II E DENAVOND VROOM DREESMANN Auto tegen boom Baggermolen omgeslagen WOENSDAG 17 MEI 1939 30ste Jaargang No. 9339 Bureaux Papengracht 32. Adv. en Abonn.-Uneven ale pag. 2 Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 10300S. Postbus 11. Morgen, Hemelvaartsdag, zal De Leldsche Courant niet verschijnen. De Directie e= NAAR VADER TERUG. Ascendo ad Patrem meum et Patrem vestrum, Deiun meum et Deum vestrum. Jo. 20, 17. 1) In twee woorden kan men naar z'n diep ste wezen heel het proces der wereldge schiedenis samenvatten: het is een uit gaan en een terugkeeren. Een uitgaan is het: want alles kwam voort uit de mach tige hand van God, het ontving aan schijn, leven en werkdrift onder den adem van Zijn al vermogenden Geest. En het is vervolgens een terugkeer tot Hem: het stijgt als een loflied op tot voor zijn eeuwigen troon. Deze gedachte van uitgang en terugkeer zal des te sterker tot ons spreken, als we een oogenblik onze aandacht wenden naar die meest geliefden onder zijn Schep selen, die Hij met begrijpen begiftigde en 4» voor wie Hij de geheimste schatkamers van Zijn Vaderhuis heeft geopend, om ze met hemelsch Licht en hemelsche Liefde te sieren. Jubelend daalde Zijn wekroep tot hen af: opdat ze zouden binnentreden als vertrouwde gasten in Zijn huis, ja op dat ze zouden aanzitten als kinderen rondom Zijn disch Er is hier een duizelingwekkend myste rie! De menschen werden geroepen tot het kindschap van God. Toen ze in onbegrijpe lijke kortzichtigheid zich van hun Vader hadden afgewend en verdreven waren uit Vader's huis, zond Deze in afgrondelijk erbarmen Zijn eigen beminden Zoon, het Licht van Zijn Licht, naar de mistroostige aarde, om zijn verdwaalde broeders terug te roepen. De dood heerschte oppermach tig over de aarde als een onverbiddelijke tyran. Maar de Zoon van God maakte een einde aan zijn rijk door (wonderbare te genstrijdigheid!) zelf den dood te aan vaarden. Toen week het rijk van zonde en dood; de Vorst van het Leven stond op uit Zijn graf; de menschheid was weer in staat, het leven der Godskinderen te ont vangen. En toen was de tijd van de terugkeer gekomen. „Ik ben van den Vader uitge gaan en in de wereld gekomen", sprak Hij tot zijn leerlingen, „weer verlaat ik de wereld "en ga naar den Vader". Later zou Hij het nog meer omschreven zeggen: „Ik stijg op tot Mij n en Uw Vader, tot M ij n en U w God". Dat was het wonder, wat Hij op aarde voltrekken kwam: Hij schonk aan de menschheid het Kindschap terug. Hij wilde „de eerstgeborene onder vele broeders" zijn, opdat wij allen tot den Va der zouden kunnen zeggen: „O n z e Va der, Die in de hemelen zijt". Toen dat voltrokken was, ging Hij terug. „Ik ga u een plaats bereiden", sprak Hij tot Zijn leerlingen. Hij kwam als gezant van God naar de menschen; Hij ging als vertegenwoordiger van de menschheid naar God. Door Zijn komst was God on der de menschen komen leven; door Zijn terugkeer drong de menschheid tot in de geheimste binnenkamers van de Godheid door. Dat is de beteekenis van het feest van 's Heeren Hemelvaart. Door de Liturgie van dezen dag klinkt bazuingeschal en weidsche, jubelende koorzang: de poorten der hemelen worden geopend en vol triomf betreedt de menschgeworden Zoon van God Zijn kroondomein. Hij is om stuwd van de engelen, de patriarchen, de profeten; de bloem van het Oude Verbond maakt Zijn hofstoet uit. Maar een Nieuw Verbond is begonnen, voor eeuwig bezegeld met Zijn Bloed. Het Rijk der eeuwige Verlossing heeft een aan vang genomen. Niet de dood zal heerschen, maar het Eeuwig Leven. Daarom moet Hemelvaartsdag een hoog en stralend feest zijn