De strijd in het verre Oosten LUCHTVAART Inboedel De Dieren-Jamboree WOENSDAG 17 MEI 1939 DE LETOSCHE COURAN1 VIERDE BLAD PAG. 14 SPANNING OM KOELANGSOE. Londen accepteert Japans optreden niet. Na de actie der Japanners die te Koe- langsoe matrozen aan land hebben gezet en thans vergaande eischen stellen aan den gemeenteraad, wordt thans, naar Reu ter verneemt, de kwestie overwogen of Britschc mariniers of matrozen aan land zullen gaan. Er is geen twijfel aan, dat de Britschc regeering zich vastberaden tegen deze Japansche eischen zal verzetten en men ge looft stellig, dat de regeering der Ver- eenigde Staten eenzelfde houdig zal aan nemen. Verwacht wordt; dat de voorzitter van den gemeenteraad den Japanners zal mt- dedeelen, dat hij geen volmachten heeft antwoord te geven op hun eischen en dat hij den daarom moet verwijzen naar het verdrag der vreemde mogendheden met betrekking tot Koelangsoe. Het verluidt, dat de Japanners er dan van in kennis zullen worden gesteld, dat Groot-Brittannië een gedwongen veran dering in den raad niet door de vingers zal zien. Vlootconcentratic te Amoy? Domei meldt uit Tokio: Volgens een bericht uit Hongkong zijn Britsche, Ame- rikaansche en Fransche oorlogschepen in verband met de kwestie der internationale concessies naar Amoy vertrokken. Admi raal Noble, de opper bevelhebber van de Britsche vloot in de Chineesche wateren is Maandag met het vlaggeschip „Kent" van Hongkong naar het Noorden, naar verluidt naar Amoy, vertrokken, terwijl het Britschc duikbootmoederschip „Mcd- way" en flottieljes duikbooten en torpe dojagers eveneens van Hongkong met on bekende bestemming vertrokken zijn, nar men zegt naar Amoy en Sjanghai. De kruiser „Primauguet", het vlagge schip van de Fransche Aziatische vloot, is tezamen met een ander oorlogschip uit de Golf van Tongking naar het Noorden vertrokken. Een gedeelte van de Amerikaansche Aziatische vloot heeft, naar men zegt, eveneens opdracht gekregen, naar Sjang hai te vertrekken. Britsch protest te Tokio. De secretaris der Britschc ambassade te Tokio heeft een formeel protest ingediend tegen de bezetting van Koelangsoe door de Japanneezen. CHOLERA TE KANTON. De Japansche autoriteiten hebben krach tige maatregelen genomen om de dreiging van een cholera-epidemie te Kanton tegen te gaan. Te Kanton zijn verscheidene ge- valen vastgesteld. Duizenden Chineezen worden door de autoriteiten gratis inge ënt. Te Fatsjam, op 24 K.M. van Kanton, zijn tot Zondag 270 gevallen geconsta teerd, waarvan 147 met doodelijken af loop. PRIJSVRAAG TOT 1 JULI F. 8000.- PRIJZEN FRANSCHE KAMPIOENE ZWEEFVLIEGEN OMGEKOMEN. De Fransche kampioene zweefvliegen, madame Girod,. is voor de oogen van haar man te Coulomniers-Voisins, op 60 km van Parijs, met haar zweefvliegtuig neergestort en zoo zwaar gewond, dat zij korten tijd later is overleden. Het vliegtuigje werd met een motorvlieg tuig naar boven gesleept en op dc normale hoogte losgelaten. Even scheen alles nor maal te verloopen, toen plotseling het zweefvliegtuig een duik nam en op den grond te pletter sloeg. De heer Girod is eveneens vliegtuigbestuurder, hij is dc zoon van generaal Girod, den oudvoorzit ter van de legercommissie. NOODLANDING VAN MILITAIR VLIEGTUIG. Wegens een defect aan den motor heeft gisteravond omstreeks half zes een mili tair Koolhovcnvliegtuig, dat op weg was van Soesterberg naar Vlissingen, een nood landing moeten uitvoeren op een weiland te Ouwerkerk (Zeeland). Het toestel kwam hierbij gedeeltelijk in een sloot terecht en werd ernstig beschadigd. De bestuurder, de sergeant-vlieger van Os en de waarnemer Derx, die zich in het toestel bevonden, kregen