Mama wordt opgevoed! Te 's Hertogenbosch werd Maandagavond een roolcwedstrijd voor militairen ge organiseerd. waarvoor eenige fraaie prijzen beschikbaar waren gesteld „Schaapjes op het droge". Te Den Burg op Texel werd Maandag de bekende lammeren- markt gehouden, waarvoor immer een groote, zelfs internationale, belangstelling bestaat De heer J. Sanders viert heden zijn zilveren jubileum als gemeente-secretaris van Eindhoven' Prins Paul van Yugoslavië werd ter gelegenheid van zijn bezoek aan Italië op het Vaticaan door Z. H. Paus Pius XII ontvangen, welke ontvangst met het gebruikelijk ceremonieel gepaard ging voor vorstelijke personen Zwemvest-oefening voor het Engelsche Koningspaar aan boord van de „Empress of Australia" tijdens de reis over den Atlantischen Oceaan naar Canada Mr. S. baron van Heemstra, commissaris der Koningin in Gelderland, heeft Maandag den nieuw aangelegden Westbergweg te Wageningen officieel voor het verkeer opengesteld. Links de burgemeester van Wageningen, ir. M. J. IJzerman De barbierswinkel in de openlucht bij de soldaten der Nederlandsche grens bewaking. Het gaat er gemoedelijk toe FEUILLETON Geautoriseerde vertaling door F. v. Velsen. ROMAN VAN LO WILSDORF. 40) „Met Robert", klonk het vrij opgewon den. „Ik zit zoo juist bij mijn ontbijt met moe der de krant te lezen. Wij zijn geabonneerd op dfe „Morning Post", die Engelsche krant, je weet wel, waarin alle familieberichten uit de groote wereld vermeld worden. En nu leest mijn moeder daar juist onder de sensationeele verlovingen een naam, die precies overeenstemt met dien van mijn aanstaande schoonmoeder". Een onsamenhangend geluid, bijna een schreeuw, klonk aan den anderen kant, al vorens Pretorius haastig antwoordde: „Lees mij dat bericht eens voor, als je wilt!" En na eenige seconden klonk de stem van Ellegard in Virgilius' oor: „Uit Nizza komt het bericht, dat zijne hoogheid prins Xilo. die onder het incognito van een graaf Froheim te Cannes vertoeft, zich heeft verloofd met mevrouw Oliva von Belamy, geboren gravin Weiten. De huwelijksplech tigheid zal spoedig plaats hebben. „Vergissing onmogelijk, wat betreft den naam, ik bedoelde de schrijfwijze?" infor- maerde Pretorius heesch. Ellegarde, die eenig vermoeden had, hoe deze mededeeling aan den anderen kant van den draad zou ontvangen worden, ont kende absoluut. „Ik wilde eerst ook aan een toeval gelooven, maar aangezien me vrouw in Nizza is Eenige seconden bleef het stil. Dan zei Pretorius met moeite: „Het zal wel juist zijn, dit bericht. Wij ik, ik was wel op de hoogte van een voonemen alleen wist ik niet, wie de de gelukkige is Bit ter en eenigszins schamper klonk het. En aan den anderen kant van den draad knik te EEegaarde zijn moeder veelbeteekenend toe. Vervolgens maakten de twee mannen de afspraak, dat Ellegarde met de bewuste krant in een bepaald café zou komen. Lang nadat het gesprek was geëindigd, zat Virgilius nog steeds op den rand van zyn bed met de microfoon in zijn hand. Met afwezigen blik staarde hij naar het ding, alsof het hem de oplosing van het raadsel kon verschaffen. OJiva had zich met prins Xilo, den ouden viveur, verloofd! Plotseling scheen Preétorius en idee te krijgen, dat als een nietig straaltje hoop zijn geest verlichte. Hij had niet van het eerste begin af als 't ware gevoeld, dat Oli va onder een of anderen invloed had ge handeld? Was het denkbaar, dat zij zoo eerzuchtig was en de hand van den prins aannam om het kroontje te kunnen dra gen? Was dat van haar te verwachten? Neen, dat was niet voor haar! Maar 't was mogelijk, dat zij wilde toonen wilde too- nen dat er een man was, die veel hoo- ger stond dan sommige anderen en toch zijn keuze op Oliva van Belamy had laten vallen. Als geëlcctriseerc. prong hij op, waar door hij zoo'n ruk aan het snoer van de microfoon gaf, dat tafeltelefoon en hoorn met helsch lawaai op den grond smakten. Deze slag bracht Pretorius tot bezin ning. „George!" riep hij leedkeels. „George, de koffers, ik ga op reis!" Zijn huisknecht vloog de kamer in en keek verrast zijn meester aan. Pretorius stond in zijn