VEWA STADS NIEUWS AGENDA DINSDAG 16 MEI 1939 DE LE'DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Lelden 18 cent per week; 2.50 per kwartaal. Bij onze «genten /O cent per wvvk; f 2 60 per kwartaal Franco per po*t 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïli Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per fegel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief Telefoontjes hoogstens 80 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. IlOE WORDT HET WEER? NOG WEINIG VERANDERING. De Bill selnl: Verwachting: Voor het geheele land: Betrokken tot zwaar bewolkt, weinig veandering in tem peratuur, in het Noorden en Midden zwak ke tot matige Noord-Oostelijke tot Noor delijke wind en geen regen van beteeke- nis; in het Zuiden zwakke veranderlijke wind en waarschijnlijk enkele regenbuien. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: zwaar bewolkt: krachtige N. O. wind, 11 gr. C. Vlissingen: betrokken, matige N. O. wind, 10 gr. C. De Bilt: betrokken, matige N. O. wind, 11 gr. C. Groningen: licht bewolkt, matige N. N. O. wind 11 gr. C. Maastricht: betrokken, zwakke Z. Z. W. wind, 10 gr. C. buitenlandsch weekoverzicht. Het gebied van lagen luchtdruk vertoont thans drie kernen en wel één over België en het Kanaal, één in Polen en één in de Oostzee. Alle drie vertoonen thans neiging cm op te vullen, doch beheerschen het weer in Centraal-Europa en om de Oost- in Noordzee. Het gebied van hoogen lucht druk op den Oceaan strekt zich thans over de volle breedte daarvan uit en breidt zjch opnieuw over de Britsche Eilanden uit. In hef Middellandsche Zeegebied blijft de l ichtdruk betrekkelijk laag. Vele stations melden regen en plaatselijk is de regenval zeer zwaar geweest. In Engeland viel na melijk in den nacht zware regen en hield d« repen in den morgen nog aan. In Oost- Duitschland en de Alpen vielen de groot ste hoeveelheden gisteren overdagt Een depressie, die gisteren in het Poolgebied verscheen, was in den morgen niet dieper geworden. LUCHTEMPERATUUR. 13.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.ï Van Dinsdagnamiddag 9.19 uur tot Woensdagmorgen 4.33 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee, op Woensdag 17 Mei voorm. 2.15 en nam. 2.40 uur. watertemperatuur. Zweminr. „De Zijl" 13 gr. C. Maan op 4.11 uur Woensdagmorgen. Maan onder 18.59 uur Woensdagavond. R.-K. MIDDENSTANDSBOND IN HET BISDOM HAARLEM. Woensdag 7 Juni a.s. belegt de R.-K. Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem de voorjaars centrale raadsvergadering in de tuinzaal van den dierentuin te Den Haag. In de ochtendvergadering zal de behan deling plaats hebben van de balans en re kening en verantwoording over 1938, ter wijl de geestelijk adviseur, dr. Olierook, zal spreken over: „Inschakeling van de kernen in het practische werk van onzen bond", enz. In de middagvergadering zal naast de behandeling van de voorstellen van hoofd bestuur en afdeel ingen dr. H. W. E. Möller, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaol, sprekend over het onderwerp: „De Middenstand en de Nieuwe Gemeen schap". J-iiex woxdt w&ck vMuiwaiyJu. ievcniiuit Q&ilóópt! En dan nog te weten dat thuis wasschen hoolomïnU niet zoo goedkoop is, als hot lijkt. De wasch buitenshuis maar dan bjj de VEWA bespaart op; vrijen tijd, een goed humeur, gas, wasch- middelen, elect ra voor de strijkbout enhet goed zelf. VEREENIGDE WASSCHERIJEN TELEFOON 1206 WITTE SINGEL 13 - LEIDEN waammttn.-j ïaBznssKsa NED. R.-K. JOUKNALISTEN- VEREENIGING. De Nederlandsche R.