemel zal niet minder groot weien." 7) Men begrijpt daarom met welk een vreugde hij de tijding vernam, dat de ker kelijke hiërarchie in ons land zou hersteld worden, waardoor hjj van zijn ambt als aartspriester werd ontheven. Dit gebeurde den 28sten April 1953. Van der Haagen werd benoemd tot Ge heim-Kamerheer. Bij de indeeling van het bisdom in dekenaten werd Zoeterwoude de zetel van een dekenaat, opdat „de paro chie altijd door voortreffelijke priesters zou bestuurd worden." Van der Haagen weid den llden Sep tember 1853 als de eerste deken van Zoe terwoude benoemd. In 1857 werd hij Vicaris-Generaal van den Bisschop van Haarlem, en in 1858 proost van het kapittel. Den 20sten April 1861 kwam hij te Zoe terwoude te overlijden, betreurd door zijn parochie, die „in hem een vader verloor". 1) Bijclr. v. llaarl.: dl. XLVIII, bl. 264 -269. 2) Bissch. oud-Archief te Haarlem. 3) Deel LI, bl. 107—108. 5) Bladz. 351. 6) Bydr. v. Haarl.: dl. XLIX. bl. 159. 7) L.c.: dl. XL, bl, 76. onderzoek toe, doch vreest voor gebrek aan financieele middelen. Dit onderwerp genoot nogal de interesse by de leden Kruithof, Spierenburg en Van dep Nou- land. De eerste betoogde dat meerdere boomen vaak op verkeerde plaatsen waren geplant, waardoor ook het voetgangers verkeer in het gedrang kwam. Het lid Spierenburg meent, dat de boo men aan den Prinsenweg op een geheel verkeerde plaats staan; te dicht op de haag en zoodoende te dicht op het bollen land, dat ongetwijfeld van overhangende boomen schade ondervinden moet. Boven dien zullen de bollen van de wortels van de boomen de schaap niet ontloopen. Spr. vraagt den voorzitter hem een datum te noemen, waarop deJ boomen zeker zullen zijn gerooid. De voorz. zegt u belangen voor betrok kenen te begrijpen. De boomen zijn voor- loopig geplant, om ze te behoeden voor on tijdig afsterven, aangezien zulks zeker het geval ware geweest, indien eerst had moe ten worden uitgemaakt waar precies de boomen zouden worden geplant. In elk ge val zegt de voor», den sprekers toe. dat de bedoelde boomen zeker vóór April 1940 zullen zjjn gerooid. Het lid De Groot informeert, wie eigen lijk zorg draagt, welke werkloozen in werkverschaffing worden geplaatst, cn hoe het komt dat meerdere personen van uit het eene werkverschaffingsobject naar het andere werden overgeplaatst, terwijl anderen na korten tijd niet voor herplaat sing in aanmerking kwamen of zelfs in het geheel niet voor plaatsing in aanmer king kwamen. De voorz. antwoordde hierop, dat men volgens het huidige systeem van het de partement slechts toestemming kon krygen om de werkloozen 13 achtereenvolgende weken in werkverschaffing op te nemen; indien er dan werkloozen zyn die van hel eene object in het andere overgingen, zal dit zyn oorzaak vinden in de omstandig heid, dat dezulken hun 13 weken moesten vol maken. Het huwelijk van den burgemeester Het lid Van don Nouland zegt, bij ge ruchte te hebben vernomen, dat ertoe be sloten is om een jfreceptie te organiseeren bij gelegenheid van het feit. dat de bur gemeester in het huwelijk is getreden, welke zal plaats hebben in het Parochie huis na 20 Juni a.s.. den datum waarop de burgemeester zal zijn teruggekeerd. Spr. had bovendien no$ vernomen, dat de ge meente voor de kosten hiervan zou moeten opkomen. De voorzitter, den spreker in de rede vallende, verzoekt dezen beleefd dit on derwerp uit te stollen tot de geheime zit ting, waarop meerden. leden op openbare behandeling dezer aangelegenheid aan dringen, niettegenstaande