in ons hart. Want wij allen werden deelachtig gemaakt aan de onuitputtelijk rijke Verlossing, die Je zus gebracht heeft en, nu Hij plechtig Zijn troon bezette, begon voor ons allen een nieuwe tijd. Laat ons dan toch gelukkig zijn in dat nieuwe, grootsche besef. „Ons burgerschap De Rijksmiddelen. Aan het overzicht van den stand der rijksmiddelen op ultimo April j.l. wordt het volgende ontleend: Directe belastingen. De kohieren van de directe belastingen gaven op 30 April aan een zuiver bedrag van 46.914.156,58 tegenover ƒ46.833.543,97 op ultimo April van het vorig jaar. Geven deze beide bedragen in vergelij king met elkaar geen noemenswaardig verschil te zien. anders staat het ten aan zien van de middelen var. deze groej Zoo bedraagt het kohierbedrag van dc grondbelasting thans slechts 5.304.440,13, hetgeen vergelijking met orig iaar een vermindering beteekent met 4.441 955,66. Toen was het kohierbedrag 9.746 395,79. Een andere aanmerkelijke vermindering bracht de verdedigingsbelasting 1 en wel met 263 218,92. Want tegenover een bedrag van 943.96 thans staat voor het vorig jaar een bedrag van f 3.868.162,88. Ook de vermogensbelasting gaf een da ling en wel met 40.22.83. 6.984.140,26 tegen ƒ7.024.363,09). Van de twee overblijvende middelen bracht de belasting van de doode hand slechts een kleine verbetering. Van een bedrag ad 1.202.69,— op ultimo April van het vorig jaar steeg dit middel met 14.707,— tot f 1.217.407 thans. De groote stoot voor den gelijkmaker van het totaal gaf echter de inkomstenbe lasting. welke met een kohierbedrag van 29.803.225.23 op het eind van April j.l. 4.811.302,02 hooger was in vergelijking met het vorig jaar. De overige middelen. Wat de overige middelen betreft, deze hebben over April opgebr. 38.986.854,14 tegenover het vorig jaar 32.663.187,14. Deze opbrengst, waarmede de maande- lijksche raming met 2.176.445,41 werd overschreden, is tot dusver de beste van het loopende jaar. Ook een vergelijking van de opbrengst over de eerste vier maanden van dit jaar met- de raming en met de opbrengst tot 30 April van het vorig jaar stemt tot ver heugenis. Zoo zien we de periode JanuariApril eindigen met een opbrengst van 148.546.836,63 hetgeen ruim 1.3 mil- lioen meer is dan de raming en bijna 11,5 millioen meer dan het vorig jaar. Een beschouwing van een aantal der middelen van deze groep toont het vol gende beeld. De dividend- en tantiemebelasting bracht over de eerste 4 maanden f 198.752 meer op dan het vorig jaar. De rechten op den invoer kwamen tot en met April 4.525.513 boven de raming en 6.344.282 boven de opbrengst op ul timo Apri' 1938. De accijns op het gedistilleerd overtrof de raming met 149.706 en de opbrengst van het vorig jaar met 418.674,— die op bier resp. met f 86.213.en ƒ420.368. Ook de omzetbelasting steeg boven de raming en wel met f 2.830.279 en kwam daarmede tot een opbrengst v. ƒ30.163.613, hetgeen ten opzichte van het vorig jaar zelfs een vermeerdering beteekent van 6.557.275,—. De inkomsten ten bate van het ver- keersfonds hebben .in April bedragen f 5.451.590,28 en over de eerste vier maanden van dit jaar 10.059.798.45. is in de hemelen", zegt Sint Paulus, wij behooren niet langer aan deze bedriege- lijke aarde toe. Haar gestalte gaat voorbij, vervluchtigt als rook, verlept als een bloem in de zon. Diep in onze zielen is een licht ontstoken, dat eeuwig lichten zal en ons vervult met de klaarte van God. Daarom moet dit onze leus zijn: Bewaart het licht! Houdt het brandend in de lamp van uw hart. Eens, spoedig, komt het uur, waarop ook gij wordt opgeroepen. Met den Bruidegom moogt ge binnengaan in het eeuwige Bruiloftsfeest. Licht en duisternis verdragen elkander niet. Daarom moet de duisternis uit ons leven gebannen worden. Wij moeten wan delen als kinderen van het Licht, god vruchtig, sober, kuisch, rechtvaardig, in alles door de Liefde geleid. Eens zal ook voor ons de stonde komen, waarop we deze wereld verlaten mogen: om voor goed naar den Vader te gaan. Dr. HENRI VAN ROOIJEN. Zoeterwoude, 1-7 Mei '39. Kruisheer. 