BINNENLAND WOENSDAG 17 MEI 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 UITSTAPJE VAN DE R.K. VAKSCHOOL TE LEIDEN. St. Willibrord In de Nieuwe Rotterdamscihe Courant schrijft P. C. IJ. twee uitvoerige artikelen over „Willibrord en de kerstening dezer landen". In den aanvang van het eerste ar tikel schrijft hij o.a.: „De arbeid der geloofspredikers is ge lukt. Moeilijk was dit geestelijk werk der evangelieverkondiging hier, evenals elders en telkens dreigden allerlei gevaren, doch het is het groote middel geworden om hier den volksgeest te veranderen en een chris telijk stempel op t' drukken. Deze man nen deden dit werk in nauwe aansluiting aan den paus te Rome. Bijzonder geldt dit van Willibrord. Hij kwam hier als Roomsch Kath. prediker; wel niet met zulke propa gandistische bedoelingen ten opzichte van den paus als zijn jongere tijdgenoot Boni- facius, maar toch was dit onmiskenbaar. Geen wonder dus, dat van R.K. zijde deze herdenking wordt bevorderd. Maar al de- igeroen, die in de kerstening dezer landen den grootsten zegen Gods zien, willen hier in gaarne naast hen staan en medewerken. Het werk der kerstening is waard, meer en beter gekend te worden en vooral ook het leven en werken van Willibrord, die de voornaamste plaats daarin heeft inge nomen." Zijn tweede artikel besluit hij als volgt: „De tijd was voor onze vaderen gekomen om het Christelijk geloof te ontvangen. Eere den mannen, die daarvoor hun leven gaven. En onder hen heeft Willibrord bij zonder aanspraak op onze dankbare er kenning. Hij heeft zijn geloofsprediking wel niet, zooals Bonifacius, met zijn bloed bezegeld, maar een halve eeuw zelfop offerende werkzaamheid, waarop zulk een zegen heeft gerust, is ook na 12 eeuwen waarde, nog eens te worden overzien. RESERVE-OFFICIEREN GEVRAAGD IN WERKELIJKEN DIENST TE KOMEN. Ter vervanging van anderen. Als uitvloeisel van de actie van het de partement van Defensie om het in werke- lijken dienst opgeroepen personeel, voor zoover het in het bedrijfsleven bezwaar lijk kan worden gemist, door anderen, niet in deze omstandigheden verkeerende, te vervangen, is thans ook aan een groot aantal reserve-officieren, die met groot verlof zijn, de vraag voorgelegd, of zij bereid zijn in werkelijken dienst op te ko men. ONTSLAG VAN BURGEMEESTER VAN OOTMARSUM. Vrijdag 26 Mei voor Ambtenarengerecht. Op Vrijdag 26 Mei, zal in een zitting van het Ambtenarengerecht, welke te Almelo in het Paleis van Justitie zal plaats vinden, het beroep worden behan deld, dat jhr. von Bönninghausen heeft ingesteld tegen het hem verleende ontslag als burgemeester dezer gemeente. NAAR DE NIEUWE GEMEENSCHAP. De uitbouw van het plaatselijk propaganda apparaat. Zooals bekend berust de leiding van de Actie Naar de Nieuwe Gemeenschap bij een Algemeen Comité, waarin alle groe pen en schakeeringen uit het katholieke volk vertegenwoordigd zijn. Aangezien het zwaartepunt van de actie voor wat de propaganda naar buiten betreft voor een groot deel plaatselijk zal komen te liggen, moest worden over gegaan tot de vorming van plaatselijke co mité's, die de actie plaatselijk zullen v,oe- ren. Op dit oogenblik zijn reeds in 317 plaat sen dergelijke comité's gevormd, bestaan de uit vertegenwoordigers van alle groe pen uit de plaatselijke bevolking. Het stemt tot groote voldoening, dat op deze wijze overal de diverse standen en groepen el kander vinden en gaan samenwerken, ter wijl bovendien blijkt, dat van de zijde van de geestelijke en wereldlijke autoriteiten alle medewerking en steun geboden wordt. In vele uitgesproken katholieke gemeenten hebben de burgemeesters in het comité zitting genomen, of gaven door him aan wezigheid op de installatie-vergaderingen van hun belangstelling en medeleven blijk, in weer andere zijn het de onderwijzers, die als voorzitter of als propagandaleider optreden en zoo valt overal een genegen heid tot toenadering en samenwerking te constateeren, hetgeen ook plaatselijk aan de actie slechts ten goede zal komen. Over al is goede wil, overal is belangstelling, die ook metterdaad getoond wordt. Er is thans voor de plaatselijke comité's waarvan er nog vele in voorbereiding zyn een uitvoerig program voor plaat selijke actie in voorbereiding, dat straks aan alle comité's zal worden toegezonden en waarover binnenkort nadere mededee- lingen zullen worden 'gedaan. STEMMEN BIJ VOLMACHT DOOR MILITAIREN. Den 16den Mei 1939 is uitgegeven Staats blad No. 301: wet van 16 Mei 1939 houden de- voorschriften betreffende het stemmen bij volmacht door militairen bij de in 1939 te houden gemeenteraadsverkiezingen (da tum van inwerkingtreding 17 Mei 1939). NED. R.