OMGEVING DINSDAG 16 MEI 1939 DE LE ^SCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 DF. GEORGANISEERDE JEUGD DER ST. PETRUS-PAROCHIE TE LEIDEN HULDIGT DE AKELA MEJ. M. JONGM ANS EN DEN HOPMAN DEN HEER J. GUBBENS, DIE VANDAAG IN HET HUW ELIJK ZIJN GETREDEN. Welpen, Ver kenner en Voortrekkers begroeten het bruidspaar bij het verlaten van de pastorie. HILLEGOM Slechte spoorweg-verbinding. De nieuwe Zomerdienst der N. S. is voor het Station Hillegom, zoo uitermate slecht, cat er pogingen worden aangewend, om alsnog daarin verbetering te brengen. Zilveren Jubileum H. K. W. Het Zilveren Jubileum van de afd. Hil legom van den Ned. R. K. Bond van Kan toor-, Winkel- en Handelsbedienden „St. Franciscus van Assisië" is in eenvoud, doch met gepasten luister gevierd. Des morgens werd in de St. Josephkerk een H. Mis voor de overledene en levende leden opgedragen. Des avonds was er een ïeestvergadering in Hotel Sistermans waar tij ook de dames der leden tegenwoordig waren. Ook was tegenwoordig de Bondspenning- meester, de heer De Graaf; die de beide zilveren Jubilarissen-leden, de heeren C. Seijssener en Van Ruiten de gouden Bonds- medaille met een hartelijk woord van ge- lukwensch overhandigde. Na het officieele gedeelte bleef men nog geruimen tijd ge zellig samen. St. Liduinavereeniging. Het jaarver slag dezer charitatieve vereeniging is verschenen. We treffen daarin aan, wat aan eieren, melk en vleesch aan arme zieken werd besteed en komen dan aan een totaal cijfer van ruim 900. We vertrouwen, dat allen, die daartoe in staat zijn, door zullen gaan met het steunen van dit bijzonder goed werk: steun aan arme zieken. LEIDSCHENDAM Santosavond K. J. M. V. Gisteravond oiganiseerde de K. J. M. V. „St. Albertus Magnus" als sluiting van het seizoen 1938 1939 een Santosavond, waarvan de ba ten volledig bestemd waren voor het be kende Santosfonds. Wij willen hieraan di rect toevoegen, dat de avond in alle op zichten schitterend is geslaagd en het een gezellige en vroolijke avond geweest is. De avond, werd door den voorzitter, den heer WimBleijs met een hartelijk woord ge opend, waarbij hij bijzonder welkom heet te het bestuur van Santos, de donateurs en de leden van de zusterafdeeling Voorburg, en het doel van dezen avond duidelijk naar veren bracht. Door de „Threé Joily Boys" werd hierna een welkomstwoord gezongen, terwijl deze heeren met declamatie, tooneel, enz. den verderen avond aardig vulden, waarbij ook dient vermeld de muziek van de Kolping Boys, die voor vroolijke afwisseling zorg droegen. Verder stonden op het programma kruis- jaswedstrijden, brugbiljart, enz., waarvan een zeer druk gebruik werd gemaakt. Bo vendien werd aan alle aanwezigen gratis consumptie en sigaren aangeboden. Op het einde reikte de voorzitter de ve le prijzen aan de winnaars uit, waarbij hij de mededeeling kon doen, dat de avond ook financieel geslaagd was, daar de op brengst zoodanig was geweest, dat aan San tos 8 verpleegdagen konden worden aan geboden. Door den voorzitter van Santos, 'den heer Scholtes, werd hiervoor en ook voor den prettigen avond hartelijk dank gebracht. Ook door den heer Weerdenburg van Voorburg werd dank gebracht voor dezen avond en voor de goede saamhoorig- heid tusschen beide afdeelingen Met een hartelijk dankwoord voor het welslagen van dezen mooien avond sloot de voorzitter, nadat door allen staande het K. J. M. V.