Kantgarneeringen Ons Patronenhoekje ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. Patronen van In dez« rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen btf „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36. Den Haag Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt indien niet anders staat aangegeven, 0.58 Betaling reeds vooruit, In postzegels, per giro of per postwissel in hooge gunst van madame mode Wanneer bepaalde garneeringen zich in de gunst van Madame Mode mogen ver heugen, beteekend dit steeds, dat zij in groote verscheidenheid in den handel ko men. De japonnen, die zeer streng en iet wat mannelijk werken, behooren reeds lang tot het verleden en alles wat flatteus en vrouwelijk werkt, heeft een groote kans van slagen. De al te sobere lijn is eveneens van het tooneel verdwenen en vooral de rokken getuigen van buitenge wone fantasie. Kwikjes en strikjes worden op allerlei soort kleeding aangebracht zon der dat echter van overlading sprake is, terwijl een levendig toefje bloemen een al te stemmig japonnetje opvroolijkt. Inderdaad hebben wij alle reden om te vreden te zijn over al het nieuwe, dat de lente ons brengt in den vorm van nieuwe midellen, kleuren en garneeringen. Het parool luidt: eenvoudig en practisch voor de eerste helft van den dag en gekleeden voor middag- en avonduren. Alhoewel de komende maanden een groote veelheid van bontbedrukte weefsels zal brengen is het_toch opvallend hoezeer de garneering van effen stoffen de aan dacht der mode-ontwerpers heeft gehad. Stiksels en kant worden meer dan de laatste jaren het geval is geweest toege past en wel op zeer verschillende manie ren. Wanneer er veel navraag is naar een artikel maakt dit, dat de keuze naar even redigheid ook grooter wordt en zoodoende vinden we prachtige kantstoffen, die aan hooge eischen weten te voldoen. Kant is een flatteus materiaal, waarmede zelfs me nig bestaande japonnetje zoodanig gemo derniseerd kan worden, dat het er weer als nieuw uitziet. Men vindt verschillende kantsoorten, die voor dit doel geschikt zijn en zoowel Venetiaansche als Iersche kant, macramé en Plauener kant worden voor dit doel aangewend. De laatste kantsoort geeft mooie effecten en maakt deel uit van de Duitsche kantindustrie. Kant wordt het mooist in den gewenschten vorm op de stof gecordonneerd met zeer kleine steek jes, hetgeen zeer zeker een heel werk is, doch het smalle koordje van draden langs den omtrek is sterk en geeft ongetwijfeld de mooiste afwerking. Smalle kanten ruches en plissé's vinden weer toepassing als garneering van den hals, soms ziet men er vesten van, die zeer gekleed staan uit de halsopening van mantels. Kanten vlin ders dienen als garneering van een japon b.v. even op zij van den hals gehecht. Een andere kantsoort, die zich weer in de gunst der mode mag verheugen, is Engel- sche broderie, die gaarne verwerkt wordt voor blouse en zomerjaponnen. Niet al leen wollen en zijden stoffen combineert men met kant, doch in de komende maan den zal men ook linnen en fijn geribt piqué met katoenen kant verwerkt zien. Enkele combinaties met kant geven de bijgaande modellen aan, waarop dit mate riaal op verschillende manieren wordt toe gepast. Links een goudbruine japon met kanten bolero, die in de kleur der stof is geverfd. Rechts een japon, die een kanten middenstuk heeft en kleine zakjes met zijde tegengevoerd in de kleur der japon. De meest linksche japon der tweede groep heeft tusschenzetsels die op de stof gecor donneerd zijn, een garneering, die zich op den mantel herhaalt. Midden: een nieuwe garneering, die men ook ziet van bedruk te zijde, doch in dit geval