STADS MAANDAG 15 MEI 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 RIJNLANDSCH BORGSTELLINGS - FONDS VOOR DEN MIDDENSTAND. Derde Jaarvergadering-. In een één dezer dagen onder leiding van den heer D. ten Cate Brouwer ge houden jaarvergadering van de Stichting Rijnlandsch Borgstellingsfonds heeft de districtscommissaris, de heer P. A. van Aggelen, directeur van de Gemeentelijke Hulpbank te Leiden, het jaarverslag uitge bracht. Aan dit verslag is het volgende ont leend. In het verslagjaar heeft het fonds we derom in èen groote behoefte voorzien. Donk zij het fonds hebben vele nijvere middenstanders zich kunnen handhaven. Bij de beslissingen omtrent aanvragen wordt uitgegaan van de grondgedachte, dat bij elke hulpverleening het construc tief element voorop moet slaan en dat de hulp economisch verantwoord moet zijn. Het opdiepen van dit constructief ele ment en het scheppen van de sfeer, waar in dit kan gedijen en profijt kan opleve ren is niet altijd even gemakkelijk. Voor alles moet blijken, dat besliste wil en energie van den aanvrager om zijn zaak weer uit het moeras te halen en hy moet een open oog krijgen voor de moeilijkhe den en de mogelijkheden van zijn bedrijf. Wanneer dat fundament eenmaal is ge legd en een voldoende grond aanwezig is om te veronderstellen, dat het blyvend en sterk genoeg is, als tweede voorname fac tor het credietwaardig maken der zaak. Daarvoor is vaak een ingrijpende sanee ring en schuldbemiddeling noodig. Wanneer verder op grond hunner per soonlijke kwaliteiten en omstandigheden verwacht kan worden, dat aanvragers in staat en bereid zijn de aan te gane lee ning naar bchooren terug te betalen, wordt een gunstige beslissing genomen. Het werkterrein van de Stichting omvat het ambtsgebied van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden. In de samenstelling van het béstuur kwam geen verandering. Op 29 November 1938 overleed prof. mr. D. van Blom. Met ingang van 1 Januari 1939 waren aan de beurt van aftreden de heeren P. A. Colijn, B. J. Hogeboom en M. J. E. Kwint, respectievelijk burgemeester van Alphen a. d. Rijn, ter Aar en Koudekerk. Deze vertegenwoordigers van de aangesloten gemeenten waren niet aanstonds herbe noembaar, teneinde ook aan andere ge meente-besturen de gelegenheid te geven, zich in het bestuur te doen vertegenwoor digen. In de plaats van de afgetreden bestuurs leden werden door burgemeester en wet houders daarvoor, bij toerbeurt aangewe zen benoemd de heeren mr. G. F. W. van Berckel, A. IJ. van Gerrevink en J. A. Bakhuizen, respectievelijk burgemeester van de gemeenten Voorhout, Oegstgeest en Rijnsaterwoude, terwijl de heer Bak huizen tot 2e voorzitter werd benoemd. De heer G. R. D. Crommelin, die aan de beurt van aftreden was, werd herbe noemd. Voor de eerste maal werden in het be stuur benoemd door den Kon. Ned. Mid den standsbond, den heer W. Zwart, den Bond van R.K. Ver. van den Handel- drijvenden en Industrieelen Middenstand „De Hanze", de heer H. J. L. Tobé, door den Christelijken Middenstandsbond, den heer C. Schout. Ingevolge het bepaalde in de statuten zullen deze vertegenwoordigers eerst in het bestuur zitting kunnen nemen, wan neer de middenstandsvereenigingen in het ressort van de Kamer van Koophandel en Fabrieken tot de inkomsten van het fonds bijdragen. Behandeld werden 188 (v.j. 171) schrif telijke aanvragen. Hierbij kwamen 12 aan vragen welke aan het eind van het vorig verslagjaar nog in onderzoek waren. 