Onze koningin in de tuinen van Laeken Een sprookjesfeest in de koninklijke parken Gala-voorstelling in den Muntschou w burg Hel nieuwe Randbots *e Leidschendam DONDERDAG 25 MEI 1939 DE LEICSCHE Cn'TRANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Gratie en schoonheid TWEEDUIZEND GENOODIGDEN. De „beau monde" van Brussel. In de verbeelding van alle volkeren en rassen is het hoogste geluk der mensch- heid steeds verbonden geweest met de voorstelling van een schoonen tuin, waar bloemen bloeien en de menschelijke wezens zich vermeien, aan niets anders denkend dan aan gratie en schoonheid. De „beau monde" van Brussel vereenig- de zich gistermiddag in het Park van Laeken. De schoone wereld, hoe goed is deze uitdrukking. Neen, een volledig beeld van het leven ziet men niet in deze on- wezelijke sfeer van bloeiende bloemen, tro pische planten weelde, warme lentezon en betooverende toiletten. Het is eerder de eenzijdige voorstelling van de wereld op zijn mooist, met alle lacunes der eenzijdig heid maar met alle klem en charme van het toppunt. Hier werkte alles mee om een feest te maken: over de golvende parken van Laeken, die zich over een heuvelland nabij Brussel uitstrekken en over uitgestrekte gazons en droomende vijvers den blik op de in de diepten liggende huizenzee van Brussel vrij laten, scheen een warme lente zon. De weidebloemen bloeiden in het gras De rhododendronperken waren dikke bloementrossen. Tegen een smetteloos blauwen* hemel stegen de glazen koepels van de op den heuveltop gelegen konink lijke serres omhoog. Het oude hout van het park pronkte met jong groen. In de serres ging eerst recht een sprook jeswereld open: onder palmen en andere tropische boomen bloeiden de zeldzaamste ibloemensoorten. En te midden van dit paradijs bewoog zich de chic van België. Tweeduizend ge- noodigden, allen „persoonlijkheden": de presidenten der Kamers, de ministers, de gouverneurs der provinciën, burgemeesters, hoofdofficieren, vertegenwoordigers van de zakenwereld en van de kunstwereld. Gedurende bijna-twee uur had dit bonte gezelschap door den lusthof van Laeken geflaneerd, toen, tegen half vier, de ge- noodigden werden gemaand zich te ver zamelen rond de groote rotonde, een der grootste palmenserres, die op zeer geluk kige wijze versierd was. Granaatkleurige velums, van het centrum van den koepel in golvingen nederhangend, temperden de zonnestralen. Achter de palmen speelde een militaire kapel zachte uitgelezen muziek. Het was over half vier, toen het Wil helmus weerklonk. Koningin Wilhel- mina en koning Leopold verschenen in de Rotonde, vergezeld van prinses Josephina Charlotte, prins Boudewijn en prins Albert. De koningin droeg een wit zomertoilet van lichte stof, met paarsche bloemmotieven versierd en gegarneerd met een ceinture in dezelf de kleur. Ook de band om haar lichten stroohoed en haar handschoenen waren blauw-paarsch. De 'genoodigden hadden zich in twee hagen geschaard en waar de vorsten passeerden, werden buigingen en reve rences gemaakt. In het midden der Rontonde waren de hoogstgeplaatste autoriteiten opgesteld, van wie er ver schillenden aan H.M. de Koningin werden voorgesteld. Vrij spoedig trokken de koning en de koningin zich weder terug. Twee buffetten in de hoofdserres werden toen open gesteld. Nog geruimen tijd ble ven de gasten de wonderen van flora in de serres en tuinen bewonderen. Eenige oogenblikken kon men koningin Elisabeth, die zich zonder opzien te baren onder de gasten had gemengd, zich met eenige autoriteiten zien onderhouden. De zon begon reeds schuiner haar licht te werpen over het paradijs van Laeken, toen langzaam aan de auto's den uitgang van het park begonnen op te zoeken en gelei delijk de gasten afscheid begonnen te nemen. Het sprookje was ten