Het bezoek van onze Koningin aan Brussel Een feestelijk versierde stad heet haar welkom FDINSDAG 23 MEI 1939 30ste Jaargang No. 9343 Ste £ekitöhe(Boti/ta/iit Bureaux Papengracht 32. Adv. en Abonn-tarleven ale pag. t Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 1L DE VERSIERING Heden is H. M. Koningin Wilhelmina naar België vertrokken voor haar bezoek aan koning Leopold. De Belgische hoofdstad is in feestdos ge stoken. Langs den intochtsweg van de Koningin, van de Noorderstatie tot aan het koninklijk paleis, is tusschen rijweg en trottoir een haag geplant van witte vlaggemasten, wortelend ofwel in oranje voetstuk, ofwel bespannen met de dundoe ken van beide landen. Het gedeelte langs de Kruidtuinlaan en de Koninklijke Straat is op kosten der regeering aangebracht. De weg, dien de Koningin zal rijden bij haar bezoek aan het stadhuis, is door de stad Brussel versierd. De drukke winkel straten, die parallel loopen met de groote boulevards, zijn overhuifd met Belgische en Nederlandsche vlaggen, een bijzonder feestelijk gezicht. Daarenboven verscheen in de etalages het portret van onze Koningin, in een om lijsting van oranje of rood-wit-blauw lint. Voor de krantenkiosken hangt haar beel tenis, op de frontpagina's van de illustra ties. Achter de winkelruiten kan. men ook al de onvermijdelijke Volendammer pop pen te midden der tulpen zien prijken. Groote instellingen hebben hun gevels versierd. Op de Groote Markt, dit prachtige plein met zijn ongeschonden afsluiting van go- thieke gevels, wapperen van de Gildenhui zen de wapendoeken der corporaties. Een afzonderlijk woord verdient de ver siering van de Noordstatie, waarvan bij zonder veel werk is gemaakt. Omdat de eerste aanblik van de stad voor Koningin Wilhelmina een zeer fees telijke moet zijn heeft men het station Brussel-Noord, waar de koninklijke trein binnenkomt, in een ware tuin van bloe men en planten herschapen. De storende reclameborden langs de wanden zijn aan het oog onttrokken door wijd neerhan gende draperieën in grijze en karmijn- roode tinten. De koninklijke trein houdt stil op het middelste perron, waar speciale stootblok- ken zijn vervaardigd, welke oranje ge schilderd zijn. Naar den uitgang toe is één lange eerepoort opgericht: de vorsten zullen voortgaan onder een dak van vlag gen in Nederlandsche en Belgische kleu ren, terwijl er als het ware tuinperken zijn aangelegd met levende bloemen, met gras en lage, in bloei staande struiken, waardoor men den indruk krijgt niet lan ger op een station te zijn. In de hall van de Noordstatie sieren bloeiende rhododendrons de wanden te midden van hooge palmen. Het fiere Ne derlandsche wapen is hier en daar op op vallende wijze aangebracht. Recht tegenover den stationsingang ont vangt Brussel onze Koningin met een enorme eerepoort, waarop in oranje let ters h#t ééne, veelzeggende woord: Wel kom. Bijeengebundeld glanzen ook hier de Belgische en Nederlandsche vlaggen in de zon. Daar is versiering (dat is iets), lente (dat is meer!), het vroolijke Brusselsche hart (nog meer) en ten slotte (het voor naamste) een gevoel bij de bevolking, dat dit koninklijk bezoek meer is dan een be zoek van zoo-maar een staatshoofd: een vriendschapsgebaar tusschen twee lan den, die goede buren zijn, goede vrienden, soortgenooten en lotgenooten. Niet alleen de Koningin is populair, ook de „Hollan ders'' zijn in tel en genieten tallooze klei ne voorkomendheden. Telegram der oud-geinterneerden aan onze Koningin. De centrale bond van oud-geinterneer den 19141918 heeft aan H. M. Koningin Wilhelmina een telegram gezonden, waar in gevoelens van erkentelijkheid worden uitgedrukt en een welkom wordt toege roepen ter gelegenheid van het bezoek aan den koning der Belgen. Kranslegging bij het graf van den Onbekenden Soldaat. Terstond na aankomst van H. M. Ko