pyama op het tapijt, riep hem, in plaats van te bellen en sprak over kof fers en op reis gaan, terwijl scheerwater toch veel noodiger was geweest! George die tientallen jaren in deij huize Pretorius had gediend, was op zijn manier een droog komiek en vroeg zonder een spier op zijn rood gelaat te vertrekken, of hij eerst kof fers moest pakken, of mijnheer bij zijn toi let helpen en of hij zoo vrij mocht zijn, het telefoontoestel onder het bed vandaan te halen. Dit deed Pretorius in lachen uitbarsten. Hij herinnerde zich nu plotseling, dat bij verplicht was, het bericht aan Bella over te brengen en begreep nu ook, dat hij maar niet zoo op stel en sprong binnen een uur in een buitenlandschen trein kon gaan zitten. Dat eischte eenige voorbereiding. Op gemoedelijken toon zei hij: „Eerst wil ik mij aankleeden en als ik weg ben, kan je mijn koffers pakken." „Wat en waarheen?" informeerde Geor ge. „Reist mijnheer naar 't Noorden of naar 't Zuiden, of „Naar Nizza en vraag nu niets meer. Spullen voor ongeveer een week, dat is alles." Een uur later zat Virgilips met Ellegar de in het afgesproken restaurant. Ellegarde was inderdaad zeer verbaasd, dat de ander zoo kalm, ja zelfs zoo opge ruimd was. Hij had de bewuste krant mee gebracht, die hij nu aan Virgilius ter hand stelde. Met aandacht bestudeerde hij het korte, veelzeggende bericht. „Mag ik die krant houden?" vroeg hij. „Ik zou het graag aan Bella willen laten zien." „Bella zie ik eerder dan jij. Maar als je mee wilt gaan naar den schouwburg, dan kunnen wij het geval op mijn privé kan toor samen bespreken". Hij keek op zijn horloge. „Bella zal er nu trouwens al zijn." Nu herinnerde Pretorius zich, dat Bella hem gisteren had verteld, dat zij dezen morgen repetitie had. Toen Bella het bericht in de „Morning Post" had gelezen, keek zij verlegen van den een naar den ander. Niet-begrijpend schudde zij haar hoofd. „Je bent er tamelijk bedaard onder, vind ik", zei ze tegen Pretorius. „Ik vertrek morgen, hoogstens overmor gen naar, Nizza", was het antwoord. Vragend staarde zij hem aan. „Nu wil je op reis gaan, hè? Toen ik je dien raad gaf, heb je je er niet aan willen storen en nu nu er niets meer aan te veranderen valt wat wil je daar nu nog uitrichten?" „Feliciteeren!" was het laconische ant woord en er verscheen een flauw glim lachje op het knappe mannengelaat, dat gedurende de laatste weken merkbaar was vermagerd. En zonder op Bella's vragenden blik ver der te letten, verklaarde hij: „Ik geloof, dat jij nu ook wel kunt opbiechten, beste meid ik bedoel, dat je nu den achterge houden brief van je mama eindelijk wel eens aan je Robby mag voorlezen.... Ik moet my echter bij het geachte gezelschap verontschuldigen, want ik heb nog heel wat voor mijn reis in orde te maken." Nog vóór de anderen iets in het midden had den kunnen brengen, was hij, schijnbaar in de beste stemming, verdwenen. Hoofd schuddend keek Bella naar Ellegarde: „Wat i$ Virgilius plotseling veranderd! Je zou denken, dat hij, zooals de zaken nu staan, heelemaal in den put moest zitten en toch schijnt hij in de beste stemming ik snap er niets van!" „Zeg, kleine rakker, dat heb jij met op te biechten," herinnei-de hij haar. „Dat zou ik graag eens willen weten. Wat heeft mijn hartediefje voor mij verborgen ge houden?" Niemand zal het hem kwalijk nemen, dat zijn eigen aangelegenheden hem meer in teresseerden dan die van Pretorius, want op zichzelf beschouwd, kon je het onmo gelijk een ongeluk noemen, als je schoon moeder met een prins ging trouwen. Schouderophalend stemde Bella met zijn zienswijze in, want ook zijn kon aan deze zaak niets veranderen. Het verloofde paar tje zat nu dicht bij elkaar en Bella biechtte eerlijk op. Zij bekende, dat zij destijds, toen dat mooie kiekje van hun drieën naar Nizza moest verzonden worden, de verzoeking niet had kunnen weerstaan, kort en bon dig haar verloving bekend te maken, wat er ook van komen zou. Dan verhaalde zij, hoe onmiddellijk de moederlijke zegen, zij het dan bijna in telegramstijl, was ge volgd. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 12