Steunt 520 OOO van de Vereen.v. Nation. Veiligheid Wilt U iels weten? DONDERDAG 25 MEI 1939 DE LEÏDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 15 De geestelijke grond slagen der Democratie door Prof. Dr. FRIEDRICH MUCKERMANN S.J. „Het geestelijk klimaat van Frankrijk is veranderd, er waait een lentewind over het land Dat zijn de woorden, die Kardinaal Verdier den 20sten Januari te Pa rijs heeft uitgesproken. De indruk wekkende rede van den kerkvorst werd over heel Frankrijk door de radio uitgezonden. Groote zenders in Amerika en Engeland waren aangesloten. Dat er ook in totali taire en andere staten goed werd geluisterd, bleek oogenblikkelijk uit hun pers. In deze ure van onze samenleving krijgt de rede van den Parijschen Kardinaal een buiten gewone beteekenis. Ze formuleert feiten uit de geestelijke wereld, die onen wel degelijk opzienbarend zou kunnen noemen. Rede waarom de geleerde schrijver er in onderstaand artikel uitvoerig over uitweidt. Laten we vooraf opmerken, dat de door luchtige spreker de geestelijke grondslagen der democratie in het licht bedoelde te stellen. Het is moeilijk uit te maken, wat het meest dient bewonderd te worden: den fijnen tact ofwel de apostolische kracht, waarmede Kardinaal Verdier de Fransche Repuibliek aan.de anti-clericale erfenis der Encyclopaedic deed terugdenken. Het was stellig zeer gedurfd, doch tegen over dit anti-clericalisme kon Z.E, een po sitieve waarde stellen, die in Frankrijk op nieuw wordt erkend. Er werd weieens ge zegd, dat het in dit land om niets anders ging, dan om den terugkeer van enkele uitgelezen geesten naar de christelijke ge dachten wereld. In de werkelijkheid gaat ■het om meer. Men krijgt den indruk, alsof deze geesten niet veel anders gedaan heb- Iben, dan in de cultureele woestenij, waar in het anti-clericalisme zich allengs be weegt, op de juiste plaats de ader. van een springbron aan te boren, die met dyna mische kracht in het landschap omhoog spuit. De mentaliteit van de Encyclopaedic is noch het heele, nocht het echte Frank rijk. In dezen tijd is het de moeite waard een blik te werpen in de geschriften, die aan de groote Fransche Omwenteling geestdrift en kracht tot zegepralen hebben verleend. Noemen we allereerst het „Contrat Social" van Rousseau, dat tot op heden in de de mocratische ideologiën nawerkt. Op ver schillende plaatsen wordt daarin op een meesleep en de wijze de vrijheid van de men- schelijke persoonlijkheid verheerlijkt, ter wijl er eveneens andere passages in voor komen, die uitgesproken en fanatiek anti kerkelijk zijn. Het valt niet te loochenen, dat in die passages waar het om het be lang van den mensch gaat, groote waar heden gezegd worden. Het is echter zeer te betreuren dat die groote waarheden in het bewustzijn der intellectueelen met de dwaling schijnbaar onverbreekbaar ver bonden werden. Het ideaal der menschelijk heid werd een drieklank van „vrijheid, ge lijkheid en broederschap waarin steeds en overal dat anti-kerkelijke contra-punt de eigenaardige toonkleur aangaf. Sindsdien is in de begripsduiding een groote wijzgiing gekomen. President Roosevelt sprak van „Gods dienst, democratie en goede