van kantstof is gekozen. Rechts een jongemeisjes-japon met kanten bolero, die zeer gekleed werkt. Zeer modern is het heupstuk met aange- stikte geplisseerde rok. Niet voorzichtig genoeg kan met benzine omgegaan worden en iedere huisvrouw moet het zich tot een plicht rekenen de meest mogelijke voorzorgen in acht te ne men, beter nog is om deze licht ontvlam bare vloeistof heelemaal niet in huis te nemen. Wanneer men bedenkt welke voorzorgen in garages e.d. in acht genomen dienen te worden volgens de wettelijke voorschrif ten, dan is dit zeker niet minder noodig voor het gebruik van benzine in de huis houding. Zelfs indien er geen vlam in de nabijheid is, kan benzine ontbranden door de wrijvingen .van het wasschen, terwijl het weggieten na gebruik van dit wasch- middel door de afvoerbuis van den goot steen eveneens explosies kan geven. Is het met deze wetenschap voor oogen dan eigenlijk niet onverantwoordelijk, dat benzine nog steeds in de huishouding ge bruikt wordt, zelfs voor het wasschen van het haar. Voor het uitmaken van vlekken heeft men een uitstekend middel, dat benzine vervangen kan, n.l. tetrachloorkoolstof, dat onbrandbaar is. Gebruikt men grootere hoeveelheden, dan is het aan te bevelen een raam te openen, aangezien sommige menschen de opstijgende dampen niet kunnen verdragen. In chemische wasscherijen wordt uiter aard veel benzine gebruikt, doch hier werkt men degelijk volgens bepaalde voorschriften. De machines moeten ge aard zyn, zoodat geen electrische spanning toestand kan ontstaan. Heeft men kleedingstukken te reinigen, dan zal men verstandig doen deze op des kundige wijze te laten behandelen, waar door men tevens voorkomt, dat het was schen in benzine teleurstellingen geeft. Nogmaals, verstandige huisvrouwen zul len geen benzine in huis nemen en moch ten zij het gevaarlijke van het gebruik zelf niet inzien omdat zij het steeds met succes gebruikten, dan zal de heer des hui zes moeten ingrijpen. Voor gezette figuren Korte gezette figuren zullen diagonale en verticale effecten moeten weten toe te passen aan hare mantels en japonnen. Af- kleedend zijn lange, doorgaande banen en panden, die het dragen van een ceintuur overbodig maken. Een puntige halslijn is te verkiezen boven een hoog opgeknipte. Onze schets geeft twee afbeeldingen weer, waarvan de linker een geslaagde japon aangeeft voor een gezet figuur. De jabot kraag verlengt het figuur, terwijl dc ver ticale lijnen der rok hetzelfde doel be oogen. Verkeerd gekozen is het model rechts, dat het figuur verkort en de heuplijn veel breeder maakt. Vooral dames met breede heupen en ge ringe bustelijn zullen een model als links is aangegeven moeten kiezen. Vermijdt het gebruik van benzine in huis Telkenmale weer hoort men van onge lukken, vaak met doodelijken afloop, ten gevolge van het wasschen van kleeding stukken in benzine. Vele huisvrouwen meenen, dat de z.g. „waschbenzine" min der gevaarlijk is, gieten deze snel ontbrand- bare vloeistof in een teil en reinigen de kleedingstukken in de keuken. Men denkt niet aan het brandgevaar, dat zelfs dreigt vanuit nevenvertrekken, waar een kleine gaspit brandt, of een theelichtje. Zelfs de kleine pit van een geyser of gaskoelkast, het aansteken van een sigaar, kunnen oor zaak zijn, dat de opstijgende dampen ont branden. Een explosie volgt tn het resul taat is een ware catastrophe! De practische huisvrouw Voor serre, keuken en zomerhuisjes past men bij voorkeur een practische venster- bekleeding toe, die vlug gewasschen en gestreken kan worden, zoodat men niet te gen een extra waschbeurtje behoeft op te zien. Zeer practisch zijn gordijnen als op deze schets