Land- en Tuinbouw ZATERDAG 27 MEI 1939 DE LF'«!C'HF COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 UITNOODIGING AAN HOIAAND-ATHLETEN Visser start op den Olympischen Dag. Nota Jr. en Pley op dc Internationale Wedstrijden in Brussel. Door de Technische Commissie der K.N.A.U. zijn de Holland-athleten Pley en Nota Jr. uitgenoodigd om deel te nemen aan de Internationale Wedstrijden, welke op 11 Juni a.s, in Brussel worden gehouden. A. Visser ontving een invitatie tot deel name aan de 1500 meter, welke eveneens op 11 Juni in het kader van den Olym- piachen Dag in het Amsterdamache stadion wordt gehouden. Voorts werden Kronig, ten Cate, Nota Sr. en Pley aangewezen om deel *e nemen aan de internationale studenten-athletiek- wedstryd Holland-België, welke 3 Juni a.s. in Utrecht plaats vindt. BILJARTEN LEIDSCHE BILJARTBOND Persoonlijke Kampioenschappen. De wedstrijden voor het Pers. Kampioen schap 3de klasse werden in het clublokaal van de B.V. „D.O.S." voortgezet. In deze klasse hebben G. Vermeer en C. Winkel een gelijk aantal winstpunten waarmede zy aan die kop staan. Dc uitslagen waren: C. Paauw C. Winkel C. Winkel H. C. Rietbergen G. Vermeer C. Paauw 91 36 17 2.51 150 36 16 4.16 97 37 13 2.62 150 37 27 4.05 150 36 29 4.16 106 36 11 2.94 Voor het Pers. Kampioenschap 4de klasse, welke in het clublokaal van de B.V. „T.O.G." wordt verspeeld werden onder staande partijen gespeeld. J. Ververs wist zijn beide partijen wederom te winnen, waardoor hij de leiding heeft. De uitslagen luiden: F. H. J. Ververs A. H. Waller S. Ar bouw A. H. Waller J. Ververs S. Arbouw F. H. 119 40 18 2.97 125 40 10 3.12 102 36 14 2.83 125 36 17 3.47 96 41 11 2 34 125 41 15 3.04 125 46 15 2.71 100 46 11 2.17 Het programma voor de volgende week luidt: Dinsdag 30 Mei, 3e klasse: H. C. RietbergenC. Hendriks; G. Ver meerJ. Vrijburg; J. VrijburgH. C. Riet bergen; C. HendriksG. Vermeer. Dinsdlag 30 Mei, 4e klasse: A. v. d. HeidenS. Arbouw; F. H. A. L. I.; F. H.A. v. d. Heiden; S. Arbouw A. L. I. MOTORSPORT NIEUWE DAGVERDEELING BIJ DE T.T.-RACES. Alle geruchten ten spijt kunnen wy of ficieel melden, dat de Asser races op Za terdag 1 Juli door zullen gaan. In verband met de internationale verhou dingen is men weliswaar later dan gewoon lijk met de voorbereidingen begonnen, maar nu zijn alle onderdeelen grondig aangepakt. Het belangrijkste nieuws is wel, dat de dagverdeeling wordt gewijzigd. De K. N. M. V. en de Asser organisatoren zy'n het er over eens, dat aan de nationade races, die vorig jaar in den vorm van een uurrace zoo'n succes hadden, dit jaar een belang rijker plaats moet worden ingeruimd. An derzijds moeten de internationale races na tuurlijk op den voorgrond blijven. Besloten is nu den geheelen morgen te reserveeren voor de nationale en den mid dag voor de internationale races. Onze Nederlandsche rijders zullen elkaar bekampen in vier klassen. Nu zal n.l. ook de 125 c.c. klasse aan den start verschij nen. Tegelijk met de kwartliter klasse zul len de „kleintjes" den stryd aanbinden in een uurrace, terwijl na beëindiging van deze races de deelnemers aan de 350 en 500 c.c. klassen, eveneens in een uurrace, elkaar zullen bestrijden. Iets geheel nieuws zal men des middags kunnen aanschouwen. Met enkele minuten verschil zullen zoowel dc 250, de 350, 'als de 500 c.c klasse gestart worden. Wat de deelneming aan deze internatio nale races betreft, kan nu natuurlijk nog niets met zekerheid worden gemeld. Maar als de voorteekenen niet bedriegen, staat het vrijwel vast, dat vooral de middagre ces interessant zullen zijn. Een belangrijke factor vormt hier Italië dat het Duitsch- land in de 500 cn 250 c.d. klasse lastig moet maken. Het spreekt