slechts enkele schrammetjes. Het vliegtuig zal te plaatse worden ge demonteerd. DE POSTVLUCHTEN OP NED. INDIë. De positie van de K.L.M. postvliegtuigen op de Indië-l-n was gisteravond als volgt Op de u i t r e i s arriveerde de „Pelikaan" te Rangoon, de" „Valk" te Athene en de „Oehoe"' te Singapore. Op de t h tt i s r e i s kwamen de „Gier" te Basra cn de „Buizerd" to Medan aan. De luchtvaart in Rusland EEN 60.000 K.M. LANG LUCHTNET! De luchtvaart in Rusland is voor ieder een een min of meer gesloten en geheim zinnig boek. Uit de verklaringen die groo- tc mannen uit de luchtvaart, zooals Kol. Lindbergh, ons deden, viel ook niet veel op te maken en daarom is het voor ons een dubbel groot genoegen, onzen lezers een overzicht te kunnen geven van den hui- digen stand van de burger- en militaire luchtvaart in de Sovjet-Unie.- In een land' als Rusland, waar men met geweldige afstanden te doen krijgt en een naar verhouding met de meer Westersche landen, dunnere bevolking, moet toch de luchtvaart en in het bijzonder het vlieg tuig, als vervoermiddel, van zeer groote beteekenis zijn. Direct na den wereldoor log is men dan ook begonnen, de lucht vaart op alle mogelijke wijzen te propa- geeren. Sportclubs werden opgericht en een goedkoope wijze om vliegen te leeren, het zweven, wordt momenteel op groote schaal beoefend. Rusland was het eerste land van de z.g. luchttreinen, waar men verschillende zweefvliegtuigen middels kabels met een motorvliegtuig verbindt en dan op een zoo goedkoop mogelijke wijze de zweefsport voor gevorderden kan beoefenen. Het meest populair echter is het para chute springen. In alle groote parken in de steden vindt men dan ook torens, waar van men naar hartelust kan springen. Het parachute springen is voor Rusland de nationale sport geworden, zooals men hier het voetballen beoefent. Verder maakt men in de U.S.S.R. ge bruik van het vliegtuig zooals bij ons van auto en trein. Het vliegtuig wordt ge bruikt voor het vervoer van machinerieën, werktuigen en voedsel naar de mijnen en ver afgelegen deelen van het rijk. Een eerste hulpdienst is door het Russische Roode Kruis gesticht: er worden doktoren met vliegtuigen naar patiënten vervoerd en, indien noodig, wordt de patiënt per vlie gende ambulance zonder schokken of .rillen binnen een paar uren naar de groote zie kenhuizen vervoerd, terwijl anders dat ver voer eenige dagen in beslag nam per auto over slechte wegen of per slede over de sneeuwvelden! De luchtreinen dienen ook voor het vervoer van post. Ieder dorp krijgt dan z'n eigen zweeftuig, de zweefvlieger schakelt eenvoudig z'n ,kist" los van den trein en brengt de post enz. naar het postkantoor van het bepaalde dorp, terwijl de trein doorgaat naar het volgende dorp waar de geschiedenis zich herhaalt. Tegenwoordig dient het vliegtuig ook voor het zaaien op de uitgestrekte lande rijen en voor het bestrijden van insecten in de groote tarwe-, katoen- en suiker plantages. De malaria, die in Centraal Azië en bij den Kaukasus veelvuldig voorkomt, wordt met succes bestreden door het vlieg tuig, dat petroleum uitgiet boven de moe rassen en zoo de gevaarlijke muskieten doodt. Opmerkelijk was de redding van de be manning van den „Tschelchuskin", die met 104 opvarenden twee maanden lang hulpe loos in het kruiend ijs bij de Noordpool ronddreef tot ten slotte met buitengewoon groote moeilijkheden het vliegtuig weder om als redder in nood verscheen. Ook de visschers hebben gemak van het vliegtuig, want de militaire vliegers moe ten in opdracht van de regeering de plaat sen van vischscholen opzoeken en ze den visschers doorgeven. Ook dc sport vliegerij