het lid Van den Nouland, dat nog steeds aan het woord was, uit deferentio voor den voorz., deze materie zal uitstellen. Spr. vraagt even wel, of zoo mogelijk spoedig met dc ver harding van het wegdek van den Prinsen- weg een aanvang kan worden gemaakt, aangezien de bollenrouitijd op komst is, en men meer last dan gemak zal hebben, in dien men dan met. deze werkzaamheden gaat beginnen. Dè leden Spierenburg en Kruithof ondersteunden het betoog van het lid Van den Nouland, waarop de voor zitter antwoordde, dat gewacht dient te worden op goedkeuring der begrooting. Bollenschuren en schoonbelds- eischen. Het lid Spierenburg komt met de stuk ken op tafel aantoone dat in Februari een vergunning is gevraagd voor dan bouw van een bollenschuur, waarop de aanvra- Brigitta's Pinksterfeest door B. Vroom. De wereld was als eer. sprookje zoo schoon; blauw was de hemel, in zonnegoud gedompeld de aarde en alles met bloemen bezaaid. Doch toen Brigitta Berger bj het open venster van haar klein, gezellig kamertje zat, kon zij opeens niet meer blh zijn om den feestdag van morgen. Hoe kwam»dat toch? Had zij niet weken tevoren reeds de mooie stof voor haar Pinkster kleed uitgekozen? Werden niet met ware liefde de tallooae fijne steekjes ge daan aan het sierlijk weefsel? Las zy niet iederen dag de weertzerichten? Zij wilde ook eens naar buiten zooals andere men- schen, naar buiten op het land, naar het groene bosch; zy wilde de zon drinken, over de bedauwde weilanden loepen en bloemen plukken. En nu, nu haar lang ge koesterde wenech in vervulling ging. nu was zy niet eens echt blij meer. Waarom toch? Opeens werd het haar duidelijk: zij gaf niets meer om dat Pinkstertochtje, omdat het weer tot haar bewustzijn doordrong, dat zij eenzaam was Het late zonnelicht klom over den gevel- wand van het tegenoverliggende huis en viel op Brigitta's gelaat, dat merkwaardig stil geworden was. Ze glimlachte, och, eigen lijk had zij het nog niet zoo slecht, als zij wel dacht. Overdag naaide zij bij welgestel de families, zat in gezellige, warme kamers en liet vele fijne, zijden, zachte stoffen door haar vingers glijden. Wanneer zij 's avonds in haar kamertje terugkeerde, dan was ze vrij en kon ze lezen en nadienken. 's Avonds en 's morgens kwam zelfs de zon bij haar. Neen, het was nog niet zoo slecht'hier boven. De familie Peelers was er veel erger aan toe. Zoo'n vochtige, muffe kelderwo ning. Eer daar een zonnestraal in viel! En dan dat bleeke, armzalige, kwijnende kind, dat altijd zoo verlegen was. Suusje heette het, S>uusje. Wat zou het fyn zijn, dit arme, kleine schepseltje eens naar het bosch te brengen en al het jonge groen te toonen.. Heel stil wendde Brigitta Berger zich om en daalde de vele trappen af naar de kel derwoning van Peeters. Daar vroeg 7n mar Suusje. Het kind kwam en Brigitta rak ermee, blij én warm, zoadat de kleine ruode wangen kreeg van hoopvolle verwachting, en toen Brigitta heen ging, was het een uit gemaakte zaak, dat zij met Suugje een Pink steruitstapje ging maken in de vrije na tuur. Het was al laat in den nacht, toen Brigitta het licht in haar kamertje uitdeed. Ze had nog een jurkje gemaakt, het frissohe fle<st- jurkje voor de kleine Suze. Behaaglijk strekte zij nu haar leden in de koele lakens. Veel verdiepingen beneden haar, wist zy een kinderhartje, fel kloppend van blijde verwachting. gcr zich met het Instituut voor Stad en Vroedschap in verbinding heeft moeten stellen, met het gevolg, dat eerst in April