-K. Journalisten- vereeniging kwam Zaterdag in jaarver gadering bijeen in hotel „Terminus" te Utrecht onder voorzitterschap van mr. H. F. A. Geise. De bijeenkomst was zeer druk bezocht. In zijn openingswoord, memoreerde de voorzitter de in het afgeloopen vereeni- gingsjaar overleden leden. Spreker zette uiteen, welke actie door het bestuur is ge voerd inzake het verkrijgen van een bete re rechtspositie van den journalist. Hierna besprak hij het vraagstuk der persvrij heid en de jongste wettelijke maatregelen door den minister van Justitie vastgesteld. Mr. Geise waarschuwde tegen het stre ven van enkelen om het begrip „persvrij heid" als heilig huisje te beschouwen, waaraan nooit geraakt mag worden. Pers vrijheid wil niet zeggen pers-bandeloos heid. In de kascommissie werden benoemd de beeren Agasi en Verhulst. De secretaris, de heer Fr. Schneiders, werd met alge- meene stemmen herkozen als redacteur van het vereenigingsorgaan. M.r H. F. A. Gei se werd eveneens met algem. stemmen als voorzitter der vereen iging herkozen. Hierna had een langdurige gedachten- wisseling plaats naar aanleiding van een door de groep Noord-Holland ingediende motie over de wijze, waarop de vereeni- ging voor de verbetering van de rechtspo sitie der journalisten moet opkomen. Na ampele bespreking werd besloten na dere behandeling van deze motie uit te stellen tot de volgende vergadering. Tot besluit vereenigden de leden zich in den Raadskelder, waar den inwendigen mensch werd versterkt. VIJFTIENDUIZEND WERKLOOZEN ALS REMPLACANTEN AANGEWEZEN. Op het departement van Defensie wordt thans met twee dagploegen en een nacht ploeg met volle kracht doorgewerkt om het probleem der vervanging der buiten gewoon opgeroepen door vrijwilligers en aangewezen dienstplichtige werkloozen zoo spoedig mogelijk op te lossen. Nu het systeem van vrijwilligers onvol doende remplacanten heeft opgeleverd om aan de verzoeken tot groot verlof te vol doen, heeft men den burgemeesters ver zocht opgaven te doen van de werklooze dienstplichtigen in hun gemeenten die voor vervanging in aanmerking komen. In totaal heeft men bij Defensie reeds de namen van vijftienduizend werkloozen opgekregen, die naar het oordeel der bur gemeesters geschikt zijn om als plaatsver vangers te worden aangewezen. Inmiddels hebben zich reeds enkele merkwaardige feiten voorgedaan met werk loozen, die voor vervanging waren opge geven. Sommigen vonden plotseling werk, zoodat zij van de werklooeznregeling moes ten worden afgevoerd en de burgemeesters hun oorspronkelijke opgaven moesten wij zigen. Blijkbaar heeft hier het vooruitzicht in dienst te ipoeten gaan zoo stimulee- rend gewerkt, dat de betrokkenen over haast naar werk zijn gaan zoeken. Zij wor den natuurlijk tegelijk van de steunrege ling afgevoerd. Er zijn thans reeds een 500 buitenge woon opgeroepenen met groot verlof gezon den, nadat men op Defensie 500 geschikte vrijwilligers had gevonden. Tusschen de 25.000 ingekomen verzoeken om groot ver lof. zit natuurlijk een aantal waarvan de redenen niet zóó dringend zijn, dat de ver zoeken kunnen worden ingewilligd. Het is de Arbeidsinspectie, welke hier een zeer belangrijke stem in het kapittel heeft en Defensie adviseert of verloven mooten worden gegeven en of dringende noodzaak aanwezig is. Men begrijpt, dat de betrokken officieele instanties een berg werk moeten verzetten voor men tot een definitief resultaat is ge komen in zake de vervanging. Ook het on derzoek of de vervangers wel geschikt zijn de open plaatsen in te nemen, eischt veel tijd. Inmiddels hoopt men op Defensie het weldra zoo ver te hebben, dat men dage lijks 500 personen met groot verlof zal kun nen zenden, i „Telegraaf". Gemeenteraad HET STADHUIS. Gelden aangevraagd. De bouw van het nieuwe Stadhuis is thans zoover gevorderd, dat gelden dienen te worden beschikbaar gesteld voor de uit voering van kunstwerken in en buiten het gebouw, alsmede voor de aankleeding, de meubileering en de stoffeering van de raad zaal, de burgerzaal met hal, de trouwzaal en de lees- en koffiekamer. In overeenstemming met het in de Lees kamer ter lezing nedergelegd rapport van de Commissie van Fabricage en bijtoehoo- rende stukken zouden B. en W. het totale crediet voor een en ander op 200.000.— wenschen te zien vastgesteld. Zooals reeds werd medegedeeld in Ingek. Stukken No. 104 van 1938, werden de bo venbedoelde posten niet opgenomen in de oorspronkelijke raming van 1.250.000. Verder dienen nog op de begrooting te worden geregeld: lo. de meerdere kosten van het leveren aanbrengen van de binnen-marmerwer- ken voor het nieuwe Stadhuis. Blijkens het overgelegde rapport van de Commissie van Fabricage bedraagt de laag ste inschrijving 105.145.de raming was aanvankelijk 100.000.