In Amsterdam-Oost zijn twee goederen treinen op elkaar gebotst MAANDAG 15 MEI 1939 DF. IFMVSrHF COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 STEEKPARTIJ OP GRON1NGSCHE KERMIS PRIJSVRAAG TOT 1 JULI F. 8000.- PRIJZEN GEMENGDE BERICHTEN DE BRAND TE HAARLEM WERKELIJK EEN MISDRIJF Een verdachte aangehouden, die gedeeltelijk bekent Als verdacht van moord en brand stichting heeft de Haarlemsche recher che Zaterdagavond aangehouden den 32-jarigen verzekeringsagent V., die ver dacht wordt den heer De la Chambre om het leven te hebben gebracht. Zooals wij gemeld hebben, heeft in den nacht van Donderdag op Vrijdag j.l. een brand gewoed in een perceel aan de Hert zogstraat te Haarlem, waarbij het lijk van den bewoner, die alleen thuis was en wiens echtgenoote in een ziekenhuis wordt verpleegd, door de brandweer gevonden werd. De recherche vermoedde terstond, dat hier misdaad in het spel was en zij stelde onder leiding van den hoofdinspec teur M. Woud, chef van den justitieelen dienst, een nauwgezet onderzoek in. Dr. Hulst uit Leiden verrichtte sectie op het lijk en hierbij kwam vast te staan, dat er een misdaad gepleegd was. Het was de recherche bekend, dat de heer De la Chambre den vorigen avond bezoek had gehad. Door middel van de pers was deze man verzocht zich bij de Haarlemsche recherche te melden, doch er verscheen niemand. De recherche is er daarom toe overgegaan V. in arrest te stel len. Voor het huis n.l. hadden personen een fiets zien staan, die overeen kwam met een fiets in de woning van den ver dachte. Ook kwam deze man dikwijls met het slachtofer in aanraking, omdat beiden bij dezelfde verzekeringsmaatschappij werkzaam waren. V. ontkent echter iets met de misdaad uitstaande te hebben. Niettemin heeft de recherche reeds bij het eerste verhoor aanleiding gevonden den man in arrest te houden. De 32-jarige verzekeringsagent V. heeft gisteravond na een verhoor door, de commissaris van politie, bekend, dat hij Donderdagavond de La Chambre na een twistgesprek met een zwaar voor werp in de keuken heeft neergeslagen. Hij ontkent ten stelligste daarna brand gesticht te hebben om zijh misdaad te verbergen. V. had aanvankelijk hardnekkig ont kend, iets van de tragische gebeurtenis in de Hertzogstraat af te weten, doch de po litie had zooveel bezwarende aanwijzingen tegen hem verzameld, dat hij tenslotte wel inzag, in deze houding niet te kunnen vol harden. Er was o.a. vastgesteld, dat de iiets, welke op den noodlottigen avond ge- ruimen tijd voor het huis van de La Cham bre had gestaan, zijn eigendom was. Voorts had het argwaan gewekt, dat hij zich niet fcjj de politie had aangemeld, na de her haalde en dringende oproepen in de bladen, en de meest bezwarende aanwijzing was echter, dat op zijn kleeren bloedsporen werden aangetroffen, die van recenten da tum bleken te zijn. Toen gisteravond commissaris Tenckinck oen man opnieuw aan een verhoor onder wierp, bekende hij, dat hij zijn collega in een opwelling van drift had neergeslagen. Hij was dien avond om tien uur naar de woning van de La Chambre gegaan, om dat hij meende, dat deze hem op oneerlijke wijze concurrentie aandeed. De beide man nen voerden in de woonkamer een ge sprek, over deze kwestie, dat tot half twaalf 's avonds duurde. Het meenings- verschil was toen echter geenszins opge lost. Er ontstond integendeel een hevige woordenwisseling, waarbij V. zijn collega een klap gaf. Deze snelde daarop naar de keuken, blijkbaar om iets te halen, dat als wapen kon dienen. V. liep hem achterna, greep een zwaar voorwerp wat het ge weest is kon hij zich niet herinneren en sloeg de La Chambre daarmede op het hoofd. Hevig bloedend viel het slachtoffer