einde. RECEPTIE IN T NEDERLANDSCII GEZANTSCHAP. Défilé langs H. M. de Koningin. Omstreeks half 6 verliet H. M. de Ko ningin het paleis van Laeken om zich naar het Nederlandsch gezantschap te begeven ter ontvangst van de Nederlandsche con suls in België met hun dames, van de be stuursleden van de Nederlandsche ver een igingen te Brussel en in België werk zaam zijnde vooraanstaande Nederlandsche geestelijken en verder ook van de Brussel- sche correspondenten der groote Nederland sche bladen. Alvorens de binnenplaats van het Neder landsch gezantschapsgebouw op te rijden, bleven de koninklijke auto's even stilstaan vlak voor de legatie, waar, langs de zijden van het aan de overzijde gelegen park van het Academiënpaleis, de leerlingen van de Nederlandsche school te Brussel stonden opgesteld. Door een der leerlingen, den tien- jarigen Wim Klusman, wiens ouders zich in Indië bevinden, werden aan H. M. bloemen aangeboden. Hierna zongen de kinderen het Wilhelmus en „Alle man van Neerlands stam". H. M. scheen door deze attentie van de Nederlandsche kinderen in den vreemde bijzonder getroffen en zij dankte op min zame wijze voor de Haar gebrachte hulde. Vervolgens deed H. M. Haar intrede in het legatiegebouw, waar Zij werd opge wacht en verwelkomd door H. M.'s gezant en baronesse van Harinxima thoe Slooten, alsmede door de leden van het hoogere per soneel van het gezantschap. Behoeft het gezegd te worden, dat men zich hier meer dan ooit op door en door Nederlandschen bodem bevond, waar ook de Nederlandsche bloemenweelde niet ont brak. Met bij zonderen smaak waren de bloemen gearrangeerd, zoodat het feestelijk en voornaam cachet van deze receptie bij zonder werd verhoogd. Onder de voornaamste gasten merkten wij o.m. op den Norbertijner kanunnik mgr. Tarcisius Bootsma, particulier secretaris van mgr. Heylen; den Norbertijner kanunnik, prior Swarte van de abdij bij Leuven, de heeren J. B. Vink, voorzitter van de Ned. Kamer van Koophandel, Hugo Andriesse, voorzitter van de Ned. vereeniging van wel dadigheid, Valkenier de Greeve, voorzitter van de Hollandsche Club te Brussel, verder tal van leden van de Nederlandsche kolonie te Antwerpen, o.w. de heer van Duiken en de heer en mevroufa ir. C. van Haaren Laane. In de benedenzaal was een buffet opgesteld, waar de vele genoodigden een verfrissching konden gebruiken, terwijl H. M. in een der bovensalons de thee ge bruikte. Hierna kregen alle aanwezigen gelegen heid om langs de Koningin te defileeren. Dit geschiedde in de groote receptiezaal op de eerste verdieping. H. M. had op een sofa plaats genomen. Rechts van haar be vond zich baronesse van Harinxma thoe Slooten en links mevrouw Snouck Hur- gronje, echtgenoote van den gezantschaps- raad. Mede aanwezig waren de leden van het gevolg van H. M., benevens het hooger personeel van het gezantschap. De gezant noemde de namen en functies der defilee- renden, waarbij de heeren het hoofd bogen en de dames een révérence maakten. Tot de defileerenden behoorden ook de leden van den senaat der Nederlandsche studenten vereeniging te Leuven „Neerlan- dia Lovaniensis". Na het défilé deed H. M. eenige persoon lijkheden ontbieden, met wie Zij zich eenige oogenblikken onderhield, o.m. mevrouw ir. C. van Haaren-Laane, de heeren Andriesse, Vink, Valkenier de Greeve en kanunnik Bootsma. Inmiddels werd een zestal genoodigden verblijd met de mededeeling, dat het H. M. had behaagd hen met een onderscheiding van de Orde van Oranje Nassau te ver eeren. Toen omstreeks 7 uur H. M. in een open auto het gezantschap verliet, uitgeleide ge daan door den gezant, baron van Harinxma thoe Slooten, werd zij opnieuw door de Ne derlandsche schoolkinderen toegejuicht, die waren blijven wachten bij het hek van het Academiënpaleis. Van hier reed H. M. naar