78 of 38 pet. (v.j. 80 of 44 pet.) van de aanvra gen werden afgewezen, a. wegens niet- credietwaardigheid, d.w.z. omdat van deze aanvragers niet kon worden verwacht, dat zy op grond hunner persoonlijke kwa liteiten en omstandigheden in staat en be reid zouden zijn de aan te gane leeningen naar behooren terug te betalen, b. wegens onmogelijkheid om de zaak te saneeren en c. omdat de zaak niet levensvatbaar was. Aan het eind van het verslagjaar waren 15 aanvragen nog in onderzoek. 9 aan vragen werden ingetrokken, terwijl in 21 gevallen uitsluitend saneering en schuld bemiddeling werd verleend en twee ge vallen naar het Leidsch Borgstellingsfonds werden verwezen. Bij de behandelde aanvragen zijn niet begrepen aanvragen, waarvan bij het eer ste onderhoud al dadelijk bleek, dat het fonds geen hulp kon bieden, omdat het ging om de oprichting van een zaak, aan vrager hulp noodig had voor een con sumptief doel of dat de zaak eerst kort te voren was gevestigd. Ingewilligd werden 75 (v. j. 59) aan vragen voor een geldleening tot een totaal bedrag van 18405.(v. j. 11715.of gemiddeld per aanvraag 245.(v. j. 199) Aar. het eind van het verslagjaar ston den uit 74 (v J. 69) gevallen tot een ge zamenlijk bodrag van 11389.19 (v. j. 8369.39). Het aantal aflossingen bedroeg 2224. Het gemiddeld bedrag per aflossing 1 0.90. Het gemiddeld bedrag der op 31 December 1938 nog uitstaande borgstel lingen bedroeg 154.(v. j. 121. Degenen aan wie een borgstelling is ver leend, voldoen over het algemeen behoor lijk aan hun verplichtingen. Het verlies op borgstellingen bedroeg slechts 540.86 of 3 Deze zeer gunstige resultaten zyn mede te danken aan de goede en nauwe samen werking met de credietverleende instel ling, de Gemeentelijke Hulpbank te Lei den. De risico's worden mede verminderd doordat in een aantal gevallen zekerheid kon worden verstrekt door cessie van huur van vorderingen, overdracht van levens verzekeringspolis, van machines, mede- borg van familieleden enz. Zooals hiervoren bij de behandeling van aanvragen is opgemerkt, is een belang rijke factor der hulpverlening het crediet waardig maken der zaak. Hiertoe wordt overgegaan, wanneer na onderzoek blijkt dat het financieel evenwicht in de exploi tatierekening verbroken is. Er moet dan een constructief plan worden gemaakt, waarbij het verleden en de toekomst van de zaak ernstig onder de oogen moet wor den genomen. Het spreekt vanzelf dat hier bij niet volgens een vast schabloon kan worden te werk gegaan, maar dat elk geval om afzonderlijke behandeling vraagt. Wanneer blykt dat met een accoord tegen finale kwijting de belangen van debiteur en crediteuren het beste zijn gediend, wordt daartoe een vertrouwelijk rond schrijven aan crediteuren gericht. Ook dit werk vereischt veel overleg. Eerst wan neer alle crediteuren met het aangeboden accoord genoegen nemen wordt tot uit- keering overgegaan. Ook werd schuldbemiddeling verleend door het treffen van regelingen met schuldeischers, waarbij de daartoe perio diek door den debiteur uit zijn inkomsten af te dragen middelen geleidelijk en ponds pondsgewijze worden voldaan. Deze schuld bemiddelingen verdienen, voor zoover dat mogelijk is, de voorkeur boven het treffen van een accoord, omdat op deze wijze aan crediteuren na verloop van tijd 100 pet. van hun vordering kan worden uitgekeerd. Verlaging van lasten kon in een aantal gevallen worden verkregen door vermin dering van