staat zeer gunstig aangeschreven, getuige het, door de F.A.I. erkende, 12 tal internationale records 1936, terwijl in 1937 de Centrale lucht vaartclub houder was van 1 wereld- 17 internationale records! Vestigen we nu onze aandacht op de verkeersluchtvaart, dan blijkt dat men ook daar een merkwaardige evolutie te zien krijgt. In Mei 1922 werd een aanvang gemaakt met het burger luchtverkeer door de ope ning van de luchtlijn MoskouKoningsber gen, wélke later doorgetrokken werd tot Berlijn. Deze luchtlijn werd onderhouden door de met Russisch en Duitsch kapitaal opgerichte „Deruuft". In 1923 kwam ook een Dinnenlandsche luchtverbinding tot stand, en wel de lijn MoskouNishny Nowgorod (tegenwoordig Gorki) en Kazan. Aan het eind van 1923 beschikte men reeds over een luchtnet van 4000 K.M. en werden 229 passagiers ver voerd. In 1938 was het luchtnet gegroeid tot 60.000 K.M. en werden ongeveer 200.000 passagiers vervoerd! In de eerste jaren vloog men voornamelijk met Duitsch materiaal, o.a. Junkers en Rohrbach, maar momenteel uitsluitend met Russisch cn Amerikaansch materiaal. De inmiddels op gerichte Russische luchtvaartmaatschappij „Aeroflot" heeft de plaats van de „Deru- luft" ingenomen en vliegt met de beken- du ANT 19, 24 en 25 op het binnenlandsch luchtnet, terwijl voor buitenlandsche dien sten, zooals de lijn MoskouStockholm. Douglas DC 3 vliegtuigen worden ge bruikt. Een verbinding met Amerika via dc Noordpool heeft steeds op het verlang lijstje van de „Aeroflot" gestaan. Proef vluchten werden reeds in 1937 uitgevoerd, namen als Takalow, Gromor, Kokkinaki zyn voor ons niet onbekend meer. terwijl men dit jaar een geregelde dienst wil ope| nen met ANT 24 en 25 vliegtuigen. Dit zijn 3-motorige vliegtuigen, die plaats bieden aan 32 passagiers en 5 bemanning. De belangrijkste lijnen zijn verder: le. de luchtlijn WladiwostokMoskou, met doorverbinding naar Stockholm, een lijn van 8000 K.M. lang, die de Groote- met de Atlantische Oceaan verbindt! 2e. de lyn MoskouTashkent. 3e. de lijn MoskouKaukasus. Om een idee te krijgen omtrent de vooruitgang van het burgerluchtverkeer vergelijke men onderstaande cijfers: luchtnet aant. vluchten pass. post en K.M. v. 1000 K.M. vracht ton 1925 4.984 895 3.398 26 1938 60.000 44.000 200.000 49.000 Dat ook vrouwen een belangrijke rol in de Russiche luchtvaart spelen blijkt uit het feit, dat aan het hoofd van het burger luchtverkeer een directrice staat, en wel Valentine Grizodoubowa, terwijl Polina Ossipenko inspectrice van de luchtvloot- sectie Moskou is! Over de militaire luchtvaart is vanzelf- ;pr£kend minder bekend. De sterkte van de luchtmacht wordt geschat op 5 a 6 dui zend vliegtuigen, waarvan 60 pet. bom menwerpers en 30 pet. jagers en verken ners. De kwaliteit van de vliegtuigen, die veelal in licentie gebouwde Amerikaan sche jagers en bommenwerpers zyn, moet meevallen hoewel het voorkomt, dat door een ver doorgevoerde snelheiflsverhooging de wendbaarheid veel te wenschen over laat. Een voordeel voor Rusland is het echter, dat de fabrieken meer dan 1000 K.M. ach ter het front liggen en men alle grond stoffen en materialen, zoowel ijzer, allumi- nium als benzine van eigen bodem ver krijgt. MAILLON. Een uur meer daglicht: zomertijd EN WAT ER AAN DE INVOERING VOORAFGING! Er zijn zoo enkele van die traditioneele, met de regelmaat van een klok terugkee- rende gebeurtenissen die ons er aan herin neren, dat wij alle hoop op mild en warm zomerweer nog niet behoeven op te ge- Er is voorloopig nog eenige geestdrift en fantasie voor noodig om ons in de sfeer een naderenden zomertijd te verplaat- daarvoor is het groen nog niet