1) Ik stijg op naar Mijn en Uw Vader, naar Mijn en Uw God. STEMMEN BIJ VOLMACHT door MILITAIREN Zij dienen zich onmiddellijk te bevoegder plaatse te melden. Heden is uitgegeven Staatsblad no. 301: Wet van 16 Mei 1939 houdende voorschrif ten betreffende het stemmen bij volmacht door militairen bij de in 1939 te houden gemeenteraadsverkiezingen (datum van inwerkingtreding 17 Mei 1939). De aandacht van de kiesgerechtigde mi litairen by de zee- en landmacht wordt er op gevestigd, dat, voor zoover zij buiten hun woonplaats in werkelijken dienst zijn, voor hen thans gelegenheid bestaat bij de in 1939 te houden gemeenteraads verkiezingen bij volmacht te stemmen. Het hangt dus van hen zelf af of zij al dan niet aan die verkiezingen zullen kun nen deelnemen. Een vlotte gang van za ken zal worden bevorderd, indien de mi litairen zich onmiddellijk bij den door of vanwege den minister van Defensie voor de uitvoering der wettelijke regeling aan gewezen officier melden en formulieren voor indiening van het verzoekschrift om bij volmacht te stemmen aanvragen. Wordt niet binnen enkele dagen van de door den wetgever geboden gelegenheid gebruik gemaakt door de wettelijke for maliteiten te vervullen, dan is de moge lijkheid niet uitgesloten, dat het door den militair in te dienen vezzoek, om bij vol macht te mogen stemmen, het beoogd ef fect niet zal sorteeren. Bij beschikking vat, den minister van binnenlandsche zaken zijn ter uitvoering van de wet van 16 Mei 1939, houdende voor- schiften betreffende het stemmen bij vol macht door militairen bij de in 1939 te houden gemeenteraadsverkiezingen, de mo dellen vastgesteld voor, het door de onder de werkingssfeer van de wet vallende mi litairen in te dienen verzoekschrift om bij volmatht te mogen stemmen en voor de kaart, die de aan te wijzen gemachtigde ontvangt van den burgemeester der ge meente. op welker kiezerslijst de militair voorkomt. De kleui van het te bezigen ver zoekschrift zal zijn blauw, die van voren bedoelde kaart orérie. Het moderne gips verband GEDENKTEEKEN VOOR DEN UITVINDER. De belangstelling voor het stichten van een blijvend gedenkteeken te Budel voor dr. Antonius Mathijsen, den in 1805 te Bu del geboren uitvinder van het gipsver band blijft nog steeds groeien. De burgemeester van Budel mocht een gift ontvangen van H.M. de Koningin en van H.H. K.K. H.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard. Dit hooge voorbeeld moge stimuleerend werken op hen, die van plan waren, even eens daadwerkelijke belangstelling te too- nen, maar het tot heden nog verzuimden. Het gironummer: 244687 van J. J. W. van Hout, burgemeester van Budel, voorzitter van het comité, is daarvoor opengesteld. Zelfs in het buitenland begint de be langstelling levendig te worden. Zoo be handelde op Maandag 15 Mei j.l. de Belgi sche senator dr. Smots, die zelf medicus is, voor het Genootschap van Oudheid kunde en Geschiedenis de vraag: „Heeft dokter A. Mathijsen het gipsverband uit gevonden?" Hij beantwoordde deze vraag niet alleen bevestigend, maar noemde, na te hebben aangetoond, dat Mathijsen groote persoon lijke begaafdheden bezat, het gipsverband „een geniale