op den vloer. V. heeft, naar hij verklaarde, onmiddellijk daarna de woning verlaten. Het was toen omstreeks half twaalf. Hij ontkende brand gesticht te hebben. Wel wist hij zich te herinneren, dat in de keu ken een brandende petroleumvergasser stond. Er is indien V. de waarheid heeft gesproken reden om te veronderstellen, dat de heer de La Chambre, die door den s'ag op het hoofd bewusteloos is geworden, eenige uren later bij kennis is gekomen en toen geprobeerd heeft zich op te richten. Mogelijk heeft hij daarbij den vergasser, oie op het aanrecht stond, omver getrok- ken waardoor brand is ontstaan. Niet bij machte zichzelf te redden, moet de heer de La Chambre een vreeselijken dood in de vlammen hebben gevonden. V. toont zeer veel berouw over zijn daad, die zulke noodlottige gevolgen heeft ge had. Het stoffelijk overschot van het slacht offer is door de justitie vrijgegeven en zal Woensdag om tien uur op het R. K. kerk hof Buitenveldert te Amsterdam ter aarde worden betteld. Eén doode De Groningsche „droge" kermis is Zaterdag ingezet met een vechtpartij, waarbij de 40-jarige W. te Weert uit Groningen is gedood. Zaterdagnacht omstreeks twaalf uur ont stond aan het Binnendamsterdiep ter hoog te van de Steentilbrug, om tot nu toe on bekende redenen, een ernstige vechtpartij tusschen den 40-jarigen ongehuwden W. te Weert en den 30-jarigen ongehuwden J. J. V., beide wonende te Groningen. De woeste lingen gingen zoo te keer, dat het publiek, dat in drommen op deze vechtpartij kwam aanloopen, de vechtenden niet durfden te scheiden. Plotseling trokken beiden een mes, waar bij V. zijn tegenstander zoodanige steken in het onderlichaam toebracht, dat te Weert in elkaar zakte en de politiedokter, dokter Melles, slechts kon constateeren dat de dood na eenige oogen'blikken moest zijn inge treden. Het stoffelijk overschot is naar het aca demisch ziekenhuis overgebracht. De dader is gearresteerd en voorloopig in het hoofdbureau van politie te Groningen ingesloten. Nader vernemen wij, dat de dader is de gehuwde arbeider J. J. Visser uit Gro ningen, in dienst bij de werkverschaffing. Zaterdagavond omstreeks elf uur bezocht hij in gezelscnap van W. te Weert, los ar beider, eveneens uit Groningen, een café onmiddellijk in de nabijheid van de plaats, waar het drama zich heeft afgespeeld. Het gesprek in het café liep over de vrouw van V. Laatstgenoemde verweet namelijk zijn kameraad, dat hij een ongeoorloofde ver standhouding met diens echtgenoote zou hebben. Hij zeide op een gegeven moment tegen te W.: „Ik wil jou wel eens even spre ken, waarop te W. antwoordde: „Ga maar mee naar buiten". Toen zij bij de Steen tilbrug waren, ontstond tusschen de man nen een hevig gevecht. De mannen gingen zoo {e keer, dat het publiek, dat in drom men kwam toeloopen, de vechtenden niet durfde scheiden. Plotseling trok te W. een mes, waarmede hij V. een snede in de hals toebracht. V., die licht gewond was, ging toen naar het café terug om de hulp in te roepen van zijn broer, die bij het twist gesprek aanwezig was geweest. Samen gin gen zij toen naar te W. toe. V. had inmid dels ook een mes gegrepen, waarmede hij zijn tegenstander twee steken toebracht, namelijk in de borst en in het onderlijf. Het slachtoffer zeeg ineen. Dokter J. Barth, de waarnemend politiearts, die vlak in de buurt woont, snelde te hulp en vervoerde te W. naar het academisch ziekenhuis, waar hij even na aankomst is bezweken. De dader wiens verwonding van weinig be- teekenis was en die ter plaatse is verbon den, werd onmiddellijk gearresteerd en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Heden is hij ter beschikking van den offi cier van justitie