c STADS NIEUWS WOENSDAG 17 MEI 1939 DE LE'OSOHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Lelden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal Bij onze agenten *0 cent per wvv»k; f 2.60 per kwartaaL Franco per povt 1 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïïL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. V.. WEINIG VERANDERING De BUI seint: Verwachting: Zwaar bewolkt met opklaringen, plaat selijk enkele regenbuien, weinig verande ring in temperatuur; zwakke tot matige, veranderlijke wind. De weersloestand van hedenmorgen 7 20 uur: Den Helder: zwaar bewolkt, matige Z. Z. O. wind, 10 gr. C. VlL°singen: zwaar bewolkt: matige Z. Z. W. wind, 9 gr. C, z De Bilt: zwaar bewolkt, matige Z. Z. O. wind, 9 gr. C. Groningen: heiig en onbewolkt, matige Z. O. wind, 9 gr. C. Maastrichticht: lichtbewolkt, zwakke Zui delijke wind, 10 gr. C. ISUITENLANDSUH WEEROVERZICHT De kern van den hoógen druk op den Oceaan hield stand. Over IJsiand, Schot land en Scandinavië daalde de luchtdruk i den afgeloopen nacht onder invloed van een depressie uit de Poolzee. Het uitge- bieide depressiesysteem, dat gisteren over onze omgeving en Duitschland lag, werd veel kleiner. Vanmorgen ligt een kern hier van over het Zuiden van de Noordzee, ter wijl een tweede minimum over de Balti- sohe staten ligt. In ons land viel plaatse lijk zware regen (De Bilt 28 m.m.') evenals .n België (Brussel 30 m.m.). Overigens waren de hoeveelheden hier te lande niet giootcr dan 10 m.m. Over Zuid-Duitsch- land en Zwitserland is de luchtdruk be trekkelijk hoog. In deze omgeving daalde de temperatuur tot ongeveer 2 graden on der de normale waarde. Ook op de Brit- sehe Eilanden, IJsland en Zuid-Frankrijk daalde de temperatuur. LUCHTTEMPERATUUR. 12.9 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Woensdagnamiddag 9.21 uur tot Donderdagmorgen 4.3] uur; van Donder dagavond 9.22 uur tot Vrijdagmorgen 4.30 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 18 Mei voorm. 2.50 en nam. 3.15 uur; op Vrij dag 19 Mei voorm. 3.25 en nam. 3.50 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl": 13 gr. C. Maan op 4.41 uur Donderdagmorgen. Maan onder 20.09 uur Donderdagavond. Maan op 5.38 uur Vrijdagmorgen. Maan onder 21,17 uur Vrijdagavond. (Vrijdag 19 Mei nieuwe maan). Academlenieuws LEIDEN.Geslaagd: Candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter A, de heer N. G. de Bruyn, Den Haag; idem letter D, de heer R. C. Boon, Den Haag; Examen apothekers-adsistent de heer E. van Wijk, Den Haag; Candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter G. mej. W. J. v. d. Broek W a s s e- n a a r; Doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, (hoofdvak Pharmacic: dc heer R. J. Noord- hoek Hegt, Den Haag. KATH. VOLKSBOND Vergadering van den Centralen Raad De in het gebouw van de St. Josephsge- zellen aan de Stadhouderskade te Amster dam gehouden Centrale Raadsvergadering van den Katholieken Volksbond in het Bis dom Haarlem, werd door 124 afgevaardig den, vertegenwoordigend 106 afdeelingen, bijgewoond. Na het openingswoord van den voorzit ter, den heer J. W. van den Akker, uit Den Haag, werden een aantal mededeelingen gedaan. Blijkens het verslag der werkzaamheden van het centraal bestuur was 1938 weder om een jaar, waarop met genoegen en dankbaarheid mag worden teruggezien. In het ledental zien wij over het geheele jaar zich een stijging voltrekken, totdat het laatste kwartaal een verlies te boeken geeft. Wel geen groot verlies, maar toch