-K. MIDDENSTANDSBOND. Groeiend ledental. Het aantal katholiek georganiseerde mid denstanders neemt voortdurend toe. Een dezer dagen werd alleen voor de standsorganisatie het 30.000ste lid geboekt, welke getal intusschen al weer met een kleine honderd is overschreden. Eindexamen diploma B krankzinnigen verpleging. Op Huize „Sancta Maria" te Noordwy- kerhout werd het cand.-examen diploma B krankzinnigenverpleging afgenomen. De 15 cand. zijn allen geslaagd. Het zjjn de eerw. Zusters: Maria Guido en Maria Hu- bertine en de verpleegsters: M. H. Altorf, P C. van Baarle, M. J. Bras, N. G. J. Broekhuizen, C. M. Dijker, C. P. F. Hodes, H P. Peelen, Ph. van de Pol, G. A Pol man, M. M. Reewijk, E. M. Vendrig, E. M. J. de Vries en A. F. Zewald. BESTRIJDING VAN DEN COLORADO KEVER. Op de vragen van den heer Droesen lui dende: 1. Is het den Minister bekend, dat er on der de aardappeltelers onzekerheid heerscht omtrent het al of niet opleggen van de verplichting tot preventieve bespui tingen van alle aardappelgewasen ten zui den van Rijn, Lek en Nieuwe Maas, ter be strijding van den Colorado-kever? 2. Wil de Minister mededeelen of naar zyn meening de bestaande wetgeving be voegdheid geeft tot het opleggen van een zoo ruime verplichting, als bedoelde in vraag 1? 3. Acht de Minister het niet gewenscht, dat spoedig officieel bekend gemaakt wordt, welke maatregelen van overheidsweze zul len worden getroffen tegen het Colorado kever-gevaar? 4. Is de Minister ook van oordeel, dat de thans noodzakelijke bestrijding van den Colorado-kever, gezien de bedreiging van den export van tuinbouwproducten en aardappelen uit het heele land, veel meer een landsbelang is dan een belang van de eventueel tot verspuiting verplichte aard appeltelers? 5. Zoo ja, is de Minister dan bereid zijn bevoegdheid ex art. 9 van de wet van den 27sten December 1934, houdende bepalin gen tot bestrijding van den Colorado-kever, Stsbl. 687, zoo te gebruiken, dat de kosten dier bespuitingen in dit geval geheel uit 's rijks kas worden vergoed? Heeft de minister van economische za ken als volgt beantwoord: 1. Deze vraag wordt ontkennend beant woord. 2. Het opleggen van de verplichting, bedoeld in vraag 1, vindt zijn wettelijken grondslag in de wet van 27 Deecmber 1934, Staatsblad no. 687, houdende bepalingen tot bestrijding van den Colorado-kever, en wel in artikel 3 van die wet, dat het hoofd van den plantenziektenkundigen dienst het voorschrijven van bestrijdingsmaatregelen oplegt ten aanzien van perceelen, waarop door hem de aanwezigheid van den Colora do-kever wordt vermoed. 3. Gegevens, als in deze vraag bedoeld, zijn reeds bekend gemaakt in berichten Nos. 470 en 475 van den plantenziektenkun digen dienst, die in Maart 1.1. op groote schaal, o.a. ook in de Nederlandsche pers, zijn verspreid. Bovendien zijn reeds op 9 Februari 1.1. de burgemeesters per circu laire op de hoogte gesteld van de dit jaar in den strijd tegen den Colorado-kever te nemen maatregelen. Een dezer dagen zal de op grond van artikel 3 der onder 2 ge noemde wet vereischte mededeeling van het hoofd van den plantenziektenkundi gen dienst aan de betrokken burgemeesters uitgaan. 4. De bestrijding van den Colorado-ke ver is zoowel een landsbelang als een be lang van de tot bespuiting verplichte aard appeltelers, voor wie het toch van de groot ste beteekenis is, dat de in hun perceelen vermoedelijk aanwezige kevers geen gele genheid kunnen krijgen zich krachtig te vermenigvuldigen en te verspreiden, waar door ook hun gewas en ook dat van an deren met den ondergang wordt bedreigd. 