trouw onder de volkeren", bij Kardinaal Verdier heet het „God, vrijheid, broederlijkheid". Bij den een zoowel als bij den ander wordt het ideaal der menschelijkheid bewust verplaatst van het anticlericale contra-punt naar het juiste contra-punt van het heelal, met name de Gods-idee. Over het geheele domein van de Wester- sche cultuur was dc ergste hinderpaal rooi de zegenvolle bedrijvigheid van godsdienst en Kerk de omstandigheid, dat deze Kerk, die werkelijk de Kerk van den Menschen- zoon is, als dc voornaamste vijandin van de menschelijkheid stond aangeschreven. nu deze democratische grondbeschouwing veranderde en al volgde de marxistische vrijdenkerij op die van de intellectueelen, steeds bleef het contrapunt hetzelfde. De basis van het marxistische anticlericalisme is steeds dezelfde gebleven, zooals we ze ontmoeten bij Rousseau, bij Voltaire, Dide rot en trouwens bij al de Encyclopaedisten. En nu komt er verandering in. En wat is hiervan de diepste oorzaak? In een indrukwekkende passage uit zijn rede vestigt Kardinaal Verdier de aandacht op sommige tijdstroomingen, die het ge weld, en alleen het geweld, verheerlijken. De kerkvorst legt er den nadruk op, dal uit zulk een wereldbeschouwing haat, heerschzuoht en dwingelandij voortsprui ten. Verder leidt zulks tót een niet meer te stuiten bewapeningswedloop, die het aan zien geeft van instrumenten van een ver nieling, zooals geen verbeelding zich kan voorstellen. Bijzonder daarmede verbonden is de wensch om eindelijk de christelijke bescha ving ten gronde te richten, beschaving, ..die wij liefhebben". Hoe paradoxaal! Men denke maar aan het „Ecrasez l'infame!" van Voltaire. Hoc vaak werd dit sinds de dagen niet herhaald door Saulus-naturen, die naar Damascus reden, om Christus te dooden, dien ze als den grootsten vijand van het menschengeslacht aanzagen. Nu echter is er een bliksemstraal uit den hemel gevallen. Als vijanden van de mcnschheid staan nu plots op het wereldtooneel de lie den met hun barbaarschheid, met hun on- menschelijkheid, tegenover wier anticleri calisme de verlichte geesten van de acht tiende eeuw slechts intellectueele grappen makers waren. Het „Ecrasez l'iniamc" weerklinkt thans uit den mond van hen, die met alle menschelijkheid de andere hu maniteit, welke met dat slagwoord hun idealen had verkondigd, bevechten. De anti clericale menschelijkheid gaat teloor, de christelijke humaniteit viert haar opstan ding, en het is geen Saulus meer, doch een Paulus, die op weg gaat naar Damascus. Er zijn er thans natuurlijk ook nog velen, die door een bijna ongeneesbare bekrom penheid alles maar steeds als politiek, en zoo mogelijk nog door een partijpolitieken bril bezien. Worden de grondvesten der En cyclopaedic aan 't wankelen gebracht, dan heet dat bij zulke lieden een staatkundige zet van het Vaticaan, om de gunst der de- mocratiën te bekomen. Als Roosevelt spreekt en zich daarbij op de Encyclieken van den Paus beroept, als Chamberlain een bezoek brengt aan het Vaticaan, dan wordt zulks politiek uitgelegd. En toch is dit ge heel iets anders. Immers de leiders van de hedendaagsche beschaving vermoeden weer iets van de diepten eencr