gesteld. STUURSTANG GEBROKEN. Autobus tegen boom gereden. Zaterdagavond is op den Denekamper- straatweg nabij Oldenzaal een ernstig ver keersongeluk gebeurd. Een autobus van de garage Boerrigter uit Overdinkel, welke arbeiders, die op fabrieken te Nordhorn in Duitschland werken, naar huis vervoerde, is op de zware helling op den weg bij Olden zaal, tengevolge van het breken van de stuurstang tegen een boom gereden. De bus werd totaal vernield. Van de inzittende arbeiders werd een twintigtal min of meer ernstig gewond. De chauffeur van de bus bleef ongedeerd. Enkele der meest ernstig gewonde arbeiders werden naar het zie kenhuis te Oldenzaal vervoerd, waarna al len op twee na, later met een anderen bus naar hun woonplaatsen zijn vervoerd. De twee personen, die in het ziekenhuis moes ten blijven, liepen een zware hersenschud ding op. Eén hunner was gistermorgen nog 'buiten bewustzijn. De arbeiders zijn allen afkomstig uit Losser en Overdinkel. De verongelukte bus is later per kraanwagen weggesleept. OVERREDEN EN GEDDOD. Gisteravond is op den rijksweg Tegelen Venlo de 69-jarige weduwe Schouenberg, toen zij, na uit een autobus gestapt te zijn, den weg wilde oversteken, door een auto overreden. Zij is eenige uren later in het ziekenhuis te Tegelen overleden. Een negenjarig dochtertje van de familie Giesberts te Alverna (gem. Wychen) is vanmorgen op den rijksweg Nijmegenden Bosch nabij de ouderlijke woning door een passeerende auto overreden en op slag ge dood. Het ongeluk is waarschijnlijk veroor zaakt doordat het meisje onverwachts den weg overstak. Veel materleee schadle In den nacht van Zaterdag op Zon dag zijn op het nieuwe rangeerterrein in Amsterdam-Oost twee goederen treinen met elkaar in botsing gekomen. Er ontstond over een afstand van on geveer 100 meter een groote ravage, beide locomotieven kregen aan de voorzijde groote schade. In totaal ont spoorden vijftien wagons, terwijl acht van deze wagens zoodanig in elkaar werden gedrukt, dat zij niet meer bruikbaar zijn. Persoonlijke ongeluk ken gebeurden gelukkig niet. Oorzaak: verkeerde wisselstand. Het was ongeveer half drie, dat uit de richting Hilversum een goederentrein na derde. Hij reed met een voor goederentrei nen normale snelheid. Op het rangeerter rein, dat zich bevindt ten zuiden van de Kruislaan in de Watergraafsmeer stond op een aangrenzend spoor een andere goede rentrein, die op het punt van vertrek stond en ook in de richting Hilversum zou gaan wegrijden, zoodra eerstgenoemde trein was gepasseerd. Door een verkeerden wissel stand echter kwam de uit de richting Hil versum naderende trein op het spoor van de wachtende groep wagons. Een botsing was nu niet meer te voorkomen en met een hevigen klap, die tot in wijden omtrek hoorbaar moet zijn geweest, botsten beide locomotieven tegen elkaar op. Er ontstond een geweldige ravage. Acht groote goede renwagons van den trein, die op het ver keerde spoor was gereden, werden vol komen in elkaar gedrukt en zij lagen schots en scheef door elkaar Enkele waren geheel van het onderstel afgerukt en waren negen tig geraden omgedraaid, weer andere wa gons waren gekanteld of waren geheel on der voorgaande en eveneens vernielde wa gons verdwenen. Deze groote ravage was het gevolg van het feit, dat de trein, waar toe deze wagons behoorden, met vrij groote snelheid had gereden, waardoor de druk van achteren zoo groot was geweest, dat de wagons vlak achter de locomotief als harmonica's werden ingedrukt. De stilstaande trein kreeg veel minder schade, wel ontspoorden van deze groep wagens in totaal zeven wagons, doch de materieele schade, die hierdoor ontstond, was van minder beteekenïs en zij kan weer