het een paar minuten verder gelegen ko ninklijk paleis. Vermelden wij nog, dat tijdens de recep tie in het gezantschap het dochtertje van den gezant, die een schattig Friesch cos- tuumpje droeg, aan H. M., die daar veel schik in scheen te vinden, werd voorge steld. GALA-VOORSTELLING IN DEN MUNTSCHOUWBURG Een ..spectacle coupé" Ten besluite van den tweeden glorie rijken dag van het verblijf van H.M. de Koningin in België heeft gisteravond in den Muntschouwburg een gala-uitvoering plaats gehad, welke in twee beteekenisser byzonder was. Vanzelfsprekend had deze avond een apart cachet door de aanwezigheid van koningin Wilhelmina en koning Leopold, alsmede van alle leden van het corps di plomatique, van de Belgische regeering, van de Kamer van Afgevaardigden, van dc Senatoren en van een groot aantal mili taire en civiele autoriteiten, maar ook door het feij dat er artistiek gesproken tijdens deze gala-uitvoering het beste is gepres teerd van wat Belgische kunstzin in deze dagen kan brengen. Om acht uur was het koninklijk theater, de Muntschouwburg, reeds tot in de uiter ste hoeken gevuld met een uitgelezen schare publiek, terwijl slechts de zetels van de beide vorsten en van hun onmiddellijk gevolg ledig bleven, omdat na het tuin feest van dezen middag allereerst een receptie werd gehouden in het Nederland sche gezantschapsgebouw, terwijl daarna de Koningin en de Koning aanzaten aan een intiem diner in het paleis te Brussel. Het eerste gedeelte van het programma, bestaande uit de eerste acte van Beetho- vens „Fidelio", werd derhalve uitgevoerd zonder de aanwezigheid van hunne Majes teiten. Onder leiding van den dirigent René Defossez speelde het orkest aller eerst de Ouverture Leonora no. 3 van Ludwich van Beethoven, daaraan aanslui tend volgde de uitvoering van het ge deelte van een der opera's van den groe ten componist. Na dit eerste gedeelte van het program ma werd eenige oogenblikken gepauzeerd, omdat men de komst van koningin Wilhel mina en koning Leopold thans ieder moment kon verwachten. Het geduld van de vele aanwezigen in de zaal en van hen, die een plaatsje hadden weten te be machtigen in de couloirs, werd nog eeni- gen tijd op de proef gesteld. Langs de statietrap, welke leidde naar het balcon, waar de plaatsen voor hun Majesteiten waren gereserveerd, was een eerewacht gevormd door de vaandrigs van de Bel gische militaire academie. De koninklijke loge was prachtig ver sierd met een bed van roode azalea's en behangen met karmijnroode draperieën met goud-brokaat bestikt Om tien minuten voor tien brachten de militairen van de eerewacht hun saluut: een gesloten auto reed vooj en de beide vorsten traden de hall van den Munt schouwburg binnen. H.M. de Koningin droeg een wijde avondrobe, waarover heen een lange hermelijnen mantel, terwijl een schitterende diadeem haar hoofd sierde. Bij hun entree in de theaterzaal werden de beide vorsten langdurig door het pu bliek toegejuicht. Neerlands landsvrouwe dankte voor de hulde door telkens opnieuw het hoofd te neigen.. Het gejuich hield evenwel eerst op, toen het orkest het Nederlandsche volkslied inzette. Alle aan wezigen, ook de vele Belgen zongen het Wilhelmus uit volle borst mede. Hierna werd de Brabanconne. gespeeld, waarna ook koning Leopold langdurige ovaties in ontvangst had te nemen. Oogenblikkelijk. daarna begon de voor stelling opnieuw met het ballet „Orphee", voor dans, tenor en sopraan, bewerkt door den heer Paul Vidal. Tot slot van deze gala-uitvoering werd het superbe ballet „Contes de fées", muziek van Tchaikowsky, choregraphie van Leomd Katchourowsky, op inderdaad onverbeter lijke wijze voor het voetlicht gebracht. Het was een artistiek spel van kleur en lijn, en genot van muzikale en rhythmische schoonheid, dat den aanwezigen