christelijke cul tuur. Het overgroote deel van de beschaaf de menschheid wil weer onweerstaanbaar en vaak onbewust op naar de waarborgen der menschelijkheid, die in den godsdienst van den menschgeworden God te vinden zijn. Het leven van de kerkvervolgers, die met geestelijke wapenen de Kerk van Christus te lijf gingen, was lang. Het leven van kerkvervolgers, die met een niet-gees- telijke dynamiek werken, is korter. De sterke drang en de smachtende verwachting, die thans in millioenen en millioenen naar de Kerk van Christus uitgaan, bewijzen weer eens, wat elke Mephisto is en welke taak hij te vervullen heeft. Hij is „een deel van die kracht, die steeds het kwade wil en immer het goede meebrengt". Wat op zienbarend is in de geschiedenis, wordt door God bepaald, en menschen, die opzien wil len verwekken, verwekken er heelemaal geen. NIEUWE UITGAVEN Mgr. Pluym, Oud-Regent van Ha- geveld, door P. Bonifacius C.P. Uitgave fa. Wilhelm van Eupen, Eindhoven. Gelijk de auteur in een inleidend woord schrijft, is het veelbewogen leven van Mgr. Pluym, als professor van Warmond en als regent van Hageveld, tegelijkertijd een zeer interessant stuk geschiedenis van onze va- derlandsche Kerk gedurende de eerste helft der negentiende eeuw. Daarom is het werk van P Bonifacius van meer en belangrijker beteekenis dan men oppervlakkig wel zou meenen. Het geeft ons, omdat het eerlijk werd geschreven, gelijk een goed historieschrij ver past, een prachtigen kijk op de moei lijke jaren onzer vaderlandsche Kerk, die, juist vrij geworden in den Franschen tijd na meer dan twee ,-euwen verdrukking, te kampen kreeg met de bemoeizucht der re geering in kerkelijke zaken. Een opkomen de tijd, waarin de stichting der Seminaries, met de daaraan verbonden zware geldelijke moeilijkheden, niet weinig zorgen kostten aan het bestuur der Hollandsche Missie. Juist omdat het boek eerlijk' werd ge schreven, geeft het den lezer op den ker kdijken toestand in die dagen een aardi- gen kijk; de auteur laat ons-duidelijk zien, hoe Pluym zoowel als Warmondsch profes sor als regent van Hageveld volop deze ge beurtenissen heeft meegemaakt. Daarby is het boek vlot en -eenvoudig geschreven en derhalve voor een ieder gemakkelijk lees baar en verstaanbaar. Alleen is het jam mer, dat er zoovele drukfouten zijn blijven staan, hetgeen hier en daar hinderlijk werd. Wij stemmen gaarne in met pastoor J. C. v d. Loos, die in zijn woord vooraf, het werk van pater Bonifacius een ieder, die voelt voor de kerkgeschiedenis van ons land, in het bijzonder van deze streken, ter lezing aanbeveelt. Kraamverpleginfi. door Zuster G. Schoehuijs. Uitg. Joh. de Heer, en Zn., Rotterdam. Een handig en practisch boekwerkje, sa mengesteld door Zr. G. Schoehuijs, dat ge deeltelijk in catechetischen vorm inlicht over hetgeen te weten van belang is voor het helpen en verplegen der kraamvrouw en van het borelingske. Uiteraard uitsluitend lectuur voor de direct-betrokkenen. IN LEIDEN GEVESTIGD. B. M. v. Aggele en fam., portier. II. Morschweg 52 J. Anema en fam., land arbeider Morschkade 10 A. P. J. C. Bienbar, kok, Steenstr. 1 F. Boers, hulp in de huish., Zoeterw.singel 99 M. Brit- tijn, kok, Meidoornstr. 