vanzelf, dat de organisato ren niets zullen nalaten om alle belang rijke machines aan den start te krijgen, opdat de groote prijs van Nederland der K. N. M. V. een race vol spanning zal zijn, een race, waarin, zulks in tegenstelling met de meeste andere races in het buiten land, alle bekende rijders en machines te genover elkaar zullen komen. In verband met de gewijzigde dagindee- ling zullen dc races, die dit jaar voor den vijftienden keer In Drente worden gehou den, een half uur later beginnen, dus tien uur. De 350 en 500 c.c. starten om half twaalf, terwijl de internationale races om twee uur zullen beginnen. DE INTERNATIONALE ZESKAMP. Cortlever wint van Szabo. De uitslagen van de partyen, gespeeld in de derde ronde van den internationalen zeskamp te Amsterdam zyn: J. H. C. FonteinS. Flohr 01. N. CortleverL. Szabo 10. S. Landaudr. M. Euwe afgebroken, in voor Landau betere stelling. De stand luidt: 1. dr. Euwe 2 punten plus 1 afgebroken partij. 2. Flohr 2 punten. 3. Landau 11/2 punt plus 1 afgebr. partij. 4. Cortlever 1 punt plus 1 afgebr. party. 5. Szabo 1/2 pnt. 6. Fontein 0 punten plus 1 afgebr. partij. R.K. DAMVEREEN. „BEATRIX" De borden wedstrijd van den R.K. Dam- vereeniging „Beatrix" waarvan de uitslag was als volgt: Th. KooijmanJ. v. d. Berg 02 A. WittemanL. den Hollander 11 N. van LeeuwenA. Mens 11 N. DuivenvoordeA. v. d. Krcgt 0--2 C. Nouweland—L. Witteman 0—2 W. v. d. KrogtJos. Mens 02 Afgebroken partyen. A. MensA. Toussaint 02 C. NouwelandH. Duivenvoorde 20 PAARDENSPORT TENTOONSTELLING VAN ARABISCHE PAARDEN. In het Circusgebouw te Scheveningen. Gisteravond is in het Circusgebouw te Scheveningen de tentoonstelling geopend van Arabische volbloedpaarden en Shet land-ponies, georganiseerd door de Neder- Indsche Arabierenclub en het Nederland sche Shetland Pony-stamboek. Deze tentoonstelling duurt tot en met 29 Mei a.s. De inzendingen zijn buitengewoon in teressant. Er zijn enkele paarden bij van H. M. de Koningin cn van Z. M. den Ko ning der Belgen. Doch deze inzendingen zijn hors-concours. Op deze tentoonstelling zijn geen at tracties en dus is de werkelijke bestudee ring van het aanwezige paardenmateriaal het eenige doel. In den uitgebreiden cata logus, welke voor den paaixlenliefhebber op zichzelf al belangrijke waarde heeft door enkele interessante artikelen, zoekt men tevergeefs naar een opgave van de tydstippen, waarop de verschillende klas sen zullen worden gekeurd. Dit vindt zijn oorzaak in de ervaring, dat het welhaast onmogelijk is om van tevoren te bepalen, hoe lang de deskundige noodig zal heb ben om uit een zeker aantal paarden het beste te kiezen en de overigen in volg orde te plaatsen. De deskundige keurt waar en wanneer hem dit goeddunkt. Het eene oogenblik zal hy de inzendingen in hun boxen in- specteeren om de Arabische volbloed-ken merken te onderzoeken, op andere oogen- blikken zal hy hen, hetzy in de manege, hetzy op het achtex-terrein, doen voorbren gen, terwijl het hem vrij staat hen, des noods buiten het gebouw, onder het zadel te probeeren. Het hoeft geen betoog, dat men op deze wijze een juister waardeering verkrijgt dan wanneer de jury in een kort tijdsbe stek zich een oordeel moet vormen, ja, soms details moet laten varen om op tijd gereed te zijn. In alle klassen bestaan de bekroningen uit diploma's. Alleen heeft de Arab Horse Society in Engeland twee medailles be schikbaar gesteld, resp. voor het beste vrouwelijke en voor het beste mannelijke exemplaar der zuivere Koheilans. Paardenliefhebbers zullen de komende dagen hun hart aan deze tentoonstelling kunnen ophalen. GEMENGDE BERICHTEN VREES VOOR DEN COLORADOKEVER. Ook Engeland verbiedt den invoer van een deel