werd ge boden. Te tien over elf was de gala-voorstel ling ten einde. Wederom werden de beide volksliederen gespeeld, alle aanwezigen verhieven zich van hunne plaatsen en keer den zich naar de loeide vorsten die be minnelijk dankend, deze laatste hulde van dezen dag in ontvangst namen. Koningin Wilhelmina en koning ^Leo pold namen plaats in een gesloten auto mobiel, waarmede zij, geëscorteerd door officieren-motorrijders van het regiment der „Guides" en van het tweede regiment lanciers naar het koninklijk paleis terug keerden onder luide toejuichingen van het publiek, dat zich ook thans niet onbetuigd liet en in grooten getale op het plein voor den Muntschouwburg aanwezig was. Het was een schoon einde van een schoo nen dag. EEN GIFT VAN II. M. DE KONINGIN. Bij gelegenheid van haar officieel be zoek aan België heeft H. M. Koningin Wilhelmina den burgemeester van Brussel een gift van 30.000 francs doen toekomen voor de armen van de stad. PERSLUNCH TE BRUSSEL. De afdeeling Brussel van de Belgische journalisten-vereeniging heeft gistermid dag den specialen correspondenten bij ge legenheid van het bezoek van H. M. Konin gin Wilhelmina een lunch aangeboden. De tafel werd gepresideerd door den heer Raoul Tack, president van de" Brusselsche pers. Mede zaten aan de wethouder Ro bert Catteau, lid van den senaat, namens den burgemeester van Brussel, de heer J. P. Vink, voorzitter van de Nederlandsche Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg te Brussel, de heer Ector», voorzitter van de Brusselsche handelska mer, de heer Joseph Demarteau, Felix Ca- nivez en Leon Duwaerts, voorzitter, vice- voorzitter en algemeen secretaris van de Belgische journalistenvereeniging. Voorts zaten aan de heer Fuss, vertegenwoordiger van de vereeniging van krantendirecteu ren te Brussel, de heer Th. Bogaerts, voor zitter van de buitenlandsche pers, de heer van den Bergh, bestuurslid van den Neder landschen Journalistenkring, de heer Van- haesendonck, voorzitter van de Belgische Katholieke journalistenvereeniging en de heer Hoeben, vice-voorzitter van de Inter- fry/Itlud/L ■&£L</Lr 4-c/ltusns//£<t c -UuA4' cMy'cé x.i> Qehruik SUNLIGHT ZEEP EM NOOIT ZEEP VAN ONBEKENDE HERKOMST HET PROGRAMMA VAN VANDAAG. Vandaag bezoekt H. M. de Koningin de stad Luik Zij zou om 11.30 uur aldaar ar riveer en en een bezoek brengen aan de In ternationale Tentoonstelling van Water techniek. alsmede het Nederlandsche Pa viljoen op deze tentoonstelling. De lunch heeft op de tentoonstellingterrcinen plaats. Te 16 uur, verlaat Hare Majesteit Luik met bestemming naar Brussel, waar Zij te 17.10 uur aankomt. Te 21 uur, heeft in de salons jvan het Nederlandsche Gezantschap een gala-diner plaats, dat door Hare Majesteit aan Koning Leopold wordt aangeboden. Naar het „Hbld." verneemt, heeft H. M. den wensch te kennen gegeven, dat zoo wemig mogelijk personen in het Neder landsche Paviljoen op de internationale Watertentoonstelling te Luik aanwezig zouden zijn, wanneer Zy dit Paviljoen ge zamenlijk met den Belgischen Koning be zoekt. H M. zou dezen wcnsch te kennen heb ben gegeven met de volgende woorden: ,rk zelf zal den Belgischen Koning ons paviljoen toonen". nationale Vereeniging van Katholieke journalisten. Na het uitbrengen van heildronken op de Koningin der Nederlanden en op den Koning der Belgen, sprak de tafelpresident woorden van welkom tot de Nederland sche journalisten. Spr. stelde de houding van de Nederlandsche pers inzake de in ternationale situatie ten voorbeeld aan al len De pers heeft in deze moeilijke om standigheden een belangrijke rol te ver vullen: het dienen van den vrede en het kalmeeren der gemoederen. Helaas ziet men vaak in buitenlandsche bladen, dat met dit principe geen rekening wordt ge houden. De Nederlandsche pers toont