hypotheekrente, van aflossing van schulden, verlaging van huur enz. In totaal werd voor een bedrag van 222.337.gesaneerd en bemiddeld. Voor schuldbemiddeling werd in 190 posten een totaal van 7362,43 ontvangen voor uitkeering aan crediteuren. De ge- inde bedragen werden veelal gelijk ont vangen met de aflossing op de leening waarvoor het fonds borg staat. Het totaal bedrag dat op deze wyze aan schuldrege lingen loopt, bedraagt 12.265.79. Dank zij onze bemoeiing werd een be drag van 7690.door derden beschik baar gesteld voor het credietwaardig ma ken van „de zaak" waarbij vooral van fa milieleden van aanvragers veel medewer king werd ondervonden. Door ons fonds is steeds gaarne voldaan aan verzoeken van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Noo- den en van een aantal plaatselijke Com missies van samenwerking, om te willen adviseeren in verzoeken om hulp en me dewerking te verleenen tot saneering en wijziging van de inrichting van een zaak. Deze nauwe samenwerking wordt ook door ons zeer op prijs gesteld, omdat op deze wijze een goede hulpverleening aan den in nood verkeerenden middenstand wordt bevorderd. Het eigen-kapitaal bedraagt f 27674,99. Van de 21 aangesloten gemeenten werd bovendien bij de oprichting in totaal 18193,59 aan rentelooze leeningen ver kregen. De inkomsten van het fonds worden ver kregen door rente van effecten, giften, bijdragen van middenstandsvereenigingen en subsidie van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. Leden van middenstandsvereenigingen, waarvan de vereeniging een jaarlyksche bijdrage verleend, zijn vrijgesteld van aan- vraagkosten. Van de aangesloten gemeenten worden geen jaarlijksche bijdragen gevraagd. Het fonds is niet bij de Rijksregeling aange sloten en ontvangt derhalve uit dien hoof de geen bijdragen in de verliezen op borg stellingen en vergoeding voor administra tiekosten. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer G. R. D. Crom melin in ontvangsten en uitgaevn tot een bedrag van 2784.19 en de balans met een eindcijfer van ƒ47401,08 werden nagezien door de heeren A. A. C. M. van Iersel en H. J. J. A. Smeets. Alles werd in volmaak te orde bevonden; de penningmeester werd onder dankzegging gedéchargeerd. Het is verheugend te kunnen constatec- ren, dat vele de hun geboden hulp ten volle waardeeren. Ztf uiten dit in stipte nako ming van hunne verplichtingen, waardoor getroffen regelingen regelmatig kunnen worden afgewikkeld. Dit werkt er toe me de, dat eek crediteuren de bemiddeling van het fords voor het treffen van schuld regelingen in toenemende mate op prijs zyn gaan stellen en dat ook van die zyde veel medewerking 'wordt ondervonden. Handeldrijvende en industrieele midden standers, v/onende in de by het fonds aan gesloten gemeenten, kunnen een aanvraag voor een borgstelling of hulp in den vorm van bemiddeling, voorlichting, saneering enz. schiftelyk indienen by den districts commissaris, Nieuwsteeg No. 6 te Leiden, Zij ontvangen dan een oproep om hun aan gelegenheden met den districtscommissa ris te komen bespreken en hun aanvragen nader toe te lichten. Ten slotte brengt het verslag een woord van byzonderen dank aan hen, die het be stuur met raad en daad hebben terzijde gestaan. LEIDSCHE ZWEEFVLIEGCLUB. Gisteren behaalden weer twee leden der Leidsche Zweefvliegclub een brevet. Het waren de heeren W. Ondenburg te Haar lem, die op prachtige wijze z'n A-brevet vloog, en Ch. Landré uit Leiden, die