onzer tuinbouwproducten. Thans is ook de Engelsche regeering overgegaan tot het nemen van maati-egelen om te voorkomen, dat met Nederlandsche tuinbouwproducten de Coloradokever daar te lande zou worden ingevoerd. De Engelsche maatregelen, welke met ingang van 1 Juni a.s. in wex'king treden, zyn iets soepeler dan de Duitsche. De ter mijn van invoerverbod van bepaalde tuin bouwproducten in Engeland is korter. Hy loopt namelijk van 1 Juni tot 30 Septem ber. Voorts ligt de grens, beneden welke de uitvoer der producten verboden is, meer Zuidelijk, zoodat uit het Westland en de omgeving van Delft waarschijnlijk wel zal mogen ingevoerd worden. En ten slotte zal bloemkool in Engeland het geheele jaar door worden toegelaten, als deze kool geheel van bladeren is ont daan, zoodat alleen de bloem overblijft. Een zoodanige verzending van bloem kool behoeft voor den tuinbouw geen over wegende bezwaren mee te brengen. Ook naar Scandinavië is om de vrachtkosten te verminderen, een dergelijke wijze van ver zending wel toegepast. ONBEZONNEN CHAUFFEUR RIJDT MOTOR-AGENTEN AAN. Mislukte demonstratie voor Minister Goseling. Hoewel de meeste wilde busdiensten te 's-Gravenhage op last van de politie en op advies van hun raadslieden hun bedrijf hebben gestaakt, zijn er toch nog enkele, die zich „bad loosers" toonen en zich op al lerlei v/ijzen tegen de politie, die thans te gen elke overtreding optreedt, trachten te verzetten. Zoo wilde Donderdagavond een autobus van de firma Stoop uitrijden, het geen uiteraard onmiddellijk door de poli tie werd belet. De bus werd in beslag ge nomen en een kraanwagen werd van het hoofdbureau gehaald om de bus daar naar toe te slepen. De eigenaar van de bus gaf er echter de voorkeur aan, de bixs zelf naar het Alexanderveld te rijden, opdat er bij het slepen geen beschadigingen aan het voertuig zouden komen. Aan dit verzoek voldeed de politie en alles verliep verder in goede orde. Later op den avond hebben enkele chauf feurs met een zestal bussen een demonstra tie-tocht georganiseerd, waarbij het de be doeling was langs het huis van minister Goseling aan de Johan van Oldebarneveld- laan te rijden. De politie heeft dit echter belet door aan alle toegangswegen posten te plaatsen. Een baloorig chauffeur, de 25-jarige L. P., wilde op den hoek van het Stadhou dersplein en de Stadhouderslaan evenwel toch een versperden weg in ryden en wenschte niet te voldoen aan de bevelen van de politie. Toen heeft hij met zijn bus opzettelijk een politiemotor met zijspan aangereden, waarbij één van de agenten tusschen den bumper van de autobus en het motorrijwiel bekneld raakte. Zijn been werd lichtgekneusl. De chauf feur is aangehouden ter zake van poging tot zware mishandeling. Hij is naar het bu reau Duinstraat, later naar het hoofdbu reau overgebracht en is in bewaring ge steld. De bus is in beslag genomen, zoodat op de binnenplaats van het hoofdbureau thans twee bussen staan. Ook drie andere agenten zijn bijna het slachtoffer van den onbezonnen chauffeur geworden. Zy konden net bijtijds opzij springen om niet door den wildeman te v/orden aangereden. Den geheelen verderen avond bleef het op het Spui rumoerig, doch incidenten hebben niet plaats gehad. De politie leeft aan de toegangswegen tot de gemeente posten gezet om bij over treding van het R. A. P., onmiddellijk in te grijpen. Ook gisteravond moest de politie meermalen krachtig optreden. De wilde-buschauffeurs schijnen nog niet van plan te zijn zich bij de hoogste rechterlijke beslissing neer te leggen. Na de demonstratie van Donderdagavond, had men ook gisteravond afgesproken om met de bussen te demonstreeren en daartoe had men, onder leiding van den heer