een bewonderenswaardig evenwicht. Spr. dronk tenslotte op de onwankelba re vriendschap tusschen Nederland en Bel gië. In een rede zeide de heer Catteau, dat de Nederlanders en de Belgen eenzelfde opvatting van plicht hebben. De kleine na ties hebben een belangrijke taak te ver vullen. De heer Joseph Demarteau onderstreep te, dat de pers van Nederland en België zich haar vrijheid waardig toont. Namens de Nederlandsche journalisten sprak tenslotte de heer van den Bergh. Spr. sprak den wensch uit, dat de vriend schap tusschen beide landen zich immer verder moge ontwikkelen. HET VERTREK VAN BRUSSEL NAAR LUIK. BRUSSEL, 25 Mei. (A.N.P Vanmorgen te 10.55 uur zijn koningin Wilhelmina en koning Leopold per specialen trein van Brussel naar Luik vertrokken. Langs den weg van het paleis naar het Noorderstation had zich een nog vrij groo te menigte opgesteld, die de beide vorsten by het voorbijrijden hartelijk toejuichten. Vooral op het plein voor het station was het druk. Ofschoon er een half uur \oor het vertrek geen perronkaartjes meer wor den afgegeven, stonden toch zeer vele nieuwsgierigen, die er blijkbaar vroeg voor waren gekomen, in de fraai versierde sta tionshal. Ook hier klonk bij het passeeren der beide vorst enluid gejuich. De reis naar Luik werd meegemaakt door het voltallige gevolg der beide Maje steiten, waaronder zich ook de Nederland sche gezant te Brussel en de Belgische ge zant te 's-Gravenhage bevonden. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN MET Z'N ZEVENTIENEN. De Volkskrant schryft: „Er is een commissie benoemd (in het leven geroepen, heet het voor de variatie), die een onderzoek zal instellen naar de in het bakkersbedrijf bestaande economische moeilijkheden. Prachtig. Ons eenig bezwaar is, dat die commissie zoo groot is: buiten de beide se cretarissen telt ze liefst zeventien leden. Zeventien menschen die over de econo mische moeilijkheden in het bakkersbedrijf hun meening zullen zegen en middelen tot redres aan de hand zullen doen. Wat een stof voor discussiën en vergaderingen zon der eind. En het kostbare vacatie-geld! We hebben een commissie gekend met als we 't wel hebben, twee en twintig lJ- den, onder wie drie secretarissen. Een de zer laatsten, toen een jongeman thans is hy een geacht hoogleeraar sloeg de spijker op de kop toen hij zei: met z'n twee-en-twintigen bereiken we niets don een hooge rekening en geen resultaat; met een commisie van vijf zou men een lage rekening en een resultaat hebben gehad. Moge het de zeventien beter vergaan; maar neme men in het vervolg wat min der menschen." Op bovenstaande teekening is gepubli ceerd een schetsje van het nieuwe raadhuis te Leidschendam, zooals dit zal komen te liggen te midden van de nieuwe bebouwing in het voormalige Veur. Dc architect van het raadhuis, dc heer Kropholler is tevens de ontwerper van de omringende huizen en huizengroepen. Het raadhuis, dat in ontwerp een zeer statigen en, zooals het voor een raadhuis pas«\ magistralen indruk maakt, zal op een grond-verhevenheid komen te liggen, met cploopende toegangswegen. Door zyn situatie als „pièce de milieu", op het nieuwe plein, aan het kruispunt van breede lanen, zal het een domineeren- de positie innemen. Bij de toenemende be bouwing aan de Veursche zijde is dc plaat sing van het nieuwe gemeentehuis zeer gunstig te achten. Een gelukkige omstandigheid is ook, dat cok de omgevende bouw-blokkcn door ar chitect Kropholler zullen worden ontwor pen. De stijl van architect Kropholler, een karaktervolle, lands-oigene stijl, verdraagt zich minder goed met allerlei nieuwe be denksels, welker voornaamste streven sehynt te zijn ieder spoor van onze tradi- tioneele. Hollandsche stijl, als een ziekte tc weren.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5