on der groote belangstelling aan de eischen voor het B-brevet voldeed. L. W. S. V. De Leidsche Wandelsportvereeniging L. W.S.V. hield een ledenvergadering in Oud- Hort uszicht. Uit het verslag van den secretaris bleek de laatstgehouden bloembollenmarsch een groot succes te zijn geweest, wat voor de op 3 Juni a.s. te houden 70 Kilometer afstandsmarsch ook weer het geval zal zijn, aangezien zich hiervoor reeds vele personen hebben opgegeven. De heer A. J. Brouwer heeft bedankt als lid en secretaris der vereeniging en in diens plaats werd benoemd de heer W. v. Rijn, wonende Terweeweg No. 20, Oegst geest. De L.W.S.V. mag zich den laatsten tijd in een goede vooruitgang verheugen, aan gezien op deze vergadering niet minder dan 22 personen zich als lid opgaven. Te beginnen a.s. Zaterdag zal er gele genheid zijn om de trainingsmarschen der vereeniging mede te maken, welke zullen aanvangen des namiddags 2.30 uur vanuit Oud-Hortuszicht, onder leiding van den heer W. C. de Wekker. Ook bestaat er ge legenheid onder leiding te trainen voor de s. te houden vierdaagsche afstandmar- schen. Aanmelding hiervoor by den secre taris voornoemd en den heer W. C. de Wekker, Resedastraat No. 19 te Leiden. Tooneel KUNSTKRING „IIET SCHOUWSPEL" Opvoering van Ibsens „Nora" De Kunstkring „Het Schouwspel" heeft dit jaar wel een bijzonder gelukkige hand gehad in de keuze van de stukken, welke zy haar leden heèft weten voor te zetten. Herinneren wij slechts aan „de seizoen schlager „Ik heb den graaf gedood" en aan het niet diepgravende, maar amusante blij spel „Mijn zoon de minister". Thans sluit 't „Schouwspel" het speelseizoen met het drama van Ibsens „Nora". Het is een oud tooneelspel, maar geenszins verouderd. Bovendien door het Nederlandsch Tooneel met Annie v. Ees in de titelrol zóó uit nemend weergegeven, dat het nog niets van zijn speelbaarheid heeft ingeboekt. „Het spel verbeeldt de vinding van het vrouwelijk eigen „ik" uit het door de man nelijke levenskracht geheel en al over- heerschte kind-vrouwtje", zegt het pro gramma, en dat is een thema van alle tij den. Men zou het ook zóó kunnen zeggen. Liefde en verliefheid is niet hetzelfde; en in een oogenblik van crisis merkt de ware liefde wel eens tot haar diepe teleurstel ling, dat by de oudere partij de liefde slechts verliefdheid was. De geschiedenis is in 't kort deze: De advocaat Thorwald Helmer is ge trouwd met een jong vrouwtje Nora, dat hij steeds als speelpopje heeft beschouwd en dat speelpopje zag tegen den ervaren man op als een afgod. Toch had dit popje ook iets grootsch gedaan; zij had op eigen houtje een som gelds geleend, waarvan een Italiaansche reis kon worden bekostigd, welke haar man indertijd het leven had gered. Helmer wist dat niet, noch minder dat dit geld was verkregen doordat het onver standige vrouwtje zoo onvoorzichtig was geweest om een valsche handteekening te zetten. Die fout zou zich wreken. De geld schieter maakt er misbruik van om van dén inmiddels bankdirecteur geworden advo caat een goed baantje af te dwingen. Zoo komt alles uit. Nora wordt met verwijten overladen. Nu blijkt duidelijk, dat Hel- mers liefde voor zijn kind-vrouwtje niet tegen een stootje kan, doch slechts egoïs tische verliefdheid is geweest. Tevergeefs wacht Nora dan ook op het „wonderbaar lijke", namelijk dat hy zal toonen ook leed met haar te willen deelen. Als de situatie onverwacht toch een goe- '-^r het ingrijpen van een jeugdvriendin