ningin Wilhelmina in het paleis te Brussel zal de Nederlandsche gezant te Brussel, Z.Exc. baron B. Ph. van Harinxma thoe Slooten, zich in naam van Hare Majesteit naar het graf van den Onbekenden Sol daat begeven om er bloemen neer te leg gen. DE AANKOMST TE ESSCHEN. Omtrent de regeling van de aankomst aan het station te Esschen wordt nog het volgende gemeld: Ongeveer in het midden van het perron is een baldakijn geplaatst, waarvan het dak bedekt is door blauw fluweel met gouddraad afgezet. Ter weerszijden zijn Nederlandsche en Belgische vlaggen be vestigd en in het midden is het Neder landsche wapen geborduurd. Dit dak rust op vier zuilen, die met beige fluweel zijn omwikkeld. Onder het baldakijn heeft men 200 witte en rose hortensia's geplaatst. De telegraaf palen op dit perron zijn met groene slin gers en Belgische en Nederlandsche vlag gen versierd. Een slinger van 400 meter heeft men gebruikt ter omzooming van de bestaande overkapping van het eerste perron. Onder dit baldakijn zei de Konin gin worden opgewacht door prins Karei, graaf van Vlaanderen, die tien minuten vóór de aankomst van de Koningin hier verwacht wordt. De Belgische koninklijke trein zal stop pen aan de andere zijde van het tweede perron, recht tegenover het baldakijn. In het gezelschap van 's konings broer zullen zich bevinden de personen, die ge durende het verblijf van Hare Majesteit in België, aan haar zijn toegevoegd, te weten mevrouw Maskens, luitenant-gene raal Deffontaine, generaal-majoor Beer- naert, graaf 't Kint de Roodenbeke, de gouverneur van de provincie Antwerpen baron Holvoet en de militaire bevelheb ber dier provincie, generaal de Haene. Verder: Hr. Ms. gezant te Brussel mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten, baron van den Bogaerde de ter Brugge, die aan minister Patijn is toegevoegd en een vleugel-adjudant en een ordonnans- officier van prins Karei. Ook eenige hoofdambtenaren van de Belgische spoor wegen en van de politie komen in den Belgischen trein mede, ook de stations chef te Esschen, de heer L. van Deenen zal zich hier bevinden. Ter linkerzijde van het baldakijn komt de militaire kapel te staan en de klaroen blazers en daarnaast de vier detachemen ten van het 6e linie-regiment uit Antwer pen met vaandel ter sterkte van ongeveer 300 man met 20 officieren onder comman do van een kolonel. Ter rechterzijde van het baldakyn zul len zijn opgesteld de burgemeester van Esschen, de heer Keenes met de leden van den gemeenteraad te Esschen, vertegen woordigers van de patriottische maat schappijen, van de Belgische oud-strijders en van de padvindersbeweging, allen met vaandel. In een door palen afgezet gedeelte van het perron zullen 1350 schoolkinderen uit Esschen met Belgische en Nederlandsche wimpels Hare Majesteit toejuichen. Ten slotte is een gedeelte van het eer ste perron bestemd voor het publiek. DE WERELD iN VOGELVLUCBT BERLIJN: De onderteekening van het Duitsch-Italiaansche politieke en militaire bondgenootschap, dat bedoeld was als in drukwekkend vuurwerk, waarnaar de wereld met stomme verbazing en ontzag had moeten opzien, heeft die uitwerking volkomen gemist. In de Britsche pers is van emotie weinig te bespeuren. De „Times" wijst echter op de sinistere beteekenis van Gayda's commentaar, waar in wordt gesproken van de organisatie van indrukwekkende reserves, altijd gereed voor mobilisatie, hetgeen van het grootste belang is voor den bliksemoorlog. De „News Chronicle" zegt, dat door het verbond bewezen wordt, hoe nutteloos het is te pogen, Italië van de spil los te maken, maar juist door de sterke verdragsbanden is het mogelijk, dat Italië een matigenden invloed op zyn spilgenoot zal hebben, om dat van alle groote mogendheden Italië zich een oorlog het minst kan veroorloven. Ook de „Manchester Guardian" gelooft, dat