weel derig genoeg en wisselen de regenvlagen en windstooten elkander nog te veelvuldig af, maar dan worden we er eensklaps aan herinnerd: de zomertijd is officieel reeds begonnen! De invoering van den zomertijd behoort tot die gebeurtenissen ftie reeds een dui zendvoudig debat hebben geschapen en nu mogen er velen zijn, die den zomertijd als een dwaasheid aanduiden, meer in het bij zonder uitgevonden voor de stadsmenschen, die te weinig wil en energie zouden bezit ten cm zonder de handeling van het klok- vooruitzetten op tijd op te staan,daarte genover stelt zich de meening van tiendui zenden, die deze dag-verlenging toejuichen en die beweren dat het veeleer met den ste deling zoo gesteld is, dat hij als te ijverig moet worden beschouwd om vroeg naar bed te gaan! Het is natuurlijk weer een van die vele onderwerpen waarover het moeilijk valt te twisten en wij willen op dien kant van de kwestie dan ook liever maar niet verder ingaan. Intusschen zit er aan die tijdsregeling heel wat vast en de genen, die altoos iets te mopperen hebben over het „slakkengang-tempo" van Neder- landsche overheidsmaatregelen en beslui ten, die zullen u zonder twijfel niet zon der eenïg leedvermaak alle bijzonderheden weten te vertellen van de Internationale Conferentie van 1883 inzake de tijdregeling waarbij alle beschaafde landen zich aanslo ten, allemaalbehalve Nederland. Tijdens deze bijeenkomst werden immers voor Europa verschillende tijdgordels vast gesteld, t.w. de Oost-Eui-opeesche tijd (30ste lengtegraad ten Oosten van Green wich) voor Rusland, Finland. Estland. Let- lend, Litauen, Polen, de Oekraine, Roe menië en Bulgarije; de Midden-Europeesche tijd, (15e lengtegraad ten Oosten van Greenwich) voor de Scandinavische landen, Duitschland, Zwitserland, Hongarije, Ita lië, Joego-Slavië en Albanië en ten slotte de West-Europeesche tijd. (Greenwich-me- ridiaan) voor Engeland, Frankrijk, België, Algiers, Luxemburg, Spanje en Portugal. In ons land werd het vraagstuk van den tijd een twaalftal jaren later, in 1895, weer aanhangig gemaakt bij het indienen van een wetsontwerp van den toenmalige mi nister van Binnenlandsche Zaken, dat de waarbij PRACHT OLD-FINISH HUISKAMER, Bureaux, Kasten, Ledikanten, Aupings, Tuinnieubelen,28tel O vergordijnen, Axminster karpet enz., ook inruilen. Herstellen. Vanouds adres A. J. HARTWIJK Goederenbeurs. Burchtsteeg 4 Nieuwe Beestenmarkt 7-9. Telef. 4013 invoering van den Midden-Europeeschen tijd bepleitte. Het bleef bij een voorstel en het werd niet eens in de Kamer behan deld. Ruim tien jaar later, in het jaar 1906, •werd de poging herhaald en eerst die leid de tot wettelijke invoering van den Am- sterdamschen tijd. Dat betcekende .egelykertyd, dat de Greenwichtijd ook wel de „spoortijd" ge noemd die tot dusver naast den Amster- damschen tijd gevolgd werd maar die hoofdzakelijk bij de spoorwegen in ge bruik was, hierdoor buiten werking werd gesteld. Het behoeft geen betoog, dat daair- mee dus tevens een einde kwam aan de tal- looze „tijdsverwikkelingen". De zomertijd, zooals wij die thans ken nen, vei-scheen in 1916, dus tijdens den we reldoorlog, ten tooneel en die vormde dus een volkomen afwijking van de wet van 1908. Deze nieuwe tijd dankte zijn ont staan eigenlijk aan de door den oorlog ge schapen omstandigheden toen gebrek aan brandstoffen automatisch noopte tot meer nuttig gebruik van het zonlicht en, gelijk het meer gaat met nieuwe gebruiken, de zomertijd viel ten slotte zoo in den smaak, dat velen hem wilden behouden, ook toen de oorspronkelijke dus economische oor zaak, waaraan hij zijn ontstaan dankte, ge weken was. Het doel werd nu