een verlies. Het ledental, dat op 1 Januari 34576 be droeg, steeg tot 35136 op 31 Dec. Het aan tal leden, dat geen lid is van een vakbond, liep achteruit van 3147 tot 3063. De groei van de kerngedachte heeft het aantal kernen van 47 op 52 gebracht, met nog daarbij twee kernen van gesalarieer de bestuurderen. Ook zijn er nog vier ker nen van landarbeiders in plaatsen, waar geen afdeeling van den R. K. Volksbond bestaat. Blijkens de winst- en verliesrekening over 1938 werd aan contributies ontvan gen 39.993. De ontvangsten en uitgaven bedroegen f 31.292. Het financieel beheer verwierf zonder stemming algemeene goed keuring De Bondsadviseur dr. A. A. Olierook, sprak vervolgens over de Nieuwe Gemeen schapsgedachte. In de middagzitting heeft de heer Ohr. v. d. Bilt, die zich niet als bestuurslid her kiesbaar stelde, afscheid genomen. De agenda was grootendeels gewijd aan de behandeling van voorstellen van het Centraal Bestuur en van de afdeelingen. Aan de orde kwam allereerst een be stuursvoorstel om de contributie per 1 Juli 1939 van 1.24 te verhoogen tot 2.02 per lid en per jaar, waarbij voortaan een abon nement op het weekblad „Herstel" zal zijn inbegrepen, en de contributies per maand te doen betalen. Verschillende afgevaardigden opperden bezwaren tegen de voorgesteld contributie- verhooging. De penningmeester, de heer W. Steinmetz, wees er op, dat reeds twee jaar geleden door den Centralen Raad be sloten werd, het abonnement op „Herstel" voor de leden verplicht te stellen. De uit voering van het besluit werd overgelaten aan dc afdelingsbesturen, doch na twee jaar is dit nog altijd niet ten volle door gevoerd. Het Centraal bestuur stelt daar om thans voor om het twee jaar geleden genomen besluit centraal door te voeren en daartoe de bestaande contributie te ver hoogen met het verplichte abonnements geld. Ook dan nog blijft de contributie in het bisdom Haarlem lager dan elders. De voorzitter wees er op, dat doorvoering van een amendement-Castricum, waar meerdere leden in één gezin zijn, slechts één abonnement verplicht te stellen, op prac- tisehe administratieve bezwaren stuit, zoo dat het Centraal Bestuur zich hiermee niet kan vereenigen. Na uitvoerige discussie kwam het be stuursvoorstel in stemming, dat werd aan genomen met 20747 tegen 12874 stemmen. De voorzitter maakte den uitslag bekend van de des morgens gehouden bestuurs verkiezing. Verkozen moesten worden vijf leden in het Centraal Bestuur wegens pe riodieke aftreding van de heeren Chr. L. v. d. Bilt, E. P. Clijnt, F. Schets, P. A. Smits en Ferd. Spit. In de plaats van den heer Chr. v. d. Bilt, die zich niet herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer H. Werkhoven uit D^n Haag. De overige aftredenden wer den herkozen. Een breedvoerige discussie ontspon zich over een tweede bestuursvoorstel, dat be oogt de contributie voorloopig voor den tijd van drie jaar te verhoogen met 10 cent per lid en per jaar in verband met de bijdrage aan het fonds ten bate van de actie „De Nieuwe Gemeenschap". De bezwaren richt ten zich voornamelijk tegen de verzwaring van de lasten voor de afdeelingen, die thans reeds voor moeilijkheden staan bij de con tributie-afdracht. Het bestuur nam een amendement over van de afdeeling Overveen, om de ver hoogde afdracht eerst op 1 Januari 1940 voor niet langer dan drie jaar te laten in gaan en het aldus gewijzigde bestuursvoor stel verwierf daarna met 24135 stemmen tegen 8946 stemmen de goedkeuring der vergadering. Bij acclamatie werd de periodiek