—, doch deze werd later verlaagd tot 90.000.zoodat thans meer is benoodigd 15.145. 2o. de meerdere kosten van de ventilatie- inriehting. Het bleek naderhand noodig de aanvan kelijk gedachte inrichting eenigszins te wijzigen, terwijl voorts nog behoefte bleek te bestaan aan een afstandsthermometer, alsmede aan een stofzuiger met ingebouw de cycloon voor het schoonhouden van de ketels en van de schoorsteenkanalen. De kosten van de gewijzigde ventilatie- inrichting met toebehooren zullen in totaal bedrag en/ 8.630.zoodat B. en W. on over eenstemming met de Comm. van Fabri cage voorstellen de ter zake geraamde som van 6.600.aan te vullen met 2.030. Totale meerdere uitgaaf'/ 17.175. Met het bovenbedoelde crediet van 200.000.zal dus thans voor den bouw enz. van het Stadhuis 217.175.moeten worden beschikbaar gesteld. Met inbegrip van het bedrag van 852.00.zal dan voor den Stadhuisbouw en de gevelrestauratie ten laste van „geld- leening" zijn gebracht 1.069.375. WEER EEN „VEBO" IN SEPTEMBER Het bestuur van dc Vereeniging voor het houden van tentoonstellingen in het algemeen en in het bijzonder van vee, paarden, zuivel- en bodemproducten te Leiden („Vebo") is voornemens ook dit jaar weer in de maand September de jaar- lijksche veetentoonstelling te houden. Teneinde de daaraan verbonden uitga ven te kunnen bestrijden, verzoekt het be stuur wederom financieele medewerking van de gemeente te verleenen door een subsidie van 2500 toe te kennen. Volgens de bij het schrijven overgelegde begrooting, welke uiteraard slechts op globale cijfers kan berusten, wordt een te kort van 3050 geraamd. Mocht het wer kelijke tekort inderdaad grooter blijken te zijn dan 2500, dan zal de vereeniging dit meerdere voor eigen rekening nemen door de in vorige jaren gevoromde reserve welke intusschen nog van bescheiden om vang is voorzoover noodig aan te spre ken. Met de Commissie van den Markt- en Havendienst zijn B. en W. van meening, dat er met het oog op de belangen van de veemarkt, ook thans weer alle aanleiding bestaat de gevraagde bijdrage te verlee nen. Gelijk toch de Commissie in haar rapport opmerkt, is het voor een groot deel aan het werk van bovengenoemde vereeni ging te danken, dat de aanvoer van vee ter markt zich weder in stijgende lijn be weegt en dat de kwaliteit van het ter markt aangevoerde vee beter is geworden. VERGOEDING BIJZONDERE SCHOLEN. Nu de gemeenter-ekening over 1936 door Gedeputeerde Staten is gesloten, kan eene beschikking worden genomen op de door de besturen van de in onze gemeente geves tigde bijzondere scholen ingediende aan vragen om toekenning van vergoeding in de exploitatiekosten hunner scholen, als mede in de kosten van salarieering van vakonderwijzers over dat jaar. In verband daarmede deelen wij U mede, dat de gemiddelde kosten (met uitzonde ring van die van salarieering van vakon derwijzeres). over 1936 hebben bedragen per leerling van het het gewoon lager on derwijs 20.05 en per leerling van het uit gebreid lager onderwijs 22.33. Voorts heeft de gemeente over dat jaar, gemid deld per wekelijksch lesuur, met inbegrip van de te haren laste gebleven pensioens bijdragen, uitgegeven voor het vakonder wijs aan de scholen voor gewoon lager on derwijs 118.06 en aan de scholen voor uit gebreid lager onderwijs 110.75. Gelijk bekend is, wordt de vergoeding wegens salarieering van vakonderwijzers niet voor een grooter aantal lesuren toege kend, dan waarvoor aan overeenkomstige openbare scholen in het onmiddellijk voor afgaande kalenderjaar (i.e. 1935) vakon derwijzers zijn werkzaam geweest. Over dat jaar nu werd door vakonderwijzers aan de scholen voor gewoon lager- en uitge breid lager onderwijs les gegeven gedu rende respectievelijk 4.29 en 21.40 uur per week. Op grond van een en ander geven B. en W. in overweging: I. de vergoeding, bedoeld in het le tot en met 7e lid van artikel 101 (oud) der La