aan den aanvrager een vergunning werd verleend op een door dat Instituut ontwor pen 'teekening, waarmee aanvrager zich niet heeft kunnen vereenigen. De werk wijze, welke het College van B. cn W. thans volgt, gaat strekzaam en stroef, hier in dient hoog noodlg verandering en ver betering gebracht te wordfen. Bovendien moge de door het Instituut ontworpen schuur aesthetisch schooner zijn, het bloembollenbedrijf vraagt nu eenmaal naast een mooie schuur eerst naar een practische, cn waar de beide wethouders ook vaklieden zijn, kan hij zich het stand punt van het college niet begrijpen. Ook het lid Van den Nouland onderschrijft dit betoog, terwijl het lid Van der Geer als getuige k décharge fungeert. Voorts vraagt het lid Spierenburg aan dacht van het college voor de treinenloop, waardoor Voorhout on zijn inwoners zeer gedupeerd is. Het lid Kruithof adviseert samenwerking met andere gemeenten, middels de Kamer van Koophandel. Ten slotte heeft het de verwondering van het lid Spierenburg gewekt, dat aan dc col lecte voor „Het Hoogeland" cn het comité voor jeugdige werkloozen slechts vergun ning wa£ verleend voor speldjesverkoop by den uitgang van de Hervormde kerk c.q. bij Hervormde ingzetcncn aan huis. Noch onder het bewind van burgemeester Bulten noch onder dat van den loco-bur gemeester van Reisen ten vorige jare, is een vergunning in zulk een beperkten vorm verleend, bovendien worden ook meer dere katholieke jongens geplaatst in dc werkkampen waarvoor wordt gecollec teerd. Spr. komt tot de conclusie, dat de zoo mooi in woorden uitgedrukte moreele cn geestelijke herbewapening in deze kwestie verre zijn te zoeken Het lid Kruithof is van meoning dat het thans dc taak van dc wethouders is, om te trachten zoo spoedig mogelijk dc goedkeuring der begrooting te bevorde ren. Alles wordt maar geschoven op 21 Juni, dc datum waarop de burgemeester weer in functie zal zijn, hetgeen spr. niet wenschclijk voorkomt. Spr. waardeert ze ker de werklust van den burgemeester, maar constateert bij hem een dictatoriale houding. Spr. heeft hierin aanleiding ge vonden om te constateeren, dat de beide wethouders als het ware den leiband loopen van een nog jong en onervaren per soon. Hierdoor worden verschillende be langrijke zaken opgeschort, hetgeen een goede behartiging der gemeentebelangen naar sprekers meening in den weg staat. Spr. vervolgt thans, dat de laatst ge houden Provinc. Statenverkiezingen hem aanleiding hebben gegeven tot eenige op merkingen. Zoo is het noodig dat op de tafel prijkt papier, potlooden enz., doch dat daarop toch zeker niet behoort tc prijken ccn glas wyn. Niet, zegt spr., omdat hij een Suusje was precies op tijd. Nauwelijks waa de zon ontwaakt, of haar kleine bcen- tjea stommelden reeds in de grove schoen tjes de trap op. In het huis he«rachtc nog de morgenstilte. Brigitta toonde de kleine mfeid het nieuwe jurkje cn pakte toen terwijl het kind in sprakeloo/e liefelijke verwarring den nieuwen rijkdom bewon derde haastig boterhammen, eieren en vteeech in een rugzak. En toen moest het eerbiedig bewonderde jurkje nog aange trokken worden. Even later knarste de sleutel in het alol en Brigitta ging met het kind aan de hand de trap af cn de straat op. Zy waren waarlijk niet de eersten, die in alle vroegte waren opgestaan. Het sta tion wenu-lde van blije mcnechen, die zich op hun Plnkstertoeht verheugden als kleine kinderen op Kerstmis. Toen Suusje aan Brigitta's zijde weer uit den trein stapte, waren de grauwe stads