-bondslied gezongen was. Zitting hoofdstembureau. Onder voor zitterschap van burgemeester Keijzer kwam gisteren het hoofdstembureau in openbare vergadering bijeen, ter beslissing over de geldigheid der ingeleverde candidatenlijs- ten voor de 22 Juni a.s. plaats hebbende stemming voor leden van den*" gemeente raad. Uit het procesverbaal bleek, dat de candidaten der S. D. A. P., de heeren A. Visser en A. H. Booman, die verzuimd had den de verklaring, bedoeld bij art. 39 der kieswet te teekenen, thans aan de gestelde eischen hadden voldaan, waarna het hoofd stembureau besloot alle lijsten geldig te verklaren en de daarop voorkomende can didaten te handhaven. LISSE Kruisverbond. Het Kruisverbond „St. Jan de Dooper" hield gisteravond een ver gadering in de zaal van den heer J. J. A. Koot onder presidium van den voorzitter, den heer J. Zandvliet. Op voorstel van den vorz. werd het openingsgebed gestort tot herstel vaneen der bestuursleden, dat momenteel in het St. Elisabethziekenhuis vertoeft. Na het lezen der notulen bracht de secretaris verslag uit van de gehouden Sobriëtasdag te Utrecht. Aan de orde is voorts de verkiezing van twee afgevaardigden naar de op 4 Juni te houden jaarvergadering van het Dioce saan Kruisverbond in het Bisdom Haarlem te Amsterdam. Benoemd werden de hee reen J. Zandvliet en G. v. Mij gaarden en als plaatsvervanger de heer C. Steenvoorde Hierna werd de beschrijvingsbrief voor die vergadering voorgelezen en behandeld. De verschillende punten gingen tamelijk vlug onder de kamer door. Hierna sluiting. NOORDWIJKERHOUT VERMINDERING VAN STOP TREINEN Algemeene verontwaardiging stoptreinen In Noordwijkerhout heerscht alge meene verontwaardiging over het feit, dat de Ned. Spoorwegen tegelijk met de invoering der nieuwe dienstrege ling verscheidene treinen niet meer laten rijden. Des morgens is het heele- maal al treurig gesteld. De treinen, die om 6.57, 9.14 en 9.56 of ÏO.C^ uur naar Leiden vertrokken zijn vervallen Men kan dus 's morgens alleen weg of om 7.56 of 11.02. De treinen van 18.14 en 19.04 des namiddags naar Leiden zijn eveneens vervallen. Na den trein van 16.44 gaat er dus in het vervolg slechts eerst een om 20.56. Dat is al te gek! Vah Leiden naar Noordwijkerhout is het eveneens treurig. De treinen van 7.18, 7.43 en 8.47 zijn vervallen. De eerste gaat uit Leiden dus thans om 6.32 en dan eerst om 9.22. Om 10.18 en 11.19 uur kan men in het vervolg ook niet meer uit Leiden, 's middags is er een trein vervallen van Leiden naar Noordwijkerhout en wel die van 18.13. In den wantoestand dat men vroeger tusschen 8 uur en half 12 geen trein kon pakken naar Noordwijker hout van uit Leiden, hebben de Spoorwegen verandering gebracht. Ingelascht is een trein die om 21.22 uit Leiden vertrekt. Deze trein weegt echter niet op tegen die welke zijn verdwenen. Er worden reeds stappen gedaan om door middel van lijsten met handteekeningen een request bij de spoorwegen in te die nen om alsnog gedaan te krijgen dat eeni- ge treinen wederom zullen worden inge lascht. Of het helpen zal? Stemmen gaan thans op voor een busdienst naar Leiden om onafhankelijk van de spoorwegen te worden. Een bezwaar is hiertegen, dat de reis naar Leiden duurder zal worden. Wat is nu het geval? Velen gaan per fiets naar het Station en reizen verder per spoor naar Leiden. Autotocht Ouden van dagen Op Donderdag 18 Mei Hemelvaartsdag des namiddags te 1 uur zal een voetbal wedstrijd gehouden worden op het terrein van het St. Bavo gesticht waarvan de op brengst zal strekken ter bestrijding van de onkosten van