worden hersteld. Beide goederentreinen waren geladen met stukgoederen. Het vrachtgoed in de acht vernielde wagons is uit den aard der zaak verloren gegaan, ter wijl ook het vrachtgoed in bijna alle an dere wagons van beide treinen meer of min der beschadigd is geworden. Een nauw keurig onderzoek daaromtrent zal nog moe ten worden ingesteld. Ook sporen vernield. Doch niet alleen de twee goederentrei nen, ook het spoor, waarop de botsing ge beurde, werd over een afstand van circa 100 meter volkomen verwoest. Op enkele plaatsen waren de rails afgeknapt als gold het slechts het breken van luciferhoutjes en op weer andere plekken lagen de zware ijzeren balken als gekronkelde slangen kris en kras door elkaar. Zij demonstreerden de kracht, waarmede de botsing had plaats gehad en de ontzaggelijke druk, welke op de vernielde wagons was uitgeoefend. In dat licht gezien is het haast onbegrijpelijk, dat de twee locomotieven dezen druk glansrijk doorstonden. Het bedienend personeel werd wel is waar door elkaar gegooid, maar ge wond werd er gelukkig niemand. Bleef de eene locomotief in de rails staan ook een zeer opmerkelijk feit de andere werd slechts met één as naast de rails gezet. Beide machines werden aan de voorzijde ingedrukt, doch beiden konden op eigen kracht verder gaan. Doch alvorens het zoover was, gingen eenige uren voorbij en werd eerst de komst afgewacht van een opruimingsploeg uit Utrecht, die Zondagmorgen ter plaatse ver soheen en o.m. had meegenomen de grootste stoomkraan, waarover de spoorwegen be schikt. Het opruimingswerk werd nu met kracht begonnen en men had de verwachting daar mede Zondagmiddag gereed te komen. Het personenvervoer ter plaatse werd Zondag niet gestagneerd, omdat het onge luk is gebeurd op een zijlijn van het ran geerterrein. Het goederenvervoer in den nacht van Zaterdag op Zondag onder vond ook geen stagnatie van beteekenis. Wat de oorzaak betreft vernamen wij nog, dat de verkeerde wisselstand een gevolg is geweest van een vergissing, die in de wachtpost Watergraafsmeer Oost heeft plaats gehad. De spoorweg- autoirteiten stellen uit den aard der zaak een nauwkeurig onderzoek in. De uit de rails gewipte en beschadigde wagons werden in den loop van den Zondag naar het stationsemplacement de Rietlan den gesleept, terwijl de grondig vernielde wagons op open wagens werden geheschen, waarna zij eveneens werden weggevoerd. Het zal echter nog geruimen tijd duren, voordat de toestand weer normaal is, want in het vernielde gedeelte spoor zaten een aantal wissels, die natuurlijk ook onbruik baar zijn geworden. AUTOBOTSING NABIJ DE KLOMP. Twee gewonden. Op den Lingedijk ter hoogte van de Klomp te Buurmalsen zijn vanmiddag een melkauto, welke uit de richting Buren kwam en een uit een zijweg komende per sonenauto, bestuurd door iemand uit Cu- lemborg, met elkaar in botsing gekomen. Laatstgenoemde wagen kwam aan den kant van den weg terecht, terwijl de melk auto dwars door een heg reed, van den toogen dijk kantelde en op zijn kop in het weiland neerstortte. De melkbussen vlogen met een ontzet tend lawaai in het rond, de deksels vielen er af en ruim tweeduizend liter melk stroomde over het land. Op het hooren van den geweldigen klap van de botsing snelden omwonenden toe, oie de twee inzittenden van de totaal ver melde melkauto bevrijdden. Zij hadden diepe hoofdwonden en verwondingen aan de handen opgeloopen. Het waren de ge broeders Bouw uit Ravenswaay. Een dok ter uit Tricht verleende de eerste hulp Daarna werden de gewonden naar hun wo ning vervoerd. De eenige inzittende van de personenauto, welke aan de voorzijde geheel vernield werd, bleef ongedeerd. JONGEN DOOR ZUIGING VAN TREIN