van Nora, en de man weder alles als vergeven en vergeten wil becshou- wen, ziet Nora in, dat zij haar man nu pas goed heeft leeren kennen. Zij wendt zich van hem af en gaat heen. Deze opvoering was vooral van waarde, omdat wij thans Annie van Ees konden bewonderen in haar prachtige vertolking van Nora. Hoe wist zy de schijnbaar opper- ylakkige Nora met haar toch zoo groote op offerende liefde voor Helmer aannemelijk te maken! Ludzer Eringa als haar man gaf over het algemeen uitstekend tegenspel. Zeer goed was ook het spel van Theo Frenkel als de ziekelijke huisvriend, dokter Rank, die in weinige dagen, welke hij nog ie leven heeft, zyn troost zoekt bij de fa milie Helmer. De kleinere rollen van den geldschieter en van de jeugdvriendin werden resp. door Hans v. Meerten en Mies Elout in den juisten toon gespeeld. Het publiek toonde groote waardeering voor dit mooie spel. Na de pauze kondigde de voorzitter voor het volgend seizoen een actie aan, om te komen tot drie speelavonden in plaats van twee. Slaagt deze actie dan behoeven de „hoogste" rangen niet altijd bezet te wor den. Het Schouwspel is blijkbaar op den goeden weg. Veel succes! GEMEENTERAAD VAN VOORSCHOTEN Voorzitter: M. F. Berkhout, burge meester. Aanwezig alle leden. Ingekomen zijn een 27 tal ingekomen stukken, die voor kennisgeving worden aangenomen. Aanvulling orde en veiligheidsverordening. B. en W. stellen den raad voor de orde- en veiligheidsverordening aan te vullen o.a. met een nieuw art. 17b, waarin ver boden wordt op de gazons of in de vyvers in het Wilhelminapark grint of schelpen te werpen, om aldus met meer succes te kun nen optreden tegen dit euvel, z.hs.t goed gekeurd. Vervolgens adviseeren B. en W. den raad over te gaan tot onbewoonbaarver klaring van de woningen Landweg 3, 5 en 7 en Molenlaan no. 18. De heer J. Brag- gaar meent dat wij op den goeden weg zijn om dergelijke krotten op te ruimen, doch is tevens bevreesd, dat er gebrek zal komen aan woningen met een lage huur waarde en hoopt dat het college van B. en W. hieraan aandacht zal wijden, waarna dit voorstel met alg. st. wordt aan genomen. Verbreeding Leidscheweg. Daarna komt het voorstel aan de orde tot aankoop van 4 A 30 c.A. grond van den heer C. A. J. Beger en van de N.V. Koninklijke Nederlandsche Edelmetaal- bedrijven van Kempen, Begeer en Vos te Voorschoten eenige perceelen grond, als mede een huis aan den Leidscheweg voor een totaalbedrag van 3.024.60. B. en W. stellen den raad voor aldus te besluiten. Deze perceelen zijn bestemd voor den aan leg van straatweg en trottoir. Nadat de heer J. Braggaar verklaard heeft verheugd te zijn, dat er eindelijk eenig schot komt in de verbreeding van den Leidscheweg en gevraagd heeft of er nu nog enkele be zwaren zijn by Begeer en de N.V. (daar er nog geen zekerheid is dat de stukken ge- teekend zijn) en de heer D. Limburg ge ïnformeerd heeft of dit nu het laatste be letsel is dat moet worden opgeheven voor ae verbreeding en de voorziter aan de heeren had medegedeeld, dat de heer Be geer en de N.V. Edelmetaalbedrijven nu werkelijk hadden geteekend en. ook de procedure Hooymans in het laatste stadium verkeert, zoodat men in dit najaar werke lijk de verbreeding zal kunnen aanvangen, wordt conform besloten. Verlaging van de Sint Nicolaasbrug. Bij de provincie bestaat het plan de Sint Nicolaasburg in den weg Rijswijk de Vink by de wegverbetering te ver lagen, daarom wenscht de provincie eige naar