Vrede of oorlog in 't verschiet? Oorlog is misschien niet noodig, zegt Mussolini Knoopen in de Europeesche politiek BUITENLAND CEBUTO PIHKSTERREIZENh] CEBUTO REISBUREAU VO° MAANDAG 15 MEI 193» DE LEICSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 In Mel onderteekening van verdrag met Duitschland Mussolini heeft gisteren te Turijn een rede gehouden, waarin hij nogmaals de on verbreekbaarheid van de as betuigde. Op de vraag: „Blijft het vrede of wordt het oorlog", antwoordde hij, dat er thans in Europa geen vraagstukken zijn welke een oorlog zouden rechtvaardigen. Er zijn knoopen in de Europeesche politiek, doch om deze knoopen te ontwarren, is het mis schien niet noodzakelijk naar de wapenen te grijpen. Echter, de knoopen moeten worden door gesneden. Bovendien kondigde de Duce de onderteekening van het militaire accoord met Duitschland aan, welke onderteeke ning nog deze maand te Berlijn zal plaats hebben. Terwijl ik tot u spreek aldus de Duce vragen millioenen, misschien honderden millioenen, zich in alle deelen der wereld van hoog tot laag, optimistisch of pessimis tisch af: „Blijft het vrede of wordt het oorlog?" Het is voor allen een ernstig vraag- Ik antwoord er op met te verklaren, dat bij een objectief en kalm onder zoek van den toestand blijkt, dat er thans in Europa geen vraagstukken zijn van een omvang en scherpte wel ke een oorlog zouden rechtvaardigen, die van een Europeeschen oorlog tot wereldoorlog zouden kunnen worden. Er zijn knoopen in de Europeesche po litiek, doch om deze knoopen te ont warren, is het misschien niet noodza kelijk naar het zwaard te grijpen." Toch moeten deze knoopen worden door gesneden, omdat men vaak een harde werkelijkheid verkiest boven een lang durige onzekerheid. Dat is niet alleen de gedachte van Italië, doch ook van Duitsch land en dus van de as: Geroep: Hitler! Van die as, welke na vele jaren een evenwijdig loopende actie te zijn geweest tusschen twee regiemen en twee revoluties door het pact van Milaan tot 'n militair bondge nootschap zal worden, dat in den loop der maand te Berlijn zal worden getee- kend. Het zal de onscheidbare gemeenschap worden van de beide staten, de beide volken. Wij zullen met Duitschland opmar- cheeren om Europa dien vrede van rechtvaardigheid te geven, welke de innige wensch is van alle volken. De polemisten van de groote democratie ën worden uitgenoodigd, een zoo mo gelijk, rechtvaardig, oordeel te geven over ons standpunt. Wij wenschen niet den vrede, om dat onze binnenlandsche toestand, zoo als men weet, rampzalig is. Dat is hij sinds 17 jaar. Maar zij die op de catas trophe wachten, kunnen nog lang wachten. Het is ook niet uit fysieke vrees voor den oorlog, daar dit gevoel ons volkomen onbekend is. Ziet daar, waarom de be denksels van die kamerstrategen van de andere zijde der dichtstbijzijnde grens gefluit, herhaald geroep. „Tunis, Nice, Corsica" waarin gesproken wordt een gemakkelijke wandeling door het dal van de Po, absurd zijn. De tijden van Frans 1 en Karei VIH zijn voorbij. Oorlogen van het gebaar waren niet mogelijk zelfs niet in den tijd, dat er achter de Alpen geen volk leefde van 45 millioen menschen. De vreemde overweldigers hebben overigens nooit lang kans gehad in Italië. Er zijn in de militaire geschiedenis van Piemont tal van gedenkwaardige episoden die bewijzen, dat het niet gezond is met aanmatiging in de contreien van Italië te wandelen. Maar er is misschien reden zich af te vragen of met den ernstigen wensch der totalitaire staten naar vrede een zelfde houding van de zijde der