algemeener: men wilde in een gedeelte van het zomer halfjaar het dag-gedeelte waarin het maatschappelijk leven actief is, meer doen samenvallen met het gedeelte van den dag, waarin de zon boven de horizon is. F.r waren er natuurlijk, die zich daartegen verzetten en zulke protesten kwamen voor namelijk van de zijde der landbouwers, terwijl een vrij groote groep, bestaande uit leidende personen in industrieele- en ver- keerskringen, aandrong op de invoering van zonnetijd, voor ons dus West-Europee sche tijd, met zomertijd. Een rechtstreelcsch verzoek aan de re geering in deze richting volgde van de zij de der Maatschappij voor Nijverheid en Handel in 1921 en het verzoek werd in beraad genomen. Nederland heeft eenige ervaring gekregen ten aanzien van het tempo waarin dergelijke verzoeken behan deld worden en niemand verbaasde zich er dan ook over dat men 1924 schreef toen de regeering besloot tot het installeeren van een Tijds-Commissie. Daarin waren de land- en tuinbouw, de spoorwegen en de industrie vertegenwoordigd en de Haag- sche wethouder, de heer Drees behartigde de gemengde belangen der stadsbevol king. Men kwam vervolgens tot een belangrij ke en uitvoerige enquête, die gehouden werd door middel van een vragenlijst, wel ke bij meer dan 200 verschillende vereeni- gingen op allerlei gebied circuleerde. Aan de hand van de binnengekomen antwoor den kwam de meerderheid van de commis sie tot de slotsom, dat invoering van den West-Europeeschen tijd met zomertijd, dat wil dus zeggen 's winters- West-Europee schen tijd, ten zeerste gewenscht was. De londbouwkringen vormden een minder heid die zich overigens met geestdrift te gen deze invoering bleef verzetten en die niet moede werd den weerzin tegen de voorgestelde regeling van den tijd van de zijde der boeren en tuinders aan te voeren. Ingevolge een besluit van de Kamer van 1925 werd de Zomertijd van jaar tot jaar vastgesteld. Zoo kon het gebeuren, dat wij onze „particuliere Amsterdamsche tijd" behielden. Als vrijwel eenige concessie aan de boeren, landbouwers en tuinders, die in het algemeen hun wrok tegen die „on mogelijke tijdverandering" behielden, gelde het feit. dat ons land in vergelijking b.v. met België en Frankrijk tamelijk laat met het klokverzetten begint. Gaat in deze lan den de zomertijd al in April in, bij ons h dat pas in Mei het geval. Alle bezwaren ten spyt kan niet worden ontkend, dat de zo mertijd zyn bekoringen heeft, al was het alleen maar dat de «aarlijk schaarsche mooie zomeravonden er langer door gewor den zijn, waardoor het helaas immer te korte feest van den zomer te blyder en opgewekter wordt. Hopen wij nu alleen maar dat de zomer, nu de klok verzet is, ook in de natuur zijn intrede doet! G. H. W. Missie-, Bid- en Offerweek De Gemeenschap der Heiligen, waarin v/ij als Christenen deelen, geeft ons niet al leen rechten, maar legt ons ook plichten op. Door die gemeenschap hebben wij deel aan het gemeenschappelijk bezit van gees telijke goederen, maar tevens hebben wij den plicht naar beste krachten mede te werken om dat gemeenschappelijk bezit te vergrooten en naar zoo velen als maar mogelijk is de stroom daarvan te doen af vloeien. Geheel de wereld omvattend is dan ook het Missiewerk, de uitbreiding van Gods Kerk hier op aarde. Zonder eenige beperking kome dan ook de bede van on ze lippen: Uw Rijk kome! Maar de algemeenheid van die bede be let toch niet, dat zij in het bijzonder gedaan wordt ten opzichte van hen, die op een meer speciale wijze met ons zijn ver bonden, die medeburgers met ons zijn, on- deranen van hetzelfde koninkrijk. Voor de ongedoopten in Oost- en West-Indië bid den