24 J. A. v. d. Broek en fam., agent v. politie, de Sitterln. 34a Th. M. A. Brunklaus, Noordeinde 50 G. Dijkstra, buffetbediende, Oude sin gel 46 J. J. Taconis-Falkens, Verdamstr. 50 B. A. M. Fruijtier, Houtlaan 17 A. Gloudie, dienstbode, Rijnsb.weg 130 D. M. Gordijn en fam., chauffeur, Roodborst- straat 42 M. J. de Groen, dienstbode, Haarlemmerstr. 38 R. M. Has, cheffin serv., Pieterskerksch.stg. 15 M. A. Hil- gersom, verpleegster. Boerhaaveln. 34 A. L. Hogeboom en fam., koopman in man., Sumatrastr. 110 J. Hut en fam., opz. Ned. Heidemij., Coornhertstr. 57 J. L. v. d. Kerkhof, wever, Heerenstg. 21a J. Kluit en fam., secr. comité v. veehouders, Roodenb.str. 68 Ch, R. M. Kuipers von Lande, Lijsterstr. 14 P. Laverman, zee varende, Oude singel 6 S. A. Linden- burg en fam., loswerkman, Waardgr. 169 J. J. v. Loon, ambten D.B., J. v. Goyenkade 8 H. Th. Lubberman winkeljuffr., Hoo- gewoerd 32a M. M. E. J. L. Manceau, kinderjuffr., Steenstr. 33 M. Meinster, dienstbode, Roodenb.str. 68 II. Miere- met, chauffeur, Bankastr. 10 J. E. Nater, Tib. Siegenbeekstr. 17 E. Piek-Neer- voort, Stieltjesstr. 42 P. Neuteboom, ma troos, Groenestg. 74 Ph. de Nic. en fam., adj. commies D.B., Jac. Catsln. 52 P. B. Noordzij, Breestr. 121a M. Noorlan- der, dienstbode, Roodenb.str. la L. Op- pclaar en fam., grondwerker, Potgieterln. 31a J. G. Peet filiaalhouder, Rijnsb.weg 77 A. Ploeger en fam., chef voorw. Ned. Heidemij, v. Duinstr. 22 J. Poppe, ver pleegster, Marnixstr. 7 IJ. Postmus, dienstbode, Rijnsb.weg 181 J. G. Ruijter, teekenaar, Roodborststr. 19 L. M. Kriens- Ryff, J. dc- Wittstr. 54 A. H. v. d. Sluis, u.enstoode, Burggiavenln. 10. C. J. Smit, ass. huisr., Rapenburg 23 M. C. W. Snelder, Noordeinde 50 C« G. M. Ver- kley-Strijk, Haarlemmerstr, 207 F. W. Kapsenburg-v. d. Stuijt, Fr. v. Mierisstr. 19c. J. v. Thuijl, kellncr, Stationsweg 31a L. F. M. Truijen, Rijnsb.weg 10 A. J. A. Verheul, Noordeinde 50 J. Ver- kuijl, verpleegster. Hooigr. 38 - A. Ver- meij, metaalbewerker, Burgstg. 9 E. v. d. Wal, 2e verpleegster, C. Iluygensstr. 43 K. v. d. Wal, idem, idem - C. v. d. We tering, dienstbode, Rapenburg 49 P. C. v. Berge Henegouwen-v. Wetten, Hooge- woerd 155a A. v. Wilgen, hulp in de huish., M. Moonsstr. 22a J. v. Wilgen, idem, idem R. Winsser, le luit. Inf., Tib. biegebeekstr. 2. K. Wirtz, leerares N.O., Leeuwerikstr. 37. M. H. Wijnands, Boer haaveln 51 C. v. d. Wijngaard, Zijl singel 34. Luchtverdedigingsfonds Postqiro den Haaq UIT LEIDEN VERTROKKEN. H. Aalten, ter Neuzen, Grand Hotel Rotterdam A. G. v. Arkel, Buren, Wees huisstraat 184 A. W. Ausems en fam., den Haag, Goudreinctstraat 75 S. Brandt, Dordrecht, Kasperspad 88 L. J. Brocr- sen cn fam., den Haag, IJsclubweg 14 A. C. Captijn, den Helder, Achterbinnen haven 33 Th. GanisDcgano, Italië P. J. A. Dingjan, Den Helder, Koekoek straat 21 H. Ch. Epding, den Haag, Rubensstraat 188 C. W. de VosGecr- lings, Lisse, Kanaalstraat 89 J. C. Sau- vageGlaser, Weert, Paulusstraat J. J. Gout en fam., Zoeterwoude, Vrouwenwcg E 59 P. J. W. Griffioen, Burlingame H. O. A. Groen, Utrecht, Biltstraat 47 G. Haantjes, den Haag, v. Loostraat 57 A. II. G. de BlaauwHermse, Soest, Dor- resteinweg 6 H. A. v. d. Horst, Assen, Vaart 153167 A. Jansen en fam., den Helder, Ooievaarstraat 34 C. de Jong, Leiderdorp, Acacialaan 18 J. v. Soest dc Jongo, Zoeterwoude, H. Rijndijk F 268 D. v. d. Kaay, Voorburg, Emmastraat 9 B. L. Kerkmcijcr, Batavia - R. Koch, Duitschland W. Koot en famMaar tensdijk, Dr. 