de jaarlyksche autototocht voor de Ouden van dagen. Mag ik onze oud jes in de hartelijke belangstelling van alle lezers van Noordwijkerhout aanbevelen? Zjj zijn zoo gespitst op hun jaarlyksche tochtje. Reeds dagen te voren droomen zij ervan. Jongelui, zonder wat van uw Zon dagscenten af om dezen wedstrijd te be zoeken. Gij hebt met de toekomst voor oogen zooveel voor op de oudjes, die reeds met een goetf. deel van het leven hebben afgerekend. De beste tractatie is naasten liefde is de nieuwste spreuk. Breng haar op Hemelvaartsdag allen in toepassing. DE BURGEMEESTER De Zilveren Volksbond te Warmond Een herdenkingsfeest In tegenwoordigheid van tal van wereld lijke en geestelijke autoriteiten, herdacht de afdeeling Warmond van den Ned. R. K. Volksbond in de feestelijk versierde zaal van Hotel de Stad Rome haar 25-jarig be staan. Onder de aanwezigen merkten wij ojn. op den Burgemeester, Wethouder Zwetsloot, den heer A. J. M. Angenent, Districtsbestuurder, tevens secretaris van het Centraal Bestuur, den heer J. H. Ha verkort, die jaren lang het voorzitterschap der vereeniging heeft vervuld en onder wiens energieke leiding zeer veel tot stand gekomen is, den Pastoor, Prof. J. N. Niekel, Directeur van het Philosophicum, kapelaan ten Hengel, kapelaan Jongkind, geestelijk adviseur der vereeniging, en de besturen van de diverse in deze gemeente bestaan de organisaties. De voorzitter riep hen allen eea hartelijk welkom toe en zeide zeer verheugd te zijn dat het gemeentebestuur hier door Burge meester en Wethouders officieel vertegen woordigd was. Een duidelijk bewijs, aldus spreker, dat de verstandhouding tusschen het gemeentebestuur en onze organisatie niets te wenschen overlaat, waarvan wij dan ook meerdere malen dankbaar de vruchten hebben geplukt. Het is niet mijn bedoeling, aldus spreker, in extenso nog eens naar voren te brengen de lotgevallen der vereeniging in de afgcloopen 25 jaar. Dit zou te veel tijd eischen maar tevens meen ik er van overtuigd te mogen zijn dat alle leden voldoende op de hoogte zijn, van wat er zooal in dit tijdvak in onze vereeni ging is omgegaan. De pioniers. Toch wil ik een woord van hulde brengen aan de pioniers, die 25 jaar geleden dit initiatief namen om tot oprichting van deze organisatie te komen. Dit waren de heeren Th. v. d. Maat, G. Elfering, N. dc Bruin, J. Roest, J. Heymans en C. van Velzen. De strijdbare heer van Stijn had zich om ge zondheidsredenen moeten terugtrekken. Dat den eersten tijd niet alles van een leien dakje ging is bekend; zij die uit dien tijd in ons midden zijn weten daar vol doende van mee te praten. Gesteund door Prof. Aengenent, den lateren Bisschop van Haarlem, en Pastoor Smulders, werd met onvermoeiden ijver aan den opbouw der organisatie gewerkt en op 14 Mei 1914 werd de vereeniging opgericht met een ledental van 82. Hier past ook een woord van diepe er kentelijkheid aan den heer J. Smit uit Am sterdam, die 51 jaar geleden de Katholieke arbeidersbeweging oprichtte en die ook groote belangstelling had voor onze orga nisatie en deze meerdere malen met zijn deskundige adviezen ter zijde stond. Thans zien wij het energieke werk der pioniers met zilver bekroond. Zij kunnen er trotsch op zyn, dat onze afdeeling thans is uitge groeid tot een machtige organisatie met zijn verschillende onderafdeelingen, die een ware hulp der menschheid geworden zyn. Prachtige instellingen. Met trots mag ik wijzen op de afdeeling Hulp in Nood, die steeds voor de