wij in het bijzonder in de week van 21 tot 28 Mei en voor hen brengen wy ons offer. Gebed en offer, dat is het, wat op de eerste plaats wordt gevraagd, beter ge zegd: waarop vooral de aandacht wordt gevestigd door hen, die zich meer speciaal met dit Missiewerk bezig houden. Een speciale, doch in de huidige wereld x eenmaal meer dan ooit dringend nood- •kelyke, vorm van offer, is voor hen, die daartoe in staat z:jn, het geven van een gel delijke bijdrage aan het Missiewerk. Slechts wie het met eigen oogen heeft aanschouwd eenerzijds met welke ontzag lijke moeilijkheden elke missie te kampen heeft, die inder een doodarme bevolking het Christendom predikt, waartoe nu een maal de bouw van kerken en van eenvou dige woonhuizen der Missionarissen, de aanschaffing van vervoermiddelen, het op richten van scholen en ziekenhuizen en, v/ie weet wat al meer behoort; en wie an derzijds kan constateeren hoe door de Mis sionarissen, nu eens in den goeden zin des woords, met het geld gewoekerd wordt, zóó, dat het wel nergens rijker vruchten kan helpen kweeken dat in de Missie, slechts hij weet, welke ontzaglijke betee kenis dergelijke geldelijke bijdragen kun nen hebben, als God Zijnen zegen schenkt aan het werken en offeren der menschen. Om eens een vooi'beeld te noemen: er is nu weer pnder de Bataks op Sumatra, een van nature, vooral verstandelijk, uiterma te begaafd volk, een ontzaglijke aandrang naar het Katholicisme. Zonder overdrij ving kan men zeggen, dat daar tiendui zenden in de Kerk opgenomen willen wor den. Maar dat eischt meer werkkrachten, meer kerken, meer scholen, enz. enz. Daarom is de geldelijke bijdrage thans wel een vorm van offer, welke, menschelijkerwijze gesproken, van zeer dringende beteekenis moet worden geacht. De drang naar het Christendom hier en in andere streken van Indië, zooals bijv. op Timor en op Flores, is als het ware een tastbare aanwijzing, dat uit de geestelijke verdiensten van de Gemeenschap der Hei ligen thans een machtige stroom naar deze gebieden vloeit. En juist daarom is het zc*> dringend noodig dit te beantwoorden met het aanleggen van de stoffelijke bedding, waarlangs die stroom nu eenmaal in deze wereld van óók stoffelijke menschen moet vloeien! Als hier de paar millioen Nederland- sche Katholieken, steeds den diepen zin van de Gemeenschap der Heiligen en dus de reversibiliteit der persoonlijke ver diensten indachtig, welbewust en door aan wenden van de zoo practisch gemaakte steunmethoden, samenwerken, dan kan er een grootsch resultaat worden bereikt. In het verleden is al wel eens een op brengst van 90.000 gulden bereikt; even wel: al gaat het dan financieel nog altijd niet goed in Nederland, indien bedacht wordt, hoe heel Veel armer, zoowel in geestelijken als in stoffelijken zin. de vol ken zijn, die in een ander deel des Ryks dorsten naar den stroom uit de bronnen van de Gemeenschap der Heiligen, dan kan en dan moet dit jaar voor het leggen der bedding de ton overschreden worden. MAX VAN POLL. Last van Uw zenuwen Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Mijnhardt's Zenuwtabletten Buisje 75 ct. Bjj Apotb. en Drogisten. 245. Hij probeerde het en was verbaasd, dat het zoo mak kelijk ging; maar een aap is ook niet een van de diksten. Hij moest natuurlijk zorgen, dat zijn schoenen niet naar buiten staken, dus kroop hij voorzichtig verder. 246. Het ging makkelijk cn het was ruim daarbinnen, Joke kroop steeds verder. Totdat hij heel, heel in de verte een flauw lichtje zag schemeren. Toen werd hy zoo nieuws gierig, dat hij het heele verstoppertje spelen vergat.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 14