aftre dende voorzitter, de heer J. W. van den Akker, herkozen. Het Katholiek Comité van Aclie „Voor God" schrijft ons Gods wet met vreugde vervuilen. Niet door alles te veranderen komen wij den geestelijken nood te boven en krijgen wij meer vreugde in het leven, maar doordat wij het oude Geloof met nieuwe geestdrift in daden vertolken. Gods aloude wet met blijdschap vervullen, met groo- ter zelfoverwinning, nauwgezetter geweten, innerlijke overgave. A. NL Weisz OP. DE LUCHTBESCHERMINGS- TENTOONSTELL1NG GESLOTEN Bijna 11.000 particuliere bezoekers en vele groepen Hel ledental s!eeg van 325 lot 1944 Luchtbescherming is niet een zaak, wel ke gemakkelijk tot enthousiasme aanlei ding kan geven. En toch heerschte er gisteravond in de koffiekamer van de Stadsgehoorzaal na afloop van de tentoonstelling „Als het om menschenlevens gaateen enthousias te stemming. Er was in den grooten kring van mede werkers en medewerksters begrijpelijke vreugde over het welslagen van de ten toonstelling, blijkend niet alleen uit een druk bezoek, dat alle verwachtingen verre heeft overtroffen, maar ook uit de zeer aanzienlijke toename van het ledental, dat in de afgeloopen week liefst ver-zesvou- digd is! Aantal bezoekers en ledental. Onder daverende bijval heeft de voorzitter van de afdeeling Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, de heer N. C. F. van Ginkel, mede, dat de expositie bezocht is door 10.923 be talende bezoekers ongeacht de eeni- ge duizenden scholieren, militairen en politie-agenten terwijl het leden tal steeg van 325 tot 1944, een toename derhalve van 1619. De demonstratie op het Schutters veld werd daarenboven door ruim 3500 betalende bezoekers bijgewoond. Spr. bracht dank aan allen, die op eeni- ge wijze tot dit succes hebben bijgedragen, in het bijzonder aan de heeren Linden- bergh en Kok, de eerste als organisator van het geheel, de laatste, bijgestaan door den heer van der Horst als de bezielende leider der tentoonstelling, die in het belang der vereeniging een groot werk hebben tot stand gebrach Ook wil spr. niet ver geten den heer van der Neut, die met inzet van al zijn krachten, nu eens de rondlei ding dan weer de explicatie bij de film verzorgde. Voorts richtte spr. nog woorden van dank tot de militaire autoriteiten, de hoof den van de gemeentelijke diensten, in het bijzonder het hoofd van den Luchtbescher mingsdienst, commissaris Meyer en roem de hij het voortreffelijke werk, dat de ge meentelijke diensten Zaterdagmiddag op het Schuttersveld hebben laten zien, waar*- bij iedereen getroffen werd door de schit terende samenwerking. Tenslotte betuigde spr. den hoofdpropa gandist der vereeniging, den heer Wyma, zijn erkentelijkheid voor alles, wat hij voor de afdeeling heeft gedaan en hij ein digde aldus: Aan het groote doel, dat onze vereeni ging nastreeft, zijn wij een heel eind na der gekomen en dit stemt ons tot groote dankbaarheid. Ik hoop zeer, dat het vele werk, dat nog voor ons ligt, met dezelfde ijver en toewijding zal woiden volbracht en dank u nogmaals hartelijk (Applaus). De voorzitter van het tentoonstellings comité, de heer D. C. Kok, dankte vervol gens in de eerste plaats de instructeurs en instructrices, die van vroeg tot laat in de weer zijn geweest en aan wier bereidwil ligheid en groot enthousiasme het welsla gen der expositie voor een niet gering deel te danken is. Achtereenvolgens richtte spr. zich daar na tot zijn mede-commissie-leden, in het bijzonder ir. Lindenbergh, die zich zeer vele moeiten en