ger Onderwijswet 1920. over het jaar 1936, voor de besturen van de bijzondere scho len vast te stellen op gezamenlijk 133.343.41 (l.o. 116.986.70 en u.l.o 16.356.71). II. de vergoeding, wegens salarieering van vakonderwijzers, bedoelde in het 9e lid van het sub I genoemd wetsartikel, over 1936, voor de besturen van de bijzondere scholen vast te stellen op gezamenlijk 16.599.58 (l.o. 10.968.58 en ul.o 5.631 Nu de gemeenterekening over het jaar 1936 is gesloten, kan ook met betrekking tot de door de schoolbesturen ingediende aanvragen om toekenning van een bijdra ge in de kosten van het bijzonder vervolg onderwijs over dat jaar, een beslissing wor den genomen. Gelijk bekend is, wordt de jaarlijksche bijdrage per leerling van het bijzonder vervolgonderwijs berekend naar het be drag, dat gemiddeld per leerling van het openbaar vervolg onderwijs over hetzelf- d« jaar, ten laste van de gemeente is geble ven. Dit bedrag beliep over 1936 gemiddeld 22.30 per leerling. Op grond van een en ander geven B. en W. in overweging: de aan de schoolbesturen uit te keeren bijdrage in de kosten van het bijzonder vervolgonderwijs, bedoeld in artikel 102 (oud) der Lager Onderwijswet 1920, over het jaar 1936, vast te stellen op gezamen lijk 5.959.68. „SCHOOLKINDERVOEDING" In verband met het voorschrift, opge nomen in het Koninklijk besluit van 19 No vember 1900 S. 202, geven B. en W. den Raad in overweging aan Gedeputeerde Staten dezer provincie het volgend verslag uit te brengen aangaande de verstrekking van schoolvoeding- en -kleeding gedurende het jaar 1938: Ten behoeve van de vereeniging School kindervoeding en Schoolkinderkleeding, al hier, welke zich het verstrekken van voe ding en kleeding ten doel stelt, werd over het dienstjaar 1938 uitgekeerd 54.801.12. Aan voeding werden in totaal verstrekt 419141 porties. Tot aanneming van leerlingen werd niet overgegaan, dan nadat de aanvragen daar toe waren onderzocht door den Gemente- lijken Dienst van Maatschappelijk Hulpbe toon. In sommige gevallen had een heronder zoek plaats. De kinderen, die voedsel ontvingen, be zochten de volgende scholen: O.l. school aan: het Schuttersveld 58, de Duivenbodestraat 46, de Haverstraat 111, de Paul Krugerstraat 101. den Zuidhingel A en B 176, de Vrouwenkerksteeg 79, de Medusatraat A en B 137. Centrale school voor het 7e en 8e leer jaar 38. School voor buitengewoon l.o. aan: de Caeciliastraat 42, Bijz. 1. school aar: de Pasteurstraat 127, de Middelstegracht 119, het Plansoen 77, de Pelikaanstraat 121, de Oude Vest 99, de Krauwelsteeg 57. Uitgereikt werden 928 jongenshemden, 928 jongensbroeken, 1069 jongensblouses 1069 bovenbroeken, 827 meisjesbroeken, 903 jurken, 903 schortei. 3727 paren kousen, 176 paren klompen, 3009 paren schoenen. De aanzienlijke toeneming sinds 1937 van het getal verstrekte schoenen is een ge volg van het besluit van den Gemeente raad, waarbij het bestuur van meerge noemde Vereeniging werd verzocht aan al le kinderen, in plaats van klompen, schoe nen te verstrekken. De controle op een behoorlijk gebruik van kleedingstukken had ook thans we der regelmatig plaats. De kosten van het voedsel bedroeg per portie, met inbegrip van de kosten van bediening, 8.56 cent. Ge middeld was de grootte van de porties 0.59 liter. Behalve het subsidie van de gemeente ontving de vereeniging aan contributies 231.75 en aan andere ontvangsten ƒ216.95. Uitgegeven werd 55.249.82, waarvan voor: voeding 32.307.92, kleeding ,18.264.99. uitgaven van allerlei aard als loonen, advertentiën en drukwerken, on derhoud en materialen, enz. 4.676.91. Vakscholen. Bij een om praeadvles door den Raad in handen van B. en W. gesteld schrijven ver zoekt het bestuur van de vereeniging „de Ambachtsschool" alhier te willen verkla ren, dat de oprichting en instandhouding van onderwijs in werkplaatspractijk aan de Vakavondsehool, verbonden aan zijne Ambachtsschool, noodig wordt geoordeeld. Wel is waar wordt reeds onderwijs in werkplaatspractijk aan de Vakavondschool gegeven, doch nu het n de bedoeling ligt aan dat onderwijs