democratieën overeenkomt? (De menigte roept „neen"). Gij antwoordt reeds. Ik zal my er toe bepalen te zeggen, dat het bij den huidigen stand van zaken geoorloofd is er aan te twijfelen. Een witte oorlog. Dat de groote democratieën niet op recht zijn toegewijd aan de zaak van den vrede bewijst het feit, dat zy reeds begon nen zijn met den „witten oorlog", dat wil zeggen een oorlog op economisch terrein. Men koestert de illusie ons te verzwak ken. Niet alleen met goud wint men oor logen. Boven goud is van meer belang nog de wil en nog meer de moed. Het formidabel blok van 150 millioen menschen, dat snel in aantal toeneemt, van Oostzee tot Indische Oceaan, zal niets met zich laten doen. Iedere aan val zal noodeloos zijn Iedere aanval zal met vastberadenheid worden afge slagen. Mussolini besloot: „Dat niemand aan onze toekomst twyfele, kameraden! Wat ook gebeure. Ik zeg u in alle zeker heid, dat alle doelen zullen worden be reikt." FLAUWE REACTIE. Weinig commentaar in Engeland en Frankrijk. De diplomatieke medewerker van Reu ter verneemt, dat de indruk van Mussoli ni's rede in Britsche diplomatieke kringen niet ongunstig is. Men is van oordeel, dat de Duce vreedzaam en gematigd was. Zijn nadrukkelijke verklaring, dat er in Europa geen vraagstuk is, waarover oorlog ge voerd moet worden en zijn zinspeling op de knoopen, die ontward kunnen worden, worden beschouwd als aanwijzingen, dat, voorzoover het Italië betreft, de deur niet voor de mogelijkheid van onderhandeling is gesloten. Natuurlijk was de rede voor een groot deel voor binnenlandsch gebruik bestemd, doch men gelooft, dat de algemeene at mosfeer door de verklaring van den Duce niet nadeelig is beïnvloed. Over het algemeen neemt de rede van Mussolini in de Engelsche bladen geen eerste plaats in. Niet alle bladen publi- ceeren commentaar. Ook de Fransche pers maakt zich in het geheel niet druk om de rede van Musso lini. De „Action Frangaise'* schrijft: „De oratorische betoogingen der Europeesche staatslieden verliezen wat van haar be- teekenis, doordat ze menigvuldiger wor den. Alles in dit ondermaansche slijt af, zelfs de belangstelling der volken". „De dingen niet op de spits drijven". In diplomatieke kringen te Rome is men algemeen van oordeel, dat de rede van Mussolini het stempel van een afwachten de houding draagt en den zorg verraadt, de dingen niet op de spits te drijven. Men beschouwt het als een rede, die geen nieu we elementen in den internationalen toe stand brengt, doch geen brug afbreekt, o.a. tusschen Italië en Frankrijk. Ten slot te meent men er een aanwijzing in te zien, dat Italië, evenmin als Duitschland, de ge beurtenissen wil overhaasten, doch dat beiden vastbesloten zijn tot daden over te gaan, als men afwijzend blijft staan tegen over hetgeen Rome en Berlijn rechtvaar dige en redelijke aanspraken achten. Voldoening te Berlijn. Duitsche politieke kringen begroeten de redevoering van Mussolini met de groot ste voldoening. Zy wijzen er op, dat de rede „volkomen overeenstemming'* aan toont tusschen de beide landen van de spil en een rechtscheeksch en gemeenschappe lijk antwoord der beide landen vormt op de redevoeringen van Chamberlain en Daladier. Zij doen de verklaring betref fende de vreedzame aspiraties, die Duitsch land en Italië bezielen, uitkomen, evenals de verklaring, dat de spilmogendheden zoo noodig haar rechten met de wapenen zouden weten te verdedigen. DUITSCHLAND HET DUITSCHITALIAANSCHE VERDRAG Een onthulling van de „Matin" Volgens inlichtingen uit verschillende kringen heeft men te Berlijn den indruk, dat