zwak- ZILK Aangereden. De 13-jarige J. Dobbe reed per rijwiel op de Beeklaan in de rich ting Hillegom. Vlak voor het postkantoor stak hy echter plotseling den weg over vlak voor een van Hillegom komende luxe auto. Als gevolg hiervan werd hij tegen den weg gesmeten en vrij ernstig gewond aan beenen en hoofd. Na in een woning te zijn binnengedragen en door eenige doktoren te zyn behandeld, is hij door Dr. Wöste naar huis gebracht. Het rijwiel werd totaal vernield. De politie stelde een onderzoek in. SASSENHE1M Gemeenteraad. Ingevolge art. 47 der Gemeentewet had de Burgemeester de le den van den Raad tot bijwoning eener openbare vergadering op Maandagavond half acht opgeroepen. Plichtsgetrouw waren 4 dagbladcorres pondenten in het Raadhuis aanwezig. Een openbare vergadering is niet gehou den. Om kwart over 10 kwamen de heeren naar beneden en ontvingen de wachten den de mededeeling, dat de vergadering as Woensdag zal plaats hebben. De avond der correspondenten was verloren! Zwembad. Naar wij vernemen zal het Gem. Zwembad in „Ter Leede" a.s. Maan dag 22 Mei geopend worden. VOORHOUT B. V. L., Mooi succes! Aan het door het Landstormcorps „Zuid-Holland-West" geor- ganiseerden 30 km.-marsch, op Zaterdag 13 Mei j.l., werd door de afdeeling Voor hout van den B. V. L., deelgenomen door een groep van de volgende 10 leden der afd. J. A. Verdegaal (commandant), J. L. Nijssen, E. L. A. v. d. Lans, G. Vonk, J. v. d. Nouland Pzn., M. C. Zonneveld, Th. Bcrbee, G. Bel, Chr. Weasels cn L. P. Kor- tekaas, die allen een persoonlijke B. V. L.- medaille verwierven en tevens als groep een Vaandelmedaille. Het zal by een volgende marsch wel aan bevelenswaardig zyn, eenige trainings- marschen te maken. WARMOND Bollenveiling. De door het R. K. Kerkbestuur alhier gehouden bollenveiling heeft de sammo opgebracht van 1075. ken en zieken op de bres staat, op de Brand- stoffenafdeeling die met groot succes werkt, op de groote Coöperatieve Levensverzeke ring Maatschappij, waarvan vele onzer leden profiteeren, omdat zij vrijstelling krijgen van premiebetaling indien zij ge troffen zijn door werkloosheid of ziekte en die belangrijke reductie in de premiebeta ling geeft bij gezinsvermeerdering, op de bestaande Brandverzekering Maatschappij op de Volksspaarbank enz. Vooral ook kun nen wij trotsch zijn op onze krachtige in stelling „Herwonnen Levenskracht" die zoo enorm veel bijdraagt tot verzachting van het zware leed van de vele getroffenen. Ook op geestelijk gebied doet de organisatie zeer veel en goed werk en hierbij wys ik slechts op de Retraiteclub, de actie van de Nieuwe Gemeenschap enz. Ziedaar in het kort het vele dat in- de afgeloopen 25 jaar tot stand gekomen is. Thans gaan wij het gouden feest tegemoet en ik doe een krachtig beroep op U aller medewerking om de organisatie te blijven steunen. Zeer velen hebben in den loop der jaren begrepen, dat een sterke en ge zonde organisatie voor de samenleving on misbaar is, iets waarop Paus Leo XIII in zijn encycliek Rerum Novarum reeds ge wezen had. Laten wij daarom niet rusten voor de laatste der onzen «tot onze organi satie is toegetreden. Wij moeten samen werken om te voorkomen dat in onze ge lederen een bres wordt geschoten door de godloozen, die er op uit zijn onze organi satie te verzwakken. Laten wij als leidraad in en buiten onze organisatie nemen de richtlijnen, aangegeven in Quadragcsimo Anno, de sociale liefde en sociale rechtvaar digheid. Laten wij onze oogen blijven