Stoop, het plan gemaakt, uit alle deelen des lands des avonds op het Spui te 's-Gravenhage samen te komen en een demonstratie-rit door de stad te maken. Tegen acljt uur was het op het Spui dan ook drukker dan gewoonlijk, al is de laat ste dagen, in verband met de wilde bussen- affaire, het Spui een verzamelplaats ge worden voor de velen, die uit nieuwsgie- righexd eens komen kijken, of er nog wat te beleven valt. Ook de politie had al gauw bemerkt, dat er wat op til was. Het publiek, dat vooral bij het cafétje op den hoek van de Turf markt, blijkbaar het centrum van de de monstratie, bijeen stond, werd gemaand door te loopen, waarbij ook de alarmpost, welke zich tegenover de cafétje bevindt, werd vrijgehouden. Even over achten kwamen verschillende bus9en in groepjes naar Hout- en Turfmarkt ryden, waar zij zich in een rij opstelden. Toen er onge veer twintig bussen verzameld wax-en, zet te de stoet zich in beweging en stak het Spui over naar de Paviljoensgracht. Hier werd de rij eenige malen door de motor politie onderbroken, doch dc anderen zet ten den tocht voort naar het viaduct over de Leidsche Straatweg, waar van den an deren kant een groep wilde bussen uit Amsterdam was aangekomen. De beide fi les reden op, totdat zij beiden langs elkaar gereden waren en zoodoende den grooten verkeersweg versperden. Dat duurde ongeveer een half uur en onderwijl werd het andere verkeer over een rijweg naar en van de residentie ge leid. Toen vond de politie den tijd geko men om in te grijpen en zij beval de bus sen ieder naar de plaats, waar zij vandaan gekomen waren terug te rijden. Dat had nogal wat voeten in aarde, vooral omdat de chauffeurs weinig gewillig bleken aan de bevelen van de politie te voldoen. Er kwam een revolver bij te pas, doch er werd niet geschotexi, enkele malen moest de politie een charge uitvoeren, om dat belangstellenden en chauffeurs te dicht opgedrongen waren. Er vielen enkele klappen. Een chauffeur kreeg een kaakslag, omdat hy niet snel ge noeg aan het bevel van een agent vol deed, terwijl bij een autobus de voorruit om dezelfde reden werd ingeslagen. De chauffeur werd licht aan de hand gewond en hy werd door een ander achter het stuur vervangen. Tenslotte lukte het de politie orde ln de verkeersopstopping te brengen. De Am sterdammers werden naar de hoofdstad teruggestuurd, de Rotterdammers en Ha genaars gingen in langzaam tempo over den Bezuidenhoutscheweg naar het Spui, waar de bussen halt hielden. Op last van de politie werden toen alle bussen ont- ï-uimd, alleen de chauffeurs bleven op hun plaatsen. Tegen hen wexd proces-verbaal opgemaakt. Even kwam de gummistok er vuect- L is z.e> voot-befiaj hkittrl zsi»eel v»^t tsls l^et Itost Ijet ±9 ct.l nsj twee :l}illcnfre breip&tro- vicv» fM hele l a vi voor ^tfsc/jcvikcvi. lyet rtuzfv nog aan te pas, toen een man, ondanks het verbod van een agent, het cafétje wilde binnengaan. Nadat proces-verbaal was op gemaakt, gingen de bussen in goede orde ieder naar de plaats hunner bestemming terug en om half elf was de rust op het Spui teruggekeerd. Zoowel by het viaduct als op het Spui was de belangstelling van het publiek na tuurlijk uitermate groot. De menschen keken alleen als belang stellende toeschouwers toe en kozen geen partij bij de diverae incidenten, waardoor deze van geringen omvang bleven. ACHTERBAND UIT DE VELG GESCHOTEN. Expediteur doodelijk gewond. Te Heeg gebeurde gistermiddag een tra gisch arbeidsongeluk. De heer B. H. Veen- stra, expediteur en werkzaam in het be drijf van zijn vader, verrichtte eenige werkzaamheden aan een gedemonteerde vrachtauto. Na de vulling van een der ach terbanden, is de ontstane spanning blijk baar te groot