de DuitschItaliaansche onderhande lingen over vorm en inhoud van het mili taire en politieke verdrag eenige moeilijk heden ondervinden. In een voor het bui tenland bestemde Duitsche mededeeling werd Zaterdag gezegd, dat het voorbarig was, den 20sten Mei als datum voor de onderteekening van het verdrag te noe men. Volgens den Romeinschen correspondent van de ^Matin" zou de Italiaansche am bassadeur te Berlijn op 8 Mei het Palazzo Chigi in kennis gesteld hebben van de Duitsche voorstellen betreffende de re dactie van het militaire en politieke ver drag. Deze voorstellen zouden voorzien in acht punten: het verdrag zou voor tien jaar gelden en daarna voor herziening vat baar zijn. De tekst van het militaire gedeelte, door Hitier zelf aangegeven, zou volgens den correspondent het volgende bepalen: 1. In geval van een Europeesch conflict zullen Berlijn en Rome onmiddellijk tot militair overleg overgaan. De persoonlijk heid. belast met dit overleg, wordt met name aangeduid in een geheim toegevoegd protocol. 2. De contracteerende partyen zullen zich verplichten haar belangen als onlos makelijk verbonden te beschouwen. Dit beteekent, dat in geval van een conflict, waarbij slechts een der partijen direct be trokken is, beide landen een militair blok zullen vormen en onmiddellijk zullen over gaan tot vereeniging van hun commando's en hun strategische actie. 3. De contracteerende partyen zullen zich verplichten de wapenen slechts ge lijktijdig en na een overeenkomst neer te leggey. Het politieke gedeelte van het verdrag zou de grondbeginselen van de spil beves tigen, doch voegt daaraan twee punten toe: 1. De contracteerende partijen zullen zich verplichten wederkeerig elkanders vriendschapsbetrekkingen, reeds tot stand gekomen door welomlijnde verdragen of verbonden te eerbiedigen. 2 De contracteerende party en zullen zich verplichten niet te onderhandelen over en k fortiori niet te zullen overgaan tot teekenine van eenig nieuw accoord van welken aard ook, zonder dat tevoren tusschen Berlijn en Rome overleg is ge pleegd. De andere door Hitier voorgestelde hoofdpunten zouden behooren tot de cate gorie van de gewone-diplomatieke en mi litaire overeenkomsten. DE BUIT WORDT BINNEN GEHAALD In verband met het zenden van Tsjechi sche arbeiders naar Duitschland hebben talrijke industrieele ondernemingen in Bo- hemen en Moravië gebrek aan geschoolde arbeiders.Tot dusverre zijn 20.000 geschool de Tsjechische arbeiders naar Duitschland gezonden. Met het oog op het weghalen naar Duitschland van kostbare machines en in dustrieele installaties zijn industrieele Tsjechische kringen van meening, dat een dergelijk optreden een desindustrialisatie van 't land met zich mede zal brengen en een verarming van Bohemen en Moravië. ENGELAND DE UITBREIDING VAN DE LUCHTMACHT. Volgens de „Evening Standard" zal de maandelijksche vliegtuigproductie in En geland over zes weken de duizend over schrijden. Dit getal van 1000 per maand wordt, aldus het blad, beschouwd als het maximum van de productie, die de Duit- ORENSGEBIED 2 dg. Valkanburg-Lulk 14.— 2 dg. Veluw» m/Acht«rh. 17.— 2 dg. Zeeland 17.40 2 dg. lulk-Tentoonst.reli 17.50 2'/j dg. Nederland 25 3 dg. Valkenb. en Ard. 20.50 3 dg. Valkenb. en Elfel 1* 75 4 dg. Valkenb. en Ard. 27.75 4 dg. Valk.b., Ard., Elfel 27.75 4 dg. Valk.b., Ard., Elfel 41.- BELGII 2 dg. Brussel 14.50 2V4 dg. Ardennen-Dlnant 23.50 3 dg Belg. Ardennen 23.50 4 dg. Belg. Ardennen 33.50 5 dg. Belg Ardennen 40.50 5 dg Ard Osfende. Luik 41.50 4 dg. Rijn 4 dg. Harzgebergte 7 dg Zwarte Woud 8 dg Zwarte Woud 10 dg. Beleren en Tirol.. Al deze relzon worden vanaf Pinksteren ledera week gemaakt. NEDERLAND EN AANSLUITEND LUXEMBUBO 4 dg. Luxemburg 52.50 4 dg. Luxemburg 49.