opofferingen voor deze tentoonstelling heeft getroost, den aan- vankelijken secretaris, den heer de Bruijn, diens opvolger, den heer van der Horsi en voorts tot de heeren Bosboom, Oudshoorn en Spaanderman, de padvinders, die zoo wel op ht Schuttersveld als in de zaal hun medewerking hebben verleend; de dames van het Informatiebureau, inzonderheid de dames Stunipel en de Haas, die zich zoo verdienstelijk hebben gemaakt bij de acquisitie en alle anderen, die hy niet al len bij name kon noemen. Spr. verheugde zich over de resultaten en vooral over de persoonlijke belangstel ling, welke bij zoovelen is gewekt. Vele honderden verwachten in onze stad, dat wij iets voor hen zullen doen. Daarom is het noodig ons werk voort te zetten. Wat wy vooral noodig hebben zijn instructeurs, die bereid zijn in hun eigen woonwijk het hier aangevangen werk te vervolgen. Het ligt derhalve in de bedoeling binnen zeer afzienbaren tijd cursussen voor de oplei ding tot instructeur in het leven te roe pen en spr. vertrouwt, dat velen zich daarvoor zullen opgeven. Na afloop van deze met veel applaus en hoeraatjes ontvangen redevoeringen, werd nog een tweetal films vertoond van de demonstraties op het Schuttersveld, waar van er één, opgenomen door den heer Stumpel, door deze aan de afdeeling werd aangeboden. Men bleef daarna nog geruim en tijd in opperste stemming bijeen. Het was een geslaagd slot van een zéér geslaagde actie, die stellig in hooge mate heeft bijgedragen t<?t verheldering van het inzicht der Leidsche burgerij in de vele problemen, welke verband houden met de luchtbescherming. Allen, die daaraan hebben medegewerkt, verdienen den dank der ingezetenen! Gemeenteraad De Gemeenteraad vergadert op Maandag 22 Mei 1939, des namiddags te twee uur, in het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen" (Steenschuur 21). Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een lid van het Col lege van Vrouwen-Kraammoeders. (Voorgedragen wordt in de vacature van mevr. M. Kokgeb. van Bladeres, mevr. T. J. Nieuwzwaag geb. Swama. 2o. Prae-advies op het verzoek van Mej. A. B. J. Wissel, om ontslag als hoofd van de Meisjesschool voor u.l.o. 3o. Praeadvies op het verzoek van J. H. Otto, om ontslag als onderwijzer aan de opleidingsschool voor u.l.o. aan de Drie Octoberstraat. 4o. Praeadvies op het verzoek van Mej. F. H. T. van Wijk, om ontslag als onder wijzeres aan de openbare school voor bui tengewoon lager onderwijs. 5o. Rekening, dienst 1937, van het Hei lige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis. 6o. Begrooting, dienst 1939, van het Hei lige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis. 7o. Suppletoire begrooting, dienst 1938, van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. 8o. Rekening dienst 1938, van het Gere formeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. 9o. Rekening, dienst 1938, van de Plaat selijke Schoolcommissie. lOo. Rekening, over het tijdvak van 1 Januari1 April 1939, van de Plaatselijke Schoolcommissie. llo. Voorstel inzake het aangaan van kasgeldleeningen gedurende het 3e kwar taal 1939. 12o. Voorstel tot het aankoopen van de perceelen le Looierstraat No. 26 en We verstraat No. 14 en tot het vaststellen van den desbetreffenden begrootingsstaat. 13o. Voorstel inzake het vaststellen van de exploitatievergoeding en vergoeding voor vakonderwijs ex. art. 101 (oud) der Lager Onderwijswet 19200, over het jaar 1936. 14o. Voorstel tot het stellen van de bij drage in de kosten van het bijzonder ver volgonderwijs over het jaar 1936. 