te worden van het perceeltje water onder de brug groot 25 centiaren, thans nog eigendom der gemeente Voorschoten en wel door middel van een onteigenings- vonnis, daar door zulk een vonnis alle eventueel op het onteigende drukkende lasten van privaat-rechterlijken aard ko men te vervallen. Op 9 Mei j.l. werd de gemeente terzake van deze aangele.j n- heid gedagvaard om op 15 Juni a.s. ter te rechtzitting te 's-Gravenhage te verschij nen. Aangezien geen enkel gemeentelijk belang zal worden geschaad, geven B. en W. den raad in overweging in de tegen de gemeente ingestelde rechtsvordering te be rusten. Aldus aangenomen. Ontwikkelingscursussen wcrkloozen. In de vorige vergadering is besloten het bezoeken van de vakschool te 's-Graven hage, voor werkloozen uit deze gemeente, vanaf 24 April 1939, te beeindigen, naar aanleiding van verstrekte inlichtingen om trent het onregelmatig cursusbezoek en de geinfie vorderingen, welke gemaakt waren, doen het is gebleken dat de indertijd ver strekte inlichtingen niet geheel juist ge weest zijn. Weshalve B. en W. den raad voorstellen het bedoelde raadsbesluit cld. 28 April 1939 in te trekken. Nadat de heeren Viveen, Bakker en Braggaar nog over het prae-advies het woord hadden gevoerd, werd met alge- meene stemmen aldus besloten. Wijziging veldwachters- verordening. Daarna stellen B. en W. den raad voor het derde lid van artikel 3 van bovenge noemde verordening te wijzigen om enkele onbillijkheden weg te nemen en te lezen als volgt: 3. Dienstjaren doorgebracht als bezol digd ambtenaar van politie in eenige ge meente, tellen, behoudens het bepaalde in het volgende lid mede voor de aanspraak op periodieken verhoogingen. In dit geval wordt een hoogere aanvangswedde vast gesteld. 4. Dienstjaren, als capitulant doorge bracht, tellen niet mede bij de berekening der periodieke verhoogingen. Conform besloten. Verzoek N. W. Duijnisveld. Door den heer N. W. Duy nis veld alhier is een verzoek gericht tot B. en W. om de perceelen weiland gelegen aan de Hofweg alhier te mogen huren. B. en W. hebben er bezwaar tegen dit verzoek in te willigen aangezien de gemeente deze gronden zeer spoedig noodig kan hebben voor het doel, waartoe zy zijn aangekocht. Teneinde evenwel de tegenwoordige gebruiker ter- wille te zijn geven B. en W. den raad in overweging aan den heer N. W. Duijnis veld van week tot week toe te staan op de genoemde perceelen weiland ten hoog ste 4 koeien te weiden tegen een vergoe ding van 2 per week. Wordt aldus aangenomen. Vervolgens werden nog eenige besluiten Comptabiliteit genomen. By de rondvraag vestigt de heer O. R. Viveen de aandacht op het geschrevene in een zeker blaadje, waarin wordt voorgesteld, dat de leden van het stembureau zouden gedineerd heb ben, onrechtmatig, op kosten der gemeente. Spreker voelt dit aan als een beleediging, waartegen hij protesteert, en vraagt een klaar en duidelijk antwoord van den voor zitter. De voorzitter antwoordt dat da leden van de stembureaux recht hebben op 5 presentiegeld en 5 verteringsgeld per lid. Vroeger werd het diner des avonds ge bruikt op de verschillende stembureaux en de laatste malen gezamenlijk na afloop der werkzaamheden, wat gezelliger is en men dan ongestoord den maaltijd gebrui ken kan. Het is zelfs, omdat het gezamen lijk geschiedt, nog iets voordeeliger. Wethouder J. A. Mens acht zich door dit schrijven in een zeker blaadje niet belee- digd, daar hy het geschrevene te min