richten op Hem, die onze vereeniging 25 jaar heeft gezegend opdat Hy, de God van Liefde, de Vrede geven aan de wereld, opdat de zon weer schijne in onze gezinnen en de vele handen die thans geen werk hebben, weer bruikbaar gemaakt kunnen worden tot heil van de maatschappij. Laten wij ons eendrachtig scharen ach ter het vaandel van onzen grooten Patroon den H. Willibrordus, opdat wij kunnen medebouwen aan een nieuwe maatschappij waarin de sociale liefde en sociale recht vaardigheid de plaats krijgt die haar toe komt. Een daverend applaus beloonde spreker voor zyn gloedvolle rede. De Raad van de gemeente Lisse vergader de Maandagavond, onder voorzitterschap van burgemeester van Rijckevorsel. Af wezig wegens ziekte was de heer F. R. J. Knetsch. Bij de hernieuwde vaststelling van dc beheersverordening der bedrijven werd rekening gehouden met enkele opmerkin gen van Ged. Staten. De heer Segers vroeg of de Raad wel eens controle-rapporten ontving, waarop de voorzitter antwoordde, dat deze rappor ten elk jaar worden gegeven bij de vast stelling der rekening. De heer van Kesteren achtte de af schrijvingen op de gebouwen in de beheers verordening te laag cn zou dit gaarne hoo- ger gesteld zien. De voorz. en de heer Kingma verklaar den, dat 2 pet. afschrijving op de gebou wen usance is en wilden hiervan niet af wijken. De heer Romijn meende, dat S 1000 aan kasgeld te gering was en vroeg of dit niet hooger gesteld kon worden. De voorz. ahtwoordde, dat de kassier, wanneer hij betalingen moet doen, welke vooruit bekend zyn, steeds geld kan op nemen, zoodat z.i. deze kasmiddelen vol doende zijn. De beheersverordening werd hierna vastbesteld. Bij het agendapunt: afwijking van arti kel 16 der beheersverordening voor dc be drijven betreffende het jaar 1939, gaf de heer A. H. Schrama in overweging om dc gaspryzen iets te herzien. Wanneer de af schrijvingen minder worden, volgt hieruit vermeerdering der winst. Spr. meende, dat deze voordeden moesten ten goede komen aan de verbruikers, waarmede alle leden van den Raad, destijds mee instemden. De voorz. merkte op, dat de winst hier door nadeelig zou worden beinvloed. Het budget der gemeente-begrooting laat voor alsnog niet toe om deze winst te kunnen missen. Bovendien zouden, wanneer dit tot uitdrukking moest worden gebracht in de gasprijzen, deze misschien met 1/8 of 1/4 cent verlaagd kunnen worden. Men kon beter afwachten en eens bezien of de mo gelijkheid niet bestaat om enkele opcen ten op de belastingen gemist kunnen wor den. Hierna werd overeenkomstig het voor stel van B. en W. besloten. Zonder discussie werd besloten om de overdracht van het landarbeidcrswet- Toespraak van den burgemeester. Hierna werd het woord gevoerd door den Burgemeester, die de felicitaties van het gemeentebestuur overbracht en met groote voldoening kon getuigen van dc innige sa menwerking die steeds tusschen deze orga nisatie en het gemeentebestuur heeft be staan en hij twijfelde niet of ook in de toekomst zal deze samen-werking niets te wenschen overlaten. De geestelijk adviseur. Kapelaan Jong kind, bracht hulde aan het bestuur voor de wyze, waarop het zich gedurende zijn ad- visourschap van zijn taak had gekweten cn speciaal dankte hij den voorzitter voor het vele werk dat hjj in het belang van Her wonnen Levenskracht had gedaan Meer dan 20 jaar, aldus spreker, hebt gij Uw werkkracht aan deze mooie instelling ge geven en het is mij daarom een groot voor recht U hiervoor de medaille van