uitvinding". De spreker behandelde achtereenvol gens de verschillende systemen van ver band, welke werden toegepast in de eer ste helft der negentiende eeuw, een tyd, dien hij de evolutiejaren der chirurgie noemde. Hij toonde aan, dat de aanwen ding van gips bij beenderbreuk reeds vóór Mathijsen geschiedde in zoogenaamde trog gen, en besprak het verband van baron dr. Seutin, van Lafarque. van Witterhoven en anderen. Als deskundige gaf hij een over zicht van de toepassing van het stijfSel- verband, het stijfselgipsverband, dextrinc- verband, getah-pert ja verband, enz. Alle zijn nagenoeg verdwenen na de vinding van Mathijsen. Deze kwam in 1851 met zijn verband. In datzelfde jaar verbeterde hij het nog tweemaal, maar sedert is het onveranderd gebleven, tot heden ten dage. Niet zonder strijd kwam de .erkenning van de groote verdiensten van den bescheiden Maty sen. Deze strijd kwam vooral van de volgelin gen van Suetin, wiens styfselverband, dat ontegenzeggelijk verdiensten had, groote verbreiding had gevonden. Senator dr. Smets besprak de verschil lende publicaties van den uitvinder. In 1853 maakte dokter van der Loo kennis met het nieuwe verband. Hy werd be- zijn onze magazijnen tot 10 uur geopend. LEIDEN. wonderaar van het systeem en was er weldra de onvermoeide propagandist van in binnen- en buitenland, zoodat vaak ge sproken werd van de vinding van Mathij senvan der Loo, een betiteling, die van der Loo afwees. Haast profetisch waren in die dagen van strijd de woorden van dezen laatste, dat van alle verbandsystemen al leen het gipsverband zou blijven. Thans, na bijna 100 jaren, blijkt dokter van der Loo juist te hebben gezien. Bestuurder dood ln zi|n wagen aangetrolfen Vannacht omstreeks vier uur is op den Napoieonsweg tusschen Horn en Grathem, nabij de Peel, de heer J. van Esser, eigenaar van den houthandel Steel te Roermond, op de terugreis uit België met zijn auto tegen een boom gereden, waabij hij op slag moet zijn gedood. Hoe het ongeluk zich heeft toegedragen, laat zich slechts gissen, aangezien het slachtoffer alleen in den wagen zat en er geen druk verkeer is op dezen weg. Om streeks vyf uur passeerde een korporaal van de politietroepen, die op weg was naar Roermond. Hy zag de auto liggen en deed de vreeselyke ontdekking, dat de bestuur der levenloos achter het stuur zat. Hij waarschuwde dadelijk de marechaussee te Grathem en een geneesheer. Deze kon slechts den dood constateeren. De wagen was volkomen vernield. Het stoffelijk overschot van het slacht offer is naar Roermond overgebracht. De heer van E. was gehuwd en vader van zes kinderen. TWEE RUNNERS VERDRONKEN. De baggermolen „Aden" van de Holland- sche Aannemings Maatschappij, welke te zamen met een bak gesleept werd door de sleepboot „Oostzee" van L. Smit en Co's Internationalen Sleepdienst van Leith naar Rotterdam, is vannacht tijdens stormweer omgeslagen. Aan boord van den baggermolen bevon den zich twee runners, A. Marcus en L. de Vos, beiden afkomstig uit Maassluis. De „Oostzee", die onder commando staat van kapitein Kalkman, heeft den geheelen mor gen naar de beide runners gezocht, doch zonder resultaet. Aangenomen moet dus worden, dat de beide mannen ora het leven zijn gekomen. EERSTE STEENLEGGING VOOR HET NIEUWE K. L. M.