's Jacobslaan 61 A. Hoog- weg—Kooijman, Noordwijk, Boerenbur- gcrweg P. C. Kraan. Oegstgeest. de Kempcnacrstraat 88 - M. J. v. d. Krogt, Amsterdam, Sleutelbloemstraat 43 G. L. Krol cn fam., Bedan N. I. J. J. Kui- tems, Den Helder, Buitenhaven 12 IJ. SchneidersLaan, den Haag, Vlierboom straat 288 H. de Lange, Strand E. Laszip, Budapest T. T. Lie, den Haag, Bildcrdiikslraat 54 II. Vicrsen—Louwc, Soerabaia N. I. Chr. J. Marks, Vlissin- gen, aan boord opl. schip H. v. d. Meer, Voorburg, Schoolstraat 10 J. H. Meer- dink en fam., Oegstgeest, Wijltenbachweg 47 E. F. Murau cn fam., Hillegersberg, Ceintuurbaan 23 r C. v. d. Niet, Noord- wijk, Piet Hcinstraat 76 M. Noppe, Zandvoort, Zeestraat 19 F. Otto, Rot terdam. Jungeriusstraat 14b G. S. Meer- dinkO verduin, Oegstgeest, Wijttenbach- weg 47 A. N. Pluimgraaff, Rijswijk, Julianastraat 32 B. P. Pont. Almelo, Gagelstraat 28 Wed. C. v. Hingst v. d. SluisReichart, Rotterdam, Dr. A. Kuij- pcrlaan 120c H. P. Schaaij, Rotterdam, Dordtschelaan 4c W. G. Schermerhorn, Alphen a. d. Rijn, Pr. Hendrikstraat 17 B. G. G. Schneiders, den Haag, Vlierboom- straat 288 P. A. Schneiders, Wassenaar, Langstraat 16 C. W. Schoonhoven cn lam., Batavia N. I. L. A. Schreiner, den Haag, L. Henriettestraat 10 Wed. M. MulderSlagt, Zeist, Voorhcuvel 59bis' Wed. M.WebberSlok, Voorschoten, Vernèdepark 36 C. S. Smit, Zeist, Fr. Ilendriklaan 4 J. D. dc Stoppelaar, Oegstgeest, Warmonderweg 72 P. J. D. Stroebei, Assen, Vaart 153167 J. J. Tuijthoff, Amsterdam, J. Israelstraat 115 B. Verburg, Koudekerk a. d. Run, B 26 P.'v. d. Wallc, Voorschoten, Leidschc- weg 191 C. A. de Witte cn fam., Am sterdam, Kinkerstraat 61 II H. L. J. Woldring, Leidschendam, Mauvelaan 18 Vraag: Mijn zoon, 16 jaar oud, wou gaarne uit liefhebberij nettenbreien leeren. Weet u een adres waar hy het tegen kleine vergoeding kan leeren? Antwoord: Adressen kunnen wij in deze rubriek niet geven. Maar wend u eens tot den heer Jac. Haasnoot Gzn., Voor straat 26. Katwijk aan Zee. die u dan wel in verbinding zal stellen met den heer A. de Jong Lzn., Wilhelminastraat 34A. Kat wijk aan Zee. Vraag: Welke is de kortste weg van Leiden naar Bergen op Zoom? Antwoord: Leiden. Voorschoten, Leidschendam. Rijswijk. Delft, Rotterdam, Rijsoord. Zwijndrecht, Dordrecht, Wülems- dorp, Moerdijk, Zevenbergen, Ouden bosch, Oud-Gastel. Kruisland. Wouw, Ber gen op Zoom. Afstand 118 K.M. Vraag: Kunt u mij de verschillende adressen der steenkoolmijnen opgeven? De bureau-adressen der mijnen zijn: Mijn Laura en Juliana, Eygelshoven. De kantoren der Staatsmijnen Mauri's, Emma, Wilhelmina en Hendrik zijn gevestigd, ad ministratief in Heerlen. Het hoofdkantoor is gevestigd Carnegielaan 12, Den Haag. Oranje Nassau-mijnen te Heerlen. Mijn Willem Sophie te Simpelveld. Domaniale mijn, kantoor Prins Hendrikkade, Amster dam. Vraag: Kunt u mij ook zeggen, of met den naam koekoek en sperwer het zelfde dier bedoeld wordt? Antwoord: Neen. Een spei er is een roofvogel, een koekoek een zeer nuttige in secteneter (o.a. van harige rupsen, die door de meeste vogels worden versmaad). Het misverstand ontstaat door de uiterlijke ge lijkenis. Echter komen er 's zomers in ons land nauwelijks of seen sperwers voor (wel in voor- en najaar op de doortrek) en 's winters geen koekoeken. Vraag: Is cr een K. L. M.