verdienste te kunnen uitreiken (applaus). Nog werd het woord gevoerd door den heer Slager, voorzitter van de Hanze, den heer Th. de Vroomen, voorzitter van den L.T.B., en den heer Angei>ent, Districtsbe stuurder. Allen waren vol lof over de wijze waarop de Volksbond de haar opgedragen taak in het maatschappelijk leven vervuld. Hiermede was het officieele gedeelte be ëindigd en werd overgegaan tot afwerking van het feestprogramma. En dit program ma mocht er zijn. Het zou ons te vervoeren hierover in bijzonderheden te treden, doch wij willen de tooneelclub van den Volks bond, die de verzorging van dit programma op zich genomen had. een woord van hulde brengen voor de wijze waarop zij deze lang niet gemakkelijke taak heeft vervuld. Een bijzonder woord van hulde komt toe aan den heer van Elburg, regisseur, cn dc groote stuwkracht van dezen zoo schitte rend geslaagden avond. Tijdens de uitvoering werd een collecte gehouden ten bate van de vereeniging „Hulp in Nood", die dc somma opbracht van 13.19 terwijl ook de gehouden ver loting een groot succes was. Het was met een woord van dankbaarheid dat de voor zitter de bijeenkomst sloot na eerst nog een woord van dank gebracht te hebben aan een ieder zonder uitzondering, die had medegewerkt om dezen avond zoo schit terend te doen slagen. Ook wij hopen van harte dat de Volksbond op den eenmaal ingeslagen weg moge voortgaan en dat zij in de jaren, die nog voor haar gouden feest liggen, in groei en bloei zal toenemen. GEMEENTERAAD VAN L1S.SF. plaatsje van W. Möhlmann aan B. Schaap te doen plaats hebben. Mede ging onder de hamer door het voorstel van B. en W. om voor het jaar 1939 uitsluitend voor dc verstrekking van kleeding, dekking en schoeisel uit dc ge meentekas beschikbaar te stellen: 1. een bedrag van ten hoogste 2 per werklooze, berekend naar een gemiddeld aantal van 261; 2. een bedrag van 1 per B-boer en B- tuinder, resp. berekend naar een aantal van 1 en 11, bekend op 25 Februari j.l. Voorstel tot wijziging van het uitbrei dingsplan der gemeente. De voorzitter lichtte toe, dat het in dc bedoeling ligt, dat dc Raad zich uitspreekt, dat er een wijziging van het uitbrcidings-, plan in voorbereiding is. Dc commissie hiertoe heeft reeds enkele malen verga derd en gaat hiermede door cn zal ver moedelijk spoedig met plannen kunnen ko men. De heer Kingma drong er op aan om dc veranderingen in het uitbreidingsplan tot een minimum te beperken en de hoofdlij nen, neergelegd in het plan, niet aan te tasten. Overleg met ontwerper raadde spreker zeer sterk aan. De voorz. deelde mede, dat de commis sie dc bedoeling heeft om het plan niet aan te tasten, doch slechts enkelen onder- deelen gewijzigd wil hebben. Met een eenigszins vast omraamd plan wil zij bij den ontwerper komen en deze definitief uitwerken. Het gaat er meer om, om enke le fouten te herstellen. De heer de Vroomen was bevreesd voor stagnatie der bouwplannen tijdens deze voorbereiding. Hiervoor behoeft me nniet bevreesd te zijn verklaarde de voorzitter. Overeenkomstig het voorstel van B. cn W. werd besloten. Een Beatrix-straat. Met instemming ging de Raad accoord met het voorstel van B. en W. om aan dc nieuwe straat, vanaf de Heul in de Ka naalstraat, gaande naar Prinsessestraat, de naam van „Beatrix" te geven. Het venten niet verboden. Alsnu kwam aan de orde het verzoek van den plaatselijken middenstand, om het te koop aanbieden, verkoopen cn ven-

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5