5. De aan de bestrijding van den Colo- rado-kevers verbonden kosten zullen dan ook deels de belanghebbenden zelf, deels door het Rijk moeten worden gedragen. De leerlingen van de R.K. Vakschool te Leiden, hebben dezer dagen een bezoek ge bracht aan de Sunlight Fabrieken te Vlaardingen. Onder groote belangstelling werd het uiterst modern ingerichte bedrijf door het gezelschap bezichtigd, waarbij toelichting werd gegeven door een speciaal daartoe opgeleide rondleidster. Een voorstel, om hoofdstuk 10 van het dienstjaar 1939 daartoe met 350.000 te verhoogen, zal de Staten-Generaal spoe dig bereiken. VERLAGING CRIS1SSUIKERHEFFING. Met ingang van 22 Mei a.s. Op grond van de belangrijke stijging van de suikerprijzen heeft de minister van Eco nomische Zaken besloten met ingang van 22 Mei de crisis-suikerheffing te verlagen van 30 tot 20 opcenten, hetgeen dus een verlaging beteekent van 1 2.25 per 100 K.G. suiker. De uitsluitende beweegredenen tot deze beslissing is gelegen in de zeer sterke stij ging van de suikerprijzen. Het ligt dan ook in de bedoeling bij een eventueele latere daling van deze prijzen wederom tot een verhooging van de heffing over te gaan. In verband hiermede wordt de aandacht van de belanghebbenden gevestigd op de beschikking van den minister van economi sche zaken van 16 Mei 1939, no. 10047 l.c.a. opgenomen in de Nederlandsche staatscou rant van 16 Mei 1939, waarin bepaald is, dat ter bekoming van gedeeltelijke teruggave van crisis-suikerheffing uiterlyk op 20 Mei 1939 vóór 12 uur schriftelijk aangifte be hoort te worden gedaan ten kantore van den ontvanger der accijnzen over de gemeenten, waar de suiker of suikerhoudende goederen zyn opgeslagen. Belanghebbenden in de ge-* meente Amsterdam moeten de aangifte in leveren ten kantore van den ontvanger der invoerrechten en van den accijns op de sui ker te Amsterdam. Geen restitutie zal plaats vinden, voor zoover de voorraden 500 k/g. of minder bedragen. Inlichtingen te dezer zake kunnen des- gewenscht ten kantore van die ontvangers worden ingewonnen. Vanaf de aankomst der grondstoffen aan den aanlegsteiger tot de automatische ver pakking der bekende producten Sunlight Zeep, Lyx, Vim, Radion. Rinso en Lux Toi let Zeep werd elk stadium van het be I drijf door de bezoekers in opgenschouw genomen. Het gezelschap verliet zeer. Voldaan over deze excursie de fabriek OPENSTELLING DENATURATIE KLEI-AARD APPELEN Naar wy van bevoegde zijnde vernemen, heeft de minister van Economische Zaken, gezien de beschikbare vooi raden aardap pelen, met het oog op het gevorderde sei zoen besloten tot gedeeltelijke intrekking van het Verbod om klei-consumptie- aardappelen van de z.g. rubriek A te denatureeren. Met uitzondering van aardappelen van de rassen Zeeuwschc Bonte en Blauwe en Roode Star kunnen de kleiconsumptie- aardappelen, voldoende aan de eischen van rubriek A met ingang van Maandag 22 dezer weer worden gedenatureerd. De vergoeding welke daarvoor zal wor den gegeven zal 1.75 per 100 K.G. be dragen. De denaturatie van goedgekeurde poot- aardappelen van den khigrond wordt eveneens weer opengesteld, met dien ver stande, dat voor goedgekeurde pootaard- appelen van de rassen Zeeuwschc Bonte en Blauwe voldoende aan de eischcn van de rubriek A, geen vergoeding zal worden uitgekeerd. Er zyn in de laatste jaren te Leiden zeer vele stadsverbeteringen tot stand gekomen. Waar deze in de oude stad geschieden is het streven er op gericht, het dikwijls zeer fraaie stadsbeeld ongeschonden te behou den. Niet altijd gelukt 't geheel en al. Het verkeer stelt zyn eischcn. Het is een levensvoorwaarde voor een stad als Leiden, dat de 'binnenstad het cen trum blijft van handel en vertier. Wy geven hier een photo van het Gan getje (tussdhen Breestraat en Hoogewoerd naar Botermarkt) en de Karnemelkabrug, zooals het was, en zooala het nu geworden is veel breeder en royaler'

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5