-GEBOUW. Plechtigheid aan den Raamweg nabij de Wittebrug te 's-Gravenhage. Het was voor de Koninklijke Luchtvaart- Maatschappij voor Nederland en Koloniën, onze K. L. M.. heden een dag van vreugde: de eerste steun werd gelegd voor haar nieuwe hoofdgebouw aan den Raamweg naby hotel Wittebrug te 's-Gravenhage, voor welk nieuwe gebouw intusschcn de fundamenten reeds zijn voltooid, terwijl de stalen balken van den verderen onder bouw al zijn opgesteld. In een voor deze plechtigheid geplaatste groote linnen tent bevonden zich vele vooraanstaande perso nen op het gebied van de luchtvaart, o.a. de heeren Paul May, voorzitter van den raad van commissarissen der K. L. M. met de leden van dien raad, mr. G. van der Meulen oud-secretar's-generaal van het de partement van waterstaat en mr. J. Wolter- beek Muller, de directeur van de K. N. I. Dll nummer bestaal alt tier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Franco over de politiek van het nieuwe Spanje. (4de blad). Spanning om Koelangsoc. (4de blad). Von Papen keert onverrichter zake uit Turkije terug. (4de blad). Vandaag publicatie van het Witboek in zake Palestina. (4de blad). Roosevelt gaat een tournee maken. (4de blad). Binnenland In April heeft de opbrengst der rijks middelen, voor zoover de niet-directe be lastingen aangaat, 38.986.854 bedragen, tegen 32.663.187 in dezelfde maand van het vorige jaar. Sedert 1 Januari was dc opbrengst 148.546.836, tegen 136.697.799 in de eerste vier maanden van 1938. (1ste blad). Stemmen bij volmacht door militairen. (lste blad). Maatregelen ter bevrijding van den colorado-kever. (2de blad). Nederland op dc wereld-tentoonstelling te New-York. (4de blad). Baggermolen omgeslagen, waarbij twee personen verdronken, (lste blad). Vannacht is tusschen Horn en Grahem een auto tegen een boom gereden, waarbij de bestuurder werd gedood, (lste blad). L M. de heer Nieuv/cnhuis, dc inspecteur van den luchtvaartdienst, de heer J. van der Heyden, de directeur van de K. L .M. de heer A. PI es man, de onder-directeur de heer Hans Martin, de algemeen-secre taris de heer Slotemaker, dc stationschefs en havenmeesters van Schiphol en Waal- h8ven, de afdeelingschef ter beschikking resp. gen.-majoor W. G. van Hoogenhuyze, de architect van het nieuv/e gebouw ir. D. Roosenburg, de plaatsvervangend voorzit ter van het comité vliegtocht Nedfrland Indië resp. kolonel :I. Walaardt Sacré en vele afdeelirigschefs. vliegtuigbestuurders en nagenoeg alle loden van het admnlstra- tief personeel der K. L. M. Op den steen, welke ter herdenking van deze plechtig heid heden zou worden geplaatst waren de volgendewoorden gebeiteld: „Deze eer ste steen is gelegd 17 Mei 1939 door Pia Plesman, geboren 20 Mei 1924". Deze steen was omgeven door een bloemversiering van roode rhododendrons, terwijl aan weerszij den de vlaggen wapperden. Het woord was allereerst aan den direc teur der K. L. M., waarna vele anderen het woord voerden. Na een korte pauze waarin koffie werd geserveerd had op het terrein de uitrei king plaats van plaquettes aan vliegtuig bestuurders en eenige andere geëmplo yeerden die 30 of meer dienstreizen door de lucht naar Ned. Indië hebben gemaakt. Deze uitreiking geschiedde door het co mité vliegtocht NederlandIndië. Kolonel Walaardt Sacre reikte dc plaquettes aan de piloten uit en dc heer Paul May die aan de boordwerktuigkundigen en radio telegrafisten. De volgende heeren kwamen voor de ontvangst van de plaquette in aanmerking. Vlicgtuigbestuurdcrs: C. Blaak, G. J. Geysendorffer, J. B. Scholte, L. Sillevis en W. C. Veenendaal. Boordwerktuigkundigen: Chr. den Blan ken c-n C. Biesheuvel. Radiotelcgrafistcn: P. J. Oolgaard, J. Pestman, C. H. v. Beukering, J. W. Hoog land, C. van Brugge en W. H. v. d. Smagt. Voor zoover deze employé's niet per soonlijk aanwezig konden zyn werden de plaquette's door de betrokken echtgenoo- te in ontvangst genomen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1