afgebeeld, die van alle mogelijke waschstoffen gemaakt kunnen worden. Voile en marquisette kunnen voor afb. 1 gekozen worden, waarvoor de gordijnen strak gespannen en aan den onderkant bij- eengeschoven werden. Overgordijnen van een Brabantsch ruitje. II geeft alleen voor hel midden-raam glasgordijnen, terwijl de zijkanten cretonne of andere gordijnen krijgen. III. Meermalen weet men hoek ramen of die van erkers niet goed te be- kleeden. Een oplossing geeft deze schets. Als materiaal is gebloemd voile aange wend Nerveuze kinderen Sommige kinderen maken het de moe der meermalen heel moeilijk, doordat zij meenen, dat zij voortdurend het middel punt der belangstelling moeten zijn. Is er bezoek, dan vragen zij de aandacht voor zich en komen nu eens met dit, dan weer met dat stuk speelgoed aandragen, dat be zien moet worden. Allerlei vragen worden gedaan en moeder kan geen oogenblik rustig met de aanwezigen spreken. „Het kind is nerveus", zegt zij dan, iet wat verontschuldigend. Wanneer Jan of Marietje eenige jaren ouder zijn en de schooljaren aanbreken, dan blijkt, dat zij hun gedachten in geen enkel opzicht kunnen concentreeren en weer wordt als oorzaak „nervositeit" ge noemd. Veelal weten de ouders geen verklaring te geven van de oorzaak van dit nerveus zijn. Zij zijn zich ten volle bewust, dat zij hen het beste gegeven hebben, wat zij konden en dat zij voortdurend met hen bezig waren en hun kind met zorgen om ringden. De fout schuilt echter menigmaal in de wijze, wasrop ouders gedurende de eerste levensjaren met het kind omgaan. Vooral aan eerste kinderen wordt te veel aandacht besteed en men is voortdurend met hen bezig. Zijn er meerdere kinderen, dan is dit niet meer mogelijk en wordt de aan dacht verdeeld. Kinderen moeten niet steeds bezig ge houden worden, men moet niet altijd weer nieuwe spelletjes verzinnen, waardoor zij zich menigmaal meer opwinden dan noo dig en gewenscht is. Het is geenszins te verwonderen, dat zij hierdoor nooit tot rust komen en de overgevoelige zenuwen van het jonge kind geprikkeld worden. Het gevolg is, dat zij van het een in het ander vervallen, niet leeren zelf rustig bezig te blijven met één enkel ding, steeds haken zij naar verandering en nimmer concentreeren zich hun gedachten op één bepaald ding. Het jonge kind is het meest gebaat, in dien het overdag in een rustige omgeving kan zijn, liefst niet in de huiskamer, waar iedereen in en uit loopt en de radio inge schakeld is. Indien baby zoover is, dat hij gaat kruipen, dan moet hij leeren zich te vreden te -stellen met de ruimte, die de box hem biedt en enkele stukken speel goed. Langzamerhand kan hij zichzelf be oefenen in het opstapelen van kartonnen kubussen, waarbij hij eerst wat wegwijs gemaakt wordt. Het spel beteekent voor het ouder wordende kind „werken" en hierin moet hij niet gestoord worden. Zeer verkeerd is het om kleine kinderen allerlei kunstjes te laten vertoonen aan vriendinnen of tantes, vooral indien deze boven het bevattingsvermogen gaan en het zich meer moet inspannen, dan goed en noodig is. Kinderen, die op verstandige wijze wor den opgevoed, en gewend worden aan orde en regelmaat, zullen veel minder gauw in uitersten vervallen, die een uiting zijn van nervositeit. Zij moeten leeren zich op rus tige wijze bezig te houden met spel en speelgoed, dat bij hun leeftijd past en hun belangstelling heeft en tevens leeren hun gedachten op één ding te concentreeren en niet van den hak op den tak te gaan. Ouders, die het wél meenen met hun kin deren zullen niet voortdurend met hen be zig zijn, doch slechts leiding geven waar dit noodig blijkt, hetgeen niet anders dan