15o. Praeadvies op het verzoek van het bestuur van de vereeniging „de Ambachts school". om te verklaren, dat de oprichting en instandhouding van onderwijs in werk plaatspraktijk aan de vakavondschool, ver bonden aan de Ambachtsschool, noodig wordt geoordeeld. 16o. Praeadvies op het verzoek van het bestuur der vereeniging „Vakschool voor Meisjes voor Leiden en Omstreken", om te verklaren, dat toevoeging aan het leer plan van de vakschool dier vereeniging van het vak plant- en dierkunde, noodig wordt geoordeeld. 17o. Vaststelling van het verslag betref fende de verstrekking van schoolkinder voeding en -kleeding gedurende het jaar 1938. 18o. Voorstel tot het verlengen van den termijn van ontruiming van een zevental onbewoonbaar verklaarde woningen. lOo. Voorstel tot het verleenen van een subsidie aan de Vereeniging voor het hou den van tentoonstellingen in het al alge meen en in het bijzonder van vee, paar den, zuivel- en bodemproducten („Ve- bo") te Leiden, ten behoeve van de te houden vee- en zuiveltentoonstelling 1939 en tot het vaststellen van den desbetref fenden begrootingsstaat. 20o. Voorstel tot het wijzigen van de ge- meentebegrooting, dienst 1939, ter aanvul ling van de voor den Stadhuisbouw be schikbaar gestelde gelden. 21o. Voorstel tot het beschikbaarstellen van gelden ten behoeve van de vernieu wing van brandkranen. 22o. Voorstel tot: a. het beschikbaarstellen van gelden ten behoeve van het aanbrengen van voorzie ningen aan de zweminrichting „de Zijl"; b. het ondershands opdragen van de le vering en de montage van een onthardings- installatie voor het voedingswater, een circulatie-inrichting voor het zwemwater en een chloorinstallatie ten behoeve van de sub a genoemde zweminrichting, aan de Machinefabriek Reineveld N.V. te Delft 23o. Voorstel tot het waarborgen van de rente en aflossing wegens een door derden aan de „Stichting tot werkverschaffing aan jeugdige werkloozen ter verstrekking van woningen aan ouden van dagen" te Lei den, te verstrekken leening, terzake van den bouw door die Stichting van 10 wo ningen voor ouden van dagen op een ter rein aan de Dozystraat. 24o. Voorstel tot het vaststellen van een verordening, regelende den werkkring en de samenstelling van de contactcommissies. Gemeentel. Aankondigingen OPHALEN HUISVUILNIS. In verband met den Hemelvaartsdag zal 'het ophalen van huisvuil uit die perceelen, welke gewoonlijk op Donderdag worden bediend, deze week plaats vinden op Zater dag. Bewoners van die perceelen wordt der halve verzocht Vrijdag geen emmers aan de straat te doen plaatsen. Directeur Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst. AGENDA LEIDEN. De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken wordt: van Z a t c r d ag 12 tot en met Woens- d 2 g 17 Mei a.s. waargenomen door de apotheken: tot Hulp der Menschheid, Hooi gracht 48, tel. 1060 en du Croix, Rapen burg 79, tel. 807. van Donderdag 18 Mei (Hemel vaartsdag) tot en met Vrijdag 19 Mei a.s. nemen waar de apotheken: J. E. M. ten Eijk, Haven 18, tel. 85 en Boekwijt, Bree- stiaat 74, tel. 552. Voor Oegstgeest Oegstgeestsche apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 274. N. Z. H. T. M. Driemaandelijksche conferentie. Gistermiddag had ten hoofdkantore van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij N.V. te Haariem de drie maandelijksche bespreking tusschen de Di- x-ectie en de Personeelsorganisaties plaats. Nadat de directeur eenige inlichtingen omtrent de iets gunstiger uitkomsten