huizen heelemaal verdwenen. Suusje had zoo iets nog nimmer geziein. Haar dunne vingertjes omknelden krampachtig Brigit ta's hand. „Het wordt nog veel mooier" beloofde Brigitta bij iederen stap en zij zelf kreeg «tralende oogen en roode wangen. „Nu gaan we eerst naar de kerk. naar de Pinkstcrmis, en dan naar het bosch!' En toen ze over de weilanden liepen, waar aan ieder grashelmpje dauwpareltjes schit terden. toen haalde Brigitta heel diep uit haar ziel den schat harer kinderjaren te voorschijn en Suusje Peeters, het arme, kleine verhongerde Suusje, kreeg de eerste sprookjes te hooren. Het meisje zat roer loos stil. Haar kindcroogen gingen wijd cn stralend open. En over de bleek-gele wan getjes kwam een vleugje heel fijn, schuch ter, ongewoon rood. Dat alles zag Brigitta Berger en uit haar hart stroomde steeds meer rijkdom en edele liefde. „Is het mooi, Suusje?" vroeg ze zacht. „O ja, heel mooi...." zuchfce het kind, „zoo mooi, dat ik wel heelemaal niet meer naar buis zou willen....". Onverbruikte moederlijkheid welde uit haar ziel en ging uit naar het bleeke kind met de hongerige oogen. „Dan zou je zeker wel dikwijls met mij mee willen gaan?" vroeg Brigitta. „En of!Als ik magV' Heel teeder trok de stille en peinzende Brigitta Berger het kleine kinderhoofdje aan haar borst. En al haar liefde schonk zij weg. Opeens wist ze nu, waarom ze hier zoo feestelijk gekleed liep, waarom zij zich zoo op dezen Pinksterdag verheugd had zij was niet meer eenzaam! Naast haar liep het tengere, bleeke kind in den stralenden feestdag, de oogen wijd geopend In zalige verwachting. Dit kind kon zij zon geven, zij kon liefde schenken cn ryk geluk oogsten. Wat een wondervolle macht was haar gegeven Zy liepen voort, steeds hand in hand, als twee goede kameraden, als moeder cn kind, en beseften beiden nog niet tenvolle, hoe veel deze mooie lentedag hun reeds had ge schonken. geheelonthouder is, maar omdat onder leiding van den vorigen burgemeester ook nimmer is voorgekomen, dat in het open baar een glas wyn werd gedronken. Ove rigens heeft spr. zich zeer geërgerd aan het optreden van den voorzitter van het stembureau, over de wijze waarop hij aan meerdere kiezers te verstaan heeft gege ven: „Neem je pet af" en andere van dic tatoriale neigingen uiting gevende uit drukkingen. Weth. Van Reisen zal ook zeer goed weten, dat de Voorhoutsche be volking zeker niet als onbeleefd bekend staat, en dat het zeker niet verwacht op een dusdanige manier op een onattentie te worden geattendeerd. Hierdoor is onge twijfeld de houding ten opzichte van den burgemeester persoonlijk niet beter ge worden, integendeel. Daarom verzoekt spr. den wethouder, die in jaren zooveel ouder is, by een dergelijke gelegenheid een meer tactisch optreden van den betrokkene te bewerken in diens eigen belang. Hierna ging men over in geheime zit ting, waarna de vergadering nog werd her opend, om gesloten tc worden. DE POSTVLUCHTEN OP NED. INDIë De positie der K.L.M.-postvliegtuigen op de Indië-lyn was gisteravond als volgt: Op do uitreis: arriveerden de „Wiele waal" te Rangoon en de „Emoe" te Bagdad (wegens slecht weer). Op da thuisreis: kwamen de „Peli kaan" tc Basra en dc „Valk" te Rangoon aan. noedsakeltyk ia?" Patient: ..Zoodt gty die nood- aekelUk vinden als. zU wist, dat die niet betaald kon worden?" (Züricher IJluulrierte). GEMEENTERAAD VAN VCM RHOIH Specialist: „Zoudt gQ een epe- retie kannen betalen, ale die

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 15