— FRANKRIJK 4 dg. Parijs 49.— 7 dg Vogezen 54.75 TV4 dg. Fr. Jura en Savoy* 74.50 15 dg. Fransche Rlvlèra.. „112.— DUITSCHLAND 2 dg. Duitschland 14.50 VA dg. Eifel-RIJn25.- 3 dg. Bergland van Elfel, Ahr en Rijn 22.50 4 dg. Rijn 29.50 4 dg Bad Neuenahr 29.50 4 dg. Wuppertal 4 dg. Hann.-Hamb.-Br. 5 dg. Rijn SS 41.— 81.— 29.50 31.50 38 50 ZWITSERLAND 8 dg. Zwltserl., luzern 10 dg. Zwltserl., Interl... 12 dg Zwltserl Meer van Genève OINEMARKIN 8 dg. Denem. en Kop.h. ITAUI 13 dg Dolomieten CENTRAAl-IUROPA 13 dg. Praag-W-Budap. 112.— 108. 79.50 120.- 2'/i dg. Elfel/Rlln 4 dg. Mooi Nederland 5 dg Zuid-Nederland 4 dg. Nederland EXTRA PINKSTERREIZEN. „0 B™..l ../HM 2 dg. Valkenb.—Luik ƒ14.— 2 dg Duitschland 14.50 VA dg. door Nederland.. „25.— 2 dg. Geldersche Achlerh. „17.— 2 dg. naar Zeeland 17.50 2«/4 dg. Dlnant 23.50 Inlichtingen en Reisgids bij: JAC HEEMSKERK, Touringcars. Agentschap: Sigarenmagazijn H. HEESTERMANS, leldan. Steenstraat 24, bij Beestenmarkt, Telefoon 1532. sche industrie kan bereiken. Het Britsche cijfer zal echter snel blijven stijgen en het staat vast, dat vóór het einde van den zomer de meerderheidsmarge van de Duit sche luchtmacht verdwenen zal zyn. Aan het einde van het jaar zou de Britsche luchtmacht sterker dan de Duitsche kun nen zijn. POLEN DE SPANNING MET DUITSCHLAND. Uit Dantzig wordt gemeld, dat daar gis teren 2000 S.A.-mannen zyn aangekomen uit Oost-Pruisen om vandaag deel te ne men aan het groote défilé van nationaal- socialistische formaties. Onbekenden hebben voor de tweede maal de ruiten van den Poolschen boek handel Ruch in Dantzig vernield. De Pool- sche commissaris zou hy den Senaat van de Vrije Stad een protest hebben inge diend. De Zaterdag te Dantzig aangekomen Poolsche dagbladen, waaronder de Gazeta Polska, zyn wederom op grooten schaal in beslag genomen. De Poolsche pastoor van Krasnoleka (Oost-Pruisen), Sochaczewski, heeft order gekregen, binnen vier dagen Duitschland te verlaten. Deze uitwijzing heeft onder de bevolking groote verontwaardiging ge wekt. SPANJE WOENSDAGAVOND BEGINNEN DE OVERWINNINGSFEESTEN. Woensdagavond a.s. zullen in alle Spaansche steden de overwinningsfeesten beginnen. JAPAN MEENIN GS VERSCHIL IN HET KABINET? Over de samenwerking met Duitschland en Italië. In welingelichte kringen te Tokio wordt onthuld, dat in het kabinet-Hiranoema ernstige meeningsverschillen zijn ont staan over de kwestie der betrekkingen van Japan met Duitschland en Italië. Na de in April gehouden besprekingen over de versterking van het antikomin- ternpact was men het in Tokio eens ge worden over een formule, welke den al mogendheden begin Mei in de bijeen komst te San Remo was voorgelegd. Japan zou hierin den beiden asgenooten het slui ten van een militair pact van wederzijd- schen bijstand hebben voorgesteld, waar bij het uitsluitend op de fronten van het Verre Oosten behoefde te intervenieeren, en wel in geval de Sovjet-Unie in een con flict tegen Duitschland en Italië zou wor den betrokken. Dit voorstel zou nu zoo verzekert men in welingelichte Japansche kringen in Rome, en meer nog in Berlyn, zeer slecht zijn ontvangen. Zelfs zou gesproken zijn van een verbreking van den antlko- minterndriehoek. Inmiddels zou men te San Remo besloten hebben tot het sluiten van een militaire alliantie tusschen Duitschland en Italië zonder Japan. Op het voorstel van Tokio zou men hebben aangemerkt, dat