van het bedrijf over het jaar 1938 had ver strekt, werd aangevangen met de bespre kingen van de verschillende agenda-onder werpen. Het eerst kwam ter sprake de jaarlijk- sche verlofregeling van het rijdend perso neel, dat in verband met druk vervoer, in het bijzonder gedurende het eigenlijke zo merseizoen, zijn verlofdagen niet geheel naar eigen keuze kan genieten. De ont worpen verlofregeling werd na het aan brengen van eenige wijzigingen een ver betering geacht. Als die wijzigingen voor den dienst geen bezwaar blijken op te le veren, zal de gewijzigde verlofregeling worden ingevoerd. Het plaatsen van onderhoudslieden in een hoogere toongroep kon de directeur niet toestaan, omdat daarvoor geen ge gronde termen aanwezig zijn. Zooals reeds eerder toegezegd, kunnen de betrokkenen op een herplaatsing in een hoogere func tie rekenen, indien en zoodra de aard van hun arbeid zoodanige wijziging heeft on dergaan, dat een herplaatsing gemotiveerd is te achten. De jaarlijksche toelage, welke de Maat schappij na het slagen voor een bepaald door de Directie aangewezen technisch examen toekent en welke in verband met de plaats gehad hebbende loonsverlagin gen indertijd is verminderd, werd op de oorspronkelijke grootte teruggebracht. De directeur verklaarde geen gegronde aanleiding aanwezig, om de wegwerkers, dienstdoende op materieeltreinen en der gelijke van den weg- en bovenleiding- dienst, aan te stellen tot reserve-wagen- voerders, welke laatstgenoemde functie beperkt moet blijven tot degenen, die in vallen voor het rijden van tramtreinen van den exploitatiedienst. Toegestaan werd, dat de vergoeding we gens de zoogenaamde thuisblijfdiensten voor den Voorwerker, evenals voor den Ploegbaas en den Wegwerker, bepaald zal worden naar den maatstaf van het desbe treffende loon. Ten slotte werden alsnog eenige onder werpen van meer of minder belangrijken of individueelen aard besproken. Maria-Congregatie St. Petrus-par. (Afd. Jongedames) Hedenavond géén congregatie! Maria-Congregatie Parochie O. L. Vreaw Hemelvaart en St. Joseph. Wegens ziekte van Pater Witte kan de recollectie a.s. Zondag niet doorgaan. Het spreekuur van den Directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Ge zondheidsdienst. voor het aanvragen van versterkende middelen e.d., zal, in verband met den Hemelvaartsdag, worden gehouden op Vrijdag 19 Mei a.s. Het anderhalf jarig meisje Van der Bom, wonende Prinses Wilhelimanstraat 20, kieeg hedenmiddag een pan kokende aard appelen over het lichaam. Het kindje kreeg ernstige brandwonden en werd door den E H. D. naar het Acad. Ziekenhuis ver voerd. De Commissaris van Politie te Leiden brengt in herinnering het K.B. van 16 Augustus 1918 Stbl. No. 521, regelende het toezicht op de in Nederland vertoevende vreemdelingen, waarbij is bepaald, dat een ieder, die een vreemdeling nachtver blijf verschaft binnen 24 uui vecp'icht is riaarvar kennis te geven uxn het hoofd van dc politie in de gemeente in casu de Commissaris van Politie (bureau Vreem delingendienst Zonneveldstrnat alhier, ge opend van 912 uur, van 24 uur, en van 79 uur). Door aangifte aan het bureau van de bevolking en den Raad van Arbeid ver valt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld met hechte nis van ten hoogste een maand of geld boete van ten hoogste f 500.—. Leidsche Goud- en Zilvorhandel VAN ROSSUM DU CHATTEL DRIESSEN Juweliers - Breestraat 95 Wij etaleeren ZILVEREN TOILET-GARNITUREN 22.50^4 deelig)

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2