vindt om er eenige aandacht aan te schenken. De leden der stembureaux verteren hun eigen geld en zijn aan niemand verantwoording verschuldigd. Spr. meent dat het geschre vene dienst moet doen om een zekere stemming te verwekken. Men doet het beste er weinig woorden aan te verspillen. De heer W. v. d. Ham geeft de reden aan, waarim hij gemeend heeft niet aan den maaltijd te moeten delnemen. Wat de redactie van zijn blad hieraan wenscht toe te voegen, daarvan draagt spreker niet de verantwoordelijkheid De heer O. R. Viveen repliceert en dankt den voorzitter voor zijn duidelijk antwoord. Spreker heeft het ge schrevene aangevoeld als een beleediging en heeft dan ook gemeend deze zaak open baar te moeten bespreken, opdat het pu bliek weet, wat de waarheid is. Hiermede wordt dit incident gesloten. De heer J. Braggaar bespreekt de werkverschaffing op het vliegveld te Valkenburg. De loonen die daar verdiend worden, ontloopen voor sommige menschen niet veel 't steunbedrag en spreker vraagt of het niet mogelijk is de kleinere steuntrekkers daar heen te zenden, die dan in een betere conditie ko men. De voorzitter is het ten deele eens met de opmerking van den heer Braggaar, doch B. en W. missen de bevoegdheid al dus te handelen en wat het loon betreft, hiermede moet men ook voorzichtig zyn, daar Voorschoten na Leiden aldaar het hoogste loon ontvangt. Hierna sluiting. OMGEVING KATWIJK Personalia. De heer G. Hofkes is be noemd tot agent van politie te Voorburg. NOORDWIJKERHOUT CANDIDAATSTELLING GEMEENTE RAAD. Eén lid van de lijst geschrapt. In een op Zaterdag jL door het Hoofdstembureau alhier gehouden ver gadering waarin werd beslist over de geldigheid der ingediende lijsten en over de handhaving van de daarop voor komende candidaten is van de lijst der R. K. Staatspartij, afdeeling dorp, ge schrapt de candidaat J. W. van Parera, (thans zittend raadslid) omdat deze niet had geteekend de verklaring ver eischt ingevolge art. 39 der Kieswet. VOORSCHOTEN Aanranding. Zaterdagnacht omstreeks 12 uur is een damé, toen zij per rijwiel den Leidscheweg passeerde, door een manne lijk persoon aangerand en van haar rijwiel getrokken. Van den dader ontbreekt ieder spoor. RIJNSTREEK BOSKOOP Drie maanden in „Schutzhaft". Dezer dagen kwam onverwacht de heer Klootwijk in Boskoop terug, na een onvrijwillig ver blijf van drie maanden in een concentratie kamp in Duitschland. Met drie kameraden waren ze in vrijheid gesteld met de mede- deeling, dat ze niet meer in Duitschland mochten werken. Echter moesten zij zich bij gebrek aan reisgeld wederom vervoegen by een werkkamp waar zij de vorige maal ook geweest waren, hetgeen voor de S.A. reden bleek te zyn, hen voor de tweede maal in arrest te nemen. De heer Kloot wijk echter had juist genoeg geld bij zich om de reis tot Gouda te betalen en is van daar in het holst van d^n nacht naar Bos koop komen tippelen. ZEVENHOVEN DE TE LAAT INGEDIENDE CANDIDATENLIJST. Hij, die j.l. Dinsdag de candidatenlyst der Anti-Ree. Partij voor den Gemeenteraad te laat inleverde, had zich gewend tot Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland, ten einde te verkrijgen, dat alsnog werd goed gevonden, dat die lyst als op tijd ingediend zou worden beschouwd. Daarop is thans geantwoord, dat dat Col lege zich met deze kwestie niet kan inlaten. De A.R.-party kan dus niet aan de verkie zing deelnemen met een eigen lyst.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6