geworden. Met een zware knal schoot de band uit de velg los. Daar bij heeft Veenstra een der onderdeelen te gen hals en borst gekregen. Hij werd per ziekenauto naar het St. Anthoniusziekenhuis te Sneek overge bracht, waar hij kort na aankomst is over leden. AUTO TEGEN GOOISCHE TRAM GEBOTST. Twee gewonden. Gistermiddag is op het kruispunt Hil- versumschewegRijksweg een botsing tusschen een personenauto en een tram voorgevallen. Uit de richting Amsterdam naderde iemand in snelle vaart uit Apel doorn met zijn auto, waarin naast hem zijn echtgenoote was gezeten. Toen de be stuurder bij de wegkruising de overste kende Gooische tram opmerkte, remde hij sterk, doch een botsing was niet meer te vermijden. De auto werd vijftien meter door de tram meegesleurd. De bestuurder kreeg wonden aan hoofd, armen en bee- nen. Zijn echtgenoote werd ernstiger ge kwetst. Zij liep een hersenschudding en zeer ernstige beenwonden op. De beide ge- neesheeren, die de eerste hulp boden, acht ten opname in een ziekenhuis noodzake lijk. Op uitdrukkelijk verlangen van haar echtgenoot gingen de gewonden echter per gewone auto naar hun woning te Apel doorn. De auto werd geheel vernield. De tram werd licht beschadigd. VEEAUTO AANGEREDEN OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. De chauffeur ongedeerd. Gisteravond om ruim zes uur heeft op den onbewaakten spoorwegovergang aan de Hulk bij Hoorn een ongeluk plaats ge had, dat naar omstandigheden wonderlijk goed is afgeloopen. Een vrachtauto van de firma Beets te Purmerend, beladen met tien koeien, naderde op het tijdstip den overweg uit de richting Hoorn, gelijktijdig met een locomotor, waaraan een goede renwagen was gekoppeld. Vermoedelijk heeft de chauffeur door de laagstaande zon den locomotor te laat opgemerkt, waar door hij niet tijdig meer kon stoppen en nog getracht heeft den overweg voor den trein te passeeren. Een botsing was echter onvermijdelijk en met volle kracht trof de locomotor de auto, juist achter de cabine. Acht koeien werden uit den wagen ge slingerd en kwamen op de spoorlijn te recht. De beide andere dieren bleven ver suft xn de zwaar beschadigde auto liggen. Verscheidene dieren bleken letsel tc heb ben opgeloopen, echter niet van ernatigen aard. De chauffeur kwam met den achrik vry. Tengevolge van het ongeluk was het verkeer op den weg geruimen tyd ge stremd. Het uitzicht ter plaatse is goed. JONGEN KON NIET ZWEMMEN. Eenige Eindhovensche jongens, die werkzaam zijn by de Bata's Schoenfabrie ken te Best en hun schafttyd doorbrach ten nabij het Wilhelminakanaal, kregen bij het warme weer lust in het kanaal te gaan zwemmen. Ook de 16-jarige H. v. d. Ven uit Woensel, die het zwemmen niet mees ter was, sprong in het water doch kwam niet meer boven. Onmiddellijk werd de gemeentepolitie van Best gewaarschuwd om te dreggen, terwijl omstanders trachten het slachtoffer op te duiken. Omstreeks 7 uur in den avond werd het stoffelijk overschot opgehaald en naar het Gasthuis te Best vervoerd. „Msb." UIT EEN PAAL GEVALLEN EN GEDOOD Gistermiddag is te Rhenen de 25-jariige sigarenmaker T. Hovestad, die in een paal van de electrische geleiding van de tram was geklommen, daaruit op den grond ge vallen. Een ijlings ontboden geneesheer kon by den man slechts den dood constatee- ren. Het stoffelijk overschot is naar de wo ning van het slachtoffer vervoerd. H. was ongehuwd. WONING TE BEVERWIJK AFGEBRAND Gistexroiddag brak door tot dusverre on bekende oorzaak brand uit op de boven verdieping van de woning van den ac- coutant J. A. Modderman aan de Groene- laan 9 te Beverwijk. Aangezien groot gevaar bestond, dat de brand zou overslaan op de belendende wo ning van den heer W. de