-vliegtuig, dat ,Haan" heet? Antwoord: Ja. Vraag: Als iemand zich vrijwillig bij den Raad v. Arbeid heeft verzekerd en drie jaar verzekerd is, kan hij dan nog et ker percentage van het gestorte prcmk^.'ld terug krijgen? Antwoord: Neen. Vraag: Het erfrecht van een twee de vrouw, terwijl de nalatenschap van de eerste vrouw nog onverdeeld is. Antwoord: Allereerst dient liefst zoo spoedig mogelijk, een boedelbeschrijving gemaakt te worden van dc nalatenschap van de eerste vrouw. Bij het overlijden van den man, krijgt do tweede vrouw (na aftrek van het erf deel der kinderen in dc nalatenschap der overleden moeder) de helft (er zijn geen huwelijksvoorwaardenen een kindsge deelte. Bij eerder overlijden van de tweede vrouw is de man de eenige erfgenaam. Vraag: Voor wie zijn de kosten van het zegel op een kwitantie voor betaler of voor ontvanger? Antwoord: Voor den betaler. Vraag: Als A. een vordering die hij van B. moet ontvangen overdoet (cessie) aan C. die van A. weer een vordering krijgt en C. neemt daar genoegen mee, blijft dan A. dat bedrag nog schuldig aan C. als B. niet aan zijn verplichtingen voldoet? Antwoord: Deze theoretische vraag kan allicht aanleiding tot misverstand ge ven. Vertelt u liever precies waar het over gaat. Vraag: Hoeveel ko^l de reis van Noordwijk naar Nijmegen? Antwoord: 3e klasse enkele reis 2.90; retour 4.15. Dienstregelingen kun nen wij niet geven. Vraag: 1. Hoe laat is de eerste II. Mis op 2e Pinksterdag in de Hartebrugskerk cn in de Josephkerk? 2. Wordt er voor of onder deze H. Mis de H. Communie uitgereikt? 3. Is de nieuwe brug te Dordrecht al in gebruik genomen? 4. Bestaat er voor Middenstandszaken buiten Leiden ook gelegenheid tot deel name aan de Midza? 5. Tot wien moet ik mij eventueel wen den? Antwoord: 1. In de Hartebrugskerk om 6 uur. In de kerk van O. L. Vrouw He melvaart en St. Joseph om 7.30 uur. 2. In de Hartebrugskerk wordt de II. Communie uitgereikt onder de H. Mis, op verzoek ook vóór de H. Mis. In dc kerk van O.L. Vrouw Hemelvaart en St. Jo seph wordt om 7 uur de H. Communie uit gereikt, daarna na de H. Mis van 7.30 uur. 3. Neen, nog niet. Waarschijnlijk onge veer half Juni. 4. Neen. De Midza is plaatselijk. 5. Wend u tot den secretaris van de Midza-organisatie te Beverwijk. Amstenradc, Nuth, Aelbeek, Valkenburg. Afstand 240 K M. De bezienswaardigheden in Valkenburg cn omgeving zijn talrijk. O.m.: de Romein- sche Catacomben, een getrouwe cn weten schappelijke naobotsing van de catacom ben te Rome. de gemeente-grot, onder- aardsch labqrinth van 60 H.K. uitgestrekt- hetid. de RUïne van Valkenburg, over blijfsel van het vroegere kasteel, enz. U doet goed inlichtingen aan te vragen bij de vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, Stationstraat 15, Vailkenburg, tel. 59. Vraag: Kunnen wcrkloozen reeds voor half geld reizen? Antwoord: Neen; deze regeling gaat 1 Juni a.s. in. Vraag: Welke is de kortste cn mooiste weg van Noordwijk naar Valkenburg Limburg. Kunt u mij ook zeggen wat voor bezienswaardigheden te zien zijn en hoe veel K.M. deze route is? Antwoord: Noord wjjk. Wassenaar, Den Haag, Rijswijk, Delft, Rotterdam, Rijs oord, Zwijndrecht, Dordrecht, Willems dorp, Moerdijk, Terheyden, Breda, Til burg, Eindhoven, Geldrop, Heze, Leende, Maarheeze, Weert, Keipen, Grathem, Wes- scm, Maasbracht, Echt, Susteren, Sittard, H. J. Wydom, Apeldoorn. Hoogstraat 41 J. C. Zijdeveld, Rotterdam, Schiedam- schcweg 248b H. A. v. Zuijlcn, Utrecht, P. Potterstraat 15. 480ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 8ste 'Uit Trekking van Donderdag 25 Mcl 1939 llooge Prijzen 1000.— 6460 400/— 11516 11560 13218 12437 14764 1745' 19455 200.— 6436 21934 100 3551 4414 15587 19367 19721 20199 PrUien van 70.— 1064 1096 1109 1189 1263 1273 1360 1376 1442 1510 1562 1696 1709 1714 1761 1790 1959 1975 2150 2299 2314 2370 2404 2681 2883 2811 3181 3278 3389 3557 3569 3722 3773 2845 3872 4110 4233 4288 4123 4456 •1488 4530 4776 4818 5001 5298 5322 8370 5419 5676 5889 5917 5073 6046 6199 6368 6675 6710 6770 6928 7307 7584 7654 7928 8023 8035 8081 8179 8182 8291 8549 8898 8913 9011 9311 9342 9418 0508 9583 0730 9732 9806 9882 0067 0097 10001 10063 10105 10289 10308 10588 10670 10782 109G2 10960 11003 11200 11245 11248 11307 11508 11517 11580 11582 11756 11758 11762 12??3 12267 12306 12363 12427 1256C 12725 12947 13012 13232 13403 13553 13588 13G27 13653 13662 13806 14066 14089 14135 14239 14253 14267 1421)8 14471 14510 14685 141120 14855 14976 15037 15042 13124 15186 15245 15300 15416 15494 15697 15709 15769 16882 15949 16005 16049 16095 16107 16111 16219 16276 16353 16385 16397 16471 16557 10775 16802 16878 17012 17045 17102 17130 17446 17486 17574 17584 17590 17600 17619 17624 17740 18055 18071 18109 18199 18239 18333 18372 18536 18538 18583 18733 18809 18968 19028 19062 100H5 19150 19266 19482 19591 19704 19774 19964 20031 20081 20092 20108 20378 20473 20490 20706 20815 20939 21041 21066 21136 21390 21588 21688 21835 21859 21860 21892 21979 Nieten 1023 1030 1048 1052 1063 1081 1179 1181 1188 1246 1297 1316 1338 140" 1437 1527 1530 1534 155: 1603 1627 1645 1658 1613 1726 1739 1750 1790 1812 1875 1032 1939 1956 2009 J022 2094 2148 2168 2208 2223 2259 2274 2302 2373 2397 2421 2440 2690 2501 2543 2616 2658 2677 2712 2743 2785 2773 2817 2889 2910 2028 J30 2056 3060 3000 3092 3008 3125 3128 2167 3186 3187 3213 3281 o288 3310 3327 3414 3419 3433 3477 3496 3527 3528 3534 3545 3575 3606 3630 8to72 30 u 3081 3687 3089 3702 3705 3715 3774 '780 3810 3825 3833 3860 3865 3375 3908 3947 3973 3075 4081 4082 4106 4113 4122 4135 4149 4229 4265 4345 4361 4433 4477 4514 4519 4547 4552 4569 4586 4588 4619 4627 4643 4658 4663 1712 4713 4748 4789 4828 4842 4919 5044 5053 5076 5082 5095 5144 5180 5185 5192 5229 5244 5247 5267 5282 6372 5433 199 5515 5340 5581 6615* 5646 5691 5701 5742 5753 5760 5768 5770 5786 5793 59,' 6 