Mussolini geen reden tot optimisme heeft, daar het Britsch-Turksche verdrag de strategische positie van Italië in de Middellandsche Zee zeer verzwakt heeft en het nieuwe verbond Rome in dit opzicht weinig voldoening kan geven. Ook de Fransche bladen constateeren, dat Italië zich volledig onder de voogdy van Duitschland gesteld heeft De „Jour" schrijft: „Een onverbrekelijke gemeenschap, zeker, maar de hoogste hand- DE STRIJD TEGEN DE KATHOLIEKE OPVOEDING IN OOSTENRIJK Naar een bijzondere correspondent van het Katholieke Engelsche weekblad „Uni verse" uit Salzburg meldt, is de styd tegen de Katholieke opvoeding na een korte rustpauze met vernieuwde hevigheid inge zet. Het is een grootsche campagne ge worden om de kinderen af te houden van deelname aan godsdienstonderricht en aan het kerkelijk leven. Onlangs is een verordening van kracht geworden, die niet in de dagbladpers is ge publiceerd, maar die voor de geheele Oost mark geldt. In deze verordening is be paald. 1. Alle onder wijspersonen moeten prin cipieel al het mogelijke doen en al hun invloed aanwenden, om de kinderen af te houden van deelname aan confessioneele bijeenkomsten en godsdienstoefeningen. 2. In de toekomst mogen geen confessio neele bijeenkomsten (zooals godsdienst oefeningen, wijdingen, biechten, commun.e- plechtig heden, vormen, koorzang enz.) door de scholen als zoodanig georganiseerd worden of in een schoollokaal gehouden worden. Het is aan alle onderwijzers ver boden de leerlingen op dergelijke bijeen komsten opmerkzaam te maken. 3. Iedere deelname van de school aan kerkelijke bijeenkomsten is verboden. On der dit verbod vallen: deelname aan de H. Mis, processies, godsdienstige examens enz. Een uitzondering wordt gemaakt voor De- grafeniaplechtigheden, wanneer de over ledene op zeer nauwe wijze met de school verbonden was. 4. Het is aan de onderwijzers verboden, buiten de schooltijd de kinderen naar de kerk te brengen of op hen toezicht uit ie oefenen tijdens de godsdienstoefening. Ge meenschappelijke deelname van school- groepen aan godsdienstoefeningen is ver boden. 5. De nationaal-gocialistische onderwijs- autoriteiten staan aan de Kerk geen enkele invloed op schoolkwesties toe. Het is aan leerkrachten en geestelijken niet toege staan om de kinderen te ondervragen, of zy de godsdienstoefening hebben bijge woond en tot de H. Sacramentes zijn ge bladerd. In een schrijven dat door Dr. Stöger- meyer onderteekend is, worden de onder wijzers er op attent gemaakt, dat streng de hand zal worden gehouden aan de stipte naleving van deze bepalingen. Nogmaals wordt er de nadruk op gelegd, dat er defi nitief een einde moet komen aan de ge organiseerde deelname van schoolkinderen aan godsdienstige bijeenkomsten, daar deze deelname absoluut onvereenigbaar is met de plichten van het nationaal-socialistische onderwijspersoneel. In het aartsbisdom Weenen zijn reeds 24 scholen, waar de kinderen in het geheel geen godsdienstonderricht meer krijgen. Het onderwijspersoneel, dat vroeger gods dienstles gaf, is ofwel verplaatst, ofwel ont slagen. HET FRANCISCANESSENKLOOSTER VAN SALZBURG DE ZETEL DER GESTAPO Het Franciscanessen klooster te Salzburg is door de Geheime Staatspolitie in bezit genomen als ambtszetel van de Gestapo. haver van die eenheid is niet Mussolini. Ons blad, dat den leider van het Italiaan- sche volk zoo lang heeft beschouwd als den prijzenswaardigen bewerker van het prach tige herstel van dit volk, dat na den oor log zoo laag gezonken was, heeft het recht te zeggen, dat de onderwerping van den Duce aan den Fuehrer geen vooruitgang voor den vrede en geen reden tot trots voor Italië is". Over de geheime clausules in het verdrag, waarover de Italiaansche bladen spreken, zegt de „Journal": „Zij hebben betrekking op de voorwaarden, waaronder de beide staten tusschenbeide