TE WATER GERAAKT. Aan inwendige verwondingen overleden. Op de spoorlijn HoornEnkhuizen is Zaterdagmiddag een ernstig ongeluk ge beurd, dat aan een zesjarig zoontje van de familie Broekhuis te Hoorn het leven heeft gekost. Het jongetje had zich bij het spelen bij den onbewaakten overweg aan den Hole- weg onder Hoorn op de spoorlijn begeven. Waarschijnlijk door de zuiging van de lucht is het kind bij het passeeren van den trein uit Enkhuizen nabij de spoorbrug te water geraakt. Ijlings toegeschoten perso nen brachten het op het droge. Met in wendige kneuzingen, waarschijnlijk tenge volge van den val, werd de jongen naar het stadsziekenhuis te Hoorn overgebracht, waar hij later in den middag is overleden. BEIDE BEENEN AFGEREDEN. Slachtoffer overleden. De man, die Vrijdagavond met beide on- derbeenen afgereden, nabij de vroegere halte Duivendrecht werd aangetroffen door een ploegbaas van de Spoorwegen en die in zorgwekkenden toestand in het O. L. Vrouwegasthuis te Amsterdam werd op genomen, is gistermorgen aan de gevolgen van zyn verwondingen overleden. GAS VERSTIKKING TE TILBURG. Jonge vrouw om het leven gekomen. Zaterdagmorgen is de 28-jarige me vrouw Van der N. levenloos is haar wo ning in de Van Specykstraat te Tilburg aangetroffen. Zij bleek door gasverstik- king om het leven te zün gekomen. Bij nader onderzoek werd vastgesteld, dat in de keuken de gasslang van de muurkraan was losgeraakt. Haar man. een taxi-chauffeur, die 's morgens vroeg de woning had verlaten, deed de vrceselijke ontdekking. Het echt paar was nog pas een half jaar getrouwd. MET DE HOOFDEN TEGEN ELKAAR GEBOTST. Jonge arbeider aan de gevolgen overleden. Zaterdagmorgen gebeurde er bij de stoomzuivelfabriek van de firma Van den Ende te Vlaardingen een oogenschijnlijk niet ernstig ongeluk. In den middag ech ter is een der betrokkenen aan de gevol gen overleden. Twee jonge arbeiders waren bezig aan 't laden van kisten flesschenmelk op een vrachtauto, toen op een gegeven moment hun hoofden tegen elkaar botsten. Aan vankelijk voelde geen van beiden pijn, doch later werd de 15-jarige Th.- G. J. Kloosterman onwel en kreeg hij hevige pijnen in het hoofd. De jongeman werd op advies van een dokter naar huls ge bracht. waar hij eenige uren daarna ii overleden. BEJAARDE VROUW LEVENLOOS IN HAAR WONING GEVONDEN. Door glazen dak gevallen en doodgebloed. Zaterdagavond werd de 60 jarige alleen wonende mej. v. B. met zware verwondin gen dood in haar woning aan den Eersten Hoogeweg te Zeist gevonden. Uit het politie-onderzoek is gebleken, dat de overledene door een glazen dak is ge vallen en op een 3 meter lager gelegen keukenvloer is terecht gekomen, waar de dame ernstig aan het linkerbeen werd ge wond. Uit bloedsporen kon worden ge constateerd, dat de zwaar verwonde dame daarna naar boven is gestrompeld en op den rand varn haar bed gezeten buiten be wustzijn is geraakt en doodgebloed. Vermoedelijk heeft 't ongeluk reeds Woensdag of Donderdag j.l. plaats gehad. Aan misdrijf behoeft niet te worden ge dacht. JONGEN TIJDENS HET SPELEN OP BOORSTELLING ERNSTIG GEWOND. Te Rotterdam is gistermiddag het tien jarig zoontje van de familie Bakker uit de Mijdrechtstraat het slachtoffer geworden van een heel gevaarlijk spel De jongen was op den Courzandscheweg aan het spe len op een boorstclling; hij was in een der touwen, waarmede de palen van de stelling getuid worden, geklommen en bracht dit touw aan het slingeren. Een tweede touw brak, met het gevolg dat de stelling los raakte en de jongen een zware katrol op het hoofd kreeg. Hij tuimelde omlaag en bleef ernstig gewond aan het hoofd liggen. Hij werd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9