eenige uitbreiding te ge ven, acht het bestuur het gewenscht de U rookt graag? WRIGLEY'S P.K. na elke püp, sigaar of sigaret, verdubbelt het rookgenot. Het verfrischtde adem en houdt dc tanden schoon en sterk. Kauw dc verkwikkende P.It. na eiken maaltUd, het sterkt Uw te- Buwen en bevordert de spijsvertering. Koopt vandaag nog enkele pakjes en houdt er steeds een paar bü de hand. Veel genot voor weinig geld: 5 cent. LEIDEN. Dinsdag. Consultatiebureau A. V. O. (Ar beid voor Onvolwaardigen). Le vendaal 1 (Arbeidsbeurs), 78 uur n.m. Vrijdag. „St. Christoffel". Ledenvergade ring „De Harmonie", 8.30 uur. De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken wordt: van Zaterdag 12 tot en met Woens- d s g 17 Mei a.s. waargenomen door de aputheken: tot Hulp der Menschheid, Hooi gracht 48, tel. 1060 en du Croix, Rapen burg 79, tel. 807. van Donderdag 18 Mei (Hemel- aartsdag) tot en met Vrijdag 19 Mei a.s. nemen waar de apotheken: J. E. M. ten Tijk, Haven 18, tel. 85 en Boekwijt, Bree- stiaat 74, tel. 552. Voor Oegstgeest Oegstgeestsche spotheek, Wilhelrninapark 8, tel. 274. daartoe vereischte wettelijke bewilliging alsnog te verkrijgen. Met de Commissie voor het Onderwijs achten B. en W. het gewenscht aan het evenbedoelde verzoek van het bestuur van de Ambachtsschool te voldoen. Het bestuur der Vereeniging „Vak school voor Meisjes voor Leiden en Om streken" geeft bij zijn door den Raad om praeadvies in onze handen gesteld schrij ven te kennen, dat het z.i. gewenscht is aan het leerplan van de onder zijn beheer staande vakschool voor Meisjes, het vak plant- en dierkunde toe te voegen en wel in verband met de opleidingen tot huis houdkundige en tot kinderverzorgster in koloniehuizen. Mitsdien verzoekt het te stuur te verklaren, dat de evenbedoelde uitbreiding van het leerplan noodig wordt geoordeeld. Ook aan dit verzoek wenschen B. en W. te voldoen. VERNIEUWING BRANDKRANEN. Bij de inspectie van de brandkranen in deze gemeente na de vorstperiode in het afgeloopen winterseizoen is gebleken, dat een groot aantal dezer kranen reparatie behoeft. Met deze reparatie is naar raming een bedrag van 4500.gemoeid. Het betreft hier. een gedeelte van de kranen, welke 60 jaar oud zijn en waar van er in totaal 600 aanwezig zijn. Het komt B. en W. economischer on beter voor, dat, inplaats van tot herstelling van de brandkranen, welke onmiddellijke voor ziening eischen en met welke herstelling, zooals gezegd, een bedrag van 4500. zou zijn gemoeid, tot vernieuwing van al deze oude brandkranen wordt overgegaan. Deze vernieuwing, waaronder begrepen het vergrooten van de toevoerleidingen, het vergrooten van de T-stukken in de hoofd leidingen ten einde op de kranen de motor spuiten te kunnen aankoppelen, zal, met inbegrip van een zeer wenschelijke veran dering van de draadkoppelingen van de standpijpaansluitingen in klauw-bajonet- koppelingen van 170 nieuwere brandkranen, een uitgave vorderen van f 53.000. B. en W. hebben met het oog op dit groote bedrag, overwogen of de vernieu wing van de brandkranen, welke zich be vinden in de nabijheid van open water en welke derhalve voor de brandbestrijding in normale omstandigheden van niet zoo groote beteekenis zijn, niet achterwege zou kunnen worden gelaten. B. en W. is gebleken, dat het, uitsluitend rekening houdende met normale omstan digheden, wel verantwoord zou zijn die kranen niet te vernieuwen, doch dat dit kra nen ten behoeve van de bestrijding van Aankoop kleine perceelen. De heer J. van Tongeren heeft aan de gemeente te koop aangeboden zijn perceel le Looierstraat No. 26, welk huisje betrok ken is bij het in yoorbereiding zijnde sa- neeringsplan le Looierstraat-Weverstraat. Na eenige onderhandelingen is overeen stemming bereikt over een koopsom van 250. Bovendien kan de gemeente het perceel Weverstraat No. 14 koopen, dat eveneens voor dit saneeringsplan noodig is. De eige naresse mevr. M. CancianBisman is be reid het pand voor 200.te verkoopen. B. en W. achten deze prijzen aanneme lijk.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2