moeten komen op de punten, die zij in het oog hebben, verder op de wijze van samenwerking van leger, vloot en luchtmacht en tenslotte op de synchronisatie van de oorlogsproductie. Er zou reeds, zijn voorzien in de levering van materiaal aan Italië, in het bijzonder van luchtafweergeschut. Na het onderhoud van gisteravond tusschen Pariani en von Brau- chitsch is besloten tot de onmiddellijke in stelling van een permanente militaire com missie van twaalf leden". Met een toespeling op de Duitsche en Italiaansche eischen, zooals die in de rede voeringen en de persartikelen van den laat- sten tijd naar voren zijn gebracht, schryft de „Epoque": „Het is al te duidelijk, dat niemand in Engeland of Frankrijk ook maar de mogelijkheid van bespreking dezer eischen in overweging zou kunnen nemen. Dat beteekeent dus, dat de groote kracht proef fn een beslissend stadium is gekomen. Duitschland en Italië staan thans voor het dilemma: zich matigen of oorlog veroor zaken". Wanneer gemeente raadsverkiezingen En op welke lijst? Voor zoover reeds bekend, geven wy hier de data van de gemeenteraadsverkiezingen in Leiden en omgeving, met vermelding van het lystnummer der R. K. Staatsparty en de eerste naam, daarop voorkomende: Donderdag 25 Mei: RIJNSATERWOUDE lyst 2 (Compeer) Donderdag 1 Juni: LEIMUIDEN lijst 1 (Visser) Dinsdag 6 Juni: NIEUWKOOP lijst 1 (Bots) Woensdag 7 Juni: KOUDEKERK lijst 4 (Lieverse). WARMOND lijst 2 (Zwetsloot) NOORD WIJKER HOUT lyst 1 Dorp (Berg, v. d. lyst 2 Zilk (Warmerdam) HAZERSWOUDE lijst 4 (Kaptein) NOORDWIJK lijst 1 (Meijer) TER AAR lijst 4 (Volgering) LISSE lijst 1 (Warmerdam) Donderdag 8 Juni: NIEUWVEEN lijst 1 (Ran) Vrijdag 9 Juni: BENTHUIZEN geen Kath. lijst. Woensdag 14 Juni: LEIDEN lijst 2 (Witoner) ALPHEN A/D RIJN lyst 3 (Ruysse- naars). HILLEGOM lyst 1 (Klaver) ZWAMMERDAM lyst 1 (Van de Poll) LEIDERDORP lyst 3 (Klaver) WOUBRUGGE lijst 1 (Zwetsloot) SASSENHEIM lyst 1 (Bader) ZOETERWOUDE lijst 1 (Onderwater) Donderdag 22 Juni: LEIDSCÓENDAM lijst 1 (Koning, de) Vrijdag 23 Juni: VOORHOUT lijst 1 (Hulst, v. d.) Een nieuwe slag voor onze tuinbouw DUITSCHLAND WEERT ONZE VOORJAARSGROENTEN. Vermeend gevaar van Colorado-kever. In verband met het feit, dat het vorige jaar op verschillende plaatsen in het Zui den van ons land coloradokevers zijn aan getroffen, heeft de Duitsche regeering thans den invoer van sla, bloemkool en vroege aardappelen uit het Zuidelijke deel van Ne derland voor onbepaalden tijd geheel ver boden. Alle land- en tuinbouwcentra, die gelegen zijn ten Zuiden van een lijn, ge trokken van Noordwijk naar Dinxpcrlo vallen hieronder en worden buitengewoon ernstig getroffen door den Duitschen maat regel. Hoe ernstig de consequenties van dit be sluit van Duitsche zijde zijn, moge blijken uit het feit, dat ons land in het vorige jaar in Mei en Juni nog 3 1/2 millioen kilo bloemkool en 2 1/2 millioen kilo $Ja naar Duitschland heeft afgezet. Het zal, zoo deelt men ons nader van be voegde zijde mede, zoo goed als on moge lijk zijn om een ander afzetgebied te vinden voor een groot gedeelte van de bovenver melde hoeveelheden. OOK ENGELAND? Bovendien vreest men, dat ook in Enge land binnenkort dergelijke maatregelen tegen groente-uitvoer uit ons land zullen worden genomen, terwijl Noorwegen reeds eerder een beperking had opgelegd. Men begrijpt niet, waarom de Duitsche regeering niet eerst eens heeft afgewacht, wat de uitwerking zou zijn van verschillen de bestrijdingsmaatregelen, die hier geno men zijn. Want tot nu toe is er in 1939 nog geen enkele coloradokever in ons land ge signaleerd. Het is ook heel niet onmogelijk, dat de insecten den strengen winter niet hebben overleefd, waardoor alleen bij een lang aanhoudenden Zuidelijken wind nog cenig nieuw besmettingsgevaar zou kunnen ont staan. Dat zich ook dezen zomer een