Groot, tastte de brandweer op energieke wijze het fel woedende vuur met vier stralen aan. De situatie werd gevaarlijk toen de vlammen door het dak sloegen en het een oogenblik scheen, dat ook de woning vaix den heer De Groot aan het vuur ten offer zou vallen. Met inspanning van alle krach ten slaagde de brandweer erin het vuur tot het huis van den heer Modderman te beperken. Behalve de huiskamer en het kantoor werd het geheele pand door de vlammen vernield. De woning van den heer De Groot kreeg zeer aanzienlijke waterschade. BOERDERIJ AFGEBRAND. Tengevolge van het in brand raken van een pan met vet, is gistermiddag een boer derij van den landbouwer A. Piek te Oudehaske, gemeente Haskerland, in vlammen opgegaan. De motorspuit uit Joure was spoedig aanwezig, doch behoef de geen dienst meer te doen. Van den inboedel kon niets worden ge red, terwijl tevens de landbouwinventaris verloren ging. De schade wordt gedeelte lijk door verzekering gedekt. AL TE ONSCHULDIG? Politie arresteert jong meisje als dievegge van een groot aantal juweelen. Toen gisteren een meisje aan de politie te Amsterdam haar onschuld kwam betui gen aan een grooten juweelendiefstal, is ze toch maar meteen door de politie vast gehouden en opgesloten. Zij had in Zuid- Frankrijk waar ze met een vriend vex*toef- de, van de verdenking tegen haar gelezen en samen hadden ze in het zonnige Zuiden bedacht, dat de beste wijze om deze ver denking te ontzenuwen was: terug te kee- ren naar het sombere Noorden en zich aan te melden bij de politie. Eerst kwam de man, 'n varensgezel-mu zikant, eenige dagen geleden by de poli tie vertellen, dat hij niets van den diefstal afwist. De politie achtte echter termen aanwezig den man in het huis van bewa ring in te sluiten. Het meisje volgde zijn voorbeeld. Over het begin van dit geval nog het volgende: Begin Mei heeft een Duitscher, wonende aan het Westeinde te Amsterdam, bij de politie van het bureau Stadhouderskade aangifte gedaan, dat hy kostbare juweelen, welke hy voor derden onder zijn berusting had en een bedrag aan geld, ongeveer tweehonderd gulden, vermiste. De juwee len vertegenwoordigden een waarde van eenige duizenden guldens. Hij verdacht hiervan een 19-jarig meisje, dat met hem bevriend was geweest. Zij kwam vaak bij hem thuis en was nog in het bezit van een huissleutel. Tijdens zijn afwezigheid was zij nog eens in zijn woning geweest. FRAUDULEUZE BROEDINRICHTING OPGESPOORD. De ambtenaren van den crisisopsporings dienst en de politie zijn dezer dagen te Barneveld in den strijd tegen de fraudu leuze broedinrichtingen geholpen door de radio. Tal van bewoners der Langstraat al daar klaagden reeds langen tijd over sto ringen in hun radiotoestel, die van buiten moesten komen, doch tot nog toe waren deze storingen niet te definieeren. De po litie kreeg er in denzelfden tyd bovendien de lucht van, dat er in de kom van het dorp een clandestiene broedery moest zijn. Er werd een inval gedaan ten huize van de gebroeders H. aan de Langstraat, waar in een werkplaats een in werking zijnde broedmachine met een capaciteit van 2400 eieren werd aangetroffen. Op het oogenblik, dat de politie den in val deed, waren de gebroeders H. juist be zig met het afleveren van pas uitgekomen kuikens. De machine werd in beslag genomen cn de inhoud vernietigd. Proces-verbaal werd opgemaakt. HET FAMILIEDRAMA TE HAARLEM. De toestand van den 33-jarigen electri- cien in Haarlem, die zijn vrouw en twee jarig kindje in een vlaag van zinsverbijs tering van het leven beroofde en daarna zichzelf zware verwondingen in den buik toebracht, is minder gunstig dan aanvan kelijk het geval was.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 14