Japan bij een Europ>eesch conflict, waarin de Sovjet-Unie neutraal bleef, een toeschouwer zou kunnen blij ven. Men zou Tokio daarom verzocht hebben een zoodanige overeenkomst aan te gaan, dat Japan op meer duidelijke wijze met de politiek BerlynRome verbonden De reis van het Engelsche Koningspaar naar Canada. Koning George en Koningin Elizabeth aan boord van de .Empress of Australia waarmede de overtocht wordt gemaakt PALESTINA DE OPLOSSING VAN HET PALESTIJNSCHE VRAAGSTUK. De hoofdlijnen er van. De publicatie van een Witboek, dat de oplossing zal moeten brengen voor het Pa lestijnsche vraagstuk zal, naar uit goede bron bekend wordt, op 17 Mei a.s. geschie den. De groote lynen er van zullen per ra dio bekend gemaakt worden, terwijl Mac- donald er in het Lagerhuis een verklaring over zal afleggen. De regeling zal slechts van voorloopigen aard zyn en voor een overgangstijd duren gedurende welke in Palestina een onaf hankelijke souvereiniteit zal worden geves tigd. Deze periode van tien jaren zal twee stadia hebben. Na vijf jaren zullen nieuwe besprekin gen worden gehouden over de werking der instellingen en zal de definitieve grondwet worden uitgewerkt. Tezelfdertijd zal de Engelsche regeering zich bevrijd voelen van haar verplichtin gen met betrekking tot de vestiging van een Joodseh Nationaal Tehuis. Zij zal dan den Volkenbond verzoeken haar van het mandaat te ontheffen. In de tusschenperiode zullen de Palestij- nen, geadviseerd door Engelschee directeu ren, de regeeringsdepartementen leiden. Het staatsbeheer blyft toevertouwd aan een hoogen commissaris. Men weet, dat het Witboek voorziet in de toelating, gedurende de eerste periode, van 75.000 Joden, dit aantal sluit in het contingent van 25.000 wier toelating be schouwd moet worden als een bijdrage van Palestina tot het vraagstuk der politieke vluchtelingen. werd. De kwestie heeft haar weerklank gevonden in het Japansche kabinet. Zoo wordt uit betrouwbare bron verno men, dat het Japansche leger aan Duitsch land en Italië voldoening zou willen ge ven, terwijl Arita strict wil vasthouden aan de door het kabinet in het begin van de maand vastgestelde gedragslijn. Men verzekert, dat Hiranoema nog goede hoop koestert, de tegengestelde gezichtspunten CHINA HEVIGE GEVECHTEN IN NOORD- HOEPEH. Er wordt op het oogenblik, naar het Chineesche persbureau meldt, hevig ge vochten nabjj de stad Tangho in Noord- Hoepeh. Volgens 'n Chinecsch legerbericht l» de opmarsch der Japan neezen naar Hsianggyang en Fantsjeng tot staan ge bracht. Ook hebben de Chincezen den op marsch der Japansche strijdkrachten naar Soeisjen gestuit. Duizend Jaj>anneezen zijn bij de laatste gevechten gesneuveld. De Ja pansche troepen, die langs den weg van Tsjiaongsjan naar Tsjoengsiang in Mid- den-Hoepeh oj^ereeren, zijn door de Chinee- zen in twee deelen gescheiden, terwijl de Japanneezen aan den weg van Hanlcau naar Itsjang in het defensief zijn. Volgens berichten uit bevoegde bron zijn tusschen 2 en 10 Mei aan de fronten in Noord- en Midden-Hoepeh ruim 13.810 Japanneezen gesneuveld. De ellende der bevolking. De directeur van demnationalen gezond heidsdienst, Jen-Foe-Tsjing, heeft medege deeld, dat tengevolge van de Japansche luchtaanvallen op Tsjoengking op 3 en 4 Mei 5000 burgers zijn omgekomen en 2000 gewond. Vierentwintig honderd gebouwen zijn verwoest. Vijftig millioen menschen in China heb ben naar ander streken moeten vluchten; 16 millioen van hen zijn van alles beroofd en moeten door den staat onderhouden worden.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5