537:; ;..ii:7 1.92/ 6064 6103 6155 6180 6216 6239 6280 6'2U0 6309 6338 6350 6390 6431 6493 0307 6514 0589 6591 6597 6027 6662 0690 '6701 6883 6905 6973 6980 7006 7036 7140 7155 7203 7286 7294 7301 7302 7303 7419 7441 7445 7520 7531 7553 7558 7564 7628 7044 7866 7694 7715 7794 7861 7883 7911 7922 7923 7956 8007 8070 8087 8117 8130 8170 8185 8196 8234 8243 8208 8300 8301 8306 «371 8404 8431 8438 8456 8468 8471 8506 8507 8516 8»41 8556 8566 8G59 8670 8685 8697 8773 8794 8806 881G 8917 8944 8968 8970 891)2 0012 9044 9047 9060 UU78 0142 9145 9188 9192 0234 0251 9268 9282 9350 9397 9431 0472 9475 9496 9532 0540 0556 9570 9508 9608 9613 0G20 9046 9712 9761 9797 0856 087J 9988 10012 10016 1OO70 10178 10223 10298 10351 10355 10436 10481 10507 10510 10513 10530 10544 10548 2066» 10579 10587 10625 10632 10«49 10883 10693 10703 10714 10751 10764 10781 10787 10790 10827 10859 10861 10882 10895 10930 10»H8 11002 11053 11071 11141 11160 11225 11250 11277 11322 11330 11347 11350 11368 11372 11373 11482 114BJ 11491 11494 11549 11579 11612 11683 11695 1172Z 17777 11793 11805 11831 11878 11890 11904 11933 19948 11956 12041 12063 12065 12091 12099 1210/ 12111 12117 1212) 12189 121H 12181 13108 18310 12221 12227 12303 12352 12357 12361 12370 12382 12345 12555 12022 12042 12603 12740 12785 12817 12833 12840 12869 12907 12918 12949 18040 18060 13072 13094 13106 13112 13114 13188 13200 13255 13292 13301 13306 13404 13406 13437 13491 13515 13554 13561 13574 13G07 13G09 13636 18039 13672 13799 13884 13003 13930 13947 13978 14006 14091 14205 14211 14301 14312 14321 14400 14410 14476 14501 1455R 14507 14621 14650 14736 14740 147:./ 14762 14789 14835 14905 14930 14994 15054 1506' 15106 15200 15206 15200 15229 15317 10888 18482 15475 15557 15675 15585 15594 15012 15644 1571» 15742 15774 16815 15828 15845 15884 15958 16975 15990 16036 16073 16108 16112 16116 16137 16166 16178 10181 1G208 16217 16306 16356 16361 10373 16401 16462 16548 16587 16601 16079 16680 18713 16761 16779 16792 10797 16809 16813 16865 16868 16877 10888 16911 16920 16930 16963 16964 16968 16069 10975 16988 16990 17051 17060 17068 17064 17173 17277 17333 17360 17361 17391 17400 17469 17499 17511 17523 17540 17593 17616 17879 17087 17790 17817 17823 17920 17945 1706] 17909 18001 18119 18230 18236 18251 18275 18313 18359 18394 18400 18421 18484 18502 18551 18572 186GI 187)4 18738 18759 18874 18870 18880 18889 18903 18917 19012 19036 19073 19122 19132 19154 19158 19191 19234 1B235 19304 19333 19345 19383 10448 1946' 19470 19520 19617 19648 19668 '9701 19707 19712 19746 10752 19802 19H08 10825 19857 19803 19871 19886 1»891 19890 10033 20078 20102 20112 20121 20122 20140 20176 20180 20188 20108 20201 20256 20283 20333 20347 20375 20334 20402 20440 20510 20525 20547 20553 20562 20569 20610 20644 20671 20700 20701 20741 20750 20752 20877 20882 20896 20020 20932 20937 20965 21037 21063 21074 21102 21130 21204 21241 21204 21309 21338 21370 21384 21387 21393 21430 21433 21434 21430 21480 21529 21556 21594 21595 21026 21637 21668 21735 21741 21770 21774 21796 21812 21834 21842 21853 21372 21918 21926 21943 21047

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 15