opvoedend werkt. HUISHOUDELIJKE WENKEN. Om het vastplakken van de kurk van een gom- of glutonpotje te voorkomen, bestrijkt men de kurk met wat slaolie. Om vetvlekken uit papier te verwijde ren legt men het tusschen twee vloeibla- den en strooit op de vetvlek een flinke hoeveelheid fijn krijt; na een paar dagen zal het vet dan in het vloei zijn getrokken. Door het overbrengen yan heete spijzen in kristallen of*glazen schalen gebeurt het meermalen dat deze springen, waardoor èn schaal én inhoud verloren gaan. Om dit te voorkomen legt men een natte doek onder de schaal, alvorens men den inhoud erin overgiet. Door deze kleine voorzorgs maatregel voorkomt men veel onaange naams. Om te voorkomen, dat men bij het be reiden van griesmeelpudding of pap klon ten krijgt, weeft men de aangegeven hoe veelheid af, doet deze in een papieren zakje en knipt hiervan een klein puntje af, waardoor men de griesmeel al roeren de langzaam in de kokende melk kan strooien. Indien men een of andere vloeistof in een flesch met een vrij nauwen hals wil gieten en men heeft geen trechter by de hand, dan neemt men de schaal van een ei en maakt in het puntige deel een klein gaatje, dat men boven den hals van de flesch houdt. De in de eierschaal gegoten vloeistof loopt nu gemakkelijk in de flesch. Indien men bezuinigen wil met gas, draait men, nadat groenten of aardappelen aan de kook zijn, de gaskraan op laag, legt over de deksel een opgevouwen doek, waardoor de zich ontwikkelende damp in de pan blijft en het gerecht gauwer gaar wordt. Gebruikte rolletjes machinezijde bewa re men b.v. in een leege blikken sigaret tendoosje; ge hebt dit in uw naaidoos dan steeds bij de hand als ge een steekje aan een of andere gekleurde japon hebt bij te werken. Fijngestampte eierschalen zijn uitste kende mest voor rozenstruiken, aangezien deze kalk noodig hebben. Men spit de grond om de struiken om en strooit de •schalen over de aarde, die men weer aan vult. Indien men een kurk uit een flesch moet trekken en deze is zeer zacht, dan komt soms alleen de kurkentrekker omhoog met het binnenste van de kurk; de rest blijft in de flesch zitten. Om de kurk nu geheel te verwijderen windt men om de spiraal een niet te dunnen draad b.v. ka toen en brengt de kurkentrekker weer in de kurk. Meestal zal het dan gelukken hem geheel uit de hals te verwijderen. JONGE MEISJESJURK. Succespatroon 3064. Prijs 30 cent 5 ct. voor porto en omz. bel. Dirnd'l effecten zijn voor de komende maanden zeer modern en leenen zich voor slanke meisjesfiguren. Het gladde lijfje is met hoogsluitende kraag, doch kan ook met lage hals (boven links) gedragen wor den, waarvoor op het voorpand een lijn is aangegeven. Sluiting rugzijde. Rok met platte ploci: f ingehaald op taillehoogte. Ben. stof 3 M. Patronen in de maten 1618 1820 jaar. gemaakt en heeft practische mouwen, die tot boven de ellebogen reiken. PatTcr.en in de maten 42, 44, 46 en 48. Succespatroon 2053. Prijs 30 ct. 5 ct. voor porto en omz. bel. Men ziet aan de uitgelegde patroondee- len, hoe eenvoudig deze japon te maken is en tevens hoe geslaagd het geheel is. De naden aan voorzijde wordt dicht langs den kant opgestikt. De japon is meer bedoeld voo- dc morgenuren, werdt van cretonne BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad" Postbus 36 Den Haag, giro 203203. PLAATS Patroon No. Maat Hierby ingesloten f aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van „Het Practische Modeblad" wenscht te ont vangen gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst van 11/2, 3, 5, 10 of 121/2 cent, doch niet van 6 cent).

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 16