ernstige infectiehaard zou vormen in onze DU nummer beslaat all vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Het Duitsch-Italiaansch bondsgenoot- schap. (2de blad). De zitting van den Volkenbondsraad. (2de blad). De repatrieering der Duitsche en Italiaan sche vrijwilligers uit Spanje. (2de blad). Binnenland Het bezoek van H. M. de Koningin aan Brussel. (lste blad). Onthulling grafmonument Kardinaal van Rossum. (2de blad). Een nieuwe slag voor den tuinbouw. (lste blad). NOODWEER MAAKT SLACHTOFFERS IN AMERIKA. LITTLEROCK (Arkansas), 23 Mei. (A. N. P.) In Midden-Arkansas zijn tenge volge van een hevig noodweer drie men- schen om het leven gekomen en verschei dene gewond. De storm richtte een schade van een millioen dollar aan. Een gedeelte van den muur van een gevangenis werd vernield, zoodat twaalf gedetineerden konden ontvluchten. tuinbouwgebieden, ly kt voorloopig niet aan nemelijk. In tuinbouwkundige kringen is men van meening, dat de regeerin'g in haar ijver het kwaad te bestrijden, het doel belangrijk voorbijgeschoten is. Er is zooveel ruchtbaar heid gegeven aan het zoogenaamde groote gevaar voor infectie, dat de actie in het bui tenland de aandacht heeft getrokken. Zoo doende heeft men juist dat bereikt, wat men had willen voorkomen. Het buitenland heeft den indruk gekregen alsof ons land zwaar besmet zou zijn, hetgeen zeker niet het geval is geweest. Bovendien acht men het zeer onjuist, dat er besprekingen hebben plaats gevonden tusschen de Nederlandsche en Duitsche plantenziektekundige diensten, maar dat men verzuimd 'heeft, om overleg te plegen met de direct belanghebbenden. Mogelijk had men dan een maatregel als dien welke thans genomen is, kunnen voorkomen of in ieder geval beduidend kunnen verzach ten. Het bespuiten met lood-preparatcn, zoo als dit regelmatig geschiedt, is een kostbare geschiedenis en het is de vraag of men daarmede op groote schaal zal kunnen door gaan, nu de afzet dermate ernstig beperkt wordt. De Duitsche invoerverboden zijn voor onbeperkten tijd afgekondigd, er valt dus met geen enkele zekerheid te voorspel len hoelang de toestand, die thans is ont staan, zal duren. Men aarzelt in bevoegde kringen dan ook niet de Duitsche beperkende maatregelen voor ons land een ramp te noemen en men hoopt en vertrouwt, dat de regeering alles in het werk zal stellen om het mogelijk 'te maken de bestrijdingsmaatregelen met alle kracht voort te zetten en voorts dat men het noodige in het werk zal stellen ten ein de een spoedige opheffing van het betref fende invoerverbod mogelijk te maken. HET WESTLAND BLIJFT KALM. Exporteurs zijn er aan gewend geraakt In het Westland heeft men de door Duitschland afgekondigde maatregelen vrij kalm opgenomen. In exporteurskringen be gint men langzamerhand te gewennen aan steeds nieuwe belemmeringen en verboden. Waar het hier een voldongen feit geldt, schijnt men niet geneigd te zijn tot eenige actie. De maatregelen gelden overigens voor namelijk voor de producten van den vollen grond, die thans nog niet geoogst worden. Bovendien is voor deze streek het pro duct uit kassen en serres hoofdzaak. Alleen specifieke koudegrondsveilingen, zooals b.v. te 's-Gravenzande, zullen wat meer hinder van de bepalingen ondervin den. Men wijst er voorts op, dat andere doelen van het land vrij zullen blyven, zoo dat men na het Van kracht worden van d< bepaling, producten, die uit het Westland niet geëxporteerd mogen worden, in Noord- Holland zal gaan koopen. Uit dien hoofde behoefkimen vrees te koesteren, dat b.v. de betalingscontingcnten niet kunnen worden uitgeput. De maatregelen vormen ongetwij feld een tegenvaller, maar